MIGNON. Vraagt HOFLEVERANCIER. Levert prima Beschuit a 11 cents per pakje van 10 stuks, SIERKAMELK bij de broodbezorgers verkrijgbaar. Telef. 1004. VAN VEEN C °ij Hof leveranciers, Gebruikt Telef. 476. Kinder Sokjes Gekl. 3/4 Kousjes m. gekl. rand Sportkousen voor Kinderen. De Beschuit wordt dagelijks versch gebakken en is van onberispelijke qualiteit. XsbridjVL ut 2 3 te txrtten. „De KROON". D.V Nederlandsche Opera. Laatste Opera-voorstelling in dit Seizoen. Eerste Uitdeelingslijst N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel Zit- en Slaapkamer gevraagd. EIGEN BREIWERK is mooi en sterk. Neemt een proef met dit FIJNE HOLLANDSCHE Breiwerk, en de fijn-wollen AD- Dameskous grof M W fijn 500 NI W grof - glad gebreid. KB- Schoolkeus glad gebreid. 1 recht 1 aver. glad gebreid. Lied. De Minne die in mijn hartje leit, Die zal niet einden noch sterven, Al schijnt het dat ik door tegenheid Mijn Lief zal moeten derven. Al reis ik te land en over zee Dn zwerf in vreemde steden, Mijn Liefs beeltenis draag ik mee In mijn genegenthede. Q. A. BREDERO. (1585—1618). ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Bij de firma W. P. van Stockum Zoon te Den Haag, verscheen een boekje met den weidschen titel „Het leven in een duik boot", naar de mededeelingen van kapitein Klaus Hansen, commandant van de U. 32. Dit heele boekje met zijn spannenden titel is niet meer dan een relaas van mededee lingen, gedaan door genoemden comman dant aan den correspondent van de „New- York World", en later door „De Nieuwe Courant" overgenomen, waarna deze uit geefster het opnieuw overnam. Wij zijn be kocht voor onze 25 cents, vinden we. Bij de uitgevers Qeb. Belinfante, Den Haag, verscheen „België en Duitschland", een reeks teksten en oorkonden, met een w >rd aan den lezer door Henri Davignon. Het is een zeer uitgebreide en belangrijke ver: aneling documenten omtrent den Duit- sclien inval in België. Het boek bevat ook een groot aantal photo's. De uitgever J. F. van de Ven, te Baarn, een zeer practisch .boekje in het lich' „Wat men moet weten voor men laat h wen" is de titel. Schrijver is de heer A. 11 Wegerif Gzn., architect. Men vindt c<tantal zeer practische en ter zake die- de adviezen voor wie willen bouwen, in IA werkje bijeen. De prijs is 60 cents. De Hollandsche Crediet- en Deposito- I Mees Ritsema, Haarlem, zond ons A ar verslag over het jaar 1915. De balans t met een winst-saldo van 124.504,60. i de bekende reeks „Sport en Spel" van uitgever J. F. v. d. Ven, te Baarn, ver- -lieen een boekje over „De Nieuwste dan- door den dansonderwijzer B. Leefson Amsterdam. Dit werkje, dat men zich voor slechts 50 cents aanschaft, bevat een reeks der meest moderne en samengestelde ausen, welke op duidelijke en leerzame wi'/e worden uiteengezet. VOOR ONZE DAMES. Onderwijzeressen in Duitschland. Ter wijl in ons land het aantal onderwijzeressen zonder aanstelling werkelijk miniem is, en ook de financieele gelijkstelling der on derwijzeres met haren manlijken collega heeft meegeholpen om het beroep der on derwijzeressen als een der meest begee- renswaardige te beschouwen, is het voor de Duitsche onderwijzeres geheel anders gesteld. Nog voor kort bedroeg het aan tal vrouwen, die met het onderwijs-diplo- ma op zak loopen, doch geen werk heb ben, meer dan tienduizend. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in de beperkende bepalingen in de onderwijswet, waarbij de vrouw slechts een zeer ondergeschikte rol werd toebedeeld. In verband met het groot aantal manlijke leerkrachten dat thans aan het onderwijs onttrokken is, heeft men een nieuwe regeling getroffen, waar door ongeveer 3000 onderwijzeressen een plaats zullen krijgen. Volgens dat plan moet aan een school met een leerkracht deze leerkracht een mannelijke zijn. Ook op scholen met 2 leerkrachten zullen deze in den regel alleen maar door mannen worden vervuld. Zijn er drie leerkrachten dan moet een daarvan een vrouw zijn, ter wijl aan scholen met meer leerkrachten, het aantal vrouwelijke onderwijzeressen regelmatig toenemen zal. Zoo zullen onge veer 3000 vrouwen een plaats krijgen. Maar voor de overblijvende 7000 liefheb sters zijn de vooruitzichten werkelijk nog verre van schitterend. Ook zijn de ge stelde eischen door het groote aanbod na tuurlijk zeer hoog. „Zulke dingen drukken we niet," zei de uitgever, het manuscript teruggevend. „Daarom hoeft u niet zoo uit de hoogte te doen, mijnheer," zei de schrijver, „u moet u niet verbeelden, dat u de eenige bent, die 't niet wil drukken!" RECHT EN WET. Faillissementen. Failliet verklaard 18 April 1916: J. W. Aders, sigarenwinkelier, Haarlem, Barteljorisstraat; Th. P. van der Meij, wonende te Hille- gom; curator in beide faillissementen mr. H. Tuymelaar, Qed. Oude Gracht 63, Haar lem, telefoon 2534. Rechter-commissaris mr. P. J. G. van der Muelen. Ieder schuldeischer van een nalatenschap kan steeds de erfgenamen aanspreken voor hun deel der schuld. Vonnis Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 18 April 1916. TOONEEL. Roodkapje en de Wolf. Tot sluiting van het seizoen, zal onder leiding van mevr. HopmanKwast, op Dinsdag 25 April, des namiddags ten 2 uur in den Schouwburg Jansweg nog een enkele voorstelling plaats hebben van haar lieve kinderoperette „Roodkapje en de Wolf" De kapellen- en kabouterdans is ingestu deerd door Hartog J. Polak. Mej. M. Wag ner begeleidt. Een presidiaal verlof tot het instellen eener vordering tot echtscheiding moet aangevraagd zijn voor de dagvaarding is uitgebracht. Vonnis Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 18 April 1916. Oedipus. De heer Balthazar Verhagen, directeur der Amsterdamsche Tooneel- school, hield dezer dagen een lezing over Sophocles' „Oedipus". Aan het verslag van deze belangwekkende lezing door de „N. R. Ct." ontleenen wij een en ander: Sophocles' tragedie geeft slechts een ge- gedeelte van de Oedipus-legende. De ko ning Oedipus begint eerst, als de dubbele voorspelling van het orakel reeds werke lijkheid is geworden. De diepe beteekenis van de Oedipus-tra- gedie ziet de heer Verhagen in het symbo lische van het in overdrachtelijken zin op te vatten: ieder mensch doodt zijn ouders. Het jongere geslacht dringt het oudere te rug. En deze waarheid van alle eeuwen wordt juist door den vaak onwaarschijnlij- ken opbouw van het gegeven in het helder ste licht gesteld. Maar de Grieken be schouwden de tragedies niet novellistisch, zooals wij doen, zij kwamen niet om het „verhaal", nog minder om wat wij woorden kunst noemen, maar om in de taal des dich ters die groote problemen van het goddelijk en mcnschelijk lot in beeld te zien gebracht. Oedipus, de menschelijk-gesproken schul- delooze, de strenge en moedige, werd ge steld tegenover de weifelende Jocaste, die juist, waar zij hoopt den angst voor het gruwelijke weg te vagen, het drama een stap nader tot zijn ontknooping brengt, door aan Oedipus te zeggen, waar en hoe Lajas gedood is. De bode uit Corinthe zal de op lossing van het raadsel nog nader brengen door de verklaring, dat Merope, bij wie Oe dipus opgevoed werd, niet zijn moeder is. De tragiek van het gebeuren wordt nog ver sterkt door wat men tragische ironie kan noemen. Telkens voelt de toeschouwer het tragische van wat Oedipus zegt, terwijl dit hem zelf, die de oplossing van het raadsel niet kent, niet bewust wordt. Als Jocaste zich gedood heeft en Oedipus zich de oogen heeft uitgestoken, geeft het koor als con clusie het waarschuwende, dat men geen mensch gelukkig zal prijzen voor dat zijn leven gelukkig beëindigd zal zijn. De koren, (ontstaan uit de dithyramben ter eere van Dionysus, waartusschen later episoden uit het leven van Dionysus eerst door een „speler", later in dialoog gezegd werden, waaruit de tragedie ontstond; de koren waren de vertegenwoordiging van het geheele volk van de Grieksche „palis" (stad of staat). Zij gaan mee met elke sterke individualiteit op het tooneel, zooals ook de menigte zich laat meeslepen door een sterk overtuigend redenaar. Dat de Koning Oedipus bij eerste vertoo ning niet voldaan heeft, zoodat Sophocles de eerste prijs ontging, verklaart de heer Verhagen hieruit, dat de dissonans in deze tragedie nog niet opgelost is. Wel heeft Sophocles die later gegeven in zijn Oedi pus te Colonos en in zijn Antigone, waarin het noodlot door het offer der liefde ver zoend wordt. Daarom beschouwt spreker deze drie tragediën als een trilogie, waarvan een der deelen niet buiten verband met de beide andere kan begrepen worden. Mocht men in staat zijn die trilogie ten tooneele te brengen, dan moet ook, wat de koren be treft, aan het muzikale gedeelte, veel aan dacht wordt besteed. MUZIEK. Concert op Vrijdag 14 April 1916, 8 uur, te geven door mevrouw An- driessenBies, alt en de heeren J. van Kempen, tenor en Hans Goemans, piano. Bovenzaal „Ver- eeniging". Deze avond begon met 2 duetten van J. S. Bach, I. uit een „cantate" en II. uit „Magnificat" waarbij ik zeer sterk 't besef had, dat alle zangeressen en zangers toch geen „Bach"-zangeressen en -zangers zijn. De „Brautlieder" van P. Cornelius (alt) en de 5 liederen van R. Strauss (tenor) waren veel meer geschikt voor de stemmen en temperamenten vooral der uitvoerenden. In de liederen na de pauze hadden beide gelegenheid de veelzijdigheid te toonen van hun studie, waaruit toch hoorbaar was, met welke soort muziek zij 't meest één zijn. Bij den heer Van Kempen is de adem- beheersching bewonderenswaardig, de voordracht warm en bezield. (Bij Bach wel iets te „zielig-mooi".) De pianist had een moeilijke taak met de begeleidingen, die hij zeer verdienstelijk en muzikaal vervulde. In de solo-nummers van Chopin (I. Etude en II. Impromptu) en III. „Marchant sur l'eau" gaf hij de duidelijkste bewijzen van zijn technische vaardigheid. Telefoon 102. Maandag 24 April - 8 uur (2e Paaschdag). Opera in 3 bedrijven (4 tafereelen). Gewone prijzen. Plaatsbespreking alle dagen van 10-4 uur- T)ij vonnis der Arrondissement s- Rechtbank te Haarlem van 13 April 1916, is in staat van fail lissement verklaard G-. J. M. VAN DIEREN BIJVOET, zonder beroep, vroeger assuradeur en commissionair in assurantiën, wonende te Haarlem, verblijvende te 's (Aravenhage, met benoeming van den EdelAchtbaren Heer Mr. P. J. G. VAN DER MUELEN tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende tot Curator. Mr. P. TJEENK WILLINK. Haaklp/ni, 14 April 1916. De Curator in liet faillissement van D. J. RUIJTER Gzn., hande lende onder den firmanaam G. RUIJTER, koopman, wonende te Bloemendaal, kantoor houdende te Amsterdam, bericht dat de dooe den Heer Rechter-Commissarir goedgekeurde Eerste Uitdeelingss lijst in genoemde hoedel is neder- gelegd ter griffie van de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem, ten einde aldaar gedurende tien dagen ter inzage te verblijven. De Curator, Mr. P. TYDEMAN. HAARLEM, Leidsche plein 15—19. Telefoon 773. BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857. Door man en vrouw, een winkel hebbend te Amsterdam, wordt ge vraagd in den omtrek van Bloe mendaal, aan of dicht bij de Electr. tram gelegen, een eenvoudig ge meubileerde zit- en slaapkamer, met goed uitzicht, verder 's morgens ontbijt, 's avonds thee en brood en Zondags volledig pension. Br. fr. met opgaaf van prijs en waar gelegen onder lett. K. J aan het Alg. adv. bur. Kruisman en Co. Amsterdam. Private lessons. English Conversation and Reading. Miss Kathleen A.JOHNSTON. BLOEMENDAAL. Korte Kleverlaan 12 c. Enquiry by letter or between the hours of 1112. SLECHTS EEN KEER een proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. Waarborgt de soliditeit. 77 11 11 11 77 77 77 H. FRANKEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3