ALGEMEEN WEEKBLAD Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telefoon 141. HAARLEM. ge Jaargang. ZATERDAG 13 November 1915. No. 46 Het Bloemendaolsth (deekblad. i per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Adrertentiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. jn dit weekblad is tijdelijk opgenomen „HEI MIDDEN", waarvan de eerste afzon den jke reeks is afgesloten met No. 34 va?) 24 Januari 1914. DAGBLADPERS TE HAARLEM EN DE PRODEANEN. 1 t der de dagbladpers te Haarlem ver- wij in dit artikel de uitgevers van 1 e >tads-Editie" der Oprechte Haarlem- s i Courant, van het „Haarlem's Dag- en van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rtin"; prodeanen worden genoemd die zoekenden, welke krachtens «ene be- kiiig van de wet of van den rechter, edeeren zonder betaling van zegel- e- en registratiekosten en die zich ieloos van advocaten-, procureurs- en waardersdiensten bedienen. De instel- der kostelooze procedure, ook wel kort- liet armenrecht genoemd, heeft sterk i idealistische tint; er wordt daar niets ild voor het aanhooren, studeeren, ad eren. schrijven, sjouwen, vechten. Een ,:u idealisme is in de ambitie der meeste ocaten nog wel gemengd, en dank zij idealisme, de tucht waaronder zoowel 2i; ds de procureurs en de deurwaarders ;i, wordt het werk van de prodeanen in - t regel met liefde en goed verricht. Wij eten, dat gemiddeld éénmaal in de drie 1 ken elk te Haarlem ingeschreven advo- en procureur een nieuwe pro-deo- iu behandeling krijgt. Elk dier zaken „.li a..nleidïng geven tot uitgebreide werk- iuiheden. vaak voor een veeleischenden en 'dfs weinig dankbaren klant Qok de •Citer behandelt de pro-deo-zaak met de cide ernst en nauwgezetheid als alle an- i Nu komt het een enkele maal voor, krachtens voorschrift uit onze 4 hoofdwet- I - en in burgerlijke zaken,dat om eene iLzaak te beginnen, voort te zetten of te beëindigen, eene .openlijke bekendmaking moet plaats hebben. Voor zoover wij weten - mi de bladen van alle steden van Neder- Lud ten allen tijde bereid geweest voor prodeanen dergelijke bekendmakingen kos- mioos te plaatsen. Is dit, onmiddellijk, een beoefenen van weldadigheid, middellijk is del een bron van inkomsten, doordat de bladen, die zich ten deze eene onoffering getroosten zedelijk aanspraak er op heb ben, niet te worden voorbijgegaan, wanneer de advocaten en procureurs, wier cliënten zi' welwillend behandelen, in betalende ken openbaarmakingen te vergeven heb- u. Welk voorbijgaan dan ook niet ■iedt. De dagbladpers te Haarlem heeft :ns aan de orde van advocaten echter oen ..en, dat zij zulke pro-deo-aankon- ■gen in het vervolg niet meer koste- 'S zal plaatsen. In hare mededeeling aan balie heeft de Haarlömsche Pers ieen van aankondigingen in echtschei- iugszaken gesproken. Nu zijn evenwel ■u.;t de vroeger verplichte aankondigingen van echtscheidingen en ontbindingen des huwelijks na scheiding van tafel en bed krachtens de wet van 27 Maart 1915. zoo vel uit ons Burgerlijk Wetboek als uit het «etboek van Burgerlijke Rechtsvordering vervallen, zoodat de Haarlemsche Pers, die zich vooraf blijkbaar met de Haarlem sche Balie niet heeft willen verstaan, met hare weigering, letterlijk gelezen, er naast 's, en niet op de hoogte van haar tijd. Hare bedoeling schijnt evenwel te zijn, dat hare weigering het geheele armenrecht bestrijkt. Jn dit verband hebben wij eens nagegaan, krachtens welke bepalingen, openbare aan kondigingen van onvermogend-procedee- renden in de praktijk kunnen voorko men. Van openlijke bekendmakingen vin- den wij, vluchtig onderzocht, gewag gemaakt in het Burgerlijk Wetboek in de artikelen: 168. 242. 253. 485, 486. 498, ol7, 523, 527 en 1172; in het wetboek van koophandel in de artikelen 28. 38 en 555; in de Faillissementswet in de artikelen 14, 109, 178, 180, 193, 208, 215, 218, 226 en 236; in het wetboek van Burgerlijke Rechts- "ordering in de artikelen 47e, 82, 568. 807, 811 en 815. Voor pro-deo plaatsing komen van deze echter niet in aanmerking die bekendmakingen, welke vervat zijn in de Faillissementswet. omdat het zeer zelden voorkomt, dat een faillissement kosteloos behandeld wordt, en geschiedt dit, de reden daarvan doorgaands niet is, dat er ten slotte tusschen de schuldeischers nimmer iets zal te verdeelen vallen (in dit geval wordt een faillissement bij gebrek aan ba ten opgeheven), maar omdat er bij den aanvang van het faillissement geene be schikbare haten zijn. De surseance van betaling zijn in den regel voldoende baten aanwezig. Uit de andere wetboeken komen praktisch te deze alleen in aanmerking de artikelen 498 en 517 van het Burgerlijk Wetboek en artikel 47e van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Beide eerstgenoemde artikelen handelen over cu- rateele. De onder curateele-stelling en de opheffing daarvan, moeten openlijk worden bekend gemaakt in een nieuwspapier der provincie en in de officieele dagbladen (lees: de Staatscourant), daarvoor heeft de Haarlemsche balie, de medewerking van de Haarlemsche pers dus niet noodig; ter wijl artikel 47e B. R. praktisch alleen in aanmerking komt, wanneer, en hoe zelden zal dit plaats hebben, door een onvermo gende voor de Haarlemsche Rechtbank moet worden gedagvaard eene tegenpartij die geen bekende woonplaats of bekend werkelijk verblijf in liet koninkrijk heeft; inderdaad, dan zal een afschrift der dag vaarding moeten worden geplaatst in een der r/ffgbladen van de plaats, waar de rech ter zitting houdt (of bij gebreke daarvan in dat van eene naburige plaats). Tot zoover over de wet en de feiten. Van eene beoordeeling van het optreden der Haarlemsche pers willen wij ons ont houden. Wij weten bij ervaring hoe moei lijk, vooral in dezen tijd, het is, in de gelde lijke afdeeling van couranten-exploitatie het roer in de goede richting krachtig vast te houden. Misschien zijn de directiën der Haarlemsche dagbladen, in verband met de tijdsomstandigheden ietwat zenuwachtig geweest en besloten zij aldus tot de onbe raden circulaire. Zoowel bij het on- en minvermogende publiek, als bij de rechter lijke macht en de balie zal zij allicht ont stemming veroorzaken Misschien zullen de directiën inzien, hoe uiterst gering de opoffering is, welke zij zich behooren te getroosten, en in een nieuw schrijven aan de balie verklaren bekeerd te zijn. Ge schiedt dit laatste niet. dan betreuren wij dit voor de klanten en dus ook voor de klandizie der dagbladen. Immers dan zijn represaille-maatregelen te wachten. Jam mer dat in de eerste plaats de verslagge vers. onschuldigen ten dezen, daarvan het slachtoffer zouden zijn. Wij willen niet eindigen, voordat met erkentelijkheid is gewaagd van wat de Haarlemsche Pers, met name het „Haar lem's Dagblad" tot dusver op dit gebied belangeloos heeft gedaan. T. Het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Koophandel, het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering en de Wet op het Faillissement en de Surseance van betaling. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde onze raad. onder voorzitterschap van den burgemeester. Wij misten den wethouder Van Tienhoven en de leden jiir. Teding van Berkhout, Laan, Van Stoik en Van der Vliet. Onder de ingekomen stukken waren dankbetuigingen van wie duurte-toeslagen of salaris-verhoogingen ontvingen, wat ons zeer veel genoegen deed. Immers maar al te vaak wordt vriendelijkheid met pik zwarten ondank vergolden. Zelf erkentelijk als het ware, uit naam van het gansche menschdom voor deze pleizierig aandoende blijken van erkente lijkheid, hoorden wij in een zeer tevreden stemming verscheidene andere mededee- Üngen aan; zoo vernamen wij met blijd schap, dat de heer Verdegaal was benoemd tot zetter bij de belastingen, en de heer Wilson te Aerdenhout een auto-garage bou wen mocht, waartoe ontheffing van 't ver maarde art. bouwverordening moest wor den verleend. Eerst was er nog een seconde of wat sprake van, dat deze zaak tot een volgende raadszitting uitgesteld zou wor den, maar de Voorzitter wees erop, dat die eerstvolgende zitting niet voor einde December plaats hebben zou. Het was wel wat lang, vonden verscheidene heeren. Dan maar aanpakken. En zoo geschiedde. Behandeld werd nu de ontslagaanvrage van mejuffrouw J. E, Kok, onderwijzeres aan de O. L. School. Het eervol ontslag wordt verleend. Aan de M. U. L.-school moest nu een Onderwijzer benoemd worden. Op de voordracht stonden de heeren -f. A. van Rijswijk uit Wassenaar, K. Roos uit Haarlem en L. Verjaal uit Gouda. De Voorzitter deelt mede, dat het dage- ijjksch bestuur den eersten van de voor dracht aanbeveelt, waarna de gemeente secretaris de stembriefjes inzamelt. En gedragen door de algemeene stemmen,komt de heer Van Rijswijk glansrijk uit de stem bus (die eigenlijk niet zoozeer een bus, maar, een glazen kom is), te voorschijn. Ook voor de O. L.-school moesten nog een onderwijzer en een onderwijzeres wor den benoemd. Naar het oude recept der Wellevendheid, werd eerst de onderwijze res behandeld. De Voorzitter deelde mede. dat van de voordracht, die de dames Marianne Car- pentier uit Diemen. Catharina J. Somberg uit Medemblik en Maria C. J. Richards uit Wormerveer bevatte, eerstgenoemde zoo wel door het hoofd der school als door den schoolopziener werd aanbevolen. En zoo geschiedde het, dat ook mejuffrouw Car- pentier met algemeene stemmen benoemd werd. Ook de heer S. Metz uit Leiden, eerste op de voordracht, waarop de heeren M. Eijsker uit Wormerveer, en D. Brandt uit Meppei 2 en 3 waren. trad. gesteund door de aanbevelingen van hoofd en schoolop ziener, glorierijk met algemeene stemmen uit de stemkom te voorschijn. En hiermede hebben wij alles meege deeld; alleen nog niet, dat e'en haan in een der naburige tuinen op oneerbiedige wijze telkenmale de sprekers in de rede viel. Dat mag niet meer voorkomen. S. PLAATSELIJK NIEUWS. Tentoonstelling George van Raemdonck. Zooals wij vorige week mededeelden, richten wij een tentoonstelling van wer ken van George van Raemdonck in. In dit nummer zullen onze lezers een uitnoo- diging voor deze tentoonstelling vinden. De opening heeft plaats op Zaterdag 20 dezer des namiddags ten één uur. Voor hen onder onze lezeressen en le zers, die werk van Van Raemdonck za gen, is een opwekking om onze tentoon stelling, waar een groot aantal zijner beste werken bijeenen zijn, te bezoeken, natuurlijk overbodig. Voor de weinigen onder hen, die nog niet het werk van Van Raemdonck zagen, drukken wij, met toe stemming van de directie der „Amster dammer" eenige teekeningen van Van Raemdonck, welke in dat blad geplaatst werden, nog eens in dit nummer van „Het Bloemendaalsch Weekblad" af. Het bezien van deze teekeningen zal een kleine voor proef zijn van het genot, dat deze tentoon stelling den minnaar van kunst geven zal. Het werk van Van Raemdonck kan. naar ons oordeel, in geestigheid van inzicht, vindingrijkheid en knappe techniek wed ijveren met het beste wat er op dat gebied door andere artisten wordt gemaakt. Wij merken hierbij op, dat nog nooit een tentoonstelling uitsluitend van Van Raem- donck's werken in Nederland gehouden werd. Van Raemdonck is een Antwerpenaar. Hij werd 28 Juli 1888 daar in de oude roem ruchte „Kunstenstad" geboren, en studeer de aan de Koninklijke Academie aldaar, vervolgens aan het bekende instituut van Frans Courtens. De jonge kunstenaar maakte, en wien kan zulks verwonderen reeds zeer veel naam in zijn vaderland. Wij zagen persbeoordeelingen van zijn werk in de groote Belgische nieuwsbladen, en eenstemmig zijn alle in hun lof over deez' zoo merkwaardigen arbeid. Sedert Antwerpen's val in Holland vertoevend, is ook hier reeds zijn naam gemaakt. Raem donck teekent geregeld platen voor „De Amsterdammer" en andere bladen, en werd in korten tijd hier te lande, in ruimen kring bekend. Onze tentoonstelling zal dien kring nog meer verruimen. Onze Amateur - photografen. De Bloemendaalsche Amateur-photografenclub hield Dinsdag weder eene vergadering, en deze vergadering was in menig opzicht weer belangwekkend. Er werd een zeer mooie verzameling gorndrukken vertoond, opnamen uit verre streken, gemaakt door den heer Van Heel uit Heemstede. Daarna sprak de heer 't Hooft uit Am sterdam over een merkwaardig onderwerp, de wisselphoto's en de „life motion"-pho- to's, twee zeer eigenaardige kunstprocé- dé's, waarbij verscheidene beelden worden verkregen. 't Woord „wissel-photo" is 'n vertaling van het Fransche „image a aspect changeant", een uitvinding van den ingenieur Estana- ve, te Marseille. Wanneer men deze wis- sel-photo's om de horizontale as zwikt, kan men in hetzelfde diapositief twee ver schillende photo's, achter elkander waar nemen. De heer 't Hooft nu heeft dit Es- tanave's systeem nog vervolmaakt; zès verschillende beelden werden door hem in eenzelfde diapositief waarneembaar ge maakt. Ook de „Life-motion"-photo's, dat zijn beelden welke een bewegend effect vertoonen. werden door den heer 't Hooft verbeterd. Schietwedstrijd. Tot ons genoegen zien wij bij den uitslag van den wedstrijd van „Claudius Civilis", verscheidene Bloe mendaalsche schutters een uitnemend fi guur slaan. Ook onze vereenigingen „Bloe- mendaal Commando" en „Generaal Jou- bert" dwongen algemeen respect af. Verboden inrij. Aan den Verbindings weg is bij den ingang van den Kinheimweg een bord geplaatst, waarop men lezen kan, dat het inrijden van den laatstgenoemden weg voor rijwielen en motorrijtuigen ver boden is. Dat men zulks daarop lezen kan, sluit echter nog lang niet in, dat men het ook leest. Althans verscheidene fiets rijders peddelen gemoedelijk het bord voor bij, met een hooghartige onverschilligheid, een betere zaak waardig, en rijden toch langs den Kinheimweg Haarlemwaarts. Wij kunnen ons deze handelwijze, eerlijk gezegd, wel verklaren. Immers het plavei sel van de Kleverlaan is zoo deerniswaar dig, dat men alles, desnoods levenslange tuchthuisstraf, waagt, liever dan op die keien zijn hersenen, hart, milt of andere edele organen van hun plaats te laten schudden voor altijd. Bloemendaal-CommandoNaar wij vernemen, gaat deze vereeniging weer schietoefeningen houden in hotel „Vree burg". Vergadering S. D. A. P. Dinsdagavond hield de afd. SantpoortBloemendaal der S. D. A. P. eene openbare vergadering in het hotel „Vreeburg", met als sprekers de heeren G. M. Klomp en A. H. Gerhard. Aanwezig zijn ruim 50 personen. Na een kort openingswoord van den voorzitter begint de eerste spreker met te herinneren aan den verblijdenden uitslag der laatste raadsverkiezing in deze gemeente Hij somt nog eens in het kort de grieven op, die hij meent dat hier bestaan, inzonder heid in zake de arbeiders-huisvesting en het onderwijs. Wat het laatste betreft, heeft het weer veel kwaad bloed gezet, dat den leerlingen der lagere school een exa men wordt afgenomen teneinde te worden toegelaten tot de vervolgklasse der M.U. L. O.-school. Deze grief zou gemakkelijk zijn weg te nemen, indien die leerlingen werden toegelaten op verklaring van het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 1