Schouwburg hoon Russische Wint La Demoisel de Magasii Alleen echt met dit etiket Tournee de la ComédieFrar L. M. HOL Engelsch M.O., A, VAN VEE KERK-AGENDA, Zondag 14 Mei. t-aarlem: Ver. v. Vrijz. Herv. (Geb. Prot.bond); 10 u., Ds. Wanting; Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. van Loenen Martinet, Em. Pred. BnssumEv. Luth. Gem., 10 u., Ds. Herbschleb, Ev. Luth. Pred. te Edam; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente, 10 u., Ds. Weener, Pred. te Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Blauw, Pred.-Dir. van het Diaconessenhuis te Haarlem. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuidenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutzberg, 2!/2 u., Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., IOV2 u., Ds. Luikinga. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau dus namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag "an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. T e y 1 e rs Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Vrijdag 19 Mei, 8 uur, „La Demoiselle de Magasin". land had reeds maandenlang neutrale schepen met voedsel voor Engeland aan boord getorpedeerd, vóór de geallieerden er aan dachten te beletten, dat Duitsch- land door de neutrale vloot voedsel ont ving. 9 Mei. In de nota aan Duitschland, waarin de verklaring omtrent de nieuw te volgen duikboot-politiek wordt aanvaard, zegt de regeering van de Vereenigde Sta ten, dat zij geen oogenblik het denkbeeld kan aannemen, veel minder dus bespreken, dat de nieuwe politiek in eenige mate in samenhang zou worden gebracht met de houding van eenige andere regeering ten aanzien van de rechten van neutralen en noncombattanten. De Duitschers, die in Amerika een complot hadden opgezet om de munitie fabrieken in de lucht te doen springen, wor den veroordeeld tot gevangenisstraf en boeten. - Aan het Arnhemsche gemeentebe- stuur wordt verzocht, de stichting van een crematorium in overweging te nemen. De heer Mart. Nijhoff schrijft in het „Nieuwsbl. v. d. Boekhandel": „Door het Duitsche consulaat te Rotter dam werd onlangs eene brochure ver spreid, getiteld: „Vérités historiques, d'a- près des documents historiques francais. France et Angleterre. Par un neutre." De strekking er van is het Fransche volk van het Engelsche te vervreemden. Ergerlijk in hooge mate is, dat de versprei der i. c. de Duitsche regeering niet schroomt op dit boekje als uitgever den naam van eene bekende Fransche uitge versfirma te drukken, terwijl, om de mis leiding volkomen te maken, aan het eind een fictieve drukkerij, als te Parijs geves tigd, wordt genoemd. 10 Mei. In de zitting der Rijksdag-com missie blijkt met betrekking tot Liebknecht het volgende: Volgens de akten heeft Liebknecht be kend op 1 Mei 1916 te hebben deelgenomen aan een vredesbetooging op den Potsdam mer Platz en toen door uitroepen als: „Weg met den oorlog", „weg met de r'e- geering" de aanwezigen te hebben opge hitst. Liebknecht erkent strooibiljetten en vlugschriften, zooveel mogelijk te hebben verspreid. Met de betooging had hij zijn meening uitgesproken en hij was over tuigd, dat hij de orde niet verstoord en geen landverraad gepleegd had. De vervolging, tegen Liebknecht inge steld, is niet geschorst. 10 Mei. De Amerikaansche ambassa deur te Berlijn, berichtte aan minister Lan sing, dat Duitschland een nieuwe nota zal zenden, waarin erkend wordt, dat een Duitsche onderzeeër den aanval heeft ge daan op de „Sussex". De commandant van den onderzeeër, zoo deelt hij verder -mede, zal gestraft worden en er zal een schadevergoeding worden aangeboden. Tolstoï's weduwe heeft aan het Bumiantzeff-museum te Moskau een uitge breide verzameling handschriften en brie ven van haar grooten echtgenoot doen toekomen. Meer dan tienduizend brieven van en aan Tolstoï zijn er bij. Ook de werkkamer van den schrijver op het land goed Jasnaja Poljana komt aan het mu seum, dat voor de opstelling zorgen zal, en een afzonderlijke Tolstoï-afdeeling in richten. 11 Mei. Het Wolff-bureau seint uit Ber lijn: „Nederlandsche dagbladen bevatten het bericht, 'dat de „Tubantia" door het af staan van een Duitsch schip van ongeveer 1 dezelfde waarde vergoed zal worden. De bedoeling van dit bericht is oogenschijnlijk in Nederland de verdenking te wekken, dat Duitsche strijdkrachten ondanks de vast- j stelling der Duitsche regeering in tegen- overgestelden zin de „Tubantia" vernield hebben. Daar de „Tubantia" niet ten ge volge van een Duitschen aanval verloren ging, kan van een vergoeding door een j Duitsch schip geen sprake zijn." Het Haagsche Correspondentiebu reau meldt naar aanleiding van het bo- venstaande, dat het op grond van aan het departement van Buitenlandsche Zaken verkregen inlichtingen kan mededeelen, dat de Nederlandsche regeering nog geen de finitief rapport omtrent den uitslag van het in Duitschland ingesteld onderzoek heeft ontvangen. De „N. R. Ct." herinnert er aan, dat het heden honderd jaar geleden is, dat in de Rotterdamsche haven het- eerste stoomschip is verschenen. PLAATSELIJK NIEUWS. Feestavond. Zaterdagavond vierde de afd. „Meerenberg" van den „Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, haar 5-jarig bestaan in een druk bezochte feestvergadering. De heer Klomp, de feestredenaar, gaat de geschiedenis der afdeeling eens na; 'n jaar of zes geleden was er nog geen sprake van organisatie op Meerenberg; toen vijf jaar geleden de afdeeling werd opgericht, telde zij 17 le den; dat aantal klom intusschen tot 80. Spreker noemt verscheidene der door de actie van de afdeeling behaalde voor deden. Als tegenwoordige eischen noemt spreker meer vrijen tijd en een minimum loon van 13,50 per weck, zoowel voor mannen als vrouwen; voor vaklieden naar verhouding meer. De voordeelen van or ganisatie in het algemeen werden daarna door spreker in het licht gesteld, en ieder, ook de vrouwen, vooral aangespoord lid der afdeeling te worden. Het nieuwe vaandel werd onthuld, en daarna bracht het koor, onder leiding van den heer Klomp, verscheidene zangnum mers ten gehoorc. Ook werden er voor drachten enzoovoorts ten beste gegeven. Alles tot ieders genoegen. Er heerschte een gezellige stemming, en zeer voldaan ging men naar hui- Een aardige avond. Ten gerieve van de zeer velen onder onze plaatsgenooten, die dagelijks mei den spoortrein reizen, vestigen wij de aan dacht op een goeden raad, onlangs onder de streep van „Het Handelsblad" ten beste gegeven, den raad n.l. het raampje des zomers open te zetten aan den kant, waar de wind op staat. Zet men. naar ingewor teld gebruik, het raampje aan den anderen kant open, dan slaan wilde wolken van stof naar binnen, en moet het raam dus maar weer dicht, waarna men dus weer zacht-aan verder gebakken wordt om door en door gaar het station van aankomst te bereiken. Dus als het stuift, forensen, zet uwe vensters open naar den kant, vanwaar de wind blaast. Neemt de proef, en ge zult tevreden zijn. Een ander euvel wordt terzelfder plaatse (onder de streep) nog onderstreept, n.l. het veelvuldig voorkomen van glasscherven op den openbaren weg, iets wat door ons ook ten onzent nogal eens is opgemerkt. Vooi den voetganger is dit iets, waar hij in den volsten zin des woords overheen stapt, maar de fietsers denken er anders over. Gunst, er is maar een heel klein scherfje voor noodig om je band tot volledige slapte te brengen. Schrijfster meent, dat het euvel in hoofdzaak te wijten is aan hen, die de melkflesschen hanteeren. Ook wij gelooven dit. Maarwat daartegen te doen Geen melk meer drinken lijkt ons een paardenmiddel. Erger dan de kwaal; immers al spoedig zouden wij zeiven onze getroffen fietsbanden in s'apte evenaren, ja overtreffen. Den bezorgers en dienstmeisjes opmerkzaam maken, dat fietsers ook menschen zijndit is reeds iets. Een prijs voor wie de minste flesschen breekt? Maar hoe bewijs je dat?Wie weet raad De A. N. W. B. misschien Meerenberg. Door Gedeputeerde Sta ten is benoemd tot geneesheer aan het provinciaal gesticht Meerenberg, de heer J. J. L. S. baron van Hoevell, tijdelijk arts aan het gesticht. Raadszitting. Donderdag 18 Mei ver gadert onze gemeenteraad. De agenda be vat eeti zeer groot aantal punten, waarvan de voornaamste zijn: onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuwe lid; benoe ming van een onderwijzeres aan de M. U. j L. O.; het vaststellen eener nieuwe veror- j dening op de duinwater-levering; eener verordening regelend het toezicht op eet- en drinkwaren, eener verordening op den verkoop van melk; eener verordening tot wijziging van die op de hoofdelijken om- 1 slag; wijziging uitbreidingsplan; benoe ming van een doodgraver; vaststelling suppletoire begrooting 1915 en 1916; af- en overschrijvingen begrooting 1915; beta- 1 lingen uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1915; woningbouw. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden door het Bloemendaalsche bosch; loopen over verboden grond; rij den zonder licht; vervoeren van twee per sonen op een rijwiel; overtreding der ar beidswet. Gevonden en terug te bekomen bij W. Lettinga, Kleverlaan 123, te Bloemen daal, een hondenhalsband, waaraan pen ning N". 167; aan de werkplaats van D. Hogenbirk, te Bloemendaal, een mestvork: A. Boer, Bloemendaalscheweg 113b, te Bloemendaal, een houten schopje; J. Storm, Bloemendaalscheweg 24, te Bloe mendaal, een porseleinen kap van een lamp; C. Valk, Eendrachtstraat 20, te Haarlem, een stuk rietdekkersgereed schap; Reinierse, Zijlweg 11, te Overveen, een duimstok; J. van de Klinkenberg, Houtvaart 60, te Overveen, een doublé ring met steen; aan het bureau van poli tie te Overveen, een huissleutel en een jongenscape; Rcintjes van Veerssen, Noorderstationsweg 15, te Bloemendaal, een postduif met metalen ring aan een der pooten, gemerkt: Z. B. 1913, F. 4851; S. Stuurman, Boschlaan 51, te Bloemendaal, een gulden. Komen aanloop en bij: J. Walter, Hooge Duin-en-Daalscheweg 2a, te Bloe mendaal, twee Schotsche herdershonden. Verloren: een bankbiljet van 10, een kinderportemonnaie; een rood étui, waarin 3 nikkelen bekertjes; een paai den deken; een rijwielketting; een gouden das speld; een gouden speld; een glacé hand schoen; een zilveren armband. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 5 Mei tot en met Donder dag 11 Mei. Geboren: z. en d. van B. J. van Ste kelenburg en G. Kramer; z. van J. H. Kops en H. J. Hubbers. Getrouwd: V. J. Heije en M. A. van Dalsum. Overleden: J. van der Vliet, 30 j.; L. van Dort, 38 j.; A. Jans, 65 j.; J. Th. G. Platte, 66 j.; W. Mul, 80 j. Overleden in het gesticht Mee renberg: Ch. J. Douwes, 76 j.; J. Kors, 76 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Noord-Hnllandsclie Vereeniging tot be vordering van Volkskunst. Ter beoor deeling van de door de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van volks kunst uitgeschreven prijsvraag voor het beste stuk speelgoed en voor het beste ontwerp in teekening geschikt voor de uitvoering, kwam Vrijdag 5 Mei de jury te Haarlem bijeen. De inzendingen hebben niet geheel beantwoord aan de verwach tingen, zoodat de jury gemeend heeft geen eerste en tweede prijs te mogen uitreiken. Eenige kleinere prijzen werden echter uitgereikt. Te Haarlem overleed op 10 Mei 1.1. de heer mr. Theodorus de Haan Hugenholtz, oud-deken der orde van advocaten, aldaar. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van oude boeken met minia turen, houtsneden en andere illustraties, welke thans in het museum van kunstnij verheid te Haarlem geopend is, is zeer bezienswaard. Het voornemen bestaat, om in het trap portaal van het museum tentoonstellingen te houden van het werk, dat in de ver schillende afdeelingen der school voor kunstnijverheid wordt gemaakt. Zondag is het museum geopend van 10 4 uur. VAN HIER EN DAAR. D r. D. B 0 s. t Onder tallooze betuigingen van deelne ming aan zijne partij en familie, onder her innering aan zijne kunde, zijn ijver en zijn eenvoudige afkomst, heeft de Pers het overlijden herdacht van dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor het district Win schoten. Dr. Bos was in de laatste jaren de voor man der vrijzinnig-democraten in en bui ten de Tweede Kamer en als zoodanig heeft hij die partij meermalen aan hare te scherpe kanten met fluweel bekleed, zoo dat men wel eens dacht in hem een nieuw soort liberalisme te zien ontluiken. De behulpzame hand te bieden aan den kleinen man, uitbreiding van kiesrecht, en vooral het voeren van welvaartspolitiek, achtte hij de plicht van staat, regeering en vertegenwoordiging. Zijne nagedachtenis zal zeker langen tijd in ruimen kring ge- eerd blijven, en op tal van punten zal hij volgers hebben gekweekt die het land tot nut en eer strekken. Philips Jubileumfeesten. - De firma Phi lips te Eindhoven zal op 23 Mei a.s. den dag herdenken, waarop vóór 25 jaar de fabriek opgericht werd. De officiëele herdenking en feestelijkhe den voor het personeel zullen plaats vinden op 2 en 3 Juni a.s. Op de door „Het Handelsblad" onlangs gehouden rondvraag omtrent de wensche- lijkheid eener Nederlandsche opera-instel ling, antwoordde Louis Couperus 0. m. „Het Nederlandsch, dat eleganter is dan het Duitsch. mannelijker zoo noodig dan het Fransch en rijker is dan het En- gelsch, is een taal in alle opzichten ge schikt om gezongen te worden, zoo zij door een kunstenaar wordt geschreven, die poëzie of poëtisch proza schrijft." De internationale school voor wijsbe geerte te Amersfoort verspreidt een pros pectus betreffende haren vacantie-cursus, welke zeer belangwekkend blijkt te worden. Bij den heer dr. W. H. Denier van der Gon, Prinses-Marielaan 14, Amersfoort, kan men toegangskaarten voor een cursus krijgen tegen toezending van 25,per post wissel. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Bij den uitgever C. Morks Cz. te Dord recht verscheen weer een handig en leer zaam boekje over Inlandsche Kamervogels. De prijs is 25 cents. De vennootschap „Letteren en Kunst" te Amsterdam, gaf 'n tweetal geschriftjes met betrekking tot den wereldoorlog uit. „En- geland's houding" .en „Wreedheden ter Zee". De prijs is 10 cents. De Nuts-spaarbank te Haarlem zond ons haar jaarverslag over 1915. De balans sluit met een winst-saldo van 19.521,76. „Ik had liever gehad, dat Sint Niklaas me een nieuwe pop had gebracht," zei kleine Antje tegen haar moeder. „Maar kind, je oude pop is toch nog heel goed?" „Ik ben ook nog heel goed, mammie, en toch heeft de xlokter u een kindje ge bracht." LEGER EN VLOOT. Militaire Luchtvaart. Over dit onder werp schrijft luitenant Roeper Bosch in „Allen Weerbaar". Wij ontleenen aan zijn belangwekkend artikel het volgende: Wij gaan mee met een toestel, dat in opdracht heeft te zien of er troepen in de richting der grens opmarcheeren, en hoe sterk deze zijn. Vlieger en waarnemer zoeken ieder de kaart of kaarten van de streek, waar ze vliegen moeten, bijeen, en bespreken vlug hun richting en de wijze waarop ze zullen probeeren de opdracht te vervullen. De vlieger doet de kaart in zijn kaarten- houder, daar hij beide handen vrij moet hebben, de waarnemer steekt de zijne ge woon bij zich. De laatste zorgt voor be- richtpapier en minstens twee potlooden, (want door het schokken breekt dikwijls de punt), en dan vlug naar het toestel. Even I zien of benzine- en olie-reservoir gevuld zijn en dan pakken zij zich warm in. Want het kan geducht koud zijn, vooral daar bi: dezen tocht hoog vliegen een vereischte is. De hoogte hangt natuurlijk af van de bewolking, is deze gunstig, dan moet men boven den vijand minstens 2000 M. hoog zijn (Duitschland schrijft zelfs 2500 M. voor), om van geweer- en mitrailleurvuur vrij te zijn. De thermometer zakt in 't algemeen als Maatschappy tol Expkutajie^van ,e Oberlahnsteln QBERL.fi/iN5TEtri ZHaluuzlyJc S^uzeraaliHater sxidic\ff actief liggend en koel bewaren men naar boven gaat iedere 1 gr. C. Op de vlieghoogte tuur dus bijna 20 gr. C. lag grond, geen wonder dus, d; ken noodig is. De vlieger kli je en de waarnemer volgt, horloges gelijk zetten en de op 0 stellen, en dan ronkt r Nu opletten of de olie goed 1 toeloopt, (men heeft een c waarin men de olie zien 1 tourenteller 't juiste aantal van 'de schroef aangeeft. A even een wenk aan de mens stel vasthouden, en dan sc voren. We zijn vlug los va stijgen langzaam in een spir Op ongeveer 600 M. verlai rein, de verdere hoogte zt in de doelrichtin'g voortvlii Die eerste 600 M. waren tröle van den motor en on vliegen gelegenheid en tijd landingsterrein uit te zoek' verwachts dalen moet. Ste gen we, en al meer en nu terrein onder ons precies g' een landkaart. Bosschen z: van boomen meer, maa vlekken, rivieren geen stro hooge oevers, maar witte kronkelende strepen door heel in de verte smelt all stuurder draait zich om ei M. De waarnemer denkt voel van hoogte is hij toe onmogelijk is het te zegg nieter, of men op 1000 of schieten al op en zijn bijna reeds een half uurtje ve K.M. van ons opstijgpunt. rein hebben we achter 0 we de kaart bij. Op 2000 stel horizontaal, we wil daar anders 't waarne wordt, alles toch is zoo e deren het vijandelijke la ken. „O juist, dit bosch donkere plek, en dan lc spoorlijn. Ik zie duidelijk strepen, het is de zon, die En daar een witte rookpl De hecle lijn kijken we de verte zien we geen m les. We blijven een kw gen, maar geen andere t toch kunnen we minster 1 11 volgen, erg groot trc er langs deze lijn niet pl: alvast. Nu naar het n weg-emplacement, en 1 waarnemer met zijn kijk gen af, die zich voor 't Telefoon 1430. Vrijdag 19 Mei - 8 u Dir.ROGER GERAR Comédie en 3 Actes de J FRANQOIS FONSON FERNAND WICHEL Schrijvers van MADEMOISELLE BEULEI (Groot succes te Amsterdam i Stadsschouwburg Gewone p> ijz< De abonnementskaarten z deze voorstelling ook geldi Bureau van 104 uur. LEERARES beveelt zich aan tot he van lessen. Ook opleiding voor A.examen. Historische gra Zijlweg 110, Over Prachtexemplaar I TE KOOP, zeer vertri kinderen. Prinsenbolwerk 48 H D. Mil Leidschi Zij lwe SLEI een proef en U blijft Kruisstraat

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2