SHAN-YOGHURT. Brandstoffen. SCHILDERWERK Telef. 1004 Hotel ««DUIN EN DAAL BloemendaalscliG Schoolvereeniging. Firma I. KRUL Jr. slijpt alle soorten van scharen en messen. MIE BANKVEIEEHIGINO P. VISSER Dz. te Koog a/d Zaan elken vrijdag aanwezig in „hotel central", lange poten, den haag. 'if AH WEEÜ C°»j Hofleveranciers, Gebruikt HAARLEM - HILLEGOM - LISSE. HAARLEMMERMEER (Hoofddorp) 99 PARTIJEN. Geeft kracht aan den zwakke. Wekt den vermoeide op bij zijn arbeid. Staalt den sportman. Nobel van smaak. aede en goedkoope Jen weinig genade ardeering van onze tieve huismoeders, van visch, mossels oedsel" meer naar het me sterk ver den zomer na den niet meer werk zwammen en pad- igstem, geen waar- igebruikt verloren oogst voedzame en lie moeder natuur n de zwammen en nnen- en loofhout en weiden, bermen alve de mijne ver- t er meer kennis it er heel wat van )r Dufour geweest, de verbruikscijfers honderden in de lun bestaan vinden uitbreidende cham- ers lang zijn er de i van Parijs en de in de gekweekte schat op ongeveer eend tegen 1 fr. 50 ijksche som geven m champignons in eld op meer dan ar geen klein be- ;n echter den laat- est om de nuttige oelen te kweeken. de Nederlandsche niet een zeer glo- is waar zijn er in r en daar als pad- d kweekerijen ver- nals de producten, ook weer verwon- Ergens in het Ken- weekerij Leeuwen- ich doen spreken, e champignons ge- men lucht. In Arn- van den heer Jan geraken, maar het iland had ook hier n de kweekerij ten itte door den oor- bilisatie de cultuur en prachtig inge- lers van den heer tijdelijk is gestaakt, jurds niets ontzien de kelders van de agen, zoo had men te voeren tegen het waardoor na den zijn kracht verloor meerdere mate tot hooge waterstand loed der weersge- de temperatuur in selend was, zoodat eeuwen oud, and, g toch vond, strand Shampooing"! ien. ebruikt het naast: itien'. hampooing" is de ewassching, die in- tegen haaruitval en con, voor maanden lantine is, dank zij een ideaal middel ferkt zeer desinfec- geparfumeerd. Prijs iu de quinine, Eau ndere haarmiddelen, elke kenner het lie Reina-Kiamoka idsmiddelen, ver- „pêle-mêle". parfums: MIMOSA SPAGNE f 2,50, 2.— en MIGNON iddelen moeten en. want zij staan röle van het Schei- J. Ketting, Apo- rdam. erkrijgbaar bij ENDE, Coiffeur. olgens zeggen van den heer Ruurds en jvan den Franschen champignonnist, dien hij geruimen tijd in dienst had genomen, deze kelders zonder gelijkmatige verwarming en ventilatie absoluut ongeschikt zijn voor jeen voordeelige champignoncultuur. Maar als de donkere tijden van thans zullen vervangen zijn door meer normale, iza! gewis de champignon wee'r welig tieren in de oude kelders bij de Bezem-, Smee- en Vollerbruggen, tusschen stadhuis en fjakkersbrug, juist daar, waar op de Oude Gracht in het winkeluurtje de meeste druk te heerscht. Want in de 114 jaar, dat de kweek er uitgeoefend werd, heeft de Utrechtsche kelderchampignon zijn afzetgebied gevon den onder de hoogste kringen der Neder landsche aristocratie, genoot ze niet alleen de eervolle onderscheiding ook op de ta fels van het Hof te verschijnen, maar zelfs uit het buitenland, met name Frankrijk kwamen bestellingen in. (Ie ziet, er kwam schot, en wie weet. waarom zouden we in Holland deze cul tuur niet eens goed en wel kunnen beoe fenen. Er is echter nog maar heel matig belangstelling voor. Onbekend maakt on bemind. Maar dit boekje van Van der Ven, dat keurig uitgevoerd is en rijk aan fraaie kieken van vele soorten paddenstoe len, prettig en leerzaam geschreven is en daarbij maar 95 cents kost, zal de ken nis in dat opzicht ten onzent vergroo- ten, en de belangstelling meer en meer gaande maken voor deze nuttige en, mits goed aangepakt, misschien ook voor ons land eens voordeelige cultuur. Voorwaar, geen kleine genoegdoening zou het voor den ^ymDathieken schrijver zijn daaraan te hebben medegewerkt. WIJSBEGEERTE. Internationale school voor wijsbegeerte. h aansluiting met een vorige mededee- lin: aangaande de samenstelling der be windvoerders van de stichting „Internatio nale School voor Wijsbegeerte" te Amers foort deelt het bestuur mede, dat in de eerste vergadering der bewindvoerders als bes airsleden zijn benoemd de heeren: J. P. Reiman Jr., te Amersfoort, voorzitter: dr. i. A. van den Bergh van Eysinga, te S.nr poort, onder-voorzitter; dr. W. H. Puiier van der Gon, te Amersfoort (Prin ses Warie-laan 14), secretaris; W. J. van Ha/en Noman Jr., te Amsterdam, penning meester en mr. P. Tideman, te Bloemen- daal. Het curatorium heeft besloten, in de maanden Juli, Augustus en September in de omstreken van Amersfoort vacantie-cur- sussen te houden, elke cursus van drie weken. De eerste zal staan onder hoofdleiding van dr. A. H. de Hartog, uit Haarlem; de tweede onder die van dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, uit Zutphen, en de derde onder die van dr. J. D. Bierens de Haan, uit Aerdenhout. Kant's Teleologie. Bij de firma P. Noordhoff zal in den loop der lente ver schijnen een boekje, getiteld „Kant's Teleo logie', door C. Pekelharing. Dat boekje zal bevatten een inleiding over het begrip Te leologie in het algemeen; een hoofdstuk over Kant's kennisleer; een hoofdstuk, dat handelt over eenige algemeenheden over I Kant's specificatie van het doelbegrip; een hoofdstuk over Kant en het physico-theolo. gisch bewijs en, verder, eenige hoofdstuk ken over de verschillende soorten van doelmatigheid, die Kant meende te moeten onderscheiden. De meeste van de hier bedoelde onder werpen zijn door den schrijver reeds be handeld in verschillende tijdschriften. Maar in dit boekje is het meeste van het in die tijdschriften geschrevene aangevuld en ge wijzigd. Bij zijne beoordeeling van Kant's teleo logische leeringen heeft de schrijver, naar hij mededeelt, het meeste nut gehad van prof. Heymans' ontdekkingen op het terrein van het causale denken. De prijs van het werk is f 3, VOLKSGEZONDHEID. Het jaarverslag der gezondheids-commis. sie voor de gemeenten Bennebroek, Bloe- mendaal, Haarlemmerliede c.a., Heemste de, Schoten, Spaarndam en Zandvoort over 1915 is verschenen. Aan de leden van de gemeentebesturen zullen dit jaar verslagen worden gezonden met onderstreeping of aanhaling van die gedeelten van het ver slag,waarop in het bizonder hunne aandacht wordt gevestigd. Van bevriende zijde maakt men ons opmerkzaam op het volgende. In het verslag wordt, wat Bloemendaal be treft, opgemerkt, dat het gemeentebestuur nalatig is geweest, het advies der commis sie in te winnen omtrent den aanleg der nieuwe begraafplaats. Dit is in zoover on juist, dat op 26 October 1911 door den raad is besloten tot aankoop van den grond voor de begraafplaats, waarop door de commis sie op 14 October 1911 gunstig was gead viseerd. Bij onderzoek bleek ons dat later geen raadsbesluit ten aanzien van de uit voering van het werk genomen werd, en burgemeester en wethouders, puttende uit de eenige jaren voor een nieuwe begraaf plaats op de begrooting staande post van ƒ25.000,zonder den raad daarin verder te kennen, tot de uitvoering op de wijze als is geschied, zijn overgegaan, daarvoor een tijdstip kiezende dat werkverschaffing ge- wenscht deed zijn. Die wijze van handelen is ietwat loffelijk; maar het moet ons toch van het hart, dat een dergelijk eigen machtig optreden van het dagelijksch be stuur eener gemeente in strijd is met de bedoeling van de Nederlandsche gemeente wet en met de voorheen in onze gemeente geldende praktijk. Dat geen der leden van den raad hierop aanmerking hebben ge maakt, doet vreezen, dat inhoud en strek king van onze gemeentewet aan onze raadsleden nog maar niet geheel bekend zijn. Onze kmr/sregeering regeert, be stuurt, beraamt, ontwerpt en leidt 's lands zaken met behulp van de gelden, die de goedgekeurde begrooting haar ten dienst stelt, de Staten-Generaal daartegenover heeft in hoofdzaak zijn budgetrecht en con trole-recht Heel anders is het met de Ne derlandsche gemeente besturen gesteld. De taak van burgemeester en wethouders eener Nederlandsche gemeente is eendeels nauwkeurig, in categorieën, in de wet om schreven en omvat anderdeels, en dit is het eenige algemeen beschreven onderdeel van zijn taak: uitvoering slechts uitvoering) van de besluiten van den raad. In dit geval had de raad en niemand anders een be- 'sluit moeten nemen, niet alleen waar maar ook hoe de begraafplaats zou worden aan gelegd en ingericht, hoe en wanneer de op de begrooting voorkomende gelden op dit punt zouden worden besteed. Het is in dit verband niet te verwonderen, dat de ge zondheids-commissie, die moest veronder stellen dat alle onderdeelen van het ge meentebestuur zich aan wet en praktijk houden, alleen verzuimd had haar daarin te kennen. Het bovenstaande geldt niet voor den bouw van aula en doodgraverswoning, waarvoor door den raad in allen vorm een besluit genomen werd in Augustus 1915 en waarmede de gezondheids-commissie niet te maken had, uitgezonderd dan de inrichting van het lijkenhuisje, waaromtrent haar advies ook niet is gevraagd. MUZIEK. Opwekking tot steun aan een Nederlandsche Opera. Het is het verblijdend teeken van een hêrlevend nationaliteitsgevoel, dat men toch eindelijk is gaan inzien hoe beschamend een toestand voor ons eigen land genoemd moet worden, die wel een Italiaansche, Fransehe en Duitsche opera en niet eens daar naast één Nederlandsche kan laten bestaan. Verleden jaar heeft de coöp. Ver. „De Nederlandsche Opera" haar voorstellingen ingezet, voorstellingen die, - afgezien van sommige verbeteringen, die natuurlijk altijd te wenschen overblij ven uitstekende dingen hebben gegeven en nog uitstekender dingen beloofden. Het is uitgekomen dat met de beperkte mid delen die beste resultaten verkregen zijn. Dat is alleszins respectabel en getuigt van de flinke vitaliteit, die er in deze stichting zit. Toch is de mogelijkheid helaas niet uit gesloten, dat wij die eigen Nederlandsche opera weer verliezen, en zou ons land, dat we toch heden meer dan ooit als ons land erkennen, aan een nieuwe schande: een overtuigend gemis aan waarlijk natio naal solidariteitsgevoel, worden prijsgege ven. Wij kunnen echter tot onze groote vreugde mededeelen dat de bij velen ont waakte trots op een eigen nationaliteit de Ned. Opera te hulp zal komen bij haar pogingen om zich een hechteren finantieelen basis voor haar voortbestaan te vormen. Er bleek n.l. op een vergadering te Am sterdam, door mevr. L. Kappeyne van de Coppello met de vertegenwoordigers der muziek-pers belegd, groote instemming met de door haar ontvouwde plannen, welke zoowel ideëel als financieel de verwerkelij king aardig nabij beloven te komen; want: belangrijke geldsommen zijn reeds toege zegd, Hollandsche zangers, in net buiten land beroemd geworden, willen terugkee- ren bij een eigen Ned. Opera, een nieuw orkest wordt opgericht en men fluistert dat Mengelberg bereid zal zijn, eenige der uitvoeringen persoonlijk te leiden. Aan het gemis van goede krachten zal het dus niet liggen, maar er is zeer on middellijk nog meer geld noodig, omdat reeds dezer dagen een contract moet af- MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, keizersgracht 717, amsterdam. gesloten kunnen worden met den Holland- schen schouwburg, om de zaal voor het nieuwe seizoen voor de Ned. Opera be schikbaar te krijgen. Kome men dus het inmiddels opgerichte garantiefonds, waar van mevrouw Kappeyne van de Coppello, Heerengracht 571 te Amsterdam, op het oogenblik de leidster is, met belangrijke sommen te hulpDoor iederen financiëelen steun kunnen de opera-plannen, welke reeds de verwezenlijking zoozeer nabij zijn, geheèl mogelijk gemaakt worden. Dus men werke voor een eigen nationale opera en schame zich er voor, kalm overtroefd te worden door een nog zoo pas opgericht gezelschap als dat van de Duitsche. En heeft men de ver-s-tr k' wol gen wel goed voor oogen als wij door gezamenlijke krachten slagen Wanneer onze opera eenmaal hecht staat, zal het gaan als bij de Vlaamsche: dan volgen ook de muziek dramatische composities door Nederlan ders, zooals toen Jan Blockx onder meer zijn „Herbergprinses" voor de Vlaamsche opera is gaan schrijven. Derhalve: is het geld er eenmaal, dan is de rest er ook en de artistieke reorga nisatie, die de Ned. Opera nog noodig heeft om een model-opera te kunnen wor den, doch waarvoor het materiaal reeds aanwezig is, volgt dan vanzelf. Constant van Wessem.. Alleen reeds het feit, dat onze medewer ker Constant van Wessem dezen oproep schrijft, geeft ons aanleiding onze opwek king bij de zijne te voegen. (Red.) RECHT EN WET. Faillisseipenten. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 14 Maart 1916, werd G. Voorham, winkelier, wonende te Haarlem, Anthonie- straat, in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. G. H. J. van der Muelen tot rechter-commissaris en mr. N. H. Voorst van Beest te Haarlem, Kruisweg 26rood, telefoon 2856, tot curator. Op 14 Maart 1916 besliste bovenge noemde rechtbank in eene verificatie procedure, dat hij, die eene vordering be twist, die betwisting later evenwel intrekt, als in het ongelijk gestelde partij, in de kosten moet worden veroordeeld. SMAKELIJK BROOD. Naar aanleiding van ver~ schillende tot ons gerichte vragen deelen wij U mede, dat het gymnastieklokaal onzer school nog enkele middagen en avonden in huur kan worden afgestaan voor gymnastiek-, scherm-, dans- cursussen enz. De voorwaar den zijn te vernemen bij het hoofd der school. HET BESTUUR. OWERITEERI. TeSef. 1617. L. SJLIITS KLEIN HEILIGLAND 95, HAAR LJEM, SLECHTS EEN KEER "en proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. D. MIEZERT!S, Kleêrmaker, Leidsehevaart 92. Telefoon 815. Z ij 1 w e g 87. Telefoon 2016 TEDING VAN BERKHOUT DE CLERCQ. Effecten en Coupons. Prolongatie. Administratie en Bewaring. Bewaarinrichting (Loketten) fe Haarlem en Hillegom. Centrale verwarming. Salons met eigen telefoon. Slaapkamers met eigen bad en W. C. aan Villa's enz. wordt netjes en duurzaam uitgevoerd door Prima. Referentiën. - Billijke prijzen. Union's MELIOR Chocolade. Union's MELIOR Chocolade. Union's MELIOR Chocolade. Union's MELIOR Chocolade. LILA Tabletten71/2 ets., 15 ets., 25 ets. Chocolade UNION zegeviert door KWALITEIT. Uitsluitend verkrijgbaar bij H. H. Banketbakkers.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3