AGENDA. BLOEMENDAAL. „Rusthoek", taterdag 15 Januari, 8| uur, Dr. A. Pannekoek. H VARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. H t,ad s-B i b 1 iQ„,t hee k. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 16 Jan., 8 u., Duo de Cock Maandag. 17 Jan., 8 u Het Witte Paard; dinsdag 18 Jan., 8 u., Dansavond Meina Irwen; Donderdag 20 Jan., 8 u., De Duivel in de VrouwVrijdag 21 Jan., 8 u., De Schuilplaats; Dinsdag 25 Jan., 8 u.. The Timhertown FolliesWoensdag 26 Jan., 8 u. Lente Wolken. Schouwburg de Kroon; Zondag 16 Jan., 8 u.La Traviata. „De Nijverheid." Donderdag 20 Jan. 8 u., Vergadering A. N. V. B. KERK-AGENDA, Zondag 16Januari. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Prot.) 10 u. Ds. Wanting, pred. te PurmerendEglise Wallonne, 10j heures du matin, Mons. S. Cler, Pasteur a LeydeRem.-Ger. Gem., 10 u., Prof. Groenewegen, Hoogleeraar te LeidenEv. Luth. Gem., 10 u. Ds. Schade van Westrum; 11J u, Ds De MeijereVer. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga5 u. Ds. Binnerts. BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Van Leeuwen 6^ u„ de lieer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Ober man. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u.. Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eijsinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. UmuidenNed. Herv. Gein., 10 u., Ds. Voors, van Alfen a. d. Rijn5 u., Ds. Le Roy, van Sloterdijk. ZandvoortNed. Herv. Gem10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. eert, hetwelk wegens ziekte van Klicka moest worden uitgesteld, nu op Maandag 31 Januari plaats heeft, in hotel „Duin en Daal'' des avonds ten 8 uur. Voor de toe gangskaarten enzoovoorts zie men de ad vertentie in dit nummer. Geslaagd. Naar wij vernemen, is de heer P. A. Kok geslaagd voor het examen in de heilgymnastiek en massage. Stoop's Bad. Op het terrein, waar deze inrichting komen moet, zagen we reeds werklieden bezig met het maken der eerste toebereidselen voor het grond werk. Herijk. Voor Bloemendaal heeft de herijk der maten en gewichten op 29 Juni, voor Overveen op 28 Juni plaats. We vernemen, dat er nu ook te Bloemen daal bij verscheidene winkeliers regee- ringsboonen en erwten verkrijgbaar zijn. Lezingen van dr. Bierens de Haan. De belangstelling voor deze lezingen was, zooals dat behoort, wederom zeer groot. De zaal was Woensdagavond weer nage noeg geheel vol. Ons verslag komt, zooals dr. Bierens de Haan na afloop den toe kom ders reeds mededeelde, in het nummer van 22 Januari. Clir. van Abcoude in Bloemendaal. Woensdag 12 Jan. heeft Chr. van Abkoude, Je bekende kindervriend, een voorstelling gegeven in hotel „Vreeburg". In de aardige zaal waren ruim 250 stoelen bezet. Chr. van Abkoude wil een duidelijk beeld geven van zijn bedoelingen en opvattingen omtrent hetgeen hij voor de jeugd als ge zond vermaak geschikt acht. In zijne wer ken zit veel humor; het is frissche en le vendige kost. Dat is wat onze kinderen noodig hebben. Zijn programma viel zeer in den smaak van de jeugd. Eerst een paar bekende Hol- landsche liedjes door allen gezongen en daarna eenige liedjes uit het welbekende kinderbundeltje „Jolige liedjes". De ver tooning van de Poppenkast was wel het allermooiste, dat kon men wel zien aan de vroolijke gezichtjes van onze jeugd. Einde April hopen we Chr. van Abkoude weer in B'oemendaal te zien. We verheugen ons alvast weer op zoo'n gezelligen middag. C. Wielrijders. Lantaarns deze week aan steken 4.40 uur. Woningbouwvereeniging. Bij de „Staatscourant" van 13 Januari vindt men de statuten van de woningbouwvereeniging „Bloemendaal", alhier. Het doel is in het belang van de verbe tering der'volkshuisvesting in de gemeente werkzaam te zijn. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door binnen de ge meente Bloemendaal hygiënisch inge richte woningen te stichten, ten einde die te verhuren aan personen uit de arbeidende klasse of daarmede gelijk te stellen perso nen, en andere handelingen te verrichten die bevorderlijk kunnen zijn ter bereiking van het bovenomschreven doel. Ter verzekering van de nakoming harer verbintenissen wordt door de vereeniging een waarborgkapitaal gevormd, groot ten minste 20(10,Bij de oprichting is ge plaatst een bedrag van 1000,- Voordrachten dr. Pannekoek. Voor een 40-tal toehoorders hield dr. Panne koek Zaterdagavond zijn eerste sterrekun- dige voordracht. Inhoud en vorm waren in één woord uitnemend en wij hebben dan ook geen vrees, dat de 4 volgende avonden (steeds Zaterdags om 8K uur), minder bezet zullen zijn. Dr. Pannekoek had zich tot taak gesteld zijn gehoor een overzicht te geven van de ontwikkeling der sterrekunde van de vroegste tijden af. Tot ruim 4000 jaar v. Chr. reiken de eerste overleveringen. De menschheid, toen nog in haar kindsheid, had ook de kinderlijke opvatting van het heelalzij dacht zich de aarde als een plat vlak en de hemel er als een kaasstolp overheen. De opgaande zon kwam door de oostelijke hemelpoort binnen en verdween in de westelijke om dan op de eene of andere manier (hoe, daar maakte men 't zich niet moeilijk mede), 's nachts weder naar het oosten getransporteerd te wor den. Van deze opvatting tot het stelsel van Aristoteles (c.a. 500 v. Chr.), waar mede de avond besloten werd, was een heele stap voorwaarts en men kan zich denken dat met de allergebrekkigste hulp middelen, die men' voor de hemelstudie had, daar heel wat scherpte van denken en opmerken voor is noodig geweest. Aristoteles zeide, de aarde staat stil in het midden van het heelal; zon, maan en sterren rangschikken zich in bolvorm er omheen en bewegen zich met enorme snel heid in 24 uur om de aarde. Reeds toen waren er heldere koppen die beweerden dat niet de hemel om de aarde draaide, maar dat de hemel stil stond en de aarde zich wentelde. Aangezien de oppervlakkige verklaring der verschijnselen echter vol gens het systeem van Aristoteles gemak kelijker was, dan volgens de opvatting met de draaiende aarde, won de eerste het pleit en bleef hij duizenden jaren het sterre- kundig denken beheerschen. De practische toepassingen die reeds de ouden maakten van de sterrekundige waarnemingen bij hun reizen door woestijn en over zee, alsook het onmisbare voor de tijdrekening, waarmee men reeds in de grij ze oudheid voornamelijk in Babyion aan ving, hield de belangstelling steeds leven dig en toen na de veroveringen van Alexander de Qroote, Alexandrië het mid denpunt van Oostersche en Qrieksche wijsheid werd, deed ook de sterrekunde een flinke stap voorwaarts, zoodat men reeds toen kon berekenen den omtrek en middellijn van de aarde, de afstand van maan en aarde, ja zelfs de afstand van de zon tot de aarde; het is wel later gebleken dat deze afstand veel te klein werd ge vonden, maar het feit dat men dit vraag stuk aandurfde en er een methode op vond, is toch reeds een bewijs van diep astronomisch denken. Volgende Zaterdag „Ptolemaeus" belooft zeer belangrijk te worden. Voor kaarten en programma's vervoege men zich bij den heer D. de Clercq, Bloe mendaal. Het filiaal der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek te Bloemendaal verspreidde in de gemeente een aardigen kalender, waar bij een prijscourant gevoegd was. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 Januari. Geboren; z. van B. H. L. E. Walker en P. Schoot; z. van A. J. Hekker en A. B. Lensen. Ondertrouwd: B. Mijwaard en M. Schaap. Overleden in het gesticht Mee- renberg: M. Groen, 80 j.; E. Schipper, 73 j.; A. E Heckman, 49 j.; N. Helt, 41 j.; J. Muis, 61 j. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. P rocessen-verbaal zijn opgemaaki wegens: overtreding der arbeidswet; open bare dronkenschap; diefstal van een rij wiel; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij P. Loerakker, Boschlaan 39, te Bloemen daal, een sleutel; Beekman, Bloemendaal- scheweg, te Bloemendaal, een broche met drie koppen; aan het bureau van politie te Overveen, een zilveren armband en een heerenparapluie. V erloren: twee renteboekjes ten na me van de weduwe C. H. G. Sprengers en De Vries—Hoogkamer; een zilveren me daillon; een handmof. K o m en aanloope n bijH. Slot, Bloemendaalscheweg 148, te Bloemendaal, een Russische hazewindhond; Vuijk, villa „Buitentwist" te Overveen, een jonge her dershond. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. De le zing van den heer Httib Luns in dat mu seum zal niet, zooais wij vorige week schreven 18 Februari, maar op 18 Januari plaats hebben, en wel des namiddags ten 2K uur. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van houtsneden van Huib Luns zal Zondag nog tentoongesteld blijven. Zondag is de toegang kosteloos. De lezing door dr. Van den Bergh van Eysinga, te Santpoort, gehouden met den titel roomsch en onroomsch, bevatte eene heldere zoowel geschiedkundige als dog matische uiteenzetting van het eigenaar dige standpunt dat de roomsche kerk ingenomen heeft en inneemt ten opzichte van de zelfstandigheid der menschelijke persoonlijkheid, hare verhouding tot ker kelijke machthebbers en tal voor ons pro testanten verbazende bizonderheden, waarin die verhouding zich afteekent. De rede was één doorloopende wetenswaar digheid vooral voor hen, die door over maat van materieelen arbeid of door hun verschil van richting, den kijk op grond slag, bedoeling en organisatie van de r.-k. kerk verloren. Eene opwekking tot aan sluiting bij de Evangelische Maatschappij, besloot de rede, die door allen met gespan nen aandacht werd gevolgd. Wij kunnen niet nalaten hieraan toe te voegen, dat men ten onrechte de Evangelische Maat schappij houdt voor eene tegen de katho- heken of hun godsdienst gericht genoot- schap. De Evangelische Maatschappij is voortgekomen uit ultramontaansche arro gantie, en zij zal in gelijken tred met die aanmatiging aan kracht en invloed winnen. Zoodra, wat eenmaal moge gebeuren, de macht in de r.-k. kerk door de drijvers wordt afgestaan aan de zedelijk hoogst staande krachten, wordt de werkzaamheid der Evangelische Maatschappij overbodig. Het Alg. Ned. Verbond houdt Donderdag 20 Januari 1916 in „De Nijverheid", Jans straat, Haarlem, eene ledenvergadering, waarin ook opbeuring van Vlaanderen (eigenlijk staat er volksopbeuring voor Vlaanderen, wat wij niet duidelijk vinden), ter sprake komt. De vergadering vangt aan te 8 uur. VAN HIER EN DAAR. Nog weer: de pro's. - Onder dezen titel schrijft „Ons Land" o. m. het vol gende; Naar aanleiding van een paar brieven, zij het ons nog eens vergund terug te komen op de meening van prof. Barrau, neerge legd in deze zinsnede: „en een leger, welks officieren, verbitterd door jarenlange verguizing, meer of min uitgesproken verlangen naar, voor 't minst niet zouden hebben tegen „aansluiting" bij het land en 't regime, waarvan ze waardeering ver wachten." Vele officieren zouden niet veel anders dan landverraders zijn, volgens den geach- ten inzender. Wij zijn daartegen opgekomen. Wij heb ben gesteld, dat de schrijver overdreef, dat vermoedelijk velen min of meer sympathie hebben met 't bedoelde land, doch des alniettemin toch ook zoo noodig tegen dit land hun neutraliteit tot het uiterste zou den willen verdedigen. In de bovengenoemde brieven verzeke ren ons nu een paar zeer gezaghebbende militairen, dat wij gelijk hebben, dat van landverraad geen sprake is, doch dat men inderdaad veel sympathie heeft voor het land, waar is eerbied voor het gezag, zin voor orde en groote vaderlandsliefde, maar dat die sympathie niets afdoet aan den nationalen zin dezer officieren. Wij maken met instemming van deze brieven melding. En toch, als men ons vraagt of de verklaring ons geheel bevre digt, dan antwoorden wij vierkant: neen. Wij stellen liooge eischen aan de man nen, die geroepen zijn onze defensie te leiden. Zij vooral moeten nationaal den ken. En het is niet mogelijk ten onzent werkelijk nationaal te denken als men niet eerst in zichzelf de voorkeur voor land A of B zoover bestreden heeft, dat men daardoor niet meer bezeten wordt. Wij vinden iemand, die vooral pro-dit of pro dat is, in den regel een slecht burger en een slecht vaderlander. Want deze man zal in den regel eischen, dat ons land met het land zijner keus zal samengaanomdat hij daar sympathietjes heeft. Welnu Nederland kan zich zulk een luxe niet permitteeren. Het kan zijn lot niet laten beslissen door zijn sympathieën. Het verstand moet op het beslissende mo ment uitmaken aan welke zijde wij ons moeten scharen als de keuze eens, wat verhoed moge worden, noodzakelijk zou zijn. Eu dan mag het hart het verstand niet in den weg staan. Dat zou het doen, wanneer ons aller hart voor één richting klopte. Doch dat zal het in tiendubbele mate doen, wanneer degeen die beslist, te maken zoude hebben met allerlei verschillende preferenties. In „Zonneschijn", het bekende populaire maandblad voor verzekering, weldadigheid en hygiëne, onder hoofdredactie van den heer W. Gosler, wordt diens 25-jarige werkzaamheid als zoodanig herdacht en de jubilaris vau verschillende zijden gehul digd. Het eerste nummer van 1916 bevat zijn portret en de foto's van eenige merk waardige documenten uit het redactieleven. De vereeniging Oost en West. Het is reeds meer dan een week geleden, dat deze vereeniging haar propaganda-avond hield in „De Kroon" te Haarlem, met den heer Sibinga Muller uit Hoorn, suiker-adminis trateur, als spreker. Wij kunnen de ken nismaking met deze vereeniging en dezen spreker warm aanbevelen. Het lidmaatschap van Oost en West kost 2,50 in het jaar, waarvoor men ook het Koloniaal Weekblad ontvangt. De redenaar gaf een overzicht van rijst- en rietsuikercultuur, toegelicht door licht beelden, die wij bij wijlen aandoenlijk von den, waarschijnlijk door die eigenaardige verhouding van overheerscher en vriend waarin wij tot de bevolking van Java staan. Terwijl wij ons voorbehouden op dezen avond terug te komen, is onze raad: sluit u aan bij Oost en West; deze vereeniging vormt den schakel tusschen oud-Indisch- gasten en Nederlanders die nimmer in In- dië waren, een schakel onmisbaar om elkaar te begrijpen en om samen te wer ken in het belang der bevolking in Oost en West aan onze zorg toevertrouwd. Vraagstukken betreffende den duurza- men Vrede. De redactie van het tijd schrift „Vrede door Recht" heeft gemeend, dat het op haren weg kon liggen, een ge heel nummer te wijden aan de vraagstuk ken, die met den duurzamen vrede ver band houden en daarbij te trachten de ver schillende onderdeden dier vraagstukken door bij uitstek deskundige personen te doen uiteenzetten en toelichten. Dat heeft de redactie ertoe gebracht om in het zoo juist uitgekomen nummer van bizonderen aard, dat nog in het einde van December 1915 had moeten verschijnen, maar door ongewone omstandigheden eerst in Januari 1916 het licht heeft kunnen zien. bijeen te brengen een lange reeks van op stellen, gewijd aan de verschillende pun ten, die op het minimum-programma van de Centrale Organisatie voor den duurza men vrede voorkomen. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op dit belangrijke nummer, waarin een reeks van begaafde mannen hunne meening neerschreven omtrent de groote vraagstukken, die betrekking hebben op de groote, goede zaak. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Bij de firma G. B. van Goor Zonen te Gouda verscheen de elfde druk van gene raal Quanjer's bewerking „Eerste hulp bij ongelukken", een werkje dat wij hier graag opnieuw bij onze lezers aanbevelen. De prijs is slechts 65 cents. „De Gezondheid" is de titel van een „po pulair geneeskundig blad voor het huis gezin, waarvan het eerste nummer dezer dagen bij den uitgever Johs. Morks, Den Haag, verscheen. Wij kunnen de uitvoering van dit blad niet overmatig prijzen; ja, als het nu nog heel goedkoop was, zoodat het volk het voor eenige centen per week in handen krijgen kon...., maar de prijs is nog 3,per jaar. Bij den uitgever C. Morks Czoon, Dord recht, verscheen weer een van die handi ge, kleine boekjes, welke wij al meer van deze firma zagen, en die, verkrijgbaar voor slechts 25 cents, den liefhebber van natuur en sport velerlei lessen geven. Het boékje, dat wij op het oog hebben, behandelt „Het aquarium" en geeft na een algemeen be- schouwinkje over dit onderwerp, verschei dene wenken voor de keuze van diertjes en waterplanten, het voederen der diertjes, het schoonhouden van het water, enzoo voorts. Het boekje is aardig geïllustreerd: ter kennismaking geven wij onzen lezers hierbij een paar proeven van de illustratie. Het is een even billijk als handig en leer zaam werkje.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2