Bloetnendaal, Kaarkin, jisctnstedc en omliggende plaatsen. ALGEMEEN WEEKBLAD -T VOOR Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. KANTOREN Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. •je J a r^ang. ZATERDAG 20 DECEMBER 1913. No. 51. Prijs per halfjaar f 1 05 uij vooruitbe taling. Prijs per 1 nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. umjner bestaat uit 4 bladzijden. Kerstmi s. kuilen we dan weder over eenige het kerstfeest vieren, het feest iselijke genoeglijkheid, s zijn de winkelvensters versierd 1 van hulsttakken en roode strik- !e boekwinkels stallen kerstmis- en -boeken uitde bakkers rang- i 11 tusschen bloemen en hulst- de geurige kerstkransen, kerst- u, cakes en bollen van velerlei n smaak voor hun vensters. Soms geheele kerstboomen met een wan leutige, bonte versierinkjes r es beladen, in de uitstalkasten een ander maal vindt men k iten herschapen in weidsche landschappen. Het is alles van Aderlijke, goedmoedige genoeglijk- roote handkarren ziet men vrach- Jilst vervoeren en nog grpoter li van spiarrenboomen, die, thans hun eenvoud en naaktheid daar ggend, morgen reeds worden be- net de schitterende gewaden van [linten, witdonsen vlokkenmantel- jwierige garneeringen van bonte festoenen, en behangen met de en zilveren sluiers van zooge- engelenhaar", naïeve wassen ies, kleine oranje-appels en wat ïeer zij, terwijl in den top de t Wijzen, de boodschappende En- |r herders, en de lieve kerstklok !i opgehangen, en de kleine, witte bonte, kaarsjes met de veerende iietjes aan de takken bevestigd ai. Iers vergasten zich reeds bij de ihte aan de blijdschap der kin.de- wanneer die kaarsjes branden zul- n die verlichte, bonte boom als een leurige, too verachtige vreugde- middenin het vertrek zal prijken, zullen in de kleine gezichten de - blinken van geluk, om den fees- n droom middenin den toch soms schoonen droom van hun dage- ;h leven, woonkamer zal weerklinken van re juich en liedjes en onbevangen bij zooveel heerlijkheden, op de middagtafel zal de kal- brusselsche poularde, fazant, gans is, bij anderen weder konijn, spek ikworst den hoofdschotel van den aaaltijd vormen. De plumpudding minder samengestelde broodpud- bij anderen weder het befaamde ïeel-maaksel met bessensap za.1 de ioneele toespijs zijn. een wat beter dan de ander, dat yter ook op andere dagen van het iet geval, - - doch een ieder doet lke huisvrouw kookt, bakt, braadt, t iets voor den kerstmaaltijdieder kt iets om de genoeglijke stern- van dit bij uitnemendheid huise- feest te vcrlioogen. rde dit kerstfeest ook voor u allen, irdeerde lezers, zulk een opgewekt sfeest. Wij wenschen het u van I toe. Bij dc intrede van den Winter. Zoo heeft de Wintervorst zijn intree weer gedaan. Na hagel, sneeuw en regen, Verhardt hij veld en wegen, En maakt van 't water straks een spiegelgladde baan. Het donkergrauw maakt, plaats voor 't helderblauw azuur: Wijl held're zonnestralen op 't aardrijk nederdalen. En daar een weldaad doen. aan stervende natuur. Hoe heerlijk friscli is 't weer! Het doet het lichaam goed, Op de verharde dreven op schaats, of fiets te zweven; 'En 't aad'men in de lucht versterkt uw kostbaar bloed. Er uit nu, klein en groot, niet suffen bij den haard, Blijft niet bij 't haardvuur zitten. U warmen en verhitten Door 't een of ander spel, vormt Nederlandschen aard. PLAATSELIJK NIEUWS. Vrije Liberalen. Maandagavond had m café Rusthoekde vergadering der afdeeling Bloemendaal van den bond van vrije liberalen plaats. Voorzitter was Jhr. G. C. Quarles van Ufford. Ei werden in deze bijeenkomst twee afgevaar digden ter bijwoning van de vergaderingen van bet hoofdbestuur benoemd, en wel de heeren Quarles van Ufford en Graichen. J. L. KINGMA. I' imendaal, 18 December. Woningbureau O verakker. Zooals onze lezers in een advertentie in dit nummer zullen lezen, vestigt onze plaatsgenoot de beer Overakker ook te Aerdenhout een I woningbureau. Dit bijkantoor zal worden beheerd door de heeren A. J. Overakker en A. Brouwer. De Gaslevering. Na afloop der vergadering der vrije-liberalen in „Rusthoek" op Maandag 1.1., werd door de •aanwezigen een vergadering belegd ter bespre king der gaslevering. De besprekingen waren zeer levendig. Het woord werd gevoerd door dc heeren Bijvoet, De Fouw, Graichen, Laan, De Roo van Alderwerelt, Smit Kleine, Vettewinkel en De Visser. Het waren de heeren Bijvoet en Smit Kleine, die zich als voorstanders van gaslevering door Haarlem lieten kennen. De andere sprekers waren voor eigen exploitatie. Omdat onze raad tenminste nog niet beslo ten had, op welke wijze het gas uit Haarlem betrokken zou worden, stelde de heer Graichen voor, het volgende adres aan den gemeente raad te zenden. Wellicht aldus spreker kon dan nog op het genomen besluit om gas uit Haarlem te betrekken, worden teruggenomen. Aan den gemeenteraad van Bloemendaal: Geven met verschuxdigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen ingezetenen van de ge meente Bloemendaal, dat zij ten zeerste betreu ren het door den gemeenteraad tin de zitting van Donderdag 4 December j.l.) genomen be sluit om de levering van gas te gunnen aan de gemeente Haarlem, na nadere overeenstem ming van concessie-voorwaarden, dat zij het van het grootste belang achten, dat de gemeente Bloemendaal de oprichting en exploitatie van een gasfabriek zelve ter hand neem.. Redenen waarom zij uw college verzoeken aisnog op het genomen besluit te willen terugkomen. Een voorstel van den heer Bijvoet, om zóó de concessie-voorwaarden te sleden, dat de ge meente Bloemendaal zelf het gas aan de afne mers bezorgt, verkreeg 9 stemmen. Nadat nog een amendement van den heer De Fouw moest worden ingetrokken, bekwam het voorstel-Grai chen 44 stemmen. Het adres van den heer Graichen werd thans door de aanwezigen onderteekend, en wordt aan de ingezetenen ter onderteekening aangeboden. Dit adres ondervindt zeer vee* bijval bij perso nen van de meest verscheiden r.chnngen. Er werd reeds een 14l)-ta; hand eckeningen op verzameld, en voortdurend blijft de bijvai aan houden. „Dunenburg" De villa „Dunenburg" aan den hoogen Duin-en- Daalschenweg, gelegen naast liet waterleidingbe drijf, is in publieke veiling aangekocht door nota ris J. C. Burkens, te Haarlem, q.q. De verkoop heeft plaats gehad in liet Bloemen- daalsche verkooplokaal van den makelaar A. Over akker, te Bloemendaal. Men gist naar den naam van den kooper; het zou ons niet verwonderen, wanneer later bleek, dat de gemeente Bloemendaal hier in het spel is. De aankoop van ..Dunenburg" zou voor ons ge meentebestuur een gemakkelijke oplossing kunnen zijn van de moeilijkheden en de procedures, waarin zij met den lieer Krol, eigenaar van dit perceel, ge wikkeld is. De koopprijs moet dan maar weer ge steld worden op de lijst van uitgaven inzake de waterleiding, welke door beter beleid en voorzich tigheid hadden voorkomen kunnen worden. niet bezag, en dat nog wel zulk een kardinaal punt is, wordt beleefd opname in uw blad verzocht. 1 Ik bedoel de vraag: aan welk soort gas hebben de inwoners van Bloemendaal voornamelijk be hoefte Het dienstboden vraagstuk dwingt ons, de werk zaamheden in huis en vooral in de keuken tot eén minimum te beperken. Wij willen vrijkomen van kachel-aanmaak, -schoonmaak, -aanhouden, brandstof- aan- en asch- wegdragen, van rook en van stof, van vuile han- dèn en morsige kleeren; wij willen kleine vertrek ken. enkel door een lucifer aan te steken en een kraan open te zetten, in een minimum van tijd kunnen verwarmen. Wij willen zonder moeite ons badwater tot koken kunnen brengen. Wij willen allen de gemakken van gas, maar wat \\lij ook willen dat is: wij willen gas tot den minst lcostenden grijs, of, wat hetzelfde is, met de mi?iste hoeveel heid het grootste succes behalen. Nu rijst de vraag: zullen we dit laatste berei ken door gas van Haarlem te betrekken, met of zon der gashouder Alhoewel ik gevoel,, dat het mij niet gemakke lijk zal vallen, om die vraag voor ieder verstaan baar en voelbaar te beantwoorden, wil ik er toch oen poging toe doen. De moeilijkheid bestaat, dat ik iets moet zeggen over calorieën (warmte-eenheden) en vlam-tempe- ratuur. Wil men heel mooi gaslicht, dan heeft men een gassoort noodig met liooge vlam-temperatuur. Aan die voorwaarde voldoet een gassoort onder den naam van wat erg as. We hebben in Bloemen daal weinig behoefte aan gaslicht, de huizen zijn te tellen, waarin men niet op electrisch licht is ingericht. Wil men daarentegen met de .minst mogelijke hoeveelheid, gas koken, bakken, braden en verwar den, dan moet men een gassoort hebben met veel (oloricën (warmte-eenheden). Aan die voorwaarde .oldoet steenJcolengas beter dan ivatergas. Ik weet niets zekers van de gasfabriek uit Haar lem, maar vermoed toch, dat zij levert een gas soort, samengesteld uit sleenkolengas en water- gas. f) Laat ons nu eens aannemen, dat Haarlem gas levert voor 7 cent den M3 en Bloemendaal enkel steenkolengas ook voor 7 cent den M3, dan zijn wij goedkooper uit bij Bloemendaal dan bij Haarlem, omdat men van het Bloemendaalsche gas, om de zelfde uitkomst te verkrijgen, minder gas zou noo dig hebben clan van het Haarlemsche. Daar nu bijna elke gemeente voordeel heeft bij gasleverantie in eigen beheer, zie ik niet in, waarom niet getracht moet worden naar een winst voor de gemeente Bloemendaal en naar het minst kos tende gasverbruik voor hare bewoners. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Bloemendaal, 19 Dec. 1913. J. A. BAKKER. De geachte inzender lioude ons ten goede, dat kokend badwater allicht juist allerlei moeiten zou veroorzaken. Red. f) Dat is zoo. Red. Gaarne plaatsen wij bovenstaand stuk, waaruit tot ons aller genoegen blijkt, dat cle heer Bakker, onze grijze natuurkenner, die gevaarlijk ziek was, weder cle oude is, d. w. z. de gezonde oude. Red. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt, we gens: loopen over verboden grond; stellen en ver voeren van wildstrikken: venten zonder armband en rijden zonder licht. Gevonden en terug te bekomenaan den politiepost te Bloemendaal, een sleutel; een zak met bloembollen; een huissleutel en een fantasie broche; bij den heer Van Rietschoten, postkantoor te Bloemendaal, een zilveren dames-horloge; bij L. Pouwer, Lage Duin-en-Daalscheweg 1, een jongens jasje; bij A. J. Hermus, Cronjéstraat 96, te Scho ten, een witte kindermuts. Verloren: een portemonnaie met inhoud een gouden schakelarmband; een portefeuille; een gladde gouden ring en een vulpenhouder. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Bloemendaal en gas. Wenschende een en ander te bezien uit een oog punt, waaruit men het, naar ik meen ,t©t nog toe De voortstrevende. nimmer stilstaande mensch- lieid, heeft nu eenmaal dien onverbiddelijken wil, om zich uit te breiden en zoo kruipen groote en minder groote steden als slangen voort, ten na- deele vaak der veel kleinere omliggende gemeen ten, die zij ten leste omstrengelen en door hare expansiekracht dooddrukken. Wij, Bloemendalers, wier gemeente een vet kluifje schijnt te zijn voor Haarlem, laten wij ten minste doen wat we kun nen. om niet. doodgedrukt te worden en elke oor zaak, die daartoe, 't zij direct of indirect, mede werkt, wegnemen. Laten wij dus hopen, dat de petitie van den lieer Graichen, die mij het meest afdoend lijkt te zijn, door alle Bloemendalers geteekend worde en de raad nog termen kan vinden om alsnog op het besluit terug te komen, of het zoodanig wij zigt, dat dan alle gevaar geweken is. KINGMA. Bloemendaal, 17 Dec. 1913. BURGER! IJKE S AND. Van Vrijdag 12 December tot en met Donder dag 18 December. Geboren: z. van R. W. A. Muijen en II. Visser. Overleden: H. G. Scliolte, 48 j.P. de Sau- vage, 86 j. Overleden in het gesticht M Geren berg: A. J. D. van Raam, 48 j.; J. II. A. E. de Vries, 79 j. Aan eiken Bloemendalerdie zelfbestaan verkiest boven vazalstaat. Geachte heer redacteur! Een plaatsje s. v. p. voor het volgende: Met zeer veel belangstelling heb ik de verga dering bijgewoond, die den 15en December j.l. des avonds, in café „Rusthoek", alhier, gehouden werd en belegd was met het oog op het genomen besluit van den raad, in zake het aanleggen en leveren van gas in en aan deze gemeente, door de gasfabriek van Haarlem. Hulde zij hier gebracht aan de heldere uiteen zetting door den leider, den heer Q. v. U., en de rationeele motieven van den heer Laan. Beide heeren zijn sterk gekant tegen het besluit en zijn voorstanders van het zelfbestaan van Bloemen daal en liet bouwen van een eigen gasfabriek. Bloemendalers, zijt op uw qui vive! Want bij deze concessie schuilt een adder in 't gras en staat, door dat besluit, het paard van Troje vrij wel binnen onze muren; dit is ons maar al te duidelijk te kennen gegeven. Men beschouwt reeds lang ons Bloemendaal. Als een verbazend vette aal. en is het dus zaak, dat wij de gladheid behouden om steeds aan den greep van den Haarlemschen pooieraar te ontglippen. Want eens geannexeerd, Wordt onze zilvervloot aan Haarlems wal ge fineerd; en de fiscus zal wel zorgen, dat ze voortdurend geledigd wordt. Doch er is meer. Indien het besluit niet mocht worden ingetrokken, dan zal spoedig (al zullen er nog eenige jaren overheen gaan), ons Bloemen daal geen Bloemendaal meer blijven en het kost baar karakter, dat het reeds jaren en jaren droeg, verloren gaan. SPORT. B. V. V.Sportman Leiden Met een onvolledig eiftai trok „Bioemenda :i" Zondag naar Leiden, terwijl ,,^|)orta.aa' gene. x volledig was. Even over z uur iaat aehv-idsiech ter Van der Aart beginnen en brengt „Bloemen daal" den bal aan liet rouen. De eerste oogenouiv- ken zijn voor „Bloemendaal". Er is echter mui welijks 5 minuten gespeeld als Sijbrand den bal in eigen doel trapt en ai dus „Sportman" tie ce ding bezorgt. De Bloemendalers laten zich c. door echter niet afschrikken. Goe^ sa^.enspe. naderen zij het „Sportman"-uoei, uoc.. m uitste kende verdediging van „Sportman" g.eit hun geen kans. Eenige corners worden op het vijandelijk doel genomen, doch leveren niets op. „Bioemen- daal" is nu geregeld in de meerderheid. De achter hoede, met v. (1. Bergh als ster, weet st.eus en bal aan de voorhoede der Leidenaars te ontn en en stelt (le witte voorhoede g rcgcid in staa. te vallen, 't Wil hier echter maar niet g. luiken. In 't veld wordt aardig spd vertoond, ma .x v^r doel raken ze de kluts kwijt, terwijl bovendien de „Sportmau"-achterhoede uitstekend werkt. Beide partijen kunnen voor de rust niet meer doelpunten en met een 10 voorsprong voor „Sportman" wordt gepauzeerd. Als weer begonnen is, nemen de witten het sp 1 geheel in handen. Een 20-tal minuten zweeft de bal gedurig voor het vijandelijk doel, zoo verdiende „Bloemendaal" in deze periode wel een doelpunt, 't Lukt haar evenwel niet. Vele ballen vliegen over en naast 't doel, hetgeen niet altijd liet ge volg was van slecht schieten, maar van (len har den wind, die dwars over het veld woei. Dan komt „Sportman" weer opzetten. Uit een snelle door braak schiet hun middenvoor keihard juist naast, doch wanneer 3 der B. V. V.-achterspelers allen mistrappen, weet de toeloopende rechtsbinnen on houdbaar te doelpunten, 't Begint reeds duister te worden, en de witte achterhoede schijnt hier last van te hebben. Wanneer Veldhoven tegen de rechtsbinnen van „Sportman" aanschiet, weet deze N°. 3 te maken, en is (1e wedstrijd voor B oemen- daal verloren. De uitslag is echter zeer geflat teerd. 21 had de verhouding beter weergegeven. De voorhoede van Bloemendaal speelde vrij goed, in de achterhoede was v. (1. Bergh de beste. F. UIT ANDERE GEMEENTEN. Weldadigheid naar Vermogen Het genootschap „Weldadigheid naar Vermo gen" verspreidt den volgenden omzendbrief in 1500 exemplaren in Haarlem en omstreken „De ervaring tot nu toe verkregen, dat velen geneigd zijn ons omtrent Kerstmis of Nieuwjaar met eene gift te verblijden, geeft ons vrijmoedig heid, ons ook thans tot u te wenden met het ver zoek om eene extra bijdrage, aangezien wij vree zen, dat tengevolge van de voortdurende vermeer dering der bevolking, meer dan andere jaren onze steun zal gevraagd worden. Wij noodigen u uit uwe gave, hetzij recht streeks aan onzen penningmeester, den lieer S. Crommelin, Statenbolwerk 5, te zenden, hetzij door middel van bijgaande kaart beschikbaar te stellen. Wij vleien ons, dat deze wijze van handelen, evenals vroeger, uwe goedkeuring zal wegdragen; terwijl liet wel overbodig zal zijn, mede te deelen, hoezeer gewenscht het is, omstreek^ dezen tijd te weten, over hoeveel kan worden beschikt gedu rende het vereenigingsjaar 1913/1914. Gaarne bevelen wij deze poging van het genoot schap weder in de daadwerkelijke belangstelling onzer lezers aan. Een goed woord vindt een goede plaats. We ontvingen van den heer P. J. Bos, te Haar lem, een kaart, waarin hij ons de opening van zijn bloemenmagazijn aan het Kennemerplein 14 mede deelt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1