Onthoudt dit f 1,50 per flacon. E M S E R 1 KERK-AGENDA, Zondag 12 Maart. Haarlem: Ned. Prot. bond. Jongel.Kerk IOV2 u-, Mej. Vogelsang, Bussum; Eglise Wallonne 101/» b. du mat. Mons. Cler, Past, a LeydeRem.-Ger. "Gem., 10 u., Ds. Beijerman, Rem. Pred. Amsterd.; Ev. Luth. Gem., 10 u., Ds. Schade van Westrum; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. Bloemendaal Ned. Herv. Gemeente 10 u., Ds P. Blauw, Pred.-Dir. Diac.huis. Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, 7 uur, Ds. Oberman. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u, Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem* 10 u„ Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg2V2 u„ Ds. Oreutzberg, Doopsbed.; Doopsgez. gem.en Ned. Prot. Bond., 10£u.,Ds.Oort,Pred.Leiden. ZandvoortNed. Herv. Gem 10 u., Ds. Post humus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 2 —3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 11 en Zon dag 12 Maart, 8 uur „Chambly en Cardec"; Dinsdag 14 Maart, 8 uur, „Arsène Lupin" Donderdag 16 Maart, 8 uur, „Dolle Hans". Vrijdag 17 Maart, 8 uur „Nonni". Schouwburg „De Kroon" Maandag 13 Maart, 8 uur, „Liedjes-avond"; te geven door Clinge üoorenbos; Woensdag 15 Maart, 8 uur, „Cavalleria Rusticana gevolgd door II Pagliacci (Paljas)". „De Kroon", Maandag 13 Maart, 8 uur, Ver. Haerlem.' Voordracht; Donderdag 16 Maart 8 uur Verg. Ned. Natuurhist. Ver. De Nijverheid": Maandag 13 Maart. 8 uur, Terg. A. N. V. PLAATSELIJK NIEUWS. Café „Rusthoek". Dit café herstelt zich langzamerhand van de vernederende achteruitzetting, waarin de veranderingen aan het eindpunt der tram het gebracht iiadden. De bedrukte ingang naar den tuin kreeg meer speling, en thans wordt er aan de Korte Kleverlaan een terras gemet seld. Hiermee is de duizelingwekkend diepe afgrond, die vöör den ingang der gelag kamer de bezoekers belaagde, meteen de wereld uit. Dit terras zal zoodra de zo- mersche dagen daar zijn, gestoffeerd met een vroolijk publiek, de gezelligheid van ons dorp al weer verhoogen. En dat doet ons pleizier, ook dat de heer Reinders zich zoo flink weert en dit weer voor elkaar heeft, doet ons genoegen. Wij wenschen hem tot loon voor zijn doortastendheid, een druk bezoek. Tocht in de M.UL. O.-school. Tocht het er, of tocht het er niet zoo stelden wij het in ons vorig nummer. Ja, zoo schrijft men ons van verscheidene kanten, het tocht er knapjes. Het verhuizen der leerlingen naar andere lokalen of naar minder tochtige gedeelten van hetzelfde lokaal, komt meermalen voor. We hopen nu maar, dat er dadelijk in dit euvel voorzien wordt. Misschien gaat het her stellen van zulke gebreken nog vlugger dan het opmaken van rapporten, het hou den van bijeenkomsten, het z.g. ampel be spreken en meer van dergelijke fraaie, ge bruikelijke en tijdroovende zaken. De school-bioscoop. We hadden een uitnoodiging gekregen voor de bioscoop voorstelling in de Bloemendaalsche school- vereeniging, en zijn dus maar eens gaan kijken. Het was vorige week Vrijdag. Het was de bekende filmfabriek „Hollandia", te Haarlem, die een vertooning gaf van een reeks door haar gedane opnamen, welke bij het onderwijs diensten bewijzen kunnen. Zoo zagen we eerst een aantal opnamen van wilde dieren uit den Amsterdamschen dierentuin, daarna van tamme dieren. Wij herinneren ons niet, ooit mooier films van beesten te hebben gezien. Niet minder pak kend, en wellicht nog leerzamer was de reeks films uit het havenbedrijf te Rotter dam en te Amsterdam, met het prachtige vertier te water en te land, met de mach tige hijsch-, weeg-, laad- en andere werk tuigen, en de bediening daarvan; in het kort, het uiterst merkwaardige havenbedrijf werd ons vertoond op een even leerzame als voor het oog aangename manier; een reeks opnamen van Nederlandsche indus trieën behoefde voor de havenfilms ook al niet onder te doen. De „Dood van Willem de Zwijger", een cinematografische school plaat, vonden wij vrij akelig, maar die „En- gelsche geïnterneerden in Groningen", maakten het weer goed. Tot slot zagen we een film van de sledepret op het „Kopje", die natuurlijk heel veel succes had, vooral vanwege het herkennen van die en die en dezen en genen. Wij prijzen graag de Hollandia-film- fabriek voor hare fraaie opnamen, en haar initiatief. Aan het toestel is een inrichting, waardoor het mogelijk is bij het afdraaien de films telkens als men dat wenscht even te laten stilstaan; de bedoeling daarvan is, den onderwijzer gelegenheid te geven het op het doek gebrachte te verklaren. De heer Wilson vertelde bij enkele films den kinderen dan ook bizonderheden. De bedoe ling met deze school-bioscopen schijnt te zijn, in verband ermee de leerplannen zoo in te richten, dat een rondreizend bioscoop toestel de pas behandelde onderwerpen of spoedig te behandelen onderwerpen verdui delijken komt; want velen zijn tegen het gelijktijdig verklaren, daar op den duur de aandacht der kinderen te zeer door de beel den wordt in beslag genomen om voor het gesprokene gelijktijdig ontvankelijk te zijn. Hoè men deze bioscopen benutten zal, dit zullen trouwens de ondernemers wel in overleg met de schoolautoriteiten vaststel len. In elk geval dergelijke films doen zeer sympathiek aan, en zullen het onderwijs en de opvoeding zonder twijfel ten goede komen. Ned. Politiebond. Woensdagavond ver gaderde in hotel „Vreeburg" de geweste lijke afdeeling van den Ned. Politiebond. Men koos afgevaardigden naar de alge- meene vergadering, en behandelde eenige zaken van huishoudelijken aard. Daarna hield de heer Heertjes een voordracht over „De Kustwacht". O. L. school te Overveen. Voor kin deren, die met 1 April a.s. naar de school moeten, dient de aangifte voor 26 Maart bij het schoolhoofd te geschieden. Fietsers. Deze week uwe lantaarns aan ten 6 uur 22 minuten. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens; veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld; loopen over verboden grond; rijden zonder licht en openbare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij Hekkema, Parkweg 12, te Bloemendaal, een schop; J. H. van Leeuwen, Bloemen- daalscheweg 120, te Bloemendaal, een blauwe sportriem; A. Molenkamp, Tette- rodeweg N°. 2, te Overveen, een zilveren remontoir horloge; aan het bureau van po litie te Overveen, een broche; een koperen deel van een arretuig; een rijtuigsleutel. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 Maart tot en met Donder dag 9 Maart. Geboren: z. van H. A. P. D. Hernot en J. F. L. van de Walle; d. van E. Loeb en E. Wiener; d. van P. L. Beverhuis en K. Kooijmans; d. van H. W. Berghorst en N. Mulder; z. van C. H. Roosegaarde Bisschop eri W. O. J. van Son; z. van C. Schulz en F. Neeter; d. van W. Beunder en K. J. Kroeze; d. van O. Omnes en G. W. M. El- fring. Getrouwd; J. H. Wijsman en A. A. Laan. Overleden: Ch. W. H. Mijnders, 43 j„ wonende te Haarlem; E. K. Brandt, 73 j. Overleden in het gesticht Mce- renberg: A. K. de Groot, 35 j.; J. H. Ulrich, 78 j.; D. Keijzer, 84 j.; J. van Ber- kum, 38 j.; M. Molenkamp, 78 j.; Ch. L. Dixon, 70 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Heemstede. De presidente der pro- testantsehe bewaarschool, alhier, mevrouw D. E. van Lennep, deelt ons mede, dat zij in den zomer van dit jaar te haren huize een bazar hoopt te organiseeren ten bate van genoemde instelling. Het plan daartoe is geboren uit de noodzakelijkheid, de be waarschool, welke in eene zeer dringende behoefte voorziet, staande te houden, tot dat uitbreiding van het aantal contribu anten het stichten eener nieuwe en rui mere school zal hebben mogelijk gemaakt. Aan het hoofd harer mede-bestuursleden heeft mevrouw Van Lennep in Heemstede, en ook aan goede kennissen daarbuiten, verzocht om handwerken, kunstvoorwer pen en andere zaken, die zoo goed op bazars verkocht worden. Gaarne voldoen wij aan haar verzoek om dit plan in breeder kring bekend te maken, ten einde ook die vrienden der be waarschool, aan wien niet persoonlijk ge schreven is, in de gelegenheid te stellen, iets voor het goede doel in te zenden. De juiste data en nadere bijzonderheden zul len later bekend worden gemaakt. „Haerlem" -— Voor de leden der veree- niging „Haerlem" houdt de heer R. A. Baart |de la Faille, adjunct-commies bij het rijksarchief te Haarlem, Maandag 13 Maart ten 8 uur 's avonds in „De Kroon" een voordracht over „Watersnood en wa- terkeeringen sinds Floris V." De Haarlemsche Bankvereeniging. Naar wij vernemen zal aan de vergadering van commanditaire vennooten der Haar lemsche Bankvereeniging, firma Teding van Berkhout De Clercq worden voor gesteld om na ruime afschrijving en re serveering over het afgeloopen boekjaar 7 pCt. dividend uit te keeren. Het vorig jaar was het 5 pCt. De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek zond ons het eerste nummer van een aar dig, door haar uitgegeven maandblad, „Voor Groot en Klein" genaamd. Alg. Ned. Verbond. De afdeeling Haar lem en omstreken van het A. N. V. heeft een jaarlijksche ledenvergadering uitge schreven op Maandag 13 Maart a.s. des avonds ten 8 uur in „De Nijverheid". Den leden werd trouwe opkomst verzocht „ter voorkoming van een bedanken van het ge- heele bestuur. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De afdeeling Haarlem dezer vereeniging vergadert Donderdag 16 Maart des avonds ten 8 uur in „De Kroon". Daar wordt o.m. een inleidende bespreking gehouden voor de Mossen-excursie, die voor Zondagmor gen 19 Maart op het programma staat. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling der werken van den architect K. P. C. de Bazel, zal binnenkort in het museum van kunstnijverheid te Haarlem worden gehouden. Vermoedelijk zal de kunstenaar bij de opening der tentoonstel ling een kort woord ter inleiding spreken. Zondag a.s. blijft de tentoonstelling, die thans geopend is, nog ter bezichtiging, en is de toegang kosteloos. VAN HIER EN DAAR. In de laatste van mr. S. van Houten's „Staatkundige Brieven" wordt het geval behandeld van den Amsterdamschen on derwijzer A. A. de Jong, die wegens diens leven in vrij huwelijk, door B. en W. niet meer herbenoemd zal worden bij het on derwijs. Mr. Van Houten schrijft: De ware beweegreden van de houding van B. en W. schijnt gegeven te worden in een uiting van mr. Jules N. de Vries, lid van de commissie van bijstand in het be heer der zaken van onderwijs, in „De Te legraaf" van 17 Februari, die luidt: Ik beschouw den heer De Jong als een baanbreker die zijn tijd misschien vooruit is. Op het oogenblik zijn z'n opvattingen echter nog geen getReen goed. Het geldt hier het onderwijs, dat door tusschenkomst van het gemeentebestuur verstrekt wordt voor kinderen van wie tal van ouders wel licht aanstoot zullen nemen aan de levens opvattingen van bedoelden onderwijzer. Het gemeentebestuur nu heeft niet het recht zulk een man, dien men overigens om den moed zijner overtuiging moet bewonderen en misschien hoogachten, als onderwijzer op te dringen. In dit opzicht is de overheid niet geroepen om een beweging gelijk de betrokken onderwijzer voorstaat, te steu nen. Zoolang zulk een nieuwe opvatting geen publiek domein is geworden, mag het gemeentebestuur deze niet sanctionneeren. In deze verdediging van de houding van B. en W. treffen mij vooral twee door mij onderstreepte zinsneden. In de eerste geeft het woordje wellicht te kennen, dat van eenig aanstoot nemen nog niet is geble ken. Wat, indien de naast betrokken ou ders aan de handeling van De Jong geen aanstoot nemen? Dat zijn vrij huwelijk, gelijk mij werd medegedeeld, reeds een drietal jaren bestaat, maakt dit zelfs waar schijnlijk, daar hij het feit, zooals hij in „De Telegraaf" zegt, wel niet heeft gepu bliceerd maar niet onder stoelen en banken heeft gestoken. Mij is trouwens menige kring bekend, waarin de wijze, waarop zulke ernstige levensgemeenschap begon nen wordt, als geheel tot het privaat leven behoorende wordt beschouwd. Meer dan dit wordt van B. en W. niet gevraagd. Ten onrechte zegt mr. De Vries dat het gemeen tebestuur de handelingen van De Jong niet mag sanctionneeren. Sanctie of steun wordt niet gevraagd. Waar gaat men heen als zoodanige schel ding tusschen beroeps-leven en privaat leven niet algemeen bij ambtenaren ge maakt wordt Bepaaldelijk ook bij onder wijzers. Bij dezen heeft men in den eisch van goed zedelijk gedrag een ietwat wille- keurigen, maar toch een maatstaf. Mr. Jules de Vries legt dien ook aan en vindt in de handeling van De Jong iets dat be wondering en hoogachting opwekt, maar De Jong is baanbreker, zijn opvattingen zijn geen gemeen góed. Dit is een ontoe laatbare uitlegging van het goed zedelijk gedrag dat van een onderwijzer gevraagd mag worden. Dezen wettelijken maatstaf moeten alle autoriteiten bij het schoolbe stuur aanleggen en is de eenige dien zij mogen aanleggen. Als B. en W. slechts durven constateeren, als mr. Jules de Vries, dat De Jong's opvattingen geen ge meen goed zijn, niet dat zij met goede zede lijke beginselen in strijd zijn, is hun han delwijze zelfs in strijd met de wet. Ik neem gaarne aan, dat er onder de ouders van de kinderen van elke overheids- school een aantal zijn, die denkwijze en gedrag van De Jong niet goedkeuren. Maar wordt ten aanzien van roomsche en ortho doxe onderwijzers aan de ouders der schoolkinderen gevraagd, of zij met den invloed van hun denkwijze op de school en de kinderen ingenomen zijn? Roomschen oordeelen over De Jong wellicht minder hard dan over leden van hun eigen kerk genootschap, die gemengde huwelijken aan gaan en zich tot het burgerlijk huwelijk bepalen, of ook over hen, die slechts hun kerkgenootschap hebben verlaten. Er is aan de handelwijze van B. en W. nog een ernstig komische zijde, vooral wan neer zij geen onderscheid willen maken tusschen vrij huwelijk en concubinaat en beide gelijkelijk samenvatten onder de uit drukking met een vrouw zonder wettelijk huwelijk samenleven. Zij hangt samen met iets, wat nog onbekend is, n.l. het tijdstip, waarop hoofdonderwijzer, schoolcommissie en B. en W. met het samenleven van De Jong en zijn vrouw bekend zijn geworden. Mogelijk is dat zij het feit jaren lang heb ben gedoogd. Nemen wij echter aan dat z het eerst in den voorzomer van 1915 ver namen. Toen was dit feit voor B. en W nog geen beletsel om De Jong zijn tijd te laten uitdienen, wellicht dus nog een jaa of twee dienst te laten doen. De publicite' door het adres gegeven, maakt voor B. e W. den toestand erger. Nu mag hij slecln uog een paar maanden in dienst blijver 't Schijnt alzoo dat het hoofdbezwaar nir ligt in den onregelmatigen levensstaat zeli maar in zijn bekendheid. Wat nog al zor derling zou zijn. Als ik mij stel in de po sitie van de ouders van kinderen, die bij D Jong ter school gaan, zou juist de bekend heid, ook van den aard der verhouding mijn oordeel in omgekeerden zin wijziger. Nu schijnt het wel, dat B. en W. het leven in concubinaat, mits het niet van alge meene bekendheid zij, zoo erg niet vinden. Misschien is dit trouwens niet enkel schijr. Immers is de publieke opinie, die zij sein - nen te willen volgen, hieromtrent nog al vergevensgezind. Maar een goede maatst f voor beoordeeling van het zedelijk gehalte eener seksueele betrekking is zij zeker daarom nog niet. Ik eindig met den wensch dat het geval I De Jong aanleiding moge zijn de zaak n; t enkel van zijn bizonder standpunt aan de orde te brengen, maar onze geheele ont redderde huwelijkswetgeving. Moge het aanleiding worden de hoog noodige beteie waardeering van de vrouw, die sociaal reeds gemeen goed is geworden, ook te legaliseeren. Dan zullen de vrije echtgenoo. ten De Jong zeker ook gaarne den gang naar het Stadhuis doen! Jan Ligthart. In „School en Leven" het weekblad voor onderwijs en opvoeding, herdenken de redacteur R. Casimir en een aantal andere medewerkers den overleden redacteur en vriend Jan Ligthart. Hij wordt daar in herinneringen, en menigmaal zeer aandoenlijke, herdacht door velen, die hem liefhadden en bewonderden. Mijn haar valt uit, is dor en broos, Het kappen is een straf, Het maakt mij zenuwachtig, boos. Wie helpt van 't leed mij af? Wie weet er voor mijn lijden raad?" Zoo klinkt het voor en na, Neem Brillantine, 't helpt probaat, „Reina Kiamoka!" Neem Brillantine, 't helpt probaat, „Reina Kiamoka!" „Reina Kiamoka Brillantine is ge mengd met krachtige desinfectie-middelen, en bovendien met „Narcis" heerlijk gepar fumeerd. Kost slechts 71,— per flacon, voor minstens een jaar voldoende. Verkrijgbaar bij alle voorname Kappers Apothekers en Drogisten. Te Bloemendaal bij: J. A. VAN DEN ENDEN, Coiffeur,^ Bloemendaalschestraat 77. tm~ Vraagt „REINA KIAMOKA" SHAMPOOING, Haargroei bevorderende Hoofdbewassching. Menschen-verdwazih titel vinden wij in „D de", een artikel, waan ontleenen: Waar is hij, die nog den „frisschen en vr eens een keer komen ren voor verval, vooi hoeden Want zóó luidden lien, die reeds lang een Europeeschen 001 den In den beginne op. Vol uitbundige 1 zich de volkeren ten hymnen weerklonken, de geweren gestoken sierd. Vooral wie a haard, prezen den 00 wereldgebeurtenis, vo derlijkheid. Men droi overwinning, van gloi „vijand" zou alle ko zou de wereld er be den oorlog. Heel spoedig werd Toen Kerstfeest 191 men reeds te vragen, loofde vrede bleef. Kerstfeest 1915 en w De oorlog duurt vooi schenlevens worden beslissingen worden r kelt triestig en elleni weet, waar nog het heid" en de „vroolijk is, zelfs waar ze in aigen heeft bestaan, antal oorlogsleven eld, in de hoofdstee cn theaters als van 1 de loopgraven heerst tellingsoorlog en dit eren leeft de wanht 1 deze ellende. In onger rond, in Belgi n Frankrijk en Ens ti ronw en drukken nitting der natiën. >veral grijnzend ron< Leest, wat zij die 1 len oorlog schrijver chrijft in het „Be: .ook achter het Dui ede in den loop de uide stemmen, die en fanfare bliezen, s het, zoolang wij lex en de menigte zal 1 loopen, die den 001 ijksten durfde voor ontnuchtering van ven „Je gaat er zoo 1 de jonge man, een i door een misversta heid in de loopgra hebt er iets bij verl terugkrijgt, hoe jonj wordt er een beesl der den grond En wilt ge het va hier: „Het vertrek ten alle landen zoo 1 vreugde en geestdi bloemen in de gev respondent der „N. tember 1914. „Maa zien hebben, van die ernstig den vuu den, uit het vuur b oprukkend, hebben van een als verstor noodlot overgeleve waardige legerscha „Ze hadden zeke dan ze te hoorèn e ben," luidt een an< Frankrijk. „Zij ker halen, uit tragisch len; zij wisten va strijd en glorie ei daar iets van roma of grootsch effect dat alles wat werl ontbering, de uitpi nieling van den aanraking is of grauw en neerdrul En als het dan in het afschuwelijl „Zooals je wee soldaat naar huis aard; maar het gi van menschenblo van het dier in iec is gelukkig dat 1 mensch kan in zi. medeschepselen a Ziedaar de oor dan denken we n lukkigen, die ver Met warme melk hel meest doeltreffende 1 en Verkoudheid. Handelsmerk. 29 ce

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2