I zet: KERK-AGENDA, Zondag II Juli. Haarlem: Eglisc Walloune, 10J lieures du matin, Mons. Jean Arnal, Pasteur a Amsterdam. Conflr- mation; Rem. Ger. Gem. 10 u., Ds. Voorduyn, Herv. pred. te Naarden; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Plantenga. Heemstede: Ned, Herv. Gem. 10 u., Ds. Mou- tijn, Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Conradi, Em. Pred. te Haarlem. SantpoortNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergli van Eijsinga. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Baljon, Pred. te Spaarndam, 5 u., Ds. Baljon; Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u. Ds. Sinidts, van Koog Zaandijk. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEM ENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. Donderdag 15 Juli: Bloemend. Sckoolver. Tentoon stelling van werk van leerlingen. Hotel „Duin en Daal". Gedurende de maanden Juli en Aug. Schilderijeü tentoonstelling van Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensi van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag II Juli: Specialiteitenvoorstelling. tionalisme, maar ook versterking van den nationalen geest, verruiming van den blik, grootere zelfstandigheid van de hier bedoel de kleine naties (Noorwegen, Denemarken, Nederland, Zwitserland, Zweden en Bel gië Naast deze werkzaamheid heeft onze vereeniging nu nog de pogingen te steunen om na te gaan, wat in het buiten land ten aanzien van ons land wordt ge schreven, om dat te brengen ter kennis van de belanghebbenden en om ongewenschte opvattingen te bestrijden. Intusschen politieke onafhankelijkheid alleen is niet voldoende. Wij moeten ook naar de grootst mogelijke economische on afhankelijkheid streven en er op bedacht zijn onze welvaart zooveel mogelijk te bevor deren. De zorg voor onze economische onafhan kelijkheid is op zich zelf reeds een groot en gewichtig werk, dat alleen goed kan worden gedaan door de besten. En daarbij komt hier nu nog de zorg naar vermeerdering van onze volkskracht. Dat werk in deze richting wenschelijk is in het belang van een goede defensie, die noodzakelijkerwijze duur moet zijn, zoo vel als verder in het materieel en moreel belang van ons volk, spreekt vanzelf. Doch is dit terrein van werkzaamheid niet wat al te ruim. is daarin niet wat al te weinig tee- kening Wij zouden willen op den voorgrond stel len, dat een nationale vereeniging hier het nationale, het eenheids-element hoog moet houden en in hoofdzaak aanvullend moet willen werken. De politiek, de sociale bewe ging werken hier in vele opzichten ten goe de. Doch al werkend hebben zij de strek king de aandacht af te leiden van gewich tige hoofdzaken. Onze vereeniging moet daartegen opkomen. Zij moet aandringen op verbetering en vergemakkelijking van de productie als middel van bestaan van de geheele natie. Verbetering van de consu laire vertegenwoordiging, van de internatio nale verkenning en vertegenwoordiging op commercieel gebied, directe bevordering van de nationale nijverheid en den Neder- landschen handel, verbetering van de rela ties met de koloniën ziedaar een gebied, dat wonderlijk genoeg niet de belang stelling heeft, die het verdient. Die alge- meene belangstelling te kweeken, te reagee- ren tegen bewegingen, welke die belangstel ling wegnemen, ziedaar mede de taak van de door ons gedroomde organisatie, die in één woord tot doel zou hebben ons land ste viger en welvarender te maken en ons land ons land te houden. PLAATSELIJK NIEUWS. Een aardig plekje. Qeen grootsch na- tuurtooneel, geen woeste aangrijpende schoonheid, maar een kleine bescheiden plek van rustige, zachte vriendelijkheid voor de oogen. Een aardig plekje, maar dan ook een allemachies aardig. Wie langs den Verbindingsweg die nieuwe en fraaie Errungenschaft onzer ge meente, komt, zal daar, bij het gaan naar Blopmendaal rechts, bij het gaan naar Haarlem links, een zorgvuldig aangekweekt en welverzorgd tuintje opmerken, het tuin tje van den ouden Verduin. Dit dingske is een lieve lust, ja, niets meer en niets min der. Wat keurige en welonderhouden groentenbedjes, meetkunstig afgebakend en wél van verhouding, wat sierlijke reeksen boonen en erwten aan de hooge stokken als vlaggen en vaandels van groen en pleizie- righeid. Wat malsehe sla en kool en veler hande dierbare groensels daartusschen. Het 's een pret om dit alles eens goed te bekij ken. Eu niet alleen de nuttige zaken worden in dien kleinen hof verbouwd, neen, fleurige bedden van planten en bloemen zijn daar ook al omhenen. En net en proper gehou den, en gesnoeid en opgebonden, het is voorbeeldig. Hier gloeien uit het groen de vlammendgele goudsbloemen u tegemoet, daar staan bossen margrieten, als blank eiwit met gele dooiers, te pronken; wat ver der is een fijne bleekblauwe ruiker van as- tertjes; lupienen, dahlia's, wat niet al, om boorden daar knusjes met elkaar en sierlijk den netten fijnen moestuin. En op den ach tergrond is er zoowaar nog een prieeltje gemaakt ook. Het is een klein, maar aardig brokje van de wereld, dit tuintje van den ouden Verduin. En wandelaars, die maar eventjes tijd hebben, raden we aan, het eens aandachtig te bekijken. Ook fietsers kunnen er best eens even voor afstappen. Het is de moeite waard. Werkelijk. Gemeenteraadsverkiezingen. Donder dag zijn voor de verkiezing der vier ge meenteraadsleden stemmen uitgebracht als volgt Aan het stembureau te Bloemendaal: Op dr. Bornwater 209, op den heer Klomp 122, op den heer Laan 218, op den heer Van Tienhoven 202, en op den heer Van der Vliet 210 stemmen. Op het stembureau te Overveen, kreeg dr. Bornwater 225. de heer Klomp 60, de heer Laan 205, de heer Van Tienhoven 208 en de heer Van der Vliet 233 stemmen. Op dat te Vogelenzang, kreeg dr. Born water 79, de heer Klomp 18, de heer Laan 78, de heer Van Tienhoven 76, de heer Van der Vliet 81 stemmen. Het aantal geldige stemmen was voor Bloemendaal 320, voor Overveen 266, voor Vogelenzang 93. De vier aftredende raadsleden, de hee- ren Bornwater, Laan, Van Tienhoven en Van der Vliet, werden herkozen. Zandvoort. - Naar wij vernemen, zal van af 21 Juli a.s. in het „Olympia Palace Thea ter" te Zandvoort de Cabaret Barger geo pend zijn. Het theater zal hiervoor geheel in Japan- schen stijl ingericht en fantastisch verlicht .vorden. Er zal ook een dansvloer worden gelegd; deze is toegankelijk voor het pu bliek. De bepalingen voor de deelnemer:, door de directie vast te stellen, zullen strerg gehandhaafd worden. Daar eene inrichting als deze, waar het publiek zoowel kunst als vermaak vindt, tot de zeldzaamheden behoort, twijfelen wij niet ot" deze geheel nieuwe onderneming zal veel biival vinden. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Proccsse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: het plegen van onzedelijke hande lingen; rijden zonder licht; loopen over verboden grond; rijden over de voetpaden. Gevonden en terug te bekomen bij H. A. Eijsten, Zomerzorgerlaan, te Bloe mendaal, een padvindershoed en een doek: E. Dekker, Hartenlustlaan n". 12, te Bloe mendaal, een portemonnaie met inhoud; L. Pouwer, Lage Duin-en-Daalscheweg n°. I, te Bloemendaal, een paardenleidsel (kin derspeelgoed); N. Gerritsen, Boschlaan n". 45, te Bloemendaal, een koperen oliespuit; Th. van der Vliervoet, Meerenbergscheweg n". 13, te Bloemendaal. een heeren-para- pluie; A. G. van der Riet, Kleverlaan n". 13. te Bloemendaal, een schopje; P. Blankwa ter, Tetterodeweg n". 18. te Overveen, een I jongenspet; Rodenburg, Leidschestraat n°. 107, te Haarlem, een paar bruine hand schoenen; Nieuwenhuis, te Vogelenzang, een kinderarmbandje; W. Kol, Oosterduin- scheweg n". 12, te Overveen, een porte monnaie met inhoud; aan het raadhuis te Heemstede, een bril; aan het bureau van politie te Overveen, een sleuteltje en een dames-parapluie. Verloren vier portemonnaies met in houd; een hondenhalsband; een gouden broche; een dekzeil; een parapluie; een kindermanteltje en een stuk van een gouden halsketting. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 2 Juli tot en met Donderdag 8 Juli. Geboren: d. van C. van Maren en Ch. W. van Amesfoord; d. van E. A. Norton en K. M. Dell, wonende te Fareham, in Engeland: z. van G. G. M. J. de Decker en A. M. J. G. J. Meens. Overleden: S. P. Dedding, 1 d.; M. Koebolt, 72 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: J. Broens, 81 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". Deze vereeniging herdenkt op 18 Juli e.k. den dag, waarop zij vóór 30 jaren werd op gericht. Ter viering van dezen gedenkdag worden de jaarlijksche onderlinge roeiwed- I strijden op dien datum gesteld, en zal het gemeenschappelijk noenmaal een eenigs- zins feestelijker karakter dragen dan ge woonlijk het geval is. Museum van Kunstnijverheid. In de rotonde van het museum van kunstnijver heid zullen Zondag a.s. tentoongesteld zijn de inzendingen betrekking hebbende op de vrouwelijke handwerken, welke werden in gezonden op de prijsvraag, uitgeschreven door de Maatschappij van Nijverheid, in verband met het Thieme-fonds, waaronder zich hoogst belangrijke naaldwerken bevin den. Het museum is geopend van 104 uur. Wijk aan Zee. Men zond ons een „Gids voor de bad plaats Wijk aan Zee en omstreken". Deze gids is een uitgave van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer aldaar. Het boekje bevat een aantal uit nemende inlichtingen en is met aardige kiekjes versierd. Wie omtrent woningen en pensions meer wil weten, wende zich tot het informatie- buerau der vereeniging. Tramweg 61. te Wijk aan Zee. VAN HIER EN DAAR. Voor algemeenen oefenplicht. Het pro- oaganda-comité der Vereeniging „Volks weerbaarheid", secretariaat Keizersgracht 224. Amsterdam, verspreidt een aantal be langrijke uitgaven; zoo in de eerste plaats het bekende adres van dit comité aan de Tweede Kamer, waarbij is gevoegd het ver slag der in de Tweede Kamer gehouden debatten. Voorts wordt een geschriftje ver spreid onder den titel„Onzijdig, maar ook alzijdig", door prof. mr. J. de Louter. Hierin betoogt de professor dat de onzijdige staat voor de oorlogvoerenden geen quantité né- gligeable is, indien hijzelf zich daartoe niet verlaagt door lafhartigheid of nalatigheid. Hij voldoe niet aan onredelijke eischen der oorlogvoerenden, en hij beruste niet stilzwij gend in onrechtmatige aanslagen, welke eer oorlogvoerende zich tegenover hem durft veroorloven. Over karakterlooze volken velt de geschiedenis haar vonnis. Aan het slot van het artikel klinkt de ver maning den nog gunstigen tijd tot krachti ger maken van ons volk niet onbenut te laten voorbij gaan. Ook verspreidt het comité een aantal kos- telooze „Strijdblaadjes", waarvan wij n". 1 in ons vorig nummer bespraken. N". 2 behandelt „Gevaarlijke illusies", als een geloof in een broederschap der volken, welke broederschap thans toch zoo jammer lijk defect bleek. N". 3 vraagt: „Wie zijn de Imperialis ten en antwoordt, dat zijn zij, „die door de versterking onzer weermacht moedwillig tegen te houden, aanval en annexatie uit lokken, en daarmede drijven naar de op lossing van ons kleine, vrije Nederland in een machtig militaristisch Imperium." N°. 4 behandelt De Les van België, dat niet op eigen kracht heeft leeren bouwen. Het meende zich veilig achter de papieren wallen van tractaten en meer van dat moois, en hoe bedroevend is het dit land vergaan. Laat ons ons dus spiegelen aan dat voorbeeld en op eigen kracht vertrou wen, eigen kracht aankweeken, d. w. z. ons zoo groot mogelijke kracht van weerbaar heid verwerven. N". 5 behandelt De technische noodzake lijkheid van het Landstorm-ontwerp en wijst op de onmisbaarheid van reserves, - welke wij in Holland nochtans niet noemenswaar dig bezitten. N". 6, getiteld: De Lof der Lafheid, rich' zich tegen Troelstra's woorden, onlangs te Utrecht gesproken„als de duurzame vrede van Nederland een offer eischt, dan zijn w.ij daartoe verplicht en bereid." „Was het Jan Salie, die zoo sprak vraagt schrijver en hij dringt erop aan, niét tot offers van onze eer en van ons zelfrespect bereid te zijn. maar met krachtige hand ons land als ge heel te handhaven. Het comité dat op velerlei wijze propa ganda voor het denkbeeld van volksweer baarheid maakt, heeft daartoe echter veel geld noodig. Allen die iets voor het sympa thieke streven voelen, wekken wij op een bijdrage te zenden aan het comité, adres Haarl. Bankvereeniging, Haarlem. Geestelijk leven. De voor ons religieus Nederlandsch leven zoo belangrijke veree niging „Woodbrookers in Holland" heeft hare uitnoodigingen voor den zomercursus 1915 rondgezonden. Programma's daarvan zijn te bekomen bij den secretaris der vereeniging, dn G. H. van Senden, te IJlhorst bij Meppel. Weder zal in dezen zomercursus de aandacht voor groote maatschappelijke en religieuze on derwerpen worden gevraagd, en de inlei ders zullen mannen en vrouwen van zeer uiteenloopende zienswijze zijn. De commissie betreurt het, dat het man nelijk element onder de cursus-bezoekers zoo schaarsch vertegenwoordigd is, en zou dat gaarne anders zien. Mannen en vrou wen van uiteenloopende levensbemoeiing en zienswijze worden opgeroepen te komen, zoekenden zoowel als verzekerden, maar vooral ernstigen, en bezielden van èen ver langen: het oprecht verlangen naar God. De leiders der cursussen zijn mr. M. J. A. Moltzer, ds. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en me.i. W. F. Swaan. Voor nadere inlichtingen omtrent logies, prijzen, enz. rage men een programma aan het boven aangegeven adres. „Hun" bladen. Onder dien titel lezen we het volgende in De Telegraaf": Men verstrekt ons inzage van een lijst, waarop de buitenlandsche dag- en weekbla den voorkomen, die voortaan uitsluitend in Duitsche hotels en restaurants ter lezing zullen worden gelegd. Tevens wordt den Duitschen hotelhouders, handelslieden en in- dustrieelen aangeraden, hun advertenties slechts te plaatsen in bladen, die op deze lijst worden genoemd. De volgende Nederlandsche kranten vin den wij vermeld: Nederland: „De Maasbode", De Nieuwe Courant", „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant", „Vaderland", „Limburger Koerier" en „Standaard". Twee definities van den oorlog. Von Moltke, de oude, heeft gezegd: Oorlog is heilig, een goddelijke instel ling, een van de heilige wetten der wereld. Hij houdt alle groote en nobele gevoelens der menschheid op: eer, belangeloosheid deugd, moedin één woordhij houdt d menschheid er van terug om in het vreese- lijkste materialisme te vervallen." Guy de Maupassant beweerde daaren tegen „Honderdduizenden menschep in kudden bijeen te brengen, hen te doen loopen dag eu nacht, zonder rust, zonder gedachte, zon der bewustheid; niets te leeren, niets te lezen, voor niemand tot nut zijn; samen scholen in vuil, leven als beesten in een voortdurende onbewustheid; steden vernie tigen, dorpen verbranden, naties verwoes ten; ten slotte een andere kudde van men- schenvleesch ontmoeten, ie zelf er op gooi en, meren van bloed, bergen van vleesch. stukken van lichamen gewenteld in mod der, je armen weg, je beenen weg, je her sens kapot.... zonder voordeel voor ie mand, terwijl je eigen ouders, vrouw, kin deren, omkomen van hongeris het dat wat .ie moet doen, om niet in het vreese- lijkst materialisme te vervallen De telefoon in dienst der geneeskunst. Sir James Mackenzie Davidson doet in de „Lancet", het bekende medische tijdschrift, (volgens Vox. Medic.) een merkwaardig voorstel. Hij wil bij het zoeken naar kogels of ijzersplinters in het menschelijk lichaam gebruik maken van de telefoon. Daartoe moet dan een koolplaat als pool dienst doen, terwijl de andere pool gevormd wordt door het lancet, waarmee de arts aan het werk is, om het in ons lichaam niet thuishoorend voorwerp te verwijderen. Lancet en kool plaat zijn met de telefoon verbonden. De koolplaat moet op het lichaam bevestigd worden, b. v. met een pleister, en wel zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar de kogel zich moet bevinden. De huid onder de kool plaat moet eerst bevochtigd zijn, om goed te kunnen geleiden; hiervoor kan worden gebruikt een jodium-oplossing, die dan te vens desinfecteert. Raakt het lancet den kogel, dan wordt de stroom gesloten en in de telefoon hoort men een „klik". Schuift het lancet er langs, dan hoort men in de telefoon het eigenaardige ratelen, hetwelk wij in onze gewone huistelefoon wel eens waarnemen, als de juffrouw ons even moet laten wachten. Bij de toepassing van deze methode is dus geen electrische batterij noodig. Het poten tiaal verschil tusschen kool en lood of ijzer is voldoende. Sir James is de meening toegedaan, dat zijn methode boven het onderzoek met X- stralen te prefereeren is,omdat bij de X-stra- len alle harde voorwerpen denzelfden indruk maken, zoodat men b. v. een stuk versplin terd been op dezelfde wijs ziet als een kogel of een granaatscherf. Maar de telefoon spreekt alleen, als men met een metalen voorwerp te doen heeft. „Abgelehnt". orkestmeester den aan de Duitsche rr der dienst te nemei Jgere regiment, is onderging, naar w om als kapelmeest tair muziekkorps De liuedeni mode der Dm do huidige loopen, nu juist ;denkooplui spek ^cLa.t de heerenhoe mug olijke in liet voor lien noodh gaan, is a.ls pog billijken. Dat m>e; haalt, om op we het blootshoofds ion, moet minde Het artikel van i professor in een de hoedenindusti moeten worden De Duitsche g voor den kan too: dig, die niet g'< tuurwisselirtgen ter vijand bestar Een verkoudhe staudsve. mogen, infecties. Ivorto niensch is de In lende niet te ov< matische, neun enfin, alles kan denkt men nu, feer der groote beseffen hoeveel fectie nog is. '1 het zweet, dat [dampt, oen liaai zweet van den van tuberkel-ba Is 't niet om schen, de geleer* wie zijn haard* kans op int'e* maakt, en dat te worden, wel loopen met ol' stens een deel v kan maken. En wetenschap ook van den wind, n len waait, verg Gewetensvrijlu kanten uit alle c de regeering en adres: geven te kenn* logen van verscl dat de actie, I studenten, pret hoogleeraren uit te dringen op S' Nederlandschen doen opheffen [f voor studenten predikanten, ge stemming hunne j vindt; dat integende* I gen den oorlog, I meermalen en c I catechisatiën, bi E gen, door midde van hunne dieps dat het hun, bekend is, hoe rr I hun beginselen I wapenen zijn; waarom zij, 1 I heid onverkort ontheffing vrag< niet voor zich voor allen, die naai verweer 1 bezwaren hebbt dat zij zich n tot u wenden, o eedskwestie va; gegeven van di

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2