KERK-AGENDA, Zondag 22 Augustus. Haarlem Rem.-Ger. -Gem. 10 u., Ds. Oldeman, Em, pred. te Rotterdam; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Ver. Doopsgez, Gem. 10 u., Ds. Koster, Doopsgez. pred. te Den Helder. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Muller, Pred. te Dieren. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds Canne- gieter, Pred. te Uitgeest. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. B. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. C'oolsma, Pred. te Groningen, 5 u., Ds. Coolsma; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10j u. Ds. Plantenga. Doopsgez. pred- te Haarlem. Zand voort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. Hotel „Duin en Daal". Gedurende de maand Augus tus Schilderijen tentoonstelling van Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentel ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Btads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Dagelijks toten met Donderdag 26 Augustus: 8V4 u. Cleopatra. Schouwburg „De Kroon": Zaterdag 21, Zon dag 22 en Maandag 23 Augustus8 u. Bioscope- Voorstellingen. en Niet-Ik. Het lk nu voelt zich gebonden door het Niet-Ik en wil vrij worden. Dit gelukt door middel van de Stoïcijnsche wijsbegeerte, die door Epictetus en andere slaven naar Rome gebracht wordt en daar onder de uitnemendste menschen aanhan gers wint, o. a. keizer Marcus Antonius. Men zie „Karakterbeelden" van P. H. Hu- genholtz. Het geheele stuk over M. A. Antonius zou ik hier feitelijk wel kunnen aanhalen, want leer en gedrag dezer Stoïcijnen zijn in onze dagen nog onbereikbare idealen. Epic tetus leert: „dat het innerlijke leven zich aan geen dwang laat onderwerpen: de go den immers zouden niet langer goden zijn. indien het goddelijke niet boven allen dwang verheven was", en in zijn leven toont deze slaaf zich even vrij als John Knox op de galeien. Dat hij als vrijgelatene niet in Ro me kon blijven, maar verbannen moest wor den. is volkomen begrijpelijk. Voorloopig stap ik hiermede van de Stoï cijnen af. Later hoop ik Mare. Aurelius wederom tegen prof. Jonker in het veld te brengen. Een tweede verschil tusschen de opvat tingen van den heer Bierens de Haan en de mijne is dat ik meen, dat met het Christen dom reeds een synthese gegeven is, gelijk wij die wenschen, doch dat het Christen dom, juist zoo majestueus door zijn alzijdig heid, aan een ieder gelegenheid heeft gege ven het te interpreteeren en te fatsoenee ren naar zijn eigen behoeften. Waar nu de slavenzielen van het Romeinsche keizerrijk dezelfde waren als die der Aziaten, hebben zij er een Christendom van gemaakt, waarin wel aan Joodsche en niet-Joodsche Aziati sche behoeften werd voldaan, doch juist niet aan Orieksche. Het Christendom te vinden, dat ook den Qriekschen geest bevredigen zou, dat is het wat ik nu van de Germanen verwacht. Dat het hen tot dusver niet gelukte, schrijf ik toe aan geestelijke overheersching der Ro- manen. Keeren wij terug tot Azië. Wat was het verschil tusschen de Joden en de andere volken Dit, de Joden zijn het volk van de bespiegeling, de ethika, die altijd éénzijdig is, de andere zijn de volken van de Daad, die altijd amoraal is moraliteit of im moraliteit schuilt steeds in de motieven en die gelijk het leven, gelijk elke bewe ging, de resultante, een compromis indien men wil. is van 2 tegenstrijdige kracht systemen, evenals de baan der hemellicha men een resultante is van middelpunt zoe kende en middelpunt vliedende krachten. De Grieken hebben getracht beide Azia tische tegenstellingen te verwerken tot een nieuwe synthese. Het is hun slechts gedeel telijk gelukt. Thans zullen de Germanen beter gewapend als zij zijn hetzelfde trachten en ik meen dat wij hun „geluk en voorspoed" moeten wenschen en niet gelijk de heer Fr. Coenen in de „Nieuwe Amster dammer" van 10 Juli doet, hun hun veelzij digheid als een fout aanrekenen. W i e d e m a n. 6) De heer Coenen schrijftMaar dat men nu de Daad, het van natuur onredelijke en moraal- looze, in een soort philosophie tracht redelijk en moreel te maken, is een veeg teeken voor den staat des benuls in het land van Hegel. Men kan daar bovendien toch niet alles hebben. Hunner is nu eenmaal, en in niet geringe mate, het Doen. Zoo moesten zij aan anderen het Denken overlaten en geen dwaasheden schrijven over de „juiste eenzijdigheid". Laten zij zich houden aan het eenvoudig doch practisch dogma, dat, wie de macht heeft, ook het recht heeft en wie doet, goed doet. GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag vergaderde de raad. Voorzitter was de burgemeester. Afwezig waren de heeren Laan en Van Stolk. De zitting werd door mooi weer begun stigd. Begonnen werd met het onderzoek der geloofsbrieven der nieuwgekozenen, dat is de herkozen leden. Het zijn, zooals ge u herinnert, de heeren J. C. Laan, dr. J. Th. Bornwater, C. J. van Tienhoven en C. D. van der Vliet. Genoemde heeren, voor zoo ver aanwezig, verlaten de raadszaal, echter niet dan om met des te meer vreugde even later daar' weder te worden binnengehaald. Want mr. Jacometti had tijdens hun af we- zigheid gerapporteerd, dat de geloofsbrie ven in orde waren. Wederom gezeten op de hun zoo gemeenzame en voor hen gaarne door de kiezers weder beschikbaar gestelde plaatsen, genoten zij van een stemming over hun weder-toelating als raadslid, welke stemming uitmuntend voor hen uit viel. Allen zonder onderscheid werden met vreugde begroet, en de Voorzitter verklaar de de heeren als herbenoemd. Korte feli citatie door den Voorzitter. Zacht, doch welgemeend handgeklap. Onder de ingekomen stukken werd al dadelijk gewaagd van een voorstel door de Commissie van beheer der Duinwater leiding gedaan, om het batig saldo van het waterleidingbedrijf in 1914 als extra re serve voor dat bedrijf te reserveeren. Met genoegen herinneren wij aan den bloei dezer instelling, en spreken de verwach ting uit, dat ook het jaar 1915 daarbij, om zoo te zeggen, niet moge achterblijven. Wij hebben trouwens allen grond voor deze goede verwachting; alleen reeds de aanblik der goedgevulde karaffen op de raadstafel droeg niet weinig tot die ver wachtingen bij. Wij vernamen nu, dat de heer Doemen een keukentje bij zijn woning wil bouwen, en er niet van buiten kan. daarbij de door het befaamde artikel der bouwverordening gestelde grens met 2 meter te overschrij den. De raad kon hierin komen, en ver gunde den heer Doemen in dit geval de gevraagde ontheffing. De afdeeling Haarlem van den Alge- meenen Aannemersbond had een schrijven ingezonden, waarbij zij aan den raad ver zocht, zijne opvattingen kenbaar te maken omtrent haar gedragslijn bij yerdere in schrijvingen voor de gemeente Bloemen daal. (Men herinnert zich, dat bij de open bare inschrijving voor de bebouwing dei nieuwe begraafplaats het werk gegund was aan de firma Rijnierse, ofschoon deze 200hooger dan de laagste inschrijvei bleek.) De afdeeling wenschte die opvat- 1 tingen te kennen, opdat inschrijvers zich bij verdere aanbestedingen voor teleurstel lingen zouden kunnen vrijwaren. De Voorzitter herinnert er aan, dat het verschil tusschen de firma Rijnierse en den laagsten inschrijver slechts 200,was, en het besluit toch het werk aan den plaats genoot te gunnen door de overweging der moeilijke tijdsomstandigheden beïnvloed werd. Hij stelde voor, in het vervolg aar den laagsten inschrijver onder de soliede aannemers het werk te gunnen, zonder in aanmerking te nemen of deze plaatsgenoo- ten zijn of niet. En alle raadsleden vielen hem bij. Thans is er een voorstel van B. en W„ om aan enkele bezwaren der N. Z. H. T. te gemoet te komen, door de bijdrage der gemeente in het aanleggen van den tram weg te verhoogen tot 37500,en te bepalen dat de van de wegen komende klinkers voor de nieuwe bestrating gebe zigd zullen mogen worden, mits daartoe geschikt bevonden. Dr. Bornwater stelt de bepalingen als volgt voor: de breedte van den Zijlweg en den Bloe- mendaalschen weg worde van 11 op 10 me ter gebracht met aan weerszijden 3 meter breede voetpaden; de van de wegen afkomende steenen wor den opnieuw gebezigd; de gemeente betale een derde der kosten van de verlegging der Haarlemsche water leidingbuizen, tot hoogstens de som van 2500,—. Dr. Bornwater dringt er bij zijn mede leden op aan, hiervoor te stemmen, opdat de zaak van den nieuwen tramweg toch eindelijk in orde komen moge. De heer Koolhoven ondersteunt deze op wekking. De Voorzitter heeft geene bezwaren, en wijst erop dat aan deN.Z.H.T. dus 37500, door de gemeente wordt verstrekt. De heer De Roo, die tegen deze uitgave is, wil stemming over elk der drie onder deden van het voorstel afzonderlijk, maar vindt geen bijval en het driedeelig voorstel komt in stemming. Allen, behalve de heer De Roo, blijken er voor. Aan de orde is thans de voorloopige vast stelling der gemeente-rekening over 1914. De heer Teding van Berkhout leest het proces-verbaal van den accountant bij op neming van kas en boeken voor. Behou dens eenige opmerkingen over niet voldoen de controle, gaat de accountant accoord met de cijfers der ontvangsten en uitgaven. De heer Teding van Berkhout, aan het slot van zijn verslag gekomen, adviseert dus uit naam der financieele commissie, tot goed keuring der gemeente-rekening. De Voorzitter vindt de gedane opmer kingen juist, verklaart, dat. teneinde aan het gewraakte tekort aan controle tege moet te komen, het dagelijksch bestuur voortaan omtrent alle ontvangsten van de betreffende ambtenaren nadere mededee- lingen verlangen zal. Nog worden eenige kleine aanmerkingen uit het proces-verbaal besproken. Daarna wordt de gemeente-re- -kening voorloopig vastgesteld als volgt: Inkomsten 322.663,09 Uitgaven 372.514,97 Nadeelig saldo 49.851,88 De Voorzitter komt hierna met het voorstel, aan den heer Stoop den ge meentegrond aan den Kleverparkweg, be stemd voor het bebouwen met een gas fabriek, te verkoopen voor de som van 23425,ten einde daar ter plaatse het genoeglijke en schoone plan van een bad en zwem-inrichting te verwezenlijken. De Voorzitter wijst erop hoe het plan van den heer Stoop de algemeene sympa thie heeft, en brengt het voorstel in stem ming. Het wordt aangenomen met alge meene stemmen, met uitzondering van den heer De Roo, die zich van deelneming ont hield. De Voorzitter stelt nu voor, een ander stuk grond, aan de Kleverlaan bij de Delft, van den heer Stoel voor de gasfabriek te koopen. De prijs is 36525,—. En de raad keurt dit met algemeene stemmen goed. De snpplctoire begrooting dienst 1915 wordt nu vastgesteld op 53.361,97. Bij de rondvraag komt dr. Bornwater met een voorstel, dat hij, ofschoon het eerst voor de eerstvolgende raadszitting bedoeld is. gaarne thans reeds aan zijn medeleden ter overdenking wil aanbieden, en, nadat hij van den voorzitter verlof ontvangen heeft, het voor te lezen, vangt hij daarmede aan. Het betreft de volkshuisvesting, en komt hierop neer, dat het dagelijksch be stuur met aandrang verzocht wordt, de zaak der verbetering en uitbreiding der volkshuisvesting krachtig ter hand te ne men, en binnen zes maanden aan den raad voorstellen hieromtrent te doen. De Voorzitter sluit nu de openbare zit ting en opent de geslotene ten einde in laatstgenoemde de kohieren inzake plaatse lijke belastingen te gaan vaststellen. S. PLAATSELIJK NIEUWS. Met veel pleizier hebben we gezien, dat de weg tusschen Korten Zijlweg en Duin- lustweg zoo opgeknapt is. We hadden hem den laatsten tijd gekend, bestrooid met puin. dat onzen fietsbanden met een vroegtijdi- gen dood bedreigde en we zagen kort daarop den veelbesproken stoomwals zijn machtige taak verrichten. De weg werd gladder en prettiger voor gummi-band en schoenzool, en thans verkeert hij in een staat, die sympahie en eerbied van den wandelaar afdwingt; de meest argelooze fietser of wandelaar, ja, het keurigste juf- frouwtje, geschoeid met klinkklaar linnen, behoeft voor dezen weg om zoo te zeggen, niet uit den weg te gaan; zonder een zweem van boosaardigheid, hobbeligheid of weer barstigheid laat hij den menschen toe over zijn gladden rug te gaan naar de Elswouts- laan, het Kolkje, Kraantie-Lek. Zandvoort en wat daar nog meer te genieten is. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; openbare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij Van Bommel, Raamgracht te Haarlem, een damesparapluie; P. Bcrsee, Kinheimweg 95, te Bloemendaal, een hondenhalsband; Bloe- mendaalscheweg n°. 70, te Bloemendaal, een étui met inhoud; J. Lindeman. Bloemendaal- scheweg 170, te Bloemendaal, een zeiltje; J. Vermeer, Bloemendaalscheweg 233, te Overveen, een koperen moer van auto-as; S. J. Heeres, Roosveldstraat 13, te Haarlem, een schildersezel; aan het bureau van politie te Overveen, een r.-k. kerkboekje; een gou den broche; een zakmesje; een huissleutel en een lorgnet (vermoedelijk goud), Bloe mendaalscheweg 216, een snoekkleurige herdershond. Verloren: een wandelstokeen da meshorloge; een damestaschje met inhoud; een groen taschje met inhoud; een wit kan ten sjaal; een zwart fluweelen damestasch met inhoud; een ceintuur. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 13 Augustus tot en met Don derdag 19 Augustus. Geboren: z. van W. D. G. Reinders en H. A. Mus; z. van J. van den Brink en M. Polman. Ondertrouwd: H. Th. Vermaas en P. J. G. Huskes; L. H. Koolhoven en M. C. Petri. Overleden in het gesticht Moe- renberg: B. Scherpenseel, 44 j.; J. A. Brand, 54 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. In hotel Royal. Zaterdag werd de nieu we receptie- en eetzaal van het hotel Royal te Haarlem, met eenige feestelijkheid geo pend. In het keurige en gezellig ingerichte lokaal stonden fraaie bloemstukken. De heer Stinis sprak eenige hartelijke woorden tot den heer Meijer, den eigenaar van hotel Royal, die indertijd de ruimte, die thans receptie-zaal is, aan het comité voor Bel- gische-vluchtelingen afstond. De heer Meijer bedankte, en verklaarde zijn nieuwe zaal officieel voor geopend. Het is werkelijk een genoegen te zien, hoe de heer Meijer in betrekkelijk korten tijd het café en hotel Royal tot zulk een kranige inrichting heeft gemaakt als het thans is. Museum van kunstnijverheid. De ten toonstelling der werken van Toorop, die in het museum van kunstnijverheid te Haar lem geopend is, wordt op verzoek van ver schillende begunstigers van genoemd mu seum tot 30 Augustus verlengd. De werken van den bekenden kunstenaar hebben onder het kunstlievend publiek groote belangstel ling gewekt, zoodat deze verlenging voor velen zeker zeer aangenaam zal zijn. Zondag is het museum geopend van 10— 4 uur. VAN HIER EN DAAR. A'. A. O. R. De Nederlandsche Anti- oorlcgsraad zendt ons hare vlugschriften „Wat de Nederlandsche Anti-oorlogsraad gedaan heeft" en „Een jaar oorlog". In eerstgenoemd vlugschrift wordt ons een indruk gegeven van de groote sym pathie, welke de Anti-oorlogsraad onder vond, het aantal organisatiën en leden, dat toetrad, en lezen wij hoe de propaganda werkt, enzoovoorts. Het vlugschrift „Een jaar oorlog" wijst erop, hoe in de oorlogvoerende landen de een-jarige herdenking van den oorlog op plechtige wijze werd gevierd, en hoe bij deze gelegenheid menig w.oord van onver zoenlijke haat vernomen werd. De A.O.R. schrijft echter: „Tegenover de nog altijd ontelbare en schier tot wanhoop stemmende uitingen van ocrlogswil en vijandschap, worde niet ver geten, dat diep in het bewustzijn der volke ren toch ook leeft een andere stroom van gedachten en dat deze andere gedachten langzamerhand beginnen tot uiting te ko men: in alle landen zijn geestelijke krach ten werkzaam, om de stemmen, welke aan de andere zijde tot verzoening en tot groot moedige samenwerking prediken, op te van gen en een gelijk geluid van toenadering en vertrouwen te doen hooren." Deze stemmen aan te moedigen zij het streven. Tegen het verwijt, dat een vredesbond als deze vrede tot eiken prijs zou wenschen, verweert Anti-oorlogsraad zich als volgt: „Geen verwijt is onbillijker dan juist dit. Er zijn ongetwijfeld velen, die verbijsterd en versuft door al deze ellende, nog slechts één wensch hebben: vrede. Hoe die vrede zal zijn, is hun onverschillig. Voor ons ech ter. die ons georganiseerd hebben, omdat wij ons bewust zijn dat ook een vrede moet worden voorbereid om duurzaam te kunnen zijn, voor ons is het woord vrede identiek met „duurzame, rechtvaardige" vrede. Het is ons, om een voorbeeld te noemen, ondenkbaar, dat regeering of volk van een land, dat op beschaving prijs stelt, eenigen steun zou willen verleenen tot een vrede, die niet gepaard ging met de vol strekte onafhankelijkheid, zoowel staatkun dig als economisch, van België. Iedere onzijdige staat zoo betoogt schrijver heeft er belang bij het zijne tot bemiddeling bij te dragen, en aan dit be lang ontleent hij ook het recht daartoe. Het opzet is, dat regeering en neutrale landen, allen officieele vertegenwoordigers zenden naar een te beleggen vredesvergadering. We lezen: „Wat wij hier bepleit xiidige machten wij plaats aan de Vereenig rika, Denemarken. Ned -panje, Zweden. Zwits den Paus bizondere anwijzen, om samen t het einde van den oorli ten einde aldus werkza lang van den wereldvi voor te bereiden en te z Een Permanente Cor ion dus. Met het ondul doelhet voorbereide Met groote vrijheid, 0 middelen, hoe hiertoe, heïd zich voordoet, het Het voorstel beoogt een voorbereiding tot En verder „Allerminst zal het onzijdigen door een der een „onvriendelijke da beschouwd. Op de Vrt ben alle oorlogvoerend aanbieden van bemidd eten nimmer als een 2 lijke daad kan worden te minder zou dit dan 1 met deze eenvoudige 1 middeling MUZIEK. Orgelbcspclinge op Dinsdag 1 derdag 12 Au; J. C. van Ape Het is altijd zeer I instrument door versi te hooren bespelen iets anders uit," w< daarin is ook veel wa; orgel beschouwt als vf veelheid èn eenheid, o tegendeelen. Het is d veel belang dat men V een uitvoering af en zooveel mogelijk gerf Al spoedig blijkt dat 1 orgel, n.l. éénheid en 1 heid van onze denkre schillende organisten e duidelijk uitkomt. (Mi leen maar gevoelssnar de orgelbespeling var veel genoten en bewo In n°. 1. „Konzert- Riemenschneider viel gin: ff maestoso, ver zachte gedeelten, de ties, een zeer zangri crescendo naar het maestoso. N". 2 Trai Nordzaak (Norwegisi E. Grieg. klonk nati met mooie modulatii tion" Fantasie über ral: Ein feste Burg is Rudnick. Dit werk bi len: I. Maestoso, met selend sterk; II. „Ar bile e dolce. III. „All cato ed energico, belli dia. N". 4. „Chant du mant, dat vond ik mo

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2