ALGE|MEEN WEEKBLAD g ZOOM. SCHUURING, „de Sierkan »t voor Militairen plein 2 te HAARLEM, )ERLANDSCHE 20, Teleph. 2474, :he straatweg 6g> ton 1004. 50, Telef. Int. 25 i R L E M. •s, Closets, Bidets, itafels enz. Hoogst hygiënisch. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telephoon 141. HAARLEM. Geeft elkander „HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" ter lezing. 8e Jaargang. ZATERDAG 17 OCTOBER 1914. No. 42 >rh. ..De la Station". Eotterd. Courant, Hand raaf, De Standaard, Do 1 e, 't Nieuws van denDi.^, uer (groene) en Nieuwe Din' talist, terwijl voor families. w( lag bezoeken, een Pottefe.nille ke bevatThe Graphic, 1 liu adem News, Illustirte Zeitun. und Meer, Punch, Fliogo.,: 3 Sketch, London Life F m de het Berliner Tagebïti lail. vrouwen, die heel haar hnwe- ig solo willen zingen, en wan leel zwak door haar echtgenoc pagneerd willen worden. .I...... I.... i J S, Kleèrmaker, >2. Telefoon 815. Telefoon 2016. srenkleermakers, jen uitgebreide sorteering fen voor rking gegarandeerd. A A oncureerend. A A A A A br. SCHUURING 5 ÉÉN KEEK .en onze geurige en smak e 0°i) Hofleverancier-? ARLEIW. Telefoon 15 tj, Het Bloemendanlsch Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.40 by vooruitbe taling. Prijs pel nummer fö.10 w~™ Atlvertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen HET KUDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 |van 24 Januari l.l. Daar wij ons Ofad gaarne oeet in /janóen im militairen mitten zien, ijedöen wij o ana f poor onder-officieren en minderen I Kn abonnement oan 20 cent per maand Iingesteld. De Luchtschepen. Na velerhande proeven in verscheidene landen met nieuwe bestuurbare luchtbal lons genomen, waaronder het koen bedrijf van Santos-Dumont. te Parijs, wel liet merkwaardigst was kwam de Duitsche graai Zeppelin met wederom iets nieuws. In 1898 bouwde hij een ballon met het tot dan toe niet bereikte volume van 11.300 M' bij een lengte van 128 M. Een motor van 6 paardenkrachten gaf den ballon een eigen snelheid van 7.8 M. zelfs van 9 M. per seconde. Tengevolge van den Deutsch prijs van 500.000 francs, die door Santos Dnmont gewonnen werd, door een bepaal den afstand rondom den Eiffelioren af te leggen, ontstonden vele pogingen om het record te verbeteren. De „Lebauciy" (1903) bezat een eigen snelheid van 11 M. per seconde en beantwoordde den 3den, 4den en Oden Juni 1905 ten volle aan de eischen door het Fransche min'stevie van oorlog gesteld. Bij deze proeftochten was de ge middelde snelheid per uur afwisselend tus- schen 22.3 en 36.3 K.M. Nadat reeds in 1898 Heim. Maurer en Spelierini over de Alpen waren gevlogen, had in 1906 de merkwaardige tocht plaats over den kam der Centraal-Alpen door Usuelli en Crespi. De tocht duurde 4 uur en 5 minuten van Milaan naar Aix-les-Baix, over den Mont- Blanc, in luchtlagen ter hoogte van 4900 tot 6900 M. boven den zeespiegel en bij een aistand der uiteinden van 256 K.M. Een nieuwe luchtreis over den Alpenkam deed in Februari 1909 Erbsloeh, die in 30 uren over het Berner-Oherland, den Siegglet- scher, Valteline, Milaan, Venetië, Laibacli en Fünfkirchcn vloog en te Sarbogaro bij Boedapest landde. Den lOden Augustus 1909 slaagde Spelterini er nogmaals in over de Alpen te trekken. De grootste bereikte hoogte bedroeg 5800 M. Inmiddels had in 1905 Zeppelin weer een nieuw luchtschip gebouwd, waarbij van de met het vorige opgedane ervaringen werd Partij getrokken. Op den eersten tocht, den 30en November 1905, had weer een ongeluk plaats, zoodat wegens de noodzakelijke herstellingen de proef eerst den 17den Ja nuari 1906 kon worden voortgezet. Het neerdalen geschiedde uitstekend, maar des nachts vernielde een storm het schip. Een derde ballon, vrijwel het evenbeeld van zijn voorgangers, bereikte een snelheid van 15 M. per seconde en deed door het in 1906 behaalde succes groote verwachtingen ontstaan. Nochtans bouwde hij in 1907 een nieuw, de „Zeppelin IV". De voornaamste wijziging bestond in een verplaatsing van het stuurapparaat naar voren, waardoor de bestuurbaarheid zeer toenam. Het model van 1908 is eigenlijk het verbeterde van 1907. Dezelfde ballon is gebruikt, doch iets langer (nu -136 M.) geworden, doordat een stuk is ingelascht, waarin weer een met gas gevulde ballon is aangebracht. De „Zep- Pelin"-ballons zijn alle in vakken verdeeld met telkens een ballon er in. Zoo voerde de „Zeppelin IV" er 17. Het nieuwe stuur apparaat is zoo ver mogelijk van het bal lonlichaam aangebracht, en bestaat telkens uit 3 beweegbare vlakken, die steeds even wijdig aan elkander blijven en den naam dragen van „Jalouziestuur". Het scheen, dat de jarenlange, met zooveel volharding voortgezette proefnemingen van graaf Zep pelin bekroond zouden worden door de -Bauerfahrt" op 7 Augustus 1908, toen echter, na de gedwongen landing te Ech- terdingen, de ballon door rukwinden over vallen werd en in brand geraakte. In Duitschland openbaarde zich thans een groot enthousiasme voor Zeppelin en kwam uit vrijwillige bijdragen een aanzien lijk „Zeppelinfonds" tot stand, waardoor de graai in staat werd gesteld onmiddellijk met den bouw van een nieuw luchtschip te beginnen, waarmede den 23sten October 1908 de eerste goed geslaagde proeftocht werd gedaan. Feitelijk is dit luchtschip de „Zeppelin III", waarin een middenstuk werd ingelascht, waardoor het niet slechts aan draagkracht, maar ook aan snelheid heeit gewonnen. Om de nieuwe aera aan te duiden, waarin de uitvinding van Zeppelin met deze reis is getreden, werd het schip „Zeppelin I" genoemd. De eerste groote tocht er mede had den lsten en 2den April 1909 plaats, waarbij Zeppelin van Friedrichshaven over Mün- chen naar Dingolfing aan den Isar voer, hier overnachtte en nadat het schip met nieuw gas gevuld was, naar München terug keerde, er landde en vervolgens de terug reis aanvaardde naar Mammzell. De po ging om den 30sten Mei en lsten Juni Ber lijn met zijn luchtschip te bereiken, mis lukte; daarentegen bracht hij den 5den Augustus zijn luchtschip via Frankfort a.M. naar Keulen en bereikte den 28sten Au gustus Berlijn. Het is deze type Zeppelin, welke thans ook in den oorlog benut worden. Het beleg van Antwerpen. Juist een eeuw geleden is Antwerpen ook belegerd. Zelfs nog na den val van Napoleon werd de Scheldestad door Carnot tegen de En- gelschen en Saksen verdedigd; eerst den 8en Mei had de overgave plaats. Nu brak spoedig een betere tijd aan en reeds in 1815 ontving ze 4400 schepen in hare ha ven. Maar 15 jaar later zou ze weer een beleg moeten doorstaan. Belg'ie had zich van Nederland afge scheiden, maar de Hollandsche vlag wap perde nog steeds en Chassé verdedigde de citadel tot ze een puinhoop was en gaf ze 23 December 1832 aan den Franschen ge neraal Qérard over. Een ander merkwaar dig beleg had in den Spaanschen tijd plaats, n.l. in 1584 en 1585. Lang wist de stad de vrije vaart over de Schelde te hand haven tot Parma, de belegeraar een brug over de Schelde liet slaan, ongeveer halver wege Nederland. Nu was Zeeland de toe voer van levensmiddelen belet. Tijdens het leggen der brug vielen ook Dendermonde, Qent, Vilvoorden, Herent hals en de forten bij Willebroek. den Span jaard in handen, zoodat de toevoer ook van het Zuiden ophield. Prins Willem van Oranje raadde den burgemeester van Antwerpen, Marnix van Sint Aldegonde aan, den dijk def'Ooster- schelde door te steken en zoo weer ge meenschap met Zeeland te krijgen, maar door tegenstand der burgers werd met dit plan te laat een begin van uitvoering ge maakt. Een Italiaansch ingenieur, Gianabelli, kwam op de gedachte de bovengenoemde Scheldebrug te doen springen. Daartoe ge- 1 bruikte hij drijvende mijnen. Dit waren schepen die een groote hoeveelheid bus kruit onder een laag puin inhielden. Dit kruit moest ontvlammen op of bij de brug. Het plan gelukte. De brug werd vernield j en 300 man verloor er het leven bij. De hertog van Palma stortte met vele man- schannen bedwelmd tegen den grond. Bo vendien werden de bolwerken aan de oe vers ernstig beschadigd. De belegerden bemerkten den gunstigen uitslag te laat en trokken er geen profijt van. We zullen de gcheele historie niet ophalen, maar eindi gen met de mededeeling, dat na 14 maan den hardnekkig strijden Antwerpen zich moest overgeven en niet meer vrij was vóór 1815, toen de Nedcrlandsche vlag er wapperde. PLAATSELIJK NIEUWS. De rechtbank te Haarlem deed Dinsdag uitspraak in de zaak van den ingenieur mendaal. Z ij stelde den eischer in het ge lijk, en overwoog daarbij o. m. het vol gende; De brief dien B. en W. aan eischer hadden geschreven, met de door hem gestelde op dracht, moest hem aanleiding geven te tneenen, dat die opdracht van Bloemendaal alleen afkomstig was, niet ook van de an dere gemeente-besturen, die zich in deze zaak hebben laten gelden. De opdracht was ook in het belang van Bloemendaal, Omdat de uitkomst van het onderzoek van den ingenieur het gemeentebestuur in staat moest stellen ,te beslissen of Bloemendaal alleen dan wel met anderen eene water leiding zou stichten. Omtrent het bedrag van het loon was vooraf niets overeen gekomen. De rekening was duidelijk ge noeg. Nu niets is overeengekomen is blijk baar de bepaling van den grondslag van het loon door Bloemendaal aan eischer overgelaten. Vroeger had Bloemendaal den door enkelen ook nu aangenomen maat staf goedgevonden. Uit den brief van Bloe mendaal aan de andere gemeentebesturen om hun aandeel in de rekening van eischer rechtstreeks aan hem toe te zenden, blijkt voor de rechtbank dat Bloe mendaal het bedrag der rekening had goedgekeurd; zij had haar recht om aan merking te maken op de rekening ver werkt, daar zij de rekening had aange nomen, onderzocht en daarop had door gewerkt. De gemeente werd veroordeeld in 243,32, kosten en tot betaling der hoofdsom, groot ruim f 3000, wen, den commissaris der Koningin, jhr. mr. Roëll, den burgemeester van Amsterdam, professor Bruining en den heer Wiiste. Door allen werden de groote hoedanigheden van den overledene in het licht gesteld. De plechtigheid werd door dr. De Hartog met een kort gebed besloten. Verlating van borduurwerken. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de verloting van borduurwerken heeft plaats gehad. Het college van burgemeester en wethouders was zoo welwillend, op verzoek onzer lezeres, de trekking te houden. De eerste prijs, het halskraagje, viel op num mer 76, in het bezit van mevrouw Ruempol, de tweede prijs, het taschje, op nummer 53, in het bezit van mevrouw Waller Pierson. Huisvlijt voor militairen. Zooals onze lezers weten, heeft een aan tal afdeelingen van den Volksbond tegen drankmisbruik, het voornemen opgevat tot het organiseeren van militaire huisvlijt- wedstrijden voor militairen van alle corp sen en diensten, behoorende tot het bezet tingsleger in en om de forten in de ver schillende verdedigingsstellingen van ons land. Op uitnoodiging van de afd. Haarlem sloten de afd. Bloemendaal en Heemstede zich hierbij aan om de organisatie voor de forten om Haarlem gemeenschappelijk voor te bereiden. In een dezer dagen ge houden gecombineerde vergadering van genoemde afdeelingen werden de leden der commissie van voorbereiding en uitvoe ring gekozen, waaronder voor Overveen de heeren dr. J. Th. Bornwater en P. J. C. Mettau, en voor Bloemendaal de heer S. A. Wilson. Besloten werd d.e tentoonstelling in de eerste dagen van December te Haarlem te houden in een der zalen van „De Kroon", daartoe door den lieer Brinkmann welwil lend afgestaan. Geslaagd. Bij het gehouden toelatings-exameu aan de Rijkstuinbouw-winterschool te Lisse, op 9 en 10 October 1914. zijn 0. m. geslaagd de plaatsgenooten H. C .Neelissen, te Over veen en A. H. M. Roozen, te Bloemendaal. Begrafenis van mr. G. van Tienhoven. Woensdag had op Westerveld de begra fenis van mr. O. van Tienhoven plaats. Van Bentveld over Overveen en Bloemendaal reed de stoet naar de bestemming. Groot was bij deze plechtigheid het aantal aanwe zigen, waaronder zeer vele autoriteiten Ook van Amsterdam was een extra-trein met genoodigden gekomen. Aan de groeve werd door verscheidene aanwezigen het woord gevoerd, o. a. door mr. W. F. van Leeu Roelof Kuipers tegen de gemeente Bloe Onze Belgische gasten. Op de fiets zijn we hier en daar aange reden, om eens te kijken hoe de Belgen het te Bloemendaal maken. Eerst naar „Hartelust", het oude, eigen aardige gebouw, dat daar te midden van den goudbruinen herfsttuin van verre aan doet als een kostelijk tooneeldécor. Vóór liet hek een groepje pratende men- schen. Leveranciers fietsen af en aan. Kin deren, Belgische, ravotten op den dof ritse lenden bladerenvloer rondom het huis. Man nen, al spoedig herkenbaar aan hun stelsel matig ontwijken van alle zichtbaar Fnnen- goed, wandelen, pijpjes rookend, heen en weer. I11 de ruime vestibule staan de ont bijttafels gereed, waarop behalve de noodige eetwaar en koffie, zelfs een paar vazen met eenvoudige ruikers staan. Het ontbijt is afgeloopen. Op de banken aan de tafel zitten mannen de nieuwsbladen te lezen. In het kantoor vinden we den hoofd agent Louisse gezeten. Dames gaan bedrijvig rond met schoon linnengoed en dekens, ter wijl struische Belgische vrouwen in kuipen het vuile goed wasschen. De slaapkamers zien er keurig uit; goede ledikanten, zuiver beddegoed, in de meeste zijn vrouwen bezig met verstellen of het aankleeden en verzor gen van kinderen. Alles maakt, dank zij de bekwame zorgen der dames, een indruk van goede orde. Op de deuren der kamers zijn kaartjes gehecht met de namen der bewo ners. In het portaal is een briefje aange plakt met de uren der maaltijden, van thuis komst, enzoovoorts. Het is hier goed in orde. Met bewondering hebben wij de be drijvige zorgen der dames gadegeslagen. Na „Hartenlust", dat als het hoofd-tehuis der Belgische vrienden te beschouwen is, peddelden we naarstig langs den wonder lijken als vergulden Kennemerweg naar „Sinneveld". Dat zag er zindelijk, en wel voorzien uit; vrouwen schrobden de vloer tegels; een wasch, bonter dan onze Neder- landsche wasschen, hing aan lange lijnen op het erf te drogen, mannen kleedden net jes de vensters aan met gordijnen en rang schikten en wrochten, onder leiding van een fikschen tapissier uit Berchem. Op liet erf joelden de kinderen dat het een lust was. In dit huis zijn zeven slaapkamers met ledikanten en zoogenaamde kermisbedden in gereedheid gebracht. In de ruime bene- den-vertrekken genoten naaiende en breien de huismoeders alvast van een lekker op gestookt kacheltje. De indruk van orde en properheid in dit huis is groot, en we kon den niet nalaten den tapissier, naar Vlaam- schen trant, onze bewondering daarvoor te kennen te geven: „Het is alles wèl ge- kuischt, zulle." „Ah, ja, merci, menier," deed de man hoffelijk. Van „Sinneveld" naar „Linnaeus" of het oude hotel „Duinlust" is een sprongetje. Op ons verzoek om de inrichting eens te zien, werden we door de directrice vriendelijk rondgeleid. En we moeten u al dadelijk zeggen, dat het wel een model-inrichting gelijkt. Hier, en te Overveen door de dames Bornwater en Rijnierse worden Belgische Weezen en moeders met kinderen ver zorgd, voor rekening van het Bloemendaal- sche comiteit Ons Kinderhuis. Alles draagt hier de sporen van rustige en zaakkundige zorgen. We zagen fiksche, groote slaapvertrekken met rijen ledikanten cn groote tafels met kommen en verder waschgerij. Er is ook een badkamer met kuipbad en verscheidene zitbaden. Ook hier dus weder een uitnemend gereedgemaakt toevluchtsoord voor de beproefde zuidelijke geburen en gebuurtjes. Thans naar „Caprera", het suggestieve j oude buiten, waar wij zoo menigmaal langs fietsten, en niet onbewogen bleven bij den aanblik van het genoegelijk woonvertrek, waar, kern van gezellige huiselijkheid, een

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1