KERK-AGENDA, Zondag 6 September. HaarlemVer. van Vrijz. Herv. (Geb. PrGtb.) 10 u., Ds. PantekoebRem. Gerf. Gem. 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum1 u., Ds. de MeijereVer. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Herv. Ned. Gem., 2 u., Ds. Montijn. Houtrijken Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv.Gem.,10 u., Ds. S.A.Baljon. Santpoort: Herv. Ned. Gem., 2 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden Ned. Herv. Gem., 10 u., I)s. Creutzberg; 5 u., Ds. Dalhuyzen Doopsgz. gem. en Ned. Protb. IOI/2 u., Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Post- humus Meijes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen Van 105 ure. Toegang 25 cents. S t ad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9 5 uur. Bioscoopvoorstellingen, Barteljorisstraat. Apollo-Theater. (Plaats en dagteekening.) VRAGENBUS. De bedoeling van deze Vragenbus is, zooveel mogelijk alle vragen te beantwoor den, welke door militairen op maatschap pelijk gebied aan ons worden gesteld. Vraag. Als landweerman las ik on langs in uw blad, dat u den tekst verstrekte t an een volmacht tot het waarnemen van zaken ten name van militairen, die van huis zijn. Gaarne zou ik dezen tekst van u ontvangen I. S. Antwoord. Ziehier Ondergeteekende (Hier invullen de voornamen voluit, den geslachtsnaam, het beroep en de officieele woonplaats van den onderteekenenden last gever.) verklaart bij deze te machtigen (Hier invullen den voornaam, naam, be roep en woonplaats van een of meer last hebbers.) zoo te zamen als ieder afzonderlijk om, zoolang de toestand van oorlogsgevaar duurt, hem gedurende zijne afwezigheid van zijne woonplaats te vertegenwoordigen en te vervangen, in alle zaken, waarin de wet zulks toelaat, vorderingen voor hem te innen, namens hem verzoekschriften bij alle machten in te dienen, voor hem in rechten zoo eischende als verwerende op te tre den. processen te royeeren, kwijtingen te verleenen, dadingen te treffen, kortom voor en namens hem in het burgerlijk beheer al datgene te verrichten, wat ondergeteeken de. zelf tegenwoordig zijnde, zoude kunnen of mogen verrichten, met de macht zoo noodig anderen in zijne (hunne) plaats als lasthebber(s) aan te stellen en met de be lofte van goedkeuring, overeenkomstig de wet. (Handteekening.) A. L. G. vraagt onsIs het u bekend, dat de algemeene mobilisatie tengevolge heeft ge had, dat vele onderwijzers-dienstplichtigen, die zich aangemeld hadden voor het afleg gen van het examen ter verkrijging van de hoofdakte, van een taaiakte of een andere onderwijs-bevoegdheid. dit examen niet of slechts ten deele hebben kunnen afleggen Wat is daaraan te doen, naar uw oordeel Antwoord. Het hoofdbestuur van het N. O. G. heeft Z.Exc. den minister van binnenl. zaken hierop reeds gewezen, en er nadruk opgelegd, dat het voor deze onder wijzers een groote teleurstelling, ook met het oog op geldelijk nadeel, zou wezen, zoo bij terugkeer in hun betrekking het afleggen van het examen tot den zomer van 1915 zou moeten worden uitgesteld .redenen waarom voornoemd hoofdbestuur Zijne Excellentie eerbiedig verzoekt, aan bedoelde onder wijzers de gelegenheid te openen, na hun terugkeer uit het leger, de examens waar voor zij zich hebben aangemeld, alsnog af te leggen of te beëindigen. Huisvrede noemt men: wanneer de man zijn mond houdt. GEMEENTEBESTUUR. Het was Dinsdag de dag der gebrui kelijke benoemingen en de vergadering was te dien einde tegen halfvijf uur uit geschreven. De burgemeester zat voor en alleen de heer Van Stolk was (afwezig. Zulks met kennisgeving. Er was slechts één ingekomen stuk dóch een belangrijk. Het behelsde n.l. de mededeeling van gedeputeerde staten, dat dit college iu beginsel had goed gekeurd de leening' van f 100.000,noo dig voor den te maken duinweg tus- schen twee plaatsen in de gemeente Bloemendaal en Zandvoprt. Die raad ont ving, onder applaus cleze tijding. Het eerst was thans aan de orde de benoeming van een wethouder. Aan de beurt van aftreding .was de heer A. J. de Waal Malefijt, die dadelijk na eerste stemming werd herkozen. Behalve de op zijn persoon uitgebrachte stemmen, waren twee in blanco. De beleefdheid wil dit nu eenmaal zoo. I11 de financieel© commissie werden de aftredende leden, 't waren de heeren Jhr. Mr. Teding van Berkhout, Van der Vliet en Laan, elk met op één na, alge meene stemmen herkozen. 't Zelfde was het geval met de hee ren Van Tienhoven, Bispinck en Die Boo van Alderwerelt als leden der water leidingscommissie. De voorzitter had voor alle herkoze- nen een woord van waardeering voor hetgeen zij in het belang der gemeente hadden verricht en wenschte hun ge zondheid en kracht om 0,0k in de toe komst huil toewijding te kunnen geven. De heer van Tienlioven stond op en schudde den herkozen collega-wet houder met warmte de hand. Deze ant woordde den op hem uitgebrachten heil- wensch met eenige woorden van dank baarheid voor het iu liem gestelde ver trouwen en beloofde de gemeente te zullen blijven dienen gelijk hij tot lieden had gedaan. Na de stemming stond nog als eenigst punt op de agenda: wijziging der Bolitie-verordeiiing. Die voorzitter deelde mede, dat liet in zijn bedoeling lag, de artikelen 27 en 28 zoodanig te wijzigen, dat aan de hand hiervan de herbergen 's avonds ten 10 ure gesloten konden worden. Echter bleef aan den burgemeester de bevoegdheid om hier van af te wijken en lag het dan Sjok in zijne bedoeling de sluiting niet vroeger dan 11 uur te ljaten ingaan, tot omstan digheden hem tot een 10-uur-sluiting mochten noodzaken. Voorts verbood de wijziging dat des ochtends vóór 10 uur sterke drank getapt werd. De raad keurde de getroffen maat regelen goed. Nog deelde de voorzitter mede, dat, in overleg met den heer Smit Kleine, besloten was de electrische nachtverlich- ting in plaats van 's nachts ten 2 ure, reeds ten 12 ure te doen ingaan, het geen de gemeente een besparing ople verde van ongeveer f 100,per kwar taal. De rondvraag bood geen verrassingen, zoodat de naad dadelijk na. deze mede deeling overging in een zitting met ge sloten deuren. Na alfoop der geheime zitting, werd de openbare zoowaar weer heropend. De heer Koolhoven kwam toen met het voorste] om burgemeester en wethou ders machtiging te verleenen den heer Leonard A. Springer te Haarlem te pol sen, omtrent de kosten die de aanleg van den nieuwen weg naar Zandvoort met zich zou brengen. Tevens zouden bur gemeester en wethouders dan met den lieer Springer de breedte van den weg bepalen en meerdere onderdeelen be handelen. Nadat dit voorstel door Mr. Jaco- metti ondersteund was, nam de raad het met algemeene stemmen aan. Vervolgens keurde de raad met alge meene stemmen goed een voorstel van burgemeester en wethouders, om iu be ginsel de wenschelijkheid aan te nemen om de onteigening aan te vragen van de daartoe benopdigde gronden in de duinen, echter met dien verstande, dat zulks alleen geschiedt indien de kosten binnen de draagkracht der gemeente vallen. PLAATSELIJK NIEUWS. Het personeel der Bloemendaalsche Schoolvereeniging besloot in zijn vergade ring van 31 Augustus 1.1., een zeker procent van liet salaris te bestemmen voor het alge meen steuncomité. De heffing over de salarissen zal een progressieve zijn. Steuncomité Bloemendaal. Woensdagavond vergaderde in de raad zaal te Overveen het steuncomité voor onze gemeente Bloemendaal, onder leiding van haren eere-voorzitter den burgemees ter. Bij de commissie belast met het inza melen der gelden bleek voorloopig onge veer 6000,te zijn ontvangen. De leden, die een onderzoek hadden inge steld naar de ontstane en de te verwachten werkeloosheid, brachten verslag uit. Na bespreking en toelichting is met algemeene stemmen besloten om. zoolang de geld middelen het veroorloven, aan de steun- comité's der omliggende gemeenten te ver goeden de uitkeeringen, die dezen geven aan werklieden der alhier gevestigde pa troons zoo deze werklieden reeds voor 1 Aug. 1913 alhier in vaste betrekking waren en zij wegens de nu heerschende crisis ont slagen zijn. Een dagelijksch bestuur werd benoemd voor het beslissen in zake de aanvragen om ondersteuning. Dit bestuur bestaat uit: Mevr. Buijs, Rustenburgerl., Bloemendaal. Mej. Rijnierse, Overveen. den heer C. W. de Visser, Parkweg 1, Bloe mendaal. den heer Jhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland. Bloemendaal. Onze predikant ds. J. A. van Leeuwen heeft drie tijdpreeken doen drukken, en hij verspreidt ze tot ons aller stichting. De opbrengst der uitgave is bestemd voor het comité tot steun. In hier en daar treffende beeldspraak wordt het lijden der Europeesche mensch- heid van dezen tijd, lijden uit eigen ge meenschappelijke schuld voortgekomen, af gebeeld als het louteringsproces dat den naar buiten gekeerden mensch tot zijn innigste wezen, dat is tot God doet weder- keeren. In ons vorig nummer noemden wij de personen en firma's, die hebben medege werkt aan de aankleeding en uitrusting van ons nieuw M. U. L.-schoolgebouw. Wij ver zuimden echter nog te noemen de firma Anton Cassée Zonen te Bloemendaal. Deze maakte n.l. de gordijnen met de fraaie doelmatige koperen roeden en ver dere onderdeelen, leverde een mooi stuk werk met het ingelegde linoleum in de bovengang, en richtte de kamer van den heer IJzerman en de onderwijzerskamer op smaakvolle wijze in. Vrijwillige landstorm. Tot commandant der wielrijders-afdee- ling van den vrijwiiligen landstorm, te Haarlem, is benoemd de heer mr. Slingen- berg. Voorloopig, in afwachting der be slissing van den minister op rekest-Kooi- hoven c.s., hebben de Bloemendaalsche vrijwilligers zich daar ook bij aangesloten en oefenen zich thans gezamenlijk met de Haarlemmers in verschillende oefeningen als schieten en schermen; ook theorieles wordt gegeven. Men kan zich opgeven bij mr. Slingen- berg, Zijlweg, te Haarlem. Opening der nieuwe School. Maandagmiddag had in tegenwoordig heid van B. en W„ een groot deel van den raad en verscheidene andere heeren, de opening onzer nieuwe M. U. L. O.-school plaats. Eerst voerde de burgemeester het woord. Hij wees op de beteekenis der school, en had een woord van waardeering voor allen, die hadden medegewerkt aan de tot stand- koming. Na hem sprak de heer Sterck, arrondis- sements-schoolopziener. Daarna voerde de heer mr. Jacometti, voorzitter der school commissie het woord. De sprekers hadden allen een woord van welverdienden lof voor den heer IJzerman. Deze bedankte de sprekers, en sprak zijn erkentelijkheid uit voor het hem geschonken vertrouwen. Dan werden de bezoekers in de gelegen heid gesteld de keurige en doelmatige in richting te bezichtigen. De Barografen. Sinds eenigen tijd vindt men aan den gevel van het postkantoor te Bloemendaal en aan die van het Raadhuis te Overveen een glazen kastje aangebracht, waarin een barograaf of weerwijzer staat. Deze baro grafen zijn uiterst gevoelige toestellen. Waar bij voorbeeld de gewone barometer slechts één luchtledigen trommel bevat, vindt men er in de barografen een zeven tal, waardoor deze toestellen dus uiterst gevoelig voor den luchtdruk zijn, en reeds lang uitzetten of krimpen voor de gewone barometer nog eenige verandering ver toont. Een ieder kan gemakkelijk op deze baro grafen kijken; men heeft slechts den inkt- streep op het papier te volgen. Bovenaan het papier vindt men ook de uren aange geven. en men kan dus ook zien op welken tijd de verandering ingetreden is. Deze toestellen, door ..Bloemendaal's Bloei" aangebracht, zijn uit het bekende magazijn van den heer Joh. Schmidt, te Haarlem. „Vaderlandsliefde". Men schrijft aan „Het Volk'", blijkbaar uit Bloemendaal: „De lezer kent zoo ongeveer in doorsnee de Nederlandsche schietvereenigingen, over 't algemeen corporaties met schoon-klin- kende namen, die jaarlijks massa's patro nen van het Rijk naast de schijf schieten, voor een deel samengesteld uit leegloopeniie bourgeois en voor '11 ander deel uit pan toffelhelden, die 't lidmaatschap aanvaar den, om Zondags 'n paar uur de deur uit te komen zonder inoeder-de-vrouw. Menig burger heeft in deze benarde dagen al zijn hoop en vertrouwen gevestigd op den onversaagbaren moed en den onwrik- baren trouw der kloeke mannen, die deze vaderlandslievende vereenigingen vormen. Welnu, de besturen der Bloemendaalsche schiet- en weerbaarheidsv.ereenigingen „Generaal Joubert" en „Bloemendaal Com. mando", hadden in een van trouw en liefde voor het vaderland overloopende circulaire hun leden opgeroepen naar een vergade ring, waar besloten zou worden tot de op richting van een vrijwilligers-afdeelinj; landstorm. Een zeventigtal slechts had aan dezen oproep gehoor gegeven en was der halve ter vergadering verschenen. Eenige der bestuursleden draaiden toespraken al van 't bekende recept; vaderland in ge vaar, mannen van staal, reusachtig moedige voorouders, 80 jaren voor de vrijheid ge worsteld, vaderlandsche bodem, als één man in de bres, pal tot in den dood, enz., enz. En wie geeft zich thans op om toe te treden tot de vrijwilligers-afdeeling land storm Bloemendaal I Er was 'n spannende stilte in de zaal waar de zeventig krijgslustige schutters bijeen waren. Het was de stilte, de ontroering, die aan groote daden vooraf pleegt te gaan De stilte werd angstig, wanhopig werd de stilte. Mannen van staal, mannen van dit, man nen van dat.. Wie geeft zich op? Schuchter traden ten slotte drie jonge lingen naar voren. Of de leden der schietvereenigingen na den oorlog wat minder kabaal zouden maken Het is een lang stuk. En onze Volks man te Bloemendaal heeft wel zijn best gedaan. Maar hij zal, wil hij na den oor log het oor van anderen dan dogmaticke sociaal-democraten hebben, (nü schenkt men misschien wat al te weinig aandacht aan die partij) een anderen toon moeten aan slaan en beter toegerust voor het voetlicht moeten komen. Geen der bestuursleden heeft aan rederijkerij gedaan zooals hier boven beschreven is; des avonds hebben zich 16 personen opgegeven, later zijn nog eenige personen daarbij gekomen. Dat de leden van beide vereenigingen zich kranig hebben gehouden, zal ook niet door ons] worden beweerd; doch de verbintenis den vrijwiiligen landstorm houdt tot dus ver de bepaling in, dat de minister over den verbondene zoolang de mobilisatie duurt, ten allen tijde kan beschikken, ook buiten de plaats van vestiging der afdee- ling. Wanneer deze bepaling, gelijk door de heeren Koolhoven, Stinis en Zeewoldt aan den minister gevraagd is, wordt gewij zigd, zullen wij opnieuw eens zien, wat er eigenlijk in de vereenigingen zit. In bet algemeen de schietvereenigingen te hooneiil gelijk deze Volksvriend doet, gaat evenmin op als b. v. te zeggende Nederlandsche| arbeider verlangt wel een hoog loon ei gelegenheid om zich te vermaken, niet dii om zich te ontwikkelen, want in een plaatsj als Wormerveer met 8000 inwoners, meest werklieden, meldden zich voor avond-I onderwijs in verschillende vakken niet meet aan dan; twee. De redactie van „Het Volk" geeft ee"| slecht voorbeeld met dergelijke hoonendff berichtjes op te nemen. Uit het Jaarverslag. (Vervolg.) Behalve den inspecteur en een hoofdagen: bestond het politiecorps uit zes agente le-klasse, zeven agenten 2e-klasse. Deze zijn als volgt ingedeeld: aan den politie post Bloemendaal, 2 agenten eerste, tweede klasse; post Overveen: 2 agent eerste, 2 tweede klasse; Aerdenhout: agent eerste, 1 tweede klasse; VogelenJ zang; 1 agent eerste klasse. De nachtwachts waren als volgt in?! deeld: 2 te Bloemendaal; 2 te Overv-| 1 te Aerdenhout; 1 te Vogelenzang. Er werden 725 processen-verbaal o;»'] maakt in den loop van 1913. Uit 1 daarop volgende opgave der overtreding! welke de processen-verbaal uitlokten wij, dat eenmaal de orde door een in sul van dronkenschap verkeerend individu ve[ stoord werd; dat hetzelfde eenmaal geschiedde het uitgeven van een zoogenaamd I valschheid verdacht geldstuk; dat eenmaal de eerbaarheid werd kwetst door aanstootelijke liederen: dat achtmaal zonder armband g werd; dat 85 maal een rijwiel zonder bereden werd: dat twee voertuigen zonder toestérrin|,!j aaneengekoppeld door de gemeente re!' enzoovoorts. Hot aantal brand! gelijk uitgebreid, werden ijzeren merk gr kwamen weinig 11(lg van geringen on Gedurende 1913 wei trische tampen bij Pecember van da lichting werd voorzie 50 kaars, 238 van kaars; voorts waren (>én enkele, eenza Storingen kwamen 11 I jit iaar zoo vriendel te gooien dan vorig Woensdags en Z nieente gelegenheid te brengen. Er won voor aan de gemeen berekend wordt. De reinigingsdien jan ook 1284.38 Werkelijke anno mcente niet geledei Dok de toestand in alle opzichten he Uit het po Processe n-v e wegens: diefstal v verboden grond en wet. Gevonden en J, Huizinga, Kenne mendaal, een zilver broodspot. Haarle Zandvoort. een roz van politie te Ove een halssnoer me moer van een patei sleutel, een rokspe Verloren: ee inhoud, een brief 10.een wit k; van een kinderwas BURGERLIJKE STA Van Vrijdag 28 1 derdag 3 Septemb (ie hor en: d. C. M. Heemskerk J. C. F. Krul; z. M. A. Troost; d. fijt en O. H. M. Rooij en P. Velde Hilhrantsd. vai Vlijmen; d. van J van Schelven. Overleden: Overleden i renberg: W. 1 UIT ANDERE GEMI Museum \'i Het museum gedurende de mat "9 belangstellen! De aan het mi zal 1 September doch er zullen we standigheden voo den verzonden. Op de aan het voor kunstnijvert mo September w MUZIEK. Orgelbesp St.-Bavc Augustu van 2 Louis R Ten allen tijdt (en zijn er nojgi welke helden streden hebben grootste hel op 't slagveld <j maar juist o] geest van 't Terwijl de een vernietigt, vercl troost, be moed heiligt. Tot d< in de allereerst Ba oh, die bij dt zeker 110venaal kelijkt e ene g alle e n 111 a; a juist onmater: zielige ijdelheii opvatting tot Pelt). Ditmaal begc I- ('horalvorsp fer, Heiliger tigc climax en en II. Choral1 Heiden Ileilan Bij dit laatste vrede -grot -heiclensche" 1 fold. Na Bach vol; 111 c. kl. terti tholdy, een we mooi en vol V temperament.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2