KERK-AGENDA, Zondag 14 Maart. Haarlem: Vereen van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.) 10 u. Ds. Cannegieter Dz., Pred. te Uitgeest Eglise Wallone IO5 heures du matin, Mons. Cler, Pasteur a Leyde; Rem-, Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Lutb. Gem. 10 u., Ds. DeMeijere; Ver. üoopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Paassen, Pred. te Haarlem. 6j u. de heer Koopman. Heemstede Ned. Herv. Gem. 10 u., Dr. Slot, Pred. te Rekken. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaar ndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Geen dienst, 7 u. Dr. Van den Bergh van Eysinga. limuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 2j u. Ds. Creutzberg, Doopsbedieniug; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Geen dienst, 7 u. Dr. Lente, van Leiden Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Conradi, Ein. Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten balf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. St ad s-B ibliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Gr00te Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. 'l'eyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 13 Maart: 8 u. Pen; Zondag 14 Maart: 8u. De Violiers; Maandag 15 Maart: 8 u. RobertBertram Co.; Dinsdag 16 Maart: 8 u. Opzet en Toeval; Woensdag 17 Maart: 8 u. Wie einst irn Mai; Donderdag 18 Maart8 u. Pro Domo Dinsdag 16 Maart: 8 u. Jaarl. Alg. Ledenver gadering der Vereen, tot bestr. der Tubercu lose, Consultatiebureau Oude Gracht 41. Donderdag 18 Maart: 8 u. Vergadering Ned. Natuurhistorische Vereenigi Café Brinkmann, Tuinzaal. Bloemendaalsche Amateur-photografen- vereeniging. Dinsdagavond hield de Bloemendaalsche amateur-photografen-vereeniging in „Wel gelegen" weder een harer gezellige en leer zame vergaderingen. De heer Adriaan Boer toonde eenige fraaie door hemzelven ge maakte opnamen; de heer Bispinck hield een bespreking over een nieuwe Amerikaan- sche kino-uitvinding, en vertoonde nog ver scheidene fraaie kieken. School ,,'t Kopie". De plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Bloemendaal, zendt ons het jaarverslag over de bizondere Hoogere Burgerschool voor meisjes met vijfjarigen cursus ,,'t Kopje" te Bloemen daal, directrices mejuffrouw A. Gratama en mej. H. J. M. A. Barger. Wij ontleenen er het volgende aan: Het aantal leerlingen bedroeg op 31 De cember 1914, 74. waarvan 2 voor enkele lessen. Behalve de gewone vakken wordt ook onderwijs gegeven in de navolgende, val lende buiten het leerplan, als: Italiaansch. Maatschappelijk Werk en Voordrachtsles- de leemten zijner opvoeding onthullen, voor het oog der klanten bleef hij het idool der eruditie; nimmer zou een hunner hem, over de ophanden zijnde reis sprekend, on- liescheidenlijk vragen of hij goed de Engel- sche taal verstond; eerstens zou niemand dit durven, daar de groote man met eenen blik van minachting den vermetelen vrager verlamd zou hebben; en tweedens rees de mogelijkheid dat deze Cesar geen Engelsch kennen zou, nimmer in de breinen der toch zoo omvangrijke clientèle, (hij noemde de benamingen van de meeste zijner artikelen in het Latijn, en wie zulks niet begreep, was den naam van wetenschappelijk man niet waardig. Dit \onnis was, gedurende zeer vele jaren reeds, een der meest geliefde uitlatingen van Gesar Kever zelve.) Wat men een bezwaar zou kunnen noe men, was de sluiting der zaak gedurende de week hunner afwezigheid; dit bedrijf aan een ander overlaten was ondoenlijk, daar zij niemand hiertoe bekwaam noch waardig achtten. Wel hadden zij even een verren neef in hun hersenen gekoesterd als even- tueelen zaakwaarnemer, doch de heer Kever was hiervan-teruggekomen; het geval was zeer ernstig; zij. die zich gedurende zoo langen tijd in het bezit van het volste ver trouwen der stadgenooten wisten, mochten niet aan een onervarene de verantwoorde lijke zorgen overlaten eener instelling waar de geringste misgreep, het luttelst abuis de gansche gemeente in rouw kon dompelen. sen, terwijl vanaf den aanvang van den cur sus in September tot ultimo December j.l. in de vijfde klasse één uur per week belan geloos door den heer Wildervanck de Blé- court Burgerlijk Recht werd gedoceerd. Met verschillende klassen zijn bezoeken gebracht aanverscheidene belangwekken de instellingen, in het verslag genoemd; verscheidene lezingen werden bijgewoond. Na de groote vacantie zijn in de hand werklessen kleedingstukken door de leer lingen vervaardigd, welke met de Kerst- vacantie aan 't Steuncomité zijn gezonden. Elk bezoeker zal na korten omgang met het onderwijzend personeel en leerlingen getroffen worden door den aangenamen en opgewekten geest, die op deze school heerscht, en de aangenaamste indrukken er van mee naar huis nemen. Jubileum. Naar wij vernemen, zal op 20 Maart a.s. de heer J. van der Meij den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in betrekking kwam bij de familie Bispinck. Verbetering. Met meer dan gewone vreugde zien de bewoners van den Kinheimweg den ont redderden toestand, die aan de bestrating voorafgaat, benutten om een riool te leg gen, welke vermoedelijk ten taak heeft, de vuile sloot achter genoemden weg af te wateren. Uit het politie-rapport. P r 0 c e s s e n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: baldadigheid; loopen over verbo den grond. Gevonden en terug te bekomen bij Timmermans, Cronjéstraat n". 19. te Scho ten, een donkere gestroomde boxhond; aan het bureau van politie te Overveen, een hondenhalsband; een rozenkrans; een pet en een sigarenpijpje. Verloren: een portefeuille, twee por- j temonnaies en een zwarte vulpenhouder. BURGERLIJKS S"AND. Van Vrijdag 5 Maart tot en met Donder dag 11 Maart. Geboren: z. van P. A. Roozen en C. H. M. Hamath; d. van Th. G. van der Vel den en P. Kroon. Overleden: P. de Graaf, 44 j.; J. Derksen, 78 ,i.. wonende te Amsterdam. Overleden in het gesticht Mee- ren berg: C. Outhoff, 64 j.; A. Winder, 74 .i.'d'N. Dekker, 18 j.; A. Dee, 24 j. Lezingen mevr. ilr. J. van den Bergh van EysingaElias. I. In den aanvang van haar voordracht zeide Spreekster, hoe de huidige ramp spoed de heldhaftige daden en ook minder 1 aangename eigenschappen van het Belgi sche volk haar tot deze beschouwingen aan leiding waren. Niet meer dan aanleiding echter. Wanneer wij zoo vervolgt spreek ster ons deze reeks avonden met de cultuur van België zullen bezighouden, houden wij ons eigenlijk met de cultuur van geheel West-Europa bezig, want daarvan is die van dit kleine land de weerspiegeling. België wordt en terecht, het slagveld van Europa genoemd; min of meer lijdelijk zag het op zijn bodem de twisten tusschen de Kon een vergif, dat argeloos instede van een laxeermiddel werd uitgereikt, geen gansche families in het verderf storten, ja, hen uit roeien met wortel en tak Mijnheer Kever besloot dus het magazijn gedurende hun reis te sluiten, en wenschte de reden dezer sluiting door middel van plakkaten voor het venster zijnen begunstigers aan te kon digen. Hoe echter moesten deze plakkaten luiden Dit was het wat hij veel en lang overpeinsde. „Wegens zeereis gesloten" had hij eerst willen kiezen, doch was daar van teruggekomen, wijl het hem wat onbe scheiden docht, of onbescheiden genoemd zou worden, eigenlijk, wat geen goeden in druk op zijn medeburgers zou maken. „Wegens vertrek naar Londen" had zijn vrouw voorgesteld, doch ook dit was ver worpen; immers het kon den klanten toe schijnen als kwamen ze heel niet meer te rug, en werd de stad voor het vervolg uit gesloten van de rijke zegeningen hunner tegenwoordigheid; na lang aarzelen, en overleggen, en weer aarzelen en opnieuw overleggen, werd het plakkaat aldus vast gesteld: „Wegens totale afwezigheid is dit magazijn gedurende acht dagen gesloten." Eerst hadden zij er nog „Tot Weerzien^" aan toe willen voegen, wat hun echter, bij nader bezien, te familiaar voor de clientèle leek. Vele weken waren er verloopen; met de uiterste inspanning zijner zelfbeheersching was het mijnheer Kever gelukt, in dien groote volkeren beslechten. Dat de groote legers elkander juist in België ontmoetten, kwam natuurlijk voort uit de ligging van dit land tusschen de drie groote, om beurten elkaar bekampende, volkeren: Duitschers, Engelschen en Franschen. Diezelfde ligging bracht het ook echter uitteraard vele voor deden; het werd een middelpunt van nij verheid, handel, van levendig internationaal verkeer, en in verband daarmede, van een groote internationale cultuur. België, het eeuwenlang onderdrukte, is gedurende de middeleeuwen een der meest intens levende landen der wereld geweest. Op zijn bodem ontmoetten elkaar de Ger- maansche en Romaansche cultuur en wer den daar, elkander aanvullend, tot eere speciale, eigenaardige cultuur. Dit feit heeft beurtelings den Franschen en Duitschers aanleiding gegeven tot de onjuiste uit spraak, dat de Belgen geen zelfstandig volk uitmaken. Een der grootste Duitschers, He- gel, zelf zegt nochtans, dat een volk het welk een eigen geschiedenis heeft en zich daarvan bewust is, een zelfstandig volk is. En nu is er werkelijk geen land, dat grooter historici heeft dan België. Gaan wij eerst eens even de voornaam ste cultuurtijdperken van België na. De eerste periode is die ten tijde van Karei den Groote, dat is omstreeks 800; de inval len der Noormannen vernielden de voort brengselen dezer beschaving voor een groot deel, doch omstreeks 1200 zien wij haar weder opbloeien en aanhouden tot 1400; de cultuur van dat tijdperk is de klassieke Vlaamsch-Brabantsche cultuur, welke dan geleidelijk overgaat in het Bourgondische tijdperk en de renaissance. De 80-jarige oor log onderbreekt die renaissance en we zien het land dan ten prooi aan Spaansch Jezuïe tisme en imperilaisme. België vervalt in een geestelijke verlamming tot den tijd der Fransche revolutie; in de negentiende eeuw eindelijk treffen we België als een onafhan- kelijken staat aan, stoffelijk welvarend, doch geestelijk arm. Thans zijn er teekenen van herstel van de oude Belgische bescha ving; men denke slechts aan twee thans levende groote mannen: den historicus Pirenne, een Waal, en den letterkundige August Vermeylen, een Vlaming. Als België opduikt in de geschiedenis, is het evenals een groot gedeelte van Frank rijk en Engeland bevolkt door Kelten, later door Romeinen beheerscht; de naam Bel gië is dan ook van Keltischen oorsprong. De Schelde was de grens tusschen deze ge romaniseerde Kelten en de Germanen, doch deze rivier bleef niet lang de grens, immers de Germanen drongen zuidelijker voort, en in Clovis zien wij den Germaanschen vorst, die België en Frankrijk beheerscht; ziehier dus de Germaansche en Romaansche invloe den vermengd, ziehier den oorsprong der tweeëenheid van België's cultuur. In later tijd wordt die tweeëenheid van cultuur nog begunstigd, doordat het Vlaamschc gedeelte onder een Franschen bisschop stond en het Waalsche tot het bisdom Keulen, later tot het bisdom Luik behoorde. De centrale ligging van België kwam eerst recht tot stand, toen Karei de Groote oostwaarts zijn rijk tot de Elbe uitbreidde. Na de verwoesting door de Noormannen braken voor België twee eeuwen van inzin king van nijverheid en handel aan, en slechts de landbouw werd door de bevolking gedreven; dit was een tijd van geestelijke armoede. De invallen der Noormannen noopten de zenuwachtigen tijd de zoo noodige kalmte temidden der poeders en zalven te hand haven, als eindelijk de groote dag aanbrak. Aan den vooravond werden de plakkaten aan de ruiten gehecht; het noodlot wilde echter, dat deze, in overijling bevestigd, ten onderste boven terecht kwamen, wat eerst den volgenden dag ontdekt werd, wanneet- de echtelieden reeds vertrokken waren. Dezen hadden zich zeer tijdig naar het station begeven, het dienstmeisje achter zich aanvoerende, dat op een kruiwagen den lij- vigen tweepersoonskoffer transporteerde. Er was een maandretour naar Rotterdam genomen; in deze wereldstad zou men den dag trachten zoek te brengen, en vandaar des namiddags per Batavierlijn naar Londen vertrekken. Van emotie overmand, was mevrouw op een der perronbanken neerge zegen, waar het dienstmeisje haar met Eau de Cologne rijkelijk overgoot. De heer Ke ver stapte zonder een zweem van vrees over het plankier op en neer, en rookte in doodsverachting een sigaar. De weinige bekenden, welke hij daar op dat vroege uur ontmoette, herkenden hem nauwelijks, zoo zeer had hij zich voor deze reis gekleed, vermomd mocht ik zeggen. Hij, die nim mer op straat was aangetoffen dan met een hoogen cilinderhoed, welke hem een aan zijn stand passende distinctief toe scheen, droeg nu een groen geruite pet, die hem in hare nieuwheid gelijk een tulband om het hoofd bolde en hem, zacht gezegd, Afbeelding van een te Zandvoort aangespoelde:: mijn, die later door de marine werd onschadelijk I gemaakt. verschillende potentaten zich te verweren I daar hun leenheer hen aan hun lot over liet; Vlaanderen werd zoo allengs mach tiger; onder Fransche bisschoppen, zooals wij zagen, ontving het veel cultuur vanuit I Frankrijk, terwijl door het onder de heer- schannjj van het toen Duitsche bisdom Luik levende Walenland aan Duitschland veel cultuur werd gebracht; zoo de ridderro mans. In dit verband is vooral te noemen Hendrik van Veldeke, een Maastrichtsch edelman,die aan de Fransche hoven leefde e door de Fransche kunst tot eigen werk werd I geïnspireerd, welk werk, oorspronkelijk in liet middel-Nederlandsch geschreven, in het Duitsch werd vertaald en den grondsla? legde voor de Duitsche letterkunde. De nieuwe Zuid-Nederlandsche cultuur echter is van anderen oorsprong. In het bloeitijdperk van Vlaanderen is een I kenmerkende eigenschap: de krachtige stedenontwikkeling De nijverheid bloeide, voornamelijk de laken-industrie. De be-1 noodigde wol voor deze industrie kwam 1 Engeland, en hier is er dus een innig er-1 band tusschen de economische belangen van I beide landen. De cultuur was echter vrijwel uitsluitend op Frankrijk aangewezen; b:; het machtiger worden van dat land begon men allengs in Vlaanderen reeds meer en meer I Fransch te spreken. Hadden voordie de adel en het patriciaat zich van die taai be diend, nu begon ook de burger, die voor be-1 schaafd wilde doorgaan, zulks te doen. en de taal was er dus toen reeds een sociaal verschil, in plaats van, gelijk elders, een rassen- of volken-verschil. De patriciërs bevoordeelden de kunsten, deden schoone kerken,stadhuizen, belfrieden bouwen; de arbeiderstoestanden echter wa ren slecht. De ontevredenheid, nog aange-1 wakkerd door vrije, communistische pree- ken, welke reizende kloosterbroeders overall hielden, voerde tot een grooten opstand in I 1280. De Fransche soldaten bedwongen dit| oproer echter, en de onderdrukking der ar beidende bevolking begon opnieuw. In dien I tijd leefden er twee groote Vlaamsche schrijvers, Jacob van Maerlant en Willem; beider werken zijn de tegenstelling van de hoofsche, patricische letterkunde dier da-1 gen. Jacob van Maerlant is de eerste echt Vlaamsche, echt Nederlandsche dichter; hij behoorde tot den. halfgeestelijken. klerken- het aanzien eener lachwekkende rariteit I verleende. Zijn onberispelijk doflaken cos- T tuum werd tot aan de uiterste randen der I broekspijpen overdekt door een eveneens geruiten reisulster, welke, wanneer de dra ger in rust was, gelegenheid voor het dam-1 of schaakspel aanbood; over den rechter-1 arm hing een plaid, die, evenals al het an-1 dere, geruit was, en wier franjes ijverig het perron aanveegden; een taschje, waarin- broodjes met (Westfaalsche) ham en even veel met cervelaatworst verholen lagen, hing aan een riem over zijn schouder; in del hand hield hij de „Practische Gids voorI Toeristen" geklemd. Mevrouw Kever droeg een waterproof van muisgrijze gravenett en een hoed, welke zeer sober gegarneerd I was, (twee losse strikken van paars moiré-1 lint, en een bouquetje van eveneens paarseI viooltjes, wat beeldig stond tegen het zwar-1 te fond van het hoedje), over den schouder I hing aan een riem een lederen taschje, dat. instede van broodjes m.et ham en cervelaatj worst, een binocle bevatte; in haar 1 handen, omkleed met peau de Suède, zij een fraaie parapluie geklemd; deze wasl in opgerolden staat, de kop was een Chris| tofle-zilveren meermin, afgezet met eenvoudigen zwarten strik. Zij was i£l'| bleek, doch haar houding was vol van £e,| wonderbare wilskracht; een milde geur derl vorstelijk verspilde Eau de Cologne ontstee haren kleederen. (Wordt vervolgd stand. Hij was een autod t]iie was, wat de wet vóór Frankrijk, doch sche letterkunde, bijna u „it romans, welke ten t burgerij, ook in het Nei vertaald, teekende hij Maerlant was zeer veel politieke, geschiedkundig werken; litterair staat 1 lem hooger, Maerlant g beeld van zijn tijd, voor; tische opvattingen dier ware moralist, hij beliai dichten quaesties als het gebrek aan zedelijke m hoogere klassen, en stel trouweloosheid aan de 1 van groote beteekenis vc de algemeene cultuur, c niet het minst voor dez Over zijn tijdgenoot 1 ver van den vos Reinaa ster ons onderhouden ii; zing, dat is op Woensd; Prijsvra De uitslag van onze geen der ingezonden ar kroning in aanmerking den prijs den ets va; onze volgende prijsvraa UIT ANDERE GEMEENTE! Ned. Natuurhistorisc De afd. Haarlem der -che vereeniging hou Maart des avonds te 8 1 in café Brinkman (tuin; Museum van Kin In de rotonde van het nijverheid zal dezer d stelling worden geoper der Fransche houwbee de elfde eeuw tot op Ik sance. Zondag is de toegang Vrijwillige Lt Nu de minister van c dat de vrijwillige lands wordt gekleed, hebben Haarlem e. o. bevel spoedigste te laten me .Nederland". Evangelische A De algemeene vergat che Maatschappij, in gesteld, zal gehouden w in het American Hote April a.s. De afdeeüng Zuic waarschijnlijk voor die ren; de voorzitter die voorzitter van het Ho< melijk den fungeerer.de meester niet kunnen b van penningmeester ne ernstige redenen besto halve met dezen besti Hiervan wordt bij deze daal wonende leden ke twijfeld zal het Hcofdb regelen nemen om aai gen toestand een einds Speen Ons kwam dezer d van de „Nieuwe Haar handen, waarin een sc voorkwam met den til Speenhoff". Met dit vlijmscherp hoff's populariteit toe spotten ..met het heil altaar en troon en go Dat is nogal wat. I Altaar! Troon! Godst lioff. hè. Wat zullen de lezer: rant" bang van hem zi durft meer naar hem vrees, dat hij 's avond: li.ik, in plaaiS van naar de hel gaat. „De Midcla Wij wijzen onze komst der vereenigin; a.s. Maandag te hou bouw te Haarlem. De boren uit het hoofd v tog, de predikant-wij name, maar wellicht aangevochten plaats i landsch Hervormde k duitsch Hervormde g< in het bizonder. „De volgd op ,De Dagera; ring van de vereenigi eenige jaren geleden, zaal der sociëteit „V lem, een openlijke s

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2