Dames! CEHT8ALE VERW&RMIHG PH. J. G. ROEST - HAARLEM m N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel. D. VAN ZETTE IV, Architect, HAARLEM. Ged. Oude Gracht 63. Tel. 2670. uitsluitend naar maat. WARMWATER VOORZIENING SANITAIRE ARTIKELEN RIV1ERVISCHMARKT1 hoek jansstr. TELEF. INT. 249 Ie centrale mogendheden ntbreekt. Het geringste leel, ik zou haast zeggen ebberij, is voldoende om schendingen te bedrijven, iongarije heeft niet enkel :ht, het heeft België over- st verraderlijke wijze, en nde oorlogsverklaring, mgustus trok de Oosten- Albert Langen (zie zijn de „Neue Freie Presse" 3 Februari 1915) met zijn )tor-mortieren over onze s; den 21sten Augustus Namen, den 23sten om 1 ïsting van Cognelée ver dien tijd genoot graaf /oorrechten van het ge- n bevriende natie bij ons 28 Augustus volgde de toen de Oostenrijksche ns land hadden verlaten!'' eeuwig hier. Maar lang i, dat niets geschiedt zon- ïaar de besturende hand lie niemand kan voorzien. de edelste krachten op als van een persoon. Een ct veredelend op een volk. H. A. Kitte r. OEKEN, ENZ. d", door D. J. van der Ven. Pe en toch zeer degelijke verscheen van den sympa- Van der Ven een werkje, j van dezen schrijver ken- oeden indruk maakt. Dit het eerste uit een reeks, erland", (Natuur- en Ste- dit eerste specimen bevat i afbeeldingen naar photo's en deze afbeeldingen zijn er zijn meesterstukjes van jgrafeerkunst onder. Ach- handelt schrijver hier: „In „Van Arnhem tot Dieren, mstwarande"; „Langs den we"„Van Arnhem tot Wa- legen en mooi Nederland"; ;erd" en „Tusschen Rijn en ;ede deel Gelderland" zal soek en de Veluwe handelen skelijk loven wij gaarne dit in de eerste plaats om het schrijver: de oogen van het n voor het schoon van ons land. eizend in den vreemde ge- door machtige natuurtafe- 2ze ons boeien door de for- ng met het karakter van sche natuur, teruggekeerd i erkenning komen, dat het ;n bodem ons liever is, om- nser aan ons leven verbon- at met een beminnelijk op- ge schoonheidsbeweging in oortplant, heeft het Neder- /akker geschud, zóó krach- e lauwen, die. voor immer ingedut, zich afvroegen, gaande was in het land der ildersluchten, der Friesc'he che bosschen, Brabantsche mburgsche heuvelen. Doch ker. voelden ook zij, dat er ml werk te verrichten was, (stelling op te wekken voor schoon. Zoo is reeds eenige dat de zich immer uitbrei- g geen opgeblazen hersen- voor oogen stelt, maar dat esteund door heel de pers, usiaste voorstanders niet en- duizenden belangstellenden n is een onderlegd, prettig it gezellig leidsman. Wie een >te schoonheid van ons land zij kunnen zich gerust aan oevertrouwen. En moeilijk .et gemaakt. Het keurig uit- werk.ie kost. smaakvol ingc- eer dan 95 cent. >ns een boekje, getiteld Van Protestant; het is „een Bet ing", die in deze bladzijden ;ering tot het protestantisme boekje wordt verkocht voor bate van het Evangelisatie ster is de firma J. Amesz, te llandsche Vereeniging tot be- tuberculose, zendt ons haar ver 1914. Het boekje bevat angesloten leden, en een koit jaarverslagen door deze le- ht. De staat van ontvangsten >ver 1914 wijst op een batig 81,94. De groote waterval op Sonsbeek in wintertooi. (üit Meulenkoff-editie: „Ons mooie Nederland".) De bedriegertjes van Roosendaal. (Uit Meuknhoff-editie„Ons mooie Nederland".) Zandwegje te Eist. (Uit Meulenkoff-editie: „Ons mooie Nederland".) De Maatschappij tot opvoeding van wee zen en andere minderjarigen in het huisge zin „Zandbergen", zendt ons haar jaarver- lag over 1914. (lij het doorlezen van dit boekje werden wederom herinnerd aan het groote nut er instelling, en wij wekken thans gaarne nze lezeressen en lezers op, zich als lid of gunstiger op te geven tegen een door en ieder zelf te bepalen jaarlijksche contri- ntie of gift aan den penningmeester, mr. J. van Schevichaven, Parklaan 41, Bussum. VOOR ONZE DAMES. De peignoir en chambercloack. Het zal t lang meer duren, of de beide kleeding- Aken peignoir en chambercloack kan men en nog daar vinden in een museum voor torische kleederdrachten. In de garde- t>e van een modernen man zoekt men vergeefs naar een kamerjapon. De heer. het zich thuis makkelijk wil maken, raagt aan het dames-gezelschap verlof, h van de knellende boord te mogen ont zien of trekt een dun jasje aan. Vele hee- eu nemen tegenwoordig hun toevlucht tot pyama. En vrouwlief, ook modern, is vertuigd geraakt van het nut van dit oor- •r< ukelijk Indische pakje en trekt het ook .1 an, althans, wanneer men zeker is, geen zoek van moeder of schoonmama te krijgen. V-oor zulke gevallen is het ge- treept jasje met z'n tressen, waaronder cn licht linnen rokje excentriek genoeg, 'udere'dames ergeren zich toch al genoeg au al dat nieuws. Zij zweren nog steeds I hun peignoir. Waarom? Ja, dat is iclijk een raadsel. Naar de voordeelen en vmakken van zoo'n wijd, onelegant ge aaid, waar alleen' slanke personen iets dragelijks van kunnen maken, heb ik al g tevergeefs gezocht, en ik begrijp dan ook niet, waaraan het ding zelfs bij vrou wen, die wel wat anders te doen hebben dan zich te kleeden en mooi te maken, zijn po pulariteit verkregen heeft. In de uitstal kasten van tal van confectie-magazijnen nemen peignoirs van drie tot tien gulden het stuk een voorname plaats in. Waar gaan die toch allemaal heen, heb ik me meer dan eens afgevraagd Is dat het ontbijt- en ochtendtoilet van een huismoeder, die zooeven de bedden afhaalde en zich daarbij pluizig maakte, en die straks meehelpt bij het meubels schui eren, en die aanstonds den groentenboer te woord staat? Zindelijke kleedij, van stof, die slecht gewasschen kan worden. Wie weet. is men van plan bij het eigenhandig vegen van den salon straks een bont schort over dat alles aan te trekken. Mevrouw geeft op die manier wel een mooi voor beeld aan de dienstbode, van wie verlangd wordt, dat ze elke week een schoone .ia- pon aantrekt. Een goede oplossing lijkt ons. niet minder dan de pyama, de Japansche kimono, die waschbaar is en niet duur om aan te schaffen. De huwelijksvoorschriften der Japansche vrouwen. De Japansche bruid ontvangt op den morgen van haar trouwdag ver schillende raadgevingen, die haar door haar moeder op plechtige wijze verstrekt wor den. Deze voorschriften, twaalf in getal, zijn reeds eeuwen oud. Ze worden in Ja pan „de twaalf geboden van het huwelijk" genoemd. Ze luiden als volgt: 1. Vanaf het oogenblik dat je getrouwd bent, heb je opgehouden mijn dochter te zijn, en moet je niet meer ons. maar de ouders van 3e echtgenoot gehoorzamen. 2. Je man is je onbeperkte meester. Wees nederig en hof felijk en boven alles: wees gehoorzaam. Gehoorzaamheid aan den echtgenoot is de mooiste deugd in een vrouw. 3. Wees be minnelijk tegen je schoonmoeder. 4. Wees niet .ialocrsch, jaloezie zal zijn liefde ver drijven. 5. Wordt niet boos. wanneer je echtgenoot dwaalt, maar blijf geduldig en spreek vriendelijk met hem. wanneer hij wat afgetrokken is. 6. Spreek nooit kwaad van je naasten, en babbel niet. 7. Sta vroeg op, ga laat naar bed, en doe geen middag slaapje. Drink weinig wijn. Neem voor je 50ste jaar niet aan openbare vergaderingen deel, en meng je niet in het straatgewoel. "8. Ga niet naar waarzeggers en toovenaars. 9. Wees een goede huisvrouw, betracht in je huishouden de zuinigheid. 10. Je bent jong. toch moet je niet alleen met jonge menschen omgaan. 11. Draag geen klee- ren van al te opvallende kleuren, maar kleed je steeds bescheiden. 12. Beroep je niet op den stand en het vermogen van je echtgenoot. Wanneer hij rijk is. vermijd het er een toespeling op te maken, wanneer hijzelf er niet over begint te spreken. Eenige van die raadgevingen schijnen ons, vooral in den tegenwoordigen tijd, vreemd, maar zouden er ook niet bij zijn, die de Europeesche vrouwen goed deden van haar Japansche zusters over te nemen? LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck, te Bussum, verscheen Jac. van Looy's ver taling van Shakespeare's „Naar het u liikt". (As you like it.) De prijs is voor ingenaaide exemplaren 1,voor gebondene 1,40. Wij zijn gaandeweg aan den weet geko men, dat Van Looy's Shakespeare-verta- lingen op zichzelf zoo sappige, kleurige, levende stukken zijn, dat hun weerga moei lijk onder de Nederlandsche schrijfselen gevonden wordt. Als het nog een beetje zoo doorgaat, krijgen we gaandeweg een heele wij willen niet zeggen: complete Shakespeare-vertaling van Van Looy, dat ligt, gelooven wij, niet in zijn lijn, maar een keurbundel van 's onovertroffen theater dichters bizonderste werken. Respect voor onzen schilder-schrijver, die in zijn vaak vonkelend woord den nog onvolprezen geest van Shakespeare aan ons naderbrengt. Wenschen wij dezen vertaler lust en jaren om zooveel van zijn edelen arbeid ter we reld in te zenden als hij zelf maar willen mag. Wij rangschikken ons onder zijne grootste bewonderaars. Kloos. Het laatste nummer van „Den Gulden Winckel" bevat een door André de Ridder geschreven interview van Willem Kloos. Wij lazen het met groote belang stelling, vooral wat er van den „Nieuwe Gids"-tijd in wordt gezegd. TOONEEL. Louis Couperus. Zoo zullen dan ook de bewoners van Haarlem en omgeving in de gelegenheid worden gesteld, Louis Couperus te hooren, en dit is waarlijk een buitenkansje, waarop we nog maar niet zoo ineens gerekend hadden. De fijnproevers van kunst mogen dus wel letten op den datum en de plaats: 12 October a.s. in den Schouwburg aan den Jansweg, en zorgen, dat ze zich tijdig van biljetten voorzien. Anders konden zij wel eens den hond in den pot, of liever gezegd, de zaal uitver kocht vinden, en de gelegenheid om dit zeer bizondere op kunstgebied te genieten, zou voorbij zijn, en misschien wel voor goed, daar de schrijver na den oorlog waar schijnlijk weer naar het zuiden vertrekt. Dus, lezeressen en lezers, laat u dit niet ontgaan, zorgt present te zijn op 12 Octo ber in den Schouwburg aan den Jansweg. Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer". Dinsdagavond j.l. had de eerste voorstelling plaats van het winter-halfjaar van de vereeniging „J. J. Cremer". Voor deze tooneelvoorstelling was „Een Poppenhuis" van Henrik Ibsen gekozen. Het spel was schitterend, vooral Nora in haar moeilijke rol van kind-vrouw en toch ernstig-willende en denkende vrouw, was uitstekend. Helmer, die meer geeft om eer en positie dan om de vrouw, paste zeer bij Nora. Krogstad's spel werd meermalen bij open doek toegejuicht. Ver der hadden wij nog mevrouw Linde en dokter Rank, die ons al niet minder door hun voortreffelijk spel bekoorden. Groot was dan ook de bijval, die allen ten deel viel. De bloemenhulde was wel verdiend. De vereeniging „Cremer" kan weer met voldoening op een welgeslaagden avond terugzien. P RECHT EN WET. Faillissementen.Bij vonnissen van de Arrondissements-rechtbank te Haarlem, d.d. 21 Sept. 1915, zijn in staat van faillissement verklaard J. van Wely, timmerman en aan nemer, wonende te Nieuw-Vennep, gemeen te Haarlemmermeer, curator mr. J. H. Monnik, Kruisweg n". 26rood, Haarlem, telefoon n". 1680. J. Roos, metselaar, wonende te Burger veen, gemeente Haarlemmermeer, curator mr. dr. W. P. Vis, Ged. Oude Gracht n". 24rood, Haarlem, telefoon n°. 406. Rech- ter-commissaris in beide faillissementen mr. J. D. Pasteur, Haarlem. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Groote Kerk, op 7 September en 9 September, door den heer Louis Robert. „Fantasia" G. gr. t. van J. S. Bach was het eerste nummer van 't programma. Voor belangstellenden is 't zeer lezens waardige boekje van H. Riemann aan te bevelen. „Grundlinien der Musik-Aesthe- tik", waarin hij zeer veel belangrijke me- dedeelingen doet o. a. over subjectief en objectief. Weten alle concertbezoekers b.v. wanneer een componist subjectief is en wanneer objectief? en wat het verschil is voor de (geestes)werking (de wissel werking) bij de hoorders? Wat was Bach b.v. toen hij deze „Fantasia" componeerde? N". 3 was een „Ave Maria" van Max Ro ger, tusschen haakjes wel zangerig en mooi maar heel vreemde, buitengewone modu laties. Wat was Reger bij 't cotnponeeren hiervan: subjectief of objectief? N". 2 „Concert D. gr. t." van G. F. Haendel, waarvan ik zeer genoot, van de Fuga (3e deel) misschien nog 't meest. Het laatste was „Symphonic n". 2" van Ch. Widor. Wat is het „Pastorale"-deel Subjectief of objectief? Donderdag 9 September begon met „Prae ludium et Fuga in c. kl. t." van J. S. Bach, grootsch en ff, eindigend C. gr. t. De Fuga maestoso, minore, eveneens machtig en grootsch einde in gr. t. Een mooie tegen- 'stelling was het „Andante con moto" van A. P. F. Boêly, licht, staccato, lieflijk, zan gerig. N". 3 „Pastorale" van Ch. Tourne- mire, lieflijke melodie, maar merkwaardig plotselinge modulaties. En n°. 4 „Eerste Sonate" van Felix Borowski. Dit is een werk, waarin groote kracht tot uiting komt Kerkconcert, te geven door de da mes A. NoordewierReddingius, sopraanP. de Haan- Manifarges. alt en den heer B. H. Verhey, or ganist. Voor velen der concertbezoekers was dit zeker een avond van muzikale stich ting, van hooge, louterende kunst, zoowel de muziek zelve, als de uitvoering, die in vele opzichten hoog genot verschafte. Het zou mij moeilijk zijn te zeggen wat „het mooiste" u'ös, want eigenlijk is dat niet te zeggen; er gaat van dergelijke muziek een vredige, heilige invloed uit, die in letterlijken en figuurlijken zin „uit hooger sfeer komt" en tot „hooger sfeer opvoert". 't Programma bood groote verscheiden heid, zoodat voor „elk wat wils" was. Voor orgel-solo hoorden we „Praeludium en Fuga G. gr. t." van J. S: Bach en „Andante en Fuga d. kl. t." van J. S. Bach. (De Fuga in gr. t. in vlugger tempo dan we gewend zijn.) Beide werken vind ik zeer mooi. De duetten uit cantate 23, 62 en 37 van Bach, Duett van J. A. Hasse, en a. „Geestelijk Lied" van A. B. H. Verhey; b. „Aux Petits Enfants" van César Franck en c. „Prière du Matin" van H. Berlioz werden elk in hun soort, stijl en stemming bewonderenswaar dig uitgevoerd. Ook de solo-sopraan-num mers, I. Aria uit „Belsazar" en II. „Gebed uit Theodora" van Q. F. Haendel. Van de solo-alt: a. „Geheiligt werde dein Name" van Pater Cornelius: b. „Wanderers Nacht lied" van F. Schubert en c. „Geistliches Lied" van Hugo Wolf heb ik een schoone herinnering. Over de eenheid der beide stemmen, en die der stemmen met den klank van 't orgel zijn de meeningen zeker zeer verdeeld; zooals bekend, hangt in de Groote Kerk, wegens de bizondere accou- stiek, zeer veel af van de plaats. D. MIEZEEUS, Kleêrmaker, Leidschevaart 92. Telefoon 815. Zijl weg 87. Telefoon 2016 HAARLEM, Leidsche plein 15—19. Telefoon 773. BLOEMEND AAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857. BELEEFD BE VEEL IK MIJ AAN VOOR de Swehino Corsetten HiïEHe. G. w. d. Cop- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. - ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CEN TRAL", - LANGE POTEN, DEN HAAG. -:- DOOR HET GEHEELE HUIS BEGROOTING EN PRIJSOPGAVE "KOSTELOOS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3