Zandvoort aangespoelde;: marine werd onschadelijk naakt. aten zich te verweren tien aan hun lot over- :rd zoo allengs mach- he bisschoppen, zooals iet veel cultuur vanuit ior het onder de heer- 1 Duitsche bisdom Luik aan Duitschland veel :ht; zoo de ridderro- ïd is vooral te noemen ke, een Maastrichtsch ransche hoven leefde en nst tot eigen werk werd verk, oorspronkelijk in dsch geschreven, in het laid en den grondslag itsche letterkunde. De andsche cultuur echter sprong. e van Vlaanderen is een ischapde krachtige De nijverheid bloeide, keu-industrie. De be- leze industrie kwam uit s er dus een innig ver- inomische belangen van ltuur was echter vrijwel rijk aangewezen; bij het an dat land begon men en reeds meer en meer i. Hadden voordien de at zich van die taal be de burger, die voor be gaan, zulks te doen, en toen reeds een sociaal van, gelijk elders, een erschil. oordeelden de kunsten, en.stadhuizen, belfrieden rstoestanden echter ft i- vredenheid, nog aange- communistische pree- kloosterbroeders overal een grooten opstand in soldaten bedwongen dit 2 onderdrukking der ar- begon opnieuw. In dien vee groote Vlaamsche in Maerlant en Willem; de tegenstelling van de ie letterkunde dier da- dant is de eerste echt iderlandsche dichter; hij ïalfgeestelijken, klerken- lachwekkende rariteit lerispelijk doflaken cos- de uiterste randen der ekt door een eveneens welke, wanneer de dra- legenheid voor het dam- ood; over den rechter- die, evenals al het an- wier franjes ijverig het een taschje, waarin 2 tfaalsche) ham en even- :worst verholen lagen, jver zijn schouder; in de „Practische Qids voor l. Mevrouw Kever droeg n muisgrijze gravenett.. e zeer sober gegarneerd rikken van paars moiré- :tje van eveneens paarse lig stond tegen het zwar- edje), over den schouder een lederen taschje, dat. es met ham en cervelaat- bevatte; in haar beide net peau de Suède, hield pluie geklemd; deze ftas t, de kop was een Chris- rmin, afgezet met ee" ten strik. Zij was iets ïouding was vol van ee" acht; een milde geur der Eau de Cologne ontsteeg (Wordt vervolgd stand. Hij was een autodidact. Zijn sympa thie was wat de wetenschap aangaat, vóór Frankrijk, doch tégen de Fran- sche letterkunde, bijna uitsluitend bestaand ujt romans, welke ten behoeve der lagere burgerij, ook in het Nederlandsch werden vertaald, teekende hij verzet aan. Van Maerlant was zeer veelzijdig; hij schreef politieke, geschiedkundige en moralistische werken; litterair staat het werk van Wil lem hooger, Maerlant geeft een volkomen beeld van zijn tijd. vooral van de democra tische opvattingen dier dagen. Hij is een ware moralist, hij behandelde in zijne ge dichten quaesties als het standsverschil, het gebrek aan zedelijke meerderheid bij de hoogere klassen, en stelt hun hebzucht en trouweloosheid aan de kaak. Zijn werk is van groote beteekenis voor de wetenschap, Ie algemeene cultuur, de democratie, en niet het minst voor deze laatste. Over zijn tijdgenoot Willem, den schrij ver '.'an den vos Reinaarde, zal de spreek ster ons onderhouden in haar volgende le- S zing. dat is op Woensdag 17 Maart. Prijsvraag. De uitslag van onze prijsvraag is, dat geer 1 t' ingezonden antwoorden voor be- Ivroi; v in aanmerking kwam, en wij dus lei is den ets van Josseaud voor Igend.e prijsvraag bewaren moeten. UIT ANDERE GEMEENTEN. Sul. Natuurhistorische Vereenigtng. aid. Haarlem der Ned. Natuurhistori sche vereeniging houdt Donderdag 18 M.les avonds te 8 uur een vergadering ie Brinkman (tuinzaal). Museum van Kunstnijverheid. l,i de rotonde van het museum van kunst- n id zal dezer dagen eene tentoon- g worden geopend van afbeeldingen r ransche houwbeeldhouwkunst vanaf .-■lid:; eeuw tot op het einde der Renais- Zonda is de toegang kosteloos. Vrijwillige Landstorm. minister van oorlog heeft bepaald v rijwillige landstorm van rijkswege w dt gekleed, hebben alle deelnemers te ii;>:i!!e:n e. o. bevel ontvangen, zich ten -!; te laten meten in het magazijn Nederland". evangelische Maatschappij. tneene vergadering der Evangeli- clic Maatschappij, in September 1914 uit- .csteki, zal gehouden worden te Amsterdam net American Hotel op Donderdag 15 April a.s. De afdeeling Zuid-Kennemerland zal warschijnlijk voor dien tijd niet vergade- de voorzitter dier afdeeling, tevens iitcr van het Hoofdbestuur, heeft na- li. k den fungeerenden secretaris-penning- w;r niet kunnen bewegen zijne functie penningmeester neer te leggen, waartoe i stige redenen bestonden en weigert der- Li ive met dezen bestuurszetels te deelen. Hiervan wordt bij deze aan de te Bloemen dal wonende leden kennis gegeven. Onge- twijfeld zal het Hoofdbestuur verdere maat- gel en nemen om aan dezen onregelmati- cn toestand een einde te maken. Speenhoff. Ons kwam dezer dagen een exemplaar van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" in handen, waarin een soort van hoofdartikel voorkwam met den titel: „Na Heijermans, Speenhoff". Met dit vlijmscherpe stuk wordt Speen- ioff's populariteit toegeschreven aan zijn spotten „met het heiligste, met gezag en altaar en troon en godsdienst." Dat is nogal wat. Het heiligste! Qezag! Altaar! Troon! Godsdienst! Zoo'n Speen hoff, hè. Wat zullen de lezers der „N. Haarl. Cou rant'' bang van hem zijn. Geen een van hen durft meer naar hem gaan luisteren, uit vrees, dat hij 's avonds na afloop onmiddel lijk, in plaats van tiaar huis, regelrecht naar de hel gaat. voerd tusschen dr. De Hartog en Dornela Nieuwenhnis, als godbelijder en godloo chenaar. De Hartog zal Maandag weder den chris- telijken godsdienst verdedigen als hoogsten godsdienstvorm. De aanhang van De Hartog in Haarlem is zeer groot. Iemand beschreef hem ,ons als volgt: hij is een kosmisch-bezetene, een worstelaar met, in en van uit de eeuwig heid, door zijn waarheidszin onaantastbaar voor diegenen zijner ambtgenooten, voor wie het Woord op zich zelf van den Bijbel alles en de waarheid in de woorden des Bijbels eene verborgenheid is. Velen zijner ambtgenooten haten hem om zijn openhar tigheid, zij zijn tevens afgunstig op zijne groote begaafdheid, zijn gaven van hoofd en hart, zij stellen hem voor als slecht, niet recht in de leer, hebben onder meer zijn gezag bij de gemeente ondergraven door als scriba van den kerkeraad hem niet te herkiezen. En toch heeft men hem van Heemstede naar Haarlem gehaald! De waardeering van zijn werk, zijn persoon, zijn richting, zijn geest, ze zijn voor een groot deel gebleken juiste gevoelens te zijn, maar tot de beteekenis van zijn werk, zijn arbeiden, zijn pogen en zijn kunnen is de geestelijke middenstand met begrip, nog niet kunnen doordringen. Hij wordt door het volk en door aanzienlijken met gevoel gewaardeerd, maar de kern der natie die nog schuilt in het midden, is nog te weinig kosmisch of in het Nederlandsch gezegd, in eeuwigheidsbesef ontwaakt, ze is nog te nuchter redeneerend, te louter zakelijk en zintuigelijk van opvatting en levensbe schouwing om hem den luister van aanhang en liefde te geven waarop hij aanspraak heeft. Doch dit zal wel komen; de rijp wording van den Nederlandschen geest is gaande, wie ooren heeft om te hooren hij hoore, wie oogen heeft om te zien, hij zie naar een Bolland en zijne leerlingen, eeri Bicrens de Haan, een Haentjens, dr. Van den Bergh van Eysinga's en zoo talloos velen in wie het eeuwigheidsbesef als stil maar alles warmend vuur begint te gloren, Haarlem mag tevreden zijn zelf en in om geving zoovelen te herbergen, die verder ziin dan de menigte." VAN NIER EN DAAR. Belgische kanttentoonstelling. We zijn dezer dagen eens een kijkje we zen nemen bij Hirsch, waar thans in de groote hal een uitgebreide prachtige ten toonstelling van Belgische kant wordt ge houden. In het najaar van 1914 wist reeds de echtgenoote van den Amerikaanschen gezant te Brussel honderdduizend francs bijeen te brengen met het doel om de kant werksters van geheel de streek tusschen Brussel en Brugge, die door den oorlog tot zoo bittere armoede waren vervallen, aan het werk te zetten. Zoo werd veel kunstig en kostbaar handwerk voltooid. Toen stelde de vrouw, die het initiatief had genomen tot deze werkverschaffing, zich in verbinding met eenige der voornaamste Brusselsche kanthandelaren, opdat het intusschen door deze heeren gevormde comité pogingen zou aanwenden om gedaan te krijgen, dat in eenige andere landen tentoonstellingen van die kanten werden gehouden. De toen te Londen gehouden tentoonstelling vond grooten bijval, en er werd voor een kapi taal verkocht. Het is de tweede tentoon stelling welke thans is ingericht in het mo depaleis der firma Hirsch en Cie., die de groote hal van haar gebouw beschikbaar stelde voor deze tentoonselling. Van de bruto-opbrengst van den verkoop zal boven dien tien procent worden afgedragen aan het Nationaal Steuncomité en aan het Bel gisch Steuncomité. In de hal, met groen en de Belgische kleuren versierd, vonden wij een verzame ling van merkwaardige kanten kunstwerken in allerhande maaksels en soorten. Wij zagen eenige Belgische en Fransche kant- knoopsters aan den arbeid, wat zeer eigen aardig om te zien en tevens leerzaam was. Het meest bizondere op deze tentoonstel ling is een bedsprei, een wonder van kant- werkkunst, dat reeds voor 1500,ver kocht werd. „De Middaghoogte" Wij wijzen onze lezers op de bijeen komst der vereeniging „De Middaghoogte" a.s. Maandag te houden in het Bronge bouw te Haarlem. Deze vereeniging is ge boren uit het hoofd van dr. A. H. de Har tog. de predikant-wijsgeer, die een voor name, maar wellicht juist daarom niet on aangevochten plaats inneemt in de Neder landsch Hervormde Kerk en in de Neder- dnitsch Hervormde gemeente van Haarlem in het bizonder. „De Middaghoogte" is ge volgd op ,De Dageraad". In eene vergade ring van de vereeniging „De Dageraad" is eenige jaren geleden, het was in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging", te Haar lem, een openlijke gedachtewisseling ge- Humor. Aan een artikel in „Uit de Rcmon- strantsch-gereformcerde Gemeente" te Haarlem, ontleenen wij; Wat er in onzen tijd aan humor is ge bleven, dat is slechts de zoogenaamde gal genhumor, de gevaarlijke dubbelganger van den echten humor, de humor der vertwijfe ling, die, terwijl de ware humor doet denken aan het stralen van een milde ster, doet denken aan het phosphoresceeren van rot tend hout. Of de onechte humor, die alleen het belachelijke ziet, maar niet het verhe vene. dat, zooals het bekende spreekwoord zegt, slechts één schrede van het belache lijke is verwijderd, en die niet het verhe vene ook in het belachelijke ziet en daarom maar het verhevene belachelijk gaat maken. De ware humor ontvloeit aan een gemoed, in hetwelk zich de dissonanten des levens opheffen. De ware humor lacht niet slechts om anderen en om zich zelf meteen, maar lacht en weent om anderen en om zich zelf meteen. In den humor heffen zich op de diepste ernst en de hoogste vreugde, in den humor blijkt de gebrokenheid der wereld te zijn als een vochtige sluier welke het zonnige aan schijn eener eeuwige wereld bedekt, eener ■wereld welker vollen glans wij niet verdra gen kunnen. Het is daarom verkeerd hu mor en ernst te scheiden en tegenover elkaar te stellen. De humor is een priester in den dienst des Eeuwigen. Geen hooge- priester, geen Heiland, maar wel een ge trouwe metgezel die onderweg ons hart verkwikt, ons hoofd en wangen zalft met olie der vreugde, onze gewonde voeten wascht, en ons verkwikt met een koelen dronk. Bevordering van Nationale Industrie. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, vermeldden wij in ons vorig nummer de plannen tot oprichting van een bond ter be vordering van Nationale Industrie. Ter vervollediging van .ons bericht deelen wij thans mede, dat men concept-statuten, te gen inzending van 10 cents aan postzegels verkrijgen kan bij den heer jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jende, Jan-Pietsz.-Coenstraat 7, Den Haag. Belgisch stedenschoon. We lezen, dat te Leuven de Duitschers bankcredieten en de hulp van Duitsche ar chitecten aanboden tot wederopbouwing der stad. Zij legden hierbij tevens een nieuw plan over. De stadsbestuurders hebben het aanbod afgeslagen. Wat ze gelijk hebben! Een noodkreet van de nationale verloting van kunstvoorwerpen. Men herinnert ons eraan, dat de trekking van de verloting der nationale tentoonstel ling van kostbare kunstwerken ophanden is. Het Hoefijzerverbond, dat niet zonder succes meewerkt, roept nog eenmaal ieder op om een paar weken nog aan het werk te gaan. Huisbezoek, overal, kan alleen afdoende hulp verleenen. Ieder, die als medewerkster aan het Hoefijzerverbond bekend is, kan loten in depot krijgen en de overblijvende terugzenden. Wie koopen kan, zeilde een postwissel. Doe het vooral dadelijk. De trekking staat voor de deur. Deze kan niet langer uitgesteld worden. De rijk geïllustreerde catalogus, een waar kunstwerk, kost 50 cent. Het geïllustreerde correspondentieblaadje van het Hoefijzer verbond wordt gratis op aanvrage toege stuurd. Loten worden gaarne gezonden door A. C. Bos, kantoor Hoefijzerverbond, Egmond aan Zee. Nederlandsche woorden. Aan een door dr. A. Beets, redacteur van het groot-woordenboek der Ned. taal in de „N. Rott. Ct." geschreven artikel ontlee nen wij: „Mag ik hier ook een goed woord doen voor de vervanging van in civiel door onze uitdrukking in politiek Moeten wij ook voortaan de Duitschers blijven napra ten met de zestiger, de zeventiger, de tach tiger jaren De Franschen blijven nadoen met verzen zeggen Is er geen eenvor migheid en eenstemmigheid te verkrijgen in het gebruik van treiler voor trawler, dat toch geen Hollander goed kan uitspreken, of hij stelt zich aan Laten we dan lie ver, gelijk ik van visschers wel heb ge hoord, van trolders spreken." varende volken de welvaart van een ieder het best verzekerd is. In plaats van nu stoornis uit de veree- nigde volken te verwijderen, wordt de ver worven, werkelijk ook op dit gebied bewon derenswaardige macht over de natuur te land en ter zee tot moord en vernieling ge bruikt. en juist daarin door de leiders de eer en het voorbeeld der volken gezocht. Te ver gelijken met bankiers, die hun cliënten een slechte speculatie hebben aangeraden maar ze voor eigen eer niet durven afwikkelen, ofschoon zij geen kansen meer biedt, zullen die leiders, als de volken zoo lijdelijk ge hoorzaam blijven, hen maar steeds laten bijstorten, totdat algemeene uitputting er een eind aan niaakt. Zedelijke verbetering der gevangenen. „Het Nederlandsch Genootschap tot zede lijke verbetering der gevangenen", ver spreidt een omzendbrief, waarin het om den steun vraagt van allen, die voor het schoo- ne streven iets voelen. Men kan lid der afdeeling Haarlem worden tegen een jaar- lijksche bijdrage van minstens 2,60. Voor zitter is mr. A. A. Pélerin, secretaris de heer Joh. Ruys. VOLKSGEZONDHEID. In de gemeente Heemstede is alles mo gelijk. Een nieuw raadhuis, gas, waterlei ding, een gemeentewoud; thans heeft de raad op voorstel van het dagelijksch be stuur besloten tot het aanleggen van een zwemvijver, water ontvangende uit de Van- Merlenvaart, en uitkomende op den weg van de Glip. Het denkbeeld vond ook bij de gezondheidscommissie, die om advies werd gevraagd, in beginsel veel toejuiching; de commissie benoemde een sub-commissie, die gemachtigd is het eindadvies uit te brengen nadat omtrent de samenstelling van het zwemwater de noodige gegevens verkregen zijn. ONTVANGEN BOEKEN ENZ. Uit de Remonstrantsche Broederschap. De Maart-aflevering van „Uit de Remon strantsche Broederschap" bevat een artikel van dr. J. A. Beijerman over de resolutie tot vrede der kerk in. 1614. De schrijver besluit zijn artikel aldus: „De „Resolutie tot Vrede" heeft geen vrede gebracht. Toch, al deed zij dat niet, gedwarsboomd als zij werd door de Contra- Remonstranten, zij blijft een vriendelijk getuigenis van wat duizenden in den lande bovenal beoogden: een kerk, waarin allen, met verschillende inzichten, als broeders zouden samenwonen. Te hoog staand ide aal voor dien tijd! Te hoog zelfs voor de steil rechtzinnigen in de Ned. Herv. Kerk van het jaar 1915." LETTEREN EN KUNST. Belgische kunst. In den kunsthandel J. H. W. Kever, N.- Doelenstraat 8, Amsterdam, wordt een ten toonstelling gehouden van werk van ver scheidene Belgische schilders. Er is daar onder menig belangwekkend stuk. De ten toonstelling is tot 3 April geopend. Van de opbrengst der verkochte schilderijen wordt 10 percent afgedragen aan het Algemeen Steuncomité. Mr. S. van Houten aan het woord. In zijn laatsten „Staatkundige brief" schrijft mr. S. van Houten nog: Wat meent gij dat uw regenten met doorvechten voor uw volk zullen bereiken Aan de eer is voldaan. De volken, wier leiders zich ver bonden hadden elkander te helpen, hebben naar vermogen die belofte gehouden. Altijd nieuwe offers te brengen, waar de mis rekening der leiders zoo evident is, kan toch van de volken niet gevergd worden. Die leiders waren op den verkeerden weg door „militarisme", dat is, gelijk ik elders heb aangetoond, door een stelsel van be stuur te volgen, dat de verzwakking van de naburen wenschelijk moest doen achten voor eigen grootheid en zelfbehoud. Het loopt met dit stelsel vast, en wel op de af schuwelijkste wijze in een reusachtige moord- en vernielpartij, waarvan de deel nemers zelf, trots alle militaire wanbe grippen en eerbewijzen, meer en meer wal gen. Voor de volken ligt het goede zoo nabij. Immers de meest elementaire economische studie leert hun, dat bij den tegenwoordigen stand der wetenschap de macht over de na tuur zoodanig vergroot is, dat zij allen in vrede naast elkander kunnen groeien en bloeien, en dat te midden van eveneens wel RECHT EN WET. De nieuwe substituut-officier van Justitie te Haarlem, mr. Bauduin. heeft evenals zijn voorganger, de beminnelijke inr. Hoyer, thans officier van justitie te Almelo, in de eerste plaats de behandeling van strafzaken voor zijne rekening. De invloed van zijn krachtig, snel. frisch en toch vormelijk op treden zijn alleszins merkbaar. Tot zuive ring van den atmosfeer in zekere kringen te Haarlem e. o. zou het bijdragen, indien het Z.E.A. mocht gelukken, de Rechtbank te overtuigen, dat de man die Donderdag voor acht dagen ter zake van meineed te rechtstond, hoog noodig voor eenigen tijd onschadelijk moet worden gemaakt. H„ de eertijds bekende geldverschaffer uit de Zoe- testraat te Haarlem, die vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten en te Amsterdam zijne praktijken voortzet, was als getuige gedagvaard en niet verschenen;, de Recht bank gelastte evenwel dat hij opnieuw zal worden gedagvaard en zoo noodig gevan kelijk zal worden medegevoerd. De beklaagde P. heeft blijkbaar of -te Haarlem geen advocaat willen zoeken' of aldaar geen kunnen vinden. Een soort familiegericht hield onlangs de broeder van een schatrijk man uit den om trek, die vanwege zijn groote schraapzucht en gierigheid bekend, gehaat en gevreesd was. In de dood-aankondiging luidde het: Heden overleed, zacht en kalm in de hoop van een beter leven, onze broeder enz. Ja. dat zegt u wel, dachten wij bij het lezen, want een goed leven had de over ledene niet, noch stoffelijk, want hij ge bruikte zijn rijkdom niet voor zichzelf, noch zedelijk, want hij gebruikte zijn rijkdom niet voor anderen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3