ALGEMEEN, WEEKBLAD s N ,de Sierkan' (9 4 9 B £9 P D d N H P H IE EXPEDITIE. LEGOl - L.ISSE, EER (Hoofddorp) straatweg 69. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telephoon 141. HAARLEM. Abonnement voor Militairen H 01 ven, zoó fijn en lieflijk; of 't bedoeld was, doet niets aan 't tweede deel kan ik geen oor- lemselie Bachvereeniging; eer ie eoneert Dinsdag 3 November H4, des avonds 8 uur; orkest m het Concertgebouw te Am- erdatn, onder leiding van den -er Evert Cornelis. Solist; de ;er Louis Zimmermann, violist, jk mooi programma met maar maar wat voor werken en hoe Ouverture n°. 3 groote'terts) •a Leonore van L. van Beet- een waardig begin van de -n; hierin openbaart Beethoven zaglijke dramatische kracht en ft de .muziek in alle opzichten, ldt ook van het viool-concert n Beethoven, waarvan alle drie n hun soort „meesterstukken" tvoering door het Concertge- onder de zeer bekwame lei heer Evert Cornelis, was ge ordende aan de verwachtingen. 1 hoorden we nog: symphonié a César Franck (1822—1890); was het geheel „verschillen- ipzichten van deze symphonié 't men in Franck dadelijk een :r. Het eerste en laatste deel s vreemde klank-combinaties; leerlijk werk om te dirigeeren. 1 in te hooren, dat de herinne- :n avond (en van 't slot niet het ïoogst aangename zal blijven lolist en dirigent. Kleêrmaker, Telefoon 815. Telefoon 2016. 8e Jaargang. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1914. No. 46 -OEMENDAAL ZANDVOORT iRDAM K, VISSER, v/h. Lucas Verboog. OUT DE CLERCQ. Prolongatie. Bewaring. (Loketten) Hillegom. :EK KEER nze geurige en smakelijkf J»5 Hofleveranciers, Elïl. Telefoon 1543. i^— iia 1 Prijs per halfjaar fl.®® by vooruitbe taling. Prijs pei nummer fü.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. r Dit nummer bestaat uit 2 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen HET MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari l.l. Vaar wij ons blad gaarne veel in ijanben pa'\ militairen widen zien, Redden wij oanaf Ij p/; voor onder-officieren en minderen abonnement van 20 cent per maand 'slefb. Onze Oorlogsprijsvraag. 1 redelijk antwoord op onze prijsvraag: arom wil Engeland ons in Duitsch- s armen drijven?" is: Om dezelfde n als waarom ieder die eenzijdig en par- handelt, vaak dingen wil, d. w. z. tracht eeg te brengen, die hij zelf niet wenscht. geland wenscht niet ons in Duitsch- 's armen te drijven, maar het doet, baar zonder zich daarvan volledig re- ichap te geven, al zijn best om dit te te brengen. Dit onverstandig, ten wellicht zelfs slaapwandelend1 en in- tmatig handelen, is redelijk te verkla- it de eenzijdigheid en partijdigheid, die geest van een oorlogvoerende maken i en doof. aar aanleiding in het bizonder van de chting op onze vraag ontvingen wi.i twee jonge vaderlanders van 8 en 10 gedichten, die wij ter wille van onze nliteit, stoppen in onzen hoogen hoed, orfs 2 ingezonden stukken, waarvan iet den geringsten omvang hieronder li plaats vindt. Het andere plaatsen wi.i Igende week met ons anwoord. bi der door ons nog ontvangen beant- 1 dingen: „om een voorwendsel te heb- L zich te kunnen meester maken van koloniën," geeft meer een politiek en praktisch dan een redelijk antwoord onze vraag. De overige antwoorden wa ren niets. Om onze lezers in staat te stellen te be- ordcelen of koopvaardijschepen op de 'dzee door de Engelsehen, gelijk wij in 1 /e toelichting stelden, feitelijk vogelvrij on verklaard, geven wij hieronder de tekst ui de bekendmaking der Engelsche admi- 'tiite.it, in de vertaling van de „Nieuwe K'ort.- Ct." van 4 November, ochtendblad A. He cursiveeringen en tusschenvoegselen zijn van ons. De verklaring begint uiteen te zetten, welke beweegredenen de admi raliteit hebben geleid en vervolgt dan aldus: „Daarom geeft zij (de Engelsche admi raliteit) kennis dat de GEHEELE Noordzee moet worden beschouwd als militair ge bied. Binnen dat gebied (dus op de geheele Noordzee) zullen koopvaardijschepen van alle laudenvisschersvaartuigen en alle andere schepen aan de ernstige gevaren zijn blootgesteld, wegens de mijnen die uit gezet zijn moeten worden (dus Engelsche mijnen) en wegens oorlogsschepen die dag en nacht IJVERIG zoeken naar verdachte vaartuigen. Alle koopvaardijschepen en visschers vaartuigen worden hierbij gewaarschuwd voor de gevaren, die zij in dit gebied loo- pen, behalve wanneer zij zich strikt hou den aan de aanwijzingen van de admirali teit. (In hoeverre de aanwijzingen van de ad- mbaliteit eenige verandering in den ge- 1 'lijken toestand van koopvaardijsche- 1 oor en na 5 November 1914 zouden gei, wordt dan als volgt beschreven:) pogingen zullen worden gedaan, om ■loze waarschuwing ter kennis te brengen neutrale landen en van schepen op doch van den 5den November af, zul- rule schepen," die een van den noordpunt der Hebriden over de Faroër van IJsland lijn o\ erschrijden, dit op eigen ls,.o doen, (d. w. z. worden beschouwd, en wanneer zulks in het hoofd van een of '-ngelsch zeeofficier opkomt, wor- en behandeld als een vagebond die wordt van z» In opgebracht, als spion die wordt geïnter neerd om terecht te staan, of als te over varen of tot zinken te brengen voorwerp indien n.l. eenige krijgshandelingen tegen derden dit gewenscht maakt). Aan sche pen van alle landen, die handel wenschen te drijven op Noorwegen, de Oostzee, Dene marken en Nederland1, wordt den raad ge geven. om indien zij door het Engelsche Kanaal binnenkomen over straat Dover te gaan. Daar zal hun verder de koers wor den aangewezen, waarmede zij, voorzoover het Groot-Brittanië betreft, veilig langs de oostkust van Engeland tot de Farne-eilan- den (niet ver van de Schotsche grens) zullen kunnen opstoomen. Van hier zal, indien mogelijk, een veilige koers worden aangegeven naar den vuurtoren van Lin desnas (zuidkust van Noorwegen). Van daar moeten zij naar 't zuiden of noorden, in verband met hun bestemming, zoo dicht mogelijk( onder de kust houden. Dezelfde route, in omgekeerde volgorde, is aangewezen voor schepen die in tegen gestelde richting varen. Door deze aanwijzingen stipt op te vol gen, zullen de koopvaardijschepen van alle landen hun bestemming veilig kunnen be reiken, voorzoover het Groot-Brittanië be treft, doch elke (d. i. ook iedere onwille keurige en zelfs iedere gedwongen) afwij king, zelfs weinige mijlen, van de aange duide koers, kan tot noodlottige gevolgen leiden. Deze officieele verklaring van de Engel sche admiraliteit is tot dusver niet door eenige even officieele tegenverklaring ge heel of ten deele te niet gedaan. !n verband met ons betoog van de vol gende week, geven wij onze lezers in over weging kennis te nemen van de rede door mr. G. M. W. Jellinghaus Woensdagavond voor „Hou' en Trouw" te Amsterdam ge houden over „Internationaal oorlogszeerecht voor neutrale staten", opgenomen in ver schillende ochtendbladen van Donderdag 12 dezer. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Geachte redacteur, Met eenige bevreemding las ik uw „ooiv logsprijsyraag", waarin alsof dit als een paal boven water staat, maar eenvoudig gezegd wordt, dat Engeland ons in Duitsch- lands armen wil drijven. Dit komt mij zeer vreemd voor: 1". in verband met de bewering van Engeland I toen Duitschland het traktaat, dat Bel- gië's neutraliteit verzekerde eenvoudig brak, dat Engeland niet zou dulden dat België en Nederland Duitschland ten buit vielen. 2°. in verband met het feit, dat Denemarken in de gedeeltelijke afsluiting der Noordzee geen vijandelijke bedoeling I speurt. 3°. In verband met de mogelijkheid dat het inderdaad voor neutrale schepen vei liger is op een bewaakt gedeelte der zee. dan een dat her- en derwaarts met Duit- sche mijnen is bestrooid. Voorts komt het mij voor, dat een „oor- logs-prijs,vraag" als de uwe, niet veel an ders doet, dan onnoodige opgewondenheid teweegbrengen en verreweg het grootste deel van ons Nederlandsche volk in zijn rechtsgevoel kwetsen. Uw abonné, C. H. R. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Adressen. Wij verzoeken allen, wier zaken niet uitdrukkelijk in ons vorig jaarboekje staan vermeld, ons hun adressen, aard van be drijf, enzoovoorts, thans dadelijk even te willen opgeven. Belangstellenden, die mochten worden overgeslagen bij het rondzenden der pros pectussen, gelieven die even aan te vra gen aan ons kantoor. Verloting schilderij. Met toestemming ,van den burgemeester wordt een verloting gehouden van een fraai schilderij van onzen plaatsgenoot, den kunstschilder A. J. Grootens. Dames zullen de loten langs de huizen der inge zetenen aanbieden. De prijs van een lot is i__ Het schilderij wordt uitgestald bij den heer J. A. van 't Riet, Bloemen- daalscheweg 80. Vergadering. Dinsdagavond hield de Bloemendaalsche amateur-photografen-yereeniging in „Wel gelegen" een algemeene vergadering. Bij deze gelegenheid vertoonde de heer De Kruyff een partij fraaie koperdrukken, wel ke zeer in den smaak vielen. Na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard. hield de heer Adriaan Boer een voordracht over portret-opnamen door amateurs bin nenshuis. Deze voordracht was uiterst leer zaam, en werd verduidelijkt door lichtbeel den van door amateurs gemaakte opnamen. Daarna vertoonde de heer Bispinck nog een aantal fraaie lantaarnplaten. Het was wederom een welgeslaagde ver gadering. V erwarmingsgord els. Bij mevrouw H. WallerPierson, Vij- verweg 4, zijn voor hen, die bereid zijn verwarmingsgordels voor de militairen te maken, geknipte gordels van baai, tegen vergoeding der kosten, te bekomen. Men deelt 011s mede, dat de geuite mee ning als zouden dergelijke gordels niet nut tig zijn, onjuist is, en ze zelfs algemeen door geneesheeren worden aanbevolen. Raadsvergadering. Op Donderdag den 19den 1914, des namiddags ten 2 ure, onze gemeenteraad. November vergadert Lezingen. De prospectussen voor de twee lezingen van Dirk Coster over Fransche litera tuur, op Maandag 30 November en Maan dag 14 December, worden dezer dagen rondgezonden. De toegangskaart voor de beide lezingen te zamen kost 1.50. De lezingen vinden plaats in de bekende zaal van hotel „Welgelegen", Bloemendaal sche straatweg, ingang Zomerzorgerlaan. Uit het p 0 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; diefstal van sieraden. Gevonden en terug te bekomen bij P. van Essenberg, huisknecht bij den heer De Stoppelaar, Potgieterweg n". 5, te Bloe- mendaal, een fietspomp; C. Grootegoed, Bloemendaalscheweg n". 75, te Bloemen- daal, een ceintuur; Ba'rnhorn, Zijlweg n°. 7, te Overveen, een rozenkrans; H. van den Berg, te Haarlem, Spaarne n°. 6, een gems lederen handschoen; aan het bureau van politie, te Overveen, een kinderportemon- naie met inhoud; een sleuteltje; een witte kinderhandschoen en een zwarte kwast; B. Faase, Binnenpad n°. 9, te Overveen, een wit kinderbontje; Van Varreveld. Rinperda- straat n°. 16, te Haarlem, een gouden ring. Verloren: een fietslantaarn, een da- mesDortemonnaie met Belgisch geld; een schort; een gouden lorgnet in étui. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 6 tot en met Donderdag 12 November. Geboren: d. van jhr. E. H. E. Teding van Berkhout en S. W. C. J. C. Camerling Helmolt; z. van J. H. Th. van Hooff en H. M. Homburg. Ondertrouwd: G. Schreurs en L. M. Warmenhoven. Getrouwd: J. Dedding en A. M. van den Bunt. Overleden in het gesticht Mee- renberg: M. van Wilsum, 66 j.; J. Zijl stra, 48 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Cursus Aesthetica. Woensdagavond woonden wij de tweede les van den Cursus Aesthetica door den heer H. C. Verkruysen bij. In het kort ging spreker nog eens na wat hij den vorigen Woensdag gezegd had. Eerst door de tegenstelling krijgt eene denk baarheid zin. Als men van licht spreekt, denkt men niet aan duisternis, en toch is het eene niet zonder het ander. Een schep ping zonder God is geen schepping, en een God zonder schepping is geen God. God moet ook niet éénzijdig worden gedacht. God is de zuiverheid. God denken is het zuivere denken, wil zeggen: zélf zuiver denken. Goddelijk alleen in zijn zuiverheid gedacht, is het zuivere denken zelf. Men denke het denken zelf, het denken, dat eigen mogelijkheid nagaat in een denkbaarheden stellenden en opheffenden ontwikkelings gang. Ziehier de logica. Hare begrippen zijn die van het denkend Ik, en dus van alles de waarheid. Zij die zeggen; alles is voorstelling, zeggen een eenzijdigheid, en wie zeggen naar materialistischen aard; „alles is zakelijkheid", zijn niet minder een zijdig, beiden geven de waarheid niet; de waarheid is de eenheid van beide. De een heid is het goddelijke. Als ge logisch denkt, zijn er momenten van de eeuwigheid in u denkend, denkt het goddelijke in u. Indien het denken de natuur tegenover zich denkt, zullen het logische begrip en de natuur, beide op zichzelf niet het ware, samen tot het ware worden, en hier is een derde denkbaarheid, die van den Geest, waarin de twee andere denkbaarheden ver ondersteld zijn, doch opgeheven. Het be ginsel van alles is hier aangegeven. Moge lijk zijn, gesteld zijn, opgeheven zijn, of subjectief, objectief en absoluut zijn. Deze verhouding bespeurt men in alles; in de leer van den Geest b.v. als eene leer der persoonlijkheid, een leer der samenleving, een leer van den opgeheven, of absoluten geets. Deze laatste leer omvat in eenzelfde verhouding: kunst, religie, wijsheid. Kunst is een vervloeiend begrip, het ont wikkelt zich uit de zakelijkheid als die der samenleving en is boven de dadelijke doel matigheid als van deze uit. Aldus zonder doel eerst komt het hoogere in ons aan den dag: kunst, religie, wijsheid. Zoo is de kunst het goddelijke in ons, dat, wijl hoven de alledaagsche doelmatigheid uit, geen doel meer heeft. De kunst openbaart in tuïtief gevoelde waarheid, schoongevoelde waarheid, of waar en zuiver gevoelde schoonheid. Die schoonheid en kunst stelselmatig te doordenken nu, is de taak der aesthetica. Schoon en leelijk is betrekkelijk; wat zich stellen laat, moet verkeeren, en aan hun grens zijn beide begrippen èèn. Kunst is, als gezegd, boven het zakelijke, met de kunst heft de mensch zich het eerst boven de samenleving uit. Kunst is de idea liteit in ons. Deze idealiteit moet zich ver- naturen om kunst te zijn (wat men uitdruk ken kan door te zeggen: de kunstenaar moét scheppen): de idee wordt pas werke lijk door hare realiseering. Het kunstwerk is de eenheid van idee en verschijning, en wordt aldus, naar Bolland's woord, tot schoonheid. De aesthetische idee is de inwikkeling tot eenwording van het ik en het andere, op de manier der schoonheid. In schoonheid wordt de idee. begrip van eenheid en tegen strijdigheid, niet begrepen, doch aangevoeld als het hoogere. Eenerzijds is zij dus in verband met onze natuurlijkheid en ander zijds met het religieuze. Van nature, in zijn geslachtsleven zoekt de mensch het natuurlijke schoone, het schoone natuurlijke, het schoone lichame lijke, door den mensch op zichzelven ter wereld medegebracht. De lijdelijkheid van den mensch zeiven bij dit alles is echter eene èenzijdigheid, en het schoonheids leven moet zich in bedrijvigheid verkeeren: in het scheppen zelf van schoonheid. De ware schoonheid nu, zakelijk gesteld, is kunstschoon. Doch ook dit zonder meer is noe slechts een eenzijdigheid, en zoo wor den het onmiddellijk gegeven schoone en het kunstschoon beide opgeheven in een derde denkbaarheid: de geestelijke schoon heid. Een eerste denkbaarheid van schoonheid is de lichamelijke bevrediging van den mensch, en hierbij komt de smaak reeds te pas. Deze kiest namelijk tusschen het ge- wenschte en het ongewenschte, evenals het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1914 | | pagina 1