Schouwburg VAN VEEN overtreffen ^i3cncïn^aJcr Alleen echt met dit etiket REVUE Kom je nog kijken of niet? Tooneelgezelscha PRULLETJI LAVEND F. W. Groote H( Firma K. Magazijn GROO' Tc Aanleg Gas- en Watei Verwarming er HAARLEMSCHf HAARLEM - HAARLEMME Gebruikt SIERh wiïtGf 01 Zijlstraat KERK-AGENDA, Zondag 30 April. aarlem Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem.- Ger. Gem., 10 u., Ds. Reijnders, Rem. Fred, te Amsterdam; Ev. Lutli. Gem., 10 u., Ds. Deierkauf, Ev. Luth. Pred. Breda; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, 7 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. ter Haar Romeny, Pred. Deurne, 5 u., Ds. ter Haar Romeny; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., IOI/2 n., Prof, van Bakel, te Amsterdam Zandvoort Ned. Herv. Gem 10 u., Ds. Vun- derink, Pred. te Haarlem. 27 April. De Tweede Kamer heeft giste ren, de Eerste Heden aangenomen het wetsontwerp betreffende den zomertijd. De zomertijd wordt dus met 1 Mei bij ons ingevoerd. 27 April. Het departement van marine deelt mede, dat de Nederlandsche schepen „Noordzee", „Dubhe" en „Maashaven'' op 26 April des voormiddags zijn gestooten op mijnen. Twee er van zonken. plaatselijk nieuws. De lente. Ze is er weer, zoo ineens, na al die donkere dagen; zij heeft ze weg geschoven als een somber gordijn. En in een ommezientje is de wereld weer zoo groen en zoo liefelijk voor de oogen, zijn de vloeren met sappig gras gedekt, de donkere boomskeletten met mollig teeder loover al gaandeweg bekleed, en de lente bloem breekt teeder en sterk ten gronde uit. En men moet wel denken bij dien zoeten aanblik aan den nooit geëvenaar- den zanger der natuur: O, Lenteblomke, 't moederhert der aarde eerst uit gekropen, hoe heerlijk hangt uw halssieraad, vol morgendauw gedropen. Hoe blijde baadt mijne oogen beide uw kraag, vol di amanten; Hoe mooi omvangt uw vallend hoofd, dit groen, van wed erkanten. Er is een groeiend leven, een geweld van liefelijkheid gaande; de vinken piepen, de vogels fluiten weer als vanouds, en ook hij laat zich weer hooren, de edele mees terzanger van wien die andre meester zanger zoo treffend zong: Wat is hij 't Is een wekkerspel, Vol tanden fijn, vol snaren fel, Vol wakk're monden Van sprekend goud, gebonden. Nu piept hij fijn, dan roept hij luid, en 't zijpzapt hem ter kele uit, 'lijk waterbellen, die van de daken rellen. Geteld, nu tokt zijn taalgetik Als ware 't op een marbelstik, dat perelkransen, Van 't snoer gevallen, dansen. Het Witte Kruis, r— De afdeeling Bloe- mendaal der Noord-Hollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis" viert, gelijk men weet, op 2 Mei haar 40-jarig bestaan. De afdeeling wil dit 40-jarig bestaan vieren met de oprichting van een pensioensrege ling voor haar wijkverpleegster(s). Op de ledenvergadering van 22 dezer gehouden werd met algemeene stemmen tot oprich ting van een pensioenfonds besloten en het reserve-kapitaal onzer afdeeling, pl. m. 7000,— groot, voor dat doel beschikbaar gesteld. Maar al wordt nu dit fonds, zoo als tevens besloten is, jaarlijks vergroot met gekweekte rente en met tweederden van het eventueel batig slot der exploitatie rekening der afdeeling, ook dan zal het nog zeer lang duren, eer het fonds de voldoende grootte, die wij zeker op ƒ.17000,— a 18000,— mogen stellen, ver kregen heeft. Wie helpt deze nuttige instelling nu ver der bij haar alweer sympathieke doel? Lezeressen, lezers, stuurt daartoe allen wat naar den penningmeester, den heer F. van Twisk, te Overveen. Dinsdag werd te Overveen weer een vei ling van te veld staande hyacinten gehou den. De prijzen bleven laag, vanwege de hoedanigheid der gewassen. Naar wij vernemen, is onze plaatsge noot, de stalhouder P. N. Zwart, benoemd tot hulp-taxateur bij de paardenkeuring. Men deelt ons mede, dat tot hoofd der M. U. L. O.-school benoemd is de heer G. de Groot, te Arnhem. Jubileum. Naar wij vernemen her denkt mej. G. Vermeer, dienstbode-huis houdster bij de familie Merens, Noorder- Stationsweg, op 1 Mei den dag, waarop zij voor 12lA jaar bij de familie Merens in betrekking kwam. Op „vereerend" verzoek plaatsen wij on derstaande dichtregelen: Hier staat de tent, Van broodkaarten en vet, Heel netjes neergezet Onder groen en lommer. Hulde, burgemeester, de plaats kon niet stommer. Wij ontveinzen ons hierbij geenszins, dat de dichtkunst al niet minder dan de bouw kunst en de bestuurkunst hare moeilijk heden heeft, maar laten als verzachtende omstandigheid gelden, dat het bezwaarlijk gaat ook in de poëzie het ieder naar den zin te maken. Het oud-vaderlandsche „Elck wat wils", brengen wij ook in ons blad zooveel mogelijk in toepassing. Eigenlijk gezegd vinden wij de plaats in het geheel niet stom; deze zaak is er overigens niet een van den burgemeester, maar van burgemeester en wethouders. Fietsers. Lantarens deze week aan steken om 7 uur 51 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; vernieling en diefstal. Gevonden en terug te bekomen bij J. Wesseling, Zomerzorgerlaan 34, te Bloe- mendaal, een portemonnaie met inhoud; A. Mulder, Klarenbeekstraat 35rood, te Haarlem, een zilveren armband; D. Broek- meijer, Ampzingstraat 86, te Haarlem, een zilveren broche; P. Krook, Boschlaan 9, te Bloemendaal. een damestaschje met in houd; J. H. Kerker, Slachthuisstraat \4zwart, te Haarlem, een damestaschje met inhoud; A. G. van der Kamp, Wouwerman- straat 23, te Haarlem, een groene reticule; Petroleummaatschappij „Automaat", Park laan, te Haarlem, een groene autolinebus; H. A. Tweehuijzen, weg langs Oosterduin te Overveen, een sigarenpijp; J. Schou ten, Aerdenhoutslaan 13, te Aerdcnhout, een zilveren broche; aan het postkantoor te Overveen, een bruine tasch; aan het bureau van politie te Overveen, een huis sleutel, een hondenhalsband; een zwarte haarstrik; een bruin lederen handschoen, een lederen riem. Verloren: een ijzeren blokje met ket ting; twee portemonnaies; een gouden me daillon; een staart van een grijze bont; een huissleutel; een gouden oorbelletje; een paarlen ketting; een gouden broche; een gouden broche en huissleutel; een gou den lorgnet. burgerlijke stand. Van Vrijdag 21 April tot en met Donder dag 27 April. Ondertrouwd: F. Jansen en E. J. Cornet; V. J. Heije en M. A. van Dalsum. Overleden in het gesticht Mee- r e n b e r g: M. Eijk, 57 j.; L. Ch. Wakker, 82 j.; P. A. Tang, 58 j.; Ch. Scheffer, 82 j. uit andere gemeenten. „Zang en Vriendschap". Zondag 30 April s avonds ten 8 uur, geeft „Zang en Vriendschap'' een volksconcert in de mu ziekzaal der sociëteit „Vereeniging", te Haarlem. recht en wet. Zijn beleedigingen door den eenen echt genoot de andere aangedaan, uitingen van rechtmatige verontwaardiging, door hande lingen van die andere opgewekt, dan leve ren zij geen grond op tot scheiding van tafel en bed. Vonnis Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 18 April 1916. Buitensporigheden door den eenen echt genoot jegens de andere gepleegd, moe ten, om grond voor scheiding van tafel en bed op te leveren, een voor de andere echtgenoot grievend en krenkend karakter dragen. Vonnis Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, d.d. 25 April 1916. Opgeheven het faillissement van de we duwe P. J. Hueben, geb. M. Straathof te Riip-Wetering, hetwelk was uitgesproken 4 April 1916. voor onze dames. De vrouw en sport. Een betoog voor de wenschelijkheid van sportbeoefening, ook voor de vrouw, zou hier ongeveer ge* lijk staan met een onnoozel-verklaring van de lezeressen, die toch heusch allen wel we ten, hoe goed het is van tijd tot tijd de spieren eens flink in te spannen. Ik schat geen vrouw zoo achterlijk, dat zij het nut van goed beoefende sport niet beseft, of Stoop's Bad. Hierboven vinden cn.e lezeressen en lezers er een afbeelding van. Zoo zal het er uitzien. Een eenvoudig, practisch, en nochtans (of juist daarom) pleizierig uitziend gebouw. Geen krullen, tirelantijnen, beelden of stofnesten, glad, afneembaar, hygiënisch, gelijk het een zwembad past. Een overdekt terras voert naar de toegangsdeur, die wederom, naar een groote hal. Links daarvan ligt een theesalon, welke ook voor niet-badende of -zwemmende bezoekers van buitenaf be reikbaar is; hetzelfde geldt voor de kap perszaak aan den rechterkant van de hal. (Beide inrichtingen worden door de maat schappij niet zelf geëxploiteerd, maar ver pacht.) Wie de hal binnentreedt, vindt recht voor zich de kas, waar tevens het badgoed wordt afgegeven. Ter weerszijden vindt men een wachtkamer voor de kuip baden, waarachter aan beide kanten elf badkamers liggen; wachtkamer en baden aan een zijde zijn voor de heeren, aan de andere voor de dames bestemd. Achter de hal is een dienstgang; daar zijn ook de ruimten voor ketels, machines, wassche- rij, en daarachter weder de kleedkamers voor de tennisspelers. Ja, voor de tennis spelers, want op het terrein achter het gebouw zullen tennisbanen worden aange legd. Achter de wachtkamers om voeren trap pen vanuit de hal rechts en links naar de verdieping; daar vinden we: boven de hal een turn- en schermzaal; boven de kap perszaak de directiekamer, boven den thee salon kleedkamers, enz. voor de schermers en turners (die, zooals men begrijpt, zon der iets met de zweminrichting van doen te hebben, dadelijk vanaf de straat door de hal en langs de trap hun lokaal kunnen bereiken.) Aan weerszijden vindt men op deze ver dieping nog 7 kuipbaden. Voorts de wacht kamers, van waaruit de zwemmers of zwemsters langs gangen de achterzijde der badcellen bereiken kunnen. Aan beide kanten langs het bad liggen 18 cellen, en daarboven aan eiken kant weer 20 cellen. Achterin liggen tegenover het zwembekken de stortbaden, welke men verplicht zal zijn te gebruiken alvorens te water te gaan. Daarvóór ligt het ondiepe gedeelte, ook wel pierenbak genaamd, en daarvoor ligt het eigenlijke zwembekken, dat 12 M. breed en 25 M. lang is. Het bekken wordt uit gewapend beton vervaardigd, en is geheel bekleed met tegels; de grootste diepte, vanuit den kant gemeten, zal be dragen 3'A meter, een overdwars gespan nen kabel sluit den pierenbak af. Langs de beide lange kanten zijn over het bekken kabels gespannen, waaraan elk zes afhan gende voortbeweegbare gordels voor zwemleerlingen; dit is een beter stelsel dan de hengel; hier kunnen twaalf begin ners tegelijk zwemmen leeren. Ook is er een ruimte voor droogzwemmen inge richt. Het water wordt verkregen uit vier bronnen, elk 35 meter diep; het bij proef boring verkregen water was van dien aard, dat de gezondheidscommissie het zelfs als drinkwater goedkeurde. Wij za gen een flesch met dat water gevuld en bevonden het glashelder. Het bevat een weinig ijzer, wat, als bekend, eenigen aan slag op den tegelwand van het bekken geven zou; het wordt dus ontijzerd. Het ververschen van den inhoud van het bek ken geschiedt op geregelde en doeltreffende wijze. Het gebouw zal een puibreedte hebben van 52 M., een hoogte van 20 M., njèt kap en schoorsteenen, een diepte van 56 M. Er achter liggen de woningen voor bad meester en machinist. Het gebouw zal winter en zomer bedekt zijn met een kap van glas en ijzer; het wordt centraal ver warmd; de verlichting is electrisch; dc luchtzuivering heeft plaats door ozon. Bouwmeester is de heer Eduard Cuy- pcrs; het grond- en heiwerk gebeurt door dc firma Martens Zoon, het gebouw zelf is nog niet aanbesteed. Als het niet tegen loopt, kan alles in Mei 1917 kant en klaar zijn. Vergeten we niet te vermelden, da zooveel mogelijk de Nederlandsche nijver heid bevoordeeld worden zal. Directeur is de heer Ch. de Roo van Alderwerelt. Hi; was het, die ons de gegevens voor het bo venstaande verstrekte. zelf niet eens haar hart er aan heeft op gehaald. Zoo ver zijn echter de meeste vrouwen; zij zien zeer goed het nut van de sport in, zij hebben „er ook wel eens iets aan ge daan". Maar geregeld oefenen doen zij niet meer. En als men den dames vraagt, waarom ze niet meer turnen, of tennissen of korfbal spelen, of ook maar de even goed nuttige fiets- of wandelsport beoefe nen, dan verrijst er een onoverzienbare berg bezwaren, die heusch niet alle denk beeldig zijn. De meest eenvoudige manier van spieroefening, het turnen, blijkt een onmogelijkheid. „Want", redeneert men, „gymnastiek doen kan men niet in zijn eentje." Daarvoor is een gezelschap, een club noodig; en nu heeft de ondervinding geleerd, dat menschelijke ijdelheid, vergeef lijke luiheid en gemakzuchtige sleur alte- maal factoren zijn, die de schoonste plan nen over samenwerking doen instorten. Ge werkt, flink geoefend, wordt er pas goed bij een flinken leider of leidster ,die de „lauwen" streng behandelt alsof het ondeu gende en luie schoolkinderen ziin; de op komst is bovendien in den regel pas goed, als èr geoefend moet worden voor een uit voering; men werkt en oefent ten slotte uitsluitend nog maar voor uitvoering-pro gramma's, hetgeen natuurlijk een éénzij dige gymnastiek is, en bovendien voor hen, die niet van 'de planken en het voet licht houden, alle bekoring mist. Tal van andere takken van sport wor den verwaarloosd, omdat het seizoenwerk is of omdat de kosten ervan de financiëele draagkracht der vrouwen of meisjes te boven gaat. Tennissen is in den laatsten tijd zeer populair geworden, voor een groote club zijn de kosten niet hoog; jam mer, dat hier tegenover staat een geringe daadwerkelijke deelname, en dat dus het neerliggen in luie stoelen de voornaamste bezigheid der tennisclubleden wordt. Voor zwemmen is in vele plaatsen van ons land geen gelegenheid. Niet ten onrechte wordt vaak de neus opgehaald voor het komme tje, dat men met den weidschen naam „bad en zweminrichting" wil betitelen, doch waar genoegzame waterverversching ten eenen- male ontbreekt. Ook voor de watersport zijn de kosten vrij hoog. Dat er niet meer gewandeld, of liever gezegd geloopen (wandelen veronderstel een te langzaam tempo) wordt, is waar schijnlijk een gevolg van het feit, dat er aan deze sport niets chics of bizonders is Loopen is zoo „gewoon". Jammer genoeg. Een sport, waaraan vele heeren ver slaafd zijn, het kegelen, zou ook door da mes zeer goed kunnen worden beoefend. Doch hier bestaat het groote bezwaar, het zelfde als voor de billartsport, dat men er een kegelbaan, subs, biljart voor noodig heeft, iets, wat men thuis niet heeft, maa1 in de nabijheid van een café moet zoeken. E11 zoo iets mag heeren aantrekken, het houdt de dames natuurlijk veelal ver van de kunst-van-alle-negen. Voetbal is natuurlijk niet geschikt voor de vrouw, evenmin als cricket. Hockey schijnt ze daarentegen beter te kunnen spelen. Van de openluchtspelen is korfbal den laatsten tijd het meest geliefd, doch ook hiervoor is het jammer, dat men van droog terrein en weersgesteldheid afhan kelijk is. iron Ie Oberlahnsteln Moatschappy lol Exploitatie van deVlctorlabi gevestigd te Arnsterüa: OesERLmiNsrem zimi ZftatuuiUyJc S^Lneraahüaier jxukr "\r4 aatie/' liggend en koel bewaren Oe Vicroriabron re Oberi< melig groomerrogdom MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG- tooneel. Schouwburg Jansweg. I komen de Rotterdammers h van Gyp spelen. Elsa Ma hoofdrol. Donderdag 4 Mei komt De Balzac's pakkend werl Voor wie het stuk nog niet hier een kort overzicht van Mercadet, de man door zi die er met de kas is van doo: Zondag 30 April, 8 uur. 2de Opvoering van de In 4 Bedrijven en een Apotheos BART ELFERINK in de hoofdri Entrée f 1,f 0,75, f 0,6 f 0,50, f 0,40, f 0,30. Maandag 1 Mei, 8 uur Het Rotterdamsch Directeur: EDUARD VERKADE Dir.-Gérant: P. D. VAN EIJSDE (ELSA MATJHS) OHBBHHBnBI Spel in 3 bedrijven naar de novelle van GYP ,,Le Mariale de Chiffon", bewerkt door J. A. H. ABELEVI Gewone prijzen. Echt Engelsch M in flacons van fO.I Heerlijk 1 Alleen verkoop voor HA A Tele Alle artikelen, w»4ke i Rotterdam en Den Haag) en tegen denzelfden prijs KANTOOR NASSAULA. Tel. Int. 425. TEDING VAN BI Effecten en Co Administrat BewaarinricI ie Haarlet SLECH een proef en U blijft Kruisstraat 34,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2