Bloemendaalsche Schoolvereenigir VAM VEEN De Echte ENISER-PASTILLÜ KERK-AGENDA, Zondag 19 Maart. Haarlem: Ver. v. Vrijz. Herv., (Greb. Prot.bond), .Cm, Ds. Voorduin, Pred. Naarden; Eglise Wallonne Tas de Service; Rem.-G-er. Gem., 10 u., Ds. Haentjens; Et. Luth. Gem., 10 u., Ds. de Meijere; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. Bloemendaal Ned. Herv. Gemeente 10 u., Ds. Montijn, Pred. Haarlem, 61/2 u„ de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u, Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den .Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., D3. Creutz- berg5 u„ Ds. Creutzberg; Doopsgez.gem. en Ned. Prot. Bond., IOI/2 n., Ds. Luikinga. Zandvoort Ned. Herv. Gem 10 n., Ds. Post humus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. „Vreeburg", Maandag 20 Maart 8 u., verg. Ned. Bond v. Vrouwenkiesrecht. „Rusthoek", Dinsdag 21 Maart 8 u., verg. Vrije Lib. en .Vrijz. Kiesver. „Vanouds Het Raadhuis", Woensdag 22 Maart 8 u., Verg. „Het Witte Kruis". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jausstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jan s weg: Zondag 19 Maart, 8 uur „De Onbekende Vrouw"; Dinsdag 21 Maart, 8 uur, „Eientje Beulemans"; Woensdag 22 Maart, 8 uur, „Het Witte Paard". Jubileum. Bij zijn Dinsdag 1.1. gevierde doctors-jubileum ondervond dr. Bierens de Haan zeer veel belangstelling. Van vele zijden gewerden den jubilaris blijken van waardeering en toegenegenheid. Huisvlijt. Men bericht ons, dat de huisvlijtcursussen te Bloemendaal en Over- veen op een eind loopen; de vervaardigde voorwerpen zullen op de gewone wijze worden tentoongesteld. Drukke nering. De regeeringsvisch die te Bloemendaal door den handelaar Kok wordt ten verkoop aangebracht, vindt veel aftrek; de voorraad is vaak in een ommezientje uitverkocht. Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit van 25 Februari, is de Woningbouwvereeniging Bloemendaal, gevestigd te Bloemendaal, toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van de verbetering van de volks huisvesting werkzaam. Rloemendaalsche Amateur-photografen- vereeniging. Deze vereeniging verga derde Dinsdag 1.1. weer in „Welgelegen". Een groot aantal leden woonde de verga dering bij. Als nieuwe leden werden aan genomen mej. v. Marken en mevr. De Vis ser, daarna werd met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur tot het houden van een wedstrijd in winterlandschappen goedgekeurd. De heer Bispinck kreeg daarop het woord over de electrische tele- fotografie en hare nieuwste verbeteringen en verklaarde hoe men door middel daarvan op grooten afstand foto's over brengen kan. De heer Zwartser verleende zijn onschatbare hulp weder bij het op doek brengen. De bijval der aanwezigen was groot. Weder een goedgeslaagde bijeen komst, zooals we dat van deze vereeniging gewend zijn. Fietsers. Lantarens aan om 6 uur 36 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens; loopen over verboden grond; Q-enbare dronkenschap; rijden zonder licht; stellen van wildstrikken. Z ij n gevonden en terug te bekomen bij: mevr. Van Eldick Thieme, Kleverlaan 1. te Bloemendaal, een hondenhalsband; Bol- senbroek, Boschlaan 1, te Bloemdaal, een snoeimes; Zandvoorterweg lc, te Aerden- hout, een tienrittenboekje E. S. M. traject Aerdenhout- Haarlem; aan het bureau van politie te Overveen, een Duitsch boekje met postzegelmerken; een bus met inmaak- groenten; een handschoen. Verloren: een nikkelen rijwielpomp; een paardedeken; een broche met nikkelen rand; een gouden broche. Komen aanloopen bij: A. van de worden regelmatig uit BAD-EMS aan- gevoerd, in de nieuwe tijdelijke verpak- king, in ronde doozen a 60 cents. Men zij gewaarschuwd tegen namaak. Wetering, Bloemendaalscheweg 214, te Overveen, een kat. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 Maart. Geboren: z. van J. van Woensel en N. van Pixel; z. van P. Hoogewerf en H. M. van Maris. Overleden in het gesticht M c c- renberg: J. .van der Aarde, 38 j.; K Kooij, 45 j.; C. Schwartsenburg, 23 j.; E. Ebling, 83 j.; T. Langereis, 17 j.; J. H. H. van Nes, 63 j. L'IT ANDERE GEMEENTEN. Jóhan de Veer overleden. De begaafde muziek-paedagoog en klavierspeler Johan de Veer, die voor eenigen tijd het Insti tuut voor Muziek te Haarlem oprichtte en aan het hoofd daarvan stond, is na een korte, maar hevige ongesteldheid plotse ling overleden. Kerk te Santpoort. Lezeressen, lezers, wanneer-er een verzoek tot u komt om bi.i te dragen voor den wederopbouw van de onlangs afgebrande kerk te Santpoort, tast dan flink in uw beurs. -Zie eens wat b. v. Roomsch-katholieken en gereformeerden voor hun kerk over hebben. Werkt ook gi.i dus allen naar uw vermogen mede. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van de werken van den archi tect K. P. C. de Bazel, die in het museum van kunstnijverheid alhier plaats heeft, zal Zondagmiddag om 3 uur geopend worden. De opening zal plaats hebben door den voorzitter der commissie jhr. mr. P. Teding van Berkhout. Vermoedelijk zal de kun stenaar persoonlijk bij de opening tegen woordig zijn. VAN HIER EN DAAR. België cti het ultramontanisme. Met dit onderwerp trad onlangs mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias uit Sant poort te Middelburg op voor de afdeeling der Evangelische Maatschappij aldaar. Spreekster gaf een beeld van de noodlot tige gevolgen der overheersching door de roomsche geestelijkheid in dat land. Ook in Holland streeft de roomsche geestelijk heid naar meer macht op maatschappelijk gebied. Daartegen te waken, geen strijd tegen roomsche medeburgers echter, is het doel der Evangelische Maatschappij. Watersnood-aanmerkingen en -hulde. Toen de doorbraken der Zuiderzeedijken niet onmiddellijk gevolgd werden door het stoppen der gaten en liet leegmalen dei- ontstane meren is van verschillende zijden gevraagd: wat hapert er toch aan onzen provincialen- en onzen rijks-waterstaat, wat aan het beheer onzer polders en water- landsche gemeenten Wij waren toevallig in staat van een volkomen deskundige een en ander te vernemen omtrent de eigenaar digheden van land en werk, die absoluut uitsluiten dat een niet-deskundige zich hier omtrent licht een oordeel kan vormen. On ze indruk was: er heeft misschien in het klein velerlei (daarvoor is het menschen- werk), maar in het groot niets gehaperd. Een deel van de leden der provinciale sta- ten-commissie schijnt die meening ook te zijn toegedaan, dat deel vormde de meer derheid in die commissie en wenschte reeds nu hulde te brengen aan Gedeputeerde en. den ingenieur van den provincialen water staat voor den verrichten arbeid. Zijn wij wel ingelicht, dan hebben zoowel 0. a. het lid van Gedeputeerde Staten jhr. Boreel en de ingenieur Reigersma verklaard, thans geenszins op huldiging van welken aard ook gebrand te zijn," dat spreekt trouwens van zelf. Stel u voor dat uit een schouw burg-brand enkele menschen zijn omgeko men, de overigen gered, maar het gebouw nog zoo lustig brandt, dat nog niet eens vaststaat of belendende perceelen niet ook nog vlam zullen vatten: daar komt terwijl de brandweer spuit een deputatie aan van lieeren met een hoogen hoed, die een adres van hulde overhandigen aan den comman dant en aan den opperwagenvoerderis 't niet om te lachen of erger De minder heid der staten-commissie had 0. i. groot gelijk te verlangen dat hare meening, dat 't voor hulde te vroeg was, kenbaar werd gemaakt aan de gehuldigden; de meerder heid weigerde deze meening in het aan te bieden stuk op. te nemen; op grond daar van heeft het anti-huldigingsstuk der min derheid zijn begrijpelijkheid. Hollandsche eigenschappen. - In het tijd schrift „Ons Land" vinden wij eenige door vreemde journalisten geuite meeningen over Holland en de Hollanders, en daar het altijd wel iets aardigs heeft, te weten hoe anderen, vreemden, oyer je denken, drukken wij hier eenige van die meenin gen af: Een Franschman was vol geestdrift over onze liefde voor persoonlijke vrijheid. Een Italiaan zeide, dat nergens ter we reld de vrouw zoo goed was en zoo hoog in aanzien stond als in Nederland. Hij noemde ons het ridderlijkste volk ter we reld, met den krachtigsten familiezin. Hi.i zeide, dat wij het woord „My house is my castle" hadden behooren uit te vinden, of liever: My house is my wife's castle!" (Die Italiaan is een aardige kerel.) Een Amerikaan had zich het begrip „aan stellerij" laten uitleggen en meende, dat die afkeer van aanstellerij, die nuchtere werkelijkheidszin het mooiste was in het Hollandsche volkskarakter. Weer een ander stelde onze hulpvaar digheid en onzen weldadigheidszin hoog, bracht die in verband met onzen religieu zen zin en herinnerde er aan hoe de wel dadigheid eigenlijk geheel van Holland- schen oorsprong was. Anderen weer roemden onzen kunstzin, ons gevoel voor de fijnste kleurnuances, onzen historischen zin. Goeden morgen Nu is het wèl. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. - Zondag a.s. gaat in den schouwburg Jansweg het aan grijpende drama van Alex Bisson „De ■Onbekende Vrouw". Dit stuk heeft een op liet publiek sterk werkend hoofdmotief: De alles vermogende moederliefde. Eigenlijk is het in dit werk den gehe'e- ler. avond daarin te doen om de eindtoo- neelen: het pleidooi van een jong advocaat voor eene rampzalige, niet meer jonge vrouw, die een slechten minnaar heeft ver moord, een vrouw van wie niemand weet wie ze is, die weigert te zeggen waarom zii doodde en die hij in aangrijpende taal verdedigt. De vrouw is zijn moeder. Het droeve zwerven in schande eindigt hier. Zij sterft na vrijspraak, met het hoofd van haar kind op de knieën. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. „Bloesems", een bundel gedichten, door Mies Kievits; uitgave van C. A. J. van Dishoeck, Bussum. Beminnelijk en zacht zijn vele dezer ver zen. De bronne lijkt me een vriendelijk goed gemoed. Er is wat leeds in liet menschenleven, elk hart heeft zijn eigen smart, doch ziet om u heen, gij menschen, en aanschouwt de troostende pracht der natuur. Hoe dringt het licht, zoo lente-lauw. Mij innig diep in 't wezen. Hoe welt de weelde wereld-wijd! Schoone aarde, wees gebenedijd En wees voor elk een zegen! Beminnelijk en zacht doen deez' verzen. Meen daarom niet, dat de zwakheid, het moede, het weerstandlooze erin worden geprezen. Neen, niets gelijkt der waarheid minder. Er is ook alom blijheid te putten, blijheid uit kracht. De sterke ziel heelt haar eigen wonden; Hoor je den lach, die klapt als een vlag In den wapp'renden wind? Hoor je den zucht, die suist in 't gerucht Van den zoekenden wind? Weet je de smart, die schreit in het hart Van den striemenden wind? Vrij als de wind, waai uit, mijn hart: Alles verstuift, ook de snijdendste smart. De schemering, de herfst, het stemmings vol uur in den dagenreeks van het bestaan, deze dichteres zong er den weemoed van. Er is licht en donker in de verzen, er is vreugd en er is ook droefheid in, maar de vreugd werd niet tot ledige lichtheid, maar de droefenis bleef zonder verbittering. Het is als ik reeds in den aanvang zei: 't Lijkt al te wellen uit een vriendelijk goed men- schengemoed. S. Paddenstoelen. Het betrekkelijk nog zoo weinig bekende onderwerp der pad denstoelenteelt wordt door den schrijver D. J. v. d. Ven op uitgebreide, leerzame en op de hem eigen aangename manier be handeld in een bij Meulenhoff te Amster dam verschenen werkje, getiteld „Het wondere leven der paddenstoelen." De oorzaak dat de paddenstoelen betrekkelijk zoo weinig aftrek vinden, is de angst, die men er, terecht trouwens, voor heeft. De s.chrijver zegt daarvan: Nu weet ik wel, dat het aantal voor den mensch zeer gevaarlijke paddenstoelen be perkt is binnen het dozijn en dat er bij ons te lande wel een 300 goed eetbare soorten gevonden worden, die een uitste kend en smakelijk voedsel geven, maar ik zeg het den goeden Heimans volmondig na, dat geen enkel paddenstoelmaaltje waard is genoten te worden ten koste van een slapeloozen nacht of een over stuur zijnde maag. Daarom zou ik alle verdach te of möeilijk te verteren zwammen bi.i voorbaat van het paddenstoelenmenu schrappen. Nu echter overal getracht wordt den nood in den komenden winter, evenals in het vorige jaar, zoo klein mogelijk te ma ken, en de steeds stijgende prijzen reeds thans het vleesch verre houden van de tafel der kleine burgerij, men er zich voor beijvert te wijzen op gtoede en goedkoope spijzen, die tot op heden weinig genade kunnen vinden in de waardeering van onze wel wat al te conservatieve huismoeders, thans, nu de bëteekenis van visch, mossels en tomaten als „volksvoedsel" meer naar voren gebracht is, heeft het me sterk ver baasd, dat men reeds in den zomer na den fatalen lsten Augustus niet meer werk heeft gemaakt van de zwammen en pad denstoelen. Zelfs geen enkele klaagstem, geen waar schuwing tegen het ongebruikt verloren gaan van een geheelèn oogst voedzame en smakelijke vruchten, die moeder natuur ons om niet aanbiedt in de zwammen en paddenstoelen onzer dennen- en loofhout- bosschen, onzer akkers en weiden, bermen en hagen, werd er behalve de mijne ver nomen." In Frankrijk heerscht er meer kennis van dit artikel, en wordt er heel wat van verbouwd. Het is vooral professor Dufour geweest, die met belangwekkende verbruikscijfers heeft aangetoond, hoe honderden in de omstreken van Parijs hun bestaan vinden in de zich steeds meer uitbreidende cham pignoncultures. Kilometers lang zijn er de mules in de catacomben van Parijs en de dagelijksche oogst van de gekweekte champignons wordt geschat op ongeveer 27000 K.Q., welke berekend tegen 1 fr. 50 c. per K.G., een dagelijksche som geven van 37000 francs. De jaaropbrengst aan champignons in Frankrijk is vastgesteld op meer dan 18.000.000,voorwaar geen klein be drag. Ook in Holland is men echter den laat- sten tijd doende geweest om de nuttige en voedzame paddenstoelen te kweeken. De geschiedenis van de Nederlandsche champignonteelt is nog niet een zeer glo rierijke geweest. Wel is waar zijn er in de laatste tien jaar hier en daar als pad denstoelen uit den grond kweekerijen ver rezen, maar ze zijn evenals de producten, die ze voortbrachten, ook weer verwon derlijk snel verdwenen. Ergens in het Ken- nemerland heeft een kweekerij Leeuwen- stein een tijdlang van zich doen spreken, ook werden in Putten de champignons ge kweekt in kuilen in de open lucht. In Arn hem scheen de culture van den heer Jan M. Hulsken tot bloei te geraken, maar het vertrek naar het buitenland had ook hier een totale opheffing van de kweekerij ten gevolge, terwijl ten slotte door den oor logstoestand en de mobilisatie de cultuur in de zeer omvangrijke en prachtig inge richte clianmpignonkelders van den heer W. Ruurds te Utrecht, tijdelijk is gestaakt. Ofschoon de heer Ruurds niets ontzien heeft om zijn cultuur in de kelders van de Oude Gracht te doen slagen, zoo had men toch voortdurend strijd te voeren tegen het te hooge vochtgehalte, waardoor na den eersten pluk het broed zijn kracht verloor en de mest in min of meerdere mate tot rotting overging. De hooge waterstand der grachten en de invloed der weersge steldheid maakten, dat de temperatuur in de kelders veel te afwisselend was, zoodat Het Oostersch middel eeuwen oud, Uit 't wond're Zonneland, Dat eindelijk haar weg toch vond, Naar Hollands Westerstrand Is: „Reina Kiamoka's Shampooing"! Nog nimmer hier gezien. Het kwam tot ons; gebruikt het naast: „Pêle-Mêle" en Brillantien'. „Reina Kiamoka's Shampooing" is de earste Japan sche hoofdbewassching, die in derdaad afdoende helpt tegen haaruitval en roos. Pr. 1,50 p. flacon, voor maanden voldoende. Reina Kiamoka's Brillantine is, dank zii de moderne wetenschap, een ideaal middel voor haar verzorging. Werkt zeer desinfec- teerend en is discreet geparfumeerd. Prijs p. flacon f 1, van Eau de quinine, Eau végétal, Lotions en alle andere haarmiddelen, gebruikt tegenwoordig elke kenner het „Pêle-Mêle de la Fabrique Reina-Kiamoka omdat alle deze eenheidsmiddelen., ver- eenigd zijn in het „PÊLE-MELE" Verkrijgbaar in vier parfums: MIMOSA 2,50,' PEAU d' ESPAGNE f 2,50, FLEURS DE NICE f 2,— en MIGNON f 2 De Reina Kiamoka middelen MOETEN aan alle eischen voldoen, want zii staan onder voortdurende contröle van het Schei kundig Laboratorium M. J. Ketting, Apo theker. Singel, te Amsterdam. Te Bloemendaal verkrijgbaar bij J. A. VAN DEN ENDE, Coiffeur. volgens zeggen van den van den Franschen cliampi: geruimen tijd in dienst hac kelders zonder gelijkmat eii ventilatie absoluut ongi uCn voordeelige champign Maar als de donkere ti /uilen vervangen zijn dooi /al gewis de champignon in de oude kelders bij de en Vollerbruggen, tussch Bakkersbrug, juist daar, v Gracht in het winkeluurtje te heerscht. Want in de 1 K> jaar, c uitgeoefend werd, heeft kelderchampignon zijn af; den onder de hoogste kri landsche aristocratie, gene de eervolle onderscheidin: fels van het Hof te versch uit het buitenland, niet kwamen bestellingen in. Ge ziet, er kwam schot, waarom zouden we in H tuur niet eens goed en v feilen. Er is echter nog belangstelling voor. Onbc bemind. Maar dit boekj Ven, dat keurig uitgevoei fraaie kieken van vele soc len, prettig en leerzaam daarbij maar 95 cents k nis in dat opzicht ten ten. en de belangstelling gaande maken voor deze goed aangepakt, misschit land eens voordeelige cu geen kleine genoegdoenii den symoathieken schrijvi hebben medegewerkt. WIJSBEGEERTE. internationale school v lil aansluiting met een ling aangaande de same w indvoerders van de stic nale School voor Wijsbes foort deelt het bestuur eerste vergadering der bi bestuursleden zijn benoei D. Reiman Jr., te Amen dr. G. A. van den Bergl Santpoort, onder-voorzit Denier van der Gon, te ses Marie-laan 14), secr Haren Noman Jr., te Am meester en mr. P. Tidei daal. Het curatorium heeft maanden Juli, Augustus e omstreken van Amersfc sussen te houden, elke weken. De eerste zal staan c van dr. A. H. de Hartog tweede onder die van dr. den Bergh van Eysinga, derde onder die van dr. Haan, uit Aerdenhout. Kant's Teleologie. Noordhoff zal in den lo schijnen een boekje, getii logie", door C. Pekelhari bevatten een inleiding o- leologie in het algemee over Kant's kennisleer; handelt over eenige alt Kant's specificatie van li Naar aanleiding van schillende tot ons ger vragen deelen wij U n dat het gymnastiekh onzer school nog e; middagen en avonden in kan worden afgestaan gymnastiek-, scherm-, cursussen en/.. De voor den zijn te vernemen t hoofd der school. HET BESTUl SLECH «en proef en U blijft gel Kruisstraat 34,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2