L ALGEMEEN WEEKBLi p, Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAAR LEM. kortius- 9e Jaargang. ZATERDAG 27 MAART 1915 No. 13. 1' per let s per jaar 2,60 Prijs nummer 5 cents. Bloemendoalseh Wei Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en adm 'kblod. Advertentiën 10 cents per regel bij contract nistratie; belangrijke Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. In dit weekblad is tijdelijk opgenomen het MIDDEN", waarvan de eerste afzon derlijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari 1914. Lezeressen, lezers. Wie uwer ons thans het genoegen doet, oris een nieuwen inteekenaar op ons blad op te geven, ontvangt een lot op de fraaie Yanotype, welke door ons wordt verloot. Zegt het voort Ons Postkantoor. Het was 1 October 1912 en het postkan- r te Bloemendaal bestond tien jaar. De ■cteur. een man, die het „Bescheidenheit eine Zier" huldigt, maar van den rijm- niets wil weten, had zich stellig voor enen zich aan de gelukwenschen zijner Jen te onttrekken door een uitstapje, er door een slimmigheidje van wie er stonden hem hartelijkheid te bewijzen, hij aan huis gebonden en zoo goed of kwaad was hij niet of er zou dan toch nds een huiselijk feestje gevierd wor- i treurige gebeurtenis in de familie echter alle t'eestplannen in dui- en deze jubileumsdag was bestemd r een van bittere, in plaats van zoete p mering te worden. schrijven we straks 1 April 1915 en op dag zal het postkantoor 1214 jaar ii bestaan. In het zoo zwaar beproefde n van den directeur straalt thans bizon- ij zonneschijn en de vrienden hebben de gelegenheid aangegrepen om van hartelijkheid te doen blijken, i heer C. W. C. van Rietschoten is er man niet naar om zich te laten huldi gen cu bewierooken. Wie hem daarmede boord komt, wordt afgescheept met stugheid gelijkt, doch in waarheid nizi n eer is dan een masker, waar achter scheidenheid schuil gaat. Doch waar- v t c'e persoon Van Rietschoten niet te ngun is, daarvoor is de ambtenaar toch kw 1 te spreken. En mits men maar ver en wil, dat de heer Van Rietschoten op Anril den dag herdenkt, waarop hij vóór iaar bekleed werd met de directie over 1 kantoor, kan men hem gemakkelijk aan het praten krijgen over de geschiedenis van et kantoor zelf. Het postvak moet vaak op den leek een enigszins dorren indruk maken; maar wie ie liefde kent, die deze directeur zijn vak toedraagt, wie in de gelegenheid is geweest min kennis van het vak te bewonderen, wie 1 cm herhaaldelijk zijn nachtrust, alle com- )'t zijn eigenbelang heeft zien opofferen an de belangen van den dienstdie be grijpt, dat een vak, hetwelk zóó kan inspi reren tot plichtsbetrachting en werklust, niet dood, niet dor kan wezen. Feuilleton. een geval van engelsche ziekte DOOR JOB STEYNEN. 3) Ongeveer een kwartier verliep zoo in den wcidschen vrede en behaaglijkheid eener zeereis, dan werd plotseling Suzanna be vangen door hevige convulsies, zij viel ach terover op de bank, de meermin ontvlood nogmaals haren handen, die nu vreemde gebaren uitvoerden, eenige gelijkenis ver- toonend met die eens doofstommen, welke zich verstaanbaar tracht te maken. Rade loos nam mijnheer Kever haar op, keek rond of er geen hulp opdaagde; het dek was ledig in hun nabijheid, slechts een ma troos was er, die een kabel van een bolder wond. Hij riep dezen aan. De zeeman be zag glimlachend het geteisterd gelaat van Suzanna, en zeide; „Dat zijn zenuwen, lou ter zenuwen-benauwdheden; het is best mo gelijk. dat de zenuwen haar tusschen haar borstkast zijn geschoten." Mijnheer Kever keek vreesachtig naar de plek, waar deze kast aanwezig zijn moest, dan herwon hij zijn kalmte, en mede zijn waardigheid. Op zijn kantoor moge al de heer Van Rietschoten de baas zijn, hier, in „Het Bioemendaalsch Weekblad", heeft hij niets te vertellen. En hij zal het zich rustig moe ten laten aanleunen, dat wij hem met zijn jubileum feliciteeren. Nu steken wij niet alieen maar een poststuk door het loket of werpen een dienstvraag naar binnen. Maar. nu steken wij den plaatsgenoot de hand toe en drukken warm de zijne, hem toe- wenschend. dat de toekomst hem ruime vergelding moge brengen voor veel in hui- selijken kring geleden leed, voldoening over meer dan 30-jarigen arbeid, straks vreugde-1 volle rust. Met den directeur jubileeren op 1 April de bestellers A. Bakker en J. J. Hui- zinga. Zij zijn, heel den dag langs den weg, ieder onzer wel persoonlijk bekend en liet zal ieder onzer een genoegen zijn hun op dezen dag van vriendelijke gevoelens te doen blijken. Er heeft zich eere com missie gevormd, die zich belast met aan bieding van een geschenk. En spontaan heeft deze commissie reeds van zeer velen welkome hulp en medewerking mogen on- dervinden. Laat thans reeds hier den jubi larissen een gelukwensch moeen worden toegevoegd, waaraan op 1 April warmer uiting kan worden gegeven. Zoowel de directeur Van Rietschoten als de bestellers Bakker en Huizinga zijn langer in het postvak dan 12J4 jaar. De heer Van Rietschoten, die 1 Augus tus 1881. in natuurlijk lageren rang in dienst trad. werd 1 April 1892 aangesteld tot di recteur van het kantoor Raalte. Hij her denkt dezer dagen dus tevens zijn 23-jarig directoriaat en zal op 1 Augustus van het volgend jaar 35 jaar dienst hebben gehad. Na Raalte kwam Vriezeveen onder zijn di- A. BAKKER. „Neen, ik ben zelf in de geneeskunde," verklaarde hij, „doch het is iets anders, een zeer eigenaardig casus." „Genees haar dan, als u zelf genees kundige bent," ried de matroos, lachend, en ging weder aan het werk. Juist kwam de steward voorbij, en deze was hem behulp zaam, droeg met een koksmaat de zwaar beproefde vrouw naar de kajuit. Mijnheer Kever volgde dezen deerniswaardige!! stoet, en het was hem in dat oogenblik tc moede, alsof hij haar de laatste eer bewees. Beneden werd zij met groote omzichtigheid op een bed nedergelegd. en dien ganscheu nacht week haar gemaal niet van haar sponde, tenzij zijn physieke staat, zeer verward door het stage bewegen der boot. hem ertoe noopte zich te verwijderen. U. mijnen geachten lezers, een uitvoerige be schrijving aan tc bieden van dezen, van li chamelijke nooden vervulden, nacht, ware. behoudens zeer onkiesch, ook diep-verve- lend. Ik zal dus volstaan met te zeggen, dat de dageraad den steamer op de Thames aantrof, en het echtpaar Kever op dien stea mer in een toestand, welke aan die van overledenen grensde. Wanneer de purser dc kajuit bezocht om de reisbiljetten te con fectie en in 1902 werd het Bloemendaal. Bakker werd, toen het postkantoor te Bloemendaal werd opgericht, van Delft naar hier overgeplaatst om redenen, die de ge zondheid zijner vrouw betroffen, en men zal met genoegen vernemen, dat zij hier inderdaad hare gezondheid hervond. En Huizinga, die reeds in dienst was, toen de Bloemendaalsche post nog onder Over- veen ressorteerde, kwam mede over. Ook de geschiedenis van het Bloemen daalsche postkantoor is ouder dan 12/4 jaar. Vóór 1 October 1902 had Bloemen daal een z.g. bijkantoor, dat resorteerde eerst onder Overveen, later onder Haar lem. 't Laatst stond aan het hoofd van dit bijkantoor de klerk Addens en misschien herinnert men zich nog wel diens voor gangster, mejuffrouw Van Noort. Het bij kantoor was gevestigd in het huis, waar nu nog de zaak van Staal in is gevestigd. Op 1 October 1902 werd te Bloemendaal een zelfstandig postkantoor opgericht. Het werd gevestigd in een voor het Rijk door de Bloemendaalsche Exploitatie-Maatschappij ópgetrokken gebouw aan den Bloemendaal- schen straatweg en in dat gebouw is het nu nog gevestigd. Veel hulp had de directeur destijds niet. Bij de opening bestond zelfs het kantoorpersoneel uit hem alleen. Maar in het voorjaar van 1903 bleek reeds de hulp van een klerk onmisbaar en later bieidde zich het personeel geleidelijk uit tof c'e tegenwoordige sterkte. Ook de bemoei enissen van het kantoor breidden zich uit. Den llen Juni 1904 werd in samenwerking met het gemeentebestuur van Bloemendaal. een telefoondienst ingesteld en 1 September 1906 werd het een kantoor voor post en troleeren, had Suzanna zich, voor zooveel haar doenlijk was, beijverd zich weder het aanzicht van een menschelijk wezen te ver schaffen, en sindsdien kwam zij ook wer kelijk wat bij. Toen de boot een uur latei- voor de Towerbridge lag, waren de echte lieden op een bank op het dek gezeten, ver schanst door den koffer; zij zagen beiden riiet oogen, welke door verbazing de afme tingen van rijksdaalders erlangden, naar deze brug. „Wat een bruggetje! Neen maar, kijk me dat bruggetje eens aan. zeide mevrouw. Cesar, ook verschrikt door het gevaarte, dat waarlijk episch in de grijze mistlucht omhoog rees, meende echter geen blijk van deze verbazing te moeten geven, en, als had hij vele jaren in de schaduwen dezer brug verkeerd, zeide hij: „Ja. ja, zooals ik je gezegd heb: een meesterstuk van water bouwkunde." (Deze uitdrukking was aan De Practische Gids ontleend.) Intusschen waren douanen aan boord ge komen en snuffelden naarstiglijk rond. Evenals de andere reizigers, had ook Cesar zijn koffer geopend, en stond zeer gelaten ernaast op zijn beurt te wachten. Een man in uniform naderde, woelde met zijn grove telegrafie. Breidde zich met den dienst en met de densiteit der gemeente ook het kantoorpersoneel uit, of de behoefte daaraan wel steeds gevoeld is door de hoofddirectie der posterijen, betwijfelt hij, die er zoo vaak getuige van is geweest, hoe overstelpende drukte meer van de ambte naren vergde dan menigeen op ander ge bied zou kunnen of willen praesteeren. De resultaten van het slechts uit drie wintermaanden bestaande dienstjaar 1902 zeggen natuurlijk niet veel. Het bedrag van •T. J. HUIZINGA. handen in het fijne lijnwaad, twee blouses, een onderrok en zes zakdoeken van me vrouw Kever, doorzocht een costuum, het ondergoed, de laarzen van mijnheer, en, geen contrabande vindend, liet hij grimmig af. „You don't fetch cigars?" vroeg hij aan den bedremmelden Cesar, die, het laatste woord verstaand, zijn koker te voorschijn haalde, waarin er zes aanwezig waren, zijn gansche voorraad. De beambte wees die glimlachend terug. „No more Cesar knikte op goed geluk van neen, en waagde tot den man te spreken (in het Hollandsch dan). „Ieder het zijne," zei hij, „wat zegt Eerlijk duurt het langst." De aange sprokene haalde lachend de schouders op en ging verder. - „Je moet Engelsch tegen de menschen spreken," deed Suzanna. „Ik niet," antwoordde Cesar hoovaar- dig. „de boot is Hollandsch grondgebied, laten die kerels Hollandsch Ieeren. Is mijn taal niet zoo goed als de hunne Suzanna slaakte een kreet. „Kijk die wildzang nu mijn battisten corsetlijfjes eens gekreukeld hebben," jam merde ze, over den nog geopenden koffer gebogen. (Wordt vervolgd.) ONS POSTKANTOOR.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1