Huize „Mooi Gaasterland", te Rijs. Verscheidene Consuls, waaronder onze plaatsgenoot de heer Merens, na afloop der audiëntie bij de Koningin. Spaarne", gestuurd door een lid der vereeniging. Na afloop der wedstrijden prijsuitdeeling in liet clubgebouw. De Schouwburg. Men heeft heel verstandig de vacantie benut om den ouden, goeden schouwburg aan den Jans- weg, te Haarlem, eens wat op te knappen. Een aantal kunstvrienden, de heeren Breda Kleijnenberg, Dyserinck, en overste Van Wagten- donk, hadden zich er voor gespannen om den eenigszins somberen kunsttempel wat op te fleu ren. Deze heeren wisten namelijk de benoodigde gelden bijeen te krijgen voor eene, zij het nog niet volkomene, dan toch voorloopig fiksche res tauratie. Het zal den bezoekers bij de openingsvoorstelling dan ook getroffen hebben, dat de zaal een veel lichter en vroolijker aanzicht bood dan te voren. De nieuwe creme-kleurige beschildering, versierd met randen van sprekende motieven, werd aldus op advies van den heer Von Saher, directeur der kunstnijverheidschool uitgevoerd, en maakt dan ook een uitnemenden indruk. Ook boven het scherm is de wand fraai beschil derd: mooi ornamentwerk, waarin ter uiterste rechter- en ter uiterste linkerzijde een masker, symbool der tooneelspeelkunst voorkomt, welke maskers een prettig aandoende gelijkenis met Troelstra en Kuyper vertoonen. Het weenende masker (de Tragedie) is Troelstra; het lachende (de Comedie) is Kuyper. PLAATSELIJK NIEUWS. L. A. B. UlehaJce. Naar onze lezers met genoegen zullen vernemen, is de heer L. A. B. Ulehake, alhier, benoemd tot hoofd vaji eene gemeenteschool te Amsterdam. Velen zullen den in den omgang zoo aangena- men man met leedwezen van hier zien vertrekken. VAN HIER EN DAAR. Zuigclingenmarkt. In Cleveland in Amerika, is door het gemeente bestuur oen,-,:zuig'<?lingoiimarkt ingesteld. Arme moeders, die zeiven voor hun kinderen niet kun nen zorgen, ontmoeten daar gegoede, kinderlooze dames, die de arme kleuters gaarne aannemen. De Cleveland Human Society belast zich met de regeling der overdracht, enzoovoorts. liet meest vraag is naar blonde kinderen mqt blauwe oogen. Tandenten toonstelling. In Londen wordt een kunsttanden-tentoonstel- ling gehouden. Men vindt daar tanden in de meest uiteenloopende vormen enkleuren uit gestald. De kleine tanden dus weten de men- schen in de stands u te zeggen worden vooral gevraagd in de noordelijke landen, terwijl bij de zuidelijker volken het grooter formaat meer in trek is. Er zijn gitzwarte tanden, die voor Engelsch- Indië, China, Siam bestemd zijner zijn bruine tanden in alle schakeeringen; deze dienen voor lookers, en worden vooral naar Russische, en vele Aziatische plaatsen gezonden. Door de Engel- sclien worden uitsluitend tanden in zachtgele kleur gevraagd. Bruidsdans. In Penssylvanië, in Amerika, is nog steeds een eigenaardig gebruik in zwang. Op een bruiloft kan elk der gasten met de bruid dansen, waar voor hij haar dan telkens een dollar betaalt. Op gevaar, deze gasten te beleedigen, kan de bruid niet weigeren. Sommige bruidjes weten zoo een aardig som metje bij elkaar te dansen. Men schijnt het echter wél eens, en sterk, te overdrijven. We lazen na- mei ijk onlangs van een bruid, die er heel bekoor lijk uitzag, en 700 maal tot den dans gevraagd i ol gedurende haar, 72 uren lange, liuwelijks- j.irtij. Zij viel daarna flauw. Het was niet slecht, oo deze oorspronkelijke bruiloftsgasten ons va- 'i'i 'andsche spreekwoord „Men kan toch wel dan- - 'i\. i 1 is het niet met de bruid", een weinig in praei. ijk brachten bij de huwelijksfeesten. Beh- adelt de vrouwen met zachtheid. Spaart de bruidjes. TOON EEL. ïn ..Het Midden" schrijft de heer Edmond Vis- Mr. P. W. de Koning heeft destijds den bezem in net hoenderhok geworpen door op eene verga dering van „Het Tooneelverbond" te verkondigen, dat de toon van de Nederlandsche Pers of van een deel daarvan, wat betreft het beoordeelen van tooneelkunstenaars zoo bar, zoo hard, zoo ruw is; of althans iets in dien geest. l t. N°. 1: de Tooneelkunstenaars-vereeniging, ute vakvereeniging van tooneelspelers, heeft met H vermans als inleider, geopponeerd tegen den .oon van de kunstcritiek. Deze vergadering was geheim. Feit N°. 2,,De Telegraaf" is hoe weet nie mand aan den weet gekomen wat er op die vergadering verhandeld is en heeft daar een beetje mee gelachen. Feit N°. 3: Ingezonden stukken in „De Tele graaf" van verontwaardigde menschen, geprik kelde menschen, bezadigde menschen, die het eens of oneens zijn met het een (of) ander. Feit N°. 4, tevens conclusie: Wij zullen maar doorgaan, kalmpjes-weg met. te doen, zooals wij meenen dat onze plicht is, ieder op zijne eigen, doch waardige wijze. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Wij ontvingen den Geïllustreerde Reisgids voor Gaas Ierland"door D. J. van der Ven, uitgave dei- firma C. Morks Czn., te Leiden. Dit werkje is het twintigste van een reeks „Nederlandsche Reisgidsen", welke bij deze uit geefster verschijnen. Gaasterland, die zeer mooie streek van Fries land, heeft lang niet de befaamdheid, welke het verdient. „Gaasterland", aldus de schrijver in zijn voorwoord, „wordt nog niet als een toe- ristenstreek beschouwd om de eenvoudige reden, dat de communicatiemiddelen er niet zijn als in andere oorden van ons vaderland, omdat er nog niets gevonden wordt wat zweemt naar een aan- gekleede „Sommerfrische". Het weet van geen „Grand-Hotel', het weet van geen „Table d'höte", maar de eenvoudige, landelijke logementen en her bergen hebben frissche zit- en slaapkamers, terwijl de Gaasterlandsclie keuken door ieder, die haar heeft leeren kennen, wordt geroemd." En het is weer de oude geschiedenis, die wel eens droevig aandoet; het vreemde wordt vaak buitensporig geëerd ten koste van het eigene. Ge lukkig wordt gaandeweg van deze verkeerde ge woonte een weinig afgeweken. Het schoone Hol land, aan hetwelk men zoo spoedig voor „De Ardennen", „den Rijn" en ander uitkeemsch sclioon den rug toekeerde, het goede, lieve Hol- lnd, ons Holland, we gaan het beter en vaker bezien dan vroeger. We krijgen allengs even veel pleizier in dat Holland alsde vreem delingen. Een type van een 18e eeuwsch huis te Bakl. Is er een beter middel om liefde en belangstel ling voor het schoon van een land te kweeken, dan ervan te verhalen, erop te wijzen hoe mooi, hoe merkwaardig zulk een land is. De Ne derlanders weten niet voldoende welk een schat van natuur- en cultuur-heerlijkheden hun eigen land herbergt; indien ze het wisten, zou de trek naar die merkwaardige plaatsen grooter zijn. Doch wij zeiden reeds: er zijn alle teekenen, die op verbetering wijzen. Boekjes als dit hebben dan ook ten doel, die liefde en belangstelling te kweeken, welke wij daar even beoogden. De schrijver leidt ons Gaaster land binnen, betreedt liet Rijsterbosch met ons, we vergezellen hem naar Mirus, Bakhuizen, het Roode Klif, naar Balk, Sloten,.... waar niet al. We reizen met hem samen door een der prachtig ste hoekjes van ons vaderland, dat deze schrijver waarlijk uitnemend blijkt te kennen. De tekst is versierd met keurige afbeeldingen, waarvan wij er enkele aan onze lezers aanbieden. Het is een aardig, handig en leerzaam boekje, meer dan een gewone reisgids, waarvan er te over zijn. Dit laatste kan men van boekjes als dit niet zeggen. Een tweetal kieken van Gaasterland zullen iccgeus plaatsgebrek, eerst in het volgende num mer worden opgenomen. Wij ontvingen een werkje Een nuttige werk kring van de vrouw miskend, een bijdrage tot de kennis van het vroedvrouwen-vraagstuk", door mejuffrouw M. Dekker, verloskundige te Heem stede. Het boekje gaat de historische ontwikke ling van het vroedvrouwenwezen na, behandelt daarna de maatschappelijke omstandigheden, waarin de vroedvrouwen verkeeren, waarna we gen ter verbetering dier omstandigheden worden genoemd. KUNST. Larensche Kunsthandel. In hare zalen op de Heerengracht te Amster dam, houdt de Larensche Kunsthandel thans een tentoonstelling van werk van Toon de Jong, Klaas Vet, L. Klaver, Van Daallioff, Corn. Kuy- pers, F. Langeveld, S. Garf en anderen. Er is menig aantrekkelijk werk op deze tentoonstelling, dat een bezoek alleszins loonend doet zijn. KERK-AGENDA. Haarlem. Vereenig. van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Prof. Dr. Oort, van Leiden. Eglise Wallonne. 101/» lieures du matin, Mr. Dupont. Rmionstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Ilaentjens. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure Ds. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned. llerv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. 's Avonds, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Ilerv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bakels, van Haarlem. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOV2 ure. Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Conradi, Em. Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum Pavilj oenDagel ij ks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van I4 ure. Schouwburg Jansweg. Zondag 21 September, N.V. Het Ilollandia- Tooneel, Dir. Jan Holtrop, „Mijn papa. Het Kamerlid Woensdag 24 September, N.V. Het Tooneel, Dir. Willem Rooyaards, Ai sène Lupin. Vrijdag 26 September, Kon. Vereen. „Het Ned. Tooneel" De Roofridder. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. Zaterdag 20 September, 's avonds 8 uur, buiten gewone algemeene vergadering van de Roei en Zeilvereeniging „Het Spaarne" in het clubgebouw. Zondag 21 September, Openluchtsamenkomst in Vrijzinnigen Christelijken geest in het Over- bosch van Spaarnberg te Santpoort. Aanvang 2 uur. Zondag 21 September, Roei-en Zeilvereeniging „Het Spaarne", onderlinge zeilwedstrijden. brand werden 8858 personen, 1303 meer dan in 1911. In Leipzig hadden 1745, in Bremen 650, in Chemnitz 629, in Got lui en in Hamburg 595, in Dresden 566, in Mainz 478, in Stuttgart 479, in Ulm 379, in Offenbach 330, in Jena 328 verbran dingen plaats. Tot het Duitsche verbond van lijk- verbraiidiiig-vereenigingen behooren 137 vereeni- gingen met 65.173 leden. Zelfs in Rusland is zij ingevoerd, waar de plaatselijke besturen crema toria mogen bouwen met goedkeuring van de re- geering. Wij Nederlanders komen ook hier weer achter aan. Er zijn, als we ons wel herinneren, wel eens pogingen aangewend om ook hier te verkrijgen wat elders bestaat, maar die pogingen zouden af gestuit zijn op den tegenstand der roomschen. Maar in bet, protestantsclie Nederland heeft men voor geen roomschen tegenstand te bukken, die tegenstand moet dan maar gebroken worden. Im mers bij invoering van lijkverbranding ten onzout, worden de roomschen niet gedwongen bui- sto r lijk overschot te laten verbranden. De lijkverbran ding moet facultatief gesteld worden. Meer ver langt men niet. Maar dat verlangen is billijk, zo'o billijk dat 't onbegrijpelijk is dat iemand dat zou afkeuren. Maar hoezeer de idee van lijkverbranding ook ten onzent meer en meer is doorgedrongen, een wetsvoorstel 0111 haar in te voeren is nooit inge diend. Geen minister heeft daar ooit den moed toe gehad 0111 de roomschen, zooals men zegL Wij verlangen dat daaraan een einde komt en dat, 1111 we een crematorium kant en klaar hebben, er ook gelegenheid zal gegeven worden daarvan ge bruik te maken. Doet de tegenwoordige regeej- ring een dergelijk voorstel niet, laten dan eenige vooruitstrevende leden der Kamer het initiatief nemen. Geschiedt ook dat niet dan een petitie. Men ziet, wij gaan uit van het denkbeeld dat voor toelating van lijkverbranding wetswijziging gevorderd wordt. Wij gelooven dat dit denkbeeld juist is. Wat onlangs in Neurenberg (Beieren) geschied is, zou bier niet gaan. Het gemeentu- bestuur aldaar verlangde een crematorium, de re geering weigerde. Toen werd er van gemeentewege een gebouwd en in gebruik genomen. Laat de zaak bij ons wettelijk geregeld worden. Maar dat dit, dan ook geschiede! Als het crematorium bij Vel sen officieel geopend wordt, laat liet dan ook gebruikt mogen worden en Nederland niet langer achterstaan bij andere landen. Meer wordt niet verlangd. 1 Koninkl. Letlcrl. Vereeniging „J. J. Cremer De Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer", geeft op Dinsdag 23 Sept. een feest voorstel 1 inf ill den schouwburg aan den Jansweg, te Haarlem;, met medewerking van het strijkorkest van Haart lem's Muziekkorps, directeur C. P. W. Kriensj aanvang 8 uur. Opgevoerd wordt Nacht en Morgenrood, door II. J. Schimmel, regie L. H. Chrispijn. Donateurs en donatrices hebben, op vertoon vaii diploma, persoonlijk toegang met twee dames, tot de baleons en stalles. Leden hebben, op vertoon van diploma, persoon lijk toegang met ééiie dame; buitengewone leden persoonlijk. Plaatsen kunnen besproken worden, mede op vertoon van diploma, voor donateurs en werkende leden, op den dag vóór den speeldag, en voor kunstlievende en buitengewone leden op den speel dag van 104 uur, aan den schouwburg. Museum van Kunstnijverheid. In liet museum van kunstnijverheid, te Haarlem, wordt begin October eene tentoonstelling van me dailles en plaquetten gehouden, die hoogst belang rijk zal worden. Reeds werden inzendingen ontvangen uit Mün-S chen, Karlsruhe, Magdeburg en Schrobenhaüsen. Ook van nederlandsche zijde, werd veler mede werking toegezegd, terwijl de directeur van het museum gaarne nog inzendingen in ontvangst zal- nemen. Een catalogus met voorwoord van den directeur van het koninklijk kabinet van munten, penningen en gesneden steenen, den lieer A. O. van Kerkwijk, is reeds in bewerking. Zondag a.s. zal in liet trapportaal van liet museum van kunstnijverheid, te Haarlem, het cli ché eener houtsnede, vervaardigd (loor den heer Chris Lebeau, voor de prijsvraag van de vereeni ging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer, te 's-Gravenhago, Seheveningen en omstre ken, met dé verschillende pliasen der afdrukken tentoongesteld worden. Zondag is de toegang kosteloos. Zeilwedstrijd. De roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne", or ganiseert onderlinge zeilwedstrijden voor Zondag 21 September. Voor de eerste klasse: Kiel- en middenzwaard- jachten, lang op de waterlijn boven 4 meter, ge stuurd door lieeren liefhebbers; prijs: kunstvoor werp, zijn ingeschreven de vaartuigen: „Kity Wake" van den lieer R. W. de Clercq, Haarlem; „Brehorir' van den heer F. J. Bernhard, Overveen, Voor de tweede klasse: Kiel- en middenzwaard- jachten, lang op de waterlijn tot en met 4 meter, gestuurd door heeren liefhebbers; prijs: kunstvoor. werp, aangeboden door den voorzitter, de vaartui gen: Undine" van den heer Rego Vetli, Haarlem; „Watergeus" van den lieer J. R. Carp, Heemstede; „Brünhilde" van den lieer II. W. de Voogt, Heem stede; „Gapricornus" van den heer F. J. L. Pelten- burg, Haarlem. Voor de derde klasse: Roiule en platbodem jach ten (Tjotters), gestuurd door heeren liefhebbers prijs: kunstvoorwerp, de vaartuigen „Jalb" van den lieer B. Verweij, Haarlem; „Mooie Nel" van de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne"„Flevo" van de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne"; beide gestuurd door twee leden der vereeniging. Voor (1e vierde klasse: Platbodem jachten met middenzwaard (dories), gestuurd door heeren lief hebbers; prijs: kunstvoorwerp, de vaartuigen Hok" van den heer F. van Waveren, Haarlem; quilibrist 1 a do roei- en zeilver uiging Hot DE KON! TV.'

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2