Dieren1 Stekelbaarsjes met nest. 2 links: Poecilia mexicana, rechts: Tienvlekkarper (Girardinus decemmaculutus). 3 Roode tandkarper (Haplo- cbilus latipus). 4 Chromis tristami. 5 Onder: goudzeelt; boren: goudorf; linksalvcrtje. 6 Bittervoorntje. 7 Veehtviseh (Betta pugnax). 8 Groote watersalamander. 9. Zebravisch (Danio rerio). Planten: bij 1 (links en rechts) en bij 4: Vallisneria spiralis; bij 1 (in 't midden): duizendblad; bij 7: Cabomba carolinianabij 9Heteranthera zosterifoliabij 2 Amerikaansche waterpest (Elodea densa). Bij den uitgever A. H. Kruyt, te Amster- nn verscheen een boekje over „De Dood n miss Cavel." Het boekje bevat een ensbeschrijving en een verslag van haar ■oordeeling, terdoodbrenging en de in hand daarmede gevoerde briefwisselin- De prijs van dit boekje, met een tee ing van Louis Raemaekers op den om- is 20 cents. lij dc N. V. Expl. Maatschappij van gbladen, Prinsengracht 16, Den Haag, ■scheen in de Nederlandsche en de nsche taal een geschriftje, getiteld „Zijn Belgische Priesters franc-tireurs De N. O. T. Er verscheen een boekje r den oorsprong en de werkwijze van „Nederlandsche Overzeetrust Maat- ppij" (Amsterdam, Ipenbuur &Van Sel- i). Mr. G. Keiler schreef hare geschie- is en ondervond daarbij de medewer- van het bestuur der „N. O. T.", en r voorzitter, de heer Van Aalst, schreef een voorwoord bij. Daarin gewaagt hij het publiek, „dat wel dagelijks hoort ken enmopperen over de N. O. Joch van den aard der instelling dik- slechts vage noties heeft, waarschijn- iiet begrijpt de hoogst gewichtige rol, e zij in deze ontzettende dagen ver- len bate van het economische leven >ns vaderland; waarschijnlijk niet in- Jat zonder de N. O. T. handel en nij- id ten onzent plat- en lamgeslagen neder zou liggen." AN HIER EN DAAR. llunders en Vlamingen. Uit een f van een Vlaamschen voorman tee lt „Neerlandia" op: ie twisten doen de Vlaamsche zaak en i. e taal schromelijk veel kwaad. Ik be- r vooral de inmenging van Hollanders de Belgische zaak, die ze als blinden -Kijken, want ze kennen evenmin de inge- ikkelde Belgische en Vlaamsche toestan- i'vü als wij de uwe. Die moeiallerij verdra gen wij niet. En u ook niet, moesten wij r keukenpiet spelen. i.miel Hullebroeck. „Het Soer. Nieuws led" geeft een geestdriftig verslag van '•et optreden van Emiel Hullebroeck te Soerabaja. Emiel Hullebroeck heeft blijkbaar ook weer de harten der Soerabajanen gewon nen, en als de ontvangst elders in Indië zal zijn, gelijk die te Soerabaja is geweest en daaraan twijfelt niemand dan zal Hullebroeck wel geen spijt van zijn bezoek aan Ned.-Indië hebben. De vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland, gevestigd te Amsterdam, Rokin 69, gaf een tweetal reeksen prentbriefkaarten in het licht, wel ke gewoon-weg prachtig zijn. Het zijn alle opnamen van bezittingen der vereeniging. Een der reeksen heeft betrekking op het Naardermeer, de andere op Oisterwijk. De eerste reeks bevat enkele gezichten uit het Naardermeer, waaronder het vis- schershuis en een open plek, begroeid met waterlelies en verder enkele in dit gebied broedende vogelsoorten. Het Naardermeer, ruim 700 H.A. groot en de oudste bezitting der vereeniging, ging in haar handen over in 1906. Van de bezittingen te Oisterwijk, in 1913 verkregen en in 1915 uitgebreid met Dui velsberg, Diaconie en Brandoen, geeft de tweede reeks een tiental zeer schilderach tige afbeeldingen. Dc prijs dezer fraaie albums van elk 10 briefkaarten is slechts 25 cents per stuk; tegen toezending van 27 cents zendt de vereeniging ze u toe. Vervalsching Victoria-water. Met ge noegen lezen wij, dat de rechtbank in Den Haag den man, die namaak-Victoriawater als echt verkocht, tot een boete van 50,subs. 20 dagen hechtenis veroor deelde. Gedenkteeken generaal De Wet. Ter eere van generaal Chr. de Wet, zal me vrouw Kröller op de Veluwsche heide bij Hoenderlo een gedenkteeken doen ver rijzen. Zij droeg het ontwerp op aan den uit- nemenden beeldhouwer Mendes da Costa. Kinderboeken. Bij den uitgever Meyer te Haunover verschenen leesboekjes van de rectoren te Hildesheim H. Kappey en H. Koch. Daarin komt o. m. voor een ge dicht van luitenant Hoppe van het 79e regiment, getiteld: „Regiment greift an": Da driiben, da drüben liegt der Feind In feigen Schützengraben, Wir greifen ihn an, und ein Hund, wer Heut würde Pardon gegeben. [meint, Schlagt alles tot, was um Gnade fleht, Schiesst alles nieder wie Hunde, Mehr Feinde, mehr Feinde! sei euer Gebet In dieser Vergeltungsstunde! De boekjes zijn bestemd voor gebruik op de lagere scholen en in schoolbibliotheken. Het is werkelijk zeer fraai. Zonkoralen. (aquariumversiering) Men spreekt van samenwerking der „in- tellectueelen", maar dat is een misleidend woord. Het komt niet vooral aan op intel lect, op verstand. Dat is er genoeg. De verstandelijke functie is onevenredig ver hoogd, en daardoor het evenwicht in onze maatschappij verstoord. Hetgeen ontbreekt of te kort komt, is karakter, intuïtie, heilig rechtsgevoel, geestelijke vrijheid. Aldus Van Eeden in zijn dezer dagen verschenen „Bij 't Licht van de oorlogs vlam.'' Wij lazen dezer dagen een oorlogsge dicht van den Duitscher Johann Beyer, „Nach der Schlacht'' getiteld. Ziehier een strofe er uit: Der schwere Tag, er sank hinab; Die Kameraden graben das Grab Fiir ihn, den jtingsten vom Regiment. Wie's tief in ihrer Seele brennt: Was wird seine Mutter sagen. In de bittere ure. die elk mensch heeft, kan niets hem helpen dan vaste zedelijke beginselen. H. A. Ritter. VOLKSGEZONDHEID. De hedendaagsche voeding. Eten wij beier dan vroeger is de vraag die Claude in een artikel in de „Revue" opwerpt en met een volmondig „ja" beantwoordt. Ja, ook de keuken is meegegaan met de hedendaagsche ontwikkeling, zij is door de wetenschappelijke ontdekkingen, door de snelheid der verkeersverbindingen, door de verfijning onzer gansche cultuur ver rijkt en tot een door onze voorouders nim mer bereikte hoogte gestegen. Dit is reeds overduidelijk aan te toonen door eens een aantal voedingsmiddelen nader te be schouwen. De menschen uit dén „goeden ouden tijd" moesten nevens andere belangrijke zaken olie, specerijen, suiker en aardap- relen ontberen bij het opmaken van het dagelijksch menu. Reeds het zout werd door de belastingen buitengewoon duur ge maakt. Suikerwaren kostten nog in de 19e eeuw zooveel geld, dat zij alleen door apo thekers verkocht werden. Een kilo saffraan kostte bij de 120 guldens, en met peper, notemuscaat, gember, kaneel, kruidnage len, enz., was het niet veel beter gesteld. Wat de groenten betreft, was men nog niet eens zoo heel ver verwijderd van het tijdperk der oude Egyptenaren, die zich met linzen voedden. De voornaamste groente onzer voorouders was de tuin boon, die pas door den aardappel onttroond werd, en toen schandelijk aan de minach ting werd prijs gegeven. Het fijne, zuivere meel, waaruit thans ons brood bestaat, is een verovering der hedendaagsche nijverheid, en in de huis houdens van den goeden ouden tijd w.erd zijn plaats ingenomen door de meelsoep. Vroeger kende men slechts ransige en gezouten boter; ook de melk was duur. Van de beginselen der hedendaagsche vee teelt was tot aan 't einde der 18e eeuw niets te bespeuren. En evenmin als wij thans iederen dag varkensgebraad zouden lusten, zouden wij als vischgerecht bruin- visschen of walvischmootjes op onze tafel wenschen. Tot in het begin van de 18e eeuw was er niet eens men bedenke het toch eens goed! ingelegde haring te krijgen! De zeetongen, makreelen, elften en al de fijne vischjes, die thans onze tafel sieren, zouden voor den rijksten grand seigneur van de „groote eeuw" slechts met de grootste moeite en offers te krijgen zijn geweest. Dit geldt ook voor gevogelte en wild. Het beroemde „hoentje in de pan", hetwelk de goede koning Hendrik IV ieder zijner on derdanen toewenschte, was een doodmager kippetje. Men at vroeger vogels, die ons thans waarschijnlijk minder goed zouden smaken, als zwanen, pauwen, ooievaars, raven, valken en kraanvogels. En hoe bui tengewoon is onze spijskaart in de laatste halve eeuw verrijkt, b. v. door de tomaten, sinaasappels en bananen. De spercieboo- nen, asperges en meloenen zijn weliswaar reeds langer dan 400 jaar bij ons geaccli matiseerd, maar pas in den jongsten tijd meer algemeen als spijs gebruikt. Bloem kool en wortelen schonk ons de 18de eeuw pas, evenals de peultjes. Champignons kennen wij pas een eeuw en de andijvie is ook niet veel ouder, even min als andere fijne groenten. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. „Die Haghe- spelers". „Zijn eenige Vrouw",door Magnussen. Eerst zouden ze met „De Schuilplaats" komen; het werd door omstandigheden .De eenige Vrouw". Een aardig stuk is het wel. Peter Andreas Bent, door Dirk Verbeek gespeeld, in plaats van door Van der Lugt Melsert, die ziek was, is de echtgenoot van de lieve, aardige Helene, die op haar manier „modern" loszinnig is, maar als het er op aankomt, een waschechte fatsoen lijke ega blijkt, waar in den grond niet dat op valt te zeggen, zoodat Peter, na een Hertskoornkoraal (aquariumversiering). heel hoopje verwikkelingen tot de blijde er kenning komt, dat zijn vrouw èetiig is. Gewoon ienig, zèg. En zulk een waardee ring van een man voor zijn wettige echt- genoote, is een verblijdend verschijnsel en een bevredigend slot voor dit gezellige en leizierige stuk. MUZIEK. Concert-Vereeniging „Haariem's Mu ziekkorps", directeur de heer Ch. P. W. Kriens; concert op Dins dag 4 Januari 1916, 8 uur, met medewerking van den heer Jac. Ph. Caro, concerlzanger, Utrecht. Als opening van 't concert werd de zeer bekende Ouverture zu dein Schauspiel „Egmond" vanL. van Beethoven uitge voerd, vervolgens zong de heer Caro „4 Lieder eines fahrenden Gesellen'' van Gus- tav Maliler; die woorden en muziek zijn een harmonisch geheel, maar een zeer weemoedigen indruk maakt deze „reizi ger". Daarna gaf 't orkest dc „Symphonie pathétique N". 6" van P. Tschaïkowsky geen kleinigheid voorwaar! Na de pauze „Vorspiel zu Lohengrin" van R. Wagner, over- en overbekend bij vele bezoekers. De heer Caro zong daarna het bizonder mooie gedeelte uit die Wal- küre „Wotan's Abschied und Feuerzauber" en om in de Wagnersfeer te blijven, was het slotnummer de ouverture „Tannhau- ser", die ook ditmaal niet naliet de bezoe kers te pakken. In hoeverre het goed en gewenscht is grootsche, dramatische en verheven werken van verschillende or kesten te hooren, laat ik aan elks oordeel over. Vergelijkingen maken de hoorders natuurlijk (bewust of onbewust) men be- oordeele echter niet met dezelfde maatstaf, maar „objectief" en naar verhouding, dus „relatief". Haarlemsche Bachvereeniging. Vier de concert op Dinsdag 11 Januari 1916, 's avonds 8 uur. Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam (wegens ziekte van den heer W. Mengelberg, onder leiding van den heer Cornelis Dopper). Soliste: mevrouw Charles Cahier, zang. Vóór de pauze hoorden we alleen de eerste symphonie (c. kl. t. op 68) van Joh. Brahms (18331897). Voor bizonderheden leze men, wat het boekje omtrent deze symphonie meldt. Wat de muziek en de uitvoering zelf betreft? Mij dunkt dat. de overgroote meerderheid der hoorders nog met bewondering en dankbaarheid terug zullen denken aan de vele en schoone ge dachten, die Brahms hierin geuit heeft. Na de pauze zong mevrouw Cahier drie (van de vijf) liederen van R. Wagner; n.l. a. „Im Treibhaus", b. „Schmerzen" en c. „Traume". Daar deze zangeres als uitste kende Wagner-zangeres bekend is, behoef ik geen uitvoerige kritiek over haar ver tolking te geven. Hierna gaf het orkest: „Prélude du poè me biblique Le Déluge" van C. Saint Saëns, zeer fijne muziek, en een treffend-schoone viool-solo, uitgevoerd door den heer Louis Zimmermann. Deze Prélude wekte sterk het verlangen oin ook het geheele werk te leeren kennnen. Wie weet wat de toekomst nog brengen zal?! De zangeres zong ver volgens nog een mij onbekend lied „La Captive" van H. Berlioz (of St. Heller?!) waarin veel zeer schoone eigenaardigheden voorkwamen. Eenigszins misplaatst vond ik daarna „Die Allmacht" van Schubert; voor de stem leek mij die muziek ook niet zoo geschikt. In het boekje kan men over deze kunstenares meer lezen. Het slot van dit concert was ook de Ouverture „Tann- hauser" hoe men daarvan genoot is te begrijpen!! Zouden er nu heusch nog velen zijn geweest, die zeggen, dat het „toch geen Mengelberg-directie" was Alleen bedenke men, dat Wagner zelf voor verzonken, gedeeltelijk overdekt or kest schreef!! De volgende \yeek 17 en 18 Januari ge nerale repetitie en uitvoering van Toon kunst, waar uitgevoerd zullen worden; „Ein Deutsches Requiem" en „Nanie" van Joh. Brahms en Chor-Phantasie mit Piano solo van L. van Beethoven. ONTVANGEN KALENDERS. De Hollanclsche Sociëteit van Levens verzekeringen geeft een eenvoudigen, op grijs papier gedrukten kalender in het licht. Ook de Levensverzekering-maatschanp i Arnhemgaf een smakelijk uitgevoerden kalender uit. De boek- en kunstdrukkerij Roeloffzen, Hiibner en Van Santen zond ons een bizonder fraaien kalender, een der mooiste van dit jaar. EMSER WATER. Met warme melk het vanouds bekende meest doeltreffende middel tegen Hoest en Verkoudheid. Alleen echt met dit Handelsmerk 20 cent per keele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3