h bet „Jtotel jtoyal" Mevrouw G. v. d. BRINK, ins van Albert Hahn „De Notenkraker". ,l .v» V\\A\W«v r«»:A V\v.mw\i V£\ VWv^' hebben gespaard?" ïans het hoofd niet i treedt Doncker, door de het comiteit tot ontspanning tl waarschijnlijk te Hah- van Kunstnijverheid. e platen, voorstellende mo- 3elgische steden, welke thans im van kunstnijverheid te tentoongesteld, zullen ook g te bezichtigen blijven, e toegang kosteloos. KUNST. •ntoonstellingen in den schen Kunsthandel. lam voor een kunsttentoon- oet denken aan bajonetten. Is. Toch zijn 't schilderstuk hen krijgt en géén voorstcl- dslagen. bestormingen, enz., ipjes, bloemstukjes en bin- i dat alles op de eerste ex- voor een eenheidsprijs van geëxposeerd op de „oorlogs van deze maand, zijn ech- een eenheidsprijs te koop. jois is er toch niet. Frans leeft er aardige schetsen. De r soort tentoonstellingen is aar was niets bizonders te ers dan uit het venster van er. Er lag een kam op de zou zijn haar kunnen gaan dat had hij al gedaan. Hij dborstel grijpen, maar zijn al gepoetst. Daar was ze. :e. In zijn verwarring greep an, en hield die voorover, de oogenblik voelde hij aan wicht dat de kan leeg was. anders grijpen, maar bc- neer dat daarvoor in aan- hij had zichzèlven wel bij grijpen ,maar deed ook dat ;en deerniswaardige houding >r de waschtafel. Zijn dwa- wamen ineens op den spie- j bemerkte dat zijn gezicht en als een vuurpijl schoot inIk ben rood. Ik bloos lus nu ook wel zeggen," en d, snauwde hij het meisje, aar hem keek, kwaadaardig ijgen nog een kleine erbij, ver een maand. Over een n dag. Over een uur. Mis- r al." te in huilen uit. Van schrik, raar deed. ing, wou hij haar troosten, hem te binnen wat hij den ils een mogelijkheid gedacht roken, als een verzachtende^ „Misschien komt het wel d!" riep hij bijna juichend, ner uit, geheel ontdaan, en hij zelf dood ter wereld was STEYNEN, Jroed en ik heb niets tegen menschlievend- ËjeiJ en hulpvaardigheid in den nood. Maar 6ou 't in ernst niet te hopen zijn dat vele Xuer schilderende landgenooten, zoowel Barnes als heeren, hun tijd en geld beter en |rir; iger besteedden, dan met het fabricee- B' van prullige schilderijtjes? Dat 't een ■aangenaam tijdverdrijf is, neem ik gaarne Iaan? maar ze deden beter, hunne gewroch ten'(lees: gedrochten) niet in 't publiek ten Ito n te stellen. We leven in een tijd, dat ld, kunst sterk beoefend en verkracht wordt. I lederéén schildert tegenwoordig. \ls er door den oorlog en de daaruit I voortvloeiende misère wat minder algeméén Beschilderd werd, zou dat m. i. eene op- luchting zijn.Pit tore. MUZIEK. Orgelbespeling in de Qroote- of Sint Bavokerk, op Donderdag 3 Sep tember 1914, des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Pit uil waren uitsluitend Fransche com- ponisten aan 't woord. Het eerste nummer was een „Prélude et I fugue .'-majeur van C. Saint-Saëns, een uerk ,/aarin duidelijk de rijkdom van ons org o'tkwam. Hierop volgde „Choral II" van César J Franek. Daarin komen zeer vele won- Itjei' -schoone gedachte-overgangen (mo- dulati' s) voor. Voor afwisseling was N". 3 „Sciic eetto" van Ch. Tournemire ook bui- ten "on bekoorlijk; luchtig en bevallig en geest - In de „Pastorale" van Alex. Quil- mant amen weer gansch andere klanken tot li u recht en in N". 5 „Rhapsodie sur des ai: Catalans" van Eng. Gigout, was 't één t al verscheidenheid van klanken en zooa! de titel aanduidt in snel tempo af- wiss nd. Op Zaterdag-middag 5 September had om drie uur de opening plaats van het Institi: it voor Muziek van Johan de Veer. Bij opening was veel belangstelling van de ie van leerlingen, ouders en familie van mlingen. Een inleidingswoord werd door den directeur gesproken. Vervolgens I werd door de zangleerlingen van het Insti tuut en oud-Hollandsch lied van Valerius Igezo' ten, zeer toepasselijk in deze dagen; ïi.l,0, Nederland, let op uw saek"'; dit lied werd 'ezongen onder leiding van den direc teur. Daarna werden door mejuffrouw Lief- tinck twee liederen van Dan. de Lange ge- zongen, op teksten van Giza R'tschel en Willem KIoos. Vervolgens werd door 't I koor a capella gezongen 't oud-Holland- I sche bed van Valerius: „Waer dat men zich al keert of wendt" en tot besluit zongen allen te zamen het „Wilhelmus" 't geheel was dus zeer nationaal-getint en er heersch- te een aangename en geanimeerde s'.em- tning Kerkconcert ten voordeele van het Koninklijk Nationaal Steun-comité. te geven door de dames A. Noor dewierReddingiüs, sopraan, en P. de Haan—Manifarges, alt, en den heer A. B. H. Verhey, orga nist. Hei./elfde programma werd door dezelfde zangeressen en organist verleden jaar ook uitgevoerd, behalve een lied van Valerius: «0, Heer die daer des hemels teute spreidt." Ook nu viel de mooie samenklank der beide stemmen weer opook de solo-liederen wa ren mooi en de heer Verhey is een bekend goed organist, volgens verslaggevers en trots alle voortreffelijke eigenschappen der uitvoerders was deze uitvoering volgens mijn opvatting, niet zoo hoogstaand als die van verleden jaar. Orgelbespeling op Donderdag 10 September 1914. t Was wederom met één van die "won- oerbare werken van den grooten Bach, dat deze orgelbespeling aanving, n.l. „Praelu- dium et Fuga", in d. kl. t. In een boek van Fritz Vollbach wordt Bach's kunst (vooral zÜn orgelfuga's) „eine Höhenkunst" ge noemd, in denzelfden zin als de gothiek. 'Falestrina daarentegen vertoont de „Fla- dienkunst", n.l. als de breede Romaansche Fogen). Bij Bach en de Gothiek is 't de zelfde overheerschende gedachte „des Em- Porstrebens, der Ueberwinding des Mate is und des Ringens nach dem Unend- Iichen", enz. Men denke eens over dezen zin na, want werkelijk is muziek niet maar klanken zonder meer, maar wel degelijk is er verband tusschen muziek en iets anders. zelfs veel anders; hier b. v. bouwkunst, men luistere toch niet zonder denken, aUeen maar met het gevoel, en dan kan men dezelfde muzikale lijnen hooren, die m de Gothische bogen (spits en omhoog gaand) te zien zijn in de kerk. Bach is in opzicht een meester-architect, zuiver en Plder (als misschien bij geen ander) zijn bij em de muzikale lijnen, die ook krachtig Pwaarts streven. (Slot in groote terts, na ogin kleine terts.) Hierna hoorden we „Concert D. gr. t. van G. F. Haendel, waarvan ik ook zeer genoten heb. Het laatste nummer was: „Suite" van F. Borowski; op zichzelf ook weer mooi. maar met meer „effect"-middelen dan de beide andere. Over de vertolking zwijg ik; "t is toch overbekend hoe de organist Robert speelt. Nog een opmerking naar aanleiding van 'tgeen in „Haarlem's Dagblad" voorkomt over de Toccata en Fuga van Bach door Verhey en wel dit: „Ook de weloverlegde afwisseling van manualen, de gevoelvolle tempo-modificaties droegen er veel toe bij het volgen van dit magistraal orgelwerk tot een zeldzaam genot te maken." De vraag is nu maar heeft Bach zelf die tempo- modificaties gewild In dat geval heb ik er vrede mee, anders is 't een willekeurige daad, die Bach niet verhoogt, maar „ver tolkers zieligheid" en ijdelheid is. Deze stukken werden wegens plaatsruimte een week uitgesteld. ONTVANGEN BOEKEN ENZ. I'rederik van Eeden heeft in den loop van dit jaar een klein boekje in het kent gege ven Pij W. Versiuys: Aan de vrije jeugd Uu cent). Het is een aanmaning en oproep tot oprechtheid, tot onafhankelijk zien ge dragen van üe ouderen, wier kennis de intuïtie der jeugd vaak wil vernietigen. De ouderdom, zegt Van Eeden met en kele andere woorden, is vaak verslaafd aan spotziekte, zwartgalligheid, aan de leu gens van het dagelijksch leven, hebzucht en bijgeloof, aan weekehjkheid en gemak zucht, en aan de nuchtere ondichterlijke wereldbeschouwing, die ze gezond verstand noemt. Maar hij wil den verrader spelen en de jeugd waarschuwen. Van Eeden's zedenleer voor de jeugd is deze: doe niets wat ge niet met geheel uw ziel voelt dat u goed is om te doen, laat u daarbij noeti door het voorbeeld en de ge woonten, noch door de leeringen of voor spiegelingen van ouderen afleiden. Van Eeden spreekt in dit boekje niet over de maatschappij en hare nooden, noch over de vraag: hoe en door wie moet de maatschappij worden geleid; maar het gaat in dit boekje alles „om de persoonlijke, vrije ontwikkeling van elk afzonderlijk individu. Aan het slot van zijn boekje stelt Van Eeden verschillende vragen, die betrekking hebben op het maatschappelijk leven, b. v. deze „Zoudt ge het rechtvaardig vinden, „als de gemeenschap in uw Ievensonder- „lioud voorzag, terwijl gij, ofschoon in staat „te werken, geen arbeid teruggaaft?" en deze: „Is het rechtvaardig in een gemeen schap, waar de beste arbeid vaak onvol doende beloond wordt en de nuttigste ar beider vaak in de grootste behoeftigheid leeft, het gemeenschappelijk voortgebrachte goed in weelde te verkwisten, zonder zelf nog iets nuttigs teweeg te brengen Van Eeden's fijn gevoel heeft hem zeer duidelijk geantwoord welk antwoord op dergelijke vragen het antwoord der jeugd zou zijn. Dat fijn gevoel voor recht, dat Van Eeden bij de jeugd veronderstelt, wil hij aanmoedigen en hij wekt de jeugd op, daarnaar te handelen, want bij haar kan gevonden worden het gezamenlijke willen, de bezieling, de geestdrift, de strijdlust en het uithoudingsvermogen. Eerste hulp bij ongelukken. De firma G. B. van Goor Zonen, te Gouda, gaf thans den tienden, verbeter den, druk in het licht van een bekend, nut tig werkje: Dr. Friedrich von Esmarch"s „Eerste Hulp bij ongelukken". De verta ling, of liever, de bewerking, is van A. Arn. Quanjer, inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht. Het boekje is zeer eenvoudig en begrij pelijk geschreven en saamgesteld. Eerst krijgen we een duidelijke uiteenzetting van het menschelijk lichaam en zijne organen in normalen staat, daarna worden ons de mogelijke kneuzingen en verwondingen be schreven en de zaakkundige, snelle behan deling daarvan aan de hand gedaan. Niet weinig behulpzaam bij deze aanwijzingen zijn een aantal aanschouwelijke voorstel lingen, tusschen den tekst gedrukt, en een alphabetisch opgestelde lijst van alle zaken, waarover in het boekje gehandeld wordt. Het is een zeer doelmatig boekje, dat wij gaarne aanbevelen. De uitvoering is keu rig, terwijl de prijs 60 cent voor inge naaide exemplaren laag mag heeten. Bij den uitgever L. J. Veen, te Amster dam verscheen weder eene aflevering dei- bekende Gele Bibliotheek a 50 cents per gebonden deeltje. Ditmaal is het woord aan Felix Rutten met zijn: „Onder den Rook der Mijn." Wij ontvingen het jaarverslag der vereeniging „Haerlem", die intussclien liaar twaalf-enhalfjarig bestaan herdacht. In het verslag wordt eene aar dige beschrijving gegeven van den jaarlijkschen toclit, ditmaal naar Monnikendam, Broek, Edam, en Volendam. Ook vinden wij een bezoek, op 22 Juni 1.1., aan het Vredespaleis vermeld. De win teravond-kunstbeschouwingen vonden veel bijval. Het aantal leden steeg tot 342. Te weinig. Gaarne wekken wij onze lezers op, lid te worden van deze vereeniging. De jaarlijksche bijdrage voor begunstigers is 5Q cents tot 1,voor leden 2.50; voor donateurs 5, Men kan zich opgeven bij den secretaris, den heer J. L. Tadema, Gedempte Oudegracht 91. VAN HIER EN DAAR. De Evangeliën. Het doet goed in een tijd als de onze, van de Evangeliën te hooren spreken op de wdjze als Dirk Coster dat in de laatste „Gids"-aflevering doet: Door het wezen der zinnelijke schoon heid en vreugde te bepalen tegenover de liefde, die het kernpunt van des menschen wezen is, door hare afgrondige gevaren open te werpen, door met een weergaloos fijne en beweeglijke tesamenstemming met de veelvuldige, wisselende werkelijkheid, de wegen tot liefde voor de verschillende men- schensoorten te ontwerpen, heeft het Chris tendom, dat zijn de Evangeliën in hun his torisch gezuiverde kern, de vreugde der zinnen en der aardsche schoonheid niet verworpen of voorbijgezien, doch integen deel verzuiverd en verheerlijkt. De groote vergissing bij het lezen dei- Evangeliën is, dat de mensch ze onwille keurig verstaat, als sprekende tot een en gelen onveranderlijken mensch in onveran derlijke omstandigheden. In werkelijkhe'd spreken zij tot de meest verschillende wij- 'ien van menschelijk bestaan in de meest verschillende omstandigheden. Daar zij een voortbrengsel der natuur zijn in den hoog- sten zin des woords, kondigen zij dit niet aan in titels en ondertitels. Zij liggen a's 't ware te wachten, ieder dier verzen voor zich, totdat het oogenblik in den mensch gekomen is, waarop zij in hem van louter woord tot louter leven kunnen worden, üe zin der Evangeliën schijnt te groeien met den mensch mede. Vandaar ook dat de grootste wijzen aan het einde huns levens de groote som van hun eigen wijsheid in de Evangeliën als 't ware hervonden. En vandaar, aan de andere zijde dat som mige woorden die voor enkelen waren, tot noodlottige consequenties leidden toen zij voor allen werden aangewend. Zoo het ascetisme, enz. De invloed van het weer op den oorlog. Het weer kan, zooals men weet, den oor log beïnvloeden. Menig veldheer werd door een onweersbui gered. Napoleon noemde de zon z'n bondgenoot; bij zonneschijn werd hij overwinnaar, en toen hem de ge nadeslag werd toegebracht was het weer druilerig en onbestendig. Pichegru, de groo te Fransche generaal, zeide eens: aan het weer heb ik alles te danken. Vandaar dat ik er van overtuigd ben, dat ieder soldaat een weer-profeet moet zijn. Ik leg me van af mijn twintigste jaar op de weerkunde toe. Een van Pichegru's adjudanten was een meteorologisch waarnemer en pleegde met den generaal voortdurend overleg, om tot een goede weervoorspelling te komen. Die adjudant de weerkunde was toen nog geen echte wetenschap maakte een spin- nen-observatorium. Volgens hem was de spin eigenlijk je ware weer-profeet. Van het doen en laten van de spinnen zou dan af te leiden zijn, welk weer te wachten was. Waren de spinnen b. v. onrustig, dan zou een weersverandering waarschijnlijk zijn; verstopten de spinnen zich, dan was vorst op til, enz. Volgens sommige meteorologen wordt omgekeerd, het weer door den oorlog be- invloed. Wanhee.r het geschut het uren in den omtrek doet daveren, wordt de baro meter onrustig. Evenals de dierenwereld schijnt 't weer van 't kanongebulder bang te worden. Het weer verliest zijn vast ka rakter, de zonneschijn wordt getemperd door den Cirro-Stratus-dek, eindelijk wordt onweers-formatie waargenomen; er is een locale depressie ontstaan, en een plaatse lijke storing is te wachten. Maarde kanonnen hebben alleen dan invloed op het weer, als het luchtdrukverschii uiterst ge ring is, en als er geene andere depressie of krachtige anti-cyclonen aanwezig zijn. En dit is zeer schaars het geval. „Vrede door Rechf De Algemeene Nederlandselie Bond „Vrede door Hecht" verspreidt een omzendbrief waarin erop wordt gewezen dat, terwijl thans de Bond zelf tot werkloosheid gedoemd is, de leden elk voor zich echter niet werkeloos mogen toezien. Er moet aldus de omzendbrief door hen die niet onder de wapenen zijn, veel ten algemeenen nutte worden gedaan, in het besef, dat vrees en moedeloosheid niets goeds tot, stand brengen en dat vooral in deze tijden kalmte en overleg, ge- gepaard met krachtig handelen, noodzakelijk zijn. De Bond is gereed, om, zoodra de omstandig heden het toelaten, het vredeswerk te hervatten. voorh. ..De la Station". Stationsplein 2 te HAARLEM, ligt ter lezing: N. Rotterd. Courant, Handels blad, Telegraaf, De Standaard, De Tijd, De Maasbode en 't Nieuws van den Dag, terwijl voor families, welke Haarlem overdag bezoeken, een Portefeuille ter lezing ligt, welke bevat The Graphic, 1' Illustrai ion, London News, Illustrirte Zeitung, Uber Land und Meer, Punch, Fliegende Blatter, The Sketch, London Life en Het Leven al-mede bet Berliner Tageblatt en The Daily Mail. CORSET1ÈRE. Keizersgracht 717 - Amsterdam. ars a ït er) 'Ielefoon 1751. Ateliers voor Reparatiën Internationale Filmindustrie. Volgens het vakblad „Plutus" wordt het kapitaal, dat reeds in de film-industrie ge stoken is, op 1 lA2 milliard geschat. Alleen in Europa en Noord-Amerika wordt met 250 millioen gewerkt.' De kosten der fiim- fabricatie worden veelal overschat. Ruwe film wordt berekend met 2042 pf. per meter; het film-positief heeft in doorsnee een materiaal-waarde van 50 pfper meter gekleurde films zijn ongeveer 30 p.f. duur der. Bij verkoop kan men van een een heidsprijs spreken, waarbij de meter met Mk. 1, in den laatsten tijd zelfs met Mk. 1,50 wordt berekend. De gezamenlijke kosten der films zijn voor bijzondere soorten tame lijk hoog; toch zijn de beste films wel voor 25.000 Mark te maken en slechts in zeer bijzondere gevallen, wanneer daarvoor ge durende vele weken de medewerking van verscheiden honderden personen gevorderd wordt, kunnen de kosten zelfs tot 250.000 Mark stijgen. Gewoonlijk worden van een film honderd copieën gemaakt, soms 120 130 en in enkele gevallen zelfs 300. De levensduur van een film is maar zeer kort; hoogstens 25 weken waarna zelfs de beste film volkomen verbruikt en waar deloos is. Bij groote films worden het mo nopolie en eerste opvoeringsrecht zeer duur betaald. Zoo werd voor een zeer kostbare film, die voer vijf landen tegelijk was ge maakt, het monopolie-opvoèringsrecht voor Duitschland alléén met een prijs betaald, die precies alle kosten goed maakte, welke voor de vervaardiging waren gemaakt. Bij ver- koopen voor alléén opvoeringsrecht wor den soms prijzen van 5000 Mark per week betaald. („Maandbl. tegen de Vervalschingeu.") Neet jandia. Het hoofdbestuur van het Algemeen N', - derlandsch Verbond heeft besloten de uit gave van „Neerlandia" voorloopig tc sta ken. Het is tot deze inbreuk op het contract kunnen overgaan door de in deze t'jdcn zeer gewaardeerde tegemoetkoming van de N. V. Geuze Go's Drukkerij. De tien geboden van de vrouio. I. Zie wel toe, dat gij niet den eersten twist uitlokt; maar, zoo deze onvermijdelijk is, tracht dan uwe meening goed te verdedigen en te doen zegepralen. Zoo gij in den eersten twist gelijk beliaalt, zal u dit doen stijgen in de achting van uwen man. II. Vergeet nooit, dat gij een .mensch" en niet een „engel" hebt gehuwdvergeef uwen man dus zijne gebreken en zwakheden. III. Vraag niet altijd geld aan uwen malt, maar wees spaarzaam om iets over te houden van 't geen hij u geeft. IV. Zoo ge meent dat uw man zonder hart is, gedenkt, dat hij toch eene maag heeft. Door lekkere, nette schoteltjes, zult gij zijn hart wel treffen. V. Laat hem van tijd tot tijd het laatste woord. Hij zal er over tevreden zijn, en uzelf zul dit geen kwaad doen. VI. Lees dagblad en tijdschrift, om op tie hoogte te zijn van 'tgeen uwen man aanbelangr. Hij zal niet weinig verheugd zijn met u te kun nen praten over zaken, wetenschap of politiek. VII. Wees nooit barsch noch giftig tegenovt uwen man; aanzie hem altijd als uwen meer dere. VIII. Geef van tijd tot tijd toe, dat uw man meer weet dan gij; alles wel ingezien, zijt gij niet alwetend, noch onfeilbaar. IX. Zoo uw man verstandig is, wees zijne vriendin; zoo hij niet verstandig is, wees zijne vriendin en raadgeefster. X. Heb steeds den grootsten eerbied voor de ouders van uwen echtgenoot en vooral voor zijne moeder. Gedenk dat deze hem verzorgd en be mind heeft, langen tijd voor gij hem kendet. VRAGENBUS. Den heer A. S„ te A.: Ja, ook met den heer D. bespraken wij de mogelijkheid als door u bedoeld. Ja, niet slechts vragen van zuiver maac- schappelijken aard, doch alle vragen, wei ke men tot ons richt, zullen wij gaarne, zoo mogelijk, beantwoorden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 3