ALGEMEEN WEEKBLAD Hocmendaal, Kaarlem, Keewstedc en omliggende plaatsen. Vijverweg 7. VOOR KANTOREN: Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 8e Jaargang. ZATERDAG 17 JANUARI 1914. No. 3. BEoemendcalsch Ueehblad. Prijs per halfjaar fl.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 ja Advertentie» 10 rents per regel hij herhaalde plaatsing korting. nauf&is -awhütai.taB.'s a1 Ti'a.MamvmrtKar.1 Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Gas van Haarlem of e i g e ïi gas? Daar het adres aan den gemeenteraad 'treffende de wijze, waarop gas zal wor den betrokken, honderden liandteekenin- en draagt, waaronder die van de meest lekende ingezetenen, achten wij het nut- i ig aan onze lezers nadere gegevens te verstrekken. Het adres luidt aldusGeven met ver schuldigde n eerbied te kennen onder eet eekenden, dat zif ten zeerste be treuren liet door den Gemeenteraad in .de zitting van 1 December j.l. ge no men besluit om de levering van gas t!' gunnen aan de gemeente Haarlem, na nader overeenstemming omtrent de concessievoorwaarden; dat zij het van liet grootste belang achten, dat de gemeente de oprichting en de exploi- 1 tatie van een gasfabriek zelve ter hand .neemt; redenen, waarom zij uw college .verzoeken alsnog op het genomen be sluit terug te komen". (Volgen de liandteekeningen). In de raadsvergadering van 4 Decem ber '13 is eerst in behandeling gebracht liet verst-sirekkend voorstel om een eigen gasfabriek te stichten. Dit werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen (de hoeren Bornwater, Bijvoet, Laan en De Roo van Alderwerelt). Vervolgens werd niet 8 tegen 5 stemmen besloten in be ginsel te handelen als in het ontwerp- eoncessie-voorwaarden, dat de leden van den raad kenden, was aangegeven. Tegen .•temden behalve de 4 genoemde leden d<* heer Jacouietti. I Iet ontwerp - concessie - voorwaarden bevat in grove trekken de volgende bepa lingen De concessie duurt 25 jaar. Na 10 jaar kan zij worden opgezegd met 1 jaar; geschiedt dit, dan behoeft Bloe mendaal het buizennet nier over te ne men, anders wel. Bloemendaal kan liet onderhoud en de bediening der straatverlichting in eigen beheer nemen. De gasprijs bedraagt voorloopig 7V2 cent den M3, over den muntmeter 1 cent meer. De gasprijs wordt jaarlijks vast gesteld en zal niet meer clan 2 a 3 cent /.ijn boven den kostprijs en niet hooger dan Haarlem voor particulieren aldaar rekent. Haarlem betaalt 1 cent per M3 nuttig afgeleverd gas aan Bloemendaal t erug. Bloemendaal kan het verleggen van buizen bevelen. De levering van ga.s aan de ingezete nen geschiedt overeenkomstig de ver ordening van Haarlem. Haarlem zal in normale omstandighe den, ter beoordeeïing van den directeur der gemeentegasfabriek te Haarlem, gas leveren van zoo veel mogelijk dezelfde hoedanigheid als door haar in Haarlem wordt geleverd, zonder dat bij verhin dering of stoornis Haarlem tot eenige schadevergoeding verplicht is, als die verhindering of stoornis niet langer duurt dan 2 X 24 uur. De druk op elk punt van de buizen moet in ieder geval zijn een als van 35 m.M. water. Bij onvoldoenden druk moet binnen 3 maanden door Haarlem eene voorziening worden getroffen, anders heeft Haarlem f 5, boete per dag te betalen aan Bloemendaal Buizen langs niet op een aan te hech ten kaart te stellen wegen uitgebreid, moeten 7 pCt. van de kosten van aan leg opbrengen, anders moeten de par ticuliere afnemers, in verhouding van de huurwaarde hunner perceelcn, of de gemeente (indien deze de uitbreiding "i.schte) bijpassen. In dringende gevallen kan Haarlem eigenmachtig de wegen opbreken. De concessie vervalt onmiddellijk, in dien Haarlem de voorwaarden niet na leeft, Bloemendaal behoeft clan de hui zen niet over te nemen. Haarlem is niet gehouden buizen te leggen in gronden, waarvan de parti culiere eigenaren dit beletten. Alle geschillen worden onderworpen aan scheidslieden. Wij nemen deze gelegenheid waar om onzen lezers mede te deelen, dat ons bij onderzoek niet is gebleken, dat de heer Levert, in wiens handen de concessie voorwaarden thans om advies 'zijn ge steld, zich een voorstander heeft be toond van gasleverantie aan ons door I Iaarlem. Het was ook niet aan te nemen, dat de directeur van een winstgevende eigen gasfabriek in een soortgelijke plaats als Bloemendaal anders zou adviseeren. Tegen gaslevering door Haarlem kan ten zich dus zij, die het voordeel van een eigen fabriek voor Bloemendaal wil len behouden; zij, die als de lieer J. A. Bakker in ons blad, het met waterstofgas ver mengde steenkoilengas van Haarlem, in liet bizonder voor ons, die vooral warm- tegas nooclig hebben, afkeuren zij, die dit mengsel in het algemeen afkeuren, omclat het minder lichteffect geeft dan zuiver steenkolengas zij, clie vreezen, dat geregelde inmen ging van Haarlem in het economisch leven binnen de grenzen onzer gemeente, cle door Haarlem steeds vuriger ver langde verlegging dier grenzen steeds naderbij zal brengen. Vóór gaslevering door Haarlem zijn zij, die in beginsel de soesa van ge meentebedrijf voor Bloemendaal afkeu ren in het bizonder dat van een gas bedrijf zij, wien het om het even is door wien gas geleverd wordt, mits het maar spoedig komt en die het annexatie- gevaar van deze zijde niet duchten. Wij stellen ons voor het oordeel, van enkele, met .Bloemendaalsche toestan den vertrouwde personen in deze zaak te vragen en zullen die na inkomen openbaar maken. Wij vermoeden, dat hier moet staan 500. (Red. BI. Wcekbl.) PLAATSELIJK NIEUWS. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de eerste lezing' door dr. Bierens de Haan, Maandag' a.s. te 8 uur 's avonds, in hotel ..Welgelegen" zal plaats hebben. Voor de goede orde berichten wij hier nog even. dat deelnemers in de pauze hunne bijdragen kun nen storten. Voor een niet groot, maar aandachtig gehoor, hield gisteravond in ..Rusthoek" dr. J. van Leeu wen, zijne lezing over: ..De geschiedkundige nood zakelijkheid en beteekenis der sociaal-democratie". De volgende lezing op Vrijdag', 23 Januari, des avonds ten 8 uur in Rusthoek", heeft tot onder werp: ..Het doel der sociaal-democratie en de mid delen om het te bereiken." dit tweede volksconcert gegaan, en deze verwach tingen werden nog ver overtroffen. De zaal was stampvol; alle zitplaatsen waren bezet, zoodat een aantal bezoekers zich met staan plaatsen tevreden stelleu moest. Alle uitvoerenden speelden en zongen schitte rend. Zoowel het koor als de solisten vonden een grooten, welverdienden bijval. Voor binnenkort wordt weder een derde volks concert voorbereid; vermoedelijk voor 17 Februari. Voor dit derde concert is thans reeds een groot aantal plaatsen aangevraagd. Wij ontvingen het eerste deel van „Focus", een keurig verzorgd tijdschrift tiendaagsch Foto blad voor Groot-Nederland, onder leiding van onzen begaafden plaatsgenoot, den heer Adriaan Boer. Zooals men weet, was de heer Boer vroeger hoofdredacteur van liet foto-weekblad „De Ca mera". In dit eerste nummer van „Focus" zet de heer Boer omstandig uiteen, hoe de voor hem grievende behandeling door den uitgever van dat blad hem tot zijn* aftreden noopte. Moge dit nieuwe blad voor den heer Boer een succes zijn. Voor zoover wij naar dit eerste num mer kunnen oordeelen, verdient liet zulks ten volle. Gedurende een paar dagen in de voorbije week hebben de schaatsenrijders en -rijdsters zicli op de banen onzer ijsclub aan de Kleverlaan kunnen ver maken. Tiet was daar een vertier dat het een lust was. Jong en oud zwierde en schoot daar op de gladde vlakte dooreenen; beginners krabbelden, schoon rijders vertoonden hun kunsten, en het draaiorgel begeleidde dit alles op verdienstelijke wijs. Er heerschte een prettige gezelligheid. Lang geduurd heeft het echter niet; de dooi heeft, voor het oogenblik althans, wreed inge grepen. Naschrift. Op het oogenblik, dat dit blad ter perse gaat, vriest bet weer aardig! Er is dus hoop voor Zondag. Zoo. en nu maar gauw op de pers: anders dooit het misschien weer. Ticcede Volksconcert. 1 Met groote verwachtingen waren wij ook naar Uit het politie -rapport. P r o c e s s e n-v erbaal zijn opgemaakt, we gens diefstal van een rijwiel; venten zonder arm band; loopen over verboden grond en overtreding van de ijk wet. Gevonden en terug te bekomenaan den politiepost te Bloemendaal. een fantasie-broche; een sleuteltje; bij W. Reinders, wonende te Bloe mendaal, een zilveren schakelarmband. Verloren: een paar grijze handschoeneneen leesboek; een portemonnaieeen gouden medail lon; een zilveren schakelarmband. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 9 Januari tot en met Donderdag 15 Januari 1914. Overleden: S. A. Glasbergen. 70 j.J. A. A. Grijpink, 62 j. Overleden in liet gesticht Meeren- berg: G. de Vroom, 66 j. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Mijnheer de redacteur, In uw blad waarschuwde u destijds tegen de handelingen van den toen te Bloemendaal wollen den makelaar C. A. van der Wal, speciaal tegen diens boekhouder of handlanger Bolwidt. bekend uit den bouwzwendel aan den Admiraal-de-Ruv- terweg te Amsterdam. Of uwe waarschuwing, voor zooveel v. d. Wal betreft, juist was, wil ik niet beoordeelen, doch wel ondervond ik zeer onlangs, dat deze. thans te Amsterdam wonende, doch hier een bijkantoor hou dende makelaar, beter zijne belangen begreep, in dien hij wat meer kieskeurig ware in de keuze zijner handlangers of vertegenwoordigers. Met een dier opvolgers van Bolwidt, zekeren Lebbing, naar ik verneem een gewezen boekbinder van eene christelijke boekbinderij, maakte ik op minder aangename wijze kennis. Bekend is mij, dat die man, wanneer hij aan een perceel een bordje ziet aangeslagen, waarop vermeld: „Te huur of te koop, te bevragen bij den makeiaar A. Overakker". direct den bewoner of eigenaar, onder voorwendsel dat hij een gega digde voor dat perceel weet, verzoekt om ook een bordje voor v. d. Wal te plaatsen. Zelden heeft die plaatsing eenig succes, al komt hij dan ook wel eens met z.g. „gegadigden" dat perceel bezich tigen. Er zijn allicht menschen te vinden, die de rol van gegadigden op zich willen nemen. Zoo ontdekte hij een week of drie geleden ook dat het door mij als huurder bewoonde huis van dusdanig bordje was voorzien en vroeg aan mijne dienstbode, nadat hij haar een paar dagen te voren te vergeefs naar den naam van de eigenares had gevraagd, of hij 't perceel des middags met een paar dames mocht bezichtigen. De dienstbode liet de deur op een kier en L. buiten staan en ging zijn verzoek aan ons overbrengen. Nu bad ik met verhuurster afgesproken, dat niemand het huis mocht zien. dan vergezeld van den makelaar Overakker. Toen de dienstbode dan ook binnenkwam, over legden we wat we hem zouden antwoorden. Mijne echtgenoote ging hem zelf zeggen, dat hij zich tot den heer O. te wenden had en ontdekte toen meteen, dat L. brutaalweg de gang was inge- loopen en voor de kamerdeur stond te luisteren. Op brutalen en barschen toon antwoordde hij: ..Ja. maar ik ben de makelaar v. d. Wal en heb per missie het perceel te laten bezichtigen en er een bordje aan te slaan." „Zoolang wij hier wonen, gebeurt dat niet." voegde mijne echtgenoote hem toe. Daarop volgde een twistgesprek. Aangezien de toon en de wijze, waarop hij mijne echtgenoote aansprak, mij niet bevielen, kwam ik ook te voorschijn en verzocht L. beleefd mijn huis te verlaten. Toen liij daaraan geen gevolg gaf, herhaalde ik mijn verzoek met klem, wat tengevolge had. dat hij nog verder de gang indrong, zeggende: ..Ja. maar dat gaat maar zoo niet!" Eerst toen nam ik mijn toevlucht tot een middel, om hem te verwijderen, dat meer succes had, doch dat hem blijkbaar minder goed beviel. Althans op straat gekomen en zijn toilet eenigs- zins in orde brengende, uitte hij eenige verwen- schingen aan mijn adres tegen een paar voorbij gangers terwijl hij daarenboven nog de brutali teit had een aanklacht tegen mij in te dienen bij de politie. Eenige minuten later toch had ik reeds een politieagent bij me. die inlichtingen over 't bovenstaande kwam vragen en wien ik te kennen gaf, dat ik er ernstig over dacht L. wegens huis vredebreuk te doen vervolgen. Ik bad wel eerder bekendheid aan 't voren staande kunnen geven, ware liet niet, dat mij eerst heden ter oore kwam, dat de verhuurster geen ver lof tot bezichtiging, noch tot het plaatsen van een bord aan v. d. Wal of Lebbing gegeven had Doel dezes is dan ook het Bloemendaalsche pu bliek te waarschuwen en te adviseeren. zich niet door beweringen en het optreden van Lebbing te laten intimideeren. wanneer hij zijne diensten komt aanbieden. ELDERS, Divisie-Comdt. Gew. politie, Ned.-Indië, oud-offic. N.O.L. Bloemendaal. 15 Januari 1914. MUZIEK tfaarlemsche Bachvereenigingvierde con cert op Dinsdag 13 Januari 1914, 8 uur. Orkest van het concertgebouw te Amster dam. onder leiding van Willem Mengel berg. eerelid en lid van verdienste der II. B. V.solistde lieer Alfred Cortot. piano. Het is altijd eenzijdig om het eigen oordeel als het ware oordeel uit te spreken en vooral over een concert, waar zooveel bijkomstige invloeden meetellen, behalve nog de persoonlijke opvattingen van de verslaggevers. Ook over dit vierde con cert der TT. B. V. zal elk op zijn of haar manier oordeelen. Zoo zal b. v. ook de plaats van een verslaggever invloed hebben: we weten toch hoe vaak met de accoustiek der zaal gerekend moet worden. Als mijn persoonlijk oordeel (en van mijn plaat*) geldt dus het volgende omtrent het gehoorde: dit vierde Bacliconcert vond ik het mooiste van dit seizoen en gaf mij 't grootste kunstgenot. In de allereerste plaats zal de oor zaak bestaan in de keuze der werken en in de wijze waarop die werken worden uitgevoerd en nu vond ik dezen avond beide heel bizonder mooi en trof mij van 't begin tot het einde de buiten gewone rhythmische eenheid en juist liet karak tervolle van sterks prekende rhythmïek, want eerlijk gezegd is dat toch een zeer belangrijk deel der muziek. Een prachtig' en krachtig' bewijs hiervan is wel de zevende symphonie in A gr. t. van L. van Beethoven. De toonsoort A. gr. t. duidt verder al aan, dat de stemming licht en vroolijk is; verder melodieën, tempo, rhythme, het huppelende der vele staccato-gedeelten, het pitti ge, kortom alles maakt deze symphonie tot een der opgewektste die er bestaan, en bovenal gees tig' en geestelijk zeer hoog staande. (Men denke aan dat scherzo en het eerste en vierde deel.) Het tweede deel in A. kl. t. is daarentegen teeder- weemoedig en onvergelijkelijk schoon van klank en melodie, vooral daar waar de beide melodieën vereenigd optreden, steeds sterker geïnstrumen teerd en grootsclier worden van omvang. Volgens mijn opvatting' is Beethoven nog de onovertrof- fene op symplionie-gebiedEen oogenblik moest men wennen aan den overgang van die sympho nie naar het concert N°. 4 op. 44 c kl. t. van C. Saint Saëns voor piano met orkestbegeleiding! Ileel spoedig was ik echter zoowel door den pia nist als de begeleiding „weg" en geboeid door de vele werkelijk buitengewone eigenschappen van Alfred Cortot. die Duitsclie degelijkheid en diepte paart aan Fransclie „élégance" en soepelheid. In liooge mate aantrekkelijk vond ik zijn eenvoudige manier van spelen en de groote afwisseling van klank die hij uit zijn instrument wist te tooveren en de prachtige eenheid tusschen solist en orkest. Die vulden elkaar zeldzaam mooi aan, het was duidelijk dat zij elkaar volkomen begrepen. Dit was ook 't geval bij de Variations Symphoniques van C. Franek, die waarschijnlijk nog meer „pak ten" omdat zij toen meer in de sfeer van Fran sclie muziek waren, want daartoe droeg die „Scè ne d'Amour" uit de dramatische symphonie van II. Berlioz zeer veel bij. Het orkest en de solist en de dirigent hebben dezen avond bewezen lioe groot de eenheid der tegendeelen zijn kan en dat is voor de hoorders een groot genot, want het is voor alle partijen de grootste moeilijkheid om die hoogste eenheid te bereiken. Misschien denkt niet iedereen er zoo over, maar ik vond ditmaal dat de klank van 't orkest en de piano zoo goed samen gingen, wat ik lang niet altijd het geval vind. Er zou nog veel over dit concert te zeggen zijn, als er veel plaats beschikbaar was! (In het beschrijvingsboekje kon men lezen dat Cortot met den violist Tliibaut en den violoncellist Ca bals wel trio's uitvoert nu, dat kan een lieel mooi geheel geven. Concertgevers„merkt euch das" kan 't zijn dat die drie zich ook eens hier willen vereenigen Dit even tusschen haakjes.) De avond van 13 Januari 1914 zal den Bacil-bezoekers nog lang' in de herinnering blijven als een „bi zonder mooie" avond, waarvoor we het bestuur zeer dankbaar blijven. In het volgende nummer hoop ik lezeressen en lezers een inleiding of voorbereiding te geven voor de a.s. Toonkunst-uitvoering op 27 Januari, waar „Rutli" van Gcory Schumann uitgevoerd zal worden. Georg s.v.p. niet te verwarren met Robert.) Carl Friedberg. De beroemde pianist Carl Friedberg zal Vrij dag 30 Januari een klavieravond geven in de concertzaal ..de Kroon".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1