ADRIÈAN BOER. Kunstfatojtaaf" PORTRETTEN -= Eigen Omgeving, ■ik Victoriawafcer KERK-AGENDA, Zondag 4 Juli. HaarlemVereen, van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.) 10 u., Ds. Herderschee, Em. Pred. te 's-Graven- liage; Rem. Ger. Gem. 10 u,, Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez, Gem. 10 u., Ds. Ilylkema. H. Avondmaal. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van Leeuwen, Pred. te Bloemendaal. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Spaarmlam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg; Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10£ u. de heer Westmijze, Proponent te Purmerend. Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. Donderdag 8 Juli: Gemeenteraadsverkiezing. Hotel „Duin en Daal". Gedurende de maanden Juli en Aug. Schilderijen tentoonstelling van Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Groote Kerk: Maandag 5 Juli: 8 u. Bach- avond. Tentoonstelling te Bloemendaal Twee zalen en de ruime gang van hotel „Duin en Daal" zijn versierd met een verzameling van schilderijen en teekeningen als men wellicht nog nooit te Bloemendaal bij elkaar zag. Het is een lieve lust, zulk een aantal werkstukken, waaronder kostelijke, bijeen te zien in de keurige omgeving van dit hotel. Reeds hij eersten aanblik treffen de aldus be hangen wanden door een indruk van ge noeglijken rijkdom, dien uitteraard toeii steeds fleurige schilderstukken in gouden omlijstingen den bezoeker plegen te geven. De rangschikking der werken doet alles goed tot zijn recht komen: nergens zagen wij éene onhandige groepeering, welke het eene doek ten koste van het andere doet opvallen. We genoten dan ook rustig en volop van wat daar was uitgestald, een 120-tal werken. Daar is in de eerste plaats dan van den Haarlemschen schilder Boot een groot aantal schilderijen en aquarellen, waaronder mooi-aansprekende stukken; wat ons al bizonder opviel is een tweetal groote stillevens, .,M'n tafel" en „In de keuken", getiteld. Van mejuffrouw Jo Bon man, vinden wij er bloemstukken, zooals wij die van haar gewend zijn, dat is: aange naam van kleur en mooi van rangschikking. \V. J. Brandt doet zich hier kennen als een schilder, waar wij wel meer van zullen hoo- ren, zijn schilderijen zijn fijn van atmosfeer en menigmaal teeder en voornaam van kleur. Van Ko Doncker zijn er voortreffe lijke teekeningen. Van onzen plaatsgenoot Grootens is hier ook een keur van werken te zien, behalve schilderstukken, ook mono typen en etsen, waaronder heel mooie zijn. De Haarlemsche schilder J. B. Kamp is met een reeks fraaie studies en teekeningen uit gekomen, ook schilderstukken, die er mo gen zijno. m. is er een sprekende, mooi geschilderde Negerkop. H. Kruyder, even eens Haarlemsch schilder, zond schilderijen in waarvan vele ons door kracht van kleur en raakheid treffen; „Koeien op stal" is b.v al een zeer aansprekend doek. Albert Oger, uit Haarlem, doet zich als een kranig pas tel- en waterverr-teekenaar kennen, en H. van Riet laat ons fleurige bloemstukken zien. Stern en Wesseling, ook beiden Haar lemmers, voltooien de verzameling met hun omvangrijke en veelsoortige inzendin gen. Kort en goed. er is voor alle Bloemen dalers dubbel en dwars reden om eens naar hotel „Duin en Daal" te passagieren om te kijken. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen voor 12 uur, van 2 tot 6, en na 8 uur. De toegang is vrij. Loopt maar binnen, en wie het echt goéd wil doen, die komt niet naar buiten voor hij op het kantoor van het hotel zich van het bezit van een der schil derstukken. teekeningen of etsen heeft ver zekerd. De prijzen zijn niet hoog. En zulk een gelegenheid om iets moois te koopen in de plaats zelf wordt vrijwel nooit geboden. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; overtreding der arbeids wet; rijden over de voetpaden en diefstal van geld. Gevonden en terug te bekomen bij Smits, te Aerdenhout, Schulpweg, een beursje inhoudende een tienrittenboekje E. S. M. en 85 cent; J. Nieuwenhuis, Rampe laan n". 17, te Overveen, een r.-k. kerk boekje; Daudey, Oude Gracht n°. 96, te Haarlem, een bergeend; A. Kranenburg, Joh.-Verhulstweg n". 27, te Bloemendaal, een zilveren schakelarmband; aan het bu reau van politie te Overveen, een zand- schopje. V e r 1 o r e neen zilverbon van f 2,50 een lichtblauwe tasch; een bruin taschje met inhoud; twee gouden broches; een rood strikje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 25 Juni tot en met Donder dag 1 Juli. Geboren: z. van J. Dedding en A. M. van den Bunt; z. van C. Gerritsen en B. E. van den Eijnde. .Ondertrouwd: C. F. van den Heu- vell en F. C. Thoolen; P. van de Manakker en K. Bruinsma. Getrouwd: W, van Bork en G. Blan kevoort. Overleden: J. J. van den Bos, 38 j., wonende te Zandvoort. Overleden in het gesticht Mcc- renberg: P. Weijers. 77 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum en School voor Kunstnijverheid te Haarlem. De maatschappij van Nij verheid te Haarlem, zendt ons het jaarver slag over 1914 van haar museum en school voor kunstnijverheid. Wij bemerken eruit, dat het bestuur van museum en school steeds voortgaat met de uitbreiding en ver betering van haar instellingen. Door de reeds genoemde school, die een aanzienlijk onderdeel van het museum uit maakt, wordt er naar gestreefd, degelijke, zoowel artistiek als praktisch onderlegde werkkrachten te vormen, die zich na alge- legden leertijd over het geheele land ver spreiden. Hiertoe werden een groot aan tal teekenzalen en praktische werkplaatsen ingericht, alwaar onderwijs in de bouw kunst, de binnenarchitectuur en de meu helkunst, de decoratieve kunst, de boek versiering. de ornamentale beeldbouwkunst in hout en het boetseeren, alsmede de ar tistieke metaalbewerking, het ciseleeren, het drijven en het emailleeren, wordt ge geven, terwijl het teekenen naar pleister en stillevens, het teekenen en aquarelleeren naar bloemen en levende dieren, alsook de kunstgeschiedenis en andere theoretische vakken een groot deel van het onderwijs innemen. Daar het voornemen bestaat, om in de maand Juli van 1915 eene tentoonstelling van het werk der leerlingen te organisee- ren. zal een ieder zich rekenschap kunnen geven van de pogingen, die in het werk worden gesteld, om aan het vormen van goede werkkrachten tegemoet te komen. Ook de geldelijke resultaten van de school en het museum waren dit jaar weer gunstig. Uit den omtrek. De opening van de zwemplaats voor de gemobiliseerden van het westfront der stelling van Amsterdam, heeft allen aanwezigen een opgewekten mid dag bezorgt. De inrichting, gelegen in den Mooien Nel is door de zorg der heeren W. Dyserinck en J. A. Prent, die daarbij den steun van velen ondervonden, praktisch op gezet; ze werd met muziek en groen, bloe men en vaandels, belangwekkende vertoo ningen te water, onder leiding van den heer A. J. Meijerink en een polo-wedstrijd fees telijk geopend. D OBERLAH NSTEIN VAN HIER EN DAAR. Hoe de revolutie wordt voorbereid. Op het congres der S. D. P. werd eene resolu tie aangenomen, waaraan wij hieronder een en ander ontleenen: De S. D. P. roept de Nederlandsche arbei ders'op, zich tegen het militarisrffe der kapi talistische klassen in eiken vorm. ook in dien van een zoogenaamd volksleger ter verdediging der onafhankelijkheid of der neutraliteit met alle daartoe dienstige mid delen te verzetten, en derhalve altijd en in elk geval alle uitgaven voor het militarisme te verwerpen. II. Overwegend, dat de oorlog als voor naamste en sterkste middel om het kapita lisme te bestendigen en uit te breiden, voor het kapitalisme onmisbaar is; dat de kapitalistische klassen ook tegen over het revolutionaire proletariaat een le ger noodig hebben. dat het militarisme in een of anderen vorm onder het kapitalisme zal blijven bestaan. dat het proletariaat dus niet ongewapend de revolutie naar het socialisme kan uit voeren, is van oordeel, dat de arbeidende klasse de sociale revolutie zal voltrekken door; als deel van het leger der bezittende klas sen de wapens te gebruiken voor die revo lutie, zich meester te maken van de wapenen der bourgeoisie, waar het de macht in handen heeft gekre gen, de arbeidende klasse te wapenen tot verdediging der revolutie. en in het algemeen doordat het proleta riaat gedurende den loop der revolutie in een reeks gewapende konflicten de staat en de bourgeoise overwint, en schrijft in dien zin in haar program volkswapening. IN 's Lands defensie. Van het propaganda- comité voor algemeene oefenplicht der ver- eeniging „Volksweerbaarheid" werd onder- bovenstaand opschrift in de „N. R. Ct." een ingezonden stuk geplaatst, en wel naar aan leiding van een Oproep der S. D. A. P. om te protesteeren tegen het wetsontwerp tot uit breiding van den Landstorm. De strekking van dit stuk komt hierop neer: Nu het bestuur der S. D. A. P. verkon digt, „dat 's lands defensie een zaak is, niet van algemeen en nationaal belang, die, als zoodanig, buiten en boven de partijen be hoorde te staan, doch integendeel een zaak van éénzijdig klassenbelang, en dus een vruchtbaar onderwerp voor een feilen par tijstrijd,"-nu acht het comité de tijd daar tot protesteeren tegen een partij, bij welker leider nog kort geleden „de nationale gedachte alle nationale geschillen over- heerschte." Het comité zou gaarne een ernstige cri- tiek op het wetsontwerp onder de oogen zien. doch betreurt het door de S. D. A. P. ingenomen standpunt, dat alle versterking onzer defensie-middelen onmogelijk wil ma ken. Met klem wijst het comité alle aantij ging van oorlogszuchtige bedoelingen af; geen andere bedoeling heeft het, dan deze: de defensie van Nederland zoo sterk mogelijk te maken, iets wat in het belang van allen is, en niet het minst in het belamr der lagere klasse. Het stuk eindigt dan als volgt: „Wij zullen ons niet op het door de S. D. A. P. verkozen politieke terrein begeven, doch wij kunnen niet nalaten te dezer plaatse te herinneren aan de tragische fi guur van Emile Vandervelde, den leider der socialistische partij in België, die, getrouw aan de beginselen der „Internationale", ja renlang stelselmatig iedere poging tot ver betering en versterking van het Belgische defensiewezen heeft tegengewerkt en alle daarvoor gevraagde credieten heeft afgewe zen. Thans reist hij rond, verdreven uit zijn land, protesteerende tegen de verschrikkin gen die zijn volk (en niet het minste de lage re klaSse daarvan) getroffen hebben, en martiale toespraken houdende tot zijn land en partijgenooten in de loopgraven. „Een Duitsch socialist (zoo heeft hij nog onlangs te Parijs gezegd), die ons bedrogen heeft, dien wij te Parijs gevierd hebben. Scheidemann, heeft mij getart den oorlog te prediken tot de arbeiders. Ik voldoe daar aan en roep uit al mijn macht: „Leve de oorlog, tot aan het einde!" Laat ons hopen, dat den leider onzer volkspartij niet het lot beschoren moge we zen om eens door dergelijke toespraken te moeten goedmaken, wat te rechter tijd ver zuimd werd." (Men weet, dat Troelstra, na te Utrecht eene manifestatie tegen den oorlog te heb ben ingeleid, plotseling zeer ziek is gewor den, en, wat men noemt, een tijd absolute rust moet nemen. Mr. Troelstra is als een man, die twee van elkander afdrijvende eilanden het nationaal belang en het soci- aal-dembcratisch belang met de beenen bij elkaar wil houden. Red. BI. W.) Het ctmplot. Onder dezen titel schrijft een correspondent uit Constantinopel in de „N. Roti Courant" over de onthullingen van een tegeh de Turksche regeering gesmeed complot' om Turkije met behulp van de Triple-Entente en Griekenland van de „dwingelandij van het Jong-Turksche Co mité te verlossen". We lezen in dat arti kel o. rr:. De gi zanten van Groot-Brittanje en van Frankri k te Athene, de toenmalige minister president Wenizelos en ook lord Kitchener traden d van de daarop in de combinatie en de leiding uitvoering van het complot werd naar Athene verlegd. Het doel en de om vang vdn de samenzwering werden nu ook veel uitgebreider dan maar eenvoudig het long-Turksche regime door een bewind der Ententisten te vervangen. Het Turksche rijk moest uil het verbond met de centrale mo gendheden naar de groep der Triple-Entente worden getrokken. Zulks zou dit begreep men te Athene niet mogelijk wezen voor en aleer (le tegenwoordige machthebbers te Konstantitiopel voor altijd van het toonccl waren vetdwenen; dus moesten die uit den ARTISTIEK van OPVATTING en UITVOERING. EL0EWÏER3OA&L. Telefoon 2409. Brochure „Hoe ik de fotografie beoefen" gaarne op aanvraag. weg worden geruimd. Vandaar dat op het piogram werd gezet, het vermoorden niet alleen van de hoofdmannen van het co mité en van den minister van oorlog en I urkschen generalissimus Enver pasja, maar ook van de Duitsche officieren. VG.i vragen: Is het wel te rijmen met onzt> neutraliteit, dit alles te vermelden Bond van Vrouwenkiesrecht. Op het buitengoed van den heer Cremer had Za terdag de openlucht-vergadering van den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht plaats. Het weer, in den aanvang dreigend, sloeg al spoedig ten gunste der dames om; het werd verrukkelijk. De vergadering werd door mevrouw Pijn appel Boissevain geopend; spreekster stel de een reeks voordeelen van het medezeg genschap der vrouw in het licht. Daarna wekte mr. Smeenge op tot fiksche samei werking van mannen en vrouwen, om voor de vrouw het kiesrecht te verkrijgen. Ook mevr. De Jong van Beek en Donk sprak in dezen geest. Mej. Van Dorp toont aan, dat het streven der vrouwen is de zegepraal van het recht over de macht. Ten slotte wekm ds. Junod tot propaganda en geestdrift, en de Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht had wederom een schitterend geslaagde bijee komst te boeken bij de vele. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Groote Ker.. op Dinsdag 15 Juni, Donderdag ,1 Juni en Vrijdag 18 Juni, door den heer Louis Robert. at is het toch jammer, dat de Dinsd: - middag -concerten zoo weinig bezocht wcr- len; de aanwezigen zullen ook ditmaal veel genoten hébben van de vertolking van het 'belangrijke programma. Allereerst van de „Fantasie d. kl. t." van J. P. Sweelinck (1562 1621). Begin rustig en p.; en mooie mo dulaties en grootsch slot ff. maggiore. Het Choralvorspiel und Fuge über „O Traurig- keit, o Herzeleid van Joh. Brahms trof mij ook nu zeer door het echt droevige dat uit het geheel klinkt. Daarna was de „Conso lation van Max. Reger werkelijk troostend; na den strijd uit het middendeel spreekt de rede aan 't slot. De „Suite" van Felix Bo- rowski vond ik wederom een zeer belangrijk werk. IPrélude, II. Toccata (spiritoso, ca- pricioso, vivace, fine grandioso), III. Me ditation. Elégie (mesto), IV. Marche solen- nelle (climax, pesante, ff. a fine). Het was te hooren dat de componist zeer hooge eischen stelt aan den uitvoerder; dit werk zal zeker ook een grootschen indruk hebben gemaakt. Donderdag 17 Juni hoorden we eerst'twee Choral yorspiele, n.l. „Komm, Gott, Schbp- fcr, Heiliger Geist en „Wachet auf, ruft lins die Stimme van J. S. Bach (beiden meer gehoord, wat ik zeer waardeer). Vervol gens „Toccata mit Fuga a kl. t. van J. L. Krebs en 3 „Andante (melodioso) van J. A. an Eyken; 4a. „Scherzo" (giocoso) en 4 „Pastorale (gracioso) uit de 2e Symphonie van Ch. M. Widor en 5. „Allegro symphoni- que van 1 h. Salomée (marche-rhythme, melodioso, p, crese, pin mosso. allargando. fine maestoso f.f). lijdagavond 18 Juni begon (het orgel te spelen!) I. met de aangrijpende „Marche 1 unèbre van Fr. Chopin (in memoriam);2 Gffertoire van Th. Dubois (dat geheel met de stemming van n". 1 in harmonie was) N 3 „Suite Gothique" van L. Boëllmann ia. „Introduction-Choral", armoniae bellis- sima; b. „Menuet Gotique" rhythme, graci oso giocoso; c. Prière", pp. tranquillo, te- nera, en d. „Toccata", vero maestro!) N°. 4 „Pastorale" van A. Guilmant (zeer mooi): n". 5 „Pour la Toussaint van Gabriel Dupout (mooie klokken en melodie, meer gehoord). N". 6. Eerste gedeelte uit de 5e Symphonie van Ch. M .Widon, (veel afwisseling, begin p. en ook hier sterke climax naar 't slot. dat een magnifiek-grootschen indruk na laat.) Met opzet heb ik ditmaal eens heel zakel® droogstoppelig de nummers opgesomd. het tot lezeressen en lezers doorgedrongen dat het dus in deze ééne week 15. zeg« vijftien nuummers waren, die de organist t£ studeeren hadEn dan' dnrft in de „Stads- Editie" der O. H. C. iemand nog schrijven van een „vingerwijzing tot uitbreiding dei

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2