KERK-AGENDA, Zondag 26 September. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Iierv. (Geb. Prot.) 10 u., Ds. Riepma, l'red. te Ëdam; Eglise Wallonne, 10J heures du matin, Mons. Chouillet, Pasteur a la HaveRem.-Ger. Gem. 10 u., Ds. Hoevers, Luth. pred. te Rotterdam; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schade van Westi'um Ver. Doopsgez. Gem. 10 u., Ds. Binnerts. BloemendaalNed. Herv. Gem. 10 u., Ds. Visser, Pred. te Zwolle. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Dr. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergb van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baljon. ijmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10j u., Ds. Westra, Pred. te Alkmaar. Zandvoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Café „Rusthoek" iederen Zondagmiddag en avond concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. 8 tad s-B ibliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. B i s s c li o p p e 1 ij k Museum. (J ansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 26 Septem ber: 8 u. Humoristische Gabaret- en Speciali teitenvoorstelling Maandag 27 Sepiember: 8 u. Binnen de Wet: Woensdag 29 Septem ber: 8 u. De Familie Lehman; Woensdag 12 October: Lezing. Woensdag 29 September: 1 u. Militair Sport f eest, H. E. C.-terrein, Spanjaardslaan. INQEZONDE N. Geachte redacteur, Sta mij toe. dat ik terugkom op uw stuk van de vorige week: „Van den uitkijk- en luisterpost." Het is niet mijne bedoeling met u te polemiseeren, maar, waar u in dat stuk afrekent met lien, die als minder waardigen niet meetellen, wanneer ons j land in oorlog mocht komen, u te herin neren, dat er ook menschen zijn, die gewe tensbezwaren hebben tegen het dooden van hun incdemensch in den oorlog, menschen, voor wie er nog iets hoogers is dan staat en vaderland, n.l. hun geweten. Zij zijn volstrekt geen lafaards en minderwaardi gen, en m. i. moesten alle ive/denkende en gevoelende menschen medewerken, dat zij, die om Christus' en des gewetenswille de gruwelen van den krijg niet mee kunnen uitvoeren, in oorlogsdagen niet werden doodgeschoten, alsof het de grootste mis dadigers waren. Als ik mij niet vergis, ge beurt dat alleen in Frankrijk niet meer. Daar gebruikt men ze voor de verpleging en geeft hun wel levensgevaarlijk werk heel terecht, zij zijn immers geen dienst weigeraars uit vrees voor den dood maar dwingt hen niet om tegen hun ge weten in hun handen met bloed te be vlekken. Met dank voor de opname. Hoogachtend, Musselkanaal. E. H. W i e r i n g a. Wij hopen gelegenheid te hebben binnen kort op dit, een christelijken hoogmoed ademende stuk terug te komen. (Red.) PLAATSELIJK NIEUWS. Een afschrikkend voorbeeld. Een on zer lezers zond ons onderstaand vers. Wij plaatsen het. Echter geenszins, zooals zulks gewoonlijk geschiedt, om den maker aan te moedigen. Integendeel, wij nemen het op. opdat hij. het in onze kolommen afge drukt vindend, eerst recht bemerken zal hoe leelijk het is en voortaan van gedichten en dergelijke onverstandigheden moge af zien. Ook anderen zij dit gedicht ten af schrikkend voorbeeld: Ode aan het mooie najaar. De zomer wordt al ouder, De ochtenden worden kouder. De avonden ook reeds, Maar de middagen zijn nog als een höoi- [kist steeds. Het is een prettig seizoen Voor ons doen. Was de zomer een mislukking te noemen. Het najaar is als een „Schlager" te roe- En of 1 En öf 1 En óf! [men. Dus zingen wij zijn lof. Wij verheugen ons volkomen Rij het zien der groene hoornen, We vinden het nog maar wat fijn Bij den warmen zonneschijn In bosch en straat en duin, In keuken, huis en tuin. We wandelen meer dan ooit. De straat is met fietsers als bestrooid, We zitten op bank en berm, En trachten te rusten ondanks den zwerm Van auto's met hun bloedverstijvend ge- Terwijl wij met onze telgen [kerm, Het opgejaagde stof als brood verzwelgen. Wat hindert een eetlepel of wat? Gezondheid is de grootste schat, En wat is gezonder dan te löopen? De smalste paadjes zijn voor je open. In duin en bosch. te voèt kan je overal [terecht. En waar is de auto, die me dat nazègt We zetten ons op 't Italiaansch terras Van „Duin en Daal", dat er vroeger niet [was, We nestelen ons in het groene gras Van „Zomerzorg" en drinken een glas, We gaan eens even bij Reinders zitten. En drinken een kwast vanwege de hitte, We zien nog het vroolijk dorpsvertier Met een blik aan vol innig plezier, Want al was de zomer wat van de wijs, En reeds opgeslokt door de geschiedenis, Wij troosten ons met den poedelprijs, Die dit mooie najaar is. Rijden zonder licht. Dit booze bedrijf maakte deze week weder een slachtoffer. Een jonkman reed bij het Binnenpad tegen een hek op, en bezeerde zich knapjes. Dit ongeval, hoe naar ook voor den getroffene, heeft echter een lichtzijde, indien deze uit drukking bij een ongeval wegens rijden zon der licht gebezigd worden mag. Men kan hier bijna van een leerrijk voorbeeld spre ken, ja, van een propaganda-ongeval, om zoo te zeggen. Want het gebeurde moet zekerlijk het inzicht verbreiden, dat het rijden zonder licht niet slechts voor anderen gevaarlijk is, maar ook voor den rijder zeiven. Bedenkt dit, gij weinigen onder onze lezers, die, onze waarschuwingen ten spijt, zich nog wel eens bezondigen aan rijden zonder licht. Door de politie alhier is aangehouden zekere W. v. d. Z„ die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor het onder gaan van 3 maanden gevangenisstraf, we gens mishandeling van een ambtenaar. Uit het p o I i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van peren; in verboden richting weg berijden; rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij H. B. Schoenmaker, Rollandstraat 48, te Haarlem, een damesmantel; J. Iioffslag, Zijlweg 61, te Overveen, een kinderbontje; aan het bureau van politie te Overveen, een haarspeld; een blauw koralen halsketting met gouden slotje; een blauwe strik. Verloren: een gouden armband; een gouden broche; een zweep; een zilveren dames-horloge; een zilveren heeren-horlo- ge; een gouden potloodhouder. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 17 September tot en met Donderdag 23 September. Geboren: d. van J. Hoogewerf en R- Alberts; d. van C. Craije en M. M. van Een denburg; z. van M. A. Evers en A. M. Franse. Getrouwd; J. P. Koeiemij en J. M. Preenen; G. Bouwhuizen en A. G. van den Berg. Overleden: C. Sprokkelenburg, 40 j. M. Maas, 83 j.; M. S. van der Meij, 2 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. In de rotonde van het museum van kunstnijver heid zullen Woensdag a.s. de Javaansche gebatikte doeken, waarin de rijke ornamen- tale motieven van het oude Java zijn neer gelegd, voor het laatst tentoongesteld zijn. Een tentoonstelling van door artistieke krachten nieuw ontworpen en uitgevoerd speelgoed is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Kunstnijverheidschool. In de aan het museum van kunstnijverheid verbonden school zal, bij genoegzame deelneming, dezen winter weder de gelegenheid wor den opengesteld om gedurende drie avon den in de week naar het levend model te teekenen. Zij, wier voorstudiën nog niet voltooid zijn, kunnen zich onder leiding van den heer Kamp oefenen, terwijl meer gevorderde artiesten in volkomen vrijheid kunnen werken. De teekenzaal is nieuw georganiseerd, terwijl de electrische ver lichting zoo doelmatig mogelijk is ingericht. Bloemenwedstrijd. ln den te Haarlem gehouden bloemenwedstrijd kreeg de fir ma Krelage een zestal onderscheidingen voor hare fraaie dahlia-variëteiten. Ned. Protestantenhond. Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Pro testantenbond bericht, dat tot het vervul len van spreekbeurten in het bondsgebouw, gedurende het aanstaande seizoen, zich be reid hebben verklaard de heeren: ds. N. Blokker, prof. H. IJ. üroenewegen; dr. A. H. Haentjens, ds. S. K. Bakker en ds. I. C. Voorduin. Militair Sportfeest. Op 29 Septem ber zal ook te Haarlem een militair sport feest plaats hebben, en wel op verzoek van inej. Mary Fleischmann. De sportcommis- sie in den groep Halfweg heeft de leiding van het feest, dat zal plaats vinden op het terrein der H. F. C. aan de Spanjaardslaan, door deze club belangeloos afgestaan voor dien middag. Het programma omvat aller lei wedstrijden, als hardloopen, springen, discus-, speer- en granaatwerpen en nog veel meer. Reeds melden vele honderden deelnemers zich aan. Ten één uur aanvang van het feest. VAN HIER EN DAAR. A.O.R. Door den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" is samengesteld een „Overzicht van de 1000 aangesloten ver eenigingen", waarin deze naar den aard harer werkzaamheden systematisch zijn gerangschikt. Voor vereenigingen, die aansluiting bij den Raad overwegen, zijn op aanvrage exemplaren van dit „Overzicht van de 1000 Aangesloten Vereenigingen" gratis aan het secretariaat (Theresiastraat 51, 's-Gra\ enhage) verkrijgbaar. Tucht-unie. Deze sympathieke instel ling verspreidt thans een omzendbrief, waarin zij verzoekt, haar stoffelijk te steunen. Bij een jaarlijksche bijdrage van minstens 1,krijgt men het maandschrift der Unie, „De Gong" kosteloos toegezon den. Het bureel der Tucht-unie is Spuiweg 88F, te Dordrecht. In „De Bandelier" schreef Si-Anoe on langs de volgende woorden, welke als voor den tegenwoordigen tijd en voor ons ge schreven zijn: Uit het in de Natuur heerschende recht van den sterkste volgt onverbiddelijk dat het zwakke tot ondergang is veroordeeld of tot eene verschuiving naar een lager plan. Het zwakke, niet het kleine. Want zwakte is niet het noodwendig gevolg van geringe uitgebreidheid. Wat klein is zorge er dus voor niet tevens zwak te zijn, en dit is mogelijk, want behalve brute kracht is er nog iets van hoogere orde in de wereld: den geest. Een klein volk bezield met een sterken drang om te bestaan onder de gunstigste omstandigheden, d. i. vrij en onafhankelijk en met den wil om, naar kracht en vermo gen, dat bestaan te handhaven, staat sterk zelfs tegenover het groote. Contre la force il n'y a pas de resistance. Neen. Maar als het dan om onafwijsbare levensbelangen van het groote in een on- vermijdelijken loop der dingen liggen mocht dat dit kleine zich gedwongen ziet tot op offeringen, dan zal het door zijn wil om te bestaan gehuld in een naar vermogen krachtig physiek, zich eene plaats kunnen verwerven naast en niet veroordeeld wor den tot een bestaan onder dat groote, en zoo dan toch het doel bereikt hebben, n.l. een bestaan onder de gunstigste omstandig heden. SI-ANOE. Algemeen Nederlandsch Verbond. Het A. N. V. had verscheidene aanvallen te ver duren vanwege het adres door hare Utrecht- sche studenten-afdeeling bij de herdenking van den Guldensporenslag aan den Belgi schen koning gezonden, en waarin ae wenscli werd uitgesproken, dat „onder Z. M.'s rechtvaardige en wijze leiding uit den huidigen baaierd geboren zal worden Vlaanderens volkomen geestelijke vrijwor ding." Het hoofdbestuur van het A. N. V. heeft aan den koning van België een schrijven gericht, waarin het elke aansprakelijkheid van zich wierp voor een daad als deze. waarbij het afdeelingsbestuur hare be voegdheid had overschreden, daar het A. N. V. in zijne statuten alle inmenging op kerkelijk of staatkundig gebied verbiedt. Oostenrijk en België. In „Vrij België" schrijft Frans van Cauwelaert over Oosten- rijk's afschuwelijk cynische handelwijze te genover het toch reeds in den greep van Duitschland bloedende België. Hij herinnert eraan, hoe Oostenrijk medegarant was van België's onzijdigheid sedert 19 April 1839. Hij gaat dan verder: „Geen sprake van oorlogsnoodzaak. Geen kwestie, dat het tegenwoordige Oos- tenrijk-Hongarije niet de volgerechtigde voortzetting zou wezen, in rechte lijn, van denzelfden staat in 1839, zooals wel een enkele schrijver, zij 't ook zonder eenigen bijval, voor Duitschland heeft beweerd. Niets ter vergoelijking, zelfs geen schijn. Het geval van Oostenrijk-Hongarije be wijst ten duidelijkste, dat bij de militaire aanvoerders van de centrale mogendheden elk rechtsbesef ontbreekt. Het geringste krijgskundig voordeel, ik zou haast zeggen elke militaire liefhebberij, is voldoende om de grofste rechtsschendingen te bedrijven. Want Oostenrijk-Hongarije heeft niet enkel zijn woord verkracht, het heeft België over vallen op de meest verraderlijke wijze, en zonder voorafgaande oorlogsverklaring. Reeds den 16 Augustus trok de Oosten- rijksche overste Albert Langen (zie zijn eigen verhaal in de „Neue Freie Presse" van Weenen op 18 Februari 1915) met zijn batterijen van motor-mortieren over onze grens bij Verviers; den 21sten Augustus rukte hij aan op Namen, den 23sten om 1 uur had hij de vesting van Cognelée ver nield. Gedurende dien tijd genoot graaf Clary nog alle voorrechten van het ge zantschap van een bevriende natie bij ons hof en eerst op 28 Augustus volgde de oorlogsverklaring, toen de Oostenrijksche batterijen reeds ons land hadden verlaten!" SPREUKEN. Wij leven met eeuwig hier. Maar lang genoeg om te zien, dat niets geschiedt zon der bedoeling, maar de besturende hand blijkt op wegen, die niemand kan voorzien. De nood roept de edelste krachten op zoo van een volk als van een persoon. Een groote ramp werkt veredelend op een volk. H. A. Rit ter. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. „Gelderland", door D. J. van der Ven. In de goedkoope en toch zeer degelijke Meulenhoff-editie verscheen van den sympa thieken schrijver Van der Ven een werkje, dat als al wat wij van dezen schrijver ken nen een zeer goeden indruk maakt. Dit „Gelderland" is het eerste uit een reeks, „Ons mooie Nederland", (Natuur- en Ste denschoon"), en dit eerste specimen bevat nu al eventjes 80 afbeeldingen naar photo's en teekeningen, en deze afbeeldingen zijn allerkeurigst, .ia, er zijn meesterstukjes van teeken- en photografeerkunst onder. Ach tereenvolgens behandelt schrijver hier: „In en om Arnhem"; „Van Arnhem tot Dieren, d.i. Ncerland's Lustwarande"; „Langs den zelfkant der Veluwe"; „Van Arnhem tot Wa~ geriingen"; „Nijmegen en mooi Nederland"; „In Gelre's Bongerd" en „Tusschen Rijn en Waal". Een tweede deel „Gelderland" za! over den Achterhoek en de Veluwe handelen Als zeer aantrekkelijk loven wij gaarne di boekje, en zulks in de eerste plaats om he- streven van den schrijver: de oogen van het publiek te openen voor het schoon van ons eigen prachtige land. „We mogen reizend in den vreemde ge troffen worden door machtige natuurtafc reelen, omdat deze ons boeien door de for- sche tegenstelling met het karakter van onze Nederlandsche natuur, teruggekeerd zullen we tot de erkenning komen, dat het schoon van eigen bodem ons liever is, om dat we het intenser aan ons leven verbon den weten. Heemschut, dat met een beminnelijk op timisme de jonge schoonheidsbeweging in stad en land voortplant, heeft het Neder landsche volk wakker geschud, zóó krach tig zefs, dat de lauwen, die voor immer schenen te zijn ingedut, zich afvroegen, wat er dan toch gaande was in het land der molens en schildersluchten, der Friesche meren, Oeldersche bosschen, Brabantsche vennen en Limburgsche heuvelen. Doch eens klaar wakker, voelden ook zij, dat er een groot sociaal werk te verrichten was, namelijk belangstelling op te wekken voor Neerlands eigen schoon. Zoo is reeds eenige jaren bewezen, dat de zich immer uitbrei dende beweging geen opgeblazen hersen schim als doel voor oogen stelt, maar dat het streven, gesteund door heel de pers. achter de enthousiaste voorstanders niet en kelen, maar duizenden belangstellenden heeft." Van der Ven is een ondierlegd, prettig pratend en recht gezellig leidsman. Wie een blik in de groote schoonheid van ons land willen werpen, zij kunnen zich gerust aan dezen gids toevertrouwen. En moeilijk wordt u dat niet gemaakt. Het keurig uit gevoerde boekwerkje kost, smaakvol inge bonden. niet meer dan 95 cent. Men zond ons een boekje, getiteld Van Roomsch naar Protestant; het is „een Bel gisch vluchteling", die in deze bladzijden van zijne bekeering tot het protestantisme verhaalt. Het boekje wordt verkocht voor 15 cents ten bate van het Evangelisatie werk. Uitgeefster Is de firma J. Amesz, te Rotterdam. De Noordliollandsche Vereeniging tot be strijding der tuberculose, zendt ons haar jaarverslag over 1914. Het boekje bevat een lijst der aangesloten leden, en een kort overzicht der jaarverslagen door deze le den uitgebracht. De staat van ontvangster en uitgaven over 1914 wijst op een batig saldo van 481,94.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2