Dames! uitsluitend naar jinaat. De staat heeft den plicht zichzelf te zijn. Dat is de wijze, waarop hij zijn eigene bij drage kan leveren ter bereiking van het doel der menschheid. Wanneer men in 't algemeen het gebruik van geweld tot handhaving van recht niet af keurt, waarom zou men dan den staat prin cipieel het recht ontzeggen, z'n recht tegen- ei. er aanranding van buiten met geweld te handhaven? Gebrek aan het vermogen of jen wil tot het brengen van offers voor de verdediging van het volksbestaan, is een symptoom van verval. Ook wij, Nederlanders, mobiliseerden. Zijn we daarmee in Gods weg Spreker volmondig: ia. Het Nederlandsche volk heeft zijn eigen taak in de wereld. Het neemt zijn eigen, eervolle plaats in temid den van de cultuurvolken. Het is z'n recht en zijn plicht, met de krachten, waarover het beschikt, die plaats te handhaven. Dit was voor hem het ontroerende in dezen oorlog, dat zoovelen zelfs den schijn van recht laten varen, geen normen van recht meer erkennen, waarnaar men te /.(.eken en waaraan men zich te onderwer- In heeft. We vimlen den uitweg niet door te pein zen, we moeten hem maken door te han delen. De kostbaarste goederen worden 's men- .hen eigendom door de tragiek van het cm. Maar we constateeren het verlegen huiverend: de tragedie brengt katharsis (loutering) teweeg, maar door de eleos i medelijden) en phobos (vrees) die ze wekt \ristoteles). Geweren. Het is wellicht niet ondienstig in dezen cd, eens wat meer over de geweren aan onze lezers te vertellen. Er bestaan een zeer groot aantal fabri katen, waaronder het Mannlicher en Mau- I ser de beste zijn. In Nederland en Oosten rijk is het Mannlicher, in België het Mau- r, in Duitschland zijn beide fabrikaten in gebruik. In Frankrijk gebruikt men het Lebel-, in Engeland het Lee-Enfield, in Rus land het Nagant-geweer. Omtrent de waarde dezer verschillende fabrikaten, vinden wij een en ander in de ,.N. Rott. Ct'.' Van de genoemde systemen zijn, zóoals A gezegd, de Mannlicher en Mauser de beste. Het Lebel-systeem is niet op de hoogte des tijds, daar de patronen stuk voor stuk in magazijn moeten worden gebracht en niet houdersgewijze, 5 stuks tegelijk - zooals bij de andere stelsels. Aan een ge deelte der troepen is een nieuw geweer uit gereikt, kaliber 6.9, met spitskogel, aan- vangssnelheid 870 M. De oudste soort Mauser Belgisch geweer - heeft tegen over de Mannlicher de volgende nadeelen: 1", Openen en sluiten van den grendel host meer arbeid. 2°. In- en uit elkaar nemen van den grendel, noodig voor goed onderhoud, in brengen van patronen en ledigen van het magazijn, gaat moeilijker. 3". De patronen worden bij de Mauser door de veerende wanden van het magazijn vastgehouden, die door veel gebruik ver- slannen. Bij de Mannlicher dient hiertoe de houder, welke telkens ververscht wordt. 4". Bij de Mauser is het magazijn wel gesloten, dus stofvrij, maar valt de houder niet uit, zooals bij Mannlicher, indien de laatste patroon verschoten is. In het ge woel van den strijd kan het dus zeer wel voorkomen, dat de soldaat vermeent patro nen te verschieten, zonder dat er een kogel den loop verlaat. De nieuwe Mauser, o. a. de Duitsche, is zeer verbeterd en staat op één lijn met de Mannlicher. Dat Duitschland van de Mannlicher (1888) overging op de Mauser (1898) schijnt zijn oorzaak te hebben in het feit, dat de Mauser-fabrieken binnenslands gelegen zijn. Geweerkogels zijn als regel van lood. om geven door een mantel van nikkeistaai of kopernikkel. Alleen de Fransche, de z.g. balie D, is geheel van geel koper. De kogels zijn van voren rond (ogief- vormig), de Duitsche das Spitzgeschoss is puntig. Wat de ballistische eigenschappen be treft, kunnen we mededeelen, dat de Duit sche kogel, verschoten met het vizier aan 700 M„ zich slechts 1.75 M. boven den grond verheft, de Fransche daarentegen 3.66 M. De Duitsche kogel scheert dus korter langs den grond, wat een voordeel is, theoretisch althans. De oorlogsschutter maakt door de zenuwschokkende omge ving, waarin hij zich bevindt, grove schiet- fouten. Deze fouten hebben op gestrekter banen natuurlijk grooter uitwerking, dan op meer gekromde, m. a. w. bij een richtfout van b.v. 1°. zal bij het Duitsche geweer de kogel veel verder van het doel vallen, dan bij dezelfde fout, begaan bij het Fransche. Het zal u bekend zijn. dat de schiet- resultaten in alle oorlogen zeer slecht zijn geweest, 1 pCt. treffers is bepaald veel. De Duitsche kogel gaat op 400 M. door een ijzeren plaat van 7 mM„ door 80 cM. hout of 90 cM. zand. Hier en daar hebben we wellicht techni sche uitdrukkingen gebezigd, die niet ieder van u zal hebben begrepen, maar we zien geen kans deze zaken in korte trekken dui delijk te maken aan den vreemdeling op gebied van wapentechniek. ONTVANGEN BOEKEN ENZ. I)e Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft thans in het licht gegeven, een brochure, waarin een overzicht wordt geboden van wat deze zoo sympathieke vereeniging gedurende de negen jaren van haar bestaan heeft tot stand gebracht, en dat is niet weinig. Ons land heeft een aantal uiterst fraaie plekken aan te wijzen, voor wier schoonheid niet voldoende belangstelling bestaat, en welke, wordt zulks niet tijdig verhinderd, zouden worden verwaarloosd en geschonden. Gelukkig, er kwam verandering. Immers, toen eenige jaren geleden het voortbestaan van het Naardermeer met zijn eenige broed- kolonie van lepelaars, zijn broedplaatsen van tal van andere vogels en zijn merk waardige water- en moerasflora, in gevaar werd gebracht, werd door een aantal na tuurvrienden de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland op gericht, die dit moerasgebied als haar eerste natuurmonument heeft bewaard voor ver- waarloozing. Door genoemde vereeniging werden al spoedig daarna met den steun van tal van welgestelden in ons land, voor de toekomst behouden: het Leuvensche Bosch, de bos- schen van Hagenau bij Dieren, de Oister- wijksche Vennen, en werd verder het voort bestaan verzekerd van tal van broedkolo- nies op Texel, Rottum en andere onzer noordelijke eilanden. Van dit alles kan men in deze brochure der vereeniging lezen. Met groote sympa thie en dankbaarheid erkennen wij gaarne de werkzaamheid dezer vereeniging, en wij wekken een ieder op lid te worden, Het secretariaat is gevestigd Rokin 69. Amster dam. Het lidmaatschap kost 2,50 tot 25,— 's' jaars. het donateurschap f 50, 'sjaars.' Vermelden wij nog dat de brochure fraai geïllustreerd is. De welwillendheid van het bestuur der vereeniging (stelde ons in staat, eenige van die mooie kieken in ons blad v af te drukken. Jan Ligthart, „Jeugdherinneringen". Uitgave der firma J. B. Wolters. Groningen. Met genoegen kondigen wij dezen twee den druk van dit aantrekkelijk boek van Ligthart aan. Het verdient de ondervonden belangstelling in ruime mate. Hoe rechtuit is dat stukje kinderleven verteld, hoe her vinden we tusschen die wonderlijke, pak kende indrukken onze eigen indrukken toen tertijd van het groote, groote leven. Hoe vinden wij er uit het kinderleven, als een soort onthullingen van belangrijke gebeur tenissen ,waar wij voordien onopgemerkt voorbijgingen, waar wij, een weinig afge stompt door den dagelijkschen omgang, geen aandacht meer voor vonden. Hoe krijgt veel van het oogenschijnlijk onbelang rijke beteekenis, nu deze schrijver het ons verhaalt op zijne zeer eigene persoonlijke manier. Het zal dan ook menigeen een rui mer kijk geven, dit boek, daar ben ik zeker van. En wat het vooral ook zoo goed doet zijn, is de overtuigende oprechtheid, waar mede deze jeugdherinneringen hier zijn uit geschreven. Er is veel. zeer veel te leeren uit dit werk; en de lezer neemt het in zich op en onthoudt het ook, gepakt als het hem heeft door de echtheid en de juistheid. Hier is, bijvoorbeeld, weer eens een staaltje daar van in het Naschrift bij dezen tweeden druk: „Kinderen voelen ons innerlijk. Ziedaar de waarheidEn daarombedrieg u niet. Speel geen comedie met de jeugd: verwacht niet, dat de kinderen uwe inner lijke gezindheid niet zullen opmerken, om dat ze maar kinderen zijn. Zij photogra- feeren in de camera obscura van hun hart, uw gemoed veel helderder en nauwkeuriger dan hun oog uw uiterlijk ziet, en in dat hart bewaren ze het voornaamste deel van uw persoonlijkheid, niet het steeds veranderend uiterlijk, maar het zichzelf gelijk blijvend innerlijk. Wij raden ieder het boek te lezen. Op een of andere wijze doet elk er zijn voor deel mee. De prijs van het degelijk ver zorgde werk is gebonden slechts f 2.50. boekje, getiteld „België vóór en tijdens den oorlog". Het is een verzameling afbeeldin gen van België's belangrijkste bouwwerken, en thans dus een boekje van historische waarde. De prijs, in goede uitvoering, is slechts 50 cents. Bij de Uitgeversmaatschappij „Elsevier" verschijnt een vierde herziene en bijge werkte druk van Winkler Prins' bekende geïllustreerde Encyclopaedie. Bij dezelfde uitgeefster verscheen een We ontvingen een werkje, getiteld: „Oor log en Christendom"eene getuigenis door Hilbrandt Boschma, Evangelist, met een voorrede van dr. Louis A. Bahler. De prijs van dit werkje is 40 ct.; de uitgever is ad ministratie „Licht en Liefde", Ruurlo. Een Visioen. Telegram: Met Godes hulp versloegen wij [den vijand, die duizenden gewonden en dooden ach terliet Men zendt ons het volgend gedicht naar aanleiding van de plaat van voorverleden week in ons blad. (Overgenomen uit het Zondagsblad van „Het Volk".) In denk bij Jezus' beeld, met d'eene hand voor [d'oogen, En d'and're_ afgewend, waar zoo veel krui- [sen staan. Daar moet een zwaard nog scherper hem door- [wonden, Dan dat op Golgotha hem door de ziel moest j [gaan. Want Eigen Kruis, o! 'k zie 't, in de bedekte [oogen. Het heeft hem zeker niet van zóóveél wte [vervuld, Als nu zijn wereld hem na eeuwen ïs verschenen, Een bloedbedropen Kruis, in oorlogsdamp [gehuld. „Met Godes hulp, zoo staat, versloegen wij den [vijand, D.e duizenden gewonden en dooden aChter- jliet." „OGode sta mij bij i moest 'k zóó terug hier [komen Oi Waarom spaardet Gij1" mij deze doornen [niet?" „Heeft dat mijn geest gewerkt, die erikel wilde [leeren De goddelijke les, wat zuiver-mensch-zijn is? Heb 'k dan vergeefs geleefd, gestreden hier, [geleden Om weer, ten doode toe, te voelen droefenis Mijn God, mijn God! waarom hebt Gij mij' [weer verlaten, 'k Voel nog meer mij alleen dan in mijn [lijdënstijd, Want nu, nu zie ik pas, hoe weinigen mij [volgden F.n hoe mijn Evangelie op aarde wordt ont- [wijd. ,,'k Verlaat de aarde weer, weer met doorsto- [stoken harte, 'k Bid voor de menschheid, geef haar weer [mijn Geest, Mocht na dit tweede kruis, ik eens terug hier Tkeeren Met „groote stem" dan roepen: ,,t is niet [vergeefs geweest." v S. B. K.—L. VOLKSGEZONDHEID. Te Zandvoort zijn, nu de 34 nieuwe arbei derswoningen zoo goed als voltooid zijn, door het gemeentebestuur een 25-tal der slechtste oude woningen onbewoonbaar ver klaard. Zoo schuift allengs door goeden wil en gemeenschappelijken socialen arbeid, de welvaart de ellende op zij. LETTEREN EN KUNST. Larensche Kunsthandel. Deze kunsthandel heeft voor deze maand een tentoonstelling ingericht van schilde rijen van den jeugdigen Belgischen kunste naar Raoul Hynckes, den Vlaamschen etser Jules de Bruycker, benevens in het voor zaaltje een kleine collectie schilderijen van Frans Hogerwaard. Het was de bedoeling geweest, behalve etsen, ook eens wat teekeningen en aqua rellen van Jnles de Bruycker, die in Hol land nog nimmer zijn tentoongesteld, te laten zien. De Larensche Kunsthandel ont ving echter een brief van Jules de Bruycker uit Londen, waarin hij o. m. schrijft: „Inder daad de Duitscher moet toch iets kennen van kunst, meen ik, daar de minste croquis, welke in mijn atelier hing te Deynze bij Gent, hem waardig scheen te stelen en weg te sturen. Dus deze ten toon te stel len of teekeningen of aquarellen, is niet mogelijk," enz. Er worden van De Bruycker dus alleen etsen tentoongesteld. In Februari zal ook de Belgische schil der Maurice Sys uit LaethemSt. Martin, landschappen exposeeren van de zonnige streken rondom Gent. van de Yser en van de Leie. Voor April is een tentoonstelling van werken van Jan Toorop in voorbereiding. De tentoonstelling van ..Oorlogsteeke naars" is van 1025 Januari te Groningen te bezichtigen in de zalen van het gemeen telijk museum. Mr. Frans Erens naar Zandvoort uitgeweken. Onze bekende letterkundige mr. Frans Erens. dezen zomer woonachtig nabij Aken, BELEEFD BE VEEL IK MIJ AAN VOOR UWER Corsetten MEVR. fi v. d. BRINK, C«r- g«»ièw. KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. - ELKENVRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CEN TRAL", - LANGE POTEN, DEN HAAG. is onlangs naar Nederland uitgeweken en heeft zich te Zandvoort gevestigd in eene woning aan de Haltestraat. Wat deze fijn gevoelige waarnemer met het vriendelijk karakter in den laatsten nazomer heeft ge leden in het hem voorbijtrekkend oorlogs tumult, is o. a. in een der najaars-afleverin- gen ,De Nieuwe Gids' beschreven onder den titel: „Uit het dagboek van een grensbewo ner." Moge de sympathieke prozaist in onze omgeving, althans plaatselijk de vrede vin den. welke zoo noodig is om rustig te blijven waarnemen en denken. MUZIEK. Orgelbespeling in de Groote Kerk. op 17 December, door den heer Louis Robert. Wat heeft Bach toch een onuitputtelijke phantasie gehad en welk een heerlijken schat van orgelmuziek hebben wij daaraan te danken. Daartoe behoort ook de Prae- ludium et Fuga in F. gr. t.", een weinig o/nvangrijk, maar een zeer gedachtenx\\k werk. Hierna „Fantasia" van Moritz Bro- sig, bestaande uit drie deelen, waarvan het eerste (Festivo) krachtig, het tweede (An dante) zacht en rustig en het derde (Fuga) sterk, vol en plechtig klonk. Eigenaardig was 't verschil dier beide Fuga's' na elkaar. n°. 3 was een „Andante Sostenuto" van J. B. de Pauw (manuscript, eerste uitvoe ring) dat ik bizonder mooi en zangerig vond en ook zeer mooi geregistreerd. Het laatste was de „Tweede sonate op. 24" van C. F. Hendriks Jr., die wij op 10 Juli ook hoorden. Ditmaal vond ik er ook veel moois èn veel vreemds in, zooals meer uitingen van onzen tijdgeest „vreemd" zijn. ook op muzikaal gebied. Concert-Vereeniging „Haarlem's Mu ziekkorps. Matinée op Zondag 3 Januari 1915, half drie; directeur de heer C. P. W. Kriens; met mede werking van mej. M. L. Haitsma Muiier, zang; en mej. M. Nieuwen- huijzen Kruseman. piano; beiden te Haarlem. Het was voor den directeur een moeilijke taak om, zoo kort na het sneuvelen van zijn oudsten zoon, deze uitvoering te leiden. Het orkest speelde eerst: Ouverture „Meeres- stille und glückliche Fahrt" van F. Men delssohn, vervolgens „Prélude du Déluge" van C. Saint-Saëns, waarin vooral de viool- solo van den heer Ferwerda zeer goed klonk. Voor afwisseling was 't heel aan genaam te luisteren naar de Ariette aus der Oper: „Der Freischiitz" van C. M. von Weber. De stem is veel krachtiger en vol ler geworden sedert een vorig optreden, klinkt glashelder, zuiver en is zeer wëllui- dend. Vóór de pauze hoorden we van het orkest nog de Suite uit Peer Gynt van Grieg. Na de pauze van 't orkest: Ouverture „Don Juan" van W. A. Mozart; daarna voor zang met piano-begeleiding eerst twee liederen van Brahms, n.l. „Botschaft" en „Standchen", voorts „Maria", Wiegenlied van Max. Reger en „een liedeken van scei- den", van Coster. Deze beide vielen zeer in den smaak, zoodat er nog een toegift volgde en wel: „Volkslied" van Brahms. Ook in de liederen met piano-begeleiding zou een weinig meer gloed in de voordracht (vooral bij Brahms) zeer gewenscht zijn. Tot slot gaf 't orkest nog Fragmenten uit de- opera „La Bohème" van G. Puccini. Over de „Elias"-uitvoering een volgend maal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3