l KERK-AGENDA, Zondag 5 Decmber. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Prol.) 10 u., üs. Fetter, pred. te Zutpherf: Eglise "VVallonne, Pas de Service; Rem.-Ger. üem. 10 u., Ds. Spar- naay, Rem. pred. te Den Haag; Ev. Luth. Gem. 10 u.Ds. Nieweg, te Bloemendaal; Ver. Doopsgez- Gem. 10 u. Ds. Binnerts. Bloemendaal: Ned, Herv. Gem, 10 u!, Ds. van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Oberman. Doopsbediening. 7 uur Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. llerv. Gem., 10 u., üs. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u„ Ds. Van den Bergh v. Eijsinga. St. Nicolaas en liet Kerstkind. Spaarndam Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. S. A. Baljon. ijmuiden: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Creutzberg. 5 uur Ds. Creutzberg. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond, 10| u.. Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. Doopsbediening. AGENDA. H VARLKM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S t ad s-B ib lio tlieek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 unr. «troote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg; Zondag 5 Dec. 2£ u., Kindervoorstelling, St.-Nicolaasdes avonds 8 u., Robert en Bertram; Maandag 6 Dec. 8 u., Groote Stadslucht; Donderdag 9 Dec. 8 u.. Notabelen. Schouwburg „De Kroon": Zondag 5 Dec. 8ti, La Bohème. Men vroeg ons wie de eigenaar en bou wer is van de huizen hoek Kinheimweg en nieuwe weg naast de K. E. M.; ons is mee gedeeld dat dit is de heer Bonman, hoofd opzichter van den heer van den Ban. Het gerucht als zou een onzer hygiënis ten alhier verzet aanteekenen tegen het sluiten van een klasse der M. U. L. O.- schoól, wegens kinkhoest, is onjuist. Hij kan zich er integendeel zeer goed mee ver eenigen. De harpist Klicka te Bloemendaal. De vermaarde harpspeler Klicka zal ook te Bloemendaal een concert komen geven. De dames jonkvrouwe Bas Backer geb. Baron nesse van der Feltz, douarière Schorer, mevrouw Ruys de Perez, mevrouw Steynen en mejuffrouw Marie van Hove geven zich de moeite dit concert te organiseeren. De harpnummers zullen worden afgewisseld door liederen, te zingen door mevrouw Rodi Deggeler uit New-York. Het concert wordt in hotel „Duin en Daal" gegeven op Dins dag 14 December, des avonds ten 8 uur. De toegangsprijs is 1,50 per persoon. Kaarten zijn te verkrijgen in het piano magazijn van den heer P. van Ooy. Kruis weg. Haarlem, in den sigarenwinkel van den heer Van 't Riet, Bloemendaalscheweg, Bloemendaal, en aan hotel „Duin en Daal". Ook zullen eenige dames kaarten aan de huizen te koop aanbieden. Daar men op een grooten toeloop rekent, zullen allen, die het concert willen bijwonen, goed doen met zich dadelijk van plaatsen aan een der ge- noemde adressen te gaan voorzien. Wie Klicka nog niet hoorden, wijzen we erop, dat deze harpist een schitterend kun stenaar is. Wij lazen persbeoordeelingen in de groote bladen der hoofdsteden van Eu ropa, welke Klicka bezocht, en alle rekenen diens harpspel tot het voortreffelijkst wat ooit in de concertzaal te hooren werd ge geven. Onze plaatsgenooten zullen de gelegen heid om dezen artist te Bloemendaal te hooren, dan ook niet onbenut voorbij laten gaan. Daar zijn wij zeker van. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar- van de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen in de 2e helft der maand No vember 1915. W. Nieuwenkamp, Amsterdam; mevr. C. E. v. Essen, Haarlem; me.i. A. Schnoor. Amsterdam. Een onzer agenten van politie dingt naar eene soortgelijke betrekking in Haar lemmermeer. Hoe nu Is het te Bloemen daal niet veel beter dan elders Ons bleek bij navraag, dat èn in Heemstede, èn in Velsen, èn in Schoten èn in Haarlemmer meer de belooning der agenten van politie beter is dan hier. Wij vragen onzen inge zetenen, is dit gewenscht, of is het ge- wenscht hier het beste te hebben en te be houden Maar voor het beste wordt ook op de arbeidsmarkt het meeste geboden. De plannen der vereeniging voor volks huisvesting. welke onder leiding van den heer Van Twisk, met flinke krachten als de heeren Van Kessel, Kalkman en Prin- senberg, zoo goed opschoot, verkeeren in een verren staat van voorbereiding. De bedoeling is dat de gemeente een toeslag betaalt van 3500,— in het jaar. 100 wo ningen. kleinere en groote, zijn ontworpen in een soort tuindorp, dat aan het vraag stuk der plaatsing van zoodanige wonin gen een schoone oplossing geeft. Komt het plan tot stand, dan zal men kunnen zeggen: wel laat, maar goed. Jammer is, dat over het algemeen zoo weinig voor liefde bestaat voor een groote woonkamer tevens keuken. We moeten allen daarheen terug; de z.g. mooie kamertjes zijn pas kwillen, of ze in groote of in kleine huizen voorkomen. De arbeider en ambtenaar die daar niet aan wil. toont dat hij nog gebukt gaat onder ouderwetsche burgerlijke be grippen uit den tijd van ijdelheid en scliijn- schoonheid. Uit het politie-rapport. P r o c e s s e n-v erbaal zijn opgemaakt wegens; ioopen over verboden grond; dief stal van gaas; plegen van onzedelijke han delingen. Gevonden en terug te bekomen bij W. C. Jansen, Spaarnwouderstraat 10rood. te Haarlem, een hondenketting; aan het postkantoor te Bloemendaal, een dameszak doek; bij de dienstbode van R. Hilbrands, Bloemendaalscheweg 81, te Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; P. Vader, Rampelaan 15, te Overveen, een huissleu tel. Julianalaan 314, te Overveen, een nik kelen heeren-horloge; aan het bureau van politie te Overveen, twee huissleutels en een werkmanskaart H. U.S. M. ten name van W. N. du Mei. Verloren: twee portemonnaies, een lorgnet; een sleutel; een heerenhoed; een rijwielpomp: en een zilveren armband. Komen aanloopen: hij R. de Jong, Duinvliet, te Overveen. een bruine bonte jachthond. j BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 26 November tot en met Donderdag 2 December. Geboren: d. van J. C. Kaars Sijoe-' steijn en J. M. Holst; z. van H. J. Eldering en D. J. Reniers. Ondertrouwd: A. J. Langhout en L. E. Krah. Getrouwd: N. van der Werff en A Kohner. Overleden: M. E. Worst. 75 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: E. J. Craamer, 53 j.; G. Ruiter. 45 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Nederlandsch Fabrikaat. Bij de afdee- ling Haarlem der vereeniging „Ned. Fabri-, kaat" zijn thans prijskaartjes verkrijgbaar, waarop een rood-wit-blauwe vlag staat. De bedoeling is deze kaartjes te gebruiken bij het uitprijzen van die artikelen, welke in Nederland gemaakt zijn. Men wil zoo de aandacht van het publiek op de nationale herkomst vestigen en de vervaardiging en den verkoop van Nederlandsche voort brengselen bevorderen. Museum en School voor Kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand No vember bezocht door 662 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 270 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum verbonden school voor bouwkunde, decoratieve kunst en aanverwante vakken werd bezocht door 269 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. Museum van Kunstnijverheid. In de school voor kunstnijverheid te Haarlem, zal bij genoegzame deelneming gedurende de maanden April, Mei en Juni een bizon- dere cursus in het kantmaken worden ge geven door de eerste onderwijzeres der K. N. Kantwerkschool. Uit Zandvoort. De pastoor van Zand- voort-bij-de-zee, de heer Bohl, maakt een gunstige uitzondering op de vele tijdgenoo- ten. die. tuk op een grooten omzet, er geen heen in zien de prijzen te bederven, en zich aldus aan de gepaste verachting der fat soenlijke concurrenten blootstellen. De heer Bohl niet aldus. Een uitvaartdienst voor een overledene kost f 150,Dat is een vaste prijs. Afdingen doe je alleen op de markt. Dus 150.ofja, of of zooveel jaren langer in het vagevuur. Maar de aan vrager, de zoon van den overledene, was een Belgisch vluchteling, die in deze quali- tcit zelf door anderen onderhouden wordt, de overledene zelf had ook in geen betere omstandigheden verkeerd gedurende zijn leven, en daar men, hoewel pastoor en za kenman van ie welste, toch ook christen is, zou de heer Bohl voor ditmaal van het waardeerbare grondbeginsel der vaste prij zen afwijken, en niet meer dan 100.re kenen. Nochtans is voor iemand, die onder houden wordt, ook 100,niet te bena deren. En nu moet de overledene voor de rechtschapenheid-in-zaken van pastoor Bohl boeten in het vagevuur. Het is toch werke lijk naar. Wij zeiven. begaan met al deze akeligheid, zouden ook wel wat willen bij dragen, maar 100.is een heele som. en lager gaat de heer Bohl zeker niet. Hopen wij intusschen voor hem, dat hijzelf, een maal overleden, koopkrachtig genoeg blij ken zal, om zijn eigen rechtschapen ziel uit het bedreigende vagevuur vrij te koopen. „De Toekomstige vrede". Dit is de naam van het nieuwe, hali-maaudelijksche blad. dat het officieel orgaan wordt van den Nederlandschen anti-oorlogsraad. Het blad kost per kwartaal franco per post 25 cents. Mevrouw Th. ThielWehrbein, waarne mend voorzitster der afd. Haarlem van den Ned. Anti-Oorlogsraad, doet ons een schrij ven toekomen, waarin zij er met geestdrift op aandringt, dat een elk voorstander en vriend van den vrede (en wie is dat eigen lijk niet op dit blad zal inteekenen. Wij ondersteunen gaarne dit woord van opwek king. Mevrouw Thiel schrijft o. m.: „Het is zoo goed, als wij menschen met ons heerlijk aanpassingsvermogen, die al zoo aardig aan zoo'n oorlog gewend zijn geraakt, als wij regelmatig worden wakker geschud. Niet met kreten van verontwaar diging. niet met een geroep van vrede, vrede! zonder meer, maar met rustige, weldoordachte beschouwingen over de din gen, die in de toekomst oorlogen zullen moeten voorkomen. Om deze denkbeelden tot het geestelijk eigendom van het geheele volk te maken, is een eigen orgaan dat door zijn lagen prijs 0.25 per kwartaal) in ieders handen komen kan, 't beste mid del." „Daarom gij allen, die het vuur der ver ontwaardiging hebt brandende gehouden, aarzel niet. ons opnieuw te steunen! En wie ook nog maar één vonkje voelt gloeien in zijn uitgedoofden haard, och, laat die ons tenminste de gelegenheid geven, daarin te rakelen, en het vonkje aan te blazen tot een helder brandende vlam. om met nieuwe geestdrift den strijd voor een duurzamen vrede te beginnen. Proefnummers zijn verkrijgbaar Nassau- plein n°. 3, waar men zich ook als abonné of medestander kan opgeven. VAN HIER EN DAAR. Sinterklaasliedje, dat in de middeleeuwen door de .ieugd te Emden placht gezongen te worden: Sünderklaas, dat is een Edelmann, Een Edelmann is hee. Hee het een Brook van Krinten an. Een Rock van Riesebree. Sin Oogjes siint Rosientjes, Sin Haer is van Sötholt, Sin Lippen sünt van Sükkergood, Sin Wangen siint van Gold. Recht. Onder dezen titel schrijft het weekblad „De Controleur": Bij vonnis van den zeekrijgsraad, aan boord van „De Zeven Provinciën", werd de inlandsche matroos Maikoen veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf, we gens het moedwillig en gewelddadig met een mes snijden in den hals van den Eu- ropeeschen matroos De W. De „N. Soer. Ct.", dit vonnis meedee lend. meldt ons mede de aanleiding tot deze daad. De W. had n.l. gezegd, dat hij den nacht met Maikoen's moeder (die al eeni ge .iaren dood is), had doorgebracht en voegde M. toe. dat hij geen mensch, maar een hond was. Na 'n krachtige veroordeeling van de handelwijze van De W., eindigt bedoeld blad aldus: „Het geheel geeft een eiger aardig beeld van het belachelijke superio riteitsgevoel van den Europeeschen ma troos." En wij voegen er aan toe, dat o. i. h vonnis eveneens 'n eigenaardig beeld gee van het rechtsgevoel van de leden van den zeekrijgsraad, die een dergelijk vor- nis velden over 'n uitgetarten. beleedigdt inlander en 'n Europeeschen schoft, a s blijkbaar De W. is, vrij uit liet gaan. Verbeeldt men zich soms op die manier het Nederlandsche gezag hoog te houder? Romain Roland zegt in de voorrede van Jean Christophe „La Révolte": „Elk onz r gedachten is maar een moment van o s wezen. Waartoe zou het ons goed zijn leven, ware het niet om ons te bekeei van onze dwalingen, onze vooroordeelen overwinnen, dag aan dag te verruimen-o.:- zen geest en ons gevoel Het einde 1 kroont het werk." Gulden dichterwo; den, hoe echt menschelijk, maar ook h waar. Het Ned. Comité van Vrouwen vo r duurzamen vrede zond ons een tweetal, door dit comité uitgegeven geschrifte „Voor en na den vrede", door dr. J. van den Bergh van EysingaElias, en „In menwerking ligt onze kracht", deze schriftjes, prijs 5 en 10 cents, zijn verkri - baar bij mej. Annie L. Oppenheim. sec .- taresse, Parkstraat 2, Den Haag. Beiaardlied. In het laatste nummer van „Vrij België" vinden we Peter Benoi s en Julius de Geyters Beiaardslied: Het is een bekend, echt Vlaamsch lied. De tekst luidt: Dan mocht de beiaard spelen Van al uw torentransen. Dan mocht de grijsheid kweelen, Dan mocht de jonkheid dansen. Dan schiept gij opgetogen Tot Prinsen. Vlaamsche steden. Wie onder zegebogen Op zegewagens reden. Dan liet gij uw rondeelen En kanten gevels glansen; Dan hieldt gij landjuweelen. Dan vlocht gij lauwerkransen. Dan spreiddet gij voor d'ooren Uw Vrijheid, Kunst en Zeden: Op allen mocht gij bogen, Om allen werdt g'aanbeden. Kieschheid. In Amersfoort was a'" dus „Het Volk" onder de kinderen der Belgische vluchtelingen diphteritis uitge broken. De overbrenging van de kleine stakkerds geschiedde, ten aanschouwe van de moeders, per lijkkoets. Blijkbaar redeneert men in Amersfoort zóó: tegenover lui, die de ellende en wee al van zóó dichtbij leerden kennen a's deze vluchtelingen, kan men waarachtig wel met wat minder égards toe dan tegen over gewone menschen. De fouten in onze verpleging van fels en geesteszieken. Onder den titel „PsP I chiatrie contra wet' is in de Psychia- I trische en neurologische bladen van Jul' October '15, opgenomen de rede door dr. I W. H. Cox, directeur van een der Neder- j landsche inrichtingen voor ziels- en gees- I teszieken, gehouden in de algemeene ver' gadering van de vereeniging voor PsycL I en Neurologie van 24 Juni '15. De rede b het bewijs dat thans ook in psychiatrische kringen is doorgec zaken van w etenscl praktijk, het ontlee is en dat de aristot daan. Het laat zie zoowel te dier ver ters-kringen daarl leeft gewekt. Wij lat de aanhang v lichamen is aan i mans c.s., die g ,jn overschatten de de zuivere empir eggen zintuigenki bedaard en redelij niet als revolution! Is. Hij ziet in wezen reeds het 1 ingen. Wij stelle: ■ek de punten v; ordracht on te rissche anti-mand VOOR ONZE DA De nieuwe bontr ug niet meer ei en voor de kou t naderen van nt een onvermi t wintercostuum lichte bonten. F oordig is de Noc plaats van den men. Hoe noorc nx leeft, des te 1 Nu bont de laai zoo veel gebruikt ing, als kraag, en oorten veel groo er. Het spreekt 1 zochte soorten nelijn, breitschwa an hun aantrekk verloren hebben, ar nieuwe soorti che studie eischi de „vliegende hoi zen en moffen gel vraat, een soort ir Je Scandinaviscf bruinachtig vel g hoorntje", welks ook gebruikt kan vossen, skunks en lig met deze soort BLADVULLING. Kostjuffrouw (d van haar kamer >ómt)„En hier pandjeshuis, zooal werpen uit het ve ONTVANGEN BI Bij den uitgevt Baarn, verscheen boek„6 verhaal dere vriendjes do< acht plaatjes in, kend", en wij willi dat die plaatjes c lijk zijn, echt guit komen geschikt o kinderen te spreh digst Sinterklaas^ De prijs is Na nadere ker gaarne nog eens iesboek „Bakvisc genoot mevrouw geschreven. Het de goede soort; vrouw De Graaf dend. Wij zouden he hebben genoemd, (de jonge meisjes! schappij. Het is tuinde omgeving i voor ouders van het een aardig S hunne meisjes. De prijs is maa 1.25. Als n". 2 in de der Hollandia-drul „Hoe Egypte om raat is gekomen" wagen. I NGI (Zonder verantwo Mijnheer d Vergun mij, na; gezonden artikel Macdonald in uw j.l., een bescheide van heden. Waar haalt de vandaan, te bewe komen terecht de denkenden heeft Den heer Macd' bekend zijn. een landers en gewis

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1915 | | pagina 2