ONTHOUDT DIT!! Prijs f 1,50 per flacon. fenis plaats van mej. J. A. van Walsem, I leerares aan de Haarlemsche meisjesbur- [gcrscliool. Verscheidene sprekers roemden I jc begaafdheid en karakterhoedanigheden I der overledene. Zij was een zuster van professor Van Walsem. lij-liberalen. Vrijdag 25 Februari had j„ „Rusthoek" de algemeene vergadering van den bond van vrij-liberalen plaats. I Voorzitter was de heer jhr. Q. C. Quarles van Ufford. De heer Qraichen, secretaris, I bracht zijn verslag uit, de rekening en ver- ai'tw lording van den heer jhr. De Jonge werden goedgekeurd, en de heeren Quarles van Ufford en J. C. Laan als bestuursleden berk zen. Daarna sprak de heer Drion, uit Pen Haag, over de ophanden grondwets herziening. oi het station Overveen is langs het perron een hek aangebracht, wat de veilig heid daar zeer ten goede komt. Recht voor allen. Donderdag en Vrij dag orige week hadden de kinderen van de V. U. L. O. vrij. Maar die van de andere opt'hare scholen te Bloemendaal niet. o om niet vragen wij. Hadden die kin- de'. misschien geen zin om mee te doen aar. et sneeuwfeest op het Kopje of el- Wat in 's Hemelsnaam kan de be dt g geweest zijn om dé kinderen van eet. der drie gemeentescholen vrijaf te. ge ve .01 die van de twee andere te laten toe- ki i Wie beslist over deze dingen in de actijk Het is werkelijk een fraaie bt sing, en men moet zeker ook maar sa gen nemen met zulk een willekeur Hl s meer dan bespottelijk, in onzen tijd. oef Allard Pierson, de groote cultuur- dra r van het Nederland in de tweede lick der 19e eeuw, niet reeds dat de leus var den nieuweren tijd „Recht voor Al ler.' is v. t duivel, moeten we zoo'n bevoor- rt ng maar goedvinden? ht Of geen tocht Toen de heer Dc oo van Alderwerelt geruimen tijd ge le in den raad over tocht in de nieuwe V L. O.-school geklaagd had, werd de eens onderzocht, en bleek uit een rap- pi van den architect, den heer Robbers, d. liet niet tochtte. De heer De Roo, in i olgende zitting, dit vernemend, bleef bi .om oordeel: het tochtte. En daarmee vis wij het wel hebben, werd er toen ts aan de vensters aangebracht, om d >cht te weren. Men zou nu zoo zeg- dat die zaak al lang in orde is, of al- wezen moest. Maar neen, hoor, de k i ren moeten als het heel koud is, een 1 voor den tocht ontruimen. Hoe is het Tocht het? Of niet? Rapporten en hv ringen helpen hier niet. Hoe is het heer J. A. van Rijswijk, vroeger on- jzer te Wassenaar, is met ingang van 1 art op de M. U. L. O. alhier in functie den. P- fietsers. Lantaarns aansteken om 6 li 12 minuten. Dr. Dirk Bakker-fonds. Men zal zich herinneren, dat bij dr. Bakker's 40-jarig ii ileum als geneesheer te Bloemendaal, in September 1915 gevierd werd, een nité gevormd werd om den jubilaris een vend blijk van waardeering te geven. I monde van den heer A. Koolhoven bood uit comité den jubilaris een som van on geveer 5000,aan, bijdragen van erken telijke patiënten en vrienden, welke som ils dr. Dirk Bakker-fonds den geneesheer :g meer dan ooit in de gelegenheid stellen zou om ziin lievelingswerk, het steunen van behoeftige patiënten, uit ruime beurs voort te zetten. Dr. Bakker wenschte, dat ook voor later, na zijn dood, het doel der stichting duidelijk Wie met zijn tijd wil mede gaan En prijs stelt op zijn haar, Schaft daad'lijk „Kiamoka" aan, Want dat werkt wonderbaar. Vallen wellicht uw haren uit, Of plaagt de roos misschien? Wasch met dit middel haar en huid En gij zult wondTen zien. „Reina Kiamoka's Shampooing" is voor Hoofdbewassching een waar genot. Dit is het eerste Haarmiddel in Europa dat onder voortdurende scheikundige con trole staat. Verkrijgbaar bij alle voorname Kappers, Apothekers en Drogisten. Te Bloemendaal bij J. A. VAN DEN ENDEN. Coiffeur, Bloemendaalschestraat 77. Portret van Dr. Bakkeü, zooals het op de oorkonde voorkomt. omschreven zou zijn, en het is daarom dat deze zaak officieel op pooten gezet werd. Woensdag 1.1. had nu ten huize van dr. Bakker de laatste vergadering van het co mité plaats, waarbij de acte van stichting van het fonds werd gepasseerd door no taris Wildervanck de Blécourt; den genees heer werd een zeer fraai uitgevoerde oor konde van de acte der stichting aangebo- den, in kunstige letters uitgevoerd en in een keurig geteekend omslag. Zooals wij zeiden: alles staat nu op offi- ciëele pooten: De beheerders van het fonds j zijn de heeren A. Koolhoven, F. Heckmann en J. Bispinck. De gelden van het fonds worden aangevuld door schenkingen en contributies; uitkeeringen zullen geschie den aan behoeftige kraamvrouwen en zui gelingen in de gemeente; burgemeester en wethouders houden toezicht. Ge ziet, alles is nu tip-top geregeld. Het is voor dr. Bakker een genoegdoe ning, dit alles zoo voor elkaar te hebben, maar we wenschen hem van harte toe, dat hij nog maar lang persoonlijk het fonds zal kunnen beheeren. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij G. Aanstoot, Schermerstraat lOrood, te Haarlem, een slede; P. R. van Huizen, Zijl straat 6, te Haarlem, een overschoentje; De Wilde, Rijperweg 2b, te Bloemendaal, een gouden ring; C. Koster, Bloemendaal- I scheweg 58, te Bloemendaal, een bivak muts; C. Freund, Aelbertsbergstraat 62, te Haarlem, een portemonnaie met inhoud; J. Pijl, Bloemendaalscheweg 84, te Bloe mendaal, een kinderoverschoentje; H. Schoo, Parkweg 5, te Bloemendaal, een vulpenhouder; A. J. Grootegoed, Bloemen daalscheweg 116, te Bloemendaal, een flu- weelen hoedje, een paar kinderhandschoe nen, een witte en een gekleurde zakdoek; J. de Bruin, Bloemendaalscheweg \\2>d, te Bloemendaal, een damesbeursje; J. Huizin- ga, Kennemerweg 13, te Bloemendaal, een hondenhalsband; aan het bureau van politie te Overveen, een sneeuwslede; een huis sleutel en een fantasie broche; Vis, Bloe mendaalscheweg 22, te Bloemendaal, een bruine kinderoverschoen; Mulder, Bloe mendaalscheweg 254, te Overveen, een knop van een wandelstok; Vreenegoor, Rampelaan 15, te Overveen, een cartonnen koker, waarin eenige plaatjes. Verloren: een bruine overschoeneen bankbiljet van 10,een zwarte over schoen; een zilveren beursje; een blauwe paardedeken; een portemonnaie met in houd; een kinderoverschoentje; twee over schoenen; een zegelring met de letters V. M. 24 Aug. 1903; een grijze wollen hand schoen;-een witte wollen handschoen; een diamanten oorknopje; een damesparapluie een doublé armband; een lorgnet; een por temonnaie; een bureau-sleutel; een zak mesje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 25 Februari tot en met Don derdag 2 Maart. Geboren: d. van H. B. Bonarius en J. M. Haaks. Overleden in het gesticht Mce- renberg: M. Proeskie, 79 j.J. J. Schols, 67 j.; D. van Zelf, 76 j.J. van der Reij- den, 35 j.;. J. Th. de Jong, 54 j.; H. Kroon, 61 j.; W. Wijkhuise, 74 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Lezing dr. A. H. de Hartog. Maandag avond j.l. sprak dr. De Hartog weder voor de vereeniging „De Middaghoogte". Het onderwerp der bespreking was thans, de door de vereeniging „De Dageraad" uitge geven brochure „De tegenstrijdige teksten in den Bijbel". Spreker ving aan met er op te wijzen, dat door het goedbedoelen der christenheid de Bijbel wordt gelasterd. Had de chris tenheid zich niet met „passen en meten" opgehouden, maar de éénheid des Bijbels getoond, er zou niet zooveel schriftbestrij- ding ontbrand zijn. De fout is, dat men „gezag" wil hebben en daarvoor brengt men dan de Bijbel naar voren. Daarvoor dient de Heilige Schrift echter niet. Zij is een zonnebrand der eeuwigheid in den tijd. En wie in haar de tegenstrijdigheden zoekt, bewijst juist haar waarheid. Want „de tegenstrijdigheden bewegen de wereld. Deze door Hegel naar voren gebrachte waarheid is voor elk die het leven schouwt waarneembaar, 't Is overal veranderlijk en onveranderlijk tegelijk. De grootste tegen strijdigheid is het „worden", het „leven" zelf. Het is er en het is er niet. Een kind is een mensch en tevens geen mensch. Het „wordt". De tegenstrijdigheid is dan ook werke lijk. En wie de tegenstrijdigheden in den Bijbel ontdekt, ontdekt het leven, de waar heid der Bijbel. De Bijbel is geen authen- thieke akte maar een levende waarheid. Uit het hart der eeuwen is een levende boom van waarheid opgegroeid. Alle elementen onder de volkeren ver spreid vinden we in den Bijbel, waarin ze tot eenheid werden. En daarom is het ook weder begrijpelijk, dat de gereformeerde kerk op de autoriteit der Heilige Schrift staat, omdat ons eigen subjectief gevoelen alle autoriteit mist. Ook de wijsgeer Kant sprak het uit: „Als de Bijbel eens weg raakte, wat zouden we daarvoor in de plaats moeten stellen"?! Ds. De Hartog besprak voorts enkele der vele in genoemde brochure aangehaalde tegenstrijdige teksten en deed zien, hoe ze alle in hooger aspect waren verzoend. Wanneer de z.g. verlichte mensch maar weder eens leerde af te steken naar de diepte, dan zou hij beleven, dat de tegen strijdigheden de wereld bewegen. E. Ook ditmaal was er geen Dageraads-man, die de Dageraads-brochure in bescherming nam. De tijd is niet ver, dat juist van die zijde telkens werd gehoord: „De dominé's de- batteeren? Ah, zij durven niet!" Zijn de rollen thans misschien omge keerd E. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Februari bezocht door 261 belangstellenden. Uit de aan het mu seum verbonden boekerij werden 180 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het museum verbonden school voor bouwkunde, sierende kunsten en kunstambachten werd door 230 vrouwelijke en mannelijke leerlingen bezocht. Museum van Kunstnijverheid. Door de directie van het museum van kunstnijver heid, te Haarlem, werden pogingen in het werk gesteld, om de tentoonstelling van het werk van den architect K. P. C. de Bazel, die thans in Den Haag geopend is, eveneens in genoemd museum te houden, welke met gunstig gevolg werd bekroond. Deze tentoonstelling is dus weldra te ver wachten. Zondag is de toegang kosteloos. VAN HIER EN DAAR. Het „Nieuws van den Dag" besprak in een hoofdartikel prof. Struycken's laatste beschouwing, n.l. over de jongste Duitsche nota, die over de bewapende koopvaardij- i schepen van den vijand. Prof. Struycken noemt deze nota „een gewichtig moment in het ontbindingsproces, dat het oude volken recht in dezen oorlog ondergaat," en knoopt I daaraan eene beschouwing over dat vol kenrecht vast. De „N.-v.-d.-D."-schrijver voegt hieraan zeer terecht toe: Het doet er o. i. weinig toe. Dergelijke discussiën over de waarde van de tot dus ver gecodificeerde internationale bepalin gen op dit gebied laten ons koud. Heel t optreden van duikbooten en luchtvaartui gen tegen koopvaarders, bewapend of niet, is naar ons gevoelen in strijd met de een voudigste humanitaire voorschriften en het kan nooit verontschuldigd worden door een beroep op „oorlogsnoodzaak" of weer- WT" cl tik De zaak is, dunkt ons, dat wil de menschheid zich na dezen oorlog weer eens betrekkelijk veilig voelen alle vol kenrechtelijke bepalingen een radicale her ziening behoeven, maar dat die herziening wel kan blijven liggen tot men gevonden heeft wat er voortaan in de eerste plaats op aan komt: een internationale organisa- te, machtig genoeg om elke inbreuk op de rechten der volkeren onmiddellijk te laten volgen door de sanctie der straf. Dan eerst zal ook het internationale wetboek den noodigen preventieven invloed verkregen hebben. Het Pan-Amerikanisme. In de „Neue Zürcher Zeitung" schrijft Alfred Fried een artikel over het Pan-Amerikanisme. MEVR. G. v. d. BRINK, Cop- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG. In tegenstelling met Europa, waar gedu rende dezen oorlog de volkeren elkan ders ondergang trachten te bewerken zoo heet het daarin sluiten de 21 repu blieken van het westelijk .halfrond, die sedert 27 jaren in de Pan-Amerikaansche Unie verbonden zijn, zich steeds nauwer aan ter verhooging van elkanders wel stand en tevens om daardoor des te zeker der den vrede te bewaren. Deze aaneensluiting heeft reeds menig conflict voorkomen. De Pan-Amerikaan sche Unie, waartoe in 1889 het initiatief ge nomen werd, is een machtig instituut ge worden, het heeft o. m. de Midden- en de Zuid-Amerikaansche Statenbonden hel pen stichten. Terwijl Europa met zijn op oorlog gerichte bondgenootschappen zich in haat verteert, leeft Amerika op, en geeft het voorbeeld van ernstige vrede lievendheid en daarmee saamgaanden wel vaart. Een onzer lezers zendt ons eenige op merkingen omtrent de beweging, die er thans in Engeland gaande is om na dezen oorlog een oeconomisch verbond te sluiten met Frankrijk en Rusland: „Zouden die vrienden daarin vliegen vraagt hij, en hij vervolgt: „Voor Engeland als nijverheidsland zal het na dezen krijg een heele toer zijn, zijn vroe ger verworven standpunt te blijven inne men, daar in deze dagen zijn arbeidersbe volking zoo overdreven verwend wordt met hooge loonen en met groote weelde, waar aan het dank zij den vrijen invoer kan toe geven. Het geeft er ook aan toe, zooals blijkt uit de vermaningen om toch vooral zuinig te zijn en den drang van de regee ring om daartoe te dwingen. Hoe geheel anders is de toestand bij zijn grootsten tegenstanderook daar wel verhooging der loonen, hoewel in mindere mate, maar daar tegenover geen gelegenheid om ér van te genieten; want wat voor die hoogere beta ling nu te krijgen is, is veel minder dan vóór Aug. '14 voor de toenmalige loonen. Zeer goed zien velen onzer westelijke buren dan ook in, dat het voor hen zaak is, dien geduchten mededinger uit te sluiten van een groot deel der wereldmarkt, al. gaat dat ook ten koste van de bewoners der minder op nijverheidsgebied ontwikkelde landen als Rusland en ten deele Frankrijk. Niet alleen dus uitbuiting in oorlogstijd, doch nu reeds plannen gemaakt om dat spel voort te zet- ten in vredestijd. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Men zond ons het eerste nummer van „Nieuw-Nederland", een „Nationaal-protes- tantsch orgaan voor het Nederlandsche volk". Dit blad maakt een uitnemenden indruk. Menige bijdrage maakt den indruk van zeer bestudeerd te zijn; een zeer sym pathiek streven in dit orgaan is het be schouwen onzer geschiedenis als een ele ment van de tegenwoordige staatkunde, iets wat te zeer verwaarloosd werd, of zoo het al eens geschiedde, was het op een zijdige manier. Een waarlijk nationaal- Protestantisme is het, waarvoor dat blad propaganda maken wil. De inteekenprijs voor dit, minstens een maal per maand verschijnende, blad is slechts 60 cents per jaar. Men kan zich als abonnee opgeven bij den redacteur, den heer Hendrik C. Diferee, Marnixstraat 376, Amsterdam. Bij den uitgever Versluys te Amsterdam is van de hand van Versluys (een andere dan eerstgenoemde), een geschrift versche nen, „Opstellen over den wereldoorlog, en de beoordeeling hiervan in Nederland. Wij bemerken hieruit, dat Duitschland een onnoozel lam en Frankrijk, Engeland en Rusland bloedgierige wolven zijn, en „De Toekomst" naar de meening van den schrij ver een blad is, „waarin voortdurend op uitstekende wijze getracht wordt, de waar heid te dienen tegenover leugen en partij digheid". U weet het nu wel zoo'n beetje. De N. V. Haarlemsche Hypotheekbank zond ons haar jaarverslag over 1915, haar 25e boekjaar. De balans sluit met een winstsaldo van f 89.320,2614. Stervende cubist: „Het is een troost, thuis te sterven. Den dood door een ron den kogel had ik nooit overleefd." Simplicissimus.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3