I Voor beide wedstrijden worden fraaie prij- ■zi ;i uitgeloofd, waarvan de kosten worden bestreden uit het „wedstrijdenfonds" en welwillende bijdragen van echte Kennemer- I Wij manen ieder, die ons nieuwe jaar boekje Help u zelf" nog wenscht, aan, dit [onverwijld aan ons kantoor te bestellen, daar de voorraad met den dag slinkt. de uitvoering. Adres. :men, wendden eenige be- Kleverlaan zich tot B. en s, behelzend het verzoek. de vergunning om het hunne woningen te plaat- trekken. Het wachthuisje litzicht, en levert bij het ram grooter gevaar dan er dicht bij het tramspoor jeslaagd. :men, slaagde mej. M. E. verveen, voor het examen n. mnemer Kring". r sociëteit „De Kennemer endaal, zendt zijn leden richt van nieuwe plannen, volgende ontleenen: e algemeene vergadering ie stemmen besloten, alle 'assen om het gezellig sa- /ereeniging zooveel doen- stellen. besloten, een biljartwed- FebruariMaart 1915, en rstaand reglement: geheel persoonlijk. t zij handenwringend, akte geweten laat haar ingend vermaant dit zijn verleenen, wil zij voor leven. Na lange over zij diepbewogen,,ik zal te maken, wat ik heb rnaar gtreven mijn on- en en voor mijne omge- e zijn dan een huissloof, a van vrouw en moeder e maken." die tot dat doel voeren want door den overspan- vaa.rin de wreede ont- tot zelfkennis leidde, Leefh verheft de koorts het afgetobde lichaam itereen een feilen strijd ;en laatste van de zieke- troomt de milde voor liet wijdgeopende ven lente is het ook in het vrouw, die hare krach- >m den hals van haren ie woorden„heb maar d, manhet zal spoedig veranderen. Alles voord, hoe moeilijk, ja' iet haar menigmaal toe- t zich door de woorden 11 u zeiven". Uit liefde ïcleren overwint zij hare haar eigen Ik. Onver erlangen streeft zij, de noote, er naar om den erheven naam van moe- 3 dragen. geschreven lid krijgt 25 beurten '"dij handhaving van het biljart-reglement Lrdt geen inleggeld geheven. 1 [k- helft van het aantal ingeschreven deel nemers, die het hoogste aantal caramboles I maakten, zullen op dezelfde wijze moeten I overspelen voor eerste, tweede, derde prijs. I enz terwijl bij voldoende deelneming con- I solatieprijzen zullen worden gegeven. I Zaterdag 20 Februari zal kunnen worden I begonnen, terwijl het bestuur den tijd voor I den wedstrijd nader kan regelen. II Te gelijker tijd zal worden gehouden: de I doininowedstrijd. Dit spel zal zijn een gewoon honderd-spel ■in paren. I óe winners der paren spelen wederom ■tegen elkander, enz. kringers. Zaterdag 27 Febr. tentoonstelling der prij zen in de groote vereenigingszaal, toegang voor leden geheel kosteloos, met vriende lijke verwijzing naar de geplaatste bus voor het plaatselijk steuncomité. Het iigt in de bedoeling van het bestuur eveneens een kegelwedstrijd te houden, mits hiervoor voldoende deelneming zal zijn. Leden die aan dezen wedstrijd willen [deelnemen, moeten zich vóór den 6den Maart bij den secretaris (adres vereni gingsgebouw „Welgelegen") aanmelden; er ■zal alsdan op 6 Maart omtrent het al of niet ■doorgaan van dezen wedstrijd worden be- ■slist. I Ook candidaat-leden kunnen aan dezen ■wedstrijd deelnemen. Jaarboekje. Jubileum. Wij vernemen, dat de heer C. W. de Jong op 1 Maart den dag herdenkt, waarop hij vok 12 -• jaar, als gemeente-opzichter in [dienst trad. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen [aan liet bureau van politie te Overveen, [twee stempels; een damesparapluie en een [hamer. Verloren: een gummi handschoen: [een handmof; een gouden schakelarmband; |een zilveren beursje met inhoud en een [boek. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 12 tot en met Donderdag 18 Februari. 0 e b o r e nd. van J. B. Piscaer en A. A. ■Peters; d. van Ch. F. Visse en A. Ver- Ischoor; d. van A. Brouwer en M. de Wolde. Getrouwd: H. C. Kemper en H. Muis. Overleden: A. van Dijkhorst, 77 j. I Overleden in het gestichtMee- Irenberg: W. Haick, 75 j.; H. C. Weber, [77 i.; A. Wassenaar, 86 j.; Z. Vigé, 43 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging I afd. Haarlem e. o. hield jl. Woensdag hare jaarvergadering. Alle huishoudelijke werk- zaamheden liepen vlot af; het is een aardige I afdeeling, veel leden, verscheidene werk- zame kundige leden, zelfs enkele beroemde leden. Het jaarverslag gaf ons op een oogenblik leen Bloemendaalschen schrik; in 1914, zoo zegt het jaarverslag, kon geen bezoek ge- I bracht worden aan den nieuwen weg door de duinen naar zee, omdat het couranten- jericht, dat die weg vrij zou zijn, voorbarig was. Hoe nu Die weg is, of liever gezegd f; die wegen zijn er altijd geweest en zijn er og, om door een ieder te worden begaan! I- een, hier heeft de afdeeling Haarlem e. o. S Ach wat op den mouw laten spelden, zooals ten aanzien van de duinen en duinwegen zoo vaak ons gemeentebestuur en onze I goedaardige burgers zich wat op den mouw hebben laten spelden. Morgen gaat het naar het strand van I Zandvoort en dan naar IJmuiden. 8.50 uur I aantreden aan het station te Haarlem, 4.07 uur terug, mondvoorraad meenemen. Dr. W. (1. N. van der Sleen, die de leiding heeft, liet Woensdagavond al heel wat zien, en Maandagavond ontvangt hij ter bezichtiging I van zijne geheele verzameling, welwillend I de leden bij zich aan huis. Wie nog geen lid I van de afdeeling is, moet morgenochtend I maar medegaan, de secretaresse mej. Cath. Cool neemt uw naam op den tocht wel op, kunt haar ook aan Kleverparkweg 81 een t oriefkaartje sturen; het lidmaatschap kost maar 1.75. „Het Spaarne". .g 27 Februari ten 8 uur 's avonds de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", hare jaarlijksche algemeene ver gadering in het vereenigingsgebouw. Museum van Kunstnijverheid. De afbeeldingen van beeldhouwwerken, welke thans in het museum van kunstnijver heid tentoongesteld zijn, zullen gedurende de volgende week door anderen vervangen worden. Zondag is de toegang kosteloos. VAN HIER EN DAAR. De Fransche chansonnier Dominique Bon- naud maakte op een luchtschepen-overval het volgende lied: Je dormais bien au chaud, dans le creux ld' inon mat'las, Quand v'la quéqu' chos' qui tombe avec un [tel fracas! Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Que j' pensai: „Qu'est-c' que peut tomber [d'un' teil' manière?' Et j'espérai qu' c'était la pièc' d'un d' mes [confrères. Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Mais, après 1' premier coup, il en arrive un [s'cond Ca dwenait abusif. Je cours sur le balcon. Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Et j' crie: „C'est pas une heur' pour se- [couer les carpettes, Je vais chercher les agents si la chos' se [répète." Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Mais ce faineux Zepp'lin, si je ne l'ai pas vu. Du moins, j' l'ai z'entendu, et, mêm', je l'ai [sentu. Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Ses produits répandaient une odeur un peu [forte. Qu'est-c' qu'il avait mangé pour sentir de la [sorte Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Bref, quand il eut fini de fair' tout son pétard Le Zepp'lin s'en allacaché par le brouil- [lard. Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Ayant fait beaucoup d' bruit, mais peu d' [besogne utile, Et donné bien d' l'ouvrage.aux vitriers d' la l.ville. Ah! Badaboum! Badazim! Badaboum! Van den Oorlog. In een brief uit Indië: De Emden is hier 3 keer door onze vloot uit de territoriale j wateren gejaagd, en verscheidene hulpsche pen van dien kranigen Duitscher ook. Bij 't uitbreken van den oorlog, hebben 27 Japan- sche schepen bij Noord-Borneo gelegen, wachtende op de gelegenheid, dat op iets gebeuren zou, dat ons de kant van Duitschland zou doen kiezen, maar ik denk dat de stemming in Australië ons voor die ramp behoed heeft." Een der vrienden van ons blad meldt ons over Mechelen: Men is hier zoo sterk aan het wederopbouwen van de stad, dat men ze niet zou herkennen Binnenkort verschijnt eene nieuwe bro chure van oud-minister Colijn over den oorlog. Nederland omringd door loopgraven. De heer H. Philippi, ritmeester der cava lerie in het Oost-Indisch leger, thans hier te lande in werkelijken dienst, heeft in eene waarschuwing en opwekking gepleit voor het onmiddellijk onder dienst nemen van alle weerbare mannen tusschen 20 en 40 jaar, en het maken langs de landsgrenzen van loopgraven; loopgraven zijn gebleken het nieuwe verdedigingsmiddel bij uitnemend heid te zijn. Kleeding, wapening, munitie, wenscht hij te betrekken uit Amerika. Bezwaren zijn er z. i. om overwonnen te worden. Schrijver zegt niet, dat hij gelooft dat het kan, maar hij weet dat het kan, al geeft hij toe, dat het hier gaat om een reuzenarbeid. Elk troe- pendeel der onbereden wapens wil hij tel kens voor huistoe zenden en vervangen door recruten en zoo telkens elke 2 maan den. Schrijver wil niet meer menschen ge lijktijdig onder de wapenen houden dan er nu zijn; in 6 maanden verdubbelt men aldus het aantal weerbare mannen; op die wijze zou dan moeten worden doorgegaan tot alle weerbare mannen van 2040 jaar ge oefend zijn. Schrijver zegt o. i. terechthoe sterker wij zijn, hoe grooter de kans is, dat men ons land met vrede laat. Het verzoek van den schrijver om zijne krachtig, en helder geschreven beschouwin gen zoo mogelijk geheel in ons blad te wil len opnemen, kunnen wij niet inwilligen, maar wel bevelen wij zijn ons overtuigend voorkomend betoog aan hen, die 't voor 't zeggen hebben, ter ernstige overweging aan. Victoriawater Oberlahnstein Op de koloniale tentoonstelling te Sema- rang gehouden, is het Victoriawater in de klasse der natuurlijke minerale wateren, met den gouden medaille bekroond gewor den. De Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron is met een fraaien stand uitgekomen, er was zoolang de tentoonstel- ling duurde, een vertegenwoordiger uit Ne derland aanwezig, die nu na afloop met een auto der Maatschappij een toer over geheel i Java maakt. 't Zij hier gezegd dat deze Nederlandsche Maatschappij zeer tevreden is met den uit slag harer mededinging. Bizonder onderwijs voor de politie. Mr. Tideman schrijft in het jaarboekje van den Bond van Qem. Politie-beambten het volgende: Nergens verbasterde de Nederlandsche taal zoo als in" Nederland zelf. In het bizonder is de Fransche invloed merkbaar in de omgangstaal der stedelin gen, en mede daardoor in de taal van de bestuurders van land en v.olk en in de wets taal. Geen wonder! De Europeesche bescha ving en ontwikkeling is ons land binnenge komen van uit het zuiden. De landen rond om de Middellandsche zee waren omstreeks het begin onzer jaartelling bevolkt door de beschaafde Perzen, Grieken, Joden, Romei nen en aanverwante volken, die druk met elkaar beurtelings oorlog voerden en handel dreven. De Romeinen behielden ten slotte de overhand. De Romeinen, een sterk, nuch ter, werkzaam en krijgshaftig volk, hebben in een reeks van oorlogen den vorm, waarin zij samenleefden, hun Recht, hun Staathuis houdkunde en hun bestuursinrichting in ster ke mate over de bewoonde wereld van dien tijd uitgebreid. Het Romeinsche Rijk, als keizerrijk om streeks het jaar lüü onzer telling in zijn hoogsten bloei, strekte zich toen uit over Noord-Afrika vanaf het tegenwoordige Tan- ger tot aan Palestina, over Klein-Azië met een gedeelte van Mesopotamië, langs de Zwarte Zee en over geheel het tegenwoor dige Europa met uitzondering van, in grove trekken genomen, tegenwoordig Rusland en Noord-Duitschland, Denemarken, Scandina vië, Nederland ten noorden van den Rijn, Schotland en Ierland. Het is zeer belangrijk er op te letten, dat Engeland (het zuidelijk gedeelte van het eiland, waarvan Schotland het noordelijk gedeelte uitmaakt) wèl, maar het naderhand door Engeland onderworpen Schotland en Ierland niet den onmiddellijken invloed van den Romein als veroveraar hebben onder gaan. Het is in de geschiedenis telkens alsof de krijgshaftige geest van den veroveraar op den onderworpene overgaat, een zeer natuurlijk en begrijpelijk proces trouwens: elk veerkrachtig en levend wezen laat op eene inwerking eene terug- of wederwer- king volgen, en „wie met pik omgaat wordt er mee besmet". De Engelschen hebben later op hunne beurt de Schotten en Ieren onderworpen. De thans onderworpen Bel gen zullen, indien hun innerlijke volks kracht, de Belgische volksgeest onge schonden blijft, eenmaal weder een krach tige figuur in de rij der Europeesche volke ren kunnen worden. Doch keeren wij tot de oudere geschiedenis terug. Hoe groote rijken de geschiedenis in Eu ropa ook heeft zien opkomen, eene in macht en grootte aan het Romeinsche Rijk gelijk waardige wereldlijke macht is niet meer ontstaan. Het Duitsche keizerrijk van de 12e eeuw, waarvan ons land destijds geheel deel uitmaakte, was in verschillend opzicht een afbeeldsel van het Romeinsche keizer rijk; ook de Bourgondische vorsten, door welken de Nederlanders later werden be stuurd. brachten zuidelijken invloed, het Roomsch-Duitsche Rijk van Karei V bevor derde in de Nederlanden en in Duitschland den zuidelijken invloed en later was het Fransche Keizerrijk van Napoleon, dat óók zijne beschermende hand over ons vader land heeft uitgestrekt, zelfs in verschillende uiterlijke aangelegenheden eene nabootsing van het Romeinsche keizerrijk. Uit het Zuiden is beschaving en ontwikke ling, uit het Zuiden zijn recht, wetenschap, kunst en godsdienst tot ons gekomen en daarmede zijn verklaard de overblijfselen van verzuidelijking, in het bizonder verfran st hing onzer taal, omdat de zuidelijke in vloed meestal over Frankrijk tot ons kwam. Politie is de aan het Fransche police ont leende uitdrukking voorstedenzorg of staatszorg; polis is een antiek, een Grieksch woord, dat stad of ook wel staat beteekent, een woord dat wij, behalve in police, poli- cier en dergelijke Fransche woorden, ook terugvinden in samenstellingen als metro- pole, een Fransche afgesleten uitspraak van metropolis, eigenlijk te schrijven maetropo- lis, hetwelk beteekent moeder-stad of hoofd stad. Het woord Politie beteekent volgens zijne geschiedenis dus: Overheidszorg in den ruimsten zin. Hier wordt een pleit aangevangen voor bizonder onderwijs voor de politie, voor la^pv middelbaar en hooger politie-vakon- derwijs d. w. z. voor zoodanig onderwijs aan hen, die bestemd zijn deel uit te maken of reeds deel uitmaken van de groep ambte naren met de uitoefening van een deel der overheidszorg belast. Met het bovenstaande is een voorbeeld gegeven hoeveel er in dit vak te leeren valt Alleen reeds de afleiding van den naam Politie leidt tot eene beschouwing, waarbij men een stuk wereldgeschiedenis overziet. Er is een tijd geweest, dat het woord Po litie door tal van geleerden in ruimen zin werd gebezigdmen heeft hier en daar alle staats- of overheidszorg onder politie be grepen. Het gewone spraakgebruik is ech ter allengs het begrip politie gaan beper ken tot de overheidszorg voor zoover deze zich uiterlijk zichtbaar bezig houdt met de veiligheid van leven, gezondheid, eigendom en verkeer der burgers. Dit is zoo van zelf gekomen. Op de spraakmakende gemeente maakt in het dagelijksche leven in het bi zonder de buitenkant van de overheids zorg indruk. (Wordt vervolgd.) ONTVANGEN BOEKEN. De firma H. A. M. Roelants, te Schie dam, zond ons wederom haar almanak voor 1915, bekend als Roelants' Almanak. Men vindt allerlei wetenswaardigheden in dezen almanak; het is in een woord een practisch en handig boekje. De prijs is maar 10 cents. Bij de uitgevers-maatschappij, voorheen Van Heijningen, Bosch Co., te Groningen, zijn verschenen „Jan Salie", „Onze Plicht", en „Inperking der politiek", door een schrij ver zich noemend juris doctor. Aan laatst gemeld boekje, dat zeer de moeite van het lezen waard is, ontleenen wij de volgende stellingen In onzen tijd pleegt de democratie veelal te vergeten, dat zij moet bestaan en eten om te levenen te politiseeren. De politiek staat een redelijke oplossing van het weerbaarheidsvraagstuk in den weg. De politiek draagt de schuld van de ver- waarloozing van de behartiging der stoffe lijke belangen van het geheele volk. De politiek leidt tot breedsprakigheid in de regeeringslichamen, verlangzaamt den gang der staatsinrichting op hinderlijke wijze, en houdt goede bestanddeelen uit het staatsbestuur. De politiek bevoordeelt de jeugd ten na- deele van den ouderdom, de leer ten na- deele van het leven, den ambtenaar ten na- deele van den ambteloozen burger, en leidt (zonder tegenwicht) tot vleierij van de minst bekwamen, de minst verstandigen, de laagste karakters en tot aantasting van de volkseenheid. Met instemming maken wij melding van het jaarverslag 1914 der vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer". In dit boekje wordt, en terecht, nog eens gewezen op de ernstige gevaren van het protectionisme voor de goede verstandhouding der volken. „Zoo heeft het sinds de zeventiger jaren voort durend verscherpte protectionisme de oor zaken van den huidigen oorlog stelselmatig vermeerderd, omdat het daarbij, zooals door Von Biilow rondweg erkend werd, eenvou dig te doen is om de „wirtschaftliche Kriegsbereitschaft" in den vorm van zooveel mogelijk graan en valiede soldaten." WIJSBEGEERTE. Ongeveer terzelfder tijd, dat dr. J. D. Bierens de Haan (wanneer wij in het ver volg spreken van den Bloemendaalschen hoogleeraar, dan bedoelen wij hem), ons in weloverwogen en toch meesleepende be woording Plato's wijsbegeerte schetste, en het diegenen zijner hoorders welke eenige bekendheid bezitten met Hegel's denkwijze, slag op slag trof hoe èn Plato, èn de oud- Grieksche wijsheid waarop de Platonische Socrates zich beroept èn de Bierens de Haansche Plato eene innerlijke verwant schap met Hegel en in woordenkeus eene uiterlijke gelijkenis met den gemeden en ge- vreesden Bolland toonden, heeft prof. d'Aulniss de Bourrouil, niet zoozeer van be roep dan wel als liefhebber philosoof, zich over Hegel's denkwijze op zeer afdoende, zeer vernietigende wijze uitgelaten. De ver gadering der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, onder voorzitterschap van prof. Chantepie de la Saussaye, genoot het voorrecht Hegel met ideeën van prof. d'Aul niss te hooren inleggen en daarmee op af keurende wijze te hooren uitleggen. Wij vertrouwen, dat het Genootschap voor Zui vere Rede zich deze aangelegenheid ernstig zal aantrekken, want het heeft geen zin dat de grootste geestelijke bevrijder der 19e- eeuwsche Europeesche gedachte in een der oudste wetenschappelijke gezelschappen van Nederland binnenskamers, onaange vochten, want daar kwam het op neer, voor waanwijs wordt verklaard. Wij wijzen den hoogleeraar prof. d'Aulnis

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3