!^Yictoriawater KERK-AGENDA, Zondag 20 Juni. Haarlem: \ereen. van Vrijz. Herv. (Geb. I'rot.) 10 u., Ds. Niemeüer, Pred. te Bolsward; Rem. Ger. Gem. 10 u„ Ds Haentjens; Iïv. Luth. Gein. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Dr. De Visser, te 's-Gravenbage. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes, Pred. te Zandvoort. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Dr. Nie- weg, Em. pred. te Bloemendaal. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., de heer Brörens, Godsdienstunderw. te Amersfoort; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u. Ds. v. d. Meulen, van West-Terschelling. Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u„ Ds. Vunde- rink, Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. SANTPOORT. Zaterdag 26 Juni: Vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht op „Duin-en-Kruidberg". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de J ausstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. St ad s-B iblio theek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 10—4 uur. «Iroote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags! van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. mate dat het aanschouwen er van hem brengt tot spontane actie. Als men het cri terium van Goethe aanvaardt, nl. dat ware beschaving daardoor gekenmerkt wordt, dat zij leert eerbied te hebben, zoo laat zich de stelling verdedigen, dat de r.-k. kerk nu weder, evenals in de middeleeuwen, de vluchtheuvel der ware beschaving is. Mijn beantwoording van de vragen en opmerkingen, die mijn schrijven tot dusverre uitlokte, moet natuurlijk ditmaal heel kor» zijn. Inderdaad, mijnheer S. ik ben veelei- schend. Niet zoo veeleischend als Christus, die zegt„weest volmaakt, gelijk uw vader in den hemel volmaakt is," maar toch ge makkelijk ben ik niet. Zoo eisch ik b. v. voordat ik met iemafid een eerlijken strijd aanga van man tegen man, dat hij afstand doe van elke restrictio mentalis, een eisch. die voor een Romaan, dank zij zijn aange boren eigenschappen, wel te zwaar zal zijn. Bij wien zich verdekt opstelt, werp ik luk raak misschien eenige bommen in zijn loop graven, mijn hartebloed uitstorten op het papieren slagveld, doe ik alleen tegen hen. die zich zelf daartoe ook bereid toonen. Ziehier eenige bommen-') R. Eucken, zur Sammlung der Geister; Houston Chamber lain, Grundlagen, Kant en Neue Kriegs- aufsiitze; Goethe en Const, v. Wessem; Goethe en wij; Schiller, speciaal zijn: Et- was ueber die erste Menschengesellschaft nach dem Leitfaden der mosaischen Ur- kunde, maar bovenal deze Luther, de Ger maan bij uitnemendheid, hoewel hij, wat zijn opvoeding aan hem verknoeid had. nooit geheel te boven gekomen is. Als Luther spreekt: „het is niet geraden iets tegen het geweten te doen." dan ziet u de Germaansche vrijheid levend voor u staan. De Romaansche vrijheid wordt afgeleid van een usurpatio, de declaratie van de Rechten van den Menschen leidt daarom tot een chaos, waarin homo homini lupus. [ie Germaansche vrijheid predikt de sou- vcreiniteit van het individueele geveten en wordt afgeleid van een vrijwillige overgave aan datgene wat met de Kiem geschapen en bedoeld is, terwijl het ook anderen vrijheid laat tot realiseering van deze idee. De Ger maansche vrijheid leidt aldus tot een einde- looze differentiatie, doch deze verscheiden heid moge strijd met zich brengen, het einde is een geweldige symphonie; elk individu is in harmonie met het oneindige, doordien het in het oneindige zijn aanvang genomen heeft. Het koninkrijk der hemelen ligt bin nen in u. „De Marseillaise van het Protestantisme", zoo noemt H. Heine het lied van Luther en dat bij den aanvang van dezen oorlog de volksmassa te Berlijn het spontaan aanhief is geen toeval. W i e d e m a n. i) Het brengt natuur en waarheid weer. Een R.K. Germaansch kerkvorst wordt aangegrepen door een gloeiend enthousiasme voor de strijders voor het protestantisme, terwijl Fransche katho lieken hun Duitsche geloofsgenooten verketteren. (Zie Prof. v. d. Wvck, Toekomst No. 11 —een uitstekend nummer tusschen twee haakjes.) We! maakt de R -K. kerk een crisis door' Reeds voor 3 weken wees ik ook daarop. Zeer opmerkelijk is ook een correspondentie in het Handelsblad gedateerd 6. 6 '15. Een Fransch reserve-luitenant, in gewone dagen Ieeraar in de economie, verklaardeHij had door den oorlog vele dingen anders leeren zien. Hij was nu overtuigd, dat een gewennen aan ge zamenlijk handelen (militarisme? W.) een groot voordeel is. Niet alles is te verwerpen, wat de overburen te zien geven. Men zou na den oor log gunstiger over elkaar oordeelen dan voorheen. De Duitschers moesten wat van hun stramheid verliezen, de Franschen wat van hun individua lisme Men moest elkaar wederkeerig kunnen inenten. -) Ik vergat Carlyle. Van juridische zijde heb ik wel eens de opmerking gehoord, dat deze declaratie juist aan Germaansche invloeden te danken zou zijn ge weest. Ik verwerp dit absoluut om tweeërlei redenen: 1". Is wat wij in de 18de eeuw in Frankrijk zien gebeuren, het propageeren van een natuur recht, een algemeen menschelijk verschijnsel. Zie F. Oppenheimer, Der Slaat, p. 54 en verv. 2°. De Germaan had van huis uit geen recht, hoogstens een adat en dat is voor menschen, voor wie trouwe gerechtigheid vanzelfsprekend zijn, ook volkomen voldoende. Het Recht is gekomen uit Italië. Zie de Götz v. Berlichingen. Toen de Romeinen hun gerechtigheid verloren, hebben zij het Recht uitgevonden, evenals wij margarine gebruiken wijl er geen natuurboter genoeg is en nu wil het ongeluk dat vele menschen zoolang margarine gebruikt hebben, dat de smaak van natuurboter hun tegenstaat. Zoroaster zegt volkomen terecht: „Het Recht is de godsdienst van alle booze geesten". Legi- timismus of natuurrecht het is koekoek eenzang, alleen is het eerste gewoonlijk offensief, het 2de defensief. Het missie-wetje. Of de Paus neutraal is? Hij heeft Von Biilow gecomplimenteerd voor hetgeen hij v( or zijn vaderland heeft gedaan. Geeste lijken te Rome beweren de oorlog is in Italië door enkele anti-clericalen, vrijmet selaars en Janhagel aangestookt. (Zie „De Tijd".) De verhouding van Vaticaan en Ita- liaansche regeering is nog steeds dezelfde, vijandig als vroeger. (Zie ook hiervoor „De Tijd".) Nederlanders, met name Neder- landsche r.-k. geestelijken gevoelen zich te Rome niet veilig. Toch denkt onze re geering er nog over nu het missie-wetje (is hier niet een i te veel in het woord doorgedreven is, iemand, waarschijnlijk nog wel een r.-k„ naar het Vaticaan te zen den, dat (zie „De Tijd") Nederland natuur lijk .niet noodig" heeft, om aldaar te.... ia, wat eigenlijk te doen? Het te doen voorkomen of Nederland bezig is roomsch te worden Het te doen voorkomen of Nederland „onder de auspiciën van het Va ticaan" aan de komende vredesonderhan delingen zou willen deelnemen Maar geëerbiedigde regeering, Neder land, dat is toch nog altijd het Nederland- sche volk als eenheid beschouwd, als een heid. welke gij bewaren wilt! Dit Neder land wil dit niet. Dit Nederland is in ziin denkende meerderheid wel overtuigd, dat het zedelijke recht in den staat slechts is en slechts kan zijn het feitelijk uitwerksel van wat het grondbeginsel is der religie, maar nooit zal een Germaansch volk als het Nederlandsche terugkomen van de meening, dat in het oude Rome het christen dom zijn werkelijken bodem niet heeft en nooit zal kunnen vinden, om daar een w aarlijk zedelijk Rijk te stichten. De Evangelische Maatschappii kan met voldoening terugzien op de afgeloopen we ken; zij heeft als echo op hare actie, die overtuiging als levend bestanddeel van de Nederlandsche volks-overtuiging overal aangetroffen. Daarnaast vond zij. vooral in de regeeringskringen wel veel onwe tendheid, en in kerkelijke kringen hier en daar halfheid, maar in het volk zelf leeft de overtuiging: .van Rome kan het niet en nooit meer komen", zoo sterk, dat met ver trouwen de toekomst kan worden tege moet gegaan. Dat de Evangelische Maat schappij daarbij aan miskenning heeft bloot gestaan, het is haar adelstitel, zij zal ook in dit of dat opzicht wel hebben gefaald, wie faalt niet Maar zij heeft zich doen gelden als eene oud-Nederlandsche kracht die helpt het volkskarakter voor het be derf door leugen, schijnvroomheid en half heid te bewaren. T. PLAATSELIJK NIEUWS. K. M. Aan het jaarverslag der Ken- nemer Electriciteits-maatschappij over 1914 •ontleenen wij De werkzaamheden beperkten zich, wat het oude geconcessioneerde net betreft, in de gemeenten Bloemendaal. Velsen en Zandvoort, hoofdzakelijk tot kleinere net- uitbreidingen, ombouwen van oude transfor matorhuisjes in meer bcdrijfszekeren zin. het maken van aansluitingen en het gewone onderhoud en reparatiewerk aan het ge- heele net, alsmede ook aan de publieke ver lichting van de gemeenten Bloemendaal. Velsen en Zandvoort. Wat de Centrale te IJmuiden betreft, kwam de bouw dier Cen trale geheel gereed, met name ook de kolen bunkers, de terreinafscheiding, de tunnel van de Centrale naar het Noordzeekanaal, dienende voor diverse pijpleidingen, als mede ook de tunnel voor het aseh-transport en de asch-lift. Hoewel vele moeilijkheden werden ondervonden met den oorlog, is het toch gelukt de derde stoomturbine met ge nerator te plaatsen en zal het proefbedrijf van deze turbine weldra kunnen plaats hebben. Gedurende het bedrijfsjaar 1914 was de invloed van den oorlog in de maand Augus tus het sterkst. De badplaatsen liepen plot seling leeg, er viel dan ook naar schatting, alleen in de maand Augustus i 5000,a 6000,inkomsten weg. Na Augustus her stelde zich de toestand gaandeweg hoewel deze nooit weer geheel normaal werd. Op merkelijk is het. dat ondanks de oorlogstoe tand, zoo weinig slechte betaling voorkomt. De industrie ondervond den uadceligen in vloed van den oorlog en er had dus ook voor de K. E. M. een.merkbare uitval plaats van inkomsten uit stroornlevering aan industri- eelen. Daar het bouwbedrijf grootelijks stil ligt, heeit dit het tijdelijk stop zetten van enkele aan het net der K. E. M. aangesloten fabrieken tengevolge gehad, hetgeen voor de K. E. M. wederom een vrij aanzienlijken uit- al van inkomsten beteekende. Dat ondanks deze storende invloeden de inkomsten nog oortdurend stijgende blijven, vindt zijn oor zaak in het gaandeweg aansluiten van meerdere gemeenten en in de vermeerde ring van afzet aan iedere gemeente in het bizonder. Kabel uit Engeland blijft aankomen. Het verkrijgen van koper voor de boven- grondsche netten levert moeilijkheden op, terwijl ook de koperprijs van vóór den oorlog gestegen is van ongeveer 0,85 tot 1,15 per K.G. Ook installatiedraad is aanzienlijk in prijs gestegen en het komt zoodoende voor dat installateurs, die voor een bepaalden prijs per lichtpunt hebben aangenomen gemeen ten te installeeren, hierdoor niet onaan zienlijk nadeel lijden of het' werk moeten staken door gebrek aan draad. De stijging der kolenprijzen voor de K. E. M. in 't jaar 1915, bedraagt ongeveer 20 pCt. Wat het geldelijk resultaat betreft. Het exploitatieoverschot bedraagt na af trek van renten, enz. 156.495,6314. Voorgesteld wordt 5 pCt. dividend uit te keeren. Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot de heer S. W. de Clercq, benoemd tot heemraad van den Haarlemmermeerpolder. Geslaagd. Wij ontvangen een opgave der geslaagden bij de examens van de Rijkstuinbouw-winterschool te Lisse. On der hen die voorwaardelijk bij het over- gangs-examen slaagden, vinden wij de na men der plaatsgenooten H. C. Neelissen te Overveen en A. H. M. Roozen te Bloemen daal. Maandag is een vrachtwagen van den ex pediteur Visser aan den overweg van de j electrische tram Sparrenlaan te Aerden- hout, door een tramwagen aangereden en nogal gehavend. De voerman werd licht gewond. Het blijft daar maar een gevaar- j lijk hoekie: wij ondervonden het zelf her haaldelijk. Is er nu niets te bedenken voor de veiligheid van passeerende voetgangers en voertuigen; zoon tram waarschuwt wel wanneer ze aankomt, maar ze is er vóór je het weet. INGEZONDEN. Wij ontvingen aan het adres van onzen f hoofdredacteur het volgende schrijven Weledelgestrenge heer, Aangezien u destijds als raadslid mijne ontslagkwesties dd. 10 Juni 1910, als ad junct-commies ter secretarie en dd. 6 Oc tober 1910 als ambtenaar van den burger lijken stand van Bloemendaal bijwoonde welke kwesties met „onverkwikkelijke ru zie" gepaard gingen. zoo werd ik b._v. ten onrechte door den burgemeester be schuldigd, al dan niet te goeder trouw 4,17 of 4.13 te veel uit de gemeentekas genoten te hebben, na opzettelijk foutieve invulling van een mandaat, waarbij als ver goelijking in aanmerking scheen te komen, dat sommige gemeentebestuursleden aan mijn verstand twijfelen verzoek ik u be leefd. als abonné van uw blad. daarin te vermelden, dat het gemeentebestuur vergat. me ontslag te verleenen als tijdelijk ge meente-secretaris, waartoe het bij verschil lende gelegenheden en om verschillende redenen had kunnen of moeten besluiten, daarbij de verbijsterende inconsequentie hebbende, mij te dwingen tot het nemen van ontslag uit twee ambten en mij, tegen mijn wensch. te handhaven in een derde, waar van ik heeren Gedeputeerde Staten heb kennis gegeven. Hoogachtend, Uw dienstvaardige, S. A MESSCHAERT. Uit het politie-rapport. P r o c e s s e n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; overtreding der wapenwet; loopen over verboden grond; rijden over de voetpaden en twee personen vervoeren op een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij Schuurman, Kinheimweg n". 57. te Bloe mendaal, een bruin hondje; Hoogenbijl, Roosveldstraat n". 35, te Haarlem, een zilveren broche; L. Prins, Leidsche- vaart n". 28/, drie medaillons met kruis; B. Cassee, Korte Zijlweg n". 19. te Overveen, een wit beenen rozenkrans; J. van der Meij, Leiweg n". 13, te Vogelen zang, een zilveren dameshorloge: W. Va der, Rampelaan n". 25, te Overveen, een tres van een aanspreker; H. G. de Rooij, Rollandspad n". 45, te Overveen, een knip mes en een veldflesch; J. Prenen, Domp- vloedslaan n". 5, te Overveen, een gouden medaillon met portretjes; aan het bureau van politie te Overveen, een rozenkrans: een lap katoen; een hondenriem; een springtouw; een hondenpenning met slot je; een koralen beursje; twee manchetten met knoopen. Verloren: een ovaal gouden broche met steen; een paarlen collier; een honden- riem; een gouden broche met paarlen; een koralen armband met gouden slot; een rijwielketting; een blauw zijden taschje met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 11 Juni tot en met Donder dag 17 Juni. Geboren: z. van J. W, Mulder en W. Boomsma. Ondertrouwd: W. van Bork en G. Blankevoort. Getrouwd: W. J. Hessels en C. J. Beijerbergen van Henegouwen. Overleden: J. Wesseling. 70 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: J. L. van Nieukerk, 36 j.; C. Althof, 65 j.; E. van Diemen, 44 j.; J. Brandts, 52 i.; H. M. Kruckeberg, 73 j. Voetballers, hockeyspelers, korfballers, roeiers en cricketers, waarom oefent gi.i niet bij den „Vrijwilligen Landstorm"?? U OBE.RLAH NSTEIN j UIT ANDERE GEMEENTEN. Legaat. Men bericht ons, dat mevrouw de wed. Luttenburg, geb. Guichet, 11 Juni te Haarlem overleden, aan de vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, te Haarlem, ƒ4000 heeft vermaakt. De tentoonstelling. Hen onder onze lezers, die er wellicht nog niet geweest zijn. herinneren wij aan de Tentoonstelling van Oude Kunst, in het Frans Halsmuseum te Haarlem, ingericht ten bate van het steun comité. De verzameling is heel belang wekkend en een bezoek overwaard. Openlucht-vergadering van den Ned. Rond voor Vrouwenkiesrecht. Op 26 dezer zal een aantrekkelijke openlucht vergadering plaats vinden in het schoone park van Duin en Kruidberg, daartoe gast vrij door den heer en mevrouw J. T. Cre- mer aangeboden met middagthee. De vergadering gaat uit van het hoofd bestuur van den Bond voor Vrouwenkies recht, die tegen 25 ets. voor zitplaatsen zorgt. Tallooze aanvragen kwamen reeds bij de secretaressen van Haarlem en Bloe mendaal binnen, zoowel van leden als van belangstellenden alhier, evenals uit vele andere gemeenten. De toespraken zullen gehouden worden door mevrouw BoissevainPijna^nel, den heer Smeenge e. a. De samenkomst vindt plaats op dezelfde idyllische plek onder het sparreloover. goed tusschen de duinen beschut uitste kende accoustiek waar eenige jaren ge leden „Lioba" werd gespeeld, welke uit voering nog in veler gedachtenis leeft. De trein om 12.55 uit Haarlem vertrek kende, zal op verzoek aan de halte van Duin en Kruidberg stoppen, evenals die van 5.10 voor het heengaan der gasten. Benoeming. Tot len secretaris van de concertvereeniging Haarlemsch Muziek korps is benoemd mr. J. H. J. Simons. De „Vrijwillige Landstorm" roept u op tot deelname. VAN HIER EN DAAR. Proeftocht met cle J.-Pz.-Coen. Het was een uitgezochte mooiweersdag. Zaterdag jl„ toen wij den proeftocht met het nieuwe schip van de maatschappij „Neder land" meemaakten. De lucht was smette loos, de zon stoofde zachtkens de aarde, en een luchtig briesje fronste, zonder een zweem van hardhandigheid, de zee. Amsterdam, 15 Juni 1915. P. C. Hoofdstraat 125.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2