toom- i Groo Heer ff Cafe-Restaurant „Rusthoek" CONCERT. Xottl CafRwtaurant,, Royal' LIGHAL- bezichtigiii peciale JAN AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door Bloemendaal-Commando". Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en -avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten ha.lt- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang '25 cents. S t ad s-B iblio t heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling, j-ler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- Zondags) van 11 3 ure. werkdagen van 14 ure. s, Kruisweg 68, Haarlem, Kunstwerken. Dagelijksge- Tey üalve Zaterdags en De bibliotheek alle Kunstzaal De Boi tentoonstelling van opend van 9 5 uur. Schouwburg Jansweg: Zond. 21 Juni te 8!/4 u. Bioscoop voorstelling Herm. Smits. Huishoudelijke vergadering op Dinsd. 23 Juni van de vereeniging Vrouwenkriesrecht, in gebouw „De Nijverheid", Jausstraat 85. Zond. 28 Juni: Algemeene Wijsgeerige bijeenkomst in „De Vereeniging." Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater. Bar- teljorisstraat, KERK-AGENDA, Zondag 21 Juui. Haarlem: Eglise Walonne, lOVs h. Mr. Dupont; Rem. Ger. Gem. 10 u., Dr. Gort; Ëv. Luth. Gem. 10 Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. van der Meulen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutzberg. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Baljou. Santpoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Berkel- bach v. d. Sprenkel. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Baljon. IJmuiden Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Snethlage 5 u.. Ds. Creutzberg; Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 101/2 u., Ds. Attema. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Posthumus Meijes. Met genoegen vernamen wij, dat op den inter nationalen kegel-wedstrijd te Utrecht, de kegel-club „Z. B. G. G.", den tweeden prijs verwierf. Rond de De-Génestetbanlc. Dezer dagen langs de „De Génestetbank" wande lend, viel het ons op, dat het er daar in de omgeving een weinig verwaarloosd uitziet. De bank staat daar in een kleine wildernis inplaats van in een wel geordend plantsoen. Een weinig onderhoud zou hier zonder twijfel goed doen, ook het opruimen van proppen papier en taartjesdoozen, hoe aardige goedkoope reclames voor dagbladen en bakkers ook konden af en toe wel eens wat weggeruimd worden in die buurt. Edelachtbare Heeren, (reveil met, verschuldigden eerbied te Uit li e t p o 1 i t i e-r a p p o r t. Proces se n-v erbaal zijn opgemaakt wegens rijden zondfr licht; in verboden richting we berijden; spelen om geld op den openbaren weg, overtreding der arbeidswet, loopen over verboden grond en rijden over het voetpad. Gevonden en terug te bekomen: bij C. Brandt, Javastraat No. 33 te Schoten, een hondenmuilkorf Van Zandvoort te Haarlem, Westerstraat No. 17, een gouden manchetknoop; W. van der Niet, Zijl- weg No. 64 te Overveen, een zwarte handschoen J. Braber, Witte Heerenstraat No. 23 te Haarlem, een gouden broche met paarlen; C. Steenman, Cas- teleinstraat No. 16 te Haarlem, een medaillon met portretten; E. van Schagen, Oosterduinschewcg te Overveen, een herdershond; aan het bureau van politie te Overveen, een zwarte jas, een kerkboek, een liuiwwerkboekje; een zwart damestaschje met in houd, een zakmesje, een zilveren dameshorloge, een sleutel en een rozenkrans. Verloren: een grijze parasol en een honden- muilkorf. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 12 Juni tot en met Donderdag 18 Juni. Geboren1: z. van C. A. Baron van Dedem en A. E. II. Zublid. van J. W. Stremming en B. E. Ivan; d. van P. Reeuwijk en P O. vin der Burg. Overleden in liet gesticht Meeren- berg: J. S. Lenting, 84 j.; T. Weel, 65 j.; W. R. Utermölilen, 51 j. en H. Finsi. 31 jaar. Noord-Ti ollandsche Vereeniging tot 'jevordering van Volk,shuns Hot bestuur der Noord-IIollandsche Vereeniging tot bevordering van Volkskunst, hield hare ver gadering onder presidium van den heer E. A. von Saher, op Donderdag 12 uur in de raadzaal van het paviljoen „Welgelegen" te Haarlem. Het volgende rekest zal dezer dagen in onze. gemeende aan belanghebbenden ter teekening worden aangeboden Aan den Gemeenteraad van Bloemendaal. UIT ANDERE GEMEENTEN. Nieuwe zaak, Gebr. Gcrzon. De firma Gebr. Gerzon heeft aan haar magazijnen in de Groote Houtstraat eenige daarachter liggende porceelen getrokken, en de vergroote en verfraaide zaak is Woensdag geopend. Dit geschiedde op zeer smaakvolle en tevens nuttige wijze. Jongedames en kinderen in aardige toiletjes gingen rond en boden thee, versnaperingen en prachtige rozen aan de be zoeksters aan. De opbrengst was ten bate van hét Hoef ijzer verbond en voor de roomsch-katholieke va- cantie'-kolonies. Een uitgelezen gezelschap damps was opgekomen, en in groote getale, en in hun veelal keurige toiletten stoffeerden zij de ruimten op $e meest fleurige en tevens smaakvolle wijze. Do aan blik van dit vertier deed ons aan een keurige en drukke samenkomst in een wereldstad denken. Tntusscben namen wij eens een kijkje in het nieuw ingerichte magazijn, en waren opgetogen over de buitengewoon fraaie en practische inrichting. Fijne meubels en opvallend mooi behang in Louis XVI-st§l, roomkleurige beschildering en een groot aantal schit terende spiegels, ziehier het meest opvallende dn deze omgeving,, bij den eersten aanblik. In de ruime vertrekken, allergunstigst voorkomend in de lichtkleurige omgeving vonden wij een kepr van kleedingstukken, vanaf liet eenvoudigste ijot het, ja, bijna vorstelijke. Zoo bewonderden wij een oud-gouden kleed in tuniekvorm met puntsleep, van achter opgenomen met een clioux van bloemen; pen keurige japon met afhangende schoot, vervaardigd uit blauwe zijde van zeer bizondere soort, om de schou ders was een zwarte cabane geworpen, wat mooi van werking op het blauw was. Cape-vormige mantels en eenigszins mantelvormige capes zullen bij voorkeur de dracht zijn voor dit seizoen, zoowel voor a.vond- kleeding als- op de wandeling. Het gaat niet aan, al de mooie toiletten welke wij bij ons bezoek zagen, te beschrijven. Wij volstaan met te zeggen' dat er voor alle smaken, voor alle leeftijden, ja, voor alle beurzen bij de firma Gerzon te koopen is. De verzameling kinder- kleeren moeien wij eveneens prijzen als zeer smaak vol en niet duur. De dames behoeven waarlijk niet naar Amsterdam te gaan om hunne inkoopèn te doen. In magazijnen als dit vindt men dezelfde goede en uitgebreide keuze. Zandvoort. In ons eerstvolgend nummer zullen de lezers een overzicht van Zandvoortsche woningtoestanden vinden. koijiien oiiderigefceekeiiden, allen ingezetenen van de gemeente Bloemendaal dat zij met teleurstelling hebben ken nis genomen van liet besluit van uw col lege, regelende de schoolgelden voor de te openen M. U. L. O. School, waarbij voor de eerste zes klassen een minimum schoolgeld werd vastgesteld van f 54, per jaiair en per leerling-, terwijl dit mini mum voor de hoogere klassen slechts f 30, zal bedragen dat door gelijkstelling van liet. school geld voor alle inkomens beneden de 5000, voor de eerste zes klassen de inschrijving voor de kinderen van inge zetenen met kleine inkomens, als rijks- en gemeenteambtenaren, onderwijzers, kleine kooplieden en neringdoenden, uiterst be zwaarlijk, zoo niet onmogelijk wordt ge maakt; dat het juist voor deze categorie van ingezetenen van het grootste belang is om hunne kinderen, ter wille van hun oplei ding voor het voortgezet onderwijs, ook de lagere klassen op de M. U. L. O. School te kunnen la,ten volgen; dat deze ingezetenen nu genoodzaakt worden hunne kinderen de bestaande lagere school te laten afloopen; dat hiertegen het bezwaar bestaat, dat de bestemde lagere school, evenals tot dusverre het geval was, een tweeledige taak zal hebben te vervullen: het geven van eindonderwijs aan kinde ren, die na het doorloopen van de lagere school geen stelselmatig onderwijs meer ontvangenen het geven van voorbereidend onderwijs aan kinderen, die bestemd zijn voor voort gezet onderwijs. Kedenen, waarom zij uw college met aan drang verzoeken bedoeld besluit in zoo- danigen zin te wijzigen, dat de schoolgel den voor de eerste zes klassen gelijk wor den gesteld aan die voor de hoogere klasse, 't Welk doende, enz. Genootschap voor Zuivere Rede. Zondag 28 Juni, das morgens ten 11 uur houdt Jut Genootschap voor Zuivere Rede, in tie bovenzaal „De Vereeniging" eene algemeene wijsgeerige bijeen komst. Verhandelingen worden gehouden door Dr. J. Clay uit Delft, den heer Julius de Boer uit Haar lem en Dr. A. H. Haentjens uit Haarlem Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijverheid is thans ten toongesteld een aanzienlijke verzameling reproduc tie», betrekking hebbende op de verschillende kunst ambachten, die in Britsch-Indië beoefend worden. Beeldhouwwerken uit de meest verschillende stre ken van het Britsche rijk. De tentoonstelling van de werken van den heer Jesaurun de Mesquita zal a.s. Zondag nog te be zichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Holland's «estigste verjaardag. Nadat op 9 Juni in intiemen kring de zestigste verjaardag van professor G. J. P. J. Bolland was herdacht, liad Zondag 14 dezer te Leiden ook eene receptie plaats, gevolgd door een feestmaal. Er werd door leerlingen en oud-leerlingen een door Jan Vetli te schilderen portret aangeboden, en door de leden van liet genootschap voor zuivere rede een fraaie oorkonde, welke was vervaardigd door den heraldischen teekenaar T. van der Laars. De tekst der oorkonde was geschreven door mej. E. Vas Nunes. liet foedraal, een zeer smaakvol, was door den lieer Job. If. Freitag, firma Wed. J. W. Bronsveld, boekbinder te Amsterdam, vervaardigd. Er werd gesproken door Dr. Fraenkel uit Utrecht, namens driehonderd leerlingen en oud-leerlingen; door mr. P. Tideman, namens het genootschap voor Zuivere Bede; door den beer Maes uit Gent, voor de Vlamingen; door den heer Julius de Boer, arts te Haarlem, voor den Haarlemsohen kring en als oud-leerling; door den heer Van Lunteren uit Utrecht namens den Utreehtschen kring; door Dr. De Fliaes uit Leiden, Dr. G. A. van den Bergh van Eijsiüga uit. Helmond, en anderen. Bioscoop. Vanaf gisteren tot en met Donderdag vertoont de bioscoop Herman Smits in den schouwburg Jans weg, de film Marie Antoinette, Koningin en Mar telares," Zondag en Woensdag ten 2.30 ook middag-voor stelling'. T00NEEL. Op naar Roy aards! Onze lezers, die zicli a.s. Dinsdag kun nen vrijmaken, verzuimen niet op te gaan naar de buitengewone opvoering van „heil nnazomeraaeiitdroom' m net Daleis van V oiksviijt. Alen neeit ai een laatste, een al lerlaatste en een beslist aderlaatste voor stelling- genad, maar de toeloop is zoo danig', dat men gedwongen is geworden een nieuwe reeks laatste voorstellingen aan te vangen. Het worat eenter aiiengs te warm voor soiiouwbuigbezoek en Het zou eensklaps uit kunnen zijn. Men lean zijne plaatsen teieioniscli bestellen A'uam Zuid o317, eiken werkdag tusscnen 12 uur. De prijzen der plaatsen zijn van 3, tot 0,30. Alle leden van Royaaixl's gezelschap1, Musch vooraan, Peter van Anrooy, met de Arnhemsche Orkestvereeniging en de muziek van Mendelssohn- -Rarthoidy, Nel Hronger, Frits Lens velt en Caitharina van Rennes (voor de danskunst der elfen), hebben een geheel geleverd, dat reeds in het buitenland de aandacht Reeft getrok ken en het hoogste is, wat (buiten de opvoering-en der Wagner-vereemgingen) in ae laatste zeg 10 jaar op tooneeigebied verwerkelijkt is. De nieuwe schouwburg te Haarlem. Hij komt. Nu is het de vraag, hoe zal hij zijn. Men raadplege in alles Royaards, wil men iets maken, dat in werkelijkheid aan het begrip schouwburg' en scRouwtooneel voldoet. Zoo mogelijk verbinde men het gezelschap van Royaards (daarna vast aan dit gebouw. Nu een overdekte bad- en zweminrich ting' en eene flinke openbare leeszaal met goed voorziene bibliotheek'. Wel heeft Haar lem vergeten de Spaarndammersiuis omver te werken, en speent zich dies ook nog van een spoorhaven (de weggestopte sloot van dien naam bij de Leidsche Vaart ver dient dezen alieen voor mensciien, die zich willen doodlachen), komt ze eenmaal en sleept Haarlem eindelijk zeeschepen voor hare wallen, (het eenige middel om van cteze stad nog iets te maken), dan zijn de middelen t.o.t ontspanning bij voorbaat aanwezig; het is wel de omgekeerde weg, inaaa'die moet er ook zijn. amuseerde zich kostelijk ou gaf door een wild gejuich menigmaal van zijn bijval blijkals er een viel, klonk luid gelach door het lieele stadion. Nu de fietsers kregen we een groep tooneel- spelers en -speelsters Ie zien, die gedoemd zijn in die en die rol altijd te voet op, do planken le komen. .Maar ze zouden allemachies graag op een peerdje voor het voetlicht verschijnen. Ze hebben voor vandaag aan hun jaren, decen niën lang onder .rnki verlangen toegegeven eu komen eens laten zien dal ze ook een solieden indruk op een viervoeter maken. Wat een stoet: Wat een stoeiHet is overstelpend. Al maar door spelen Je orkesten op de transen van de torens of op het veld. Daar rijden Je herauten naar binnen, twee soliede knapen. Na hen Jan van Dommelen als Richard 111, achter hom komt Jo Tonrniaire als Jeanne d'Are in een maliënpa.k, dat in de zoit schittert, en hot haar in twee vlechten op den rug, waardoor iedereen haar voor Grettcheu uit „Fa.ust" aanziet. Na Jeanne d'Arc kregen we Elisabeth van Engeland eu Leicester, Cyrano, Kloris V, Don Quichotte. Vermelden wij nog i'isuisse als den Romeinschen veldheer Corio- laiuis, op een echt paard, waarbij deze aange. name zanger zijn mond hield en zich naar deif aard der Romeinen, van zijn onvriendelijksteu kant liet zien en een gezicht als een onweers wolk trok. Tot slot van dezen optocht vertoon, den zich een paar vermakelijke snijhoonen als Sancho Pause, een politie-agent, een vagebond. Brengen wij hier eelt woord van hulde aan den leider van het feest, den lieer Henri Enge len, die met een hoogen hoed op het hoofd, een lang grijs jaquet aan en een wandelstok in d hand gelijk een ordonnans over het veld rende, nu hier was, dan daar, met een kreet een stoet ruiters stopzette, met een gebaar van zijn stok liet orkest plotseling in de brokken van een wals of ouverture liet steken, en voorbeeldig v;ui ijver en toewijding w£U3, alsmede van doodsver- achting, want de e,on had ihetlop zijn glimmentUn cilinder gemunt als de bliksem op een stal.-n messenlemmer. Een geenszins onverdienstelijk nummer was nu aan de beurt gekomenDe gecostumeerde voetbalwedstrijd. Allen tooneelspelers-voetb.J. Iers. Daar komen ze binnen onder de tonen üe:r muziek. Eerst "liet elftal der witbroeken, met smokings aan en hooge doppen op bet sportieve hoofd. Daarna liet tweede elftal bij nog lui. er fanfore-geschetterde zwartbroeken. Dezen zijn m rok en dragen eveneens hooge hoeden. D.iar komt de kranige oude Louis Bouwmeester liet veld opstappen. Hij is iu rok. Zijn eikenhout bruine l'acie steekt aardig ai' op zijn wit plastron, Zijn hooge kachelpijp glanst als de avondster. De spanning is groot, wanneer hij zich vóór den bal zet en met een zijner niet jonge, maai- ver. duiveld soliede beenen aftrapt. Dan begon de wedstrijd, de koddigste dien ik ooit heb bijgewoond. Thans was een boks partij aan de beurt. In het midden van het veld was de ring in gereed heid gebracht. Twee boksers verschijnen, Hand shake. Daar staan ze met gedoken hoofd als jonge stieren en de groote klompen van de hand- schoenen dreigend omhoog als reusachtige hal ters. Ze vallen op elkaar aan als razenden en verzinnen de malste grepen en wendingen, t ee amusante apen gelijk, en telkens, worden ze, naar den eisch, afgesponst en met handdoeken droug- gewaaid om weer moedig op eikaars machtige, doch reeds zeer vermoeide karkassen aan te vallen. Het slot is dat beiden, .do.odnp van ver moeienissen, of misschien wel effectief overle den en voor goed (ik heb dat niet kunnen navorschen) voor de wereld vallen, en oi ter algemeene deelneming in kruiwagens naar liun laatste rustplaats worden weggekruid. Nog moet ik u, alvorens te eindigen, verteilen, dat een estafette-loop veel belangstelling vond, en dat liet slot der nummers werd gevormd dool een Napoleontische jaehtrit, waarbij Henri Brondgeest als Napoleon voorreed, dé dameJo Tourniaire en Caro van Dommelen als Maria Louise en madame Sans-Gène volgden en de staf van generaals weder achter dezen aan draafde over een heele hoop hindernissen. Het publiek was bij den aanblik van dezen woes- ten ren buiten zichzelf van pret, en klapt ei stampte en jubelde cla.t het een aard had. Daarmede besloot men bet artisten-sportfeest, liet eerste ti n onzent, we hopen, en gelooven zelfs, dat het niet liet laatste zal zijn. Bij lange na niet. S. BLOEMENDAAL. lederen Zondagmiddag en -avond De pachter, J. J. C. BRIFORT. Vrouwenkiesrecht. Dinsdag 23 Juni, des -avonds ten 8 uur lioudt: de vereeniging voor Vrouwen-Kiesrecht in „De Nijver heid", Jansstraat 85, eene huishoudelijke vergadering. Kennemer Padvinders. De Kennemer Padvinders leggen den laatsten tijd een fiksche activiteit aan den dag. Hun hoofd leider, de lieer Stinis te Haarlem, zendt ons eeu maandbericht, waaruit wij de werkzaamheid dei- padvinders loeren kennen, en menige belangwek kende Inzonderheid vernamen. SPORT. liet artisten-sportfeest. liet Amsterdamsclie Stadion was Zondag 1.1. maar weer fiksch bevolkt. Ruim 18000 menschen. Het gaf een indrukwekkenden aanblik, dit gezelschap, vooral dat op de niet-overdekte tribunes en de staanplaatsen. De zon stond er op gericht als een ontzaglijke steekvlam. De menschen bin tea eu hijg den in deu heeten dag. Onder de fleurig opgedirkte jurken en con- fectiepakjes waren de poriën wagenwijd open; de hoofden blonken rood als wijn of wel doods bleek en betrokken, de zakdoeken betten ijve rig, de eau-de-cologne-flesch was niet van de lucht af. Het zal ongeveer twee uur zijn geweest, als liet liek, dat uit de plaatsen achter de tribunes toegang tot het veld geeft, werd open gewor pen, en in het rulle, klontige zandpad, dat vlak voor de tribunes rondom het voetbalveld ligt, de eerste Romeinen voor den draad kwamen. Van de torens klonk bazuingeschal, en daar kwam een partij Romeinsclie soldaten binnen. En dan de Cesar, door Henri Brondgeest voor- i gesteld, in een zegewagen met vier knollen er voor, en geen lummelige paarden van de soort, die je 's avonds uit elkaar schroeft om op stai te zetten en 's morgens weer monteert, neen. echte goeie knollen, die men zich niet voor citroenen zou laten verkoopen. En daarachter weer soldaten, ruiters, .senatoren, priesters en j meer van dat gerij. Daartusschen, ook in zege- Eenig adres wagens, elk met twee paarden bespannen, Caro voor ge von van Diners en Banquets van Dommelen, en Jo Tourniaire. Onder pet jjoceg en jj0t houden van Vergaderinget gejuich van het publiek maakte deze lraaie optocht de ronde om het veld, waarna het groot- ste gedeelte der deelnemers verdween, en de drie zegewagens aan het rennen sloegen rondom het perk. .Het was waarlijk kranig, vooral Caro- lien van Dommelen schreeuwde er hard bij en maakte, nog meer dan de anderen opgewonden, tot een soort kunstmatig delirium, de wildste gebaren met haar zweep in de lucht en op de kruisen van de twee Voor haar uit jakkerende paarden. Het volk, a.l spoedig even opgewonden als de voortjagende rijders en paarden, bulkte van geestdrift. Nauwelijks zijn deze Romeinen afgewerkt, of daar verschijnt een partij in allerlei tooneel- pakjes gekleede fietsers en fietseressen, (lie een geanimeerden wedstrijd op huil karretjes aan vangen onder liet oog der opgetogen toeschou wers. Af en toe valt er een dear mededingers in bet zand, „en wordt liefderijk opgetild. De meesten echter, ;dat moet tot liun eer „gezegd worden, blijven zitten. En wieleren er op los. Waarop? Op liet eindpunt, waar den winnaars een tooneelkus wacht en den verliezers de schande om het stadion door de wreede sclieids- rechtsters te worden uitgejaagd. Het publiek v/h „De la Station", Stationsplein, HAARLEM. MUZIEK. Onlangs- hoorde ik van een afkeurende opmerkingen over meen en over werken met lek der, waarhij dan nog Bach de ergernis hadden opgewekt, van komt liet mij gepast voor in hoeverre „dilettanten" of lt het recht hebben op zoo m werken viin groote meesters te- spreken. Mij dunkt dat i wordt, dat zij de muziek ui echte ,.t ijdelijklieidsmenschen anders begrepen zouden liel ken van Back en Ilaendel de tekstherhalingen en inotiei in de eeuwigheid, alles zich telkens gewijzigd. Het wek dering integendeel, dat een p zijn om in 't brein van die z-ivkt ruime zit- en sla; kamer, met of zonder pens in Haarlem of omstreken. Bril niet inlichtingen franco oi letter A 6, Bureau van dit I Gedurende Juni is de Lig met tuin aan den Schotcrweg het publiek eiken ZOND van 25 uur te bezichtigen. D. VAN ZETTEN, Architect, Haarlem. Jempte Oude Gracht

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2