BELANGRIJK VEILING AMSTERDAM. GREGORIUS' Boekhandel, 2e Van Swindenstraat 7, Telefoon 5923. 3 Juffrouw, Terstond gevraag Te Bloemendaa Bloemendaa „Bloemendaalsch Verkooplokaal INBOEDEL, B. A. SMITS Magazijn van Vi ,Cristallen Gj Vestibule- o kunnen voor voor ELEC worden ingei Werkplaats: KLEI KERK-AGENDA. Haarlem. Vereenig. van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Ten Hove. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. De Mcijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Poianen. Ned. Herv. Gemeente, v ni 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned, llerv. Gemeente, v in. 10 ure, Ds. Schade van Westrum, van Haarlem. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. lOi/g ure. Dr. Eerdmans, van Leiden. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Woensdag 27 Augustus, Groote Kerk, Kerkconcert door Mevr. Mar chant Bambonnet. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. dering van de commissarissen zijner maatschap pij, welke, naar wij hooren, den secretaris van den bisschop van Haarlem tot adviseerend lid van liun college hebben benoemd. Na 1 Januari 1914 zal niet alleen onderscheid worden gemaakt tus- schen roomsehe en on-roomsclie kranten, maar ook tussclien roomsehe en on roomsehe klanten dier zaak. Hij zal eerst terugkeeren van de dwa lingen zijns weegs, zoodra de roomsehe familiën, die bij hem dineeren en soupeeren, vanwege het eet-monopolie dat hij hun heeft verschaft, reductie op de eetprijzen met klem bedingen. Wij geven deze berichten onder de bekende restrictie. VAN HIER EN DAAR. Naar den Pastor van te Lande. Fritz Francken schrijft in „Carolus" over het Ver riest-f eest: 't Schof van de wolken zag er 's morgens niet al te katholiek uit. Waarschijnlijk een mal- sclie vlaag regenwater, philosopheerde ik, op weg naar de Zuidstatie, en 't idee dat heel de boel zou bedorven zijn, ontstemde me geweldig.Aan 't station een wriemeling van opgedirkte Vlamin gen, met kubieke, witte pakjes bengelend aan de hand, en hier en daar bijeengetrosseld rond 'n flapperende vlagge.... Om 8.38 uur daverde de trein er met een ge ronk van rammelend staal van onderEr sloe gen lijk vlammen hartstochtelijke liederen, de open lucht in, langs de openstaande rijtuigdeur tjes.... Heel de reis lang, „dansten de leeuwen'' en „speelde de beiaard". Kortom er heerschte een brandend enthoesiasme onder de deelnemers.... Hoe indrukwekkend, als er gestopt werd, in de statie van een landelijk provinciestadje, en óp- wiekte boven het schraal-monotone electrieke- belletjesgerinkel van een spoorweguurwerk, een krachtig innig-ontroerend Vlaamsch lied Helaas, een gemis aan tekstmemorie viel soms te betreuren, en dan werd er geïmproviseerd: Tara! trala, la..djing.. ta.ta! 't Geen deed peinzen, onwillekeurig, aan dat plezante kermisliedeken, alwaar een inschikke lijke goeie patriot zijnen „Brabecon" in verkent.. Rond den elven stoomden we Viclite binnen.. Oef! We waren er; ten minste we zouden er gaan komen, want Ingoyghem ligt een flinke uur van 't station.... Eerst 'n pintje snoepen.... Vóór de herbergen is 't een ware harrie, een druk gewemel van gelaafde en ongelaafde Vlamin gen.... Op een schraag, onder de sombere welf- poort van een geurigen koestal, staan de pinten te blinken. Bazinne, 'n pinte. En de aangesprokene giet uit 'n geëmailleerde kan een klutsten verschaald en schuimloos bier.. Nu, mijn keel is toch al wat verfrischt. Hoeveel is 't, wijf ken Nen dekke, meneire, en daar ik die munt niet ken, ben ik verplicht nog eens te vragen hoeveel ,,'nen dekke" geldt.... Ha, da's tin centimmen! kakelt 't wijf, alsof dat dood-natuurlijk ware. En nu voorwaarts De steenweg is overrompeld van volk. 't Koper der fanfaren schettert hei-uit boven 't ful- pige gejoedel der clarinettenDe trommels roffelen verward door mekaarKreten, brok ken van liederen, snerpen, pijlen, spuiten door de lucht, chaotisch 't Dreigt nog immer te regenen.... De baan van Viclite naar Tngoygliem zwenkt bijna halverwege om, sierlijk als den gebogen arm eener werkende vrouw.... Ergens bezijden den weg heb ik me gekam peerd, gunstig, vanwaar ik de stoet in aan tocht best waarnemen kan Van uit de verte bonzen kanonschoten omhoog, met doffe knallen.Er komt verandering in 't wolkenspel; 't wordt lichter! Daar, achter den bocht der witte kasseiden bane, borrelen de vóortroepen van den juichen den optocht uit de laagte omhoog.... Bazujn- geschetter klaroent scherpDe eerste vlaggen fladderen boven de koppen der verre betoogers lijk geluwe vlinders.... De lijne zwelt aan.... Voortdurend spoelen de menschen achter den elle boog der baan de groene dreef in, rukken aan, oneindig. Ze bestijgen de baan die klimt, in zachte glooi ing. De doode baan, ze wordt leven, heel en al krioelend leven.De baan, die wit voorheen was, ligt daar als een smalle reepel van een schubbige salamaiidershuid, bemozaïekt met veel- verwige schilfers en met grillige arabesken door weven Ze naderen, naderen gestadig. Hier, zijn ze! Heel der ploegen door mekaar geslingerd; schon kige boeren, taai-knokige lummels uit één stuk, afgezakt uit de buurt; luimige studenten-drom men met vacantiegezichtenmilitairerwijze aan getakelde turners stapsgewijze achter de lcopren hoornen die blinken in het doorgepriemde zonne- getokkel en schetteren op den marschkadans der trommels; een braniënde bende oud-gedienden een klepperende cavalcadespierige rossen bereden door gentlemcnfarmers met verlakte en rinkelend- gespoorde kaplaarzen; fanfare- en liarmoiiiemaat- schappijen als loeiende klankenhoozenmannen met vechtersvuisten uit de Polders, de Kempen, en de heerlijke Vlaandersche gouwen; knappe stadslui met fijnproeversgezichten; kortom een mengelmoes van huldigende betoogers, welke, over- wimpeld en omflapperd van wuivende vlaggen, oprukte naar Ingoyghem En daar, op een houten stelling, omringd van familieleden en Vlaanderens uitgelezen kunste naarsgroep, stond hij, ontroerd, innig-blij handen klappend soms, de levenswekker van zooveel schoonheid, de kundige leider onzer herboren en verfrischte literatuur Na het feestmaal in de tent, waar puike spee ches afgestoken werden, pijlde ik er van door De kom van het dorp stak stampvol geestdriftige liedenVoor de barakken verdrong men zich om een glas bier te bemachtigen. De lage, rus tige huizekens waren bevlagd, versierd en ge- festoeneerd met roode en witte èn blauwe èn groene ballonnekens, verbonden door uitgeknipte/ papieren kranskens; overal hing boven de deur, in een vensteropening of achter de vitrien het geteekende of gelitliograpliieerde portret van Hugo Verriest.... En van allentwege sjouwden ze nog aan tot laat in den achternoene, op 'n boerensjees, een fiets, een omnibus, of te voete, uit de naburige gemeenten.... Het landschap is er oprecht schoonAan stonds komen de doeken van Valerius de Saedë- leer in den geest gewipt: dellingen, valleibekkens, zaclit-deinende kouters, weelderig-bewast, en hier en daar een slanke boom als een sierlijke pluim met van boven een gracielijke krul.... Streuvels' „Lijsternest" vooral is prachtig ge legen: een luchtige, kokette villa als een juweel- schrijn te midden van welige ruikers, en toen ik tegen 't vallen van den avond even 't genoegen had voorgesteld 'te worden aan den Meester, en hem mijne bewondering uitte over den gelukkigen keus van zijn bouwplaats, antwoordde hij, pittig en schalks: 'n Mensch doet dat voor heel z'n leven, is 't niet Langsheen de haag, Stijn Streuvel's woonstee omgordelend, stond te lezen, onder een feestelijke gaanderij van wingerdgroen en looverkransen: Gij hebt het eerst des Zangers stem verstaan, Aan uw hert Vlaandrens herteklop gevoeld, Met eiken Vlaming zingt ge mee of joelt En Vlaandrens Bard deed gij de harpe slaan. Nu komt vol vreugd d'herrezen Vlaamsche Maagd En kroont haar levenswekker 't grijze hoofd, En biedt hem 't rijpste van haar sappig ooft; De drang naar 't Schoone is bij ons Volk ont maakt! In die enkele woorden liggen de daad en de ziel van Verriest besloten.... Hij die zei: Zij rijst, de zon, zij rijst gedurig, en brandt omhoog Is hij waarlijk de levenswekker niet geweest hier in Vlaanderen met zijn simpel, diep-ontroe- rend woord, dat woord, dat zoet klonk en deug delijk aandeed, en verkwikte als het klare ge schuifel van merels in bloeiende boomgaarden; dat soepele woord, naar loutere kunstvormen gesmeed, lange nadien nog lijzend blijvend in de ziel van wie het aanhoorde, lijk een behoorlijk middel- eeuwscli volksvooisken, in mineur En kan er iemand den naam van Hugo Ver riest lispelen, zonder te peinzen aan die twee andere kopstukken van West-Vlaanderen: Ge- zelle en Rodenbach 1 Als de veropenbaring van een hecht, levend ras ontplook zijn woord; hij zelf is de verpersoon lijking van dat ras. Héél en gansck zelfstandig, bezield, vol overstelpenden, verfijnden kunst smaak, kon het ook niet anders of moest zijn profeeij stichtend zijn, gedijen.... Waar zijn apostolieke figuur verscheen, heerschte er geest drift, huiverden de harten van goddelijk een verrukking En niettegenstaande tegenkampingen, bespotte- lijk-onnoozelen kliekjesgeest en burgerlijke wan begrippen, toch bleef hij zijn princiepen getrouw, hardnekkig, en stond strijdlustig in de weer al waar het gold te sloopen de verkankerde, rotte overblijfselen van een conventioneel, voos secta- risme. Ilij ging en zaaide; de oogst was vorstelijk. Te midden der imponeerende plejade van West- Vlaamsche schrijvers 'k noemo de grootsten: Gezelle, Rodenbach, Streuvels rijst hij in den praal van een gebenedijd lichtfestijn, als een he raut, een levenswekker, een profeet: een aardsche Drievuldigheid, de begenadigde Daarom, hij leve eeuwig in onze dankbare ziele Ilij is de bron, de levens-milde, en zijn eigene spijzende woorden, mogen we toepassen op hem: O Zonne, gij straalt zoo prachtig en verlicht mijn arm hert! heel in strijd met de wet in Frankfort a. M. zelfs de zielverzorging uitoefenen. Op sluwe wijze heb ben ze zich daar in een huis genesteld en houden daar in een kapel godsdienstoefening. In Mun sterland richtte een hunner van den kansel de volgende hoonende woorden aan het adres van de Pruisische regeering: Pruisen heeft in 1866 Oostenrijk overwonnen, in 1870 dicteerde Duitsch- land aan de Franschen voor Parijs den vrede en toen meenden de regeering en de liberalen het roomsehe geloof te kunnen vernietigen. Maar zij hebben moeten onderdoen voor de heilige kerk; de poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Wij vreezen niemand, ook niet den Pruisischen ade laar. In het tuighuis te Berlijn bevinden zich vele door kogels doorboorde vlaggen als tropeeën van afzonderlijke regimenten, maar al deze vlag gen beteekenen niets bij de eene vlag op het vati- caan in Rome." Verontwaardigd schrijft de Deutsch-Evangeli- sclie correspondent: Zoo spreekt de nationale vij and. Wat zijn hem de overwinningen der Duit- sche troepen, wat geeft hij om 66 en 70 en om de stichting van het Duitsche Rijk! ITet pausdom is de voornaamste groote mogendheid der wereld, zijn garde, de jezuïeten, draagt niet de rijks-, niet de landsvlag voor zich uit, zij kennen geen vader land, op het pauselijke vaandel hebben zij den eed afgelegd en van den Duitschen kansel werven zij voor het clericale streven naar macht mannen, vrouwen en kinderen, die zij in den biechtstoel en bij de zielverzorging trachten te bewerken opdat zij het oog van de heldendaden der Duitsche natie, van huis en haard, afwenden en richten, over de bergen, op den paus en zijne vlag, bij welke die andere met kogels doorboorde, onder welke de Duitseliers hun bloed hebben vergoten, „niets beteekenen." Mag het zoo nog langer gaan Mag de Prui sische regeering nog langer kalm blijven toezien Bij zulke uittartingen als in Miinsterland van den kansel zou ook de lankmoedigste regeering kaar geduld verliezen. Er zijn middelen genoeg om den jezuïetenpaters eerbied voor den „Pruisischen adelaar" in te prenten, en als men niet wil dat in de nationaal gezinde kringen het vertrouwen ge schokt wordt en schade lijdt, dan is het lioog-noodig dat men de jongeren van Loyola weder eens op zijn oud-pruisisch onder handen neemt. Jezuïeten. „De Köln. Zeitung" vestigde onlangs er de aan dacht op dat sedert de jongste verklaring van den Bondsraad in zake de uitlegging der jezuïeten- wet de werkzaamheid der jezuïeten sterk is toe genomen. Niet minder dan twintig jezuïetenmis sies, waaraan dikwijls- groepen van tien en meer jezuïeten deelnamen, werden sedert in Rijnland gehouden. Minder bekend is misschien dat zij ge K e r k e 1 ij k leven in F r a n k r ij k. Met het kerkelijke leven is het in Frankrijk over het algemeen treurig gesteld. De bekende statisticus BrivalCaillard deelt op grond van ingesteld onderzoek eenige staaltjes daarvan mede. In Parijs is, op enkele parochiën na, het getal van lien die hun kerkelijke plichten vervullen, zeer gering. De parochie St. Clotilde telt op 15.200 zielen 4000 practiseerende geloovigen, de Notre Dame de Clignancourt op 95.000 zielen slechts 1200. In Parijs zijn omstreeks 118.000 trouwe kerkgangers, dus op elke 23 roomsehe Pa- rijzenaren slechts een. Parijs telt 620 geestelijken, op ieder komen 200 practiseerenden. Vier groote steden in Frankrijk met bijna vijf millioen inwo ners hebben slechts ruim 500.000 geloovigen, de kleinere steden en parochiën ten platte lande op 30 millioen slechts 4.250.000 kerkgangers. Beter gesteld is het in de voorsteden van Parijs. Op 600.000 zielen worden er 480.000 kerkgangers ge teld, een resultaat te danken aan het optreden der kerk op sociaal gebied door het in het leven roe pen van vereenigingen tot woningverschaffing, scholen, coiisump lie vereenigingen, enz. Maar in het algemeen is de toestand toch bedroevend, want volgens Brival-Caillard is slechts 14 percent der Fransche natie nog roomsch-katholiek. Geen wonder dat de sclieidingswet zoo gemak kelijk kon doorgevoerd worden. (Dg Protestant.) VREDE DOOR RECHT. Het vredescongres. Evenals de voorgaande dagen was er Maandag 18 Augustus een bezige drukte op het bureau van het congres, Korte Vijverberg 4, het huis, dat door den heer Jochems zoo welwillend werd af gestaan. De congresleden kwamen hun kaarten en ver dere documenten halen, die op verschillende tafels waren neergelegd. Hulpvaardig werden zij daarbij ter zijde gestaan door het comité van ontvangst. Dat het congres een succes belooft te worden; althans reeds ten opzichte van het aantal deelue- mers, staat vast. Maandag waren er reeds meer dan 800 ingeschrevenen, dat is meer dan ooit te voren. Ongeveer te 10 uur begonnen de commissie vergaderingen. die de besprekingen moeten inlei den en tevens een hechten grondslag geven om de discussies in de openbare vergaderingen op n hoog peil te houden. Deze bijeenkomsten, alleen toegankelijk voor de afgevaajdigden der verschil lende vereenigingen, zouden niet worden bijge woond door de pers. Terwijl de grootste drukte zich overdag con centreerde op den Korten Vijverberg, was des avonds een aantal congresleden vereenigd aan een maaltijd in het hotel „Kasteel Oud-Was ITet hoofdbestuur van den Algemeenen Neder land- sclien Bond „Vrede door Recht" had om zich been verzameld het Berner Bureau, het lichaam, dat de vredescongressen georganiseerd heeft, en het Nederlandsche comité van uitvoering, hen die op velerlei gebied de moeizame maatregelen genomen hadden om dit congres te doen worden, wat het nu belooft: een succes. Aan de hoofdtafel, die smaakvol versierd was met roze en paarse lathi- rus, was gezeten de president van „Vrede door Recht", mr. De Pinto, naast hem ter rechter zijde mevr. Von Suttner, aan de andere de heer Ilenri La Fontaine, voorzitter van het Berner Bureau. Behalve tal van bekende persoonlijkheden op pacifistisch gebied, moet ik nog vermelden den heer Gaston Koch, vertegenwoordiger van den Vorst van Monaco, professor De Louter, den voor zitter van het congres, Felix Moseheles, den meer dan 80-jarigen Engelschen voorvechter, enz. De voorzitter, mr. De Pinto, heette de deelne mers aan dezen maaltijd hartelijk welkom, waarna mevrouw Von Suttner in een heldere rede er op wees, hoe dankbaar niet alleen wij Hollanders, maar ook alle Pacifisten moeten zijn, omdat wij aan het hoofd van onzen staat hebben „Wilhel- inine d'Orange", die wel heeft willen veroorloven, dat het vredespaleis te 's-Gravenhage, Hare resi dentie gevestigd werd. Deze rede vol gloed uit gesproken, werd met luiden bijval begroet. Aan het einde van den maaltijd spraken de afgevaardigden van de aanwezige nationaliteiten in woorden, die uitdrukking gaven aan de innige gevoelens, welke bestaan tussclien de volkeren dei- wereld. Het was al laat, toen men zich weer Haagwaarts begaf. Deze eerste congresdag werd door het feest van „Vrede door Recht" uiterst waardig besloten. Te Amsterdam vervoege men zich voor i.e. menten en advertentiën in ons blad voorin HKNtCB MUZIEK. J7cvrouw MarcliantRam bon net Onder de zangeressen van den tegen woord igen tijd heeft de alt-zangeres mevr. MarchantRam- bonnet uit tScheveilingen zich een grootcn naam verworven: „Een mooie altstem, diep, gevoelvol, buigzaam is haar orgaan", schriift de „Nieuwe Groninger Courant". Dit oordeel van bevoegde zijde i- een schoone aanbeveling voor de kunst van deze soliste. Woensdag 27 Augustus a.s., zal deze zangeres een concert geven in de Groote K Haarlem, met medewerking van den heer II. A. V.'ger if Jr., organist te 's-Gravenhage. Den trouwen bezoe kers van kerkconcerten wacht een genotvolle avond. VOLKSGEZONDHEID. De „Zentralstelle für Volkswohlfahrt" zendt ons thans het nader vastgestelde programma van' haar studiereis. Zoo zal Zondag, 14 September, Antwerpen bezocht worden, Maandag daarop Gent (ook de tentoonstelling), Dinsdag Brussel, Woensdag Luik, Donderdag Keulen, Vrijdag de Rijn, Zaterdag Frankfort, Zondag Darmstadt, Maandag Mannheim, Dinsdag Stuttgart, Woens dag Ulm, Donderdag München. Door verschillende gemeentebesturen werd het reisgezelschap reeds tot bijeeukomsteu enz. uit- genoodigd; de ontvangst zal overal zonder t wijfel zeer hartelijk zijn. Het bestuur vraagt hun, die wenschen deel Ie nemen, vooral spoedig mededeeling daarvan VOOR ONZE DAMES. lilaren aan handen of voeten moet men met kamferolie of kamferzalf bestrijken. Blikken voorwerpen schoonmaken. blik ken voorwerp, waarvan door het gebrui; he'fc vuur de kleur zwart is geworden, rein ui door het met een mengsel van olie en houn i in te wrijven, het daarna afwrijven met won lappen. Bloedingen kunnen gestild worden door er warme natte watten op te leggen Bloedvlekken gaan weg door de stol in lauw water uit te wasscken, Borstels kunnen, door ze met meel of droge ze melen tegen elkaar in te wrijven of nu en dan in lauw water uit te wasschen, geheel schoon gemaakt worden. Boter kan het best bewaard worden, doqr haar in goed papier te doen en in een kelder Ie zetten. Een natten doek er omheen voorkomt liet bederf. Brandvlekken in linnengoed kunnen er uit ver wijderd worden door het te bevochtigen met een oplossing van borax, waarna men het moet op strijken. Brandwan Icnn. voraaoLici* door ze in te wrijven met olie, vet, boter, enz. Chocoladevlekken uit zijden stoffen, kan men er uit krijgen met zeep of soda, met verdunde spiritus. Citroenen blijven het best in zand. Druiven kan men lang goed houden doorze direct na het plukken in papier te Wikkelen en het uiteinde der stelen dicht te lakken. Edelsteenen glinsteren het meest door ze te wrijven met zwarte peper op een flanellen lapje. Inktvlekken kan men verwijderen uit wit hout- door het met water en zand te schuren en dan een weinig verdund zwavelzuur er op te doen, verder met houtasch wrijven. Inktvlekken in ka toen, wol of linnen worden er uit verwijderd met zuringzout, verdund zoutzuur of citroenzuur, voor gekleurde stoffen gebruike men eene zwakke oplossing van salpeterzuur. Melk en bleekwater doen inktvlekken uit marmer verdwijnen. Roode vlekken worden verwijderd door verdund zwa velzuur. Fluweelfèn kragen) kunnen gereinigd worden, door een gedeelte van een ui tegen den draad in te wrijven en na ze te hebben i m drogen, op te strijken. Geplet fluweel kan hi n w "'-iizer. wn.a* Amhee« «>en vochtige lin- hoD voorcuut«ma >oA a<; L'irrusAvo.kén steeds ïrit- kleine ijs-ki-iotallen bestaan zich be- I .vegen groot, is, zoodat men direct met het bloote oog het „zwerk" kan zien drijven. 2. Stapel-wolken, van onderen horizontaal, van boven bol, zijn echte goed-weer-vogels, met name, wanneer zij zich een paar uur na zons opkomst aan een helder-blauwèn hemel vormen. Wanneer zij tegen den avond verschijnen, kan men dit niet als een goed-weer-teeken beschouwen. 3. Dauw wijst op het voortduren van het fraaie weer. 4. Het fonkelen van de sterren gaat aan slecht weer vooraf. 5. Wanneer de geluiden, die anders niet tot ons doordringen, duidelijk worden waargenomen, zijn in den zomer onweders waarschijnlijk; het weer zal echter zijn rustig karakter behouden, het on weer is .slechts een interruptie in het goede weer. Ill den winter heeft men bij deze situatie ruigen vorst. Een kring om de maan, zegt het oude rijmpje, die kan nog vergaan; maar een kring om de zon, daar weenen vrouwen en kinderen om. De man nen van de wetenschap hebben uitgemaakt, dat kringen om zon en maan worden veroorzaakt door een wolken-type, waarvan de meteorologische naam Girrostratus is. Het zijn uitgebreide sluiers, en zij wijzen er op, dat een storing met groote snelheid nadert. (Uit: Eet Vdbk.) I - OM E N DA L, zoekt w< u-':' Br. fr. lett. H 8 hi-ndel 1'. ST1NS Pz.. Bloemendaal. op HUIJZE RODESTEIJN Bloemendaal, NET DAGMEIS tot liulp in de Keuken. moge gedeelte, gevraagd voor E en Dame, voor 14 dagen tenmii voorloopig, ZIT- en SLA- KAMER (lits jumeaux), Zuidz lot den prijs met eenvoudig m e nd PENSION inbegrepen fl p.d.p.p. Franco aanbieding Uur i an dit blad. Lett. A. A wegens vertrek. De Notaris J. C. BURKE tv Haarlem zal op Woensdag 3 Sept. 19 ij inzet en acht dagen iater, ai; Woensdag 10 Sept, 191 bij toeslag, telkens des avond acht uur in het Rloemendaalscheweg nabij de Kerk le iiloemer.daa publiek veilen en verkoopen I)! ONDER LEIDING VAN D3 liCHlTEOT KAIIEL MULL' F BOUWDE ZEEK GUNST GELEGEN illa „NI E FRAAI AANGELEGDI TWIN en met RIANT UITZICI op een der mooiste gedeelten den Bloemendaalscheweg, in nabijheid van de elect, tram spoorwegstation. Plaatselijk geteekend: Bloem daalscheweg 110. 89, kadaster Sec no. 5109, groot 13 Aren Ci ntiaren. De villa is modern ingericht doortimmerd, vuurzien van i l ieflijkheden, bresder bij biljet on,schreven. Te bezichtigen dagelijks 2 tot 4 uur. Nadere inlichtingen zijn te komen ten kantore van den Not: ovengenoemd, Nieuwe Grai oek Kruisstraat, te Haarlem den Makelaar A. OVERA S'.IR te Bloemendaal, K toor van Vaste Goederen, B nicndaalsche Weg 113A, Telef i 765, tot wien men zich voor ga'g tot het perceel gelieve wenden. Wegens vertrek. Vt-rkooping van Inboet Ten overstaan van den Bloemendaal gevestigd en noti H. WILDER Y A NC K jÉCOURT, zal op VJENSDAG 3 SEPT. 19 des morgens 10 uur, vóór de villa „VITA-NOVA' tan den Noorder-Stationsweg no ju bliek worden verkocht doorc vendu-meester A. OVER AKKER te Bloemendaal, èn complete goed onderhout bstaande uit: eikenh. sal peublement, buffet, spiegi ifels, stoelen, kanapé's, div u-remeubelen, eikenb. en-pi1 Ine slaapkamerameublement ii.ipkamermeubelen, Engel ifceren ledikanten, vloerzeil |eeden, karpetten, glas- en o\ irdijnen enz. Voortseenig antiek porsel ardewerk en twee antieke kast Bezichtiging Maandag en Di «g, 1 en 2 September, van 10 4 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2