Een hoekje van Kruyder's atelier. den groi gen Ha: R. S t het p o 1 i t i e-r a p p o r t. esse n-v erbaal zijn opgemaakt vervoeren van wildstrikken; rij nder licht; loopen over verboden 0 n d e n en terug te bekomen bij f, Zomerzorgerlaan 44, te Bloemen- n r.-c. kerkboekje; J. C. M. Lots, icstraat 48roocl, te Haarlem, een jon- je; J. Rozenhart, Klaverstraat 3, te ai, een bankbiljet van 10,Met- Militaireweg 15, te Overveen, een 1 étui met schrijfbehoeften; J. van erg, Bloemendaalscheweg 203, te en, een blauw katoenen handschoen Ter, Zandvoorterlaan 1 c, te Aerden- en Lipssleutel; aan het bureau van te Overveen, een bril en een haak- lissen, Rampenlaan 6, te Overveen, iwgrijze duif. .oren: een bruine handschoen; ril; een zilveren broche en een sp in RGERLIJKE STAND. '«an Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 Februari. Dehor en: d. van P. de Cock en T. Goos. e rieden in.ft et gesticht Mee- rg: C. J. C. Franse, 73 j.; E. Out, i Weel, 82 j.; J. H. Behrens, 67 j.; ielhouwer, 50 j. INGEZONDEN. Zonder verantwoordelijkheid der Redactie)' Antwoord aan clr. Wiedeman van H. A. Ritter. 1liefelijkheden aan mijn adres dat \G1 '-eggen de denigreerende manier waar- I dr. Wiedeman zich over mij uitlaat beschouw ik als een aangenaam Zondags- ermaak voor den lezer. Voor zoover deze i met de zaak bemoeit. Ik wil alleen constateeren 1" dat dr. W. zelf verklaart dat het onderwerp waarover ik schreef, en welk rijven hij critiseerde, boven zijn begrip gaat; dat hij naar zijne eigene verklaring "iet in staat is Dostojewski te begrijpen; dat dr. Wiedeman bekent Nietzsche "ooit geheel gelezen te hebben, „omdat de kluif hem te machtig was"; 4". dat hij des ondanks over Nietz sche een oordeel heeft; 5°. dat hij des ondanks van Nietz sche's stellingen gebruik maakt; 6°. dat hij ook verklaart Tolstoï niet te begrijpen; 7". dat hij toch Tolstoï's uitlegging van het christendom vervangt door eene, waar in geen christen de oorspronkelijke leer meer zal herkennen. Ik zou nu op grond hiervan en ook op grond van andere ervaringen kunnen zeggen dat dr. Wiedeman eigenlijk niet kan schrijven. Maar dat zal ik niet doen al sta ik in dat oordeel niet alleen en al zou bet den heer Wiedeman zeer verwonde- hij wist, wie daarin aan mijne zijde staat, Dr. Wiedeman tot rede te brengen? Dr. Haje heeft het eenmaal beproefd. Maar voor wie dat las, moest het duidelijk zijn, dat hier geen resultaat zou kunnen worden verkregen al moet dr. Haje's aanval be wonderd worden en werd het bewonderd door ieder dien ik het liet lezen en die tot oordeelen bevoegd was. Daarom moet het een komischen indruk verwekken, als dr. Wiedeman naar zijn eigen geestelijke capaciteit die van ande ren afmeet. Van mijne zijde verklaar ik het debat hiermede gesloten. SPORT. Hockey. H. I). M. -Bloemendaal I. Bloemendaal, dat den laatsten tijd telkens onvolledig opkwam, ging ook deze keer met 2 invallers naar Den Haag. Daar wachtte hun echter nog een grootere teleur stelling, n.l. haar keeper André de la Porte kwam wegens onvoorziene omstandighe den niet op, zoodat B. H. C. slechts met -10 man speelde. Carp stelde zich echter beschikbaar voor keeper, wat hij er heel goed af wist te brengen. Bloemendaal be gint tegen wind in te spelen en hoewel iets zwakker, gelukt het IJzerman en Thijsse vlug achter elkaar 2 prachtige goals voor Bloemendaal te maken. Dit is H. D. M. te erg en ze weten dan ook nog voor rust de stand op 21 te brengen. Na rust is het duidelijk merkbaar, dat B. H. C. slechts 10 man heeft en H. D. M. brengt dan ook al spoedig, ondanks het goede backspel van De Vries en keeper Van Carp de stand op 42. Bloemendaal zet er nog alles op om gelijk te maken en ze dringen gevaar lijk op. IJzerman gelukt het, nadat hij rechts is gaan spelen, den H. D. M.-keeper nog eenmaal het nakijken te geven. Hoe de oranje-witten ook werken, er komt geen verandering meer in en B. H. C. verliest omdat het met 10 man speelde; ware dit niet geweest, ze hadden vast gewonnen. B. H. C. II wist het er beter af te bren gen en won van H. D. M. II met 31. UIT ANDERE GEMEENTEN. „Het Spaarne". Hedenavond ten 8 uur, heeft de jaarlijksche algemeene verga dering der Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" plaats in het vereenigingsgebouw. Meijerink-uitvoering. De heer Meije- rink deelt ons mede, dat de netto-opbrengst van zijn jaarlijksch gymnastiekfeest 1510,25 bedroeg, welk bedrag aan den heer Limperg, administrateur van het Lig- halfonds, werd overhandigd. J. J. Cretner. Dinsdag 22 Februari speelt „Cremer" in de Jansweg-schouwburg „Haar laatste Wil", het bekroonde blijspel van J. W. v. d. Heyden Jr. Maandag 6 Maart geeft de vereeniging een gemaskerd bal. LETTEREN EN KUNST. Kruyder-tentoonstelling. In het atelier van den kunstschilder H. Kruyder, Mees- terlottelaan 16, bij den Hout, wordt van 15 Februari tot 7 Maart eene tentoonstelling gehouden van werk van Kruyder zelf en mejuffrouw Jo Bouman. Voor verdere bizonderheden zie men de annonce. Wanneer men het bovenstaande zoo leest, denkt men onwillekeurig: nu ja, er zijn zooveel tentoonstellingen van schilde rijen en dit en dat. Maar, lezeressen, le zers, deze tentoonstelling is iets heel bi- zonders. Ge hecht, dat weten wij bij ervaring, wel aan ons oordeel. Welnu, deze tentoonstelling verdient uw aller aan dacht, uw aller bezoek, want het geldt hier iets heel bizonders. In de eerste plaats dan het atelier zelf. Kijk eens, heel wat men sehen hebben in den tegenwoordigen tijd oog voor een fraaie inrichting, verdeeling, rangschikking, meubeling van hun woning; laten al deze menschen eens bij Kruyder gaan zien wat er van een huis te maken is. Wat 'n geestige hoekjes, wat 'n aardige doorkijken, hoe smaakvol is de indeeling van de vertrekken, hoe fraai van kleur de decoratie, want de geheele woning is een kunstwerk van decoratie door den schilder zelf gemaakt, kasten, tafeltjes, betimme ring, schoorsteen, trapleuning, en wat al niet het werden tot ware kunststukjes. Reeds om het pleizier van dit alles is een bezoek aan het atelier de moeite rijkelijk waard. Maar thans, nu er een tentoonstel ling van Kruyder's en mej. Bouman's werk gehouden wordt, mag zeker niémand ver zuimen eens te gaan kijken. Er zijn kapi tale stukken te zien, waarin het pootige, rijke talent van Kruyder zijn taal vrij en frank uitspreekt. Wat een kleurgevoel heeft dezt schilder, wat een persoonlijk in zicht en wat een vastheid van vorm me nigmaal. Los van scholen en -ismen, gaat hij zijn eigen gang, en wélk een gang. Het is een pleizier om naar te kijken. Ook het werk van mejuffrouw Bou man prijzen wij gaarne. Dit werk treft den beschouwer door fijn inzicht, een prettige, goede compositie en aangename kleur. In het kort: in een bij uitstek smaakvolle omgeving, een soort van model-huisinrichting, van het beste allooi, is hier een voortreffelijke verzameling goe de kunstwerken te zien, - en ook te koopen. Daarbij bedenke men, dat de prijzen niet hoog zijn. Elk kunstlievend lezeres en lezer van ons blad ga dus eens kijken; men moét dat gezien hebben, en wie zich een mooi schilderij aanschaffen wil, hij ver- zuime deze gelegenheid niet. Het atelier is niet moeilijk te bereiken. Eindpunt elec- trische tram N. Z. H. T. in den Hout. MEVR. G. v. d. BRINK, Cor> setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. Berlage 60 jaar. Maandag wordt onze groote bouwmeester 60 jaar. Over de bui tengewone beteekenis van een figuur als Berlage behoeven wij onzen lezers wel niet veel meer mee te deelen; een ieder is er thans vrijwel van doordrongen, dat Ber lage een verdienden wereldroep als archi tect heeft. Hij bouwde behalve in ons land, te Londen, Antwerpen, Brussel, Parijs, Leipzig, Berlijn, Hamburg en Bremen. Op verscheidene plaatsen in Europa en Ame rika hield hij voordrachten over bouw kunst. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG. Thans bij zijn 60en verjaardag zal men hem op zeer aantrekkelijke wijze huldigen, en wel door het uitgeven van een boek, ge titeld „Dr. Berlage en zijn werk". Er aan medewerken zullen K. P. C. de Bazel, Jan Gratama, dr. Jan Kalf, J. E. van der Pek, R. N. Roland Holst, J. F. Staal Jr., dr. Al bert Verwey en prof. dr. W. Vogelsang. Het werk bevat 164 afbeeldingen der werken van den bouwmeester; een chronologische opgaaf van al zijn ontwer pen, een bibliographie van zijn geschriften; benevens een portret, gekleurde titelblad zijden en initialen, boekletter, randversie ringen, vignetten en bandstempels naai de teekeningen van S. H. de Roos. Dit werk zal bij W. L. en J. Brusse's Uitge versmaatschappij te Rotterdam het licht zien. RECHT EN WET. Faillissementen. Op 15 Februari 1916 zijn failliet verklaard: E. M. Aspeslagh, wo nende te Bloemendaal, curator mr. J. G. Wildervanck de Blécourt, Bloemendaal, kantoor Ged. Oude Gracht 92, Haarlem, telef. 826. - J. Schrama, kastelein, wonende te Hille- gom; curator als voren. Rechter-Commissaris in beide faillisse menten mr. J. D. Pasteur. WIJSBEGEERTE. Genootschap voor Zuivere Rede, afd. Haarlem. De leergang van mejuffrouw Ester Vas Nunes, voor de leden van de afdeeling Haarlem, 10 avonden, telkens des Zaterdags te 8 uur in gebouw „De Nijver heid", Jansstraat 85, Haarlem, over: „Het leven in de Natuur", zal aanvangen: Zater dag 19 Februari 1916. Niet-leden van het genootschap, die dezen leergang wenschen tc volgen, kunnen zich schriftelijk aanmel den bij den heer H. C. Verkruijsen, Berken rodestraat 22, Heemstede. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Onder de vele genoeglijkheden, die de heer Van Gasteren ons steeds weet te bereiden, moeten wij ditmaal vooral noemen de ophanden voor stelling door de „Comédie Francaise". Maandag a.s. komt dit uitmuntende gezel schap „Les Surprises du Divorce" van Bis- son en Mars spelen, een dolle klucht, die ook indertijd in de Nederlandsche vertaling bij het Ned. Tooneel zeer veel succes had. Wij kunnen een ieder, die zich eens echt en echt vermaken wil, raden Maandag naar den Jansweg te tijgen. Het is een allerleu- tigst stuk. MUZIEK. Concertzaal „De Kroon", Vrijdag 11 Februari 1916. Concert te geven door de Madrigaal Vereeniging, onder leiding van Sem Dresden, 't Was een avond, waar veel goeds en moois te hooren was van zeer verschil lenden aard, uiteenloopende tijdperken, componisten, stemmingen en landstreken, zoodat we soms „groote sprongen" te doen hadden om alles te volgen. Over het „tech nische" deel der uitvoering wil ik liever geen oordeel geven; (alles kan niet in een verslag besproken worden), het kwam mij voor, dat het timbreder stemmen niet altijd een harmonische eenheid vormde. Heel eigenaardig was 't groote verschil tusschen de 13e eeuwsche, 16e, 19e en 20e eeuwsche muziek. Van de „oude" vond ik de Palestrina- en Swelinck-, van de „nieu we" de Verdi- en Diepenbrock-muziek de belangrijkste. Leider en zingenden werden met een hartelijk applaus beloond door de matig talrijke aanwezigen. Wegens onvoorziene omstandigheden heeft het concert Bram van der Velden Vrijdagavond j.l. niet plaats kunnen vin den. Derde Kamermuziekavond. De derde kamermuziekavond, te geven door H.H. leeraren en dames leeraressen van het Instituut voor Muziek, directeur Johan de Veer, zal plaats vinden op Dinsdag 29 Fe bruari a.s., in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging", mevr. A. Tierie, alt; de heeren Johan de Veer, klavier; H. Leij- densdorff, viool; Th. Canivez, violoncel en een vrouwenkoor onder leiding van mevr. W. de Veer—De Lange.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3