ALGEMEEN WEEKBLAD Ibonnement voor Militairen Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. Ie Groote Marh AART, Ov< 'eeij H. A. GIELË1 in m cs-car - .EGOM - L-'SSE| IER (Hoofd''-'wpI 8e Jaargang ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1914. No. 38 ieroep op allen tot sfci nvj lief is. Kn dat b<?t uit eigen belang, bevoordeelt zieli ea F. A. L. LAKi; 1, 10 September 1911, veelt zij liet dan ook ig (hetgeen trouwens ng zeer goed lean sa: van levensverzekerd; neen achten wij dit ten wij onzen lezers de soliditeit eener lev happü ten nauwste de wijze waarop zij a 'legd, en dat het bet ering te sluiten dan ppij, welker soliditeit ligen tijd boven iet' is. De verzekeringstvj,; een over de geheel |S samenhangend net: ïeele wereld in oorl :is, dat ook dit net eurt. Hogen wij zei. i andere verzekeraar- geven dan zou het dit welvaart van uwe zoo ontzaglijk veel uitgeeft., besteedt in uwe bedrijven tl liet verstevigen van dat gij rondom de v.-r, en toont door gom» lationaal optreden, m, die aan uwe bi rijs ndslag liggen als c oeg in u allen lev rrengen ten dienste vn de geheele euro: :ht. Het Bloemendaalsch Weekblad. Prijs per halfjaar fl.40 bij vooruitbe taling. Prijs pei nummer f0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari l.l. tere. 1481. A bijlstraat Interc, '-'J voor alle I.SIERING rnwrrftTTfr,n^vn~ Prolongatie tèwaring. boketteii) Hiliegont. ..'„vfcAr Tetef Ir t- A Dnnr wij ons öfab gaarne neef in tjanben I can militairen miffen zien, tjeööen wij oanaf I ijsden voor onber-ofjicieren en minheren cc// abonnement van zo cent per maanb ingestcib Bedreigd. II. 1 reïgd, maar ook meer niet," zoo zond. wij ons artikel van de vorige week k'ervolgen. Bedreigd in onze koloniën door de op ■soii i e punten verkregen overeenstem- mink - m Engeland en Japan. beigd in onzen handel door de hege- van Engeland op zee. 15 dreigd aan onze Schelde, doordat liet le\ i de overschot van liet verminkte Bel- ;i ihankelijk is van het lot van die rivier. I Bedreigd hij Limburg, omdat die provin cie rears op den weg ligt van een mogelijk I plot' ing op Keulen, Wesel en Duisburg aan kkend vreemd leger. Bedreigd., indien de „geallieerden" win nen. il wederom in onze koloniën en onzen i har. I. door den te verwachten uittocht van \ed rlandsche werkkrachten naar den vree inde om daar hoog loon te verdienen, door den te verwachten uittocht van Ne- derkmdsch kapitaal naar den vreemde om daar hooge rente te kweeken. Bedreigd, indien het Duitsche keizerrijk wint. door vermeerdering van krachts inspanning van alle Duitsche elementen in Nudcand en de koloniën, onder de leuze: ..Deutschland, Deutschland über alles", door I druk op onze regeering, inzake de Rijn- vaart de zalmvisscherij, de bewapening 1 onzer kusten, de inrichting onzer havens, I en zooveel meer. En hoe gedragen wij, die I aldus worden bedreigd, maar niet naar het leven gestaan, daartegenover ons zelf? Er zij tuchteloosheid, er zij nog te weinig eerbied voor het gezag van den meer dere, er zij ook binnen onze landsgrenzen i een gemurmureer hier en daar van Duit- FEUILLETON. CURSUS VOOR OUDERS. fic LES. Jeanne was twaalf jaar, en de oudste van het gezin, dat uit èèn vader, èèn moe der. twee broers en drie zusjes bestond. De oudste van zoo'n gezin, weet u wat dat zeggen wil? Dat wil zeggen, dat ze behalve de paar schooluren eiken dag, de met tegenzin afgestane schooluren, haar heele leven niets had gedaan dan flesschen maken, schoone luiers aandom. Pap voeren en in slaap zingen; in liet begin, bij het eerste kind. dat een jaar of Dit later dan zij geboren was. had ze het allemaal gedaan met die zekere geest drift. welke een nieuwe taak dikwijls bij °iis opwekt, maar spoedig was het haar gaan vervelen, de verveling werd weerzin, de weerzin werd afgrijzen, hij eiken nieuw geborene verergerd, totdat het bij den laatste, nu zoowat twee .iaar geleden ge boren, tot haat geworden was. Ze kon dat kind niet zien; als het dorst had, snauwde ze het af; als het zich bevuilde, snauwde ze het af; als het van honger schreeuwde, snauwde ze het af; als het "iet slapen wilde, snauwde ze het af. Het was haar nachtmerrie; geen nacht of ze had benauwde droomen, en geen benauwde droom of hij bestond uit de plagende ge beurtenissen van eindelooze verschoonin- sche elementen, er zij hier en daar eene onvaderlandslievendheid die, der historie getrouw, zoo niet kruit en lood, dan toch vischtrawlers en vee en andere voorwaar delijke of onvoorwaardelijke contrabande verkoopen wil aan oorlogvoerenden; niet temin de drie groote groepen, waar uit ons volk bestaat: de kerkelijken. de sociaal-democraten en de vrijzinni gen ze houden ineengeslagen de han den en vermijden het elkander vijandig in de oogen te zien! Natuurlijk, er zijn ook onder die groepen wel vlekjes in het wit. Wij kennen een pastoor, die gebruik maakte van den droeven toestand op economisch gebied, om te pogen een burgerlijke armen kas, die hem was een doorn in het oog, te verarmen, door tegen de bedoeling van onze Koningin, het oprichten van een steun comité ter plaatse tegen te werken, opdat de ondersteuning zou neerkomen op de schouders van het burgerlijk armbestuur. Wij lezen het s.-d. dagblad ..Het Volk" en zien daarin niet alleen onder de rubriek „Het oorlogsgevaar", telkens mededeelingen en beschouwingen opgenomen, die in op- i schrift en inhoud herinneren aan den tijd van de meest nijdige opwekking tot klassen strijd. Wij kennen vrijzinnigen, wier geld voor verkiezingen steeds beschikbaar was. maar die nu hunne beurzen angstvallig ge sloten houden, als ging het nu niet er om den grooten strijd te winnen, de verkiezing onzer onafhankelijkheid. Maar die ver schijnselen beteekenen slechts plaatselijke en tijdelijke ongesteldheden, afwijkingen van de normale gesteldheid in den boezem van die groepen, het zijn geen teekenen van een algemeene kwaal. En zoo heeft de kalmte, die Nederland na de eerste dagen van crisis spoedig weer betrachtte, de ijver waarmede het zich voorbereidde op het allerergste de alge meene trouw aan de regeering, de onwil om zich te laten belezen door één der oor logvoerende partijen, ons volk, in het alge meen gesproken, te midden van wat dreigt van alle kanten dadelijk en later, nog niet verlaten. Maar wat ons verlaten kan, dat is de kracht om ons zelf aldus te blijven bezit ten, als wij belemmerd worden in onze uiting in woord en daad, als uitblijft die voor de instandhouding van energie en levenslust zoo noodige wisseling van voor nemen en volbrengen, van bidden en wer ken. T. (Worclt vervolgd.) gen, voortdurend in slaap sussen, onrust barende hoeveelheden flesschen warmen, dozijnen, ankers flesschen. Wel was het oppassen van den kleinste n et haar ecnige bezigheid; ze moest de moeder ook hel pen bij andere dingen in het huishouden, ook op de verdere broertjes en zusjes letten, wat evenmin een pleizier was, maar hiermee kon je de hand nog eens lichten, dat luisterde niet zoo nauw; als Kees de anderen plaagde, gaf ze hem een klap om zijn ooren en waarschuwde hem niet te huilen, met het uitzicht op een nieuwen klap; als Greetje de kleine Els aan het haar trok, kon ze met een beetje tact wel weer een verzoening tusschën die twee bewerken, maar als zoo'n kleine je ver veelde, je buiten jezelf maakte, je zoo op wond dat je hem met plezier uit het raam van de slaapkamer gegooid had dan kon ie nog niets doen; die was onschendbaar; die was zonder dat iemand dat ooit bepaald had, de protégé van de heele familie; als je daaraan geraakt had met een vin ger, dan kreeg je. met de heele hand - van vader of moeder, die Jeanne's afkeer van hun baby erg onpleizierig vonden, of zelfs van Kees en de zusjes. Eèn geluk was er: Niel zoo heette haar jeugdige kwelgeest was al twee jaar; het ergste zou spoedig voorbij zijn; hij kon gaande weg wat meer meeleven met de anderen, wat haar taak veel verlichten zou. Deze gedachte had haar de laatste maanden wel getroost bij haar weerzinwekkende karwei tjes van verschoonen en sussen, en fles- PLAATSELIJK NIEUWS. Het Witte Kruis. Dinsdag a.s. ten 8 uur 's avonds, houdt de afdeeling Bloemendaal van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" een vergadering in het hotel „Welgelegen", te Bloemendaal. Aan de te Overveen wonende leden zal gelegenheid gegeven worden te 73I» uur naar liet vergaderlokaal te rijden vanaf de tol. Terug na afloop der vergadering. De trom. Vrijdagavond ten ongeveer half elf mar cheerde een troep militairen door Bloemen daal. Daarbij werd de trompet gestoken en de trom geroerd. Niet minder geroerd waren de kinderen, welke uit hun slaap gewekt, hier en daar begonnen te balken, aldus hun schromelijk egoïsme stellend bo ven hef algemeen belang, eene handel wijze, die wij scherp moeten laken. Knnstnaaldwerk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat te Bloemendaal dezer dagen eene verloting van eenige fraaie borduurwerken zal ge houden worden. Jongedames zullen aan de huizen der ingezetenen de loten aan bieden. De prijs van elk lot is 50 cents. Wij zagen de borduurwerken, en zijn vol bewondering voor de buitengewone be kwaamheid en den fijnen kunstzinnigen smaak der vervaardigster. De verloting geschiedt ten voordeele van deze vervaardigster, een Holland- sche dame te Parijs, die tengevolge van de tijdsomstandigheden, met haar gezin in geldelijke moeilijkheden verkeert. Het voornemen bestaat, voor de trek king een officieel persoon in onze gemeente uit te noodigen. Wij wekken onze lezeressen op, dit goe de werk te steunen door het koopen van één of meer loten. De uitslag wordt publiek bekend gemaakt. Bloemendaal Commando. Toen eenigen tijd geleden door de Vereeni- gingen „Bloemendaal Commando" en „Ge neraal Joubert" pogingen in het werk wer den gesteld om in onze gemeente een afdee ling Vrijwillige Landstorm op te richten, mislukte dit tengevolge van de bepaling in het Koninklijk Besluit, dat deze afdeelingen onmiddellijk nadat zij waren afgeëxcer- ceerd, ter beschikking zouden worden ge steld van de militaire autoriteiten. schen maken en aan- en uitkleeden van den jongste; ze zou nu eindelijk ook eens met een hal kunnen spelen, touwtje sprin gen, bikkelen, en andere heerlijkheden ge nieten als elk meisje, dat niet zoo'n akelige boel broertjes en zusjes had. Ze had het wel verdiend. Eindelijk! Het was laat genoeg, maar tè oud was ze er toch nog niet voor. Buitendien: het is beter laat dan nooit. Zoo had ze zich gaandeweg gelukkiger gevoeld met het uitzicht op de zaligheid van wat spelletjes te kunnen meedoen, en haar taak met minder afkeer gedaan eiken dag, bij de overweging dat deze nu wel gauw minder moeilijk worden zou. Bij zulke overdenkingen had ze heel geen hekel aan het kleintje meer, behandelde het wat zorgzamer en had het op een keer dat ze buitengewoon in haar humeur was, al eens een kus gegeven. Goddank, goddank juichte ze inwendig, als ze eens een oogenblik rust had om aan de toekomst te denken, goddank. Ik ben ook deze verschrikke lijkheid te boven. Het heeft wel lang ge duurd, maar nu is het ook weer zooveel te heerlijker dat het voorbij is. Wat heb ik er tegen op gezien. En nu is het voorbij. Dol. Dol. Allerdolst. Ik zal nu zelf ook nog iets aan mijn leven hebben, net als andere meisjes. Ik zal nog tenminste wat kunnen profiteeren, van de paar jaren voor ik zelf trouwen moet, en kinderen krijgen. Wie weet hoeveel. Maar dit gebeurt zeker: ik zal mijn oudste dochter ook ervoor span nen. Ik heb het ook moeten doen. Hè, ik Velen, die zich gaarne hadden aangeslo ten om op deze wijze tot de verdediging van hun land bij te dragen, werden door deze bepaling tegengehouden, daar zij door een onvoorwaardelijke dienstneming in con flict zouden komen met de eischen die hun gesteld werden in hun zaken of dienstbe trekkingen. Door een commissie uit de verschillende vereenigingen die den Schietbond van Haar lem en Omstreken vormen, werd getracht hij den Minister van Oorlog wijziging in het Koninklijk Besluit te verkrijgen. Dit nu kon niet geschieden, doch wel heeft de Mi nister schriftelijk verklaard, dat het de bedoeling was, de vrijwillige afdeelin gen van den Landstorm hoofdzakelijk voor lokale diensten te gebruiken en alleen dan, nadat zij bewijzen van algeheele geoefend heid hadden gegeven. Na deze verklaring van den Minister zou den de verschillende vereenigingen elk voor zich trachten een afdeeling afzonderlijk of gecombineerd te vormen. Het bestuur van „Bloemendaal Com mando" riep daarop haar leden bijeen en staande die vergadering teekenden tien leden tot deelneming. Woensdag 1.1. had reeds een eerste excer- citie plaats, waaraan 15 leden deelnamen. Zondag a.s. 9 uur v.m. zal in vereeniging met leden van Haarlemsche vereenigingen een rijwieloefening plaats hebben, waaraan een ieder, die iets voor het plan gevoelt, kan deelnemen. Plaats van samenkomst, koepel in het Bloemendaalsche bosch. Er is nu reeds vastgesteld dat eiken Woens dagavond 8 uur een excercitie zal plaats hebben in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school in de Génestetlaan. te Bloemendaal. De bedoeling is, dat voorloopig onder ■eiding van „Bloemendaal Commando" de oefeningen worden gehouden totdat een vol doend aantal deelnemers bijeen is om de afdeeling Bloemendaal van den Vrijwilligen Landstorm te vormen. De sergeant-majoor Vink zal voorloopig als instructeur optreden. Een ieder die den leeftijd van 17 jaar bereikt heeft en zich eerst eens van deze oefeningen op de hoogte wil stellen, alvorens zich definitief aan te melden, is welkom. Voorts kunnen aanmeldingen geschieden bij de bestuursleden: A. Koolhoven, A. F. v. d. Flier, M. J. Doemen ,J. C. Houtgraaf, J. Lindeman en voorts bij de heeren L. H. Koolhoven en Van der Valk van Brigdam- men. zou niet graag in haar plaats willen zijn, want zij krijgt het nog, en ik heb het al achter den rug. Zalig, dan ben ik de moe der, en laat haar alles doen. Nu begrijp ik eigenlijk pas, wat er bedoeld wordt met moedervreugde, waarover ik wel eens met zooveel ophef heb gelezen, in een boek, hè. Op een avond dat Jeanne in haar bed deze toekomstige heerlijke vrijheid lag te overdenken, zaten de vader en de moeder hij elkaar in het woonvertrek en waren in een levendig gesprek santen. Soms zwegen ze en schudden eens zorgelijk met het hoofd. Ik zie er tegen op om het Jeanne te zeggen, zei de vader op eenigszins be nauwden toon. Het zal toch moeten gebeuren, zei de moeder, je kunt het nu niet langer uit stellen. - Ik zeg niet, dat ik het niet doen zal, deed de vader, erg prikkelbaar ineens. - Doe het dan morgen, en vergeet het niet, zei de moeder. Ik zal het wel doen; ik zeg toch niet dat ik het niet doen zal. weerstreefde de vader. Morgenochtend vroeg dan; anders wordt het maar weer uitgesteld. Morgenochtend heb ik geen tijd, want ik kan niet later dan acht uur naar het kantoor gaan, zoomin als andere dagen. Tusschen zeven en achten is er een uur. Als je voor aankleeden, wasschen en ontbijten drie kwartier rekent, wat meer

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1