ALGEMEEN WEEKBLAD Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN' Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telefoon 141. HAARLEM. 9e Jaargang. ZATERDAG 23 OCTOBER 1915. No. 43 Hel Bloeme I 12 I I Prijs per jaar 2,60 per nummer 25 cents. Advertentiën 10 cents per regel; Mj contract belangrijke korting. Cit nummer bestaat uit 4 bladzijden. dit weekblad is tijdelijk opgenomen „hi-T MIDDEN", waarvan de eerste afzon de "ijke reeks is afgesloten met No. 34 van 24 Januari 1914. MEENTEBESTUUR. Ver voorzitterschap van den burge- :r had Donderdag weder een raads- plaats. Afwezig waren de leden i: et, Van Stolk en Van der Vliet, en heeren hadden dus. naar een oude i-, :jze, ongelijk. kas van den gemeente-ontvanger pgemaakt, er bleek 10.411,50 voor- hu :.en. loemd werden daarna de heeren P. V. egaal Rz. en jhr. L. O. Boreel tot •rs voor 's rijks directe belastingen. ,i voorstel van B. en W., om artikel r waterleiding-bepalingen zoo aan te dat het dagelijksch bestuur gemach- wordt, om, in verband met de duurte :.et materiaal, bet percentage van den eg der dienstleidingen te verhoogen. ogenomen. verband met een verzoek, door den Laan ter vorige zitting gedaan, om orte Kleverlaan weder in twee richtin- voor auto's berijdbaar te stellen, deelt oorzitter mede, de zaak te hebben on- ocht, en't zal niet gaan; de Bus- au Huetlaan blijft voor èen richting aan gewezen. an had de heer Bispinck aangedron- op verlichting der Korte Laan. Het .it te duur, zegt de voorzitter. voor iectrische lantarens zouden de onkos- an aanleg 340,zijn, daar er een 1 voor moet worden gelegd. -• heer Bispinck, die, hij houde ons de rking ten goede, voor een openbare adering een weinig te zacht spreekt, ut dat het daar best met een boven- dsch geleidinkje kan; de voorzitter m die richting de zaak nog eens ter onderzoeken, en als het boven- idsch kan, dan niets liever. 'aar was een verzoek van den heer dinger: of hij een huis aan de Lombar- .rilaan met brandvrij riet mag bedekken, en W. hebben daar niets op tegen, mits en brandkraan voor het huis komt. De heer De Roo heeft gelezen, dat die cnbrandbaarheid van riet maar tijdelijk is, en na twee jaar voorbijhij zou den adres- j sant tot een proefneming om de twee jaar willen verplichten. De X oorzitter gelooft ook niet. dat riet duurzaam onbrandbaar blijft, maar hij ge- looit wel in de brandkraan. De heer Bispinck wil de door den heer Dc Roo voorgestelde proef doen samen gaan met oefeningen voor de brandweer. Maar hij zei dit maar uit gekheid. De voorzitter prijst het bluschmateriaal tegenover den heer Bispinck als voldoende. De heer Mollinger mag wat hij graag gillen zou, maar de brandkraan moet er komen. De heer Goedkoop vraagt om ontheffing i van het vermaarde artikel der bouwver ordening voor erkers die te dicht bij den zullen komen te liggen. Toegestaan. Nu komt de herstemming over voorstel- an. gèen bank bij „Rusthoek" waar- over in de vorige zitting de stemmen taakten. Nu lukt het. Het voorstel van den heer Laan wordt verworpen. Dus de bank komt. Dr. Bornwater zegt. terecht, dat er geen ank is. Maar wat niet is, kan komen, hij mag nu althans komen. Daarvan zullen we wel meer hooren. Mr. Jacometti stelt voor, de M.U.L.- sc ooi een half uur voor den aanvang open e stellen. De raad is het er mee eens, en besluit dus daartoe. De Voorzitter komt met het voorstel om aan den Kinheimweg ho'ek Verbindingsweg "230—k Sr0nd te koopen- Het kost Pp heer De Roo vindt het nogal een aar- hg prijsje. De Voorzitter zegt, dat het niet zoon onbelangrijk stuk is. en er een voetpad op komen kan. De heer Koolhoven geeft den doorslag, dcor op te merken, dat de eigenaar erop zou kunnen bouwen, als men het in zijn handen laat, en de raad, de heer De Roo uitgezonderd, besluiten tot den koop. Nu de geldleening 125.000,Niet voor het aankoopen van dien grond, hoor, maar om te voorzien in het nadeelig slot der begrooting 1915, tot bestrijding der kosten van de nieuwe begraafplaats, en andere publieke werken, waaronder ook „aankoop van grond voor een gasfabriek of gas houder". De heer Jacometti wijst erop, dat men met het aannemen van dit voorstel dus ook verplicht zou zijn een gasfabriek op dien grond te plaatsen. Maar die grond moet vrij zijn, en de gemeente ook. Men zette dus „eventueel" tusschen „grond" en „voor", en de vrijheid is er. Bijval. „Even tueel" wordt in den volzin aangebracht. Nochtans, men is er 1111 nog niet. Er stond in het voorstel „tegen een rente van niet meer dan 5 A pCt. De heer Bispinck vindt dat te duur. Wethouder Tienhoven wil wel goedkoo- per, maar de ingekomen aanbiedingen zijn niet lager. De heer Bispinck begrijpt dat best, want in de couranten stond het cijfer 5'A pCt. en nu weet men tot hoever de royale ge meente Bloemendaal wil gaan. Als wij 5 pCt. hadden gezegd, had men het tegen 5 pCt. aangeboden. De heer Teding van Berkhout, uit naam der financieele commissie sprekend, zegt dat hij 5'A als maximum beschouwde, en het aan het beleid van B. en W. toever trouwt, zoover mogelijk daar beneden te blijven. Het voorstel komt in stemming, en wordt aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Bispinck. Punten 7 en 8 suppletoire begrooting dienst 1915, (tot een bedrag van 75.422,1314,) en doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1915 (tot een bedrag van 854,08) worden aangenomen, en nu wordt de hoofdschotel voorgediend: Begrooting dienst 1916. Naar gewoonte leest de voorzitter èen voor èen de vele bestanddeelen voor. waar uit deze zoo gecompliceerde hoofdschotel is samengesteld. De heer Teding van Berkhout komt nu met het voorstel der financieele commissie om, waar onderwijzers en een aantal an dere ambtenaren een tijdelijke duurte-toe- slag van 8 pCt. op hun salaris genieten, ook allen verderen gemeente-ambtenaren dienzelfden tijdelijken toeslag te geven. Dat kost bij elkaar 4628,Zal bij de betref fende plaats op de gemeente-begrooting behandeld worden. De Voorzitter stelt voor, 250,op de begrooting bij te schrijven teneinde op de secretarie het decimale registratuurstelsel in te voeren. Wat dat wel was, vroeg men. En die belangstellenden vernamen, dat dit een volledig dossier-stelsel voor elke zaak beduidde. Wordt goedgevonden. Dan brengt de voorzitter ter sprake, het politiebureau te Vogelenzang telefonisch aan te sluiten met Bloemendaal. Onkosten 260,—. De heer Koolhoven stemt daar zeer mee in, maakt er een voorstel van, dat aange nomen wordt. De Voorzitter stelt voor, de jaarwedde van den deurwaarder Douma te verhoogen met 50,Wordt goedgekeurd. De heer Teding van Berkhout zegt, dat de financieele commissie den post onder houd van gemeentelijke gebouwen te hoog vindt. De heeren Laan, Koolhoven en De Roo vallen hem bij, zeggen dat het dagelijksch bestuur niet te veel op rapporten moet af gaan, maar zelf moet onderzoeken. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste zooveel doenlijk geschiedt. De heer Bispinck is niet tevreden over de uitgave voor een nieuw arrestanten lokaal in Aerdenhout. 1300,— wil dat bedrag liever besparen, dat lokaal voor- loopig niet laten zetten, en neemt verder aan, dat B. en W. ook zoo zuinig mogelijk zullen zijn. De heer Teding van Berkhout valt hem bij, en ook deze post, zonder nieuw arrestanten-lokaal, wordt, goedgekeurd. Bij den Post Dag- en weekgelden van werklieden, enz. wordt de 8 pCt. duurte- toeslag van daareven ingelascht, benevens een toeslag -voor kinderen van gemeente werklieden, te samen f 250,door den lieer Koolhoven voorgesteld, en alles gaat er door. De heer Teding van Berkhout wijst bij den post Wegen, straten, enz. op den slechten toestand van den nieuwen weg op Oosterduin. Men besluit, dien weg op de begrooting van het volgend jaar te bren gen, en de post wordt goedgekeurd. De verhooging van het salaris van den inspecteur van politie met 200,die op den post Openbare Veiligheid, enz. voor komt, vindt geen tegenkanting. De heeren Laan en Teding van Berkhout meenen, terecht, dat een jaarwedde van 1400, voor zoo'n ambtenaar niet te veel is, en de heer Bispinck zegt bij deze gelegenheid, dat hij nu niet zoo hard met de politie kan wegloopen, zij laat te veel overtredingen ongestraft, vooral die van het rijden zon der licht. De Voorzitter zal er de politie op wijzen. De post komt in stemming, en wordt aan genomen. De heer De Roo vraagt naar het nut van de politiehonden. De Voorzitter heeft geen lust, daarover een college te gaan geven. Iets waaraan hij groot gelijk had. De 'post Kosten wegens ophalen van vuil nis, enz., moest verhoogd worden met 3500,voor aanschaffen van een nieu wen wagen, en van een pneumatische ma chine, die na 12 jaren dienst totaal öp is. Wordt goedgekeurd. De heer De Roo wil op de M. U. L.-school kastjes voor de gymnastiekschoenen laten maken. Best, het zal uit den post schoolonder- houd dan wel betaald worden. Over den post Subsidiën aan vereenigin- gen is dr. Bornwater niet te spreken. „Ko ninginnedag" en de „Volksbond tegen Drankmisbruik" komen er dit jaar slecht af. De heer Koolhoven oordeelt eveneens over de stiefmoederlijke behandeling van „Bloemendaal's Commando". De Voorzitter herinnert, hoe dit jaar bij het opstellen der begrooting de zuinigheid voorzat, maar als de heeren nu een royale bui hebben, De heer Laan valt den Voorzitter bij. Er is toch geen Koninginnedag gevierd. Waartoe dan subsidie. Maar de Volksbond besteedde het geld goed, n.l. aan Huisvlijt voor militairen, en dr. Bornwater stelt voor, de oorspronke lijke subsidie voor dien bond te handhaven. De heer Koolhoven vraagt dan ten min ste de helft der vroegere subsidie voor „Bloemendaal's Commando", d. i. 75, Met algemeene stemmen krijgt de Volks bond 225,„Bloemendaal's-Commando" 75,„Generaal Joubert" 25,ter wijl Koninginnedag op het verminderd be drag 75,blijft De Inkomsten zijn nu afgehandeld. Nu de Ontvangsten. De hoofdelijke omslag wordt vermeerderd met de verhoogingen der begroote Uitgaven. Op aanstaan van den Voorzitter wordt de begrooting water leiding eerst aangenomen. Deze wordt goedgekeurd, daarna ook de overige begrooting met algemeene stem men. De Voorzitter stelt nog voor, het heffings bedrag van den hoofdelijken omslag, in verband met de verhoogde begrooting. op 105.000,te brengen. De raad keurt dit goed. Nadat de voorzitter de Financieelec en de Waterleiding-Commissie voor hunne goede zorgen heeft bedankt, wordt de pers naar huis gestuurd en worden belasting kohieren vastgesteld. S. PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de KE- M. Op het te bebouwen terrein naast de K. E. M. ziet men thans een bouwsel van wonderlijken vorm ver rijzen. een soort van reusachtigen trechter van planken, welke met zand is gevuld. De argelooze voorbijganger is even ver bouwereerd bij den aanblik van dit won derbaarlijk bouwgedrocht, en vreest voor een nieuwen stijl in de architectuur, doch zijn temperatuur daalt aanmerkelijk wan neer hij verneemt, dat er van geen nieuwen stijl sprake is, doch slechts van een proef neming. Men wil namelijk eens kijken, of de onlangs ingeschroefde betonpalen het doen. en het kegelvormig gedrocht, vol zand geschept, is de vracht, waarmede men zoo'n paal belast heeft. Waarlijk geen peu- leschilletje. Houdt de paal dit vrachtje, dan houdt hij ook meer. zal hij meer houden, en mag hij ook meer houden, want dan zal het gebouw op deze en andere palen van zijn soort worden gezet. Cursus over Shakespeare. Wij herin neren onze lezeressen en lezers eraan, dat de cursus „Inleiding tot Shakespeare" door mevr. Van GoghKaulbach Woensdag a.s. begint, des avonds ten 8 uur in het hotel „Welgelegen". Vervolgens om de veertien dagen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij mevr. Van GoghKaulbach, Frans Hals straat 8, Haarlem. Het Jaarboekje. Het is weer zoo ver, dat wij aan den nieuwen jaargang van „Help u Zelf" beginnen. Reeds zijn wij bezig met de voorbereidende werkzaam heden. Ons verzoek is nu: mocht er onder onze lezeressen of lezers iemand zijn, wiens naam, enzoovoorts, eens niet juist in ons vorig jaarboekje stond, dan zouden wij gaarne vernemen, hoe een en ander dan wèl luiden moet. Elkeen kan in verband met ons adresboekje het tot titel gekozen motto van dat boekje in toepassing brengen. Want ons helpend, helpt hij ook tegelij kertijd zichzelf. Immers niemand vindt het aangenaam, wanneer zijn naam, beroep, enz. eens' niet juist vermeld zijn, en eene ver gissing is, hoe verwerpelijk ook, nochtans menschelijk. Dus mocht er iemand zijn, die iets ver anderd wil zien, hij geve het ons nog even op. Verloting der kunstwerken, die in hotel „Duin en Daal" waren tentoongesteld Woensdag had in hotel „Duin en Daal" ten overstaan van burgemeester en wethou ders de trekking plaats. De uitslag der verloting is als volgt:' In serie A viel de prijs cp nummer 40. „Het Japansche beeldje" van Boot (cat. n°. 6). In serie B op 100. „Landschap te Bla- ricum" van Brandt (cat. n". 17). In serie B op 91. „Grijze dag" van Brandt (cat. n°. 101). In serie C op 66. „Tegen den avond" van Grootens (cat. n°. 26). In serie D op 91. „Oude Schepen", van Kamp (cat. n". 39). In serie. D op 9„Oude Man" van Kamp (cat. n". 43). In serie E op 10. „Het Maal" van Oger (cat. n°. 56). In serie E op 30. „Huzaar" van Oger (cat. n°. 60). In serie E op 12. „Mobilisatie" vail Oger (cat. n°. 61). In serie F op 63. „Geraniums" van Van Riet (Cat. n°. 123). In serie F op 89. „Geraniums" van Van Riet (cat. n". 122). In serie F op 86. „Geraniums" van Van Riet. (cat. n°. 64). In serie G op 78. „Paard met veulen" van Stern (cat. n°. 67). In serie G op 56. „Kippen" van Stern (cat. n". 71). In serie G op 20. „Laan in den Hout" van Stern (cat. n°. 72). In serie G op 71. „Boerderij te Schalk wijk" van Stern (cat. n°. 73).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1