Bloemendaal, Kaarlet», Keetnslede en onliggende plaatsen. ALGEMEEN WEEKBLAD VOOR KANTOREN: Vijverweg 7/l Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 8e Jaargang. ZATERDAG 3 JANUARI 1914. No. 1. liet Btoemendanlsch Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Aüvertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Aan onze Lezeressen en Lezers! Zoo is' het nieuwe jaar dan weder gedaagd. We zijn, als steed* met de jaars wisselingmiddnt in den winter. Doch er is in de lue't iets gaande, dat eerder naar het zomer ■■die tr ijst. Er hangt nekte zoelte onder de hoornen onzer iniinklijke wegen, sappig en murw is grond, 'zelfs die der voetpaden, en men ziet soms leven, bloeiend leven vaar men dood traande. Kon men op den eersten nieuwjaarsdag in een der tuinen van ons schijn- wintersch doi1 niet een bremstruik in bloei zien sta1 d? Bloeiende acht en levenslust, eiken schijn van 1 uiterlijkheid ten spijt, een zomersche opp wekte ziel, ook iemalden van schijnbn winterscli seizoen, dat is het u wij U allen van harte toewenschen. DE REDACTIE 1 te 33 1 0 e in e n daal. «983. at end aal'\s Bloei" geeft oen uit, getiteld Mooi Bloemen- li „BloemendaalOverveen" liet oude j ;i 2 Januari. „Be bundel fotografieën daal. De kegelt ojU£eide|it. 8 Januari. An e de firma Keiler Macdonald wordt de electri.s«-:-e verlichting van de r.-k. kerk 1 Overveen opgeur-igen. Ui Januari. U I-eer K. Volkersz, uit Lisse, itoudt in hotel ..Van ouds het Raadhuis", een lezing over de ziekten der hyacinthen, voor de .'den der aid. ha.-aiiendaatOverveen van de Vlg. Ver. voor B) boll en cult uur. 17 Januari. Do verbreeding en verharding van den Meerenbergso'.ieweg en verharding van de Boschlaan, zijn ge und aan de firma Stuurman, te Ammerstol. 20 Januari. D- heeren mr. Joost de Graaf f, dr. A. M. Bendet>. dr. S. TI. Brongersma, dr. J. Dekker, J. C. de Wijs en P. F. Bulters, hebben bij den raad een verzoekschrift ingediend, waarin zij verzoeken de nieuwe M .U. L. O.-school elders dan in Ivweekduin te plaatsen. 23 Januari. De raad besluit de M. U. L. O.- school in park „Hartelust" te bouwen. De verordeningen betreffende het water leidingbedrijf werden vastgesteld. De heer A. van Eelde, civ. ing. en bekend schaker, is op den leeftijd van 55 jaren te Bloe mendaal overleden. 28 Januari. De heer H. A. J. Boudier is be noemd tot tijdelijk beheerder van het bij-postkan toor te Aerdenhout. 29 Januari. De vereeniging „Bloemendaal Vooruit" verwisselt van bestuur. Voorzitter wordt de heer J. J. van Kempen. 30 Januari. De raad besluit tot de oprichting van een vuilnisbelt te Vogelenzang. De heeren jhr. B. de Jonge van Cam- pens Nieuwland en C. W. de Jong zijn benoemd respectievelijk tot administrateur en chef van den technischeu dienst der gemeente-waterleiding. 11 Februari. De afdeeling gemeente Bloemen daal van het Centraal Genootschap voor kinder- iierstellings- en vacantie-kolonies, houdt in „Wel gelegen" haar jaarvergadering. 19 Februari. „Bloemendaal's Bloei" houdt in .Welgelegen" haar jaarvergadering. 20 Februari. De Bloem. Amat. Fotografen- Yereeniging houdt in „Welgelegen'' een vergade ring', waartoe ook de leden van „Bloemendaal's Bloei" zijn uitgenoodigd. 26 Februari. Dr. Bierens de Haan houdt in ..Welgelegen" een lezing over „Priesterwijsheid en Wijsbegeerte". De heer ds. J. A. Visscher spreekt in het gymnastieklokaal der christelijke school over: ..Wat wij deden, wat wij doen, wat wij willen". iLandkolonisatie en inwendige zending.) 4 Maart. In de villa van mr. J. C. de Vries, te Aerdenhout, hebben inbrekers hun slag geslagen. De agenten van politie A. M. Smits en J. Ronner, hebben een werkzaam aandeel in de opsporing der inbrekers. 5 Maart. Tot, secretaris der gezondheids-com missie voor Bloemendaal c. a., is herbenoemd voor den tijd van 5 jaar, mr. P. Tideman. De heer dr. J. D. Bierens de Haan houdt een lezing over de eerste theorieën van het wereld geheel. 19 Maart. De heer dr. J. D. Bierens de Haan houdt een lezing over de wordingsleer van Hera- clitus. 20 Maart. De raad verleent den heer jhr. J. Schimmelpenninck eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het uitbreidingsplan voor de bebouwde kommen te Bloemendaal en te Overveen, wordt goedgekeurd. 22 Maart. De heer J. I). Meeuwig opent te Bloemendaal een kapsalon. 25 Maart. De heer J. A. van den Broecke houdt in „Welgelegen" een declamatieavond, met mevr. R. ter Brugge aan den vleugel. 5 April. De bestrating van den Verspronck- weg tot aan de Julianalaan is gereed. 7 April. De Bloemendaalsehe schoolvereeniging houdt onder voorzitterschap van den heer Quarles van Ufford, in „Rusthoek", een samenkomst in zake de instandhouding en de reorganisatie der vereeniging. 1.2 April. Op de begraafplaats te Bloemendaal wordt ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den lieer dr. E. TI. van Leeuwen. 80 jaar. oiul-hoogleeraar vanwege de Ned. TIerv. kerk te Utrecht. 15 April. Te Bloemendaal is een kinderzang- vcreeniging opgericht. Directeur is de heer Wes- selius uit Haarlem. 21 April. De ra ul vergadert met een onbelang rijke agenda. De zijstraten van Je Julianalaan krijgen namen. 25 April. In hotel „Duin en Daal" wordt dooi de dames Alinie én Bertba Böse een muziekavond gegeven. 1 Mei. De heer Jan Walter en mejuffrouw Sophia de Graaf herdenken onder veel blijken van belangstelling den dag dat zij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden. De heer J. P. V. wordt aan het station te Bloemendaal door den trein doodgereden. 10 Mei. Het voortbestaan der Bloemendaalsehe .Schoolvereenigingis verzekerd. De kinderzang' inging wordt ontbon den. 12 Mei. Vrijzinnigen liouden op het weiland iii „Duin en Daal" een goed geslaagden Landdag. 17 Mei. De afd. Zuid-Kennemerland der Evan gelische Maatschappij houdt in hotel „Vreeburg" een goed geslaagden propaganda-avond. Spreker was de lieer A. TL C. Kip. 19 Mei. Mej. Leonarda van Baars vestigt zich te Bloemendaal als pianoleerares. 26 Mei. Prof. Eerdmans, uit Leiden, houdt in ..Rusthoek" voor de leden van den Bond van Vrije Liberalen en der Vrijz. Kiesvereeniging te Bloe mendaal een lezing over de concentratie en liare tegenstanders. 1 Juni. Mej. Windhorst, de bekende kinder vriendin, is in den ouderdom van 53 jaren over leden. 3 Juni. De vrijzinnige kiesvereenigingen te Bloemendaal liouden in „Rusthoek" een bijeen komst, waarop de tarief wet met lichtbeelden wordt toegelicht. 5 Juni. Mr. L. N. Roodenburgh lioudt in „Rust hoek" een lezing voor de vrijzinnigen. 7 Juni. De werken der vuilnisbelt te Vogelen zang zijn gegund aan de Mij. „De Amstel", te Amsterdam. 11 Juni. Mevrouw WitsenburgTimmer heeft zich te Overveen gevestigd als leerares in piano spel en muziektheorie. 19 Juni. De beide vrijzinnige kiesvereenigin gen stellen als candidaten voor den gemeenteraad de heeren P. Blankevoort, D. W. A. Q. Graichen, mr. A. W. Jacometti en D. C. Houtgraaf, welke do candidatuur hebben aanvaard. 26 Juni. De burgemeester is als zoodanig her benoemd. De commissie tot voorbereiding der fees ten in 1913 te Bloemendaal ontvangt de toezeg ging eener gemeentelijke subsidie van 500, De raad behandelt de tramplannen in be sloten zitting. 3 Juli. De heeren A. F. Bijvoet, A. van dei- Hulst, mr. A. W. Jacometti en A. J. de Waal Ma- lefijt zijn als leden van den gemeenteraad her kozen. 4 Juli. Het bouwen der M. U. L. O.-school wordt opgedragen aan den heer J. Teitsma, te Bloemendaal. 6 Juli. De vereeniging „Nosokómos" heeft hare jaarvergadering te Bloemendaal gehouden. 16 Juli. De heer C. J. Roozen, lid van den gemeenteraad, is op den leeftijd van 48 jaren te Overveen overleden. 18 Juli. Dezer dagen kampeeren eenige Engel- sche toeristen nabij „Duin en Daal" in de duinen. 16 Augustus. Het Bloemendaalsch Weekblad i verneemt, dat op het terras van „Hartenlust", thans ingenomen door de tennis-baan, aan den Vijverweg, een gereformeerde kerk zal verrijzen. I 21 Augustus. In den raad wordt het overlijden van den heer C. J. Roozen, door den voorzitter in een treffende toespraak herdacht. 29 Augustus. Het comité voor de feesten 1913 wordt ontbonden. 31 Augustus. De schoolkinderen vieren op de gewone wijze den Koninginnedag. 2 September. De vier herbenoemde raadsleden nemen weder zitting. De heer De Waal Malefijt wordt als wet houder herkozen. 11 September. De Bloemendaalsehe Politie- Schietvereeniging houdt haar jaarlijkschen wed strijd voor de leden in het schieten op de revolver, op de baan bij de Israëlietische begraafplaats te Overveen. 15 September. De nieuwe gaslantaarns te Vo gelenzang, worden in gebruik genomen. De heer L. A. B. Ulehake is benoemd tot hoofd van een gemeenteschool te Amsterdam. 18 September. De vereeniging „Bloemendaal Vooruit" neemt het besluit tot liet houden van een kinderfeest ter herdenking' van Neerlands onaf hankelijkheid. 20 en 21 September. „Bloemendaal's Comman do" neemt met eere deel aan den wedstrijd voor Kchiitters in de provincie Noordholland. 25 September. De nieuwe filter-inrichting van de waterleiding achter „Karmel" wordt in gebruik genomen. 26 September. Aan de firma D. Hogenbirk I Zoon is door burgemeester en wethouders van Haarlem het bouwen van een ketelhuis op het terrein de gemeente-lichtfabrieken opgedragen. 1 October. De lieer J. Mullemeister, uit Heem stede, treedt af als voorzitter der gezondheids-com- j missie voor Bloemendaal c. a. met ingang van 11 October 1913. 2 October. De voorbereidende klasse van de O. L. school te Overveen wordt opgeheven. De E. N. E. T. verkrijgt concessie voor den aanleg' van een electrische tram over Ver- spronckweg en Julianalaan. 8 October. Mevrouw C. C. KoolhovenLombar Petri is op 51-jarigen leeftijd overleden. 16 October. De raad besluit tot het bouwen eener nieuwe brug over de Delft. Mej. J. E. Oortman wordt benoemd al,s onderwijzeres te Vogelenzang. 23 October. Candidaten voor den gemeenteraad (vacature Roozen), zijn de heeren dr. Bornwater en Van Kessel. 30 October. De heer A. IJzerman wordt be noemd tot hoofd der M. U. L. O.-school. De raad keurt de gemeente-begrooting over 1914 goed. 4 November. Dr. J. Th. Bornwater is gekozen als lid van den gemeenteraad. 5 November. De leden der 1-Cent-Vereeniging ..Door Kleintjes Groot", vieren feest in hotel „Vreeburg". 6 November. In hotel „Vreeburg" wordt het eerste volksconcert gegeven. Onderneemster van deze muziek-uitvoeringen is mej. Ré Levie. 10 November. Dr. A. C. Kam is 25 jaren als dokter aan het gesticht Meerenberg werkzaam. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris gaat de dag zonder feestelijkheden voorbij. 13 November. De raad besluit tot het aangaan van een geldleening groot 222.000,voor het doen uitvoeren van verschillende werken. 17 November. „Bloemendaal's Bloei" biedt den schoolkinderen een herinneringsbordje aan. 18 November. De nieuwe openbare lagere school te Vogelenzang wordt officieel geopend. 26 November. Bloemendaal's Bloei" stelt de kinderen der scholen in staat te feesten ter eere der onafhankelijkheid. De kinderen van de Duin-en-Daalsclie school en van de school van den heer IJzerman, vieren in hotel Duin en Daal hun onafhankelijk- heidsfeest. 28 November. Het jaarboekje van Bloemendaal ..Help u Zelf", is verschenen. Het populaire werk heeft een goede pers. 1 December. De TIaarlemsche loodgieter T. valt van den steiger der in aanbouw zijnde M. U. L. O.- school en overlijdt aan de gevolgen. Nabij de zanderijen te Overveen stort een zandschipper in zijn schuit en krijgt, een schedel breuk. 4 December. Dr. Bornwater neemt zitting den gemeenteraad. De Schulpweg krijgt een fraaie verliet- tingspaal. Dr. Van Beusekom wordt benoemd lot schoolarts te Overveen. De raad besluit na ampele overweging aan Haarlem concessie te verleenen voor de leve ng van gas aan de gemeente Bloemendaal. Mej. J. IJzerman is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de voorbereidende klas aan de O. L. school te Bloemendaal. 6 December. Den heer W. Boissevain, nieuw lid der Tweede Kamer, treedt in het huwelijk mei mej. Romelia Kalff. De heer A. IJzerman verjaart. De O. L.-school te Bloemendaal krijgt be zoek van St. Nicolaas, vergezeld van zijn zwarten Knecht. 11 December. De heer Baltini, uit Zutfen, houdt voor de kinderen der O. L. school te Bloe mendaal een voordracht met lichtbeelden uit ge schiedenis en aardrijkskunde. 12 12 December. De heer H. G. Scholten is na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 48 jaren te Bloemendaal overleden. 13 December. Te Overveen is opgericht de voet balclub O. V. V. 15 December. De afdeeling Bloemendaal van den Bond van Vrije Liberalen houdt een vergade ring in „Rusthoek". Na afloop der politieke vergadering in „Rusthoek" wordt een openbare belegd, ter bespre king der gasquaestie. Een motie van den heer Graichen, vóór eigen exploitatie zijnde, en waarin aan den raad gevraagd wordt op zijn besluit terug te komen, verkrijgt 44 stemmen. De heer A. O verakker, makelaar, vestigt in Aerdenhout een bijkantoor van zijn woningbu reau, onder leiding van zijn zoon en den heer Brouwer. 18 December. De villa „Dunenburg", naast het waterleidingbedrijf, is door een onbekenden kooper aangekocht. 19 December. Te Overveen is opgericht de voet balclub O. V. V. II. 23 December. Te Overveen wordt een woning- bouw-vereeniging opgericht. Als voorloopig be stuur worden gekozen de heeren W. v. d. Aardweg, J. O. van Kessel, A. J. Prinsenberg en O. J. v. d. Veldt. 25 December. De groote kegelwedstrijdeu in ho_ tel „Vreeburg" zijn geëindigd. Tal van prijzen, waaronder eenige eersten, blijven in Bloemendaal. 30 December. De afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen drankmisbruik houdt in. „Welge legen" een vergadering. Bloeme n d ai a 1 oil g a, s. In mijn eerst ingezonden stuk heb ik getracht aan te toonen, dat de leve rantie van gas uit Haarlem te Bloemen daal niet gewensciht is. In het daarop volgende stuk heb ik na. eerst een en ander recht gezet te hebben, met cijfers trachten aan te too nen dat, zoo Haarlem eenmaal "echt kreeg om Bloemendaal te annexeeren onze belastingcijfers verbazend stijgen zouden. In mijn derde stuk zal ik mijne be schouwingen voortzetten. Bloemendaial heeft inwoners, die als liet ware rotsvast overtuigd zijn, dat het leveren van gas door Haarlem de ware methode is. Zij houden ajan dit denkbeeld ast als een wiskunstenaar aan een axioma. Al priaiat en schrijft men als Brug-, man, hun rotsvastheid is niet te on dermijnen. Gelukkig schijnen zij in de minderheid, als men nagaat het animo, waarmede ge teekend wordt op een request,, waar in gevraagd wordteen eigen gas-, f a b riek voor B1 o e m endaal. Ik vraag mij afop welken grond wordt er geteekend De aanhef boven de haiidteekeningen volgens mij daartoe geen aanlei daar motieven niet genoemd wor- heb aan dien aanhef part noch Ik was niet op de vergadering, ik'door mijn dokter aan huis go- ben als Prometheus aan zijn geeft ding, den. Ik deel. daar bonden rots. Velen van hen, die teekendei)gevoel den zeker bij intuïtie, dat, wanneer zij het niet deden, op welke manier dan ook, schade voor Bloemendaal zou kun nen ontstaan. Die intuïtie was een goede leidsvrouw Zal Haarlem ons gas leveren, hoe d ook, dan legt zij buizen te ie uiterste hoeken in

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1