I KERK-AGENDA, Zondag 19 ebruari. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Prot.) 10 u., Ds. Niemeijer, Pred. te BolswardEglise Walloime, Pas de Service; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem., 10 u. Ds. De Meijere Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Berg man, Luth, pred. te Rotterdam6| u. de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ü3. Creutz- berg5 u., Ds. Oreutzberg. Zandvoort Ned. Herv. Gem, 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel „Welgelegen", Woensdag 23 Februari, 8 u., Lezing Dr. J. D. Biehens de Baan. Café „11 ustboek", Vrijdag 25 Februari, 8 u., Vergadering Vrije Liberalen. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten hall twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. H t ad s-B i bliot heek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 20 Februari, 2J u., „Haarlemscke Kunstkring"; 'savonds 8 u., De Kroegzangeres"; Maandag2l Februari, 8 u., „Les Surprises du Divorce"; Woensdag 23 Februari, 8 uur, „De Heer en Mevrouw Speenhof!"; Vrijdag 25 Februari, 8 u., „Pro Domo". Verscheidene raadsleden betreurden het verdwijnen van die boomen, de voorzitter trouwens vond het ook jammer, maar wat moest, dat moest, en nadat de raad als zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat als de weg in orde is, daar wederom boomen geplant zullen worden, neemt hij het voor stel tot rooien aan. Wederom was er ditmaal ingekomen een aantal verzoeken om ontheffing van het vermaarde artikel 10bis der bouwverorde ning; zoo wenscht de lieer Scholten een stoep voor zijn huis, de lieer Monnik een uitbouw, de heer Van Riemsdijk een auto garage, cn ieder hunner wordt tevreden gesteld; maar een verzoek van den heer Melsert om zoo en zoo een bijgebouw dicht bij den weg te maken, moet op aesthetische gronden worden afgewezen. Stoops' Bad was met een verzoek gekomen om een weg. die alleen nog slechts op de teekening be staat, te mogen verleggen. Of dat bezwa ren ondervinden zou bij den raad? Neen, het zou als het zoover was, wel goed- komen. Al deze verzoeken om ontheffingen heb ben den heer Laan echter, niet geheel ten onrechte, verveeld. Hij vraagt of een ver ordening, die toch menigmaal niet toege past wordt, niet liever gewijzigd moest worden? En anders ware het het beste, dat B. en W. de bouwers bij hun aanvra gen om te bouwen dadelijk opmerkzaam maakten dat ze met die verordening reke ning te houden hadden bij hun plannen. De Voorzitter belooft, zulks te doen. Aan de orde is nu een voorstel van B. en W. om, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, in den loop dezes jaars een tijdelijke geldleening aan te gaan van hoog stens 100.000,—, tegen een rente van niet meer dan 4 pCt., af te lossen voor of op 31 December van dit jaar; en deze aflos sing en rente-betaling te voldoen uit de gewone inkomsten der gemeente. Wordt goedgekeurd. Nu een voorstel om burgemeester en wet houders te machtigen om ten behoeve van aan bloemisten, waaronder ook te verstaan kweekers van bloembollen en aanverwante gewassen, in deze gemeente woonachtig, door de „Centrale Land- en Tuinbouwbank met Winstdeeling'' verleende credieten de Gemeente als borg te doen optreden tegen over „Het Tuinbouwwaarborgfonds", voor de door dit fonds tegenover die bank ten behoeve van genoemde credieten te verlee nen borgstelling van ten hoogste 9 pCt. van het bedrag van door ieder der bedoelde credietnemers aan genoemde bank ver schuldigde geldsommen, zullende die borg stelling niet gelden voor credieten boven 5000,—. De heer Laan zou de meening b. v. van de heeren Koolhoven en Bijvoet hierover wel eens willen hooren. De meening van deze heeren is gunstig. De heer Koolhoven, herinnert er aan, hoe om de kweekers te helpen, deze bank werd opgericht; hoe het rijk 55 pCt., de bank zoo zelf 36 pCt. en de gemeente slechts 9 pCt. risico hebben zal. Er bestaat trou wens geen risico, daar de kweekers allen een onderpand bezitten in den vorm van voorradige bloembollen, een artikel, waar op niemand geld geeft en dat nochtans zijn waarde heeft. De raad keurt liet voorstel goed. Het volgende punt is de afschaffing der kermissen te Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang. De Voorzitter zegt, dat al hebben deze kermissen eigenlijk niet plaats, de bestaan de toestand er toe leiden kan, dat men de Haarlemsche kermis wel eens naar hier zou willen overbrengen; hem bereikte zoo waar reeds de aanvrage voor plaatsing van een Luna-park met toebehooren. Nadat de leden het er over eens zijn, dat nergens in de gemeente, zelfs te Vogelen zang eenig profijt van beteekenis, uit de kermisviering getrokken wordt, schaft de raad de kermis, die er niet is, af. De benoeming van een doodgraver op de nieuwe begraafplaats wordt tot een vol gende vergadering uitgesteld. De lieer Koolhoven vraagt of de overle denen met een toestel als te Haarlem in den grond zullen worden neergelaten. Ja, dat zullen ze. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden in plaats van den overleden heer Voet en den eervol ontslagen heer Visser, de heeren L. H. Bijvoet en J. W. Roozen gekozen; de aftredende leden worden daarbij opnieuw benoemd. Het voorstel van het dageliiksch bestuur, om ter verbreeding van den Kinheimweg van de N. V. „De Clercq's Proefstation" voor 90,een stukje grond, groot onge veer 6'A M2 aan te koopen, vindt bestrij ding. De lieer Laan vindt het te duur, en zal er tegen stemmen. Hij doet zulks ook, de heeren Teding van Berkhout en mr. Jacometti eveneens, maar de andere hee ren zijn er voor, en het stukje grond wordt gekocht. De benoeming der leden van de stem- bureaux voor de verkiezing van een raads lid heeft nu plaats, en wel als volgt: In het 1ste stemdistrict de heeren: A. Koolhoven, voorzitter; I. L. J. Bispinck en C. F. de Roo van Alderwerelt, leden. Mr. A. W. Jacometti, J. C. Laan, P. As jes, H. W. van Delden, mr. J. J. de Graaff, E. Baron van Heerdt tot Eversberg, A. A. G. de Petit en E. E. van der Valk, plaats vervangende leden. In het 2de stemdistrict de heeren: jhr. A. Bas Backer, voorzitter, (ambtshalve), A. E. Bijvoet en C. D. van der Vliet, leden. A. J. de Waal Malefijt, J. Th. Bornwater, J. B. Bos, H. Neelissen, L. Rempt, L. G. Prins, A. J. van der Flier en S. P. Rijnier- se, plaatsvervangende leden. In het 3de stemdistrict de heeren: jhr. mr. P. Teding van Berkhout, voorzitter, A. van der Hulst en E. W. A. van Nederhas- selt, leden. C. J. van Tienhoven, A. E. Thiery de Bije Dolleman, R. Verdegaal, W. J. de Wild, J. van Snippenberg, dr. J. D. Bierens de Haan. C. J. de Groot en E. P. J. van Beek, plaats vervangende leden. Het voorstel van B. en W., een lantaarn aan den Bloemendaalscheweg tegenover de Korte Kleverlaan te plaatsen, wordt aan genomen. Te Aerdenhout heeft een nachtwaker ont slag aangevraagd, en gekregen. Het dage- lijksch bestuur wil hem, terecht, door een politieagent vervangen. Het kost maar 75,meer per jaar, en je hebt er meer wil van. De raad is er voor. In plaats van den nachtwaker zal dus een agent komen. Aan de orde is wederom het vaststellen eener verordening tot benoeming van ge- meentebeambten. De lezer herinnert zich, dat deze zaak reeds in een vorige raads zitting ter sprake kwam, doch eenig verzet vond. Nu blijken alle heeren het groote voordeel de bij verordening benoemde beambten zijn wettig van pensioen zeker, in te zien, en zijn er eenstemmig voor. Bij de rondvraag klaagt dr. Bornwater over de vieze open riool aan den Bloemen daalscheweg nabij het huis van den heer Osieck, en de heer Bispinck over het ge vaar dat de niet voldoende verlichte Delft- brug aan voertuigen biedt, en de Voorzit ter belooft, beide grieven te onderzoeken. Daarmede is de openbare zitting ten einde, en worden de honden- en de men- schen-belasting in geheime zitting verder behandeld. S. PLAATSELIJK NIEUWS. Bond van vrije liberalen. De afd. Bloe mendaal van den Bond van vrije liberalen, kiesdistrict Beverwijk, heeft een alge- meene vergadering uitgeschreven op Vrij dag 25 Februari a.s. des avonds ten 8 ure precies, in de groote zaal van café „Rust hoek", nabij de halte van de electrische tram te Bloemendaal. Op deze vergadering heeft plaats o. m. de verkiezing van twee bestuursleden, we gens periodieke aftreding van de heeren jhr. G. C. Quarles van Ufford en J. C. k. 1 Laan. De aftredenden zijn terstond lier- kiesbaar. Na de vergadering zal de heer F. J. W. Drion, algemeen secretaris van den Bond te 's Hage, en lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal, een rede houden, over het zeer actueele onderwerp: „De Proble men der komende Grondwetsherziening." Wij wekken een ieder op, den heer Drion te gaan hooren. Wie de vorige maal te Bloemendaal onder zijn gehoor waren, zul len zeker niet verzuimen, ook thans weer te gaan luisteren, maar ook die hem toen niet hoorden, mogen niet thuis blijven. Dus wie maar èenigszins kan, Vrijdag naar „Rusthoek", hoor. Aanbesteding. B. en W. hebben de levering van 240.000 Waalklinkers, gegund aan de firma H. Wolf Co., te Amster dam, voor 21,per 1000. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de ie helft der maand Februari 1916: Mej. I. Vetjens, Amsterdam; P. Pau, Velsen, Beverwijk; Benoit Rezette, Le Ha vre; Frans Spirgi, Le Havre. Lezing Annie Salomons. in een bij eenkomst van de afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrou wenkiesrecht op Vrijdagavond 11 Februari in hotel „Welgelegen", die ook voor be langstellenden toegankelijk was, sprak mej. Annie Salomons over „De positie van de vrouw in dezen tijd." Een kort verslag kan onmogelijk de hoo- ge waarde van deze lezing weergeven, daarom slechts een indruk: mej. Salomons schetste, hoe thans een vrouwengeslacht zich een nieuwe plaats heeft te veroveren in een maatschappij, waarin met de psy che der vrouw slechts in geringe mate rekening is gehouden, hoe daardoor voor de vrouw conflicten ontstaan, veel pijnlij ker dan economische moeilijkheden. Zij heeft zeer subtiele dingen op onover troffen wijze besproken; het was vaak, als of men Ada Gerlo hoorde. Haar zeggings kracht en meesterschap over de taal waren bewonderenswaardig. Haar wijze van spre ken was lieftallig, maar zéér beslist. Deze fijnbesnaarde en diepvoelende vrouw heeft ons uitermate geboeid. Het was de hoogste vrouwelijkheid! Laatste sterreknndige voordracht dr. Pannekoek. Tot de 2de helft der 18de eeuw was de aandacht bepaald gebleven tot ons zonnestelsel, en werd het gebied der vaste sterren alleen bestudeerd voor zoover dit dienen kon om het zonnestelsel beter te leeren kennen. Daartoe werden de plaatsen der vaste sterren gemeten en legde een Eransch geleerde een catalogus van nevelvlekken aan, omdat op die plek ken vaak kometen te voorschijn traden. Men wist, dat de afstand tot de vaste ster ren zeer groot moest zijn, daar men bij hen niet de geringste slingering door de beweging van de aarde opmerkte en Huy- gens berekende uit de lichtkracht dat de zon wel 100.000 X verder af zou moeten staan, om even klein te schijnen als een gewone ster. In de 19de eeuw werd de parallaxe der vaste sterren eindelijk gevon den en bun afstand berekend 200.000 X den afstand van de zon te zijn. Hierdoor kreeg men een idee van de ontzaglijke ruimte tusschen ons zonnestelsel en het gebied der vaste sterren. De eerste die zich met verbeterde teles coop aan de studie van de vaste sterren wijdde, was William Herschel, een ama teur-astronoom. Hij kwam tot merkwaar dige ontdekkingen: o. a. dat vele sterren dubbel waren; dat vele nevels zich in ster- renhoopen oplosten; de andere, zoo con cludeerde hij, moesten nog verder af zijn. Ook stelde hij zich de vraag, waarom de kleine sterren in den melkweg zooveel dich ter bij elkaar stonden. Dit wordt verklaar- Is Holland klein op 's werelds kaart, 't Wordt wijd en zijd genoemd Zijn dorpjes rein, zijn weiden malsch, Zijn blanke duin geroemd. Maar bovenal wordt Holland's vrouw Geprezen door wat leeft. Nu zij weldra het schoonste haar Door „Reina Kiamoka" heeft. Reina Kiamoka's Shampooing is voor hooftbe- wassching een ongekend genot en tevens supérieur desinfediemiddei. Heerlijk zacht geparfumeerd. Prijs per flacon f 1,50 voor maanden voldoende. Ouder voortdurende controle van het Scheikundig Laboratorium M. P. Ketting, Singel, te Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle voorname Kappers, Apothe kers en Drogisten. Te Bloemendaal bij: J. A.VAN DEN ENDEN, Coiffeur, Bloemendaalscheslraat 77. baar als de hemel verschillende Tpt i heeft. Wanneer men zich het heelal in den vorm van een lens denkt, terwijl de melk weg zich als een band om het smalle ge deelte slingert, dan zal men van uit het middelpunt van de lens naar den rand door een diepere laag neerzien. In de 19de eeuw ging men voort met ver zamelen van feitenmateriaal, het meten van de afstanden der sterren uit hun parallaxe. Men vonddat de zon wat grootte betreft, slechts tot de middelmaat behoort; dat de dubbelsterren om elkaar heen draaien, zoodat de aantrekkingskracht dus ook daar van toepassing is; dat vele nevels een spi raalstructuur vertoonen. Men stond nu voor een chaos van feiten en verschillende vormen geheel ongelijk aan die van het zonnestelsel, dat men tot nu toe als het type van wereldstructuur beschouwd had. Ner gens was liet verband te vinden, totdat men een nieuwe methode van onderzoek ging toepassen, n.l. de hemellichamen, door middel van de spectraal analyse. Het bleek dat men de sterren kon rangschikken naar reeksen: lichte nevels, 1". witte sterren (voornamelijk helium en waterstofgas); 2" gele sterren; 3". roode sterren. Daar tus schen kwamen allerlei overgangsvormen voor. Deze uitkomst toonde duidelijk eei ontwikkelingslijn van nevel tot uitdoovend roode ster, een evolutie die ieder hemel lichaam doorloopen moet. Geen toestand of vorm kan dus als blijvend beschouw d wórden, maar elke is aan wisseling ondei hevig. Een nieuw inzicht, dat geheel het denken der 19de eeuw op alle gebied z u beheersehen (DarwinHegel) en op astr nomiscb gebied leidde tot de cosmogcni. de leer van liet ontstaan der wereld. De definities omtrent de onvergankelijkheid van de stof en de onvernietigbaarheid va i energie, dat veranderingen steeds in één richting plaats hebben, nooit omgekeerd zijn gevolgtrekkingen uit de evolutieleer. Twee vragen deden zich nu voor: 1". Hoe komt liet, dat warmte van de zon, d e toch. ook een evolueerend lichaam is, niet afneemt 2°. Waar blijft de zonnewarmt Het antwoord op de eerste vraag weid gegeven door de natuurkundige opvattin die men had van liet ontstaan der hem - lichamen. Door samentrekking van een nevelmassa ontwikkelt zich warmte, daar op volgt uitstraling, warmteverlies en na we samentrekking. De temperatuur wordt steeds hooger, totdat een dichtheid is be reikt waarbij gassen vloeibaar worden, dan begint de afkoeling, ten slotte korstv r- ming en uitdooving. Dp zon bevindt zicli nu in de periode van samentrekking en warmte-ontwiki e- ling. Op de tweede vraag trachtte de Zwecd- sclie geleerde Arrhenius het antwoord tc geven. Volgens hem is het heelal gevuld met nevels, soms lichtend zooals de Orion- nevel, maar meest nog donkere, als de donkere plekken tusschen de sterren. Deze zamelen de warmte- en lichtstralen op voor toekomstige werelden. In deze ne\ Is vormen zich in een meer gevorderd sta dium kernen, die soms een spiraalvorm ge gedaante vertoonen, liet begin van con nieuwe wereld. Het probleem van den tegenwoordigen tijd is de melkweg, doch hiermee is men nog slechts in het stadium van verzamelen van feiten en stellen van hypothesen. De theorie van Herschel werd bevestigd. Prof Kapteyn vond, dat in den melkweg tegen elkaar ingaan 2 stroomen van sterren, waarvan de afzonderlijke sterren weer van elkaar afwijken. De jongste stertypen ble ken de kleinste snelheid te hebben, waaruil hij concludeerde, dat de aantrekkingskracht pas langzamerhand ontstaat; perioden van omloop, zooals bij de planeten, zijn dus niet te verwachten. Bij nadere beschouwing blijkt de melk weg geen doorloopende lichtband te zijn, want er vertoonen zich donkere plekken, wanden, enz. Easton ziet er een spiraal structuur in, met de aarde als middelpunt Door photographische platen steeds lan ger te exponeeren, ontdekte men steeds meer verschijnselen waarvan de verklaring evenwel nog niet gevonden is. Alleen is wel zeker dat buiten ons zonnestelsel andere kosmische wetten moeten gelden dan bier, j Een tiental fraaie lichtbeelden verduide lijkten het gesprokene. Met een gevoel van groote voldoening en dankbaarheid voor het genotene werf deze reeks van voordrachten gevolgd; ze hebben zeker bij allen de lust opgewekt, de opgedane kennis bij te houden en te ver- grooten. Fietsers. Lantaarns aan om 5 uur J minuten. De Echte EMSER-PASTILLES worden regelmatig uit BAD-EMS aan- geroerd, in de nieuwe tijdelijke verpak- J king, in ronde doozen a 60 cents. Men zij gewaarschuwd legen uamaak. Uit liet politie Processe n-v erba; wegens: vervoeren van den zonder licht; loope grond. Gevonden en terug V Kleef, Zomerzorgerla; aal, een r.-c. kerkboekj Lcidsehestraat 48rood, te enscape; J. Rozenhart, Haarlem, een bankbiljet elaar, Militaireweg 15, 1 ederen étui met schrijfb den Berg, Bloemendaal Overveen, een blauw katc R. Stoffer, Zandvoorterh hout, een Lipssleutel; ar politie te Overveen, een ren; Nelissen, Rampenla; een blauwgrijze duif. V e r 1 o r e neen br een bril; een zilveren zweep. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 11 tot en Februari. Oeboren: d. van I Goos. Overleden in liet ren berg: C. J. C. Fra 76 j.; E. Weel, 82 j.; J. J. Boelhouwer, 50 j. 1NGEZON Zonder verantwoordelijk! Antwoord aan dr. M. A. Ril De liefelijkheden aan w il zeggen de denigreer op dr. Wiedeman zich beschouw ik als een aa vermaak voor den lezer zich met de zaak bemot Ik wil alleen constate 1". dat dr. W. zelf onderwerp waarover il schrijven hij critiseerde saai; 2'L dat hij naar zijn- niet in staat is Dostoji 3". dat dr. Wiedema nooit geheel gelezen te kluif hem te machtig v 4". dat hij des one sche een oordeel heeft; 5". dat hij des on sche's stellingen gebru: 6". dat hij ook verk begrijpen; 7". dat hij toch Tolt het christendom vervan in geen christen de meer zal herkennen. Ik zou nu op grond °P grond van andere e zeggen dat dr. Wiedem schrijven. Maar dat z; sta ik in dat oordeel r het den heer Wieden ren, ais hij wist, wie di staat.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2