Do geest der middeleeuwen „Waarom verwoest gij, twintigste-eeuwer, wat bartaaarsche eeuwen hebben gespaard?" De Duitsehe soldaat: „Hoor eens, man, met dergelijke nonsens-praatjes kurnenwij ons thans het hoofd niet breken. Wij moeten de beschavicg redden, begrepen?" KERK-AGENDA, Zondag 20 September. Haarlem: (Geb. Protb.) 10 u., Ds. VandeBergh van Eysinga; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Haent- jens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Wes trum Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen. HeemstedeHerv. Ned Gem., 10 a., Ds. Rozemeijer. Houtriik en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaar ndam Ned. Ilerv.Gem.,10 u., Ds. S.A.Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Snetlilage. IJmuiden Ned. Herv. Gein., 10u., Ds. Creutzburg; 5 u., Ds. CreutzbergDoopsgz. gem. en Ned. Protb. IOV2 uDs. Hylkema. Zandvoort Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Post humus Meijes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie "VVoensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. B i s s c b o p p e 1 ij k Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. S tad s-B i bliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9 5 uur. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater. Barteljorisstraat. Uit het p o 111 i e-r a p p 0 r t. Proccsse 11-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; stel len van wildstrikken; diefstal van geld. Gevonden en terug te bekomen bij L. F. de Stoppelaar, aan den Potgieterwcg te Bloemendaal, een gedeelte van een gou den lorgnet; K. E. Veltman, villa „Hilver- lieuvel", te Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; J. G. Verbeek, Bloemendaal- scheweg N°. 12, te Bloemendaal, een dames handschoen; Mej. Holtzapffel, Bloemen- daalscheweg N°. 164, te Bloemendaal, een fantasie broche; aan het bureau van politie te Overveen, een lorgnet in étui; een eind ijzerdraad, een zakmesje en een windbuks. Verloren: een bruin lederen porte monnaie met inhoud, twee z'lverbons van 2,50, een sigarenkoker, een gouden arm band, twee bloedkoralen en een honden collier. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 11 September tot en met Donderdag 17 September. Geboren: z. van J. P. Huijbens en A. M. Beke; d. van A. Cassee en M. P. Visser. Ondertrouwd: J. C. Kaars Sijpe- steijn en J. M. Holst. Getrouwd: Ch. van Kessel en J. M. Loerakker. Overleden: P. Schrama, 20 u.; J. Schrama, 4 d. Overleden in het gesticht Mee- renberg: S. Cornelisse, 50 j.W. H. van der Colk, 37 j.W. C. J. de Bos, 39 j.; J. Bakker, 28 j. dan genoeg daarvoor is, dan heb je een kwartier tijd om met haar te spreken. Een kwartier is daar niet voldoende voor: ik wou dat een beetje diplomatisch aanpakken, eerst over iets anders beginnen, en dan zoo ongemerkt, zoo langs mijn neus weg, haar de ophanden gebeurtenis mee- deelen. Je kan maar niet zoo met de deur in huis vallen; er moet wat overleg bij ge bruikt worden. Neen, een kwartier is daar voor niet voldoende. Ik zal wel een flink halfuur daarvoor noodig hebben. Sta dan wat vroeger op. - Zelfs dan zal ik nog geen tijd over hebben. Ik moet baar apart nemen, en langzaam voorbereiden. Ik moet wat door dacht te werk gaan. Doe dat dan, viel de moeder bits uit, dan, de schouders eens ophalend: Je praat al zoolang zoo; döè het nu maar. Het is meer dan tijd. Vergeet niet wat een slag het voor Jeanne wezen zal, tobde de vader verder, dat kind bad zoo gehoopt dat het erbij gebleven was. Ze heeft al wat afgesold; eerst met Kees, die zoo gesukkeld heeft met zijn ingewanden, toen met Greetje, die zulke stuipen had, toen met Els met de Engelsche ziekte, en toen met den kleinen Niel, dien .ie wel door kon lichten. O, als ik bedenk wat die kinderen al afgesukkeld hebben, de laatsten wel het ergste, elke nieuwgeborene is weer minder dan de vo rige. God weet wat deze zijn zal. Mis schien komt dit wel dood ter wereld! Spreek niet zoo, je maakt me naar, kreunde de moeder akelig. Het kan, het kan, meende de vader, de mo"eliikheid is er. Dat zal ik Jeanne UIT ANDERE GEMEENTEN. Notarishuis te Haarlem. Maandagmiddag hebben wij het Notaris huis van den heer Sarlet, Bilderdijkstraat, te Haarlem, bezichtigd. Van uit den hoofdingang komt men in het verkooplokaal, een zeer groote ruimte, uit stekend verlicht, zoowel overdag als des avonds. Er is daar eene verhooging voor den afslager; onmiddellijk aan dit lokaal grenzen verschillende kamers, o. m. die voor de notarissen, terwijl op de gaanderij in het lokaal zelf de kantoren van de ma kelaars zijn. Het geheel maakt een zeer flinken indruk en wij twijfelen dan ook niet of de heer Sarlet, zal met zijn nieuwe verkooplokaal veel succes hebben. Weldadigheid naar Vermogen. De vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" verspreidt een omzendbrief, waarin een beroep op de offervaardigheid der be woners van Haarlem en Omstreken gedaan wordt, en zulks, onder de zorgwekkende omstandigheden met dubbelen aandrang. De omzendbrief behelst een verslag der verrichtingen van het Genootschap, terwijl de heeren J. Krol en A. van Rossum, beiden te Haarlem, gaarne nog nadere inlichtingen omtrent de werkzaamheden der vereeniging geven. erbij zeggen; dat zal veel verzachten. En moed vattend voor den volgenden morgen, klopte hij zijn pijp uit, en ging de deur grendelen, waarna hij het lantaarntje in de gang en de lamp in de huiskamer uit blies met behulp van een lange zinken pijp, w ant zoo kon hij er niet bij. Daarna gingen ze samen naar hun slaapvertrek, en kleed den zich uit, zooals dat de gewoonte van de menschen is. Dan ging de moeder in bed door eerst erop te gaan zitten en daarna de beenen van den grond te lichten en uit te strekken tusschen de lakens, waarbij dan gelijktijdig het hoofd op het kussen gelegd werd. De vader zette een been op het bed, stapte over haar heen, trok het andere heen bij en liet zich met de handen vooruitgesto ken, langzaam voorover komen, met het hoofd op zijn kussen. Beiden rolden zich toen in de dekens, wat een onbeduidende kibbelpartij gaf wie het meeste dek nam, maar allengs verveelde hun beiden dit nach telijk gekijf, en gaven zij elkaar den gebrui- kelijken en onverschilligen nachtkus. De moeder sliep dadelijk in, maar de vader bleef nog een heele poos liggen denken aan den volgenden morgen en wat deze mee bracht: de ellendige verplichting aan Jean ne de blijde boodschap voorzichtig en toch manhaftig mee te deelen. Wakker wordend den volgenden mor gen in dien toestand van vage maar gaan deweg helderder wordende bewustheid, die wij, menschen, allen bij ondervinding ken nen, was het eerste wat de vader zich her innerde, iets heel onaangenaams, maar wat dit was, wist hij niet zoo dadelijk. Na twee a drie seconden herinnerde hij zich wat er Gaarne wekken wij onze lezeressen en lezers, die nog geen lid of donateur der vereeniging zijn, op, het in deze dagen te worden. Ko Doncker voor de Militairen. Donderdagavond vertoonde Ko Doncker zijn schimmenspel „De Liefde door alle tijden", wederom eens voor onze militai ren, ditmaal in „De Doelen", te Haarlem. De fijne en menigmaal geestige schaduw beelden en de koddige begeleidende verzen deden het weer uitmuntend. Het is telkens weer een lust Doncker te hooren. Een volgende maal vindt men vaak nog meer er in, als verborgen aardigheden, die bij een eerste kennismaking u ontgin gen; dit schimmenspel wint er dus, naai ons oordeel, bij, wanneer men het voor een tweeden keer gaat zien en hooren. En dit is een buitengewone verdienste. De militairen genoten er volop van; er werd gelachen, gejuicht en medegezong.r, cn in de pauze zag men op de maat der aardige muziek van „Doncker's Schimmen- corps" op het stroo van het lokaal, waai de vertooning plaats had, eenige kuiten flikkers slaan; alles ten bewijze hoe Ko Doncker de lustige stemming er in te bren gen wist. Het was zeer genoegelijk. Dezer dagen treedt Doncker, door de bemoeiing van het comiteit tot ontspanning an militairen waarschijnlijk te Half weg op. Museum van Kunstnijverheid. De prachtige platen, voorstellende mo numenten der Belgische steden, welke thans in het museum van kunstnijverheid te Haarlem zijn tentoongesteld, zullen ook deze week nog te bezichtigen blijven. Zondag is de toegang kosteloos. LETTEREN EN KUNST. Oorlogstentoonstellingen in den Larenschen Kunsthandel. Welk een naam voor een kunsttentoon stelling. Hij doet denken aan bajonetten, sabels en kogels. Toch zijn 't schilderstuk ken, die u te zien krijgt en géén voorstel lingen van veldslagen, bestormingen, enz., maar landschapjes, bloemstukjes en bin nenhuisjes. En dat alles op de eerste ex positie te koop voor een eenheidsprijs van tien gulden. De stukken, geëxposeerd op de „oorlogs tentoonstelling" van deze maand, zijn ech ter niet voor een eenheidsprijs te koop. Maar veel moois is er toch niet. Frans Hoogerwoerd heeft er aardige schetsen. De bedoeling dezer soort tentoonstellingen is den vorigen avond tusschen hen beiden afgesproken was, en hij schrikte er zoo van, dat hij weer ineens zijn hoofd onder de dekens trok. Maar begrijpend' dat dit niets gaf, sloeg hij de dekens weer weg, en stapte uit het bed. Het was donker regenachtig weer, en de wind blies in den schoorsteen. De vader voelde zich ellendig te moede; zijn hoofd deed hem pijn, zijn ziel was zwaar als een halter. Hij begon zich te kleeden. Beneden hoorde hij de moeder, die bezig was met den kinderen brood te snijden. Het was een duivelsch lawaai daar in de woonkamer. Wat een schreeuwlelijken, mompelde hij goedig, het is geen wonder ook, zoo'11 partij. En met een droeven veelbeduidenden glimlach voegde hij er, terwijl hij zijn bie- tels vastknoopte, aan toe: „Er zijn er nog niet genoeg." Wanneer hij gereed was, overwon hij zijn aarzeling en ging de kamer van de meis jes binnen, waar Jeanne, die natuurlijk al meer toilet te maken had dan de andere kinderen, om dien tijd gewoonlijk nog be zig was. Ditmaal was zij er niet; hij her ademde. Terwijl hij echter op het punt was het kamertje uit te gaan, hoorde hij Jeanne op de trap aankomen. Hij voelde het ineens als iets onaangenaams, dat zij binnenkwam terwijl hij daar al was; dat zij hem daar betrapte, noemde hij het in zichzelf, en hij was er wat verlegen mee, zocht zich een houding te geven. Wat deed hij daar Wat had hij er noodig? Daar was ze op de gang. Hij kon voor het raam gaan staan kijken, maar daar was niets bizonders te zien, niets anders dan uit het venster van zijn eigen kamer. Er lag een kam op de waschtafel. Hij zou zijn haar kunnen gaan kammen, maar dat had hij al gedaan. Hij wilde den tandborstel grijpen, maar zijn tanden waren al gepoetst. Daar was ze. De deur kraakte. In zijn verwarring greep hij de lampetkan, en hield die voorover, maar in hetzelfde oogenblik voelde hij aan het geringe gewicht dat de kan leeg was. Hij wilde iets anders grijpen, maar be speurde niets meer dat daarvoor in aan merking kwam; hij had zichzèlven wel bij de keel willen grijpen .maar deed ook dat niet en bleef in een deerniswaardige houding staan, vlak voor de waschtafel. Zijn dwa lende blikken kwamen ineens op den spie gel terecht; hij bemerkte dat zijn gezicht erg rood was, en als een vuurpijl schoot het zijn hoofd inIk ben rood. Ik bloos toch, kan het dus nu ook wel zeggen," en zich omkeerend, snauwde hij het meisje, dat verbaasd naar hem keek, kwaadaardig toe: „Wij krijgen nog een kleine erbij. Heel gauw. Over een maand. Over een week. Over een dag. Over een uur. Mis schien is het er al." Jeanne barstte in huilen uit. Van schrik, omdat hij zoo raar deed. Even, plotseling, wou hij haar troosten, en het schoot item te binnen wat hij den vorigen avond als een mogelijkheid gedacht had en uitgesproken, als een verzachtende^ omstandigheid. „Misschien komt het wel dood ter wereld!" riep hij bijna juichend, en liep de kamer uit, geheel ontdaan, en zoo bleek alsof hij zelf dood ter wereld was gekomen. STEYNEN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2