KERK-AGENDA, Zondag 21 Februari. Haarlem: Eglise Wallonne 10j lieures du matin. Mons. Chouillet, Pasteur a la HayeRem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Bakker, Pred. te Zwolle; Et. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade yan Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts Sz. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, 6j u. de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Engel- berts, Pred. te Amsterdam. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van Ouderling en Diaken. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u. de heer Heekelaar, uit BredaDoopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10j u., Prof. Van Bakel. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Paassen, Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Starts-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg: Zondag 21 Februari: 8 u. Zenuwachtige Vrouwen; Maandag 22 Februari: 8 u. Pygmalion; Woensdag 24 Februari: 8 u. Onder een dak. Zondag 21 Februari: 8,50 u. Station Haarlem. Aantreden voor den wandeltocht der Ned. j Natuurhist. Vereen. Zaterdag 27 Februari8 u. Vergadering der Roei en Zeil vereen. „Het Spaarne" in het Clubgebouw. geniet van de nadering van het hoogste oogenblik, dat is, ais op het eind, nadat de eene aanschouwing de andere is opgevolgd, de ziel mede omhoog gevaren is, zich al door verreinend en vergeestelijkend. Voor het verhelderde oog van dien mensch ver dwijnen staat, wereld, gebeurtenissen; als een gordijn wordt dit alles weggeschoven, en hij aanschouwt de schoonheid in zich zelf als het eeuwige Licht. Deze mensch werd tot aanschouwer van het lichte middel punt des heelals, van het Absolute, van de Eeuwigheid. Hier geschiedde een ontwik keling van het kenvermogen, waarbij de mensch de eeuwige waarden niet slechts kent, maar ze ook beleeft. Daar de mensch kennend en strevend wezen beide is, mag worden gevraagd of deze liefdesgeestdrift een kennende macht is of een strevende. Beide, zegt Plato, zij is kénnend, als de wereld-eenheid wordt aanschouwd, en zij is strèvend wanneer de menschelijke persoonlijkheid erin wordt mede omhoog geheven; hier bereikt de mensch iets hoogers dan de Gerechtigheid: hij neemt deel aan den goddelijken wereld- grond. Hier beantwoordt Plato ook de vraag van den dood, van de onsterfelijkheid, en wel zoo; Het indenken van het eeuwige is voor dagelijksch gebruik; je bloemen moeten buiten blijven, vader mag niet meer op de sofa zitten en ons voorlezen. Ach, ach, Mela! mocht het nog lang, heel lang blijven, zooals het nu is, dan hadden we toch wat meer genot van het leven." „Maar, Kurtvalt zijn zuster hem verschrikt in de rede, nadat zij meer malen getracht had aan het woord te komen, „ik verzoek je te zwijgen. Als mama dat eens hoorde, die het toch zeker zoo goed met ons meent." De laatste onderstelling klinkt hem niet zeer overtuigend, en de uitdrukking- van zijn gelaat geeft twijfel te kennen. „Melaals je oprecht wilt zijn, zul je moeten toestemmen, dat wij, mama's rustloos zwoegen ten spijt, nog nooit zoo tevreden zijn geweest als gedurende hare ziekte. Zeg heeft er onder haar bestuur ooit zulk een rust- en zalige vrede geheerscht bij ons als nul En toch gaat het minstens even ordelijk toe, als toen zij het huishouden be stuurde." „Kurl, Kurt, om God's wil, zwijg!" smeekt Melanie, bevende van ontzetting. „Je bezondigt je." „Neen, Melanie! het kan geen zonde zijn de waarheid te zeggen. Het is wel over onze moeder, dat wij spreken en ik houd ook veel van haar, maar ik zou haar duizendmaal meer lief hebben, als zü was als jij en ons het huis gezelliger maakte." De jongeling is verhit van het spreken, zijne oogen stralen en zijn wangen gloeien. Zachtjes trekt hij Melanie's han den van haar gelaat weg. De deur gaat open en de vader treedt binnen. „Kinderen!" zegt hij, „neemt plaats, eene vereeuwiging van den denker. Het denken bepaalt den denker; wie het schoo- de en goede denkt, wordt er mee aangedaan, ondervindt op zichzelven de terugstraling ervan, en dus: Wie het eeuwige denkt, ver eeuwigt zich. De menschelijke geest denkt het eeuwige en bezit dus het eeuwige. Hier is geen ontstaan en geen vergaan; leven en dood zijn slechts twee phasen van ver schijning van het menschbestaan, twee pha sen van verschijning der Idee. Wij komen uit den dood te voorschijn; we treden naar buiten als lichamelijk en geestelijk wezen; dit is de uitwikkeling des geestes. De dood is dan de inwikkeling des geestes. Het leven is bezintuiging, de dood onfzintuiging. De dood is Plato de opperste inkeering naar binnen, hij is hem de ware wijsheid. De dood is het verkeer met de geestelijke waarden. Waar het denken de herinnering aan onze zijnsgronden is, de terugkeer tot dezen, daar is ook de dood een wederkee- ren tot deze gronden en tot de eenheid van het heelal; een liefdesverkeer daarmede. We zagen Plato dus dezen avond in zijn verrukking, zijn opstijging boven de gerech tigheid. Bij hém vonden wij het ten einde toe voortgezet ideale denken, welks hoogste bereikbaarheid door hem zoo grootsch en verheven geteekend werd. Plato is de groo te, waarachtige verkondiger van een gees telijk idealisme, een machtig getuige voor de geestelijke waarden van het menschelijk bestaan. Het verkeer met hem kan ons niet dan hooge blijdschap geven. Wij eeren de zen lichtdrager van het menschelijk ge slacht. Hiermede was de vierde en laatste van de reeks zeer schoone.zeer belangwekkende lezingen ten einde. Voor een volgend jaar werd tot onze groote genoegdoening weder een reeks le zingen door dr. Bierens de Haan in uitzicht gesteld. LETTEREN EN KUNST. Louis Raemaekers in den Larenschen kunsthandel. Opnieuw eene serie teekeningen betref fende den oorlog. Degelijke knapheid geba seerd op ernstig streven, gepaard aan schit terende virtuositeit in de behandeling, zijn de kenmerken van dit échte kunstenaars- werk. Hij blijkt nooit uitgeput in felheid en scherpte van inhoud. Zijn karikaturen van enkele types gedaan in pastel vertoo- nen dikwijls kleurcombinaties van zeer voornamen aard. Als aanplakbiljet-teeke naar zou hij onovertrefbaar wezen. Men verzuime niet, deze uitmuntende ten toonstelling te gaan zien. P i 11 o r e. Wij drukken hierbij voor onze lezers af de verkleining van een der oorlogsprenten uit Louis Raemaekers' album „Het Top punt der beschaving." Deze twee albums vormen te zamen één geheel. Dit grootsch geheel brengt ons hart en ons hoofd in contact met het sterk ont roerd gemoed en den edel denkenden geest van een kunstenaar, die niet min of meer went aan de ellende van den oorlog niet er aan wennen wil, niet eraan wennen kan! néén, die zeer innig en zeer krachtig blijft voelen, dat oorlog verdwazing, moord en zelfmoord, waanzin is. 't Is een zegen, dat wij een kunstenaar als Raemaekers be zitten; die 't afschuwelijke, 't diep smarte lijke verbeeldt, uitdrukking geeft aan ons nu komt de beste tijd van den heelen dag." Hij slaat zijn boek open en begint met zorgvuldig gedempte stem voor te lezen. De kranke in de ziekekamer boort niet veel van hetgeen hij leest. Zij wringt de handen saam en lieeie tranen vloeien haar langs de wangen. „Groote God!" denkt zij," dat is haar zoon, die zulke taal spreekt. De jongen, voor wien zij dag en nacht gewerkt heeft'. Dit is nu de dank, dien zij voor al hare moeite en zorgen krijgt. Zij hebben moeder niet eens gemist in al die weken van haar ziek zijnintegendeel, zonder haar hebben zij het zich aangenaam weten te maken enzij zouden ge lukkig zijn, wanneer alles kon blijven, zooals het nu geregeld is, wanneer haar dood hun bevrijding kwam brengen van het gehate juk'. Het is de moeder, die hun geluk in den weg staat. „De ondankbarenHunne liefde was slechts schijn, niets dan huichelarij." En toch, hoe zorgvuldig heeft Melanie haar niet verpleegd; hoe dikwijls heeft die zieke niet onder pijn en koorts de tee- dere zorgen van hare dochter opgemerkt hoe vaak heeft zij niet in hare heldere oogenblikken het bedroefde, angstige aangezicht van haren man aanschouwd, den zoon in tranen badende aan haar bed zien staanZou zij zelve mis schien? „Maar, neen! dat is niet moge lijk", mompelt zij met een pijnlijke zucht, „ik'heb altijd het beste gewild, ben toe- gevelij k en verschoonend geweest, heb het huishouden zuinig bestuurd, dienst- bodenwerk vaak verricht om de slechte tijden in overeenstemming te brengen met de goede." „En daarbij .hebt gij het hoogste en So ein frischer, fröhlicher Krieg. meelij, toont de verkrachting van recht, 't zedelijk bankroet, zóó, dat wij sterker nog gaan voelen en begrijpen: dit mag, dit kan nooit meer gebeuren in de toekomst! Tenzij de wereld gedoemd is te vergaan, door 's inenschen razernij. De prijs der albums is 75 cents per stuk; de uitgeefster is de firma Elsevier's Uitge vers-Maatschappij te Amsterdam; ze zijn verkrijgbaar bij eiken boekhandelaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Oproep. Wie helpt de vrouwen in het vluchtelin genkamp aan naaigerei Een ieder, die dezen oproep leest, sture aan het adres van zuster Pierson, pension „Belvedere" te Nunspeet, een sigarenkistje (zakje, blikje of stevig doosje kunnen ook dienen), inhoudende; Een schaar; een vingerhoed; A pakje naalden n°. 5; K briefje spelden 75); 4 stopnaalden; 6 witte knoopen; 6 zwarte knoopen; een stukje wit band; een stukje zwart band; een klos wit handgaren n". 16; een klos zwart handgaren n°. 16; een stren getje zwart stopsajet; een strengetje grijs stopsajet; wat witte en zwarte haakjes. Prijs is 70 cents. Gij doet er een goed werk mee! Indien gij er de voorkeur aan geeft uwe bijdragen in geld te zenden, zoo belast me vrouw WallerPierson, te Bloemendaal, gewichtigste vergeten, slechts gedacht aan dat, wat uzelve welgevallig was, niet aan de bevrediging van anderer behoefte." Zoo spreekt een inwendige stem haar verwijtend toe. „O, mijn God!" stamelde zij sidde rend, „wat is het wreed te moeten ont waren, dat niemand hunner mij mist Haar door het lijden verscherpte blik overziet nu duidelijk haar vroeger dag werk, dat al begon in den vroegen och tend. Zij wipt de koffie haastig naar binnen en terwijl de huisgenooten met welgevallen den warmen dronk nuttigen, ruimt zij al den boel op. Dan vangt hare rustelooze jacht aan naar het ge ringste vlekje of stofje op meubels of kleedenzij kijft op het dienstmeisje, roept hare dochter tien, twintigmaal van haar naaiwerk af, treedt haren moe tehuiskomenden echtgenoot mismoedig, zenuwachtig en slordig gekleed tege moet, gebruikt haastig het maal, zit- tot vervelens toe te zeuren o,ver elk vlekje op het tafellinnen, over een vuilen voet stap op den vloer of over asch op het kleed. „Gij hebt de levenlooze voorwer pen hooger gesteld dan de menschen", roept de stem van liet geweten haar toe. En wat 'n slechte woorden konden haren mond ontvallen in hare driftige buienHoe menigmaal griefde zij de anderen door uit te varen over een on schuldig woord, dat niet naar haren zin was hoe wist zij door hare ongastvrij heid en onnoodige zuinigheid de toch reeds schaarsche gezellige oogenblikken te beperken, hare luimen bot te vieren en geen anderen wil dan den hare te doen gelden. „Ja, ja, de kinderen hebben gelijk, vol komen gelijk; ik ben een slechte moeder zich gaarne met de uitvoering. Adres. Naar wij vernemen, wendden eenige be woners der Korte Kleverlaan zich tot B. en W. met een adres, behelzend het verzoek, aan de E. N. E. T. de vergunning om het wachthuisje voor hunne woningen te plaat sen, te willen intrekken. Het wachthuisje belemmert het uitzicht, en levert bij het rangeeren der tram grooter gevaar dan ooit, daar het zeer dicht bij het tramspoor staat. Geslaagd. Naar wij vernemen, slaagde mej. M. E. v. d. Boon, te Overveen, voor het examen fraaie handwerken. „De Kennemer Kring". Het bestuur der sociëteit „De Kennemer Kring", te Bloemendaal, zendt zijn leden een uitgebreid bericht van nieuwe plannen, waaraan wij het volgende ontleenen: Op onze laatste algemeene vergadering is met algemeene stemmen besloten, alle middelen toe te passen om het gezellig sa menzijn in onze vereeniging zooveel doen lijk weder te herstellen. Er is daarom besloten, een biljartwed strijd te houden in FebruariMaart 1915, en wel volgens onderstaand reglement; De wedstrijd is geheel persoonlijk. geweest", zucht zij handenwringend. Maar het ontwaakte geweten laat haar niet met rast, dringend vermaant dit zijn stem gehoor te verleenen, wil zij voor taan in kalmte leven. Na lange over peinzing' lispelt zij diepbewogen„ik zal trachten goed te maken, wat ik heb verkorven. ernaar ,streven mijn on rust te bedwingen en voor mijne omge ving iets meer te zijn dan een huissloof, en mij den naam van vrouw en moeder meer waardig te maken." Maar de weg, die tot dat doel voeren zal, is nog lang, want, door den overspan nen toestand, waarin de wreede ont goocheling, die tot zelfkennis leidde, lraar gebracht heeft,, verheft de koorts zich opnieuw en het afgetobde lichaam voert dagen achtereen een feilen strijd tegen den dood. Als de vijand ten laatste van de zieke- sponde wijkt, stroomt de milde voor jaarslucht reeds het wijdgeopende ven ster binnen en lente is het ook in het hart der bleeke vrouw, die hare krack- telooze armen om den hals van haren man slaat met de woorden: „heb maar een beetje geduld, manhet zal spoedig alles ten goede veranderen. Alles alles En zij houdt woord, hoe moeilijk, ja- hoe onmogelijk het haar menigmaal toe schijnt, zij sterkt zich door de woorden der spreuk „Ken u zeiven". Uit liefde voor man en kinderen overwint zü hare kortzichtigheid, haar eigen Ik. Onver vaard. en vol verlangen streeft zü, de bejaarde echtgenoote, er naar om den zoo schoonen, verheven naam van moe der met eere te dragen. geschreven spelen. Dij handhaving van ,-jrdt geen inleggeld De helft van het aan Liners, die het hoog; maakten, zullen op d overspelen voor eersts bnz.. terwijl bij voldoi ■ola'tieprijzen zullen Zaterdag 20 Februa Legonnen, terwijl het hen wedstrijd nader Te gelijker tijd zal Lloininowedstrijd. Dit spel zal zijn een ■in paren. De winners der pa (tegen elkander, enz. Voor beide wedstrijc [2ijn uitgeloofd, waarv (bestreden uit het welwillende bijdragen kringers. Zaterdag 27 Febr. tt izen in de groote vere voor leden geheel kc lijke verwijzing naar c [het plaatselijk steuno Het ligt in de bede [eveneens; een kegelwe hiervoor voldoende Leden die aan dt [deelnemen, moeten Maart bij den secre gingsgebouw „Welge zal alsdan op 6 Maar doorgaan van dezen slist. Dok candidaat-led' wedstrijd deelnemen. Jaarl Wij manen ieder, boekje .Help u zelf" [onverwijld aan ons daar de voorraad m Jubi Wij vernemen, dat [op 1 Maart den dag voor \2A jaar, als dienst trad. Uit het pol Gevonden en aan het bureau van [twee stempels; een 1 hamer. Verloren; een Ieen handmof; een go een zilveren beursje boek. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 12 t 18 Februari. Geboren: d. va- Peters; d. van Ch schoor; d. van A. Br Getrouwd: H. Overleden: A Overleden in frenberg: W. Haii 77 i.; A. Wassenaar UIT ANDERE UEMEEI Ned. Natuurhistc De Ned. Natuurl afd. Haarlem e. o. I jaarvergadering. Al zaamheden liepen vl afdeeling, veel ledi zame kundige leden leden. Het jaarverslag g een Bloemendaalsch zegt het jaarverslag bracht worden aan de duinen naar zee gericht, dat die weg was. Hoe nu Die die wegen zijn er a og, om door een i( een, hier heeft de ich wat op den moi ten aanzien van d< zoo vaak ons ger goedaardige burger: hebben laten speldt Morgen gaat he Zandvoort en dan 1 aantreden aan het uur terug, mondvo W. G. N. van der SI liet Woensdagavon Maandagavond ontr van zijne geheele de leden bij zich aai van de afdeeling i maar medegaan, de Cool neemt uw naa kunt haar ook at Driefkaartje sturen maar f 1.75. /.ut „Het :g 27 Febi de Roei- e

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2