ALGEMEEN WEEKBLAD Kantoor voor redactie, administratie en advertentiën]: Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. 8e Jaargang. ZATERDAG 13 JUNI 1914. No. 24. et Bloemendools Uleekblad. Prijs per halfjaar fl.S© hij vooruitbe taling. Prijs pei nummer f0.10 Advertentiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari l.l. IIrt onderwijs te Bloemeudaal. iVc hebben verschillende opmerkingen ontvangen naar aanleiding van het zoo l ii-ding genomen raadsbesluit tot vast stelling van de schoolgelden aan de nieuwe M. U. L. O. school. Tot goed rsiand van hetgeen we hieronder uit die ipn rkingen overnemen, wordt de school- 1 egeling, zooals de raad dis, pardoes, heelt aangenomen, hier nog eens afge drukt. hoofd: I. de nadeden, vooral in onzen demo- Blocmendaal en A. Meijboom. te Heemstede, cratischen tijd, aan de opleiding op zooge- '!li ingcw°nnen inlichting bleek, dat bij de gezi ilij een geseliat j i.i lijkseh inkomen van Bedrag van liet schoolgeld voor liet 3de kind en volgenden uit het zelfde gezin. het 1ste kind het 2de kind gen werd "door ingrijpende maatregelen tenopofferingen kunnen getroosten, als „gou- spoedigste een betereu toestand te schep- den school" bestaan. Deze school worde pen. Had men alleen gestaan voor het j echter zooveel mogelijk ondermijnd, langs eerstgenoemde bezwaar, dan had men daar welke wegen dan ook, opdat er allengs een gemakkelijk aan kunnen tegemoet komen, I gemeenie-gonden-scliooi verrijze, met alle door het stichten van parallel-klassen aan voordeelen voor sommige categorieën van de bestaande school. Een uitbreiding van kinderen en alle onderwijzers daaraan ver liet gebouw was dan noodzakelijk geweest, honden. Voorstanders van deze richting hetgeen echter met betrekkelijk weinig1 zien, ons inziens, twee zaken over het kosten had kunnen gepaard gaan. Het ouder 2. genoemde bezwaar bleef dan evenwel bestaan en daar de gemeente j tlaamde gouden scholen verbanden; 2. liet een goeden toestand op onderwijsgebied j afdwalen van het'beginsel van het open- wilde scheppen, besloot ze een nieuwe haar onderwijs, dat als begrip, waardoor school .te stichten, die dan tot taak zou liet wordt gedragen, heeft: volksonder- krijgen de opleiding' voor H. B. S., Gym- \Vijs, in dien zin, dat het beste onderwijs nasium, Kweekschool, kortom die voor het van gemeentewege bereikbaar m,oet wor- voortgezet onderwijs. Verder besloot men den gesteld voor alle kinderen, wier aan- aan die school nog 3 M. U. L. O. klassen leg (afgezien van de geldelijke ontstandig- te verbinden. lieden hunner ouders) nieuwen toevoer be- Bij de nieuwe M. lT. L. O. School looft aan den geestelijken rijkdom van het aldus heette het, zou van gebreken, die Nederlandsche volk. Wanneer men eens zou de lagere school aankleefden, geen sprake willen nagaan, welken van onze uitstekend- meer zijn: geen Fransch meer buiten de ste vadorlandsche geleerden, hoogleeraren En tijd. dit gaf verbetering, hopen we PWIH1 .lil voor geruimen Gezondheids-commissie. ,,Pe Stads-Editie" deelde (lezer dagen mede. dat door B. en W. van Bloemeudaal, voor de beide vaca tures in de Gezondheids-commissie, zetelend te Bloe meudaal. werden voorgedragen de heeren J. Wolbers gezond heids-commissie hiervan niets bekend was. A. voor de eerste zes klassen. f 3.60 4.- 4.40 4.80 5.20 5.60 6.— 6.40 5000.— en minder f 4.50 5001.- tot 5500. 5.- 5501.— 6000 -5,50 6001.- 6500, 6,- 6501.— 7000.— 6.50 7001,— 7500, 7. 7501.— 8000.— 7.50 snul.en liooger 8.— f 2.70 3.— 3.30 3.60 3.90 4.20 4.50 4.80 B. voor de zevende en lioogere klassen. 3000.— en minder f 2,50 f 2.I f 1.50 3001.—1 tot f 3500. 3.- ss 2.40 1.80 3501.— 4000 - 3.50 2.80 2.10 4001,— 4500.— 4,— 35 3.20 2.40 45U1-— 5000.- 4.50 3.60 2.70 5001 5500 - 5.- 33 4.— 3.- 5501, 6000.- 5.50 4.40 3.30 6001, 6500.- 6.- 4.80 3.60 6501. 7000.— 6.50 5 20 3.90 7001.— 7500.— 7.— 33 5.60 4,20 7501. 8000.- 7.50 6.- 4.50 8001.— en liooger 8.- 6.40 4.80 De bej cliouwiiigen welke vau de betrok schooluren, geen 3-urigeu namiddagschool tijd meer, geen tekort aan tijd meer voor het huiswerk, geen leerkrachten, die zich niet geheel aan de opleiding konden ge ven, enz. Dit alles nu was zeer fraai, doch spoe dig, nadat het besluit lot stichting der school gevallen was, deden geruchten de ronde, dat de schoolgeldregeling voor den middenstander niet mee zou vallen. De vorige week bleek het, dat de ge ruchten maar al te gegrond waren geweest. Plotseling stonden we voor liet feit, dat een schoolgeldregeling was aangenomen, die zulke verstrekkende gevolgen had en waarvan belanghebbenden van tevoren geen kennis hadden kunnen nemen. De schoolgeklregeling vangt aan met 0n die onderen afkomstig zijn uit gezinnen, iu bekrompen, ja, misschien zelfs be hoeftige omstandigheden hebben verkeerd en hoe weinig toongevende geleerden en voormannen iu de staatkunde komen uil z.g. rijke huisgezinnen, dan zou men de bewijzen voor de juistheid vau dit aan zicht voor het grijpen hebben. De tegen werping, dal een goede aanleg zich altijd wel baan breekt, gaat niet op. De over- Tncli telooslieid. Herhaaldelijk vernemen wij van lezeressen, dat zij op een fietstochtje in den omtrek een troepje sol daten tegenkomend, door dezen nageschreeuwd en be moeilijkt worden. Het gebeurt blijkbaar vaak, dat de soldaten haar de gemeenste, lièderlijkste woorden toeschreeuwen, of midden in het gezicht de erger lijkste vuilheden toevoegen. Toen er geen algemeene dienstplicht was, heette liet natuurlijk, dat allen jongens van geringe be schaving waren. Maar wat zou nu wel tot veront schuldiging kunnen dienen van een gedrag, dat in strijd is met (1e eenvoudigste wetten der samenle ving: voorbijgaande vrouwen en meisjes beleedigen door haar de vuilste woorden toe te schreeuwen He begeleidende officieren konden wellicht wat beter acht geven op het gedrag der soldaten jegens de voorbijgangsters. Indien de soldaten zeiven niet hegrijpen, dat wal zij doen een laagheid is. konden hekl, die zich eenmaal hei onderwijs heeft I hunne meerderen het hun wel eens voorhouden, en. aangetrokken, heeft de voorwaarden van zoo dit reeds gebeurde, en zonder gevolg, nu, dan Ontwikkeling' op den ruimst niogelijken moeten die onbeschaafde kerels maar eens goed en schaal, zoo goed mogelijk te maken, of haar taak neer te leggen. De staat stelt zich nu eenmaal niet op het standpunt, dat alles vanzelf terecht komt. Hij zou daarmede zichzelf overbodig verklaren. De jaarlijksclie inkomens van 3030. Een zoo-1 gemeente Bloemeudaal is een organisch danig inkomen dus beschouwt de ge-1 onderdeel van den Xederlaudschen staat, onze gemeente gedurende het jaar toi3. voorbeeldig gestraft worden. Bevolking. lil liet Provinciaal Blad van Noord-Holland vinden wij een overzicht van den loop der bevolking van kou opmerkingen de hoofdzaak uitmaken, komen op 'de v-olgende punten neer: loon tot den bouw eener nieuwe school io l'loomendaal besloten werd, heette het omtrent de öüde school, dat zij goed z' H worden. Wat onder dat „goed" moest werden verstaan, raadt men in geen tie- ïioii. liet bestond dan daarin, dat de oude school geheel zijn vroeger karakter, met al zijn fouten, zou blijven behouden. Wc vragen ons af, wie toch een advies lie- ft gegeven, dat tot- zulke buitensporig- lioden leidde. Van een deskundige is in zoii'n geval niet te spreken. Was men nu nog werkzaam ten bate van één der twee cate gorieën, die de oude schooi gaan bezoeken, dun kon men althans nog een verklaring' vinden. Nu echter blijft het ous een raad sel. De eeue categorie toch, die der volks kinderen, krijgt na het verlaten der lagere school geen stelselmatig" onderwijs meer. Hoi schoolonderwijs, dat ze dus krijgt, moet oen afgerond geheel vormen en vooral re kening houden met het practische leven, v'c'iarin de kinderen onmiddellijk geplaatst worden. Het leerplan voor een volksschool moet iu vele opzichten afwijken van dat ooiier opleidingsschool. Doet het dat niet, 1 loii krijgt het volkskind niet het onder wijs, dat het zoo dringend nooclig heeft. He tweede categorie nu, die der kinderen, welke bestemd zijn voor het voortgezet onderwijs, moeten op de lagere school een soort voorbereidend onderricht ontvangen, dut. vooral een bepaalde richting, krijgt- door do examens, die de kinderen wachten. Het onderwijs in de Nederland,sche taal en het rekenen b.v. wordt in zoo speciale banen ï'oleid, dat het voor het volkskind tijd verlies is zulk onderwijs te volgen. Het onderwijs in de Fransche taal, noodig voor d" eene groep kinderen, is totaal overbo dig voor de andere, en wanneer -ook voor het volkskind onderricht in die taal ge- oischt- wordt, dan moet toch zeker de examen-weg niet bewandeld worden. Toen eonige jaren geleden in Bloemeu daal voor het eerst door belanghebbenden word aangedrongen op verbetering van het openbaar onderwijs, richtten zich de be zwaren tegen: 1. de overvolle klassen. 2. het samenbrengen van leerlingen, die niet het oog op hun opleiding, gescheiden moesten zijn. Genoemde bezwaren waren ongetwijfeld van dien aard, dat de gemeente gedwon- meenteraad als grens. Ieder, die daar be neden blijftwordt geacht voode eerste (i klassen der nieuwe school niet in aan merking te komen. Alle kinderen dus van ouders, wier inkomen van 4000 tot 2000 bedraagt en wier kinderen evengoed be stemd zijn om voortgezet onderwijs te ont vangen, worden van het onderricht aan de nieuwe school, die juist gesticht was met het oog op de voorbereiding' van het voort gezet onderwijs, practisch uitgesloten. Dat men bedoelde kinderen ook beslist wilde weren, blijkt wel uit de regeling voor de M. U. L. O. klassen. Daar, want men heeft er de leerlingen broodnoodig, begint men met inkomens van f 3000, voor welke het schoolgeld f 30 per jaar bedraagt. We verzetten ons tegen de scheiding, die men aanbrengt tussclien kinderen, die dezelfde opleiding moe,en genieten; een scheiding, die uit onderwijskundig oog punt niet te verdedigen is. Wij zouden gaarne eens inzage nemen van de stuk ken, .waarin een regeling, als nu is aange nomen, wordt aanbevolen. De middenstanders zullen dus verplicht zijn hun kinderen te blijven zenden naar de oude school; voor hen zal alles blijven zooals het was. Die groote uitgaven, die de gemeente zich getroostte, golden slechts een bepaalde groep van inwoners, voor wie men alleen behoefte aan ander onderwijs stelde. Tot hiertoe de ontvangen opmerkingen. Wij hebben tegen deze schoolgeldrege- ling, wat ons betreft, dit groote bezwaar, dat de eenigo goede maatstaf nice is aan gelegd liij het beam woorden der vraag: welke kinderen kunnen vatbaar geacht worden voor ware ontwikkeling van verstand en karakter? De gemeente raad van Bloemendaal schijm te mee- nen, dat alleen kinderen uit huisgezin nen, welke 5000 gulden per jaar ie ver teeren hebben, voor zoodanige ontwikkeling- vatbaar zijn. Het is niet te onbescheiden te rueenen, dat dus naar liet oordeel van den gemeenteraad daarvoor nier iu aan merking komen de kinderen van onderwij zers aan die M. U. L. O. school, het hoofd inbegrepen, kinderen van nagenoeg alle be woners van de Kleverlaan, den Professor van Vlotenweg, van alle gemeente- en rijks- ambtenaren, de meests geneesheeren, rech terlijke ambtenaren, predikanten, officie ren, kleine kooplieden, gepensioneerden, en neringdoenden (voor zoover zij niet, wat men noemt fortuin hebben). Tenzij de gedacht engang déze is geweest. De ge meente moet alle onderwijs tot zich trek ken. De school in Duin en Daal blijve zoo lang er ouders zijn, die ecu afzon derlijke opleiding voor hun kinderen wen- schen, en zich daarvoor groote geldelijke en zij heeft haar belangrijk deel van de staatsplicht te vervullen, op de wijze, die den staat zeiven zou passen, liet, komt ons daarom voor, zij het ook op deels andere gronden dan onze hierboven aan gehaalde zegslieden, dat de gemeenteraad zijn besluit betreffende de schoolgeldre- geling heeft te herzien. Wij achten niet onzen uil een valk te zijn, en zullen ons daarom in liet belang der gemeente wenden tot eenige deskun digen op dit gebied, wier oordeel in dezen wij in vólgende nummers hopen te kunnen afdrukken. 1912 telde Bloemendaal 3637 vrouwelijke inwoners, dat is Oj> 31 December mannelijke en 4924 tezamen 8561. Op 31 December 1913 waren deze cijfers 3717 voor de mannelijke, 5038 voor de vrouwelijke, bijeenen dus 8755. Een vermeerdering dus van ongeveer twee honderd inwoners gedurende 1913. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat, zooals in een annonce in ons vorig nummer te lezen was, liet landhuis „Ons Huisje", in het Duinlustpark eerst daags publiek zal worden verkocht. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit huis door den architect Hanrath werd gebouwd, en tot de mooi ste villa's hoort uit onze gemeente. Het huis is dagelijks, na vooraf gevraagd belet, te bezichtigen van 2 tot 4 uur, op vertoon van een toegangsbewijs. Deze toegangskaarten zijn tegen be vindelijk. Woensdagochtend, iets dat op beter weer m 4 4 i i. i a n 1 taling' van 50 cents per persoon te bekomen bij den lieer .V. Overakker, Bloemendaalscheweg 113 A. PLAATSELIJK NIEUWS. II ct weer geleek. Na een aardig poosje dagelijks donkere luchten, koude winden, regens en buiïgheden te heb ben doorstaan, zouden we misschien.... beter weer krijgen. Het was dan toch bijna midden in Juni. Als het iiii eindelijk niet kwam, kwam het nooit, en zouden de Hondsdagen nog in liet teeken van hondenweer staan. Doch er zijn verbeeldingen, zoo liondsch gruwelijk, dat ze zich niet verwerkelijken kinineii. Althans Woensdagmorgen leek het leed voorbij. De zon scheen, zooals dat in dit seizoen behoort. De lucht was blauw; iets waar wijnbelas ting-betalende burgers, in dit jaargetijde recht op hebben. De vogels zongen. De mensehen juichten. Eindelijk, eindelijk. Gcburen verschenen in hunne tuintjes. Praatjes werden gehouden. De grootste brompotten waren vriendelijk gestenul. Keiharde zielen waren vertee- derd. leken week als marmelade. Daar kwam een varensgezel aanstappen bij een der gelui ren. ITij was «als een Godsgezant in dit uur der gemengde gevoelens van blijdschap en onzeker heid. Hij werd bij een jasknoop gegrepen, en was niet zoo goed of hij moest zijn oordeel uitspreken. Wat denk je van liet weer Wat denk je van het weer drongen er eenigen aan. - Dat het mooi isop liet oogenblik, ant woordde de man. Ja. op het oogenblik.... deed er een, op het oogenblik. maar.... kan je hoop geven? -Hm. hm. deed de bevareno ernstig, en keek naar de lucht, waar kleine witte wolken dreven. lun, hm, er is wind.... Zoolang er wind is, is er hoop, jubelde er een. Ja, ja, juichten de omstanders, en hunne har ten waren als een luchtballon, waarin gas wordt gepompt. Rn terecht. Het werd een mooie dag. Den volgenden ochtend. Donderdag dus, was de lucht weer grijs als mijn stofjas. Doch dien dag kwam het onweer. De herijk van maten en gewichten zal gehouden worden Te Bloemeudaal, in het Bloemendaalsch Verkoop lokaal op 7 Juli a.s. van 912 en van 14 uur; Te Overveen, in hotel „Van Ouds het Raadhuis", op 6 Juli a.s., van 1012 en van 13 uur; Te Bennebroek, voor Vogelenzang, op 16 Juli a.s. van 912 en van 13 uur. Naar wij vernemen, heeft de heer F. A. van der Dreggen zich verbonden om mede te werken aan de pestbest rij ding in Indië, en zal hij half Juli naar Java vertrekken. Wij brengen een eeresaluut aan dezen wakkeren Bloemendaler, en geven hem gaarne onze goede wensclien mede. Uit liet politie-rapport. l'rocesse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens loopen over verboden grond; rijden zonder licht; in verbóden richting weg berijden; overtreding der arbeidswet. Gevonden en terug te bekomenbij den heer Graiehen, Noorderstationsweg n°. 10, te Bloemendaal, een paar glacé handschoenen; J. van der Niet, Zijl- weg n°. 68, te Overveen, een dames-handtascbje; A. van den Brink, Elswoutslaan n°. 9, te Overveen, een huissleutel; H. Koopman, Houtvaart n°. 38, te Over veen, een rozenkrans; H. M. P. de Vries, Klooster straat nü. 58, te Schoten, een gouden damesring; aan het bureau van politie te Overveen, een kinder vederlicht. Hun borst zwol van vreugde portemönnaie, een fietspomp, een huissleutel, een trapper van een rijwiel, een kindermutsje en een hoedenspeld. Verloren: een bankbiljet van 10,een huissleutel, een groene demi, een gouden schakelarm band, een damesportemonnaie, een portemonnaie met inhoud.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1