Geeft elkander „HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" ter lezing. KLRK-AGENDA, Zondag I November. Haarlem: Ver. vau Vrijz. Herv. (Greb. i'rutb.) 10 u.. Ds. Kloet, Pred. te Marsum; Rem. Ger. Gem. 1') u.. Prof. Groenewegen, Hoogi. te Leiden; 7Ve ii., Ds. Haentjens, Herdenking der Kerkhervorming; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere, Herdenking der Kerkhervorming; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Lis. Hvlkrma, Doopsbedieniug, 7 u., Ds. Biuuerts Sz., Voorbereiding. 8'oeme.idaalNed. Herv. Gein. 10 u Ds. Van Leeuwen, 6£ u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds.Sehuller tot Peursem, Pred. te Amsterdam, Doopsbediening. Haiitrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Sriaarr.dam Ned. Herv.Gem.,10u., Ds. S.A.Baljon. SantpoortNed. Herv. Gem., 2 u., Ds. Berkel- bach v. d. Sprenkel, Pred. te Wijk aan Zee. UmuidenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Blanson Henkernams, Pred. te Zaandam, 5 u., Ds. Creutz- berg; Doopsgez. gem. en Ned. Protb. 7 u., Ds. Attema, Hervormingsherdenking. Zandvaort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Post humus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond' concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- tweei zitting in hot gerechtsgebouw aan de Jans'itraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van Itl4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag -an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. 8 tad s-B iblio theek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler s Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Kunstzaal De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, tentoonstelling van Kunstwerken. Dagelijks ge opend van 9—5 uur. Schouwburg Jansweg: Zondag I Novem ber'. 2 u. De Kleine Lord; 8 u. Gemobili seerd; Woensdag 4 November: 8 u. De Meid. leert wat het is in. groot verband te leven, te bewegen, persoonlijke belangen, bezit en leven, tijdelijk te vergeten. Zijt gij over beschaafd, dan krijgt gij de ruwe schors weder om en nieuwe levenssappen zult ge voelen binnenstroomen in den boom van uw lever., zijt gij juist zoo als behoort, niet te veel dit, niet te veel dat, dan zijt ge als ge boren om tot model te dienen in den troep van >o velerlei schakeering. Zijt ge rijk, ge zult ongemerkt wèl kunnen doen langs tal van stille wegen, zijt ge arm, ge zult voluit kunnen opleven zonder dat het u iets \an beteekenis kost dan goeden wil. Gc hebt geen tijd? Wie heeft u geboden om 8 en niet om 6 uur op te staan Wie om uw gewone werk langdradig te ver richten, u af te geven met beuzelingen, of met meer zaken, dan gij noodig hebt om een fatsoenlijk stuk brood te verdienen. Is he bij de meesten uwer iets anders dan egoïsme, dat gij het „te druk" met ei? zaken hebt, om de zaak van de ge- me /nschap te behartigen? Zeker er moe teneer thuis blijven om het gewone leven aaroden gang te houden, de vrouwen, de mauwen onder en hoven den leeftijd, en die lichaamsgebreken hebben, waardoor zij in stede van een hulp een gevaar zouden wor den: voor hun kameraden. Maar ons volk. dat reeds veel te veel mannen heeft voor te weinig betrekkingen, heeft voor het gaande houden der zaken, vrouwen en mannen die de grenzen van bruikbaarheid te buiten gaan, genoeg. En let nu eens op, gij die u wilt onttrekken. Zoudt ge werke lijk meenen, dat indien ons land den doo- dendans ontspringt, indien ons volk daarna verfrischt. verjongd, zich seffens gaat ont plooien, gij die op grond van uw verstandje edeneeren wegblijft, aan die frischheid en verjonging deel zult hebben Ge beidt nog steeds uw tijd Neen bereid den tijd van uw levensvernieuwing zelf voor! m hare acties en reacties; schakel slechts in eenen eeuwigen kringloop van verande ringen is elke harer vluchtige aanzijnswijzen. En eerst de volledige beschrijving van dien ringloop zoude hare ware beschrijving zijn. Leer van de stoffelijke metamorphose der materie noemt Kekulé het chemisme; niet de lestaande stof, maar de verhoudingen van een lichaam tot zijn verleden en tot zijne toekomst, noemt hij het eigenlijke voor werp der chemie, v at het chemisme der natuur aan het licht brengt, het is om te beginnen de on zelfstandigheid, de onvastheid, het niet zijn harer verschijnselen. Niet enkel voor het begrip, reeds voor de waarneming gaat de natuur hier uit boven vastheid van bestaan, d.w z. boven zichzelve: de blijvende zelfver nietiging van hare vormen is die van hare eigen realiteit, van de realiteit ais zoodanig. welke juist de natuur is. En waar de schei- kimde, de leer derhalve van de s/ofkategorie Jcr anorganische natuur, in haar „periodieke stelselvan de „elementen" gewaagt niet Rechtop, het hoofd omhoog, vooruit! T. Onderschrift der redactie. Afzonderlijke afdrukken van dit stuk zijn op aanvraag aan ons kantoor voor den prijs van 1 cent, tot een onbeperkt getal verkrijgbaar, mits de aanvraag zoo spoedig mogelijk geschiedt. Aan onze Bloemendaal- sche mannen, die over een rijwiel be- schikken, geven wij in overweging zich ten spoedigste aan te sluiten bij de afdee- lingen I, II, enz. van den vrijwilligen land storm te Haarlem, p. a. mr. M. Slingen- berg, Ged. Oude Gracht 92, (tel. 826) of jhr. F. Teding van Berkhout, Haarl. Bank (telef. 1381) tusschen 1112 uur v.m. De oefeningen van die afdeelingen worden geregeld met kracht geleid en uitge voerd, het is het meedoen aan deze oefe ningen, wat den steller van bovenstaand stuk van zelf daartoe de opgewektheid gaf. En gij die gehuwd zijt, zet eerst uw wil door, later zult gij uwe vrouw zien lachen door haar tranen heen. Het Nieuwe Duitschland. Mr. P. J. Troelstra, de leider der Neder- Iandsche sociaal-democratie, die reeds zoo vele malen aan ons volksleven stooten in de goede richting gaf, heeft in Duitschland een politieke zending ondernomen op eigen houtje en van den hoogstaanwezigen amb tenaar bij het ministerie van buitenlandsche zaken vernomen en later is in warme be woordingen in de Duitsche pers deze ge zindheid bevestigd: Duitschland streeft in ernst niet naar politieke annexatie van Nederland. Wij zijn niet wantrouwend ge noeg om te gelooven, dat geheel Duitsch land, uitgenomen eenige onbeschaafde „Hetzer", die niet medetellen, thans niet deze gezindheid inderdaad is toegedaan. Andere tijden, andere menschen; maar op dit oogenblik kan Nederland op dit punt zeker zijn. Mr. Troelstra ontving verder de mede- deeling, dat Nederland wellicht te zijner tijd verstandig zoude doen, niet afkeerig te zijn van economische toenadering tot een Europeesch geheel, waarvan Duitschland als middenmoot te denken ware. De „N. Rott. Ct." wees reeds op het verschil in handels politiek van Duitschland en ons land, van onzen vrijhandelstaat en Duitschland, den staat van kunstmatige bescherming; een antagonisme, dat op zich zelf wijst op een ander oorlogsgevaar, had mr. Troelstra ook niet deze verzekering ontvangen: de economische toenadering is bedoeld als eene die slechts langs een vriendschappelijken weg tot stand kan komen. Ook te dien aanzien kan dus, voorloopig althans, gerustheid blijven bestaan. Dit alles is in de lijn die Duitschland ten onzen op zichte steeds heeft gevolgd. Achtereenvol gens heeft in de geschiedenis ons volk van Engeland en van Frankrijk vernedering, zelfs overweldiging ondervonden, wij vier den eerst onlangs het 100-jarig herdenkings feest der onafhankelijkheid, en nu nog heeft Engeland ter zee, en Frankrijk in cultuur en recht, ons min of meer in den klem. Wat zeevaart, cultuur en recht betreft, factoren van ons volksleven, die zich alle krachtig ontwikkelen, zou dus, als wij hulp mochterj behoeven .Duitschland eerder ons zijn aan-j gewezen dan die andere landen. Het besef daarvan is ons niet vreemd. Maar het blijvé ons toch in zoover vreemd, dat wij het van ons werpen als het in moest houden dat wii Duitschland om onmiddellijke hulp, om on middellijke voorlichting zouden moeten vra gen of dat wij Duitschland ons ten voor beeld zouden moeten stellen om het klak keloos na te doen. Duitsch model deugt niet voor Nederlandsche stof; maar Duit sche stof kan omgevormd worden naar vaderlandsch model, althans wat recht en wat cultuur in 't algemeen betreft. De oor log is het, die dit ons opnieuw bewust moet maken. Want alhoewel wij ouder zijn als volk dan onze Duitsche buur, wij zijn wat recht en wat cultuur betreft, ten achter. Wjj zijn ten achter, niet zoozeer omdat wii geenszins zouden weten hoe het wezen moet, maar wij zijn luier, egoïster, dan de doorsnee-Duitscher is. De ons allen eigen ongezonde afkeer eenerzijds van tucht, van groote lijnen anderzijds, van machtige or ganisatie in liet algemeen, is een kenmerk, dat ons van den Duitscher in ons nadeel onderscheidt. De oorlog is het, die daarin verandering moet brengen. Hij heeft ons doen ervaren dat eendrachtig Nederland een grootheid is van eigen aard maar van beteekenis, hij moet ons nu nog leeren, dat algemeene dienstplicht niet een factor is van militairen aard alleen, maar van de grootste waarde voor elk praktisch bedrijf van den mo dernen tijd. Was Duitschlands industrie, was Duitschlands toegepaste wetenschap geworden wat zij zijn, indien niet tucht het stevig vasthouden der groote lijnen in de grootsche organisatie van hare bedrijven mogelijk had gemaakt? Het nieuwe Duitschland zal daarin voor anderen en voor het oude Duitschland geenszins onder doen. Integendeel. Maar daarnaast moeten wij dan in dezelfde richting mede, zal het tijdstip komen, dat, hetzij op eco- nomischen, hetzij op politieken grond, de houding van het Duitsche volk ten onzen opzichte zich wijzige. Naast wat het nieu we Duitschland wezen zal, moet een nieuw Nederland verrijzen. Wie goed doet, goed ontmoet; maar wie met 't zwaard verslaat, zal door het zwaard vergaan, vergoten bloed eischt bloed weer om, dat zien wij nu weer in Zuid-Afrika en niet te denken is, dat deze levenswet zich niet ook eenmaal op het Duitschland van de toekomst wreken zalwat België betreft. Doch dat 's niet onze zaak. Ons is het dankbaar te erkennen, dat de wereld geest het groote Duitschland naast ons deed verrijzen, zonder dat het zijne wapens met ons kruiste. Vrede en vriendschap, we- derkeerige erkenning van verdienste, al deze kostelijke banden kunnen aangebonden blij ven. maar dan nogmaalsnaast het nieuwe Duitschland moet dan een nieuw Nederland verrijzen. PLAATSELIJK NIEUWS. Een opdracht. Wat velen onzer lezers nog niet weten zullen, is, dat onze gemeente onzen plaats genoot den kunstschilder A. J. Grootens de vervaardiging van een doek heeft op gedragen. Wij zijn dezer dagen eens een kijkje gaan nemen ,in het atelier van den kunstenaar, gelegen aan den Kinheimweg. De lieer Grootens ontving ons met groote voorkomendheid, en toonde ons een om vangrijk duinlandschap, waaraan hij werkte. Het is een echt Bloemendaalsch stuk na tuur; duinen, bosch en een diepe mooie lucht. Het stuk is bestemd voor een der lokalen van de M. U. L.-school, om daar een wat naakt gebleven muurvlak te bedekken. De heer Grootens maakt van zijn onderwerp iets heel moois. Het landschap is nog niet ge heel gereed, maar wat wij er van zagen, heeft ons tot het besef gebracht dat de gemeente zulk een werk al niet aan bekwa mer handen had kunnen toevertrouwen. Wanneer het werk gereed is, schrijven wij er eens wat uitvoeriger over. We zullen dan die gelegenheid tevens bénutten om nog eens wat meer de aandacht te vesti gen op dezen kunstenaar, die tot onze meest begaafde plaatsgenooten behoort. als van zelfstandigheden maar als van natuurfuncties, daar verheft de natuurwe tenschap zelve zich hoven .het dogma van het „bestaan" der natuur. Maar aan dit niet zijn der natuurlijkheden, ja, als dit nietzijn zelve, doemt dan een ander dan het gestelde zijn der natuur op; aan de onmiddellijke natuur openbaart zich in het chemisme eene keerzijde, welke juist hare verloochening is. Scheidingen, ver- eenigingen, enz., zijn iets anders dan de waarneembare natuur, het andere daarvan: werkzaamheid, welke de natuurlijkheden rusteloos voortbrengt en vernietigt, het on lichamelijke, we/verschijnende der ver schijnselen, de bestendige negativiteit hun ner vluchtige positiviteit. Het chemisme wijst op meer dan de verschijnende, verganke lijke, natuur; het wijst op haar eeuwig, nietverschijnend, wezen, als op hare waar heid. Zoo blijkt in het licht van het chemis me de natuur niet een zijn zonder meer. maar eenheid van het zijn en des- zelfs wezen; zoo brengt het chemis- jaargetijde, en het paard geraakte in den modder vast. Met behulp van eenige, schaarsche, voorbijgangers werden het dier en de kar bevrijd, en zoo liep dit voorval zonder verdere ongelukken dan eenig tijd verlies af. De zaak lijkt ons echter hiermede nog niet te mogen eindigen. Immers, zoo goed als het paard uit den modder getrokken werd, kunnen ook wij uit het geheele voor val een les trekken, namelijk deze: zoo lang het paard nog de kar trok, ging alles vrij goed, maar toen de kar in een onbewaakt oogenblik ertoe kwam, de rol len om te keeren en op haar beurt het paard te trekken, kwamen beiden in een sloot terecht. Men leert hieruit, dat ieder de hem aangewezen taak dient te vervullen, en niet die van anderen. Indien we deze les uit dit voorval putten, zijn het paard en de kar Woensdagochtend aan den Bloemen- daalschen weg niet voor niets in de droge sloot te water geraakt. Jubileum. Morgen herdenkt onze plaatsgenoot de heer H. Vis den dag, waarop hij vóór 12'A jaar als koster der Nederlandsch Hervorm de kerk te Bloemendaal in dienst trad. We wenschen den jubilaris van harte geluk. Parabel. Woensdagochtend werden in onze ge meente door het noodlot een paard en een wagen van den wal in den sloot geholpen. De wagen, een zandkar, die tot dan toe zijn plicht had gedaan, schoof, nabij „Buiten- twist" gekomen, echter de steile helling af, en het paard, dat op dergelijke onvoorziene omstandigheden niet was ingericht, schoof mede de sloot in. De sloot nu was zeer drassig, naar den aard der slooten in dit me aan het licht, dat de werkelijkheid in hare volledigheid niet aan het licht komt. Reeds hier is van objectieve zijde uit te' begrijpen, wat in de leer van de persoonlijkheid des geestes begrijpelijk zal worden van subjectieve zijde uit: alle zichtbaarheid wijst op onzichtbaarheid als hare waarheid al verschijnt de onzicht baarheid der werkelijkheid hier in hare eer ste, minst doordachte stelbaarheidals het betrekkelijk nog onbepaalde wezen der na tuur, en zal het later, doordacht, ons eigen wezen tevens, de geest zelf, blijken. En zoo wordt reeds door het chemisme een woord der wijsheid' gerechtvaardigd, dat haar aan misverstand en smaad heeft prijsgegeven en nog prijsgeeft. Verachting der ervaring verwijt men de leer der rede. als beteekende haar waarschuwend woord tot de afzonderlijke wetenschappen, dat we tenschap van het zinlijk ervaarbare niet vol doende is om tot het begrip der werkelijk heid door te dringen, als beteekende hare verwijzing naar dte leer van eigen begrip, Onder de vele mooie herfstgezichten, welke onze gemeente thans te aanschouwen biedt, moeten wij de Elswoutslaan vooral noemen. De onafzienbare goudbruine bla- derenvloer onder de sombere macht der hoornen, doet buitengewoon prachtig in hel zilvergrijze najaarslicht. Woensdagmorgen hoorden we te Bloe mendaal herhaaldelijk kanonschoten var, den zeekant klinken. Het waren de groote stukken van het fort IJmuiden. We vernemen, dat het concert, op 9 Oct j.l. te Bloemendaal gegeven, door het Am- sterdamsch Studenten Concert-bureau tei bate van het Nationaal Steuncomité, netto - 333,30 heeft opgebracht. Het Jaarboekje. Ons Jaarboekje „Help uZelf" is in werking. Het verschijnt tegen het einde des jaars. Wij wekken een ieder op, reeds ra een exemplaar van het handige, voor b;- woners van Haarlem en Omstreken onoit-1 heerlijke, boekje te bestellen. Gepakt. De Bloemendaalsche politie heeft de haul weten te leggen op den bedrijver van zilverdiefstal onlangs te Aerdenhout pleegd. Het was geen gemakkelijk werk je, doch ten slotte werd de ijver onzer politie beloond. We brengen gaarne den wakkeren mannen een woord van hulde. Onze Belgische gasten. Uit „Hartenlust" te Bloemendaal zijn heden toe 93 Belgen vertrokken. Op oogenblik houden er nog 101 verblijf, welkeI allen voorloopig ook nog wel zullen blijven Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt! wegens: loopen over verboden grond; rijf den zonder licht; diefstal van twee rij-1 wielen. Gevonden en terug te bekomen .1. Bakker, Bergweg n°. 2, te Bloemendaal. een portemonnaie met Belgisch geld; mei- Zwart, Schotersingel n°. 131, te Haarlem een hondenzweep; J. Lansdorp, Midden- Duinendaalscheweg, te Bloemendaal. bril in étui; aan het bureau van politie s| Overveen, een hondenzweep en een lorgnei.1 Verloren: een zwarte broche gouden rand; een bankbiljet van 10,- en twee zilverbons van 2,50; een tid| rittenboekje E. S. M. als naar den sleutel van dat der geht werkelijkheid, een afzien van wetenschap lijke ervaring. Aanspraak op eene plaats de wetenschap heeft men haar in onze das in ons land, durven ontzeggen, als vn haar stijgen naar de ervaring der geest verschijnselen een zinken beneden die i natuurverschijnselen. Maar dat juist de e sten den eeuwigen zin te onthullen het' van de laatsten, dat het zichtbare heenwijst naar het onzichtbare, dte na: naar den geest, dat kondigt reeds het misme aan. (Wordt vervol? I J) G. J. P. J. Bolland: De boeken der sfl ken uit de leerzaal van zuivere rede. (Al Adriani, Leiden, 1913.) 2) Het geheel is een overzicht van el leergang te Amsterdam, aansluitende bijl Natuurcollege, door Prof. Bolland aldaar! geven in de halfjaren 1912/1913 en 1913 j ;1) Vgl. Bolland: Zuivere Rede en hare f kelijkheid, blz. 309, le «oot. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 23 tot 29 October. Geboren: d. van kom en J. S. Meder; i en M. L. Haagen; z. en A. M. Versteegh; c ner en A. M. Vervoort Ondertrouwd: C. J. M. E. J. Faddeg' Overleden: H. 5 wonende te Amsterda Overleden in he renberg: W. Keize ritsen, 59 j.; G. Bonte 79 i.; G. H. Th. Wigg j.; J. Bed. 20 j. SPORT. „Bloemendaal II" Als scheidsrechter 1 kwart over tien be: „Bloemendaal" een tegenover een geheel team. Dadelijk na der ten" heftig opzetten en val levert een onhoudb ten" blijft aanvallen; v kranig. Hij draait en witte achterspelers he standen. Voorloopig e Bij een van de „Schot de „Bloemendaal"-lin der geelzwarten te n Reijnen geeft zeer tere plaatst zich achter de: Tot de rust komt dan den stand. Na de thee vallen t I De geel-zwarte achte vol werk. Dan breng I supporters aan het ju binnen hoog voorzet, den bal schitterend in 1 staaltje van voetbal! t te maken bezielt voorhoede blijft aanva schoten van den klei gaan rakelings over. I aan het woord. Lohm: j Als kort hierop een met de handen wegsiai toegekende penalty i „Schoten" onderneem lea, die nog twee goal komt dus met een 6- „Schoten" De overw diend, doch zeer g beter verhouding gev „Bloemendaal"„K dags niet door. „Kinf zocht en gekregen, oi d afgeloopen week Zondag a.s. ,Heen daal II" te Heemstedt UIT A'JDERE oEMEENl De zaak van den h Maria-stichtjng, is in toriteiten. Wij zullen verloop van dat onde School voor K Aan de school vot Haarlem, is thans in kundige afdeeling der cursus in de statik ii De lessen worder bouwkundig ingenieui Bordes en hebben or dagavond van 7—8 i Belangstellenden, d sus wenschen te volg toe aanmelden bij dei Museum van 1 In de rotonde van h nijverheid, te Haarlei op verzoek van ver lenden de reproductie ters (Isographieën v; bet, laatst tentoonges Zooals reeds geme den verkoop dezer voor het fonds der Bt Zondag is de toeg Zuid-, De „N. R. Ct." va bet verslag van een denstein gisteravond j eeniging „Jong Nede Amsterdam. Het ondi toestand in Zuid-Afr Spreker achtte de aan de houding van beschouwt den opstai '"fad. De handelwijz wet vergelijkt hij mt neu. Spreker gaf te deel, dat Botha dooi Hollandsche hoeren 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 2