De Lighal met ij. s. Hoi Var Seances Kamermuzii JOH. STEENfl ioheemsch Strijkk lesschaert en Hö Me;r. Julia Culp, Gerard Dekking, vi< Mevrouw Veerman-Bel Percy Grainger, ne Joh. Steenman, vte in de Concer „DE KROOI Abbonnement vo( Seances f 5, KERK-AGENDA. Haarlem. Vereenig. van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Cramer von Baumgarten, Pred. te Hoorn. Nederl. Protestantenbond. (Bondsgebouw). n.m. 7 ure. Prof. Dr. Knappert, van Leiden. Eglise Wallonne. 10l/2 heures du matin, Monsieur Blommaert. Pasteur auxilaire d'Amsterdam. Remonstrantscli-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Kielstra, Em. Pred. te Oegstgeest. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. De Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Binnerts. Bloemend aal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. 10V2 ure. Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stad s-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Zondag 28, Maandag 29 en Dinsdag 30 September, Bioscopevoorstelling, Silvia Silombra. Maandag 29 September, Algemeene Vergadering van de Ned. Bond van Courantiers, in de congreszaal van E.N.T.O.S. te Amsterdam. Vrijdag 3 October, 's avonds 8 uur. Lezing voor de Theos. Ver. Ned. afd. Haarl. Loge door Mevr. M. Ros-Vrijman, in het gebouw „Tot Nut van het Algemeen", Zijlstraat 48. Zaterdag 27 September, 's avonds 8 uur. Huis houdelijke vergadering door de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht in „De Nijverheid", Jans straat 85. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. menigeen moesten teleurstellen, geven wij elk onzer lezers in overweging, reeds nu zoo spoedig vraag behelzen, waaraan alleen ijverige lieden, die mogelijk het jaarboekje te bestellen. Prijsvraag Jaarboekje. Ons jaarboeKje zal een zeer belangrijke prijs- met Bloemendaalsche toestanden goed bekend zijn, kunnen meedoen. UIT ANDERE GEMEENTEN. V ereeniging voor Vrouwenkiesrecht, afd. Haarlem. Op Zaterdag 27 Sept., 's avonds 8 uur, houdt de veröeniging voor Vrouwenkiesrecht, afd. Haar lem, in „De Nijverheid", Jansstraat 85, Haarlem, een huishoudelijke vergadering. Uit het politie-rapport. Pro c esse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt, we gens: baldadigheid; rijden over de voetpaden; loopen over verboden grond; stellen van wild strikken en beleediging. Gevonden en terug te bekomenaan den politiepost te Bloemendaal, een sleutel; bij L. M. J. van der Weiden, Ged. Oude Gracht 42, te Haar lem, een medaillon; bij P. Reedijk, Middenduin, te Overveen, een portemonnaie met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, een kluwen touw en bij W. van den Brink, Rampelaan 23, te Overveen, een portemonnaie met inhoud. Verloren: een ring met sleutelseen porte monnaie met inhoud; een abonnement H. S. M. OverveenZandvoort en een Fransch leerboek. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 19 September tot Donderdag 25 September. Geboren: z. van J. G. Tavenier en T. P. de Jong; d. van G. van den Berg en C. van den Berg; d. van P. A. Ver duin en M. L. Hagen. O n d'ex trouwd: K. Dekker en E. H. van den Berg, Ch. P. H. Ras en M. E. Ruyter. Overleden: A. C. van der Mark, 40 j. Theosofische Vereeniging. Mevrouw M. RosVrijman, houdt een lezing voor de Theosofische Vereeniging, Nederlandsche afdeeling, Haarl. loge, op Vrijdag 3 October a.s., 's avonds S uur, in de groote zaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Zijlstraat 48, Haar lem- Huize „Rijs", in Gaasterland. Een schilderachtig grachtje in Sloten. School voor kunstnijverheid. Wij vestigen er de aandacht op, dat de avond- lessen, die dezen winter in de school voor kunst nijverheid zullen plaats hebben met 1 October beginnen, zoodat zij, die overdag een kunstam bacht beoefenen, de te geven lessen in het pleis- terteektmen, het vakteekenen en het boetseeren van ornament en figuur kunnen volgen. Tevens bestaat er eene bizondere cursus voor het teeke nen naar liet levend model, waaraan ook meer gevorderden, die dan geheel vrij in hunne studie zijn, kunnen deelnemen. Bovendien zullen vanaf November tot Maart des avonds lessen in de kunstgeschiedenis, de pro jectieleer en perspectief en de anatomieleer ge geven worden. Wij zien dus, dat er voor beoefenaars der kunst ambachten ruimschoots gelegenheid bestaat, hunne studiën des avonds voort te zetten en zich verder te ontwikkelen. Museum van Kunstnijverheid. Zondag a.s. zal in de rotonde een verzameling j afbeeldingen der werken van Boucher, een der grootmeesters der decoratieve kunst in Frank rijk uit de 18e eeuw, tentoongesteld worden. Frangois Boucher werd den 29 September 1703 in een zeer bescheiden gezin geboren, en werd later door zijn bizonder talent hofschilder van Bodewijk XV en directeur der Koninklijke Aca demie. Zijn kinder- en vrouwenfiguren en pastoralen, dragen een bizonder karakter en werden veelvul dig voor de inwendige decoratieve versiering in toepassing gebracht. Zondag is de toegang kosteloos. Het aantal inzendingen voor de tentoonstel ling van moderne medailles en plaquetten, welke in de eerste helft van October in de rotonde van liet museum van kunstnijverheid, te Haarlem, zal 1 geopend worden, neemt voortdurend toe. Verschil lende buitenlandsche inzendingen worden nog j verwacht, zoodat deze tentoonstelling meer uit- i gebreidlieid zal krijgen, dan men aanvankelijk gedacht had. Het „verbod" van den priest er. Het zal onzen lezers wel niet onbekend zijn, dat de roomsche priester zicli met. alles en nog wat bemoeit. Een merkwaardig staaltje werd ons dezer dagen hieromtrent medegedeeld. In een plaats in Noord Brabant kon de Protestantschê fabrikant geen arbeiders krijgen omdat de gees telijke verboden had, bij dien fabrikant in dienst betrekking te gaan. Door bemiddeling van de afdeeling Rotterdam van de Algem. Protestanten- Vereeniging, werd de fabrikant aan personeel ge holpen. Al zouden dus die roomsche arbeiders zelf gaarne bij dien fabrikant zijn gaan werken, liet zou hun niet veel hebben gebaat. De priester had het verboden! Of liet noodig is, de roomsche Ne derlanders tegen de aanmatiging van den priester te beschermen! Kunst Boven al De jonge vereeniging „Kunst Boven Al", be staande uit leerlingen van de Kunstnijverheid school, te Haarlem, werd door het comité der aan staande feestviering uitgenoodigd, deel te nemen aan den historisch-allegorischen optocht op Dins dag aanstaande. Dat de jonge artisten deze gelegenheid, om blijk te geven van hun kunnen, met beide handen aangrepen, kan men zich voorstellen. De hulp van directeur en leeraren werd ge wonnen, een onderlinge prijsvraag een ontwerp voor een zegewagen wordt uitgeschreven en in een paar dagen zijn er vier inzendingen. Door een jury wordt, in overleg met directeur en leera ren, het ontwerp van den heer A. J. M. van Dijk aangenomen en hem de uitvoering opgedragen. Van harte hoopen wij dat de jonge artisten mo gen slagen met hun werk en dat dit den band zal versterken, die bestaat tusschen directeur, leera ren en de leerlingen, maar ook dat de burgerij van Haarlem steeds méér sympathie moge gevoe len voor de school aan den Dreef, die reeds zoo veel nut stichtte en reeds zooveel jongen talenten gelegenheid schonk, zich te ontwikkelen. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Mijnheer de Redacteur, De oplossing van uw prijsvraag, die betrek king had op de inderdaad toevallig erg zonder linge in Kweekduin genomen foto, bracht mij onlangs daarheen. Toen ik den zoogenaamden Mili taire weg terug wilde gaan, had ik een andere, erg zonderlinge ervaring, die ik wil mededeelen. In een soort schuur of hut, aldaar, scheen een gemengde verzameling van Kweekduinsche dames en heeren eene eenigszins opgewonden bijeen komst te houden, ik hoorde roepen: „geeft 'm", „doet 'm", „duwt Tn", en allerlei andere ontstel lende uitdrukkingen. Dan had deze, dan die weer het hoogste woord. Eindelijk kwam er rust, toen een der woordvoerders na een rede, die als 't ware olie op de golven goot, uitriep: „Vrienden, er is niets aan te doen, dan dat wij met ver nieuwde kracht ons clublied instudeeren." „Bravo!" „Hoera!" „Ja, ongeloofelijk juist!", klonk het dooreen; de spreker hamerde en daarna, mijnheer de redacteur, woonde ik eene repetitie bij van zulk een opgetogen lied, dat ik dadelijk getracht heb er wat van op te schrijven. Het begon„De stal, de stal, wat doè je derin, wat doé je dérin, je veegt er in, je veegt er in.... de vloer, de vloer" (lang uitgehaald Blijkbaar was dit een gewijzigd bezem-lied. Ik bleef luiste ren. Daar klonk een ander gezang; het begon heel zacht en ging allengs crescendo. Ik heb 't heelendal opgeschreven. Hier volgt 't: Aan den weg daar stond een huis, O zoo'n overschoone huis, En de weg lag in de schaduwe En bloeide o zoo schoon. Aan het huis daar lag een tuin, O zoo'n overschoone tuin, De tuin aan 't huis, 't huis aan den weg, En de weg lag in de schaduwe En bloeide o zoo schoon. Aan den tuin daar lag een put, O zoo'n overschoone put, De put aan den tuin, De tuin aan het huis Het huis aan den weg, En de weg lag in de schaduwe En bloeide o zoo schoon. Aan den put daar kwam de mest, O, zoo overschoone mest, De mest aan den put, De put aan den tuin, De tuin aan het huis, Het huis aan den weg, En de weg lag in de schaduwe En bloeide o zoo schoon. Aan de mest daar kwam een paard. („Meervoud, meervoud," ried de woordvoerder.) O zoo'n overschoone paard', De paarde' aan de mest, De mest aan den put, De put aan den tuin, De tuin aan het huis, Het huis aan den weg, E11 de weg lag, enz. riep de hoofdman, „En nu het slotcouplet," waarop het klonk: E11 aan, het paard daar kwam een stal, O, zoo'n overschoone stal, Stal aan de paard', Paarde 'aan de mest, Mest aan den put, Put aan den tuin, Tuin aan het huis, Huis aan den weg, En de weg lag in de schaduwe, „Maar, o geliefde lotgenooten," riep de direc teur thans, „er is geen sprake van dat de weg ooit meer in waarheid overschoon zal bloeien, de wegen in onze wijk zullen voortaan onder paar denhoeven verstuiven, onze kinderen zullen ge vaar loopen, onze neus zal het beste zijn, als hij verkouden is, ons lot wordt miserabel. Laat ons derhalve het laatste ve?s aldus wijzigen: Kweek duin komt in de schaduwe en (dit eenigszins zacht, geliefden, deftig uit te spreken), riekt niet overschoon." Er werd aan het verlangen van den directeur voldaan, die daarop riep: „Nu rest ons niets meer, dan den heer Vapeur het lid maatschap van onze zangvereeniging te ontne men." Tk hoorde acclamatie, waaruit ik op maakte, dat men daartoe besloot; maar ijlde toen weg, want ik wilde niet gezien worden. Hoe zonderlinge vogels zijn toch de samen levende menschen! U dankzeggend, Hoogachtend, G. VAN PUFFELEN. MEDEDEELINGEN. De volgende week plaatsen wij o.m. het ons toegezonden verslag van het feest voor de schut ters in onze provincie. De twee kieken in dit, blad, behooren bij de bespreking van Gaasterland in ons vorig nummer. VAN HIER EN DAAR. Een nieuwheid. Wij vestigen nog eens de aandacht op Philips Projector-lamp met getrokken draad. In verband met het feit, dat de eerste me^ taaldraadlampen, wegens hare gebrekkige con structie, alleen rechtstandig naar beneden han gend konden branden, zijn de meeste kro nen en wandarmen voor electrische verlichting zoo aangebracht, dat de lampen steeds loodrecht naar beneden hangen. Ofschoon dit in loodrechten stand branden der lampen aan den levensduur ten goede komt, is toch aan deze wijze van installatie het groote bezwaar verbonden, dat van den lichtbundel niet het volle nut getrokken wordt, aangezien de lam pen met verticale draden weliswaar zijwaarts haar lichtsterkte doen gelden, doch naar beneden zoo goed als géén licht verspreiden. Een gewone 32-kaarslamp straalt naar beneden slechts 5.1 normaal-kaarsen licht uit. Het is aan de Philips fabriek gelukt, dit bezwaar te ondervangen door hare nieuwe Projectorlamp, die zoowel zijwaarts als naar beneden vrijwel dezelfde lichtsterkte geeft. Door het kegelvormig spannen der draden, is een geheel gelijkmatige lichtverdeeling bereikt, waardoor het hoogste nut tige lichteffect, gepaard aan de grootste stroom- besparing verkregen wordt. Het groote voordeel van deze lampen bestaat daarin, dat zoowel bij verticale als bij horizontale of schuine richting der lampen het nuttig effect hetzelfde blijft. Waar tot nu toe ten onrechte getwijfeld werd aan de voordeelen van electrische verlichting, zal door het doelmatige van deze nieuwe lamp het electrisch licht in het bereik vallen van een ieder en een ommekeer in het leven worden geroepen voor de verlichting van kantoren, winkel-étalage-, huiskamers, corridors en in het algemeen van die plaatsen, waar men op eene goede lichtconcentratie en lage stroomrekening prijs stelt. Een narcotisch geweer. Een Amerikaan, Alexander Humphrey, heeft een narcotisch geweer uitgevonden. Hij wil daar mee de slachtoffers van den oorlog tenminste een deel van hun lijden besparen, door aan den kogvl een stof toe te voegen, die een verdooving teweeg brengt. Volgens een bericht van de „English M< chanic" heeft een comité van officieren, sportlui en politie-beambten, proeven met deze nieuwe vin ding genomen. De kogel bevat een kleine hoeveel heid morphine, die onmiddellijk na het treffen in werking treedt. De soldaat, die door dezen nieu wen kogel een vleescliwond ontvangt, wordt voor dien dag buiten gevecht gesteldhij valt ter aardo en slaapt. Wie doodelijk gewond wordt, blijft den doodstrijd bespaard. (»Vox Med.") Opzamelen van zonlicht. Een uitvinding, die geschikt is diep in ons economisch leven in te grijpen, is volgens „Daily Mirror" (door „Vakblad") gedaan door den Franschen ingenieur Charles Winter. De uitvin ding bestaat uit een electrische batterij, die met behulp van een bizondere chemische oplossing zonneschijn opneemt, bewaart en automatisch in electrische energie omzet. De batterij-elementen hebben twee kleine dunne platinaplaatjes, waar van een in een oplossing van superchloorzuur-ijzer- zout is gedompeld, terwijl het andere in aanraking is met kwikzout. Het zonlicht veroorzaakt een chemische verandering in de elementen, waardoor de batterij met electriciteit wordt geladen. Van groot gewicht is, dat voor het laden der batterij niet juist de zonneschijn zelf noodig is, maar dat hiervoor het gewone daglicht voldoende is; zelfs bij bewolkten hemel zou het toestel kunnen wer ken. De toepassing van zulk een batterij is bijna onbeperkt; het vervaardigen op groote schaal wordt alleen verhinderd door de duurte van het platina. Energie voor licht en kracht zou, afgezien van rente en afschrijving der aanleg- kosten, haast kosteloos worden verkregen; 500 groote cellen op het dak van het huis opgesteld, zouden voldoende zijn, om gedurende den geheelen nacht zes groote electrische lampen te voeden. Ook voor de telefoon zou zoodoende een bijna kostelooze stroombron te vervaardigen zijn. Men zal moeten afwachten of de resultaten van verdere onderzoekingen de verwachtingen, die men van het toestel heeft, zullen bevestigen. Zelfmoord bij dieren. Onder dezen titel lezen wij in het „Maandblad tegen Vervalschingen", tevens gewijd aan hygiëne en industrie Onlangs heeft te Parijs een giraf zelfmoord gepleegd. Naar aanleiding van deze wanhoopsdaad' heeft de Fransche geleerde Edgard Lelong eens nagegaan, of de zelfmoord vaak voorkomt bij die ren. Het bleek, dat er slechts bepaalde rassen voor in aanmerking komen en dat deze alleen tot de hoogste soort behooren. Het is meermalen voorgekomen dat een hond, na den dood van z'n baas het graf niet wilde ver laten en er eindelijk den hongerdood stierf. Zoo kwam onlangs ook een kat aan haar einde, toen de „vrouw", een 7-jarig poesjesliefhebstertje, was gestorven. Door Montenegrijnen wordt beweerd, dat muizen, die van alle voedsel verstoken zijn, zichzelf doodbijten. Cuvier nam eens den zelf moord van een zijde-aapje waar. Het arme dier treurde om den dood van zijn wijfje. Oude, verzwakte gazellen verlaten hun kudde en sterven in eenzaamheid. Er wordt verteld, dat adelaren die zich de krachten voelen begeven, hun kop te pletter vliegen tegen de rotsen. Het is echter waarschijnlijk, dat de verzwakte dieren op de rotsen omlaag storten. T00NEEL. Feestavond J, J, Creme r". De Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J- J- Cremer" is liet winterseizoen begonnen met het organiseeren van een feestavond op 23 Septem ber 1.1. in den schouwburg. Opgevoerd werd Nacht en Morgenrood, drama in vijf bedrijven door II. J. Schimmel. Medewerking werd ver leend door het strijkorkest van Haarlem's Mu ziekkorps. Het stuk van Schimmel mag bekend veronder steld. Het is den laatsten tijd eenige malen in Amsterdam opgevoerd in verband met de daar gevierde onafhankelijkheids-feesten. Met het oog daarop heeft „Cremer" het zeker ook ingestu deerd. Want een ander motief achten wij voor eene opvoering niet aanwezig. De inhoud moge jaren geleden liet publiek hebben bevredigd, wij zijn aan zulke stukken ontgroeid. Het gezel schap „Cremer" beschikt over krachten, een beter stuk waardig. Wij hopen dan ook, dat Schimmels stuk voor goed van het repertoire wordt afge voerd. Een woord van lof mag, gelijk aan den regisseur, zoo ook den meesten spelers, niet ont houden worden, hoewel op een effect bereikt werd, t< bedoelingen van liet stuk. Dat, aan het einde, het pj zong, maakte op ons niet van een spontane hulde, al De uitgevoerde muziek 1 dacht en waardeering. da vermocht te geven. Ten slotte iets van pei uw verslaggever zijn kaai de gereserveerde plaatsen, den bureaulist vertoonde, dat er geen gereserveerde dit op de kaart stond, zooc komen op den derden ran baar was hier een misvers nji, eenige minuten mocht 1 binnentreden. Wij twijfel zal zoodanige maatregelen lijks niet meer gebeuren k SPORT. B. V. V. II. Zondag speelde B. V. mot ie-wedstrijd voor de 1 die zij, niettegenstaande 1 0 heeft weten te winn Als de scheidsrechter beginnen, brengt Bloemei tal in 't veld: A. Ca P. Houtgraaf K. Blankevoort. E. v.. M. Jansen. P. Fris. N. Bloemendaal trapt af e aan. Verscheidene aam men. maar het schot is not voorloopig uitblijft. Bove keeper in uitstekende cond eenige goede schoten scb aan den Schoten? ZONDAG 28 SEP BER kosteloos VO' publiek te beziel des namiddags 1 tot 6 uur. MEVROUW! Wrnscht U veel geld gedragen DAMES- en H k LEEDING, zolde >pri het juiste adres S. KEUKEN, Nobelst,. 2! lem. Koopman in alle van ongeregelde goeden ten allen tijde aan hui; bieden, zoowel binnen al de stad. ie koop puike D staanc glad harig 8 maanden, 1: bevragen bur. v/d blad. te geven door le Seance Vrijdag 7 IVoveinbe Si' Seance Woensd 36 IVovembei JOH. STEENMAN, 3e Seance Zaterda 20 Deceinbei Mevr. RIJKENS-CULP b> JOH. STEENMAN, Vb 4e Seance IHnsda 21) Januar niet pers Inteekenlijsten bij H, handelaren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2