ALGEMEEN WEEKBLAD Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telefoon 141. HAARLEM. L 10e Jaargang. ZATERDAG 18 Maart 1916 No. 12. Het Bloemendailsch Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Advertentie» 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De komende gemeenteraadsverkiezing. De door het vertrek van den heer Van Stolk opengevallen plaats zal tegen het einde dezer maand bezet worden. Naar wij vernemen hebben de pogingen van de afdeeling Beverwijk van den Bond van vrije liberalen om eene overeenkomst te tref fan met de roomsche kiesvereeniging voor- jopig gefaald; daardoor zou een verkie- 'ïgsstrijd noodzakelijk worden, tenzij als- i og door bemiddeling van de anti-revolu- t nnaire kiesvereeniging of de vrijzinnige k jsvereeniging of de afdeeling Santpoort r S. D. A. P. overeenstemming om- t ent een candidaat kon worden ver- Vegen. De heer Van Stolk zat op de aats, vroeger door jhr. Lucas Boreel in- nomen; deze heeft destijds voor zijn dslidmaatschap bedankt toen hij van rdeel was op verschillend gebied onre- iijk door het gemeentebestuur te zijn be- I udeld. Zoowel hij als de heer Van Stolk v orden gerekend tot de liberalen. Het doet i in den raad, practisch gesproken, betrek- k lijk weinig toe, of men de middeleeuwsch- iolastieke, de neo-calvinistische of de nanitaire wereldbeschouwing is toege- i an, hoofdzaak is dat men gevoelt voor de ineente, bereid is in den raad het ge- „entebelang boven alles te stellen, over noodige intellekt en beschaving be- j likt en zooveel karakter bezit, dat men ifhankelijk van eenig partijprogram of ating elke zaak naar eigen beteekenis lordeelt en onomwonden zijne meening durft uiten. Het toespitsen van het partij- zen zoowel van de uiterste rechtsche als ...n de uiterste linksche kanten van het f litieke front, maakt voor de lezers van ns blad, die voor de overgroote meerder- I. 'd de humanitaire levensbeschouwing ,i toegedaan, een aanhanger van een der .dere groepen allicht minder aannemelijk ral waar het de nu te vervullen plaats betreft. Voor het overige wenschen wij, orens ons advies te geven, af te wach- i of wellicht nog overeenstemming ver kregen wordt. Mocht echter het geval wil len. dat de roomsche kiesvereeniging in einze vacature met een eigen candidaat, men noemde reeds een der heeren Verde gaal, uitkomt, dan zou ons advies niet al leen vanwege de ultramontaansche rich ting, maar ook wegens de persoonskeuze niet gunstig kunnen luiden. Aan den naam Verdegaal zijn ten opzichte van het ge meentebestuur minder aangename herinne ringen verbonden uit den tijd van den vo- rigen burgemeester en nadien heeft geen der dragers van dien naam getoond zich voor de belangen zijner medeburgers, welke toen door een Verdegaal ernstig werden bedreigd, persoonlijk warm te maken. T. GESCHIEDSCHRIJVING VAN DEN TEQENWOORDIGEN OORLOG. IV. Dr. G. W. Kernkamp. De Europeesche Oorlog. „Die Weltgeschichte ist der Fortschritt „im Bewusztsein der Freiheit." Hegel. Sedert het begin van den oorlog ver schijnt maandelijks in de Vragen des Tijds een overzicht van den stand van zaken. Dat overzicht wordt geschreven door prof. Kernkamp. Op welk standpunt hij zich plaatst, blijkt hieruit; „Als historicus voeren wij hier niet de „pen.Zooals eerst in de laatste jaren „het volle licht is gevallen op het ont staan van den oorlog van 1870, zoo „zullen er misschien ook veertig jaren „moeten verloopen, voordat de wordings- „geschiedenis van den oorlog van 1914 „in al hare bizonderheden bekend is en „een wetenschappelijk gevormd oordeel „daarover kan worden uitgesproken. „Thans zijn wij zoover nog niet. Wij „moeten werken met collectieve begrip- „pen als: Duitschland, Rusland, enz., en „kunnen nog niet vaststellen het aandeel „van elk der leidende persoonlijkheden in „het vormen der besluiten van de Duit- „sche, Russische, enz. regeering. Wij „moeten onze kennis der gebeurtenissen „ontleenen aan witboeken en dagblad- „berichten en kunnen alleen trachten de „eenzijdigheid of onvolledigheid daarvan „te corrigeeren door ze te toetsen aan „het uiteraard weder gebrekkige beeld, „dat wij ons, uit andere bronnen, van de „Europeesche geschiedenis in de laatste „tien, twintig jaren hebben gevormd. Wij „staan bovendien in tijden als deze meer „dan anders bloot aan het gevaar, dat „sympathie of antipathie ons oordeel „scheef trekt. „Desondanks zij de poging gewaagd." Niet als historicus worden de gebeurte nissen beschreven en,een wetenschappelijk gevormd oordeel wordt daarover niet uit gesproken. Toch zou, wie dezen arbeid daarom ongelezen het, verkeerd doen. Re- lata referre het verhaal nog eens doen toch kan op dit, langzamerhand tot een boek uitgedijde, werk niet worden toegepast. Gretig maakt de schrijver ge bruik van de gelegenheid zijn eigen mee ning neer te schrijven omtrent hetgeen hij boekstaaft. De meening van een radicaal Nederlander die, Nederlandslievend en zich niet bemoeiend met de dingen jenseits, blijft bij de realiteit. Af en toe blijkt wel dat ook HIER die realiteit niet zoo „reëel" is. Maar doorgaands staat de schrijver in zijne op merkingen met „beide voeten" op de aarde. De lezer weet nu, waaraan hij zich te hou den heeft. Dat dit bijeenverzamelen geschiedt, heeft hooge waarde. Het is geen geringe taak, die massa materiaal te lezen, te., schiften en „kiihl bis am Herze" in den klaren stijl dien wij van den schrijver gewend zijn, daarvan een geheel te maken. Historici en dagbladredacteurs zullen daarvan zeker eenmaal een dankbaar gebruik maken. Of die dankbaarheid echter den schrijver zal bereiken, is een vraag die de wereldwijze mensch alleen met een stillen glimlach zal beantwoorden. Behalve door zin voor de realiteit, wordt de schrijver ook soms door zijn koelheid des harten verlaten. Het is dan als hij op treedt als Nederlander en zijn werk het ka rakter van tegengif krijgt tegen hetgeen andere Nederlandsche hoogleeraren ons op- disschen. Zijn oordeel over de betrekke lijke onwaarde van zijn bronnen kan niet geheel worden gedeeld. Heeft niet mr. S. Muller Fz. in het Levensbericht van P. L. Muller vermeld dat de schrijver van de Geschiedenis van onzen tijd een geregeld krantenlezer was en dat de lezers van dat boek daar dankbaar voor mogen zijn. Maar bovendien professor Kernkamp geeft, zooals reeds gezegd, zelf een cor rectief. Voor zoover die dagbladberichten eenzijdig of onvolledig zijn witboeken dragen nu eenmaal het karakter van offi- ciëele waarheid en zijn dus „bronnen zoo lang het tegendeel niet officieel is geble ken toetst hij ze aan het beeld dat hij zich zelf, uit andere bronnen, van den loop der Europeesche geschiedenis van de laat ste tien of twintig jaren heeft gevormd. Zij dan ook naar hij zelf zegt dat beeld uiteraard weder gebrekkig. Hooger waarborg kunnen wij niet eischen. Want de waarheid blijft naar het spre kend beeld der. oudheid de gesluierde Godin. Het kan natuurlijk niet in de bedoeling liggen een overzicht te geven van den in houd der 17 hoofdstukken, waarvan som mige titels anders verlokkend genoeg zijn. Zij volstaan, ten eerste, met een enkel der gevallen te noemen, waarin gesproken kan worden van het verlaten der realiteit en van gemoedsbeweging; ten tweede met de een of andere belangrijke uiting te relevee- ren, die tot lezing kan aansporen. Realiteit werkelijkheid. Behandelende het strooien van mijnen in de Noordzee, schrijft de auteur aan het slot van De Noordzee versperd:2) „Een protest meer vermogen wij thans niet. „Ons volk heeft andere tijden gekend. „Toen in December 1635 de Engelsche „jurist Selden, op last van Karei I, zijn „beroemd boek Mare clausum (De zee „gesloten) uitgaf, schreef Hugo de Groot „aan zijn broêr: „Ik ben benieuwd of de „Hollanders zich stilzwijgend en door „zich te houden aan hetgeen zij hebben, „dan wel door een verweerschrift zullen „verdedigen." „Hij stelde het dilemma juist; tusschen „die twee dingen stond de keus. Eerst „dachten de Staten er over, het geschrift „van Selden te doen beantwoorden; ver schillende juristen werden daarvoor aan „het werk gezet, ten slotte Graswinckel. „Maar toen Graswinckel zijne verdedi ging van de vrijheid der zee gereed had, „besloten de Staten dat geschrift toch „maar niet te laten drukken. Op advies „vooral van Aerssens van Sommelsdijck, „die opmerkte, dat de vrijheid der zee „niet met de pen, maar door 's lands „vloot moest worden beschermd. „In de zeventiende eeuw vermochten „wij dat. Thans niet meer. „Maar al kunnen wij niet meer drei- „gen, kwispelstaarten mogen wij niet en „zullen wij niet. Tegen elke inbreuk op „zijn goed recht moet Nederland protes- „teeren. Alleen dan zullen wij in deze „tijden bestaan, wanneer wij het hoofd „omhoog houden „door niemands gunst „bekoord; door niemands toorn ver schrikt." Hier is de weg van wat is verlaten de v/eg van wat moet betreden. En dat kan alléén: Sur sum cor da. Dat is ethiek geen werkelijkheid. Hoogere krachten dan materieele alleen worden hier opgeroepen. In Allen weerbaar3) komt prof. Kern kamp op tegen een hoofdartikel van „Het Nieuws van den Dag" van 6 Mei 1915, ge titeld: Vergif. Hier verlaat den schrijver de gewone gelijkmatigheid, en drijft de ver ontwaardiging hem tot een scherpte, die voor den ingewijde een bewijs van ge moedsbeweging is. [Sprak hijzelf niet eens op een zijner col leges bij het behandelen van stadhouder Willem III versus Jan de Witt, over: koude hartstochten De schrijver in „Het Nieuws van den Dag" dan vergoelijkt de handeling van den Duitschen kolonel Franke in Duitsch Zuidwest-Afrika: het vergiftigen van bron nen, gericht tegen de troepen van Botha en stelt dat voor als oorlogsnoodzaak. Na dat bestreden en zijne verwondering uitgesproken te hebben over het feit dat „Het Nieuws van den Dag" een dergelijke vergoelijking, die „getuigenis geeft van ver wildering van zedelijk gevoel", opneemt, zegt de schrijver van De Europeesche Oor log: „Wij gevoelen minachting, en spreken „die bij dezen uit, niet alleen voor elk, „die zulk een wijze van oorlogvoeren in „toepassing brengt, maar ook voor elk, „die haar tracht goed te praten. Wij vertrouwen dat de groote „meerderheid der lezers van „Het Nieuws „van den Dag" het vergiftigen van drink- „water als een afschuwelijk strijdmiddel „zal beschouwen en dat elke poging om „het gebruik van zulk een middel goed „te praten, door haar zal worden verfoeid „als een poging om de menschheid er toe „te brengen, het zwijgen op te leggen aan „haar geweten. Wij geven hiermee geens zins te kennen, dat de schrijver van het „door ons bestreden artikel willens en „wetens deze poging heeft gedaan; wij „spreken alleen als onze meening uit, dat „het zedelijk gevoel zou worden ge schaad, wanneer zijne drogredenen in- „gang vonden." 4) (Wordt vervolgdH. A. Ritter. PRIJSVRAAG. Onder de ingezonden kieken van het sneeuwvermaak op „Het Kopje", was er tot onze spijt geen een, aan welke wij de prijs mochten toekennen. Jongelui, een vol genden keer wat mooier; vooral op scherp te van beeld letten PLAATSELIJK NIEUWS. Vrouwenkiesrecht. De afdeeling Bloe mendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht houdt Maandag, 20 Maart, des avonds ten 8 uur een bijeen komst in hotel „Vreeburg". Iedereen is welkom. Mejuffrouw C. Staas zal spreken over den tegenwoordigen stand van het vrou- wenkiesrechtvraagstuk; daarna zal een tooneelstukje worden opgevoerd, en wor den door mevrouw KremerWijt gedichten voorgedragen. Klachten over den militairen genees kundigen dienst. Onze plaatsgenoot de heer P. C. A. van der Breggen schreef over dit onderwerp een artikel in „Het Handelsblad". Met menig citaat, veelal uit de Handelingen der Eerste Kamer, toont spreker aan, hoe vele lieden van bekwaam heid en naam het ongunstig oordeel over den militairen geneeskundigen dienst dee- len. Over reorganisatie van dien dienst spre kend, wijst schrijver o. a. op het bezwaar der omslachtige administratie, en ten slotte roert hij de quaestie der „simulan ten" aan. Daarvan zegt schrijver r „Voor zeker is dit eene groote moeilijkheid voor de militaire artsen, die niet te miskennen valt; mij dunkt echter, dat bij eenige rou tine wel verschillende gevallen direct zijn te herkennen; is het niet mogelijk daar beter maatregelen tegen te nemen In elk geval mogen de werkelijke zieken daar door geen dupe worden en de kans loopen daarom niet of slecht behandeld te wor den. Het is een verdekte stelling, waarach ter de militaire geneeskundige dienst zich steeds beschut, zoodra er klachten, zelfs zeer ernstige klachten komen; maar die stelling is ten slotte niet houdbaar. 1) Ik cursiveer. 2) III. bladz. 93/94. 3) IX. bldz. 261/267. 4) Volgens het Naschrift van hoofdstuk X, De Oorlogsnartij in Nederland, blz. 310, heeft het N. V. d. t>. daarop geantwoord met een artikel dat bij gebrek aan tegenargumenten slechts personaliteiten aanvoerde. Vergadering van de afdeeling Bloemen daal der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", op Woensdag 22 Maart 1916, des avonds ten 8 uur, in het hotel „Van ouds het Raadhuis" te Overveen. De agenda vermeldt: Notulen en ingekomen stukken; jaarver slag van den secretaris over 1915; reke ning en verantwoording van den penning meester over 1914 en 1915; verslag der commissie voor wijkverpleging over 1914 en 1915; verslag van den afgevaardigde ter laatste algemeene vergadering; verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren J. Th. Bornwater en A. IJzerman. De aftredenden zijn herkies baar; verkiezing candidaten voor hethoofd- bestuur; bestuursvoorstel tot oprichting van een pensioenfonds voor de wijkverple ging; voorstel van den penningmeester: de afdeeling Bloemendaal van de N. H. V. „Het Witte Kruis", besloot, indien zulks te zijner tijd noodig mocht blijken, deel te nemen in het aandeelenkapitaal der woningbouwver- eeniging „Bloemendaal" voor ten hoogste acht aandeelen, elk van 250,en het geen verder zal worden ter tafel gebracht. Aan de te Bloemendaal wonende leden zal gelegenheid gegeven worden te 73/« uur van af de kerk naar Overveen te rijden. Terug na afloop der vergadering. Algemeene vergadering. De afdeeling Bloemendaal van het district Beverwijk van den Bond van vrije liberalen houdt Dinsdag 21 Maart des avonds ten 8 uur een alge meene vergadering in „Rusthoek". Op de agenda staat de candidaatstelling van een gemeenteraadslid in de vacature J. van Stolk. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging zal op hetzelfde uur en dezelfde plaats ver gaderen. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1