Bloeietidaal, Kaarlet», Keemstede en onliggende plaatsen. ALGEMEEN WEEKBLAD AAN DE LEZERS. Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 3> 7e Jaargang. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1913. No. 37. Het Bloemendoolseh Weekblad. Prijs per halfjaar fl.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 VOOR Adverteutiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. KANTOREN: Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De verspreiding van ons blad is de voorwaarde voor de verspreiding onzer denkbeelden. Wanneer dus, geachte lezeres of lezer, een artikel of bericht, ja, zelfs al ware het alleen maar een advertentie, voor komende in eenig nummer, Uwe in stemming heeft, of ook maar Uwe aandacht trekt, doe dan Uzelven en ons een genoegen en stuur het blad door aan een vriend of kennis van U, die het op zijne wijze weer door kan geven. Zoo komt voorlich ting tot haar recht. Gemeenteverslag;. 2) Gemeente-poli tie. Onder de opgemaakte pro cessen-verbaal waren er o. a. ter zake vandief stal 24; mishandeling 10; openbare dronken schap 15; loopen over verboden gronden 153; rijden over verboden gronden 24; overtreding jachtwet 56; rijden met een handwagen zonder licht 7; rijden met een rijwiel zonder licht 73; venten zonder armband 15; berijden van een weg in verboden richting 37rijden over een voet pad 65. Van 1 October 1912 tot 1 Januari 1913 werd een taalcursus gehouden voor de agenten van politie. Deze werd gegeven door den heer J. O. de Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school te O verveen. De agenten van politie woonden geregeld de les sen van den taalcursus bij. De taallessen werden tweemaal per week gedu rende 1 uur gehouden. Straatverlichting. Op 1 Januari 1912 brandden 442 olectrische lantaarns, waarvan 133 van 16 N.K. later eveneens vervangen door Philips-lam- j»en van 32 N.K., 62 van 32 N.K. Philips en 247 van 50 N.K. Philips, terwijl door de E. S. M. wer den bediend 8 lampen van 16 N.K. kooldraad langs den tramweg. Gedurende 1912 werden 44 lichtpunten bijge plaatst, zoodat op het einde van het jaar 486 lam pen brandden, bediend door de K. E. M. en 8 dooi de E. S. M. Gemiddeld onderging elke lamp 5 wisselingen per jaar. Petroleumlampen brandden in Vogelenzang 31 i'wordt in 1913 gas), Aerdenhout 15 (wordt in 1913 electriscli), Bloemendaal en Overveen te za nten 29 (worden in 1913 op 1 na vervangen door electriscli). Blijft over de lantaarn aan de Mar- celisvaart. De lampen die tot 2 uur brandden, hadden 2708 branduren, die tot 1 uur 2343 en die tot 12 uur 1978. Kerkelijke zaken. Getal dienstdoende leeraren of geestelijken voor elk kerkgenootschapvoor den Nederduitsch hervormden godsdienst 1voor den roomsch-katholieken godsdienst 5. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Staat der schoollokalen en onderwijzerswoningen: Bloemendaal. Daar de openbare lagere school voor uitgebreid FEUILLETON. Iets over Gérard de Nerval. (Slot.) Zuiver was zijn arbeid veelal geweest, rustig, doorzichtig, blinkend soms. Naar aanleiding zijner Faust-vertaling schreef Goethe hem: Ik heb mij- zelven nooit zoo goed begrepen als toen ik uwe overzetting las. „Geen stijl was ooit klaarder," schrijft Gautier, „geen stijl was ooit zuiverder dan van Gérard. Geen fout, geen onzekerheid, hoeveel minder eene verwardheid, verried ooit den verstoorden toestand van zijn intellect. Tot aan hot einde bleef hij smetteloos." Dit was wel oor zaak dat zijne vrienden eerst laat zijn geestelijke stoornis bespeurden. Vele vrienden omringden met liefde „le bon Gérard", dien iedereen welke met hem in aanraking kwam wel leek te moeten liefhebben, zoo onweerstaanbaar beminnelijk was deze dichter en tragische mensch. „In heel dat litteraire Parijs", schrijft Champfleury, „in dat Parijs, waar het zoo moeilijk is zich staande te houden, vond Gérard nooit anders dan een viien- delijken glimlach en goede woorden. Collega's die ..er waren" én zij die nog niets hadden bereikt, ro mantische, klassieke, realistische auteurs: dich ters prozaschrijvers, romanciers, tooueelsclirijvers en journalisten, allen betoonden hom eene bemin nelijkheid als maar zelden in litteraire kringen gevonden wordt." Gaandeweg kwam liet uur intusschen, waarop lager onderwijs zeer kort geleden verbouwd en vergroot is, voldoet deze in alle opzichten, hoe wel door het zeer toenemend aantal leerlingen overbevolking is ontstaan. Reeds zijn er plannen ontworpen voor den bouw eener school met uitgebreid leerplan, waardoor de school te Bloemendaal eenigszins zal worden ont last. (Zie het hierachter opgenomen advies dei- plaatselijke schoolcommissie.) Overveen. Door de belangrijke verbouwing en vergrooting der openbare lagere school, is deze school verbe terd. Het aantal privaten en urinoirs werd ver groot; de gang werd verbreed; betere ventilatie werd in de schoollokalen aangebracht, terwijl een ruim gymnastieklokaal, (thans voorzien van een groot aantal moderne gymnastiek-toestellen)ge legenheid biedt voor regelmatig onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen, welk vak thans aan het leerplan is toegevoegd. Vogelenzang. De openbare lagere school te Vogelenzang be hoeft dringend verbetering. Schooltuinen en gymnastieklokaal ontbreken ge heel, terwijl ventilatie en verlichting zeer onvol doende zijn. Door gebrek aan ruimte ontvangen twee klassen in één lokaal onderwijs, hetgeen zeer nadeelig is voor dit onderwijs. Daar deze school niet voldoet aan de meest be scheiden eischen, besloot de raad in zijne vergade ring van den 26 October 1911 met algemeene stemmen tot stichting eener nieuwe school, waar voor reeds plannen zijn ontworpen. (Wij nemen hierna liet desbetreffend rapport der plaatselijke schoolcommissie op.) Bloemendaal, 12 Nov. 1912. Aan den gemeenteraad van Bloemendaal. Geeft de plaatselijke schoolcommissie eerbiedig- lijk te kennen, dat zij zich verplicht acht bij her haling er op te wijzen, dat de toestand op de open bare school te Bloemendaal vanwege de sterke overbevolking der klassen hoogst ongunstig is en dat men zich in de onmogelijkheid bevindt de kin deren, die zich aanmelden, allen te plaatsen; zij betreurt, dat zich bezwaren hebben voorgedaan waardoor de bouw eener M. U. L. O.-school ver traging ondervindt, doch vertrouwt niettemin, dat het college van burgemeester en wethouders dili gent blijft, aangezien het belang vap het onder wijs een langer uitstel niet gedoogt. Met zeer veel leedwezen heeft de commissie den loop der gebeurtenissen betreffend de vastgestelde bouwplannen der nieuwe school te Vogelenzang gadegeslagen en zij veroorlooft zich onder over legging van een extract uit hare jaarverslagen over 1908, 1909, 1910 en 1911 met den grootsten et nst u nogmaals attent te maken op den onhoud- baren toestand van het gebouw en als noodzakelijk gevolg daarvan, den onvoldoenden leercursus. In verband met het ter openbare zitting van uwen raad te Bloemendaal medegedeelde omtrent de binnen twee jaren te openen bizondere school te Vogelenzang, veroorlooft de commissie zich u in overweging te geven op onderzoek uit te gaan of die bedoelde school zal wordeneen gemengde- dan wel een zusterschool. Moclit het eerste het geval zijn, dan zouden, indien alle daarvoor in aanmerking komende kinderen van die bizondere school gebruik maakten, pl. m. 35 leerlingen voor openbaar onderwijs overblijven (ongeacht de even tueel© vooruitgang van Vogelenzang). De commissie meent dat, voor zulk betrekkelijk gering aantal, op het terrein van de bestaande school een nieuw lokaal zoude moeten worden ge bouwd van bescheidener afmeting dan door den raad in zijn September-zitting is aangenomen, doch desniettemin van zoodanige indeeling (aantal vertrekken, lokalen, enz.), dat het, eveneens op bovenbedoelde zitting, vastgestelde leerplan tot uitvoering kan komen. het schrikkelijk lot van hem voltrokken zou wor den. Hij werd meer en meer vermoeid, te zeer zich inspannend met een intellectueelen arbeid, welken zijn eens zoo heldere geest niet meer aan kon. „Je passé des heures entières a me retrouver. Croyez-vous que e'est it peine si je peux écrire vingt lignes par jour, tant les ténèbres m'envahissent". Het kon niet meer. Hij verstond liet niet meer te ordenen. Een gedachte uit te wer ken was een lielsche foltering hem geworden, en tocii moest hij arbeiden; en hij sloopte ziender- oogen zijn laatste krachten. In den konden winter van 1855 als Parijs onder de sneeuw ligt en men niet dan noode de straat opgaat, loopt de deerniswaardige Gérard in een dunne zomer jas en weigert met een geestig woord aan Gautier en Du Camp een ulster dien ze hem aanbieden. „Le froid est tonique", zegt hij en begint dan wat dwaasheden te stamelen, terwijl hij een oud stuk band uit zijn zak haalt en hun voorhoudt om te bewonderen. „C'est la ceinture de Madame de Maintenon, zegt hij, quand elle fai- sait jouer „Esther" Saint-Cyr". En voor zijn vrienden hem weerhouden kunnen, is hij naar bui ten geijld in de bijtende koude. 's Nachts in de kroegen rondom de Hallen poogt hij aan „Le Bêve et la Vie", dat nog maar gedeel telijk af was, te werken, en de worsteling met zijn onmacht kwelt hem in die uren bovenmatig. Daar wordt hij herhaaldelijk door de politie op hunne nachtjonden met het ignobelst gespuis opgepakt, en vinden zijn vrienden, die om hem uit het kot te bevrijden, liem moesten komen herkennen, hem De bestaande toestand gedoogt echter geen tal men, zoodat door tijdelijke hulplokalen aan de dringendste eischen zal moeten worden tegemoet j gekomen. Bijaldien het tweede geval (zusterschool) werke lijkheid wordt, blijven pl. m. 85 kinderen ter be volking van de openbare school over, waarmede I alle redenen vervallen die het bouwen van een nieuwe school op liet nieuwe terrein in den weg staan, zij het dan ook op minder breeden opzet dan volgens de ingediende begrooting is voorge steld, zonder dat hierdoor echter eene wijziging worde gebracht in het door den raad vastgestelde en goedgekeurde leerplan (zitting September 1912.) De commissie verklaart dat zij, zeer verheugd over de breede opvatting omtrent gebouw en plan, aangenomen in September 1912, zich kan neer leggen bij een verzorging van het onderwijs zooals hierboven door haar aangegeven, indien de gedane toezegging voor bizonder onderwijs vervuld worde, protesteerende evenwel met alle kracht tegen het „in statu quo" bestendigen der Yogelenzangsche school. De commissie van toezicht op het Lager onderwijs te Bloemendaal. (w. g.) A. W. JACOMETTI. IT. L. VAN BEGSEKOM. F. J. ELDERING. P. W. VOET. W. BERDENIS VAN BE RL EK OM. Bloemendaal, 14 Febr. 1912. Aan burgemeester en wethouders der gemeente Bloemendaal. Wij ontvingen uwe missive N°. 232/22 en heb ben de eer u mede te deelen, dat de redenen die onze commissie bewogen hebben een advies uit te brengen ten gunste eener M. U. L. O.-school, de volgenden zijn a. sluit M. U. L. O., U. L. O. in zich; h. zijn do kosten aan. de stichting eener M. U. L. O. S. verbonden, slechts een klein bedrag meer c. zoowel voor U. L. O. als voor M. U. L. O. moet een gebouw worden gevonden (gekocht, ver bouwd of gebouwd)het is geen noemenswaard verschil om bij de inrichting van zulk een locali- teit reeds terstond M. IJ. L. O. als maatstaf te nemen, terwijl, moet een U. L. O. S. later worden vergroot of uitgebreid,.aanzienlijk groote uitgaven noodig zullen blijken te zijn; d. een M. U. L. O. S. bevat 9 klassen, oen U. L. O. S. 7bij een U. L. O. S. is met het laat ste leerjaar de cursus afgeloopen en moeten de leerlingen of naar gymnasium of H. B. S„ voor hen die daarvan geen gebruik kunnen of willen maken is geen gelegenheid tot verdere ontwikke ling een inconvenient wat vooral geldt voor zoons en dochters van Bloemendaal's middenstand; bij het einde van het U. L. O. zouden die immers verplicht zijn, hun kinderen of terstond in zaken te nemen waarvoor zij te jong zijn uf hun kinderen met extra lessen verder te brengen. De M. U. L. O. S. vervangt als 't ware de IT. B. S. 3-jarige cursus, die in praktijk niet aan de ver wachting beantwoordt en waarheen middenstands- kinderen hoe langer hoe minder gezonden worden; e. is het aantal inwoners van Bloemendaal, dat gebruik zal kunnen, willen en moeten maken van het onderwijs eener M. U. L. O.-school grooter dan liet aantal dat alleen eene aansluiting ver langt met gymnasium en H. B. S., terwijl met M. U. L. O. ook die categorie geholpen is en bij U. L. O. een grooter aantal immers onbevredigd blijft en in hun behoeften niet wordt voorzien; f. dat als nu slechts U. L. O. tot stand komt, zonder twijfel binnen zeer korten tijd de gemeente verplicht zal zijn eene M. U. L. O. S. te stichten, zijnde zulks een onafwijsbare behoefte voor Bloe als een liaveloozen schooier, schier onbeschermd tegen den barren winternacht. Den band droeg hij nog steeds bij zich en geheimzinnig fluisterend vertelde hij aan ieder die naar hem luisteren wilde, dat het een kouseband van de koningin van Scheba was. Zoo zonk zijn arme geest dieper en dieper in het duister weg; zijn kwellende onmacht tot arbeiden liet niet af hem meer en meer te benauwen; het laatste ontviel hem: hij had gevoeld dat wat hij schreef in de tijden van zijn zinsverbijstering tot het beste was van zijn levenswerk, en thans moest hij jammerlijk bevinden dat deze hoogere potentie hem weder ontnomen was. Dit besef werd hem ondraaglijk, niets stutte zijn armen wil dan meer, en de geestelijke en lichamelijke vermoeie nis tezamen braken hem. Hij kon niet verder. In den nacht van den 25en Januari vroor het fel. Gérard had den geheelen dag in zijn dunne zomerkleeren door de stad geslenterd, nu en dan was hij een kroeg ingegaan, had er zijn schrijf gereedschap een fleschje inkt, een pen en wat armoedige vellen papier uit zijn zak gehaald, en had gepoogd te werken, had, nog steeds zijn lot niet kunnend aanvaarden, getracht zijn gedach ten te ordenen. En telkenmale was hij hopeloozer weer opgestaan; het kon niet meer. Hij zag eene sombere leegte waar vroeger de invallen flonkeren konden, hij was overstelpt door verwarring op verwarring. Tegen drie uur in den morgen ge raakte hij in een slop, de Rue de- la Vïeille Lan- terne, zulk een afzichtelijke plaats als er wellicht geen tweede in geheel Parijs te vinden is: een hel men daal, gerekend naar het aantal en het gehalte der inwoners. Dc Plaatselijke Schoolcommissie, A. W. JACOMETTI, Voorzitter. W. BERDENIS VAN BERLEKOM, Sccr. Landbouw en Veeteelt. Indeeling der gemeente naar het aantal hectaren: H.A. Aren. van opgaand hout439 56 ander hakhout 439 56 Aantal ontgonnen hectaren: tot bosch 879 56 bouwland 134 98 weiland 610 75 bloembollengrond 244 Tuinen met inbegrip van boomgaar den voor eigen gebruik 36 09 Dijken en bermen6 79 Duin 1937 76 Vergraven grond, moeras, strand en water 36 39 Veld- en spoorwegen 47 87 Onbelastbare eigendommen 51 11 Erven van gebouwen en lustplaatsen81 31 Bouwpolitie. Vergunningen werden o. a. ver leend voor het oprichten in: Bloemendaal 30 woonhuizen; Overveen 13 Aerdenhout 8 Vogelenzang 15 Middelen van vervoer te lande. Concessie werd verleend tot den aanleg en exploitatie eener elec- trisclie tram vanaf den Zijlweg op de grens der gemeente Haarlem naar het station Overveen. Het verslag, over 't algemeen zeer duidelijk ge steld en keurig uitgevoerd, sluit met een staat van opgaven bedoeld in art. 31 der drankwet. PLAATSELIJK NIEUWS. Dc Schietwedstrijd Dinsdag j.l. hield de Bloemendaalsche Politie- Schietvereeniging, haar jaarlijkschen wedstrijd voor de leden in het schieten op de revolver, op de baan der vereeniging bij de Israëlietisehe be graafplaats, te Overveen, waaraan door 28 schut ters werd deelgenomen. Voor iederen schutter was een aardig prijsje disponibel, waaronder twee gouden horloges, waar van de een (hoe kan het haast anders), een ge schenk was van de bekende geefster op dit gebied, mevrouw Visser van Ilazerswoude. Bij dit laatste horloge is bepaald, dat het alleen mag worden gewonnen door de in uniform gekleede politie mannen, terwijl het andere is bestemd voor de niet in uniform gekleede politie. Zij, die in voor gaande jaren reeds zoo gelukkig waren een hor loge te winnen, mochten hieraan nu niet meer meedoen. Geschoten werden door G. R. Togtema, 53 pun ten; die daardoor den len prijs kreeg, zijnde 12 zilveren lepeltjes in étui. Tweede was P. van Nobelen. met 50 punten, die een pendule won met eandelabres. Dezen hadden reeds een horloge gewonnen. Winner van het horloge van mevr. Visser van Ilazerswoude was C. Boslooper, met 49 punten, terwijl het tweede horloge was voor H. Tweehuij- zen, eveneens met 49 punten. Zooals gezegd, kre gen de andere schutters ook allen een prijs, in de volgorde van het behaalde aantal geschoten pun ten. De politiemenschen hadden een aardigen dag, doch liet was jammer dat het in den middag begon te regenen. Het Jaarboekje. De vierde jaargang van ons jaarboekje is thans in bewerking. Aangezien de oplaag niet grooter is gemaakt dan binnen korten tijd kan worden va afgrijzen. Zelfs midden op den dag drong het licht van den hemel daar niet in, want een groote, deels vergane luifel stak uit een der hui zen; men kwam in het slop langs een steile, vuile trap, en de gapende mond van een goot, door een hek afgesloten, ontving het walglijke vuil dat er van alle kanten heen stroomde. Een smerig kroeg je, tegelijk nachtasyl, was er het eenige huis. Aan het ijzeren hek voor een der vensters van dit kroegje vond men den volgenden morgen, hangend aan den ouden band, dien hij zoolang bij zich gedra gen had, het lijk van den dichter der teedere avonden en naïeve bekoorlijkheden, den man, die liet schoonste en edelste gezocht had gedurende zijn leven. De menschen van het nachtasyl verklaarden dat er dien nacht tegen drie uur op hun deur geklopt was, maar ze hadden, bevreesd voor de moordende koude, niet opengedaan. Denkt u dien eenzamen, uitgeschudden man, zooals hij van de deur terugweek en zijne toebe reidselen maken ging! ,.T1 est mort, on peut le dire," schreef Paul de Saint-Victor, „de la nostalgie de l'invisible." Dh is het verhaal, ruw, en schetsmatig van den arbeid en het leven van den man, die als weinigen de Hoogheid en het Ideaal beminde, en als weinigen een dood vond, zoo vol van eene deerniswekkende afschuwelijkheid. Een der meest tragische kunstenaarsverschijningen voor altijd. S.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1