Alleen echt met dit etiket Schouwburg „De KROOI N.V. Nederlandsche Ope Laatste Opera-voorstel in dit Seizoen. KERK-AGENDA, Zondag 23 April en Maandag 24 April. Haarlem: Ver. van Vrijz. Herv. (Geb. Prot.b.), 8 u., Ds. Fetter, Pred. Zutphen; Eglise Wallonne, 10x/2 h. du mat., Hons. Hartjes, Past, a Barnave AnijelonRem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Lutb. Gem., 10 u., Ds. de Meijere; Ver. Doops- gez. Gem., 10 u., Ds. Piantenga. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente, 10 u., Dr. Gunning, Em. Pred. Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergb van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., IOV2 u., Ds. Luikinga. ZandvoortNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Post humus Meijjes. Tweede Paasehdag. Haarlem: Ev. Luth. Gem., 10 u., Ds. v. Calear, Pred. te Beverwijk; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., de beer W. ten Boom, van Haarlem. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten balf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag can de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. 8tads-Bibli01beek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 22 April 2 uur, „De Spaansche Vlieg"Maandag 24 April, 2 uur, „Sneeuwwitje"; 8 uur, „Mijl palen" Dinsdag 25 April, 2 uur, „Roodkapje en de wolf"Woensdag 26 April, 8 uur, L'Amour veille"Donderdag 27 April, 8 uur, „De groote repetitie van een kostbaar leven"; Vrijdag 28 April. 8 uur, „The Timbertown Follies". Schouwburg „De Kroon": Maandag 24 April, 8 u. „Mignon". 18 April. Wolf von Igel, secretaris van Von Papen, wordt in diens vroeger kan toor, te New-York, in hechtenis genomen. Igel is de vijfde van de personen, die be schuldigd worden een samenzwering op touw te hebben gezet tot vernieling van het Wellandkanaal. 19 April. De Amerikaansche nota over de onderzeeërs-quaestie is aan Duitsch- land verzonden. President Wilson verklaart aan de bij eengekomen kamers, dat hij Duitschland de onherroepelijke mededeeling had ge daan, dat de Vereenigde Staten de diplo matieke betrekkingen zullen verbreken als de onwettige duikbooten-actie voortduurt. 19 April. Reuter seint, dat de papieren, bij Von Papen's secretaris in beslag ge nomen, bezwarend voor de hoogstgeplaat- ste Duitschers in de Vereenigde Staten zijn. Graaf Bernsdorff doet pogingen om de papieren terug te krijgen. 20 April. Russische troepen landen te Marseille. 20 April. Het Engelsche Kabinet kwam tot een overeenstemming omtrent de voor stellen, inzake de recruteering aan het parlement te doen. De dreigende crisis is dus opgelost. 20 April. Het ministerie van Buiten- landsche Zaken bericht, dat de Duitsche regeering op verzoek der Nederlandsche hare medewerking verleent tot het vaststel len der identiteit van de torpedo, die de „Tubantia" heeft getroffen. PLAATSELIJK NIEUWS. Herstelling van een fout. Mr. Tideman heeft blijkens het verslag van de politieke vergadering verleden week door de S. D. A. P. in Bloemendaal belegd, onder meer gezegd, dat het oponthoud ondervonden in de afhandeling der zaak der arbeiders woningen te Overveen, 0. ate wijten was aan het advies der gezondheids-commissie ten aanzien van de inrichting der wo ningen op het ontworpen plan. Dit moet, naar wij uit goede bron ver nemen, minder juist zijn. Aan de com missie uit den raad die het plan van aan leg (niet het plan van inrichting der wo ningen) om prae-advies ter beoordeeling ontving, is drie maanden tijd gegeven om dit prae-advies uit te brengen; aan de lengte van dien termijn is het tegenwoordig oponthoud te wijten. Nadere inlichtingen doen ons vreezen, dat zekere elementen in den raad in strijd met de vereischten van ruimen toevoer van licht en lucht, in strijd ook met de bouwverordening, meer huizen op het aan gekochte terrein geplaatst willen hebben dan er naar moderne en behoorlijke op vattingen op kunnen staan. Wij hopen, dat de meerderheid van den raad niet op grond van de schandelijke leus: „het zijn maar arbeiderswoningen" in deze gemeente waar tonnen gouds voor weelde-uitgaven zijn uitgegeven, aan die elementen voet zal geven. Bloemendaal komt vergeleken bij de andere gemeenten in de buurt in deze zaak achteraan geloopen, moge dit niet blijken een achteraan-sukkelen te zijn. Moge allereerst het college van B. en W. en de katholieke raadsleden, die in den tegenwoordigen tijd ook weten kun nen wat „sociale actie" is, pal staan voor dit beginsel: als in Bloemendaal iets ge daan wordt voor den handwerksman, dan moet het in alle opzichten den toets van moderne ruim-denkende kritiek kunnen doorstaan! De uitslag der raadsverkiezing. Deze uitslag heeft ons niet bevreemd al stelt zij ons te leur. De oorlog, het gemis aan frissche vrijzinnige actie in deze gemeente, welke actie niet altijd van enkele personen kan komen, het gemor van menschen .die uit kleine particuliere overwegingen den candidaat van hunne eigen richting tegen werken, de ijver van de roomsche kiezers, dit zijn de omstandigheden, die den heer De Fouw een voor hemzelf en voor dege nen, die zich moeite vom hem gaven on aangename teleurstelling hebben bereid. De raad zelf is er mede schuld aan, dat hij aldus niet wordt samengesteld uit man nen, die de meerderheid der kiezers, kwa men zij op, als medeleden wenschen zou. De raad is in de laatste jaren veel te veel een vriendelijk te zamen huizend stel re genten, van wie, van openbaarheid wars, geen frissche levende gedachte uitgaat: tot het eind de last zal dragen, en de be weging der reactie veld zal winnen. Moge het nieuw raadslid Verdegaal, wat het reac- tionnaire aangaat, meevallen. Uitslag der raadsverkiezing. De heer C. L. de Fouw (lib.), kreeg te Bloemendaal 232; te Overveen 119; te Vogelenzang 28: totaal 379 stemmen. De heer P. Verdegaal Rzoon (r.-k), kreeg te Bloemendaal 112; te Overveen 197; te Vogelenzang 101; totaal 410 stemmen. Het aantal geldige stemmen was te Bloe mendaal 344; te Overveen 316; te Voge lenzang 129; totaal 789. Dat der ongeldige te Bloemendaal 6; te Overveen 1; te Vogelenzang 0; totaal 7. De volstrekte meerderheid was 395. Ge kozen is de heer P. Verdegaal Rz. Wij ontvingen geregeld „Focus", het tiendaagsche photoblad, van onzen plaats genoot, den heer Adriaan Boer. Wij had den menigmaal gelegenheid om de uitne mende hoedanigheden van dit tijdschrift te prijzen. Thans ligt weder de nieuwe afle vering voor ons, het eerste nummer van den 3en jaargang; het blad is nog weer uitgebreider dan vroeger en nochtans is, zelfs in deez tijden, de prijs niet verhoogd. Christelijke school. Woensdag namen de heer Houwen, hoofd der christelijke M. U. L. O.-school en eenige onderwijzers dier school afscheid van de leerlingen. Na mens personeel en leerlingen bracht de heer Blom den vertrekkenden heer Houwen dank en hulde voor wat hij voor de school had gedaan. Daarna geschiedde zulks ook namens het bestuur en de commissie van toezicht door ds. Roos. Ook den anderen scheidenen onderwijzers werd dank ge bracht. Het was een kleine, maar pakkende plechtigheid, door ds. Roos met een gebed gesloten. Op het pleintje bij het Raadhuis te Over veen wordt een gebouwtje opgericht voor den levensmiddelendienst. Naar wij vernemen, heeft het gemeente bestuur met de melkboeren eens overlegd, om te probeeren uitvoering te geven aan den omzendbrief van den Minister inzake de melkvoorziening ten onzent. Veiling van bloembollen. Maandag had er te Overveen een veiling plaats van te veld staande hyacinten. Er was veel kooplust, en er werden nogal goede prijzen gemaakt. Veiling. Donderdag a.s. te één uur' heeft aan het koetshuis van „Wildhoef" een publieke veiling van rijtuigen en bij- behooren plaats. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: het lossen van aarde zonder ver gunning op het voetpad; loopen over ver boden grond; overtreding der arbeidswet; diefstal van een portemonnaie; mishande ling. Gevonden en terug te bekomen bij Ph. Roozen, Spoorwegstraat 26zwart te Haarlem, een flanellen hemd; W. de Vos, Boterstraat 9, te Haarlem, een huissleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een bril; een bril in étui; een tabakspijp. Verloren: een fantasie-broche; een stuk van olielantaarn; een gouden broche. Komen aanloopen bij: Wickel. Busken-Huetlaan 10, te Bloemendaal, een klein hondje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 April. Geboren: z. van G. de Vries en A. Lemstra; z. van F. Cremcr en Jkv. Th. E. F. van Spengler; d. van J. J. Roozen en G. C. Morseld; d. van L. Pouwer en M. Beenakker. Ondertrouwd: J. H. Kimman en E. A. M. de Jong; J. P. Hörchner en J. W. Marx; J. J. Nieuwenhuis en M. E. Tes- selaar. Getrouwd: G. A. Kessler en E. M. L. Stoop. Overleden: J. H. Bloeming, 61 j.; M. H. Willemsen, 15 j., wonende te Haar lem. Overleden in het gesticht Mee- renberg; Ch. J. G. Hollegraaff, 57 j.: J. H. van Rossum, 84 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. Van verschillende zijde werd aan den directeur van het museum van kunstnijverheid te Haarlem het verzoek gericht, om de ten toonstelling van de bouwkundige werken, alsmede van de uitgevoerde werken, be trekking hebbende op de meubelkunst van den architect De Bazel gedurende de Paaschdagen nog geopend te houden. De directeur kan thans mededeelen, dat bedoelde tentoonstelling tot 25 April zal geopend blijven. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 7 uur 38 minuten aansteken. Museum van kunstnijverheid. Op het einde van de maand April zal er in het museum van kunstnijverheid te Haarlem eene tentoonstelling geopend worden van oude boekkunst met houtsneden en minia turen, zeldzame bijbels, getijdeboeken, at lassen, wapenboeken, kalenders, geïllus treerde Fransche werken uit de 18e eeuw, alsook oude boekbanden. De marsepein-figuren van den heer Wij nand Beke, waarvan wij in ons vorig num mer een afbeelding plaatsten, zijn bij de firma Van Maaren Jansen, Kruisstraat te Haarlem, uitgestald. VAN HIER EN DAAR. F.en volkenrechts-conferentie. Het door mr. S. v. Houten in een vorigen Staat kundigen brief ontwikkeld denkbeeld, dat de Nederlandsche regeering reeds tijdens den oorlog tot het bijeênroepen eener vol kenrechts-conferentie, op den voet der vredesconferentiën, kon overgaan, wekte een misvatting. Deze misvatting is, dat mr. Van Houtefi zakelijk een derde vredesconferentie zou hebben betoogd. Schrijver meende met dat „op den voet der vredesconferentiën", slechts uiterlijkheden, als samenstelling, werkwijze. Mr. Van Houten schrijft: Het wezenlijke verschil is, dat bij de door mij gedachte volkenrechts-conferentie de wetenschappelijke en humanitaire idealen op den voorgrond treden en deze practisch worden geformuleerd. De gehouden vre- des-conferentiën echter bedoelden, de reeds bestaande wrijvingen te verminderen en middelen tot vreedzame beslechting van conflicten te vinden, terwijl een van ouds bij de regeeringen bestaande humane rich ting ze ook dienstbaar maakte aan pogin gen om de toepassing van beperkingen in het gebruik van machtsmiddelen te verze keren. Dat zij juist in dit laatste opzicht zoo treurig hebben gefaald, is zeker een goede grond voor den toeleg om door de qualificatie als derde vredes-conferentie de door mij beoogde conferentie te discredi- teeren. In werkelijkheid toch is zelden, zoo wel ooit, grooter minachting voor alle vol- kenrecht getoond dan in deze laatste oor logsperiode. Maar de volken hebben ook nimmer zoo zwaar aan den lijve ondervon den, hoe onmisbaar èn een goed volken recht èn niet minder ook eerbied voor dat recht zijn. In onzen leeftijd heeft ieder in zoo goed als alle landen den strijd kunnen nagaan van twee sterke stroomingen: de natio- naal-egoïstische en de cosmopolitisch- pacifistische. Voor de eerste waren lands grenzen als scheidsmuren, die niet hoog en stevig genoeg konden zijn; de andere trachtte gaandeweg haar staatkundige be- teekenis te verminderen, gelijk reeds op wetenschappelijk, sociaal en commerciëel gebied het geval was. De eerste tuurde steeds op kleine gebreken in de landsgren zen uit het oogpunt van ethnischen samen hang of militaire veiligheid; de andere streefde er naar, overal de binnenlandsche toestanden in wetgeving en zeden zoodanig te ontwikkelen, dat het verschil tusschen landgenoot en vreemdeling ophield van practische beteekenis te zijn en ieder, van welke nationaliteit en godsdienst ook, overal in volle veiligheid zou kunnen wo nen en zijn krachten ontwikkelen. Het is naar mijn meening voor de toe komst beslist noodig, dat de cosmopoli- tisch-pacifistische richting weder de over hand krijge, zoodra de uitslag van den oor log zelf de nationale machtsverhoudingen van het oogenblik zal hebben geregeld. Sa menwerking voor dit doel kan en moet ech ter reeds gedurende den oorlog worden voorbereid. Nederland nu staat ongetwijfeld mede aan het hoofd der cosmopolitisch-pacifisti- sche beweging. Geen volk lijdt minder aan de neiging tot bevoorrechting van eigen landgenooten, of, zoo men de andere zijde van dit feit liever op den voorgrond brengt, is zoo overtuigd, dat het als zelfstandig lid der Statengemeenschap staat of valt met het overwicht der cosmopolitisch-pacifisti- sche beweging. Daarin ligt het groote be lang voor ons volk, dat over de geheele wereld alle groepen van cosmopolieten en pacifisten het oog op onze regeering ge richt houden als een harer natuurlijke lei ders, èn wegens de gezindheid van ons volk, èn wegens de plaats, die daaraan bii de vredes-conferentiën en bij de vestiging van het Arbitrage-Hof communi consensu is toegekend. Dit te bevorderen is mijn naaste doel. Hoe een conferentie kan werken, wil ik nog kortelijk aantoonen door bespreking van een onderwerp, dat ongetwijfeld een der eerste punten van haar agenda zal uit maken, n.l. het veelzijdig voorbereide punt, dat kan worden geformuleerd als: In het leven roepen van een permanent orgaan voor internationale aangelegenhe den en vaststelling van zijn werkkring. Dit punt is door de Nederlandsche afdee ling der Interparlementaire Unie bij die vereeniging aan de orde gesteld, en op mijn rapport isin de Conferentie van Genèvevan 1911 zonder discussie besloten, een com missie te benoemen „ter bestudeering van „het vraagstuk van het in het leven roepen „en de samenstelling van een permanent „orgaan der conferentiën van Den Haag." In het rapport was, ter voorkoming van misvatting ten aanzien van de richting van de werkzaamheid der commissie, deze leid draad gegeven, die ook de stilzwijgende al- gemeene goedkeuring verwierf: „dat die conferentiën zouden blijven, gelijk zij tot dusver „waren: Diplomatieke conferentiën van onafhankelijke Staten." Onverschillig nu, of de werkkring van zulk een nieuw internationaal orgaan meer of minder ruim zou worden, gevoelt ieder dadelijk, dat het in 't leven roepen daarvan reeds op zich zelf een beperking zou zijn van den vrijen werkkring van het nationaal egoïsme en van de richtingen, die in deze oorlogsperiode onder de vage qualificatie als militaristische zulk een beteekenis in de discussiën over de toekomstige wereld organisatie hebben gekregen. Militarisme toch is het gebruik zonder beperking van militaire machtsmiddelen te land of ter zee. Is er een permanent orgaan voor internatio nale aangelegenheden, dan is dit van zelf geroepen over zulk gebruik kritiek te oe fenen en aan zijn oordeel uiting te geven. Al is het met geen enkel materieel machts middel toegerust, is zulk een oordeel tocli voor de betrokkenen van zóó groote betee kenis, dat daardoor ook van zelf een sterke moreele breidel voor alle militaristische neigingen ontstaat. Schrijver meent dat Nederland wel een poging wagen kan. Gesteld, geen der oorlogvoerenden blijkt gunstig gestemd, dan is er immers nog niets verloren en niets beslist ten nadeele van het plan zelf, zoodat het elk oogenblik we der kan worden opgevat. Maatschappy tol Exploitatie v^n(d^W>t<^^bron Ie Oberlahnsteln QB£RLfWN5T£lti Z£rss SflaluuclyJc Sïï&nezaah&ater ettdfr actief liggend en koe) beweren Lied. De Minne die in mijn 1 Die zal niet einden noc Al schijnt het dat ik do Mijn Lief zal moeten d Al reis ik te land en o1 En zwerf in vreemde 5 Mijn Liefs beeltenis dr In mijn genegenthede. G. A. BREDERO. ONTVANGEN BOEKEN, E Bij de firma W. P. van te Den Haag, verscheen den weidschen titel „Het le boot", naar de mededeelin; Klaus Hansen, commandar Dit heele boekje met zijn is niet meer dan een relaa lingen, gedaan door genoi dant aan den correspondei York World", en later di Courant" overgenomen, w geefster het opnieuw overr kocht voor onze 25 cents, Bij de uitgevers Geb. Haag, verscheen „België een reeks teksten en oori woord aan den lezer door Het is een zeer uitgebreic verzameling documenten c schen inval in België. Hel een groot aantal photo's. De uitgever J. F. van d zond een zeer practiscl licht, „Wat men moet wet bouwen" is de titel. Sch A. H. Wegerif Gzn., arct een aantal zeer practischf nende adviezen voor wie dit werkje bijeen. De prijs De Hollandsche Credii bank Mees Ritsema, H haar verslag over het jaa sluit met een winst-saldo ln de bekende reeks „S den uitgever J. F. v. d. V scheen een boekje over sen", door den dansonder te Amsterdam. Dit werl voor slechts 50 cents aai reeks der meest moderne dansen, welke op duidel wijze worden uiteengezei VOOR ONZE DAMES. Onderwijzeressen in Di wijl in ons land het aanta zonder aanstelling werki ook de financieele geli: Telefoon 102. Maandag 24 April - 8 1 (2e Paaschdag). Opera in 3 bedrijve (4 tafereelen). Gewone prijzei Plaatsbespreking alle d van 10-4 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2