De Echte ENISER-PASTILLES KERK-AGENDA, Zondag 5 Maart. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.b.) 10 u., Prof. Eerdmans, Pred. ta Leiden; Eglise Wallone as de Service; Rem.-Ger. Gem.,10 u., Ds. Haentjens 5v. Luth. Gem,, 10 u., Ds. de Meijere; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema, Donderdag I21/4U. huwe lijksinzegening, Plantenga. Bloemendaai: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Van Leeuwen; 6 j u., Ds. Van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, Doopsbediening. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u, Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga, Doopsbediening.' Spaamdam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg5 u., Ds. Creutzberg. Zandvoort Ned. Herv. Gem10 u., Ds. Pos thumus Meijjes, Doopsbediening. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van reohts- bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. btads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 5 Maart 8 uur Roze Kate"; Maandag 6 Maart, 9 uur Ge maskerd Bal Lett. Ver. Cremer; Oinsdag 7 Maart 8 uur, jubileum Kreeft, „Nachtdienst"Donder- dagT9 Maart, 8 uur, „Dolle Hans". S c h 0 uw burg „De Kroon" Zondag 5 Maart, 8 uur, „De Troubadour". zucht; „oppermachtige eerzucht" te noe men. Behalve Tripolis, dat meer verteert dan het opbrengt, is er van het Middellandsche Zee-program niet veel overgebleven, terwijl het koloniaal program in hoofdzaak reeds in 1896 fiasco maakte. Maar onder de gebleven vraagstukken zijn die omtrent Oostenrijks's ltaliaansche landschappen en steden de voornaamste en het meest te billijken. Maar evenals Frankrijk Egypte, zoo blijft Italië Tunis betreuren. Van Riserta kunnen de Fransche kanonnen eenmaal een uittocht van de ltaliaansche vloot bedrei gen. Want Tripolis kan nooit vergoeding geven, al heeft men de Banco Romano ook beschuldigd den aanval daarop, uit econo mische redenen, te hebben geprovoceerd. Het Balkan-vraagstuk scheen in 1913 opgelost, voor zoover dat mogelijk was, en is. Een jaar later lag alles „in pastei". Dreigden vrienden vijanden, vijanden vrienden te worden. Thans is de Balkan de eenige plek, waar feitelijk nog actief wordt gevochten. Voor „Groot-Servië" ziet het er droevig uit. Voor „Groot-Bulga- garije", de bondgenoot van Duitschland en dus ook de „vriend" der Turken, ziet het er beter uit. Alleen Rumenië en Grieken land hebben hun neutraliteit bewaard. Misschien om mede te spelen als de an deren verzwakt zijn Want dit zijn de gebleven vraagstukken, die niet verstard zijn, dat de georganiseerde volken van den Balkan niet allen willen uitbreiden ten koste hunner huurlieden. „Staatkundig evenwicht" schijnt daar onmogelijk; alleen van het „beginsel der nationaliteiten" schijnt redding te verwachten. De vraag of de Turk dan zal blijven waar hij is, kan voor het oogenblik niemand oplossen. De oplossing van het vraagstuk van den Stillen Oceaan is voor allen van belang. Elke stap die daar aan de Oostkust van Azië en in Amerika wordt gezet, heeft gevolgen voor, heeft invloed öp den aard der gevaren, die Europa eenmaal zullen bedreigen als misschien over een eeuw, of over twee eeuwen Rusland, Amerika en China, dan ontwaakt, hun kamp zullen beginnen. Want ook Amerika, door het bezit der Filippijnen genaderd tot het Azia tische vraagstuk, heeft aan de overzijde van den Grooten Oceaan, die zijne weste lijke kusten bespoelt, levensbelangen. „Practically Sovereign" op zijn^ eigen continent 0. a. Panama (1903), Colum bia (1905), San Domingo (1910) hebben dat, naast den invloed van het Amerikaan- sche kapitaal in Mexico bewezen wordt Amerika bedreigd door het program van Ito. Shin Nipon Nieuw Japan wil zijn weg zoeken over de eilanden van den Stillen Oceaan en op het vasteland van Amerika. Maar ook het plan van Romura, om voor het overbevolkte Japan in Azië, een uitweg te zoeken (Korea, Mandschurije) is voor Amerika gevaarlijk. En vooral in Mandschurije trachten de Amerikaansche handel en de Amerikaansche industrie vasten voet te krijgen. Dat alles lijkt in een ver verschiet. Maar I heel absurd is de gedachte toch niet, dat Europa, op het oorlogsterrein verscheurd en verarmd, na den oorlog, verscheurd en verarmd in allen zin, getuige zal zijn van een nieuwen strijd. Wel aan de andere zijde van den aardbol, maar daarom niet minder beslissend, misschien voor eigen lot. Wie nadenken wil zelfstandig wil na denken over een toekomst, waarvan de oorzaken in het verleden liggen, stuit al tijd op hetgeen anderen reeds gezegd hebben. Groote of geleerde auteurs heb ben altijd reeds het veld onderzocht, dat zich achter en voor ons uitstrekt. Hun oordeel is reeds geveld. De massa heeft slechts na te praten. Maar hij, die weet, hoe dikwijls reeds die toekomst-fantasieën zijn gelogenstraft, wordt tegenover die voorspellingen scep tisch. Wie had b. v. ooit geloofd, dat de Engelsche vloot veilig zou worden opge borgen in een toekomst-oorlog Wie zou ooit hebben verondersteld, dat diplomatie ke overeenkomsten van den rang als het tractaat van 1839 omtrent België, zonder schroom zouden worden behandeld als scheurpapier? Wie zou ooit hebben ge dacht dat Normann Angel's „Great Illu sion" door de feiten zou worden gelogen straft? Daarom: Toekomstvoorspellingen kunnen, wat de feiten betreft, nooit hooge- ren rang behalen dan die van hypothesen. En noch Homer Lea, noch Kjellèn, om bij deze beiden te blijven, kunnen ons ooit meer geven dan stippellijnen, voortzettende de bekende, in vaste lijnen getrokken, fi guren. Toch hebben wij, zooals gezegd, aan die voorspellingen, aan die stippellijnen behoef te. Wij worden gewaarschuwd voor ge varen, die kunnen komen. Wij worden voor bereid op complicaties, die zich kunnen voordoen. Maar wat wij wenschen, wordt ons niet gegeven. Dat kan alleen een ziener, als die waarvan de geschiedenis der menschheid herhaaldelijk gewaagt. Die gave had Bonaparte en in zekeren zin ook Pitt, die bij het vernemen van de Fransche overwinningen in 1805, zeide: Rol op die kaart van Europa. Zij is voor 10 jaar on bruikbaar. Wat uitkwam op den dag af. Zoon ziener was ook Willem Bil- derdijk. Maar hun voorspellingen golden nog slechts Europa. Wat wij bijwonen is „het grondverzet in de wereldmacht." En uit wat wij weten moeten wij ons voorberei den, in de toekomst, op nog grootere ca- tastrophen. De „gebleven vraagstukken" wijzen dat voldoende uit. Of wij d. i. het tegenwoordige geslacht dat nog beleven zullen, is een onbe antwoorde vraag. Daartegenover blijft de hoop de niet ongegronde hoop dat ook in den we- reldstrijd op den mensch van toepassing is, wat Schiller van de kunstenaars zong: „Herr der Natur. die deine Fesseln liebet ..Die deine Kraft in tausend Kamnfen übet. „Und prangend nnter die ans der Venvildrung siieg". H. A. R i 11 e r. Bezoekt de KRUYDER-TENTOON STELLING, Nleesterlottelaan 16, dagelijks open van 11--4 uur, behalve Woensdags. Schilderijen Pastels Teekeningen Aquarellen. België en de Europeesche beschaving! II. (Vervolg en slot.) „Om iets te zijn, moeten wij Vlamingen zijn; wij willen Vlamingen zijn; om Euro- peeërs te worden." Vermeylen zou zoo zeggen: het één gaat niet zonder 't an der In de Europeesche cultuur onderscheidt men twee groote richtingen, twee levens stijlen: de romaansche en de germaansche. Zij, die de Flaminganten bestrijden, be weren, dat die het Vlaamsche volk van de wereld willen afzonderen. Waarom zouden die dat toch willen? Een haat tegen Fransch, daar hebben we hier nooit wat van gemerkt; wel soms, een zekere kre geligheid, waar 't opgedrongen wordt, maar dat is dan een protest tegen 't op dringen, niet tegen de taal of de cultuur zelf. Maar de tegenstrevers, zij staan minder welwillend tegenover Germaansche invloeden: de zoogenaamde voorvechters eener Fransche cultuur treden in ons land geregeld aanvallend op, zij beschouwen België als een wingewest voor de Fransche cultuur. Wij hebben hier een ras van cy clopen, ze hebben maar één oog, en dat is gestadig gericht op Parijs. In hun kranten wordt het geringste zuchtje uit Frankrijk luid uitgeschald, en geen bizonderheid over de onbeduidendste Parijsche klucht wordt ons onthouden. In Brusselsche kranten merkt ge integen deel nooit één woord over de litera tuur of de wetenschap van elders! Het geestelijk leven van Engeland, Nederland, ja van Vlaamsch België wordt er gene geerd, stelselmatig doodgezwegen. Wat loeren wij er omtrent de machtige econo mische organisatie van Duitschland, zijn wetenschap, zijn techniek? Een deken der Luiksche universiteit schreef onlangs, dat de Duitschers zich bij ons zoo goed inbur geren, omdat zij in hun land dichter tot c!e barbaarschlieid staan! Een schoolhoofd praatte nog pas over „le caporalisme prüs- sien", naar aanleiding van schoolsystemen, terwijl er in Duitschland voor studenten en professoren toch oneindig meer vrijheid bestaat dan hier gedroomd wordt! Neder- Iandsche geleerden als Lorentz, Zeeman, Van der Waals, Kamerlingh Omnes, Hugo de Vries e. a„ zijn hier voor 't meerendeel onbekenden! In ons parlement flapte een kamerlid er uit, dat men aan de Neder- landsche universiteiten niet in het Neder- landsch doceert! De oceaan, de hemel vol starren is minder oneindig dan de kwaad aardige domheid dezer menschen, waar het er op aankomt om het Vlaamsch te bestrijden. Immers het Fransch is de uni- verseele taal der beschaving, Parijs is de wereld. De wéreld? Weet ge, dat het Fransch als internationale taal eerder achteruit gaat In Zweden heeft nu het Duitsch het Fransch als tweede taal op de scholen ver vangen. In Rusland is Duitsch de tweede taal. In Hongarije houdt men niet van de Duitschers, maar de tweede taal is er Duitsch. In het Balkan Schiereiland was, 25 jaar geleden, het Fransch als tweede taal; het Duitsch is in zijn plaats getreden. Te Konstantinopel behelpt ge u beter met Duitsch dan met Fransch. In Roemenië is het groote kapitaal verduitscht, en is de tweede taal Duitsch. In Italië heeft men een hekel aan de Duitschers, maar de Duit- sche industrie drong overal door, en aan de internationale tafels is de meest gebruikte taal: het Duitsch Illusie, dat het Fransch de wereldtaal zou zijn. Wat wordt er in het Fransch ver taald Bitter weinig. Er wordt meer uit vreemde talen vertaald in Duitschland, ja in Nederland, dan in Frankrijk. Van Car- lylc bestaan in 't Fransch maar een paar boekjes. De groote Engelsche lyriek is er zoo goed als onbekend. Een Nederlandsch standaardwerk, van prof. Holeman, over scheikunde, moest 18 jaren wachten om, na eerst in 't Duitsch, Russisch, Italiaansch, Hongaarsch en Spaansch vertaald te zijn, in 't.... Fransch en in 'tlapansch overgezet te worden. Neen de Franschelaars, onze Fransche- laars, zijn de achterblijvers. Zij zijn eigen lijk de provincialen van België. Zien zij iets anders dan de Europeesche provincie Frankrijk Als men nadenkt, dat in Nederland feite lijk zoo veel meer Fransche boeken worden gelezen en gekocht dan in België; dat daar tot vóór korten tijd, om één ding te noe men, de Revue des deux mondes het hoog ste buitenlandsch debiet had; dat een blad als de „N. Rott. Ct." op de hoogte houdt van de Fransche literatuur en tijdschriften, als geen enkel Belgisch blad het doet! Neenlaten wij maar eerst fiks op eigen beenen staan. En dan zullen wij de beide beschavingen de schoone-uiterlijk- heid der Romaanche, de diepe innerlijk heid der Germaansche op normale wijze tot ons trachten te nemen, en, wie weet, tot nieuwe schoonheid in ons verwerken en laten uitgroeien. Want hoe schoon ligt toch cns land, en wat zouden wij het schoo- ne, van waar het kome, gaan versmaden, waar ons beide richtingen harmonisch ver rijken kunnen Neen, niet in den smeltkroes moeten wij, tot die poespas van een „Belgische ziel" ontsta, maar laat ieder bouwen op eigen aard en eigen bodem, en we zullen op groeien, zoo hoog en zoo schoon moge lijk, tot een zoo volledig mogelijke men- schelijkheid. PLAATSELIJK NIEUWS. Bond voor Vrouwenkiesrecht. - Héél wat bondsleden trotseerden 1.1. Maandagavond de smeltende sneeuw en de groote modder poelen om in „Welgelegen" de belangwek kende redevoering bij te wonen van me juffrouw Marie Hubrecht, die kort geleden uit de Scandinavische landen terugkeerde. Kort en krachtig schetste spreekster, die Scandinavië grondig kent, wat daar door samenwerking van de vrouwen op allerlei gebied reeds werd verkregen: hoe alle feministisch streven zich daar harmoni scher dan in ons land als het ware in een enkelen machtigen stroom rondom de vrouwenkiesrechtbeweging gecentraliseerd heeft, en hoe aldaar door uitmuntende or ganisatie verrassende resultaten zijn be reikt. Door den machtigen Frederika Bremer- bond, die over rijke schenkingen beschikt, worden 0. m. tallooze studiebeurzen aan veelbelovende jonge vrouwen geschonken en wordt in velerlei richtingen gewerkt ter verhooging van het algemeen peil der vrouw. Het gemeentekiesTvcht. dat reeds jaren geleden in verschillende van die landen voor de yrouwen werd/ingevoerd, heeft er bovendien niet weinig toe bijgedragen om hare gezónde belangstelling in allerlei maatschappelijke verbeteringen op te wek ken. Het volledige kiesrecht werd haar als natuurlijke uitbreiding van het gemeente kiesrecht het eerst in Finland, daarop in Noorwegen en kort geleden ook in Dene marken geschonken. In Zweden wordt ei hard voor gewerkt; daar zijn echter op het oogenblik reactionaire stroomingen merk baar. Wat aan het feministisch streven aldaar in hooge mate ten goede is gekomen, is dat het van meet af aan tallooze vrouwen uit de meest beschaafde kringen tot zich trok; dat men daar minder hecht aan standsver schil; dat in alle lagen der maatschappij de vrouw het zich tot eene plicht rekent door eigen arbeid in haar onderhoud te kunnen voorzien, en dat velen uit de eer ste kringen er een eer in stellen, juist het onderwijs aan de volksscholen ter hand te nemen. Het is verrassend zoo beschaaf;! als het volkskind daardoor geworden is; De presidente sprak hierop met overtui ging den wensch uit, dat menige gedachte uit het hooge Noorden, dezen avond tot ons gekomen, ook in ons land bezielend moge nawerken. In de pauze traden vele leden toe, en werd druk met de spreekster nagepraat waarop mevrouw KremerWijt op hare buitengewoon sympathieke wijze eenige schoone verzen voordroeg. Een waardig slot van een avond, die wellicht eene nier- we impulsie aan ons overal oplevend fem nisme kan schenken. Postkantoor te Bloemendaai. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugon - vangen in de 2e helft der maand Februari 1916. P. Pan, Beverwijk. Aanrijding. Maandagavond omstreeks 8 uur is een juffrouw, wonende te Haarlen op den Julianaweg door een auto aangere den. Ze kwam zoodanig met de auto in aanraking dat zij niet meer in staat wa haar weg te vervolgen. Per fietsbrancard is ze naar haar woning vervoerd. P. Sneeuw. Toen dc sneeuwval de vo rige week was geëindigd, zijn ze op ver schillende plaatsen dadelijk begonnen met het opruimingswerk. In Bloemendaai ecu- ter vond de gemeente het nog niet noodig om daarmee een begin te maken en toen de tijd daar was, dat de dooi zijn intrede deed, werd alles aan het werk gezet om de sneeuw op te ruimen. Maar te laat. Nu kon het niet meer verhinderd wor den, dat de straat in een modderpoel ver anderde waar men tot de enkels toe in zakte. Ook voor voertuigen en wielrijders was het bijna onmogelijk er door te komen, Had de gemeente ons dit pretje niet kun nen besparen? P. Dr. Bierens de Haan herdenkt 14 Maart a.s. den dag, waarop hij, vóór 25 jaar, te Utrecht promoveerde als doctor in de theo logie. Het zal den jubilaris op dien dag zeker niet aan betuigingen van waardee- ring en sympathie ontbreken. Chambly-voorstellingen te Bloemendaai. Maar, Menschen; Maar, lieve, beste menschen. hoe hebben we het nu met u? Daar probeeren wij u en uw personeel beide een allerpleizierigsten avond te be zorgen, we maakten het u makkelijk; ui liadt alleen maar een kaart in te vullen en ons te sturenen waarlijk, nóg zijn er geen kaarten genoeg ingekomen om voorstellingen te laten doorgaan. Er moe ten er minstens 10 maal zooveel zijn. Dus, als het u belieft, laat ons weten, dat komt; stuurt ons bericht, of teeken op de lijst van wie uit onzen naam u zal komen bezoeken. We doen het voor uw plezier, niet voor I het onze; we dachten: laat ons voor de vrienden nu eens een aardigen avond in richten. En aardig is het, dat verzekeren wij u. I De voorstellingen zullen nu in de tweede helft van Maart plaats hebben Dus doet u nu allemaal mee. Dan lukt het wel. Donderdag had 'op het kerkhof te Over- veen onder groote belangstelling de begrm -worden regelmatig uit BAD-F.MS aan- gevoerd, in de nieuwe tijdelijke verpak- JRyPi king, in ronde doozen a 60 cents. Men zij gewaarschuwd tegen uamaak. feiiis plaats van ntej. J. A. Lerares aan de Haarlemse gerschool. Verscheidene spr de begaafdheid en karaktei der overledene. Zij was e professor Van Walsem. Vrij-liberalen. Vrijdag ju „Rusthoek" de algemee van den bond van vrij-li oorzitter was de heer jhr, van Ufford. De heer Graic] bracht zijn verslag uit, de r antwoording van den heer werden goedgekeurd, en de van Ufford en J. C. Laan al herkozen. Daarna sprak de Den Haag, over de ophan herziening. Aan het station Overvee perron een hek aangebrach beid daar zeer ten goede k Recht voor allen. D01 dag vorige week hadden i de M. U. L. O. vrij. Maar d openbare scholen te Bh W aarom niet vragen wij. deren misschien geen zin tan het sneeuwfeest op 1 rs Wat in 's Hemelsn doeling geweest zijn om n der drie gemeentescln en en die van de twee am ken? Wie beslist over ie practijk Het is wer beslissing, en men moet genoegen nemen met zuil Let is meer dan bespottel hreef Allard Pierson, d rager van het Nederlar elft der 19e eeuw, niet 1 van den nieuweren tijd len" is Wat duivel, moeten 1 Uiting maar goedvinde l'ocht Of geen tocht e Roo van Alderwerelt eden in den raad over t M. U. L. O.-school geklaa nik eens onderzocht, en port van den architect, c! dat het niet tochtte. De een volgende zitting, dit bij zijn oordeel: het tóe uit. Als wij het wel heb nog iets aan de venster; den tocht te weren. Me: gen, dat die zaak al lan: 'hans wezen moest. Mc kinderen moeten als het kaal voor den tocht on nu? Tocht het? Of ni beweringen helpen hier 1 De heer J. A. van Ri. derwijzer te Wassenaar. 1 Maart op de M. U. L. getreden. Bietsers. Lantaarr uur 12 minuten. Dr. Dirk Bakker-font herinneren, dat bij dr. jubileum als geneeshee dat in September 1915 comité gevormd werd 0 blijvend blijk van wat Bij monde van den heet dit comité den jubilari geveer 5000,aan, b telijke patiënten en vi als dr. Dirk Bakker-fo nog meer dan ooit in di zou om zijn lieveling van behoeftige patient voort te zetten. Dr. Bakker wenschte na zijn dood, het doel d Wie met zijn tijd En prijs stelt 01 Schalt daad'lijk „1 Want dat werk Vallen wellicht u' Of plaagt de roi Wasch met dit m En gij zult wor „Reina Kiamok is voor Hoofdbewassc Dit is het eerste 1 dat onder voortdurei tröle staat. Verkrijgbaar bij al Apothekers en Drogis Te Bloemendaai bi •LA. VAN DEN Bloem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2