muil BOEI Kunstfotograaf, PORTRETTEN Eigen Omgeving, Dames! oriawater Corsetten bloemeibo^^l uitsluitend naar maat. loopen over verboden /er de voetpaden en twee ren op een rijwiel. en terug te bekomen bij heimweg n". 57. te Bloe- miin hondje; Hoogenbijl, n". 35, te Haarlem, een L. Prins, Leidsche- drie medaillons met Korte Zijlweg n". 19, te vit beenen rozenkrans; J. .eiweg n". 13, te Vogelen en dameshorloge; W. Va- n". 25, te Overveen, een ispreker; H. G. de Rooij, 45, te Overveen, een knip- It'leseh; J. Prenen, Domp- te Overveen, een gouden ortretjes; aan het bureau •verveen, een rozenkrans; een hondenriem; een hondenpenning met slot- beursje.; twee manchetten een ovaal gouden broche aarlen collier; een honden- n broche met paarlen; een d met gouden slot; een en blauw zijden taschje STAND. 1 Juni tot en met Donder- van J. W. Mulder en W. w dW. van Bork en G. W. J. Hessels en C. J. Henegouwen. J. Wesseling, 70 j. in het gesticht Mee- van Nieukerk, 36 j.; C. E. van Diemen. 44 j.J. M. Kruckeberg, 73 j. ockeyspelers, korfballers, eters, waarom oefent gij iwilligen Landstorm"?? iEKLAH NSTE1N iEMEENTEN. i bericht ons, dat mevrouw rg. geb. Guichet, 11 Juni te ;n, aan de vereeniging van irmden, te Haarlem, 4000 ling. Hen onder onze licht nog niet geweest zijn. m de Tentoonstelling van iet Frans Halsmuseum te it ten bate van het steun- iameling is heel belang- bezoek overwaard. Xaltering van den Ned. nvenkiesrecht. Op 26 aantrekkelijke openlucht- ts vinden in het schoone i Kruidberg, daartoe gast- r en mevrouw J. T. Cre- met middagthee. gaat uit van het hoofd- Bond voor Vrouwenkies- 25 ets. voor zitplaatsen aanvragen kwamen reeds en van Haarlem en Bloe zoowel van leden als van alhier, evenals uit vele zullen gehouden worden oissevainPijna^nel, den a. t vindt plaats op dezelfde onder het sparreloover. duinen beschut uitste- waar eenige jaren ge- erd gespeeld, welke uit- :ler gedachtenis leeft. !.55 uit Haarlem vertrek- irzoek aan de halte van stoppen, evenals die van rigaan der gasten. Tot len secretaris van de g Haarlemsch Muziek- l mr. J. H. J. Simons. Landstorm-' roept u op DAAR. net de J.-Pz.-Coen. tgezochte mooiweersdag. wij den proeftocht met het de maatschappij „Neder- tt. De lucht was smette- ie zachtkens de aarde, en ;je fronste, zonder een andigheid, de zee. Panorama Wfjk aan Zee. Het was om en bij half elf, toen het mooie -Glip met een overvloed van officieele per- i en verscheidene ministers, de burge- i -ter en wethouders van Amsterdam, en r.de figuren uit de handels- en scheep- rtwereld IJmuidens haven verliet om i,c open zee in te stoometi. Al spoedig zagen we een torpedojager, ons met zijne vlaggen salueerde, als ten ndelijk 'afscheid bij onzen, zij het ook zoo korten, tocht buiten het vaderland. Wanneer we een poosje hadden rondge- en over de prachtige kleurenrijke wate- besloten wij het inwendige der boot te gaan bezien. De J.-Pz.-Coen" ver- ut geen beduidende afwijkingen van an- fraaie booten der groote maatschap- l ïi. Zij is met beproefde kennis en keuri- i smaak gebouwd en ingericht. De eerste sse rookkamer en salon zijn mooie voor- le interieurs, de vertrekken der tweede sse mogen er ook zijn, de eetzalen zijn en aangenaam om te zien, er is een ig aangekleeds kinderkamer, een druk- een gymnastieklokaal, een flinke kar- Ip swinkel, ja, wat is er niet?Dit het grootste dat tot nog toe in Ne- nd werd gebouwd, is zooals men het mt: van alle gemakken voorzien, inzc koers was eerst een weinig noord- ts, maar al spoedig stoomden we in westelijke richting; de kust bleef al- I door in het gezicht, als een roomgele land- aan boord was allerprettigst, en toen wij na bij IJ muiden waren aangekomen, werd de vlag der maatschappij geheschen, ten tee- ken, dat de proefvaart goed was geslaagd en de maatschappij het schip dus aanvaard de, een succes, waarbij de hoogste lofspraak van den journalist verbleekt. k lag zij daar uit, verrukkelijk fijn in 11 schoonen dag. We passeerden Zand- Noordwijk, Katwijk, Scheveningen, en i voorbij de laatstgenoemde plaats be llet schip te wenden. Het keerde, en I rde toen nog eens, en daarna nog eens ti' beschreef een aantal sierlijke draaien en v, KlingenHet vertoonde zijn kunsten. Dit mag en moet dan ook van een nieuw schip op proefvaart geëischt worden, doch v anneer deze wendingen en draaien wat iang worden voortgezet, mag niet van de Men geëischt worden, dat ze met onver flauwde aandacht daarnaar blijven kijken. Zoo oordeelde althans onze beminnelijke gastvrouw,e, de maatschappij „Nederland", en noodde ons op dat uur ten lunch. Rn aan gezeten aan de welvoorziene tafelen, en ge- nietend van de voortreffelijke zaken, ons ge. boden, dachten wij nauwelijks meer aan des schips kunstige bewegingen, wij gevoelden ons in de gezellige eetkamers heel niet meer alsof we aan boord van een schip waren, en vergaten dit in zulk een mate, dat, wanneer de zee een enkele maal een of ander voor werp schokken deed, wij, verwende landrot ten, haar dat eigenlijk wel een beetje kwa lijk namen. Toen de genoeglijke maaltijd, door han dige en geruischlooze Maleiers bediend, ten einde was, verscheen tegelijk met de pousse-café en de sigaren, een onderzeeër om ons te vermaken De gasten ijlden naar het dek om het ongewone schouwspel aan te zien, van een op- en nederduikend vaartuig, aldoor om ons henen cirkelend en ons vrien delijk begeleidend tot IJmuiden, waar het ons zoo te zeggen veilig thuis bracht. De tocht was voortreffelijk in elk opzicht: de ministers en andere officieele persoon lijkheden hielden toespraken, de stemming ARTISTIEK van OPVATTING en UITVOERING. Telefoon 2409. Brochure „Hoe ik de fotografie beoefen" gaarne op aanvraag. Het eedsvraagstuk. Onder dezen titel bevat de „N. R. Ct." an Donderdag een artikel, waarin zulk een goede typeering van de heeren Kuyper en Drucker voorkomt, dat wij dat gedeelte voor onze lezers afdrukken: Kuyper en Drucker, deze twee namen ko men ons allereerst voor den geest, als wij aan de joneste vergadering van onzen se naat terugdenken. Twee begaafde sprekers, twee parlementaire veteranen ook. Voor het overige zal men kwalijk eenig punt van overeenkomst kunnen aanwijzen. Hier de waarlijk vrijzinnige, eigen meening nauwlet tend toetsende en hertoetsendeginds de dictatoriale, decreteerend in stede van argu- menteerende, redenaar. De heer Drucker betoogt, dr. Kuyper verzekert; de'vrijzin nig-democratische senator concludeert, de leider der anti-revölutionairen stelt vast in den zaligen waan, dat een door niets ge staafde uitspraak van hemzelf tegen de krachtigste argumenten van anderen ten volle opweegt. De eerste laat zijn autoriteit nimmer gelden, faalt eer door overmaat van bescheidenheid, dan door het tegendeel; de laatste daarentegen is zoozeer overtuigd, dat van zijn woord gezag uitgaat, dat hij meermalen nalaat, zich de vraag te stellen, of er ook iets in zit. De afgevaardigde voor Noordholland motiveert; die voor Zuidhol land suggereert, noemt axioma wat zelfs den naam hypothese niet verdient, en tracht als een ouderwetsche orator didacticus zijn auditorium met vreemdsprakigen geleerd heids-schijn te overbluffen: „Treuga Dei" in stede van Godsvrede of Bestand „Mind- reading" in plaats van het simpele „eedach- ten-lezen". De heer Drucker daarentegen is doodsbang voor het onnoodig gebruik van vreemde woorden, zijn artikelen over de taal onzer vonnissen zijn daar om het te be wijzen. Het is een kleinigheid, maar het ka rakteriseert den man van eenvoud en dege lijkheid, wien het steeds om de zaak zelve, nimmer om den uiterlijken schijn te doen is Schijn, pose, phraseologie zijn daaren tegen aan 's heeren Kuyper's redevoeringen schier onafscheidelijk verbonden. Hoor hem met een superieur lachje verklaren: „Wie zegt, dat de aanneming van de Eedswet door de Tweede Kamer niet een triomf van liet anticlericalisme is, zou toonen, vreemde ling in Jeruzalem te zijn", laat u overbluffen en geloof hem, en gij, plooibare luisteraar, zijt waar deze politieke hypnotiseur u heb ben wil. Maar als gij voldoende nuchterheid behoudt, om daartegenover de simpele vraag te stellen, hoe een wetsontwerp, waarvan wijlen Regout en de tegenwoordige staatsraad Heemskerk de geestelijke vaders zijn, als „anti-clericaal" kan worden ge brandmerkt. doorziet gij meteen het ijdek samenstel van onbewezen beweringen en schoonklinkende sophismen, waarmede het auditorium gevangen moest worden. En in dien gij het geluk hebt zoon spreuk van dr. Kuyper door een spreker als mr. Drucker uiteen te hooren rafelen zonder ophef, zonder vertoon, zonder dat zelfs de naam van het slachtoffer meer dan strikt noodig genoemd wordt kent gij voorgoed het onderscheid tusschen een zakelijk .goed ge documenteerd betoog en tendenzieuzen woordenpraal. Draagt dit wetsontwerp een antithetisch karakter? Of heeft veeleer om mr. Druc ker aan te halen "s heeren Kuyper's neiging om overal een antithese te zoeken hem ook hier parten gespeeld?. Het ant woord ligt voor ieder onbevooroordeelde voor de hand. Zou vraagt men zich onwillekeurig af zonder de antithese-manie van den drie starschrijver van den „Standaard" de oppo sitie tegen de Eedswet wel ooit zoo groo- ten omvang hebben aangenomen als thans het geval is Verschillende andere anti-re volutionaire fijnproevers, mr. J. J. de Waal Malefijt, de redactie van de „Rotterdam mer". prof. Fabius zelfs, hebben in wijlen Regout's leuze: „vrijheid, een belofte af te leggen, met den waarborg van het toetsings. recht van den rechter" nimmer het fanatiek» anti-clericalisme ontdekt, dat den heer Kuy per zoo schijnt te hinderen sinds minister Ort het denkbeeld van zijn ambtsvoorgan ger in een wetsontwerp belichaamd heeft. Integendeel, meer dan een hunner heeft die oplossing geprezen als een „aannemelijk compromis". Trouwens, de christelijk-histo. rische „Nederlander" heeft zich nog in wel- willenden zin daarover uitgelaten, de Staats commissie voor de herziening van het Wet boek van Strafvordering, waarin deskundi gen van allerlei richting zitting hadden, aan vaardde het stelsel voor de getuigenverkla ringen in strafzaken. In de Tweede Kamer zelve, waar ten slotte een „anti-clericalisti- sche overmacht" (Kuyper-terminologie) het ontwerp heet te hebben aangenomen, was aanvankelijk van een ernstige opposite van de rechterzijde geen sprake, gelijk blijkt uit het Voorloopig Verslag van 3 December 1914 en de verklaring van den voorzitter van de commissie van rapporteurs, dr. De Visser, van 5 Maart 1915. Prof. Drucker verrichtte nuttig werk door die recente, o zoo gaarne in het vergeetboek geschoven uitspraken te citeeren. Neen, zoo er van an tithese sprake is, schuilt die niet in de wet. maar is zij er als een prikkelend etiket door dr. Kuyper specialiteit in politieke prik kellectuur opgeplakt. Met hoe misplaat- sten ijver werd in de jongste maanden ge stookt en gekonkeld, bezworen en gedreigd, gespeculeerd op vrees voor de Eerste Ka mer en eerbiediging van den Godsvrede, alsof iets veel gewichtigers in het spel ware dan de vraag, of dr. Kuyper's haan victorie zal kraaien. Eigen zienswijze veralgemee- nend tot de eenige zuivere rechtsche leer, heeft de heer Kuyper allen, die voor het wetsontwerp ook maar iets durven voelen, met zijn banbliksems getroffen. Ego-centri sche politiek, over-vrijmoedige vereenzelvi ging van eigen oordeel en de ware begin selen! „Nous accusons". De heer C. F. J. Brands en Mar. F. E. Dekker verspreiden een door hen opgesteld vlugschrift onder bovenstaanden titel. Wie zij beschuldigen De bladen, die partijdige berichten en beschouwingen openbaar maken. Het heet daaromtrent: „Het is opmerkelijk voor hen. die meer dere couranten lezen, hoe verschillende redacties bij het geven van uittreksels uit andere bladen, haar lezers juist alleen dat voorzetten hetgeen in hun kraam past. Het spreekt vanzelf, dat het met het be treffend commentaar al juist hetzelfde gaat. „Pro-Duitsch" of „pro-Engelsch"ieder die een duit in het zakje gooit, legt het op zijn manier uit, wanneer hij iets leest door een ander geschreven of door een ander gezegd. En dat is zoo bijster gemakkelijk, want, waar alles zoo anders is dan ge woonlijk, heeft nu bijna elk geval niet twee, maar wel zes kanten en ieder kan er wel een paar naar zijn gading draaien." En aan het einde van het vlugschrift: „Wij beschuldigenwij beschuldigen een ieder die niet zijn kalmte bewaart, wij beschuldigen iedere dagblad-redactie, wij beschuldigen ieder teekenaar. die niet met zorg vermijdt alles wat op aanhitsing tot haat of oorlog gelijkt, van medeplichtig heid, wanneer ons volk zou worden mee gesleept in den poel van ellende, die Eu ropa thans is." Spoorwegwerken. Nabij Halfweg wordt een nieuwe spoordijk aangelegd, noordelijk van den oude, over het zijkanaal worden twee nieuwe bruggen gebouwd, ook het em placement te Halfweg wordt uitgebreid. Samenkomst van Vlamingen en Nederlan ders. De bijeenkomst van Vlaamsche en Nederlandsche leden van het Algemeen Ne- dcrlandseh Verbond, welke 19 Juni te 's-Gravenhage zou plaats hebben, is tot een nader te bepalen dag uitgesteld. „De Toekomst". Niet onvermakelijk is wat wij omtrent dit tijdschrift in „De Vlaam sche Stem" lezen: Er werd immers beweerd bij het verschij nen van het nieuwe weekblad „De Toe komst", dat dit blad. in weerwil van zijn redactiestaf van Nederlandsche hoogleera ren, geheel onder Duitschen invloed stond. maar ook werd die bewering van de be trokken zijde tegengesproken. Nu toont men ons een redactioneel schrij ven. afkomstig van het weekblad; een re productie van het Nederlandsche hoofdje BELEEFD BE VEEL IK MIJ AAN VOOR DE LEVERING UWER MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. - ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CEN TRAL", - LANGE POTEN, DEN HAAG. van dit „Weekblad voor Nederland" prijkt boven den brief, die echter in onvervalscht Duitsch is gesteld, zelfs gemakshalve in die taal gedrukt is. Het is een verzoek aan een Nederlandsche uitgevers-firma om toezen ding van een door haar uitgegeven werk. En dit verzoek van een Nederlandsche redactie aan een Nederlandschen uitgever, handelen de over een Nederlandsche uitgave, luidt als volgt „Die Unterzeichnete Redaktion beab- sichtigt das in Ihrem Verlage erschienene (volgt de naam) im literarischen Teil der Zeitschrift anzuzeigen; sie erlaubt sich deshalb die Bitte, ihr ein Exemplar dieser Publikation zuzustellen. „Hochachtungsvoll ergebenst, Redaktion „DE TOEKOMST" Besteedt uw sporttijd voor den „Vrij- willigen Landstorm". De regeering ver schaft u de uitrusting. VOLKSGEZONDHEID. Het eten van kaas. In het buitenland stelt men de voedingswaarde van kaas zeer hoog, en tal van medici bevelen daar het dagelijksch gebruik van kaas krachtig aan. Zoo krijgen b.v. de gemobiliseerde Zwit- sersche troepen dagelijks een tamelijk pittig stukje kaas, inplaats van het vleeschrant- soen, dat gedeeltelijk is verkleind, gedeel telijk zelfs is afgeschaft. De kaas bevat n.l. niet alleen de waardevolle bestanddeelen van de melk, n.l. eiwit en botervet, maar haar gunstige werking is in hoofdzaak toe te schrijven aan haar bizondere chemische samenstelling. Men zegt, dat de Zwitser- sche medische autoriteiten de meening zijn toegedaan, dat kaas een uitstekend voorbe hoedmiddel is tegen verschillende darm ziekten, o. a. ook tegen typhus. („Mndbl. tegen de Vervalschingen.") ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. De uitgeversfirma J. A. Sleeswijk te Bus- sum begint gaandeweg de reputatie te krij gen van uitmuntende landkaarten de wereld in te sturen, ot beter, deze reputatie bezit zij reeds, en zij arbeidt thans niet slechts aan de handhaving daarvan, doch, als wij het wèl zien. verhoogt zij slag op slag deze reputatie nog. Zoo verscheen thans door hare bemoeiingen weer een kaart van Gooi en Eemland voor wandelaars, wielrijders en automobilisten. Deze kaart ziet er natuur lijk weer best uit, is weder in het bekende handige formaat en alweer niet duur ook: 50 cents. In een tijd als tegenwoordig heb ben landkaarten meer belangstelling dan ooit, en het succes van kaarten als deze is dan ook verzekerd. Iets wat deze uitgeefster dan ook op end' op verdient! Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschap pij verscheen het tooneelstuk „Klaasje Ze venster", door den acteur M. Spree van Van Lennep's vermaarden roman vervaardigd. De prijs van het boekje is 40 cents. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Groote Kerk. op Dinsdag 8 Juni, Donderdag 10 Juni en Vrijdag 11 Juni, door den heer Louis Robert. Het was Dinsdag buiten brandend heet in de kerk daardoor dubbel koud; de toe hoorders konden rustig zitten luisteren - (dat doet elk op zijn of haar manier) de or ganist had als gewoonlijk te spelen; d. w. z. te werken. Het eerste nummer was„Sona te I" van J. S. Bach, waarvan ik zeer ge noot, vooral wegens de groote helderheid, soberheid en logica (muzikale). Vervolgens

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3