Abonnementen Eerste Kamermuziekavond. VIJF LETTERKUNDIGE VOORDRACHTEN Woensdag 27 October. plaatsen van Advertentiën A. H. VAN DER STEUR Jr., LUNCHROOM Aanbev., J. DE VOGEL, ZIJLWEG 93 bij de Julianalaan Instituut voor Muziek. JOHAN DE VEER (Klavier), H. LEIJDENSDORFF (Viool), Th, CANIVEZ (Cello). t liederen duidelijk klonken in stem en voor dracht, 'tween op de meeste aanwezigen ook et indruk maakte. Misschien hebben de drie laatste liederen van Ph. Loots. Cath. van Rennes en Anton Averkamp een deel der toehoorderessen en hoorders 't meest „etroffen; mij gaven de drie Aria's van I ch het hoogste en meest geestelijk genot. W eer anderen zullen misschien 't meest- ge en hebben van het „Weihnachtslied" aus di i 14en Jahrhundert of van de 16e en 17e wsche muziek; dit is zeer persoonlijk en hoeren velen 't zelfde, dan hoort ieder li h niet 'tzelfde. Voor de getrouwe be- ckers van de orgelbespelingen is 't een rrecht om meermalen dezelfde werken noren. Een „opinie" over deze uitvoe- r geven of een „kritiek" Dezen avond li den we „1. Passacaglia" van Qirolamo 'I scobaldi (1587 -1654). N". 3. „Praeludi- t Fuga e. kl. t." van J. S. Bach en N°. 5 e Heroïque" van C. Franck. aarlijk veel hebben de afwezigen ge mist ■lituut voor muziek. Dinsdag a.s. het Instituut voor muziek in de boven- Jer „Vereeniging", te Haarlem, zijn n kamermuziekavond. Medewerkers Ie heeren Johan de Veer. directeur van 1 stituut, (piano), H. Leydensdorff (vi- ;n Th. Canivez (cel). Wij wenschen stituut met deze kamermuziekavonden oed succes toe. Voor toegangsprijzen i voorts, zie men de advertentie in dit r mer. •mg en Vriendschap". Vrijdag 15 Oc- geeft ,„Zang en Vriendschap" haar e uitvoering in dit seizoen. Het con- heeft plaats in de muziekzaal der „Ver ing". te Haarlem, aanvang des avonds halfaeht. Het programma, uit te voe- door het Utrechtsch stedelijk orkest Wouter Hutschenruijter en door de -soliste Sepha Jansen, bevat verschei-- belangwekkende werken. LKSGEZONDHEID. 'e gelaatskleur. Niemand beter dan practicus, die dag aan dag en jaar in uit met menschen van allerlei slag ,aat en altijd antwoorden moet op hun .hten, doorgronden moet de oorzaken ucr gebreken, kan een oordeel vellen r de verandering der tijden en men- J „Terwijl ik zoo meer dan twintig cn een „bus" bedien," schreef dr. Re- „moet ik de nieuwste leden vóór hun ding keuren. In de eerste jaren van vverkzaamheid waren het plompe, vier- kerels met smerige tronies en han- de jeneverlucht verpestte hun omge- Door het vuil hunner huid scheen de blos der gezondheid; zij hadden ige knoken aan het lijf. Met stuitende licid antwoordden zij op mijne vragen menigeen moest ik de deur wijzen, om l afschuwelijke ongemanierdheid. Hoe icel anders is het thans! Nu zitten -stal „heeren" in mijne wachtkamer, pro- r en aangedirkt met ringen en vergulde -ttingen; een phantasiehoed in de hand en cu phantasiepak om de leden, zit hij met ekere nonchalance zijn Christuskop in en spiegel te bewonderen en zijn haar n zakdoek geuren van welriekende oliën en pomaden. Ze zijn welgemanierder, maar minder goed gemoed. De zwarte snor of kinbaard maakt de vale gelaats trekken nog bleeker; de oogen staan flauw; hun geheel uiterlijk duidt op bleekzucht; bloedarmoede, stempelt menigeen tot een candidaat voor de tering." De prijzen zijn in de laatste jaren ver drievoudigd; de loonen zijn in die mate niet toegenomen, maar wel de weelde en genotzucht. En wat vroeger uit de geld beurs naar de maag wandelde, gaat nu uit de portemonnaie naar de huid. Het geldt thans: zeg me wat je aan en niet wat .ie in het lijf hebt, en ik zal u zeggen wat ge zijt. En hierin wedijveren de minder- met de meergegoeden: „eerst het gewaad, dan het gelaat." De gelijkheid, waarnaar de Fransche re volutie eens streefde, is, ten minste naar het uiterlijke, een feit geworden. Slechts de scherpe blik van een menschenkenner is in staat den pi ert van den echten gentle man te onderscheiden: gewaad en gelaat zijn bij beiden eenerlei, het tweede kleur loosheid. het eerste kleurrijkdom. Tegen den stroom is moeilijk op te roeien. Ieder wordt in den maalstroom meegesleurd en zelfs de verkondiger der gezondheidsleer vermag den tijdstroom niet aan banden te leggen. Maar wel kan hij de middelen tot genezing aanwijzen. En tot deze laatste behooren: doelmatige huidverpleging, zuivere lucht en oefening der spieren. Worden deze middelen goed aangewend, dan is men al een goed eind op den goeden weg. Een goede huidverpleging staat bij velen daarom terecht op den voorgrond, omdat zij niet alleen de gezondheid ten goede komt, maar ook aan de schoonheid bevor derlijk is. dat zij niet enkel aan het uiter lijk. maar ook aan het gfiheele lichaam frischheid schenkt; lieftalligheid en gezond heid worden door haar tot tweelingzusters gemaakt. Vergeet toch niet. dat de menschelijke huid een „orgaan", geen kleedingstuk is. Zij is nu wel het ons door de natuur ver strekte kleed, maar een kleed dat geheel andere eigenschappen heeft, -dan dat uit de werkplaatsen onzer kleedermakers en modisten komt: zij is de rok zonder naad van Trier, geen kleed uit lappen samen- genaaid, maar een kleed uit één stuk, dat ten nauwste met ons lichaam en al zijne verrichtingen samenhangt. Een geheel, welks deelen onderling in het nauwste ver band staan, kan niet als een kleed her steld worden. Is het eene deel aangedaan, dan lijdt het geheel, en zoo moeten dan ook de middelen tot herstel op dat ge- lieele weefsel worden toegepast. Een slechte huidkleur is altijd een bewijs van een ongezonden toestand der huid, - een gezonde huidkleur daarentegen is een goede maatstaf voor de goede gesteldheid van alle levensverrichtingen. Tot deze laatste moeten vooral gebracht worden de spanning en veerkrachtigheid der huid. Het tegendeel maakt haar flets en rim pelig. Bij snel vermagerde personen, b. v die aan een ziekte hebben geleden, waar door veel stofverbruik heeft plaats gehad, wordt de oppervlakte der geheele huid niet slechts bleek, maar ook flets en schijnt daarom „losser" te zitten Men kan haar gemakkelijk in een plooi vatten, die niet snel terugspringt en weinig roodheid achterlaat. Daarentegen kost het bij krach tige. welgevulde personen met een leven dige huid vrij wat moeite zulk een plooi te maken en laat zij al spoedig een levendig rood spoor achter. Een dorre huid kan men zweetend ma ken, door te zorgen, dat er meer bloed doorstroomt. Daarvoor bestaan twee mid delen: een sterke lichaamsbeweging en gymnastiek, loopen, dansen in de vrije lucht (niet in de benauwde balzaal), het schaat senrijden en de moderne skating-rinks. Het andere middel bestaat in h.et versterken der huid door middel van baden en was- schingen. Daardoor vermeerdert de hoe veelheid bloed in de haarvaten der huid. en worden de roodheid, spanning, veer kracht en krachtige werkzaamheid bevor derd. Zij verhoogen ook de derde verrich ting: de fijnheid van het tastgevoel en van de warm te-gewaarwording. Indien men schen met een levendige huidwerkzaamheid dus die gemakkelijk zweeten minder dan anderen verkouden raken, dan moet de oorzaak daarvan worden gezocht in de omstandigheid, dat zij aan hun gevoelige huid den graad van koude lichter gewaar worden, welke zij nog ongestraft kunnen doorstaan en derhalve zich voor dien graad wachten, welke hun kan schaden. Een rijkelijk zweetende huid is daarom niet een onvoorwaardelijk teeken van ge zondheid. Zij, die hunne huid verwend heb ben door het verblijf in gesloten vertrek ken, waar sterk wordt gestookt, en zij die dikke wollen onderkleeJeren dragen, zwee ten -overmatig. Dc geschiedenis heeft ons een voorbeeld achter gelaten van het schadelijke van overmatig zweeten en van de doelmatigste wijze cm dat tegen te gaan De Romeinscite keizer Augustus had zich door het mis bruik der toenmaals algemeen gebruikte heeté baden verweekelijkt. De prachtige Rc- meinsche dampbad-inrichtingen waren ge liefkoosde vereenigingsplaatsenhet waren hunne sociëteiten. Men besprak daar de nieuwtjes van den dag, phiiosofeerde en politiseerde in de met warm water gevulde bassins cf in dekens gehuld op de zweet- bank liggende. Ais vele anderen maakte ook Augustus van die gezellige oorden twee- of driemaal daags gebruik. Daar door vertroeteld rilde hij van koude in zijne paleizen, waarin daarom dag en nacht ge stookt moest worden. In zijn draagkoets was hij, behalve in zijn wollen onderklee deren, nog in een wollen toga en mantel gewikkeld. Zoo leefde hij geruimen tijd tusschen de badstoof en de dichte omhul ling zijner kleederen; hij werd echter zoo gevoelig voor koude, dat het minst/» tochtje hem hinderde, zoodat hij niet meer in het open amphitheater kon toeven. Maar dat ging toch wat te ver voor een Romeinsch keizer! Het baatte niets, of zijne lijfartsen hem inwrijvingen voorschreven. Daar deed zich een vrijgelatene op, die vrij wat meer gezond verstand scheen te bezitten dan die geleerde heeren. en met een scherpen blik den zetel der kwaal doorgrondde. In plaats van de huid nog meer te verweekelijken. ried hij aan haar te harden door „koude wasschingen". die van lieverlede koeler werden aangewend. Wanhopig door vroe gere vergeefsche kuren, onderwierp de des poot zich nu gewillig aan het voorschrift van den vrijgelatene (geen ongewoon ver schijnsel in die dagen evenals in de onze) en met gunstig gevolg. Die Priesnitz van het oude Rome werd daarop de aan zienlijkste persoon van het hof en kreeg, in plaats van liet kommandeurskruis einer keizerlijke orde, een gouden eerzuil in den tempel van Apollo, en door zijn toedoen werd de stand der geneesheeren meer in eere gebracht en van alle lasten vrijge maakt. Laat ons een duizend jaren later zijn voorbeeld volgen! („Moleschott LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck te Bussum, verscheen Cyriel Buysse's „Zo merleven", een zomcr-dagboek van den schrijver, dat reeds in „Qroot-Nederland" werd gepubliceerd, zoo we ons wel her inneren. Prettig, hoor, allerprettigst, dat dagboek. Het is weer een soort van blijmoedige manifestatie van kracht, gezondheid en levenslust, gelijk wij er ons meer uit Buys se's werken herinneren. Steeds doet het weer genoegen, schrijfselen van dit genre aan te treffen. Verre van kleumerig of kliemerig is de geest die er uit spreekt; en daarbij hcelemaal niet banaal, in dien zin. dat het uitsluitend gezellig en aardig, een soort van burgerlijke ede aan de natuur CYRIEL BUYSSE zou zijn, neen, het is vol van een mooi, lief natuurgevoel, de stemmingen ervan zijn vaak zeer pakkendzoo het openbloeien van den zomer in de lente, zijn prijkende, rijke leven in al zijn volheid, zijn droeven dood in het herfstgeti.i. Het is een boek van dagen met zoo van elkaar verschillend uitspansel, licht en weder, met zoo zeer van elkaar verschillende kleuren en stem mingen; nu eens is de beschrijving van een avondval prachtig, dan weer die van een roodgouden dag vol zonnegloed, een andermaal weder is het de teedere ochtend, dien de schrijver voor ons liefelijk leven doet; een processie van dagen. lichte en donkere, minnelijke en booze dagen. En Buysse zou Buysse niet moeten zijn, wan neer in dien dagen-optocht ook geen ge zellige kornuiten met reêen kwinkslag en luimigen lach medeliepen, en ons op on schuldige, jolige wijze vermaakten. Dit boek is weer een stuk gezelligheid, goede en gezonde gezelligheid in de Nederland- sche literatuur. Eu iets van dien aard kunnen we best plaatsen; te veel is daar niet van voorhanden ten onzent. Een ple zant man, die Buysse. Oude Kunst. Bij den uitgever J. A. Boom, te Haarlem, verscheen een maand schrift voor verzamelaars en kunstzinnigen. getiteld „Oude Kunst". Redacteur is dr. N. Q. van Huffel. Onder de medewerkers von den wij verscheidene bekende schrijvers op kunstgebied. De Nederlandsche Commissie voor de tentoonstelling van het boek en de graphi- sche vakken, die in 1914 te Leipzig gehou den werd, heeft een verslag van hare ver richtingen uitgegeven en aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan geboden. Het is een pleizier, dit verslag eens door te zien, het dwingt den lezer waardeering en respect af voor de ijverige en bekwame commissie, die ervoor zorgde dat ons land ook op dit gebied in het bui tenland weder een goed figuur sloeg. Hulde. Bij den uitgever S. L, van Looy zal bin nenkort verschijnen: „Melati-knoppen", een bundel Nederlandsche gedichten in proza van den jongen Javaanschen dichter Raden Mas Noto Soeroto. Dit werk wordt als echt en zuiver geprezen; deze verzen, kunnen, naar Van Eeden's oordeel, naast het beste staan wat onze jonge Nederlandsche dich ters maken. EIKELS, KASTANJES en BE1TKENOTEN worden tegen liooge prijzen ge kocht door LIMBACH Co., te Santpoort. Voor Bloemendaal te bezorgen bij den heer ZWART, Stalhouder, Zaterdags tusschen 3 en 4 uur. in de Bovenzaal van de „Vereeni- giug" op Dinsdag 2 Nov. en Vrijdag 7 Dec., 7 Jan., 11 Febr. en 10 Maart, des avonds 8 uur, van Dr. ER. v. EEDEN over „Le ven na Sterven"; RENÉ DE CLERCQ, Voordracht uit eigen WerkMevr.W. L. BOLD 1NGH— GOEMANS (Haarlem), litéraire inleiding over P. C. Boutens en eenige zijner dichtwerken; FRANS HULLEMAN (Amst.) over „Het leven van Shakespeare" en Mr. P. W. DE KONING (Amst.) over A irgilius en zijn hoofdwerk Aene'is. Abonnementskaarten voor de vijf lezingen a f 4,zijn verkrijgbaar bij do firma DE HAAN ZOON. Ged. Oude Gracht 35. De cursus „INLEIDING TOT SHAKESPEARE", te geven door ANNA VAN GOGH KAULBACH, begint, wat Bloe mendaal betreft, des avonds te 8 uur, in hotel „Welgelegen". Vervolgens om de 14 dagen. Toegangskaarten, a f 5,voor de 8 voordrachten, worden op aan vraag toegezonden door Mevr. A. VAN GOGH— KAULBACH. Frans-Halsstraat 8, Haarlem. Voor Haarlem vervoege men zich voor het en het opnemen van aan het Bureau van dit Blad, Oude Gracht 63. Heeren- en Dameskleermakerij, Barteljorisstraat 22. Tel. 303. heeft voorradig Stoffen voor Demi-Saisons, Ulsters, Winter jassen en Mantels. Levering van alle Bont- en Pelswerken. Prijzen billijk. Bekende elegante coupe. ZIJLWEG 93. OVERVEEN Handel in Zuivel- en Melkproducten, Comestibles en Delicatessen. Speciaal adres voor Roomboter. Roombotermelange en Keukenboter. GS D. MIEZERUS, Kleèrmaker, Leidschevaart 92. Telefoon 815. Z ij 1 w e g 87. Telefoon 2016. Dinsdag 12 October 1915 - 8 uur. Bovenzaal Sociëteit „VEREENIGING", te geven door PLE YEL-Concertvleugel J. HESLENFELD, Rokin 86, Amsterdam. Abonnement voor de 3 avonden f 3,75. Introduetiekaart voor 1 avond ƒ1,50, verhoogd met 5 pCt. auteursrecht. Kaartverkoop en plaatsbespreking van af heden dagelijks van 95 uur bij het Concertbureau A. VERNOUT, Warmoesstraat 10.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 3