KLICKA-CONCERT veld. Om de zon als middenpunt draaien Jus nu 5 planeten, de aarde als zesde met haar maan en de vaste sterren zijn op zeer groote afs-tanden gelegen en nemen aan deze bewegingen geen deel. He bezwaren, die tegen Copernicus leer wi rden aangevoerd, waren meer van phy- v ehen dan van astronomischen aard. Men vide: Als de aarde draait, zal alles wat eenmaal van de aarde los is geraakt, een oi „eworpen steen, een vogel, enz. niet weer op dezelfde plaats neerkomen, en wij zien toch juist dat dit gebeurt. Volgens Aristoteles bewegen zich de lichte dingen, ucht en de ether, en zijn de zware, zoo- s de aarde, in rust; bij Copernicus juist liet omgekeerde, wat niet in overeenstem- g is met onze observaties! Copernicus z t hiertegen: alles wat dicht om de Je is, hoort er bij, dus ook de lucht, de v els, enz., de aarde is niet alleen de vaste doch ook het gasvormige en dit draait a! -S met elkaar als één geheel. De toe s' id van rust en onbewegelijkheid past voor de aarde, meer voor het verhe- het hooge, het heilige, en dit is de I iel. Het is absurd, aan te nemen dat heelal zou bewegen en een zeer klein vrdeel, de aarde, zou stilstaan. Sterk 11 deze bewijzen zeker niet, maar Co- icus stond nog geheel in het teeken der ken, die nog altijd op elk gebied de Vers waren en bleven. Copernicus ook zelf uitdrukkelijk dat hij zijn :n aan Qrieksche geschriften (van Py- ras en diens tijdgenooten) ontleende, •enaissance ontstond. Rome was het - relijk middelpunt der wereld. Ook Co- icus studeerde daar, en keerde later zijn geboorteland Polen terug. Hij agt zijn boek met de nieuwe leer op den paus en noemde het dan ook het goraansche stelsel. Je tweede helft van de zestiende eeuw !en de behoefte aan betere astronomi- tafels door de verre reizen, die men i. en de ontdekking van den zuidelijken enhemel, hoe langer hoe dringender, i leefde toen in een tijdperk van sterken ruitgang op elk gebied, en overal stelde kerk zich op den voorgrond, zij was i nog niet behoudend, doch streefde v vooruit, de intellectueele krachten men bij voorkeur uit de rijen der gees- ken, vooral Leo X was een krachtig be- dcraar van de wetenschap, ch nu kwam de Hervorming. Deze de leer van Copernicus, dus van de, iscli gesproken, weinige beteekenis de aarde en de nog mindere van de a"rdebewoners aan, er zijn immers tal planeten als de aarde; waarom zouden •Jie niet zijn bewoond? Het Heelal t oneindig groot. De vaste sterren in Mig aantal, ook weer zonnen op reus- o afstanden, ook weer omringd door ,'i en planeten! Dit alles ging de oude te ver, de Bijbel leerde dat alles er - oor en om den mensch, zooals ook oteles den mensch als middenpunt van t zijnde beschouwde, dit was dus de die de kerk aanvaardde en van toen af. 'e bezegeling op het Concilie van Tren- tc vuur en te zwaard verdedigde. De i.idvaardige en onverbiddelijke Jezuïe ten-orde komt op en geeft de kerk haar enge tucht, veel verstand en organisatie •nverdeelde gehoorzaamheid! (Wordt vervolgd.) Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. I'rocesse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; venten zonder armband; overtreding der "K\vet; rijden over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij V van der Eem, Meerenbergscheweg 4, te Bloemendaal, een fox-terrier; J. F. van Galen, Van-Haemstedeweg 3, te Aerden- hout, een zwarte hondaan het bureau van 'litie te Overveen; een heeren parapluie; ven rozenkrans in étui en twee sleuteltjes. Verloren: een portemonnaie met in houd; een dames handtaschje met inhoud; -en gouden dasspeld met briljanten; een schooltasch. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 21 tot en met Donderdag 27 lanuari. Geboren: d. van A. van Batenburg en A. van de Kraats. Overleden: H. Sikman, 67 j., wo nende te Haarlem. Overleden in het gesticht Mee- renberg: M. J. Boelen, 73 j. SPORT. Hockey. M. H. C. I.Bloemendacd 10. Deze plaatselijke ontmoeting geschiedde op het Musschenveld in den Aerdenhout, beide elftallen waren voltallig en dan ook goed tegen elkaar opgewassen. Het was een zeer spannende wedstrijd. Na een kwartier spelens gelukte het Geijl, voor Bloemendaal het winnende puntje te ma ken. Na rust hetzelfde spel, de achterhoe den zijn het best en weten dan ook scoren te voorkomen. Vooral Rasch bij de rood- hemden is schitterend en houdt de oranje- witte voorhoede in bedwang. Hoewel Bloe mendaal na rust geen geluk had, geeft toch 10 den juisten stand weer. Bloe mendaal heeft de overwinning verdiend, maar ze hebben er dan ook hard voor moe ten werken. Zondag 30 Januari speelt Bloemendaal 1 voor den Amsterdam-beker tegen T. O. Q. O. I. in Den Haag. Bloemendacd II—M. H. C. II 27. Bloemendaalsch 2de bracht het er Zon dag slechter af. Voor rust ging het nog, en het wist toen dan ook nog 2 puntjes in de wacht te slepen, beide door Looman ge maakt. Na de rust is Bloemendaal totaal ingesloten, en de roodhemden weten dan wel wat geflatteerd Bloemendaal met 72 naar huis toe te sturen. Het geheele spel was slecht, alleen Barbas en J. André de la Porte waren op dreef. UIT ANDERE GEMEENTEN. Practisch Nationalisme was het on derwerp der lezing, welke de heer mr. H. van de Rivière Woensdagavond in „De Kroon", te Haarlem, heeft gehouden voor dc afdeeling Haarlem van het A. N. V. Er waren slechts weinig belangstellenden. Spreker zelf vond dit verklaarbaar; het onderwerp van zijn rede, het nationalisme, vond in het algemeen maar weinig belang stelling in Holland. Dat moet echter ver anderen. Kleine volken voelen internatio naal, maar vergeten daarbij, dat ze, ge dwongen zich bij een andere, groote natie aan te sluiten, zich daarbij heel niet zou den aanpassen. Spreker wees op het nut eener krachtige landsverdediging, van het aanwakkeren van het nationaal gevoel in het algemeen, en ten derde wilde hij nog een Organisatie ingevoerd zien, die onder den naam „Pers schildwachten" alom in het buitenland wa ken moet, om onjuiste berichten omtrent Nederland in de bladen aldaar dadelijk te weerleggen. Speenhoff en de Roomschen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat men aan Speenhoff in eene vergadering van de ver- eeniging „De Groote Houtstraat", te Haar lem, verweet, de roomsche beginselen aan te randen. Nu was het „Haarlems Dag blad" ter oore gekomen, dat Speenhoff zelf Roomsch is, en dat in zijn gezin de room sche gebruiken en voorschriften stipt in acht genomen worden. De redactie van dit blad vroeg den heer Speenhoff of deze mededeeling juist was, en ontving van den heer Speenhoff een bevestigend antwoord; alle kinderen krijgen een roomsche opvoe ding, bezoeken de leering, binnenkort zal er een zijn communie doen, en de pastoor der parochie bezoekt de familie bijna we kelijks. Deze pastoor heeft plan een Speenhoff-bundel ten gebruike in het room sche gezin saam te stellen; trouwens „De Maasbode" zelf nam wel eens een vers van hem op. De geestelijkheid werkt het optreden van den zanger in Noord-Brabant en Limburg heelendal niet tegen, zooals „Groote-Houtstraters" beweerden. Ten slotte verklaarde Speenhoff nooit tegen het roomsche geloof iets te hebben gedicht of gezongen. Ons is het best. Men kent onze waar deering voor Speenhoffs liedjes; wij doen daar geen kruimel van af. Zijn geloofs belijdenis kan ons niks niemendal schelen. Alleen.het komt ons alles als een zon derlinge mystificatie voor, daar Speenhoff zelf aan den disch bij onzen hoofdredac teur verklaarde, dat de roomsche geeste lijkheid hem tegenwerkte, en zulks omdat hij, Speenhoff, een renegaat was. Wat is nu waar: wat Speenhoff ons zegt? Of wat hij aan het „Haarlem's Dagblad" meedeelt? vragen wij. Voor de militairen. Mejuffrouw Mary Fleischmann verzoekt ons, mede in ver band met het kranig optreden der militai ren bij den watersnood, onze lezeressen en lezers op te wekken, niet te verflauwen in 't zenden van onderkleedingstukken, sokken, handschoenen, sigaren en wat dies meer zij, aan haar magazijn voor gemobiliseerde troepen, aan haar adres: Kruisweg 70c, Haarlem. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Dinsdagavond werd te Haarlem in „De Kroon" een groote openbare vergadering gehouden, ten einde de thans ingediende wetsvoorstellen tot grondwetwijziging in zake vrouwenkiesrecht te bespreken. Mevr. ThielWehrbein, de voorzitster, leidde de sprekers en spreekster in. Eenigen dezer sprekers gaven een historisch over zicht der voor vrouwenkiesrecht gevoerde actie, anderen weder wezen op de belan gen, welke met het vrouwenkiesrecht ge moeid waren, en riepen voor dat kiesrecht de grootste belangstelling op, met het ge- vólg dat de vergadering een motie aan nam, met het besluit: geen wettig middel onbeproefd te zullen laten, om te verkrij gen, dat in de regeeringsvoorstellen zoo danige wijzigingen worden aangebracht, dat de bepalingen omtrent het vrouwen kiesrecht gelijk worden aan die, welke voorgesteld zijn omtrent het mannenkies- recht. Mevrouw Bolding!) Goemans. Gaarne vestigen wij uwe aandacht op de letter kundige voordracht, door mevrouw Bol- dinghGoemans op 3 Februari des avonds 8 uur in „De Vereeniging", te Haarlem; te houden. Wij wekken een ieder op, naar deze begaafde vrouw.te gaan luisteren. In de annonce vindt men verdere bizon- derheden omtrent dezen voordrachtavond. VAN HIER EN DAAR. Romain Rolland. Wij herinneren eraan, dat de groote schrijver en vredesvriend Romain Rolland dezer dagen zijn 50en ver jaardag vieren zal. We wekken zijne vele bewonderaars op, hem dus nu een kort woord van gelukwensch en sympathie te doen toekomen. Per adres den heer Henri Guilbeaux, Rue du Marché 28, Genève. RECHT EN WET. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem werd beslist, dat het verhuren van kamers niet is het overdoen van de huur, d. w. z. afstand doen van de huur om iemand anders in de plaats van den huurder te stellen. Is in het huurcon tract dus niets omtrent het onderhuren overeengekomen, dan heeft de huurder het recht kamers van het gehuurde perceel te verhuren, onder eigen verantwoordelijk heid. Voorts werd beslist, dat wanneer door den verhuurder gevorderd wordt ontbin ding van de huur op grond van wanbeta ling der huurpenningen, die verhuurder moet stellen öf dat de huurder tot betaling is gesommeerd, öf dat de huurder door het enkel verloop van den termijn in gebreke was overeenkomstig het contract. (Het verdient dus aanbeveling in huur contracten te vermelden, dat de huurder in gebreke is door het enkel verloop van den termijn, zonder dat eene ingebreke stelling vereischt is. Red.) INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Bloemendaal, 25 Jan. '16. Geachte redactie, In de rubriek „Van hier en Daar" van uw blad van 1.1. Zaterdag, vind ik een op gave van periodieken, die „voor de vrouw" verschijnen, besloten met eene conclusie, dat dergelijke tijdschriften veelal ontstaan door het speculeeren van heeren adver teerders op de koopkracht der vrouwen. Deze conclusie bedroeft mij; zij geeft nauwelijks blijk van eenig juist inzicht in de Vrouwenbeweging. Wel degelijk vraagt „de Vrouw" om deze tijdschriften; zij zijn het uitvloeisel van de bewustwording der vrouwen. En danwél noemt u het maandblad van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, dat in Bloemendaal zoo goed als niet ge lezen wordt, daar deze vereeniging hier geen afdeeling heeft, maar u verzuimt te vermelden: „De Ploeger", corresponden tieblad van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, en dat verzuim is nu heelemaal niet aardig tegenover onze circa 250 plaatsgenooten, die dit tijdschrift gere geld lezen. Waarom uwe lezeressen ook niet eens gewezen op het zich in statu nascendi be vindende maandblad „Leven en Werken", de redactie waarvan twee hoogstaande vrouwen, mejuffrouw E. C. Knappert en mejuffrouw Annie Salomons, op zich ge nomen hebben. O, waarde redactie, gij verricht verdien stelijk werk in Bloemendaal, maar stel u niet zoo schamper tegenover de vrouwen beweging; leer haar beter kennen; er is zooveel moois en verheffends in. Met vriendschappelijken groet, Hoogachtend, J. C. DE WIJS. Wij zonden het schrijven van den heer De Wijs aan onze medewerkster voor de damesrubrieken, en ontvangen van haar het volgend antwoord aan den geachten inzender. Naschrift. Geachte heer, Het spijt mij, wanneer u uit mijn rubriek jes de conclusie trekt, dat de vrouwenbe weging mijn sympathie niet heeft. Integen deel. Maar ik ben kritisch. O zeker, „de Vrouw" vraagt om lectuur. Maar vraagt ze om al die lectuur, om al dien ballast. U zult mij toch ten goede houden, dat een „Nieuw Vrouwenleven" of Maandag 31 Januari, des avonds 8 uur, in Hotel „DUIN EN DAAL." Toegangsbewijzen tegen f 1,50 ver krijgbaar aan het Hotel, in het Sigaren magazijn van den Heer VAN 'T RIET. te Bloemendaal, en in het Pianomagazijn van den Heer P. VAN OOY, Kruisweg. Haarlem. een „Amsterdamsche Damesgids" toch werkelijk niet in een behoefte voorzien. Ze zijn als een nieuw snuisterijtje op een over volle étagère. Van de vijftien periodieken, die ik opnoemde, waarbij gevoegd nog „De Ploeger", welke niet in mijn lijst voor kwam, omdat het een orgaan uwer veree niging is en niet een zelfstandig uitgegeven tijdschrift kunnen we er gevoegelijk de helft missen. Zoodra ik een proefnummer van „Leven en Werken" heb gezien, zal ik er graag een artikeltje aan wijden. Thans acht ik de tijd daarvoor nog niet gekomen. Intusschen blijf ik op het standpunt, dat er voor de vrouw te veel geschreven wordt. Zooals er trouwens op elk gebied te veel geleverd wordt. Een teeken des tijds. Red. „Voor de Dames", Tr. G. P. MUZIEK. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Eerste uitvoering op Dinsdag 18 Jan. 1916, in de con certzaal der sociëteit „Vereeni ging", des avonds ten halfacht uur precies. „Ein deutsches Requiem", Joh. Brahms, op. 45. „Nanie", Joh. Brahms, op. 82; „Chor Phantasie mit klavier-solo", L. van Beetho ven, op. 80. Solisten: mej. E. C. Ménagé Challa, sopraan, Amster dam; de heer Düberta, bariton, 's-Gravenhage; de heer Karei de Jong, piano, Haarlem. Koor: de zangvereeniging der afdeeling en het Utrechtsch stedelijk orkest. Di recteur de heer Louis Robert. Wat is het toch merkwaardig om na een uitvoering de verschillende op- en aan merkingen, goed- en afkeuringen over het gehoorde, op te vangen. Zooals „gewoon lijk" waren ook ditmaal de kritieken der leeken hoe dat gewoonlijk is en hoe veel waarde daaraan te hechten is Het oordeel van „bevoegden" is meestal minder afbrekend, maar juist rechtvaardig-waar- deerend, zonder overdrijving naar welken kant ook en vrij van vóóroordeelen en per soonlijke sympathieën en antipathieën. Mij dunkt, dat in een jaar als dit een „Requiem" zeer goed past; ook „Nanie" geeft in stemmingsvolle klanken een mooie idee van Schiller weer, omtrent de vergan kelijkheid van 't „schoone" en Beethoven's Chorphantasie is een opgewekte hulde aan dc „Kunst". In de drie werken hebben Brahms en Beethoven zooveel grootsche en verheven gedachten verklankt, dat toch bij deze uitvoering ook zeker dergelijke ge dachten (enbij de gevoelvollen) gevoelens: gewekt zullen zijn, die maken dat de be zoekers een goede herinnering aan 18 Ja nuari 1916 zullen bewaren. CORRESPONDENTIE Den heer W. G„ te Hilversum. Wat uwe vraag omtrent de zaak „De Telegraaf" betreft: wij vestigen uw aandacht op de open brieven aan den heer Holdert, die in ons blad verschenen. TOONEEL. „De Duivel in de Vrouw", (gezel schap Royaards). Dit stuk is de uitbeelding van de stelling dat de lust tot het voldoen aan zijne na tuurlijke bestemming sterker kan zijn dan het gebod een ander mensch geen kwaad te doen. Een doodgewone stelling, maar doorgevoerd op een wijze, welke de vrou wenfiguur die dit stuk draagt, maakt tot de verpersoonlijking van een elementaire we reldkracht. Het tooneel levert ons de volmaakte uit beelding der menschelijke hartstochten, die dezelfde zijn door alle tijden heen. Het stuk werd met een machtig „entrain" ge speeld, dat onnaspeurlijk geleidelijk tot de climax opklom. Magda Janssens is een eerste-klasse actrice. De vertaling van Edmond Visser, vooral van de vrouwenrol, leek ons uitnemend, rnen hoorde er de voordracht van dezen talentvollen vertolker van Heijermans in. Kwam in het .stuk niet iets voor van ber gen en een eigenhandig geschreven testa- ewTSTR-WATË'R] Met warme melk het vanouds bekende meest doeltreffende middel tegen Hoest en Verkoudheid. Alleen eeht met dit Handelsmerk 29 cent per heele kruik,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3