KERK-AGENDA. Haarlem. Rsmonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure Ds. Van Hille, Em. Pred. te Assen. Lutkerscke Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Van Oosten, van 's-Hertogenbosch. Kerk der Yereen. Doopsgezinden. v.m. 10 ure, Ds. Luikinga, van Aalsmeer. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Ilerv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Ter Haar Romeny, van Voorhout. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Van Gkeel Gildemeester, Pred. te VGravenkage. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, v.m. 10 ure, Ds. Binnerts, Doopsgez. Pred. te Haarlem. Zandvoort- Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. v.m. liy2 ure, Duitsche godsdienstoefening. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K, feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. 8t ads-Bib liot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Grootc Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Tkeater, Bar telj orisstraat. waarop liet gemeente-bestuur uit heeft gezien naar een geschikt terrein om daar een ruime en goed gelegen begraafplaats te kunnen stichten 0 Medische politic. Toestand: a. der openbare wegen (openbare reinheid) De openbare reinheid der wegen liet niets te wensclien over. De wegen werden zorgvuldig ge reinigd van mest, afval, vodden, stof, enz. De strenge naleving der politie-verordening werkte ook de reinheid der wegen in de hand. h. der wateren (waterververscliing) De waterververscliing was over het algemeen goed. c. der goten, riolen, slooten, sekreten, urinoirs en openbare gebouwen (scholen, gestichten, slaap steden, kerken, enz.), lieten niets te wenschen over 2). Maatregelen, genomen ter verbetering van dezen toestand met betrekking tot afvoer van vuil uit goten, riolen, privaten, urinoirs, behoefden niet genomen te worden. Enkele nieuwe riolen werden aangelegd. Ueersckende ziekten. Opgaven omtrent het voorkomen van typhus, pokken, roodvonk, maze len. kwaadaardige keelziekte, kinkhoest en tus- sehenpoozende koorts ln het afgeloopen jaar kwamen 2 gevallen van roodvonk, 1 van typhus, 19 van diphtheritis en 2 van dysenterie voor. De bestrijding der diphtheritis had over het algemeen plaats door onmiddellijke ontsmetting en indien mogelijk isolatie van den patient. Hieromtrent wordt een afdruk gegeven van de rapporten der schoolartsen, waarin onder andere voorkomt de wijze waarop de diphtheritis op de scholen is bestreden. Aan den Raad der gemeente Bloemendaal. VERSLAG- over den gezondheidstoestand gedurende 1912 van de leerlingen der openbare school te Bloemendaal. Hoofd de heer A. IJzerman.) Ter voldoening aan artikel 21 der verordening tot regeling van de aanstelling en den werkkring- van de schoolartsen bij het lager onderwijs en het bewaarschool-onderwijs in de gemeente Bloemen daal heb ik de eer u het navolgende verslag van mijn inzichten en bemoeiingen over 1912 aan te bieden. De eregeldc voorgeschreven bezoeken werden wederom dit jaar op de gewone wijze afgelegd.- Van de nieuw op de school gekomen leerlingen werden er 60 onderzocht; enkele leerlingen brach ten van hun huisarts een attest mede. Bij 19 van liet aantal onderzochte leerlingen werden min of meerdere afwijkingen in den wer velkolom en borstkas gevondenbij 4 werden afwijkingen aan het hart opgemerkt, bij 4 afwij kingen in longen en luchtwegen, bij 3 adenoïde vegetaties, bij 2 ontsteking aan de oogleden, bij 1) (De beteekenis van deze opmerking ontgaat ons. waar immers reeds is besloten eene algemeene begraafplaats te stichten op de duinen achter Caprera. Terwijl de plaats der algemeene begraaf plaats te Overveen is in strijd met den afstand van bebouwde kommen die de begrafeniswet wil aangenomen zien. Red.) 2) (Deze opmerking is o. i. niet juist. Tal van slooten, o. a. die aan den Zijlweg, leden in '12 even zeer als zij thans lijden aan chronische vervuiling, ook de vervuiling van liet haventje te Bloemen daal is algemeen bekend, de volgende opmerking is o. i. dus evenzeer niet juist. Red.) 2 een huiduitslag, bij 1 otorrhoe en bij enkele anderen kleinere afwijkingen. Twee leerlingen werden tijdelijk wegens een be- smettelijken huiduitslag van de school verwijderd, terwijl ook aan twee kinderen met pediculosis de noodige zorg werd besteed. In den aanvang van het jaar werd op verzoek der gezondheids-commissie onderzoek gedaan naar een draagster van typhus-bacillen op een der scho len. Het bleek te zijn één der leerlingen van de O. L. S.aan het hoofd der school werd verzocht de noodige voorzorgen te nemen om een versprei ding van typhus te voorkomen. In Februari kreeg ik de mededeeling, dat enkele gevallen van kinkhoest zich voordeden. Bij eenig verblijf in de eerste klasse kon nog een leerling opgemerkt worden, die aan kinkhoest leed; ook deze werd van de school verwijderd, verdere uit breiding liad deze ziekte niet. Ongeveer half April werd mij mededeeling ge daan van een diphtherie-geval in de 4de klasse; in Mei kwamen weer enkele gevallen voor. Achter eenvolgens werden ongeveer 100 kinderen bacterio logisch onderzocht en werden bij pl. m. 50 pCt. di phtherie-bacillen gevonden. Bij een, daarna op 20 Mei gehouden conferentie op het Raadhuis met den burgemeester, inspec teur van de Volksgezondheid, Gezondheids-com missie en den schoolarts, werd op advies van den Inspecteur besloten de school 14 dagen te sluiten (zoo noodig langer, dit zou afhangen van een eventueel bijkomen van nieuwe diphtheriegevallen) en geheel te laten desinfecteeren en het onderzoek naar bacillendragers te staken. Na verloop van deze 14 dagen kon de school wederom geopend worden en werden alle leerlingen toegelaten. In Augustus kwam nog een geval voor in de voor bereidende klasse, meerdere gevallen zijn mij niet bekend. De gezichtsscherpte werd wederom in den aan vang- van het jaar nagegaan; in elke klasse wer den een paar leerlingen gevonden met afwijkin gen hierin; de ouders kregen hiervan mededee ling. Óver 't algemeen was de gezondheidstoestand der leerlingen over het afgeloopen jaar goed. En kele diplitherie-gevallen en drie kinkhoest patien tjes waren er; deze ziekten hadden gelukkig geen verdere uitbreiding. Ten slotte een woord van dank aan het school hoofd en onderwijzend personeel, die wederom zoo welwillend waren om in voorkomende onhandig heden hun steun te verleenen. II. J. VAN BEUSEKOM, Schoolarts. Bloemendaal, 6 Maart 1913. Aan den raad der gemeente Bloemendaal. Ingevolge artikel 21 der verordening tot rege ling van de aanstelling en den werkkring van de schoolartsen bij het lager onderwijs en het bewaar school-onderwijs in deze gemeente, heeft onder- geteekende, schoolarts van de wijk Overveen, de eer u onderstaand verslag over 1912 aan te bieden. In zake het resultaat van het onderzoek der kinderen in Juli verricht bij hen, die toen op de school werden toegelaten, diene de mededeeling. dat ook ditmaal scropliulose de meest voorkomende afwijking was; daarnaast werd niet veel vermel denswaard geconstateerd. In begin April deed zich weer een geval van diphtheritis voor bij een kind in Haarlem woon achtig; evenals ten vorigen jare had een zorgvul dige desinfectie plaats van de schoolbanken van den lijder en zijn omgeving, gepaard met de ver* nietiging van de gebruikte leermiddelen. Nieuwe gevallen werden niet waargenomen. In den zomer werd een zeer algemeen versprei de epidemie van kinkhoest in Overveen waarge nomen, gelukkig mocht zij goedaardig genoemd worden en viel het hoogtepunt juist in den vacan- tietijd, welk laatste verschijnsel al te groote stoor nis op het schoolbezoek voorkwam. Naar aanleiding van een verzoek om advies in zake een ingekomen circulaire van de Nederland se^ Vereeniging van schoolartsen, berichtte de ondergeteekende, dat hij geen wijziging in de thans vigeerende verordening wenschelijk achtte. Behoudens het reeds vermelde mocht de alge meene gezondheidstoestand onder de schoolgaande jeugd bevredigend genoemd worden, bij de voor geschreven regelmatig verrichte bezoeken werd niets merkwaardigs geconstateerd. De reinheid, dit alles omvattende beginsel der hygiene, laat nog steeds veel te wenschen over, trots de aansporingen van het onderwijzend per soneel. In verband hiermede zij vermeld, dat nader gebleken is, dat de verbetering van het school plein niet afdoende is geweest; in de speeltijden verbetert de reinheid der schoolgaande jeugd er niet op. Evenals ten vorigen jare zij de medewerking van het onderwijzend personeel met lof vermeld. J. Th. BORNWATER. j Overveen, 28 Februari 1913. Aan den raad der gemeente Bloemendaal. Ter voldoening aan artikel 21 der verordening tot regeling van de aanstelling en den werkkring der schoolartsen in de gemeente Bloemendaal, heb ik de eer u hierbij het verslag over 1912, wat de school te Vogelenzang betreft, te doen toekomen. De maandelijksche bezoeken hadden geregeld plaats, terwijl bizondere bezoeken op verzoek niet voorkwamen. Daar de overgroote meerderheid der leerlingen mij van nabij bekend zijn, was onderzoek aan den lijve in de school niet. noodzakelijk. Bij tussis coneulsiva in April en Mei en mazelen daarna, hadden herhaaldelijk besprekingen met het hoofd der school en de betrokken ouders plaats, waarbij de gewenschte overeenstemming steeds werd ver kregen. Enkele gevallen van haarziekte, afwijking in gezichtsscherpte en gebreken in het gebit werden door een correspondentie of door conferentie met ouders tot. een bevredigende oplossing gebracht. Over het algemeen was de gezondheidstoestand goed. Het hoofd der school en het onderwijzend personeel verleende ook dit jaar hun zeer gewaar deerde medewerking, waarvoor ik hierbij gaarne mijn dank betuig. A. KOUWENAAR. Vogelenzang, Febr. 1913. (Wordt vervolgd.) PLAATSELIJK NIEUWS. Schoolreis. Een der leerlingen van de zesde klas van de' school van den heer IJzerman hee f iu bei ja: - lijksch reisje het volgende aardig" verslag op maakt Zaterdag den 23en dezer maakten «ie leerlingen der 3 hoogste klassen van de gemeenteschool, te Bloemendaal hunne jaarlijksche schoolreis, aen- Wij schrijven de volgend; uit Een boekwerk en een toepasselijk ge- legenlieidsgediclit ontvangt zij of liij, die ons het eerst de goede oplossing zendt op deze vraag: Waar loopt in onderstaand plaatje de grens tusschen de beide aaneen gefotografeerde land- PRIJSVRAAG prijs'vraag schappen. Inzendingen worden al verwacht in gesloten briefomslag de post, met liet plaatje uitgeknipt daarnaast met pijltjes aangegeven plaats waar men meent, dat de foto's aan elkander zijn gewerkt. De posts! pel van liet kantoor van afzending di voor de tijdsbepaling der inzending geboden door de vereenigingen „Koninginnedag" en „Bloemendaals Bloei". Dit jaar waren er 2 doeleinden: le het Muiderslot en 2e zou Marken door hen bezocht worden. Ten 8.04 vertrok de trein uit Bloemendaal. In Amsterdam lag de boot „P. van der Hoog" van „Bus" uit Haarlem gereed, waarmee men om 9.15 in de Oranjesluizen lag en om 10.40 te Muiden arriveerde. Niemand was onderweg zeeziek ge worden. Daarom besloot men, in plaats van Utrecht te bezoeken, zooals eerst het plan was, recht door zee naar Marken te stoomen en vandaar over Edam en Broek in Waterland weer naar Amsterdam terug te keeren. In het Muiderslot werden wij zeer vriendelijk ontvangen door den heer dr. Jesse, die er voor gezorgd had, dat de kinderen op goede wijze uit legging kregen van alles, wat er te zien was. Daar werden o. a. bekekende kamer van Floris V, de wapenkamer, waarin o. a. het zwaard van den beruchten moordenaar en brandstichter Maarten van Rossuin, de slaapkamer, de bibliotheek en het studeervertrek .van Hooft, de ridderzaal, te vens rechts- en eetzaal. Dit was ook het vertrek, waar de leden der Muiderkring zulke genoeglijke oogenblikken doorbrachten. Daarna werd, zooals gezegd, een bezoek aan de Marker visschers ge bracht. Toen men vaii Marken terugkeerde, bleef de boot in de Edammer haven plotseling vastzit ten. Dit gebeurde omstreeks 3 uur. Met volle kracht der machine en der opvarenden kwam de boot spoedig weer vlot en stoomde zij de haven uit, want, ging men weer naar binnen, dan zat men wellicht even gauw weer vast. Dus gingen we over zee naar Amsterdam terug, waaruit we ongeveer om 7.30 vertrokken en ten 8 uur in Bloe mendaal aankwamen. Hoofdacte. Mej, J. E. Kok, onderwijzeres aan de O. L. S. te Bloemendaal, legde dezer dagen met gunstig gevolg haar examen af voor de hoofdacte. Overweg Kleverlaan. Wie thans de lieflijke Kleverlaan loopt, of fietst, of rijdt, kan daar een ongewoon schouwspel waar nemen. Men is namelijk bezig, met het herstellen en kalefateren van de sluitboomen van den over weg der H. S. M. Het was ons een ware ver luchting, dit te bemerken; immers hoe lang reeds is het stel ijzeren staven, dat, van de boomen neerhangend, de open ruimte daaronder ook voor kinderen afsluit, in het ongereede. De staven waren dermate verbogen en vernield, dat niet slechts een kind, maar zelfs wel een volwassene er tusschen door kon. Maar men herstelt ze nu; laat ons tevreden zijn. Het is er mede als met het zomerweer: Beter laat, dan nooit. Kinderfeest. Voor een honderdtal kinderen van leden der Haarlemsehe politie-vereeniging: „Verbetering zij ons Streven", werd dezer dagen door mevrouw Visser van Hazerswoude een feest in het Bloe- mendaalsche bosch ingericht. Het ging er zeer genoeglijk toe. Er werd gespeeld en gezongen en er was een maaltijd voor de kinderen aangericht. Zilveren medaille. Wij vernemen dat op de Jubileums-tentoonstel ling te Antwerpen de firma P. Bijvoet Co., uit Overveen, voor hare inzending gladiolussen een verguld zilveren medaille verwierf. Het Jaarboekje. De vierde jaargang van ons jaarboekje is thans in bewerking. Aangezien de oplaag niet grooter is gemaakt dan binnen korten tijd kan worden uitverkocht, en wij met oudere jaargangen vaak menigeen moesten teleurstellen, geven wij elk onzer lezers in overweging, reeds nu zoo spoedig mogelijk het jaarboekje te bestellen. Ra a dsvergadering. Dinsdag 2 September a.s. vergadert de gemeen teraad. des namiddags ten twee ure. Punten van behandeling: installatie herkozen raadsleden; benoeming van een wethouder; inge komen stukken; benoeming voorzitter en leden der financiëele commissie; vaststelling 1° supple toir kohier van den lioofdelijken omslag. Uit het politie-rapport. Processe n-v er baal zijn opgemaakt, we gens: het plegen van onzedelijke handelingen; loopen over verboden grond; rijden over de voet paden en rijden zonder licht. G ev o*n d e n en terug te bekomenaan het bureau van politie te Overveen, een boekje van de vereeniging IJ. Vincentius van Paulo, ten name van.J. van Meurs, te Haarlem; aan den politie post te Bloemendaal, een broche; bij Van Wage- ningen, Kinheimweg 7, een portemonnaie met inhoud. De heer W. Gosler, te Haarlem, herdenkt Maan dag a.s. den dag, waarop hij 30 jaar geleden zi< als uitgever aldaar vestigde. De Verzekeringsbode. te Haarlem. De lieer Gustaaf van Kalcken, schrijft aan de „N. Rott. Ct.": Mag ik de aandacht vestigen op het treur voorbeeld te Franeker, alwaar het gebleken is. da liet tegen de wanden metselen van oude grafz ken, geleidelijke afschilfering van het beeldhou. werk tengevolge heeft VAN HIER EN DAAR. A erloren: een pakje, inhoudende o. a. eei ceintuur en boorden; een bel; een gouden meduil Ion; een portemonnaie met inhoud; een schak.-l armband en een r.-k. boekje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 22 Augustus tot en met Donderde 28 Augustus. Geboren: d. van J. L. van der Veldt en M S. Natrop. Ondertrou w dA. de Jong en Ch. A. Ku- neman. G e t r o u w dP. F. W. Grippeling en M. J. J. Boskamp; J. van Weel en A. K. van den Aard we-. Overleden: B. G. Kuiper, oud 70 j. w< nende te Stad-Almelo. Overleden in li et gesticht Meereo berg: T. Hoogterp, 28 j.; J, C. Roerdingh, 73 i G. K. van der Meij, 75 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid zal, op algemeen verlangen, de serie platen uit Ned-ludi.' uitgegeven door de firma Kleinenberg, Boissevain Co., die zooveel belangstelling heeft getrokken nogmaals te bezichtigen zijn. Eene tentoonstelling van medailles en plakette IS ill voorbereiding: .op..deze. iantoongial'i. - len ook buitenlandsche artisten, Duitsche F: i sclio, Belgische, Zwitsersche en Engelsehe verte genwoordigd zijn. Zondag a.s. is de toegang kosteloos van 10—4 uur. Herstel. Wij vernemen daareven, dat de beenwonde van den lieer D., te Haarlem die dezer dagen zoo brutaal op den Bentveldweg werd aangerand weder in zoover beter is, dat hij weer kan uitga u Een nieuwe taak der bioscoop Te Londen vertoont een practisclie bioscoo; ondernemer films van straatverkeer, welke z< o zijn ingericht dat het publiek er uit kan leeroi» wat het in drukke straten doen moet en iet doen moet om niet vernietigd te worden. Hier bespeur! men een dame, die te kwader ure een «ein oversteekt en door een bulkende auto mv gerend wordt. Ginds een heer, die zeer veisiaiïdL met het horloge in de hand, zijn tijd beidl met wiskunstige zekerheid tusschen (wee dolh vehikels Dood en Verderf weet door te hui ven, zonder dat ook maar een hüar op zijn w kunstig hoofd bezeerd wordt. De voorin hl- zijn vele en de een al leerzamer dau do pi llet- is een nuttige instelling. Een Centraal Bureau. Onder bovenstaande titel werd in v-i i „De Protestant" door liet hoofdbestuur Ie v<-s ging van het hoofdkantoor ter keurosse gebra van de leden en begunstigers. Het is gewen* die mededeeling èn de daarop gevolgde toeliclil hier te herhalen en met enkele punten a: vullen Het hoofdbestuur heeft het wenschelijk geacD dat de Evangelische Maatschappij in de hc üi des lands een centraal-bureau zou bezitten, ee hoofdkantoor, waar boeken en bro har es m ver band met hare bedoelingen zullen te verkrijgen zijn, waar men gelegenheid zal hebben iets na te lezen of op te schrijven, waar inlichtingen zijn te bekomen, vergaderingen kunnen worden gehou den en dergelijke meer. Het lieeft onzen oudsten colporteur, den heer G. J. van Woerden, met zijn gezin bereid bevon den om het beheer dezer zaak op zich te nemen. Diens adres is dus niet meer Albert-Cuijpstraat 75, maar 2e-Jan-van-der-Heijdenstraat 4. Deze straat is te bereiken met de tramlijnen 3, 5, 8. Met beide eerste is de afstand van de lialte tot genoemde woning een paar minuten,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2