Het Bloemendaalsch Weekblad ant „Rusthoek" 3. v. d. BRINK FEUILLETON Goethe en zijn leerling Fritz von Stein. Binnenlandsch overzicht. slechts a a ii koopers ge- rlandsch Verbond. 'L i en omstreken van „Het Verbond", lioudt op Dins 8 uur in „De Nijverheid" lijksche leden-vergadering. s Lunchroom. 1 Francken's lunchroom eer- n vergroot. huls, waarin de kleedv a is gevestigd, werd dooi mi zal bij liet andere w nchroom die door den vd, ziet er, naar ons o hopen, dat het as at der oiule minsten- feu zal. oet voorziening worden roffen. heeft in eigendom ver.- ml aan het Kleverpark. D- I in Haarlem en om ?er groot, en wordt met den vecht men op j eegkomende woning, en vaak bezigd, om b. v. een weduwe wal is geraakt, uit een week en om plaats te maken voo het stichten van arbeiders tebesturen en zoogenaamde gemakkelijk, dat waar et bezit is van het ter réi n; eenige welwillende personen, ening getroffen kan worden. schouwburg te Haarlem, de plaats, door leerlingen der en de gymnastiek-ver- Haarlem, afwisselend. Eeden in Haarlem. heeft Donderdagavond in er den dichter Tagore, den ijs. Van Eeden heeft de sym- llijke beteekenis van die be en daarbij vele beliartens- Somtijds had men willen n. neen, dat ziet gij onkri- ïair veel gaf te denken. En Een groot kwam uit Bloemendaal en i op den inhoud en den vorm terug. NZE VASTE LEZERS. verzoek van onze buren, doen verwijderen in ons vóór zijn huurwoningen van den- ons tevens op gewezen, door van 't burgerlijk wetboek aan dier vraag eigenlijk Dstemmen al inhield. Wilt u ewijzen. om mee te deelen, of n, op zich zelf, als bekracliti hebben kunnen dienen, iendelijke" bedoeling zou heb- om die als „boeman" te iet Burgerlijk Wetboek luidt orloofd hoog opschietende bon en, dan op den afstand welke bizondere reglementen, en erkende gebruiken be- itenis van reglementen of ge el van twintig palmen van de voor zooverre de hoog- Dtreft, en op den afstand van der heggen." nabuur heeft het regt om te i en heggen, op eenen kortoren uitgeroeid. der boomen van zijnen nz.. enz. hier niet ter zak Reglement en bestaan in Blo - niet, de Algemeene Polith- dit onderdeel van liet bureii- ier dus beslissen, indien het iets anders dan de wet, et geval. dat het te Bloemendaal tot us geldend gebruik, dat ieder, oomen en heggen plant op zijn dit wensclit; tot een ander 8 it alhier stedelijke bouw werd !f aanleiding. de genoemde artikelen alleen J •er de perceelen door de buren verschillende eigenaren, woont !j rhuis van denzelfden eigena ir vervalt de geheele quaesGe der huizen verkocht, maar 'e|j ant, dan is daaruit een ree geboren, dat de boomen, b. - j gebruik om, daar ter plaat Zijn deze inlichtingen voor( u dan tot een advocaat.ij van ZATERDAG 7 MAART 1914. TWEEDE BLAD. (In it weekbl. is tijdelijk opgenomen HET MIDDEN) Buitenlandsch Overzicht. Tien jaren is het geleden, dat Rus land's uitbreiding in Oost-Azië gestuit werd door Japan. Tien jaren van crisis en overgang heeft Rusland achter den rug. Onder Rus- tan wordt hier verstaan het Slaviscli- iksche barbarisme, geverfd met een ■k verdorven overbeschaving. Thans Europa weder op zijn hoede weizen. ■and wil weder aan het drukken en en gaan op .de Westersche cultuur, is ditmaal geen jjdel beweren. Het it-Kokoftsef is vaii de baan, wijl het nog te fatsoenlijk en bezadigd voor- 1. De nieuwe minister-president Gore- .in is de stroopop van het stijfzinnigste ondom. Het liberalisme is in die tien j,ULn af gemoord. Het nihilisme lijkt wel morsdood of werkt althans reeds lang niet meer als heilzame rem. Het norsch en gluiperig gelaat van Nikolaas II vertoont een trek van voldoening. De geest van zijn leermeester Pobedonostsef waart rond net een tevreden grijns. Het jonge Rus land van 190405, dat zulk een blijde hoop gaf schrijft Kropotkin lieeft zich vast laten omstrikken door de voel armen van het vale Moskovietische ge dierte. De beweging voor vrijheid is in Rusland verlamd. De helden en slachtoffers der revolutie van 1905 zijn uitgewischt in do herinnering des volks. De tyrannen kraaien koning en verheffen dreigend de vuist te ren de buitenwereld. Van verschillende kanten komen berichten los over geduchte krijgstoerustingen. De Russische bladen mogen hierover vrij schrijven: wel een 1 fwijs, hoe ver die toerustingen reeds zijn ri'vorderd. Geheimhouding is niet meer j uoodig, wordt ook niet meer gewenscht. I)e Balkan-oorlog schrijft liet Nowoje Wremja brak te vroeg voor ons uit w ij dienden ons toen wel bedaard te hou- (len. maar nu is de tijd aanstaande, dat wjj onze achterstallen inhalen. En Rus land durft nu. Het drukt op Turkije naar den kant van Armenië, speelt heer en nu -ster in Noord-Perzië, boemaut tegen Zweden. Dat zijn nog de kleintjes. Maar wat vermeet Rusland zich ook al niet tegen n grooten buurman als Oostenrijk-Hon- iije. Op 't onbosehaamdst heeft de Rus- -i- 'he militaire attaché te Woenen Oos- te. ijksche officieren verleid en omgekocht tot verraad tegen hun eigen land en leger. 0| 't brutaalst hebben Russische zendbo- d( zich gemengd tusschen de woelende volksstammen der O. II. Monarchie en in zonderheid de Roethenen iu Galicië en X. O. Hongarije tégen de K. K. Regeering opgezet. Deze laatste, hoe veelverdragend uok, wenscht nu niet langer te verbergen vu ir het hoofdkwartier van Oostenrijks vi nden gevestigd is. Jegens Duitschland alben nemen de Moskovieten eenige con st -ratio in acht. Dit heeft zijn goede redenen. De liooge politiek van het Duit- - Rijk leidt naar den kant van Rusland, sedert Wilhelm II ter zijde heeft gesteld (1 ruimere opvattingen, die hij verkon- <li le in den aanvang zijner regeering en nu name sinds liet Duitsche Rijk tijdens (1 laatste gebeurtenissen op den Balkan Oostenrijk belemmerde en dien getrouwen srcondant uit de dagen van de Marok ko ische crisis bitter teleurstelde. Te Ber lijn beeft liet Tsarisme zijn beste vrienden zit ren. En te Parijs dan? Wel, daar heeft het Tsarendom niet zijn vrienden, maar zijn dienstknechten. De herbloei van Rusland is goeddeels te danken aan de altijd ge- opende beurs van Frankrijk en daarom I draagt dit schuld aan de verplettering I van den vrijheidsgeest in liet medeplichtig aan de Rusland en is gemeene en vle- arles M. van Deventer, g p voor zuivere rede", doj. r afdrukten, werd dooi. Gids IENDA.AL. igmiddag en-avoncl De pachter, J. J. C. BRIFORT. RSET1ÈRE. 717 - Amsterdam GW") A AT .teliers voor Reparation In het voorjaar van 1783 nam Goethe leu toen 11-jarigen jongs ten zoon van zijn lelangrijke en groote vriendin Baronesse 'karlotte von Stein, den kleinen, aardigen Fritz, met goedvinden der ouders in zijn 'Vbning, om diens verdere opvoeding te J ten. Hij had er Charlotte van over- 1'gd, dat de jongen in zijn functie van .'deiknaap van deu hertog Karl August ■^ïi Sachsen Weimar geen verzorgde op voeding kreeg en dat liet niet goed was iiem gedurende een gevaarlijken leeftijd ■midden van niet al te voorbeeldige ka- afraden te laten opgroeien. 7. o o besloot Charlotte haar lievelings koen aan den grooten vriend af te staan. Zij kende hem en wist dat haar jongen goede handen kwam. Goethe deed het inbod echter niet uitsluitend uit gene- enheid voor haar, maar vooral uit liefde ,?or den kleinen Fritz, het kind, dat zich van haar drie zoons dadelijk het sterkst laan hem gehecht had. De kleine kerel beleefde bii „oom" Goethe een tijd, dien hij later tot de ge lukkigste periode van zijn leven rekende. Goethe observeerdeen verzorgde hem als een eigen kindhij vond gelegenheid zijn groote paedagogische gaven ten volle aan nem te ontwikkelen, en hijzelf groeide als gelachtige gedragingen van de Russische reactie. En hoe worden nu die Franschen oni den tuin geleid door de Russische iukasseerders van hun spaarpenningen. Men herinnert zich liet gejammer der Fran- sche pers, toen liet uitkwam, dat Krttpp zich zou nestelen in de wapenfabrieken van I'oetilof te Petersburg, die n.b. door Fransche hulp er bovenop waren gebracht. Deze zaak is nu gesust, al kunnen de Franschen zelf niet uitmaken, of zij toch nie' bij den neus worden genomen. Eu thans een ander geval van dien aard. .luist heeft de Russische Regeering op de Fa llische markt haar nieuwe leeniug van 600.000.000 fres. binnengeloodst. Een voor waarde tot deze nieuwe en groote geld- schieterij was, dat de Fransche industrie de levering zou ontvangen van de inrich ting der wapenfabriek te Perm. Maar ver leden week hebben de Franschen gehoord, dat een combinatie van de Engelsche fa: brieken ArmstrongWickers zal gaan strijj ken met de bestelling. Zulk een gebrek aan goede trouw gaat zelfs de Temps" over de schreef, het blad dat anders geen kleinigheid van Rusland pleegt te slik ken. De Fransche diplomatie zal protes teeren, in de kamer zal men er bij de a.s. behandeling van de begroeting een woord over hooren. Maar- de Franschen zijn en blijven getrouw aan hun slaafsche liefde. De ijver van Marianne in het na- loojien van haar ruigen galant vermeerdert met liet getal der schoppen, die zij van hem ontvangt. Dat in liet gewijzigde legerplan van Rus land de sterkste korpsen worden geplaatst in het binnenland en tegen de Oostenrijk- sclie grenzen en dus van de Pruisische grens worden weggetrokken, heeft de Fran schen pijnlijk getroffen, maar niet wat het moest doenverontwaardigd en tot j erkenning gebracht van de onwaarde der j alliantie. Het is duidelijk, dat de gedachte aan weerwraak voor 187071 de Repu bliek in de boeien van het Tsarisme klem de. Zoodra het bleek, dat Rusland in dit allesbeheerschende opzicht met Frankrijk een guichelspel speelde, diende het ver bond voor de Franschen zijn bekoring te verliezen. Dat zij desondanks als een hond achter zijn blaas Rusland blijven uatrippe- len, getuigt van een droevige vervorming- van het nationale eergevoel. Het eenig vaste, waarop de Franschen bü Rusland kunnen rekenen, is de rentebetaling van de'aan Rusland letterlijk toegesmeten ka pitalen. Maar alleen oui de coupons van Russische schuldbrieven te mogen knip pen, hadden de Franschen den hals niet behoeven te steken in den strik van hoo-1 nende kleineering en achteruitzetting, waarop de Rus lien telkens en telkens onthaalt. Terwijl een bezoek van den Russischen ambassadeur op het Elysée en aan de Quai d'Orsay werkt als de ver schijning van een gier onder de kraaien, heeft het Russische Hof binnen de twee Laatste jaren a,l drie Fransche ambassa deurs weggeduwd als kwajongens, wier ge zicht niet beviel. Op die manier zegt de boer kan men met den duvel goed blijven. Chr. F. Ha je. Groote Nachtpauwoogeu door 't schijnsel eener lamp van hun doel afgedwaald. (Uit liet in ons vorig nummer besproken boek: „Zeden en gewoonten der Insecten".) Tempora mutantur et nos niutamur in illis. Waar is de tijd gebleven, dat zoo iets als staatspensioen eenc rilling deed gaan door de gevestigde burgerij. Thans eischt zoowaar het „Handelsblad", dat het (fei telijk reeds) ingevoerde staatspensioen op ethische manier worde uitgereikt. Een volk, dat bereid is voor ouderdoins-ver- zekering ettelijke millioenen 's jaars te geven - en het Nederlandsche volk is dit doet dat niet in de laatste plaats om, ten minste tegen over zijne oudsten van dagen, de terneerdrukkende begrippen „bedeeling" en „behoeftigheid" wat op zijde te zien gezet. („Handelsblad" 19 Febr. '14.) D e (radicale) Amsterdammer haalt die woorden aan tegen Minister Treub. Nog lees ik in Mr. van Bloni's critiek in „De Economist" op het „Wijsgeerig-economisch stelsel van Karl Marx" van Treub, den aanval op Treub's eisoh van „uitholling- van het privaat bezit". Eu ik herinner mij ook nog lieel goed de Treubiaansche aanvallen op Van Houten in do „Vragen des Tijds". Menig slagwoord trouwens las ik van hem. Daaroui verbaiast mij Treub's opvatting. En wie ooit door hem geëxami neerd is in zijne „Staathuishoudkunde van maatschappelijk standpunt bezien", zal die verbazing met mij deelen. Had ik ongelijk verleden week te be weren, dat men de waarheid slechts dwa lende kan vinden? Want Treub's stand punt lijkt, wel op de Manchester theorie van Van Houten, maar geenszins op die van den voorstander van „gelijkmaking der ontwikkelingsyoorwaarden". En dat nu juist het „Handelsblad" den minister, wiens das democratie moet ver beelden, de zwenking voor moet houden en duiden optempi passati. Voorbijgegane tijden. Ook voor liet „Han delsblad". Het benieuwt me toch waar om dat thans dien toegejuichten zwaai neemt. Of zou het een invloedrijk buiten staander zijn, wiens woord op het redac tiebureau van de heeren Boissevain (vader en zoon) en Mr. Kalff zwaar weegt. Dat komt meer voor. De voorganger van den tegenwoordigen hoofdredacteur van het „Utrechtsche Dagblad" schreef openlijk bij zijn heengaan, dat het optreden van extra nei de oorzaak was van zijn aftreden. Het zou een vraagstuk voor de „Acade mie van Wetenschappen" kunnen worden de rol van de pers te onderzoeken bij het zich vormen van denkbeelden van alge meene politiek. Indien ten minste die be kroning van het gebouw onzer wetenschap niet al te sceptisch tegenover de pers ware gestemd. Wat ik meen te moeten aan nemen. Voor mijzelf heb ik de overtuiging, dat in de „binnenkamer" de politieke over- huizing Van de kleurlooze middenstof wordt geboren uit stoffelijke overwegingen en opgewekten wrevel. En die middenstof, die feitelijk nooit een krant leest om „de po- het ware met den jongen mee. Laat hij niet Lothario in „Wilhelm Meister" zeg gen: „Was sogar die Frauen au uns un- gebildet zurücklassen, das bilden die Kin der aus, wenn wir uns niit ihnen abgebcn Goethe's liefde voor Fritz dateerde al vanaf de eerste kennismaking met Char lotte. Toen er in 1779 sprake van was om voor haar den kleinen jongen in zijn geheele gestalte naakt te laten modellee- ren door den in smaak wat conventioneo- len Martin Klaus, greep Goethe dadelijk in om te voorkomen, dat deze weer naar zijn gewoonte het hoofd van zijn model op een pasklaar gemaakt engel- of amouretteli chaam ging plakken. De vriend wist zoo cp hem in te werken, dat deze eindelijk „Gott sei Dank, an dem schonen Körper ein übergrosz Studium" vond. Dit beeldje wordt nog in het slot te Tiefurt bewaard. De drie jonge Von Stein's liepen bii den aangenomen „oom" in en uit. Zij aten soms in zijn kamer, sliepen een enkelen nacht bü hem en waren er thuis a.ls bij hun eigen moeder. Goethe zat het gedoe van de kinderen aan te kijken, leerde ze eier koeken bakken, gaf kinderfeesten ter eere van hen, waarbij haast alle kinderen uit den omtrek genoodigd werden en waar op soms zulk een getier ontstond, dat hij zelf wanhopig wegliep. Op feestdagen kre gen zü allerlei onverwachte geschenken van hem. Toen langzamerhand de twee oudste jongens Karl en Ernst, de eene als student, de andere als jachtpage, het ouderlijk huis uittrokken, keerde Goethe's geheele gene genheid zich naar den overgebleven Fritz. Van nu af aan kon men den jongen bijna altijd in zijn huis aantreffen, teekenend, wandelend en zijn vaderlijken vriend aniu- seerend met zijn meeningen en zijn plan nen. Opgetogen kon Goethe dan aan Char lotte schrijven: „Fritzens Urteil iiber die 'Menschen ist unglaublich richtignur müssen wir su- chen zu hindern, dasz ihm das Glück nicht übermütig macheicli habe ihm einige rullige, sehr wahre Lektionen gegeben und er ist sehr geschmeidig." Ook op kleine reizen nam hij Fritz met zich mee. Eens reed hij in den nacht met den jongen voor zich op het paard van WeimaT naar Tiefurt, en zo.0'11 avon tuurlijken tocht vond deze heerlijk. Toen reeds ging Goethe met het plan 0111, Fritz bij zich in huis te nemen. Mei 1783 betrok „Goethe's aangenomen zoon" zijn nieuw tehuis. Vóór dien tijd had Frit.z tusschen de pages en zijn moeder heen en weer gezworven1111 had hij een echt „Heim", waar hij zich ook thuis ge voelde. Goethe's opvoedingsmethode was een zeer vrije. Van zijn eigen conventioneelen vader had hij geleerd hoe men kinderen niet moet opvoeden en had daaruit de belangrijke leering verworven, dat er aan kinderen niets op te voeden valt, en dat door ouderen en wijzeren alleen zoo nu en dan even de hand aan het stuur gelegd kan worden om de goede richting te blij ven behouden. Verder kan men alleen maar litiek", geeft altijd den doorslag. Dat heeft veel weg van het regeeren van de „com mon sens". Zelfs in de anti-revolutionnaire piartij wordt tegenwoordig geklaagd over gebrek aan belangstelling in „De Stan daard''. In onze historie is er een tijd geweest, dat dat anders was. Ten minste Mr. W. H. de Beaufort geeft in zijn opstel „Rijklof Michael van Goens" een zeer duidelijk beeld van den invloed der patriottische blaad jes uit het laatst der 18e eeuw. Daar kan geen deftig en ordelijk blad tegenop. Kuyper volgde 20, 30 jaren geleden dat voorbeeld met „Standaard" en „Heraut". Waarmede hij meer bereikte dan Troelstra met „Het Volk". Voor een deel ligt clat ook in de over- vöedering met courantenvoedsel. Er zijn te veel kranten en er wordt te veel door onbevoegden geschreven. Ook over de hoog ste belangen van de natie. Men raakt de kluts kwijt en vertrouwt ook het beste niet meer. En de .tijd, dat een blad zijn lezers wil opvoeden, is lang voorbij. Snel en actueel. Geen diepte Maar daar zou ik vervallen in een klaaglied over de pers, terwijl ik een klacht wilde uit spreken over liet gebrek aan degelijke voor lichting in zaken van nationaal belang. Prof. Kernkamp heeft eenige jaren ge leden eens een artikel - een zuur artikel noemde het N. v. d. D. dat geschre ven over „Dc krant". Het merkwaardige daarvan is, dat er zooveel waarheid in voorkomt, die ter harte moet worden ge nomen. Maar de professor vergat, dat de krant allereerstens is oen handelsartikel, evenals aardappelen, steenkool of turf. De „Times" lieeft 0111 liet euvel van op pervlakkigheid tegen te gaan, behalve zijn leading-artikels, die inderdaad leading- artikels zijn, een week-toevoegsel, waarin groote staatslieden en geleerden p .0 p u- lair schrijven over de vragen betreffende de belangen van „Old-England". Het zou aanbeveling verdienen, als onze groote pers dat voorbeeld eens volgde. Mis schien is er wel een „kapitalist", die daar in wat geld zou willen steken. toezien en de natuur in haar ontwikkeling haar pigen gang laten gaan. Hij ga,f de voorkeur aan de opvoedingsmethode der Hydriaten, die hun kinderen met zich mee nemen op hun schepen en ze daar in dienst laten rondscharrelen en ze zoo tot voor beeldige piraten laten vormen." Goethe was echter geen Grieksche piraat, maar een hertogelijke geheimraad, die dichtte, tee- kende 011 de natuur bestudeerde.' Fritz werd dus al meelevende ook in deze dingen ingewijd. Maar tevens had de „00111" met alles zijn paedagogische bedoeling. Hij ging als een „collega," met den kleinen knaap om, maar hield toch in het oog hoe een en ander het beste op hem zou kunnen Inwerken. B.v. liet hij hem, door zijn eergevoel en nauwgezetheid te prikke len, met hem een post van vertrouwen op te dragen, zijn kasboeken en rekeningen bijhouden of hielp hem zijn slecht hand schrift te verbeteren door stukken van „Wilhelm Meister" over te schrijven. In de uitspraak van liet Fransch oefende hij hem door hem zijn voorlezer te laten zijn, b.v. bii Rousseau's „Confessions". Let wel, dit alle geschiedde zonder den minsten schijn van onderricht. Goethe hield er van voorgelezen te worden en vroeg dit Fritz als voor eigen genoegen! Om den jongen te leeren zich te redden in alle aangelegenheden, liet hij hem soms alleen als bode of. gezant rondtrekken met een opdracht. Alle stukken en akten berustten bü den ..geheimen secretaris" Fritz von Stein. Goethe schreef over dit alles„Er wird, ohne es zu merken, in die Welt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 3